SME
Pondelok, 29. máj, 2023 | Meniny má Vilma

Vláda predĺžila núdzový stav o 45 dní (minúta po minúte)

Na Slovensku pribudlo ďalších 24 úmrtí a viac ako dvetisíc nakazených.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

19:18 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj vo štvrtok.

SkryťVypnúť reklamu

19:10 SVET - Matovič sa chváli Liverpoolom. Ten testuje menej a aj PCR testami. O tom ako prebieha plošné testovanie v meste, sa dočítate v článku Lukáša Onderčanina.

18:07 SLOVENSKO - V okrese Detva pribudlo v utorok 77 nových prípadov nákazy koronavírusom. V okrese je to doteraz najvyššie číslo. Najväčšie ohnisko nákazy je v Domove dôchodcov a domove sociálnych služieb v Hriňovej, ktorý patrí pod Banskobystrický samosprávny kraj. Nákazu tam potvrdili viac ako 40 klientom a zamestnancom. Zariadenie je od včerajšieho dňa v karanténe.

17:40 SLOVENSKO - Šéf strany Hlas Peter Pellegrini nevidí žiaden medicínsky prínos celoplošného testovania. Expremiér to povedal vo videu, ktoré zverejnil vo svojom profile na sociálnej sieti. Premiérovi Igorovi Matovičovi vyčíta, že oklamal ľudí sľubom, že po loplošnom testovaní sa môžu dočkať uvoľnenia opatrení. Vláda miesto uvoľňovania opatrení schválila predĺženie núdzového stavu o 45 dní.

SkryťVypnúť reklamu

17:33 SVET - Texas sa stal prvým štátom USA, v ktorom počet ľudí infikovaných koronavírusom prekročil hranicu jedného milióna.

Druhý najľudnatejší štát USA aktuálne eviduje 1,01 milióna pozitívne testovaných. Ochoreniu COVID-19 od marcového prepuknutia pandémie v Texase podľahlo 19 337 ľudí. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila v stredu Univerzita Johnsa Hopkinsa.

17:26 SLOVENSKO - Opozičný Smer nevidí žiadny dôvod na predĺženie núdzového stavu.

Predseda strany Robert Fico ho označil za nezmyselné, poškodzuje podľa neho ľudí. Upozornil, že núdzový stav a obmedzenia budú platiť aj počas vianočných sviatkov. Vláda podľa neho nepredložila žiadne relevantné dôvody na predĺženie núdzového stavu. Dodal, že strana plánuje 17. novembra urobiť protest.

SkryťVypnúť reklamu

17:06 SVET - Žiaci prvých a druhých ročníkov základných škôl sa v Česku 18. novembra vrátia do lavíc.

Na spoločnej tlačovej konferencii s ministrom zdravotníctva Janom Blatným to dnes oznámil minister školstva Robert Plaga. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Dôležité je však podľa neho udržiavať homogénne skupiny, vo všetkých priestoroch škôl nosiť rúška a tiež často vetrať. Zakázané budú hodiny spevu a telocviku.

16:41 SLOVENSKO - Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 budú zadarmo a očkovanie nebude povinné.

Načítavam video...

Potvrdil to po rokovaní vlády minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Ako informoval, Slovensko má cez Európsku úniu nakontrahovaných 2,44 mil. dávok od spoločnosti Pfizer. Hneď, ako bude vakcína k dispozícii v Európskej únii, Slovensko dostane alikvotnú časť podľa toho, ako je to dohodnuté v prerozdeľovacom mechanizme.

SkryťVypnúť reklamu

15:57 SVET - Nemecká farmaceutická spoločnosť BioNTech oznámila, že prvé vakcíny proti ochoreniu COVID-19 objednané Európskou úniou môže začať dodávať do konca tohto roka, ak údaje potvrdia, že vakcíny sú bezpečné a účinné.

Dnes o tom informovala tlačová agentúra AP.

BioNTech vyvíja očkovanie proti COVID-19 spolu s americkou spoločnosťou Pfizer.

Obe spoločnosti tento týždeň oznámili, že na základe výsledkov doterajšieho a ešte neúplného testovania má ich vakcína 90-percentnú účinnosť.

 • Únia už pre členské štáty zazmluvnila túto vakcínu, Maďarsko chce čakať na Moskvu. Čítajte viac >>>>

15:31 KORONAKRÍZA - Japonský konglomerát Toshiba oznámil za 2. kvartál súčasného obchodného roka pokles prevádzkového zisku takmer o dve tretiny.

SkryťVypnúť reklamu

Dôvodom je pokračujúci vplyv pandémie nového koronavírusu. Výsledok výrazne zaostal aj za očakávaniami trhov, ktoré s poklesom prevádzkového zisku počítali.

15:20 SLOVENSKO - Matovič dal Sulíkovi úlohu, aby ponúkol víziu fungovania pre Slovensko, kedy bude priemer denných prírastkov infikovaných na úrovni päťsto prípadov a zároveň nebudú školy a prevádzky podnikateľov obmedzené.

Načítavam video...

Podľa Matoviča sa Sulíkovi s pandémiou bojuje jednoducho len cez facebook.

15:17 SLOVENSKO - Minister Krajčí informoval, že Slovensko má zazmluvnených viac ak 17 miliónov dávok vakcín od rôznych výrobcov.

Nasadzovať ich budú podľa toho v akom čase budú k dispozícii a v prípade, že nebudú treba ich ponúkne štát na bazár.

15:16 SVET - Poľské ministerstvo zdravotníctva dnes potvrdilo 25 221 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

SkryťVypnúť reklamu

Informovalo aj o smrti ďalších 430 ľudí s ochorení, COVID-19. Celkovo sa od začiatku epidémie v Poľsku táto infekcia potvrdila u 618 813 ľudí, uviedol spravodajský portál TVN24.pl.

Najväčší počet nových prípadov hlásia zo Sliezskeho vojvodstva, kde za posledných 24 hodín pribudlo do evidencie ďalších 4066 nakazených. Pokiaľ ide o nové obete epidémie, ministerstvo spresnilo, že 75 ľudí zomrelo na COVID-19, zatiaľ čo v prípade 355 osôb nákaza koronavírusom nového typu zhoršila ich iné ochorenia.

Minister zdravotníctva Adam Niedzielski v stredu na sociálnej sieti Twitter napísal, že najnovšia bilancia epidémie vyvolanej koronavírusom nového typu v Poľsku "naznačuje stabilizáciu denného prírastku" nakazených. "Toto je dôležitý okamih druhej vlny pandémie. Buďme opatrní," apeloval minister a pripomenul nutnosť zachovávať pravidlo R-O-R, a to dbať na nosenie rúška, dostatočný odstup od ľudí a čistotu rúk.

SkryťVypnúť reklamu

15:09 SLOVENSKO - Matovič obhajuje svoj návrh komunitného testovania.

Kritikov odbíja tým, že ide len o návrh, a keď sa im nepáči, tak podľa neho koniec koncov bude nasledovať tvrdý lockdown.

14:36 SVET - V Rakúsku dnes pribudlo 7 514 nových prípadov nákazy koronavírusom a 65 úmrtí na COVID-19.

Čo sa týka počtu denných prírastkov infikovaných, ide o druhú najvyššiu hodnotu po sobote, keď pribudol rekordný počet 8241 nakazených, informovala v stredu agentúra APA.

14:35 SVET - Eurokomisia schválila dnes v poradí už štvrtú zmluvu o nákupe vakcín proti ochoreniu COVID-19.

Najnovšia zmluva s farmaceutickými spoločnosťami BioNTech a Pfizer stanovuje počiatočný nákup 200 miliónov dávok vakcín v mene všetkých členských štátov EÚ a tiež možnosť požiadať o dodanie ďalších 100 miliónov dávok.

SkryťVypnúť reklamu

14:34 SVET - Európska komisia dnes podnikla prvé kroky k budovaniu európskej zdravotnej únie (EHU).

Predložila súbor návrhov na posilnenie právneho rámca EÚ v oblasti zdravotnej bezpečnosti a na posilnenie úlohy kľúčových agentúr EÚ v oblasti pripravenosti a reakcie na zdravotné krízy. Cieľom nových návrhov exekutívy EÚ je zabezpečiť väčšiu pripravenosť a lepšiu reakciu počas súčasnej a možných budúcich zdravotných kríz.

14:27 SLOVENSKO - Predĺžený núdzový stav podľa Matoviča neznamená nijakú inú zmenu, než to, že ľudia už od soboty nebudú potrebovať na voľný pohyb certifikát z celoplošného testovania.

14:21 SLOVENSKO - Matovič reagoval aj na Sulíkovu kritiku komunitného testovania. Podľa neho nie je hodná jeho komentára, keďže Sulík na rokovania krízového štábu nechodí a posiela naň len svojich päť zástupcov zo strany SaS.

SkryťVypnúť reklamu

14:19 SLOVENSKO - Matovič vyhlásil, že uvoľňovanie opatrení približne pred mesiacom avizovali až po tom, čo sedemdňový kĺzavý medián klesne pod hodnotou päťsto.

Epidemická situácia by sa podľa Matoviča s otvorením prevádzok automaticky zhošila. Premiér preto s predstaviteľmi podnikov najviac dotknutých koronakrízou hľadá riešenie, ktoré by umožnilo dlhodobé otvorenie ich prevádzok, tak aby ich nemuseli krátko po uvoľnení opäť obmedziť.

14:14 SLOVENSKO - Zákaz vychádzania počas noci, aby sa obmedzilo združovanie ľudí pod vyplvom alkoholu, ktorý vláda neschválila sa podľa Matoviča dá naplniť aj iným uznesením.

Ako sa konkrétne takémuto konaniu chystajú na krízovom štábe zabrániť sa podľa Matoviča dozvie Slovensko od hlavného hygienika Jána Mikasa.

SkryťVypnúť reklamu

14:12 SLOVENSKO - Premér Matovič (OĽaNO) vystúpil na tlačovke s ministrom Marekom Krajčím (OĽaNO) po rokovaní vlády.

13:38 SLOVENSKO - Podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) v statuse na facebooku skritizoval ponuku premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) pre pandémiou najviac postihnuté odvetvia.

Podnikatelia podľa Sulíka majú suplovať štát a premeniť svoje prevádzky na testovacie centrá. Sulík sa preto pýta načo prebiehalo celoplošné testovanie. Podľa neho by sa mali určiť rizikové okresy, kde sú potrebné prísnejšie obmedzenia a v ostatných opatrenia uvoľniť.

13:28 SLOVENSKO - V okrese Spišská Nová Ves zrejme opäť pretestujú obyvateľov piatich samospráv.

Čísla z druhého kola samosprávy postupne zverejňujú na svojich webových stránkach. Opakované testovanie sa pravdepodobne bude týkať aj jedného mesta, ktorým sú Spišské Vlachy. Menovitý zoznam miest a obcí, ktorých sa tretie kolo testovania bude týkať, nateraz nie je známy. Ani okresné úrady nedisponujú presnejšou agendou.

SkryťVypnúť reklamu

13:07 SVET - Vedci, ktorí vyvinuli ruskú vakcínu Sputnik V proti ochoreniu COVID-19, odhadujú jej účinnosť na 92 percent.

V stredu to napísal spravodajský portál Meduza.io, ktorý sa odvolal na tvít tímu ruských vedcov informujúcich o výsledkoch prvej predbežnej analýzy tretej fázy klinických testov vakcíny Sputnik V.

12:27 SVET - Do kontroly zákazu nočného vychádzania a zachovávania verejného poriadku v rámci sprísnených opatrení proti šíreniu nového koronavírusu platných od polnoci z utorka na stredu zapojí maďarská vláda aj príslušníkov armády.

Oznámil to v stredu na Facebooku predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

12:12 SLOVENSKO - O prípadnom návrate detí do škôl rozhodne Ústredný krízový štáb budúci týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

Po dnešnom rokovaní vlády to povedal minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Rezort školstva predbežne stanovil termín opätovného otvorenia škôl na pondelok 30. novembra. Podľa Gröhlinga však bude dovtedy potrebné vyriešiť niekoľko zásadných otázok. "Či to je reálne, uvidíme budúci týždeň na krízovom štábe," povedal Gröhling. Pripustil, že rozhodnutie o zatvorených školách sa môže predĺžiť. Dodal, že nejde o rozhodnutie rezortu školstva.

12:10 SLOVENSKO - "Na hraniciach treba prispôsobiť režim tak, aby nevznikali problémy," vyhlásil po rokovaní vlády minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) s tým, že v stredu na ministerstve zasadá komisia, ktorá má uplatniť zmenu na hraniciach. Potom zasadnú aj ďalšie dve grémiá.

SkryťVypnúť reklamu

"Prvým cieľom je prispôsobiť to stavu, aký je u nás doma, čiže znížená mobilita a zachovať udržateľnú priepustnosť hraníc, samozrejme s testami, ktoré budú musieť mať k dispozícii," uviedol Korčok. Bližšie informácie poskytnúť minister nechcel.

11:39 SLOVENSKO - Na 25 odberových miestach, ktoré zabezpečuje Hasičský a záchranný zbor, za prvé dva dni otestovali 10 713 ľudí.

Pozitívne testovaných na koronavírus SARS-CoV-2 bolo 110 z nich. TASR o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia HaZZ.

11:36 SLOVENSKO - Nový projekt Ministerstva kultúry Online Živé umenie umožní verejnosti sledovať divadlo či koncerty online z domova.

Ako priblížilo vo svojom profile na sociálnej sieti MK SR, projekt otvorí dnes o 20:00 divadelná inscenácia Polnočná omša vysielaná naživo zo Štúdia Slovenského národného divadla v Bratislave. Na toto predstavenie je stanovené "vstupné" v hodnote desať eur.

SkryťVypnúť reklamu

11:24 SLOVENSKO - Polícia sa obracia na verejnosť so žiadosťou o pomoc pri stotožnení osôb, ktoré by svojimi informáciami mohli napomôcť k objasneniu viacerých trestných činov pri násilnom proteste pred Úradom vlády proti epidemickým opatreniam z októbra 2020.

"Akékoľvek informácie, ktoré by polícii pomohli stotožniť osoby na záberoch nám oznámte na bezplatnom čísle polície 158, osobne na ktoromkoľvek policajnom oddelení, alebo formou messenger správy na Facebooku Policajného zboru. V prípade spoznania osôb Vás žiadame, aby ste nezverejňovali údaje o nich vo verejných komentároch," uviedla bratislavská policajná hovorkyňa Lucia Mihalíková.

11:16 SLOVENSKO - Po víkendovom plošnom testovaní klientov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb bolo pozitívnych 1,37 percenta ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Na stredajšej tlačovej besede to povedal minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina). Podľa neho sa od 6. novembra do 8. novembra pretestovalo celkovo viac ako 56-tisíc osôb, z ktorých malo 765 ľudí pozitívny výsledok testu. Z celkového počtu 32,4-tisíca pretestovaných klientov bolo podľa Krajniaka pozitívnych 551 ľudí, teda 1,7 percenta. Z 23,6-tisíca zamestnancov zariadení malo pozitívny test 214 osôb, čo je 0,91 percenta.

Počty pozitívne testovaných ľudí sociálnych domovoch podľa Krajniaka klesli všade okrem Košíc.

Z celkového počtu testovaných tvorili klienti 32 429, z nich bolo 551 pozitívnych, a teda mieru pozitivity Krajniak vyčíslil na 1,7 %. Zamestnancov týchto zariadení uplynulý víkend otestovali v počte 23 606, z toho 214 pozitívnych (0,91 %). "Keď si porovnáme s minulým týždňom (prvé celoplošné testovanie, pozn. TASR), celkovo sme vtedy pretestovali 56 336 ľudí, z toho bolo 1153 pozitívnych (2,05 %)," pripomenul Krajniak. Klientov vtedy otestovali v počte 33 627, z toho bolo pozitívnych 823 (2,45 %). Otestovaných zamestnancov bolo 22 709, pozitívnych bolo 330 (1,45 %).

11:08 SLOVENSKO - Núdzový stav na Slovensku v súvislosti s pandémiou COVID-19 sa predĺži o ďalších 45 dní.

Skončiť sa mal dňom 14. novembra. V stredu o tom rozhodla vláda, informovala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Núdzový stav tak platí po novom od 1. októbra na 90 dní. Zákaz vychádzania má platiť do 14. novembra. Zároveň zo schváleného materiálu vyplýva, že od 15. novembra sa
zakazuje zhromažďovanie sa viac ako šiestich ľudí okrem osôb žijúcich
v jednej domácnosti.

Obmedzenie pohybu neplatí v čase od 1.00 h do 5.00 h, nevzťahuje sa na osoby s negatívnym PCR testom alebo antigénovým testom na ochorenie COVID-19 vykonaným v rámci celoplošného testovania.

Kolíková potvrdila, že sa pripravuje aj zmena ústavného zákona, ktorý by mal priniesť možnosť ďalších opatrení pre vládu.

"Ministerstvo spravodlivosti SR sa bude podieľať na príprave riešenia, ktoré dá odpovede na prípadné ďalšie opatrenia, ktoré by mali nadväzovať po tom, čo skončí núdzový stav," vysvetlila Kolíková s tým, že nová úprava by mala priniesť nové možnosti pre vládu SR. Ako dodala, v súčasnosti sa javí, že právne možnosti súčasného zákona sú takmer vyčerpané. Ministerka vysvetlila, že existuje viacero možností, ako by mohla nová úprava fungovať. Je podľa nej je na mieste rozprávať sa o tom, aby v nej bol zakomponovaný prezident SR či Národná rada SR.

"V niečom je tá úvaha o poistke legitímna, ale na druhej strane je pravda, že vláda tie opatrenia musí prijať a v nejakom čase ich musí začať realizovať. Treba priniesť riešenie, ktoré je reálne a dá sa uplatniť," podotkla Kolíková. V prípade, ak by v úprave nebol zahrnutý prezident alebo parlament, tak by podľa ministerky mali byť poistkou jasné kritéria úpravy.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) po rokovaní vlády poznamenal, že bolo lepším riešením, aby sa predĺžil súčasný núdzový stav na maximálnu možnú dobu, teda na 90 dní. Potvrdil, že sa rokuje o tom, aby sa zmenil ústavný zákon. Podľa neho nepočíta s tým, že pandémia môže trvať aj dlhšie obdobie. Zároveň premiér tvrdí, že vláda potrebuje mať "rozviazanejšie ruky".

V čase núdzového stavu môže štát v zmysle zákona obmedziť základné práva a slobody, a to v nevyhnutnom rozsahu na nevyhnutný čas.

Vláda ho môže vyhlásiť, ak došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt. Najdlhšie môže v zmysle zákona trvať 90 dní. Núdzový stav v súvislosti s pandémiou vyhlásila vláda už dvakrát. Prvýkrát to bolo pri prvej vlne na jar.

Kabinet ho vtedy vyhlásil 16. marca, trval do polnoci zo soboty na nedeľu 14. júna. Týkal sa iba zdravotníctva. Mimoriadna situácia, ktorú vláda vyhlásila od 12. marca, trvá naďalej.

11:07 HOAX - To, že je pandémia COVID-19 "podvod", "škandál" a "najväčší zločin proti ľudskosti, aký bol kedy spáchaný", tvrdil nemecký právnik Reiner Fuellmich v 49-minútovom videu s českými titulkami, ktoré 10. októbra 2020 uverejnila facebooková stránka Chemtrails Slovensko.

Koronavírus podľa Fuellmicha "nespôsobil nadmernú úmrtnosť " a "PCR testy nie sú schopné diagnostikovať akúkoľvek chorobu". Tieto a ďalšie tvrdenia vyvrátili experti, ktorých oslovil tím AFP Fakty. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

11:01 SVET - Chvíľou ticha si svet v stredu - o 11. hodine 11. dňa v 11. mesiaci - uctí pamiatku padlých v prvej svetovej vojne.

Vo väčšine metropol, kde sa v tento deň zvyčajne konajú verejné pietne podujatia, bude spomienka na padlých bez účasti verejnosti a s obmedzeným programom pre pandémiu koronavírusu SARS-CoV-2. Väčšina podujatí sa bude vysielať v televíziách alebo na internete. Sociálne siete tiež ponúkajú možnosť pripojiť sa k spomienke na padlých.

11:00 KORONAKRÍZA - Americká spoločnosť Lyft, ktorá podniká v preprave osôb prostredníctvom mobilnej aplikácie, stále pociťuje vážny vplyv pandémie COVID-19, ale jej výsledky za tretí kvartál prejavujú známky zotavovania z predošlého trojmesačného obdobia.

Firma za tri mesiace do konca septembra vykázala príjmy v sume 499,7 milióna dolárov, čo bol medziročný pokles o 48 percent. V porovnaní s aprílom až júnom však príjmy firmy stúpli o 47 percent.

10:58 SVET - Nákazu novým druhom koronavírusu potvrdili za uplynulých 24 hodín v Maďarsku u 3 945 ľudí.

V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo za tento čas 101 zväčša starších chronicky chorých pacientov, informoval operačný štáb na webovej stránke. Celkový počet infikovaných koronavírusom v krajine od vypuknutia epidémie stúpol na 122.863 a počet obetí stúpol na 2697. Z ochorenia sa zotavilo 28.808 osôb

10:56 KORONAKRÍZA - Americký akciový trh sa v utorok spomalil po tom, ako predošlý deň výrazne stúpol.

Aj v utorok však pretrvával vysoký optimizmus, že globálna ekonomika pravdepodobne smeruje k návratu do normálneho stavu. Týždeň sa totiž začal silným štartom v reakcii na pondelkové vyjadrenie firmy Pfizer, že jej potenciálna vakcína proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvíja s nemeckým partnerom BioNTech, môže byť podľa predbežných výsledkov testov účinná na 90 percent.

10:46 SLOVENSKO - Na odbernom mieste v nitrianskej fakultnej nemocnici vykonali od pondelka 9. novembra stovky bezplatných antigénových testov na COVID-19.

Informovala o tom nemocnica. Odberný tím na Špitálskej ulici pracuje denne od 8.00 h do 14.30 h. "V utorok 10. novembra naši zdravotníci vyšetrili temer 400 antigénových testov," pripomenula nemocnica.

10:35 SLOVENSKO - Slovenská lekárska komora upozorňuje na problém pri vyplácaní odmien pre zdravotníkov v prvej línii.

Nárok na odmenu si podľa komory nevedia uplatniť lekári, resp. zamestnávatelia zdravotníkov, ktorých povolenie na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia bolo medzičasom zrušené.

"Takíto poskytovatelia v súčasnosti už nemajú prístup k aplikácii Národného centra zdravotníckych informácií, prostredníctvom ktorej sa nárok na odmenu uplatňuje," uviedla mediálna manažérka Komory Nancy Závodská.

10:02 SLOVENSKO - Dnes do oficiálnych štatistík pribudlo 2 058 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Potvrdili aj ďalších 24 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19.

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne.

Informuje o tom ministerstvo zdravotníctva na svojej facebookvej stránke.

V nemocnici v Poprade zomrel 65-ročný muž a 77-ročná žena, v nemocnici v Michalovciach skonala 88-ročná žena, v nemocnici v Spišskej Novej Vsi zomreli ženy vo veku 71 a 73 rokov a muž vo veku 86 rokov, v Ústrednej vojenskej nemocnici 75-ročný muž a 81-ročná žena, v nemocnici v Považskej Bystrici zomreli muži vo veku 74 a 75 rokov a 74 rokov, v nemocnici v Liptovskom Mikuláši skonal 80-ročný muž, v nemocnici v Skalici 85-ročná žena a 87-ročný muž, vo Fakultnej nemocnici v Nitre zomrela 85-ročná žena a 93-ročný muž, v nemocnici v Partizánskom 83-žena, v nemocnici v Komárne zomrela 74-ročná žena, v nemocnici v Skalici zomrela 80-ročná žena, v nemocnici v Leviciach 81-ročná žena, v DSS Brezno skonal 80-ročný muž, doma zomrela 87-ročná žena, v zariadení sociálnych služieb na východe Slovenska skonala 85-ročná žena a v zariadení sociálnych služieb v Jacovciach zomrela 91-ročná žena.

Koronavírus prekonalo ďalších 1 529 nakazených. Celkovo sa už vyliečilo 23 427 ľudí a úrady tak evidujú 55 520 aktívnych prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 1 839 pacientov, z nich potvrdené ochorenie COVID-19 má 1 550 ľudí. Na intenzívkach je 117 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 115 pacientov.

Kliknite sem, ak sa vám mapa nezobrazuje správne.

Laboratóriá v pondelok o PCR testami vyšetrili 12 891 vzoriek. Pozitívne testovaných bolo 926 mužov a 1 132 žien. Najviac pozitívne testovaných bolo v Prešovskom kraji (437), nasleduje Žilinský kraj (374), Trenčiansky (277), Banskobystrický (263), Nitriansky (192), Košický (190), Trnavský (189) a Bratislavský kraj (136).

Na Slovensku od zaťiatku pandémie urobili 925 987 laboratórnych PCR testov, celkový počet pozitívne testovaných osôb formou PCR testov je na čísle 79 181, uzavrelo ministerstvo.

9:37 SVET - Wales sa rozhodol zušiť pre rok 2021 záverečné skúšky na stredných školách, pričom študenti budú klasifikovaní na základe hodnotenia učiteľov,

Informovala spravodajská stanica BBC.

Waleská ministerka školstva Kirsty Williamsová povedala, že z dôvodu pandémie nového koronavírusu nie je možné zaručiť pre všetkých rovnaké podmienky na skúšky. Zrušené tak budú skúšky GCSE a AS a A Level. Obdobný osud postihol stredoškolské záverečné skúšky vo Walese už aj v tomto roku.

9:25 SLOVENSKO - Zvolenská nemocnica má 25 pozitívnych zamestnancov na ochorenie COVID-19 a ďalších 14 zamestnancov je v karanténe.

Pre TASR to uviedla Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica vo Zvolene patrí. Ako dodala, pozitívnych na nový koronavírus je aj 12 pacientov, ďalší štyria sú na umelej pľúcnej ventilácii. Za minulý týždeň evidujeme jedno úmrtie na oddelení pre pacientov s ochorením COVID-19. Príčinu úmrtia však určí až pitva, zhrnula hovorkyňa.

9:09 SVET - Odľahlé súostrovie Vanuatu hlási prvého nakazeného koronavírusom SARS-CoV-2.

Nakazeným je 23-ročný muž, ktorý bol po návrate z USA v karanténe. Informovala o tom agentúra AFP.

9:00 SVET - Americký výrobca lietadiel Boeing v októbri už druhý mesiac za sebou nezískal nijaké objednávky na výrobu nových strojov. Firma zároveň uviedla, že jej zákazníci minulý mesiac zrušili objednávky na 12 lietadiel Max.

Naposledy Boeing hlásil získanie novej objednávky v auguste. Firma nemala žiadne nové objednávky komerčných strojov počas piatich z desiatich mesiacov od začiatku tohto roka.

8:55 SVET - Na Ukrajine bolo za posledných 24 hodín zaznamenaných 10 611 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Medzi novozistenými nakazenými je 350 detí a 493 zdravotníckych pracovníkov.

Minister zdravotníctva Maksym Stepanov podľa agentúry Ukrinform dodal, že za posledný deň vykonali 73 285 testov.

8:47 SVET - Jedenásteho novembra roku 1918, presne o 11. hodine a 11. minúte, padli posledné výstrely symbolickej salvy, ktorými sa oficiálne skončila 1. svetová vojna. Svet si dnes pripomína Deň vojnových veteránov.

S týmto výročím sa spájajú aj červené maky, ktoré nosia ľudia na svojich odevoch. Tohtoročné oslavy však budú iné ako v minulosti. Dôvodom je pandémia koronavírusu.

8:35 SLOVENSKO - "Svet mi už posledné dni nevonia. Dosť ma to štve, pretože patrím k ľuďom, ktorí svet vnímajú veľmi zmyslovo. Vždy, ak to len trochu ide.

Súvisiaci článok Svet mi viac nevonia, ale ani nesmrdí Čítajte 

Milujem farby jesene a zvuk popadaného lístia pod nohami. Milujem aj vôňu jesenného lesa plného húb a špeciálne milujem vôňu smrekových pralesov v Jeseníkoch. A vôňu výberovej kávy.

Nič z toho si teraz neužívam, hoci by som naozaj rád. Nie sú to dôsledky jesenno - zimnej únavy. To len devätnástkový Covid mi to minulý týždeň vzal."

Teológ a farár Jakub Pavlús opisuje, ako vyzerá jeho život s Covidom-19 >>>>

7:50 SVET - Nemecko za posledných 24 hodín oznámilo 18 487 prípadov nákazy koronavírusom, zhruba o tritisíc viac ako deň predtým.

V porovnaní s minulou stredou je dnešná štatistika o niečo vyššia, nedosahuje však doteraz najvyšší denný prírastok z minulej soboty.

7:36 SLOVENSKO - Študenti zdravotníckych odborov by mohli pod dohľadom robiť výtery a vyhodnocovať testy na koronavírus.

Vyplýva to z novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú v stredu schválila vláda. Parlament bude o nej rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.

7:31 SVET - Úrady v severonemeckom meste Schwerin zrušili demonštráciu proti pandemickým opatreniam, ktorá sa mala konať v utorok večer. Na zhromaždení organizátori očakávali účasť až 100-tisíc ľudí.

Organizátori zhromaždenia, ktoré sa malo začať o 22:00 miestneho času, podľa miestnych úradov porušili opatrenia prekročením hraníc spolkovej krajiny Meklenbursko-Predpomoransko, v ktorej Schwerin leží.

7:07 SLOVENSKO - Núdzový stav je pre nemocnice a zariadenia sociálnych služieb potrebný, povedal pred rokovaním vlády minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Podľa neho je pritom úplne jedno, či sa predĺži na 30, 45 alebo 90 dní, keďže vláda ho bude predlžovať dovtedy, kým to bude potrebné.

Krajniak poukázal na to, že v núdzovom stave vie rezort práce lepšie zásobovať ochrannými pomôckami a ďalšími materiálmi všetky zariadenia sociálnych služieb, a to aj tie, ktoré nevlastní a nie je ich zriaďovateľom.

Dodal, že v prípade potreby dokážu vďaka núdzovému stavu presunúť ľudí z iných zariadení na účel starostlivosti.

7:00 SLOVENSKO - Otestovať sa antigénovými testami je možné aj v areáloch nemocníc Svet zdravia v Rožňave a Rimavskej Sobote.

Mobilné odberové miesto v Rožňave je pacientom k dispozícii každý pracovný deň od 12:00 do 15:00, v Rimavskej Sobote denne od 13:00 do 17:00.

6:50 SLOVENSKO - Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) si vie predstaviť, že o ďalšie antigénové testovanie by sa postarali podnikatelia a základné prevádzky. Ako príklad uviedol, že školstvo by sa postaralo o testovanie vo svojom rezorte a armáda by pomohla s dodávkou testov a logistikou.

Súvisiaci článok Matovič navrhol komunitné testovanie (minúta po minúte) Čítajte 

"Niektoré firmy, ktoré sa týkajú napríklad fitness centier alebo podobných oblastí, by mali nastavené svoje pravidlá, kde by bolo určené, kto je za čo zodpovedný a aj tam by sme im pomáhali. Toto je snaha o to, aby sme decentralizovali niektoré sektory," vysvetlil Naď pred rokovaním vlády.

Potvrdil tiež, že armáda plánuje testovať aj na budúci víkend, pričom v tejto súvislosti minister uviedol, že by sa to malo týkať približne 500 odberných miest. Pre porovnanie, posledný víkend ich bolo 2819 (v sobotu) resp. 2734 (v nedeľu).

6:45 SVET - V Británii zaznamenali pokles v oblasti základných zručností a vedomostí u detí, ktoré boli najviac postihnuté zatvorením škôl a obmedzeniami počas pandémie. Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnil britský Úrad pre štandardy vzdelávania, starostlivosti a zručnosti detí (Ofsted).

Ofsted počas septembra a októbra uskutočnil viac ako 900 návštev v zariadeniach poskytujúcich vzdelanie a sociálnu starostlivosť.

6:33 SVET - Česká republika oproti predchádzajúcim trom dňom hlási nárast nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

V krajine v utorok pribudlo 9 016 infikovaných. Je to výrazne viac ako včera (6 048) a predvčerom (3 608), ale zároveň ďaleko od rekordu, ktorý Česko zaznamenalo 4. novembra (15 729).

Kliknite sem, ak sa vám graf nezobrazuje správne

6:11 SVET - Spojené štáty hlásia 201 961 nových prípadov koronavírusu, čo je najvyšší denný nárast od začiatku pandémie. Vôbec prvý raz v ktorejkoľvek krajine sveta pribudlo za deň viac ako 200-tisíc prípadov.

Vysoký počet podľa agentúry AFP z časti spôsobilo aj oneskorenie v súvislosti so zaznamenávaním údajov z víkendu.

Celkovo Spojené štáty od začiatku pandémie evidujú viac ako 10-tisíc prípadov a takmer 240-tisíc úmrtí. Za posledných 24 hodín zomrelo ďalších 1535 ľudí. Vyše 60-tisíc osôb s ochorením Covid-19 je hospitalizovaných v nemocniciach.

6:00 SLOVENSKO - Od šiestej hodiny ráno zasadá vláda. Rozhodovať má o predĺžení núdzového stavu, ktorý na Slovensku trvá od 1. októbra. Krízový štáb odporučil vláde, aby ho predĺžila o 90 dní.

Jedným z dôležitých bodov rokovania má byť aj zákaz vychádzania, ktorý by mal po novom platiť od 23:00 do 5:00, s výnimkami ako dochádzanie do práce, k lekárovi či na zabezpečenie základných životných potrieb.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 3. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
 4. V Bratislave sa koná Globsec
 5. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 7. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 1. Kto stretne legendárneho Ronalda?
 2. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
 3. V Bratislave sa koná Globsec
 4. Vyhrajte elektrokolobežku SENCOR s tipom od Romana!
 5. Art, Terra, Duo: SodaStream prichádza s novými prístrojmi
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 7. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 8. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 950
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 853
 3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 881
 4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 100
 5. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 3 294
 6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 2 567
 7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 481
 8. Viete, prečo existuje hmyz? Vďačíme mu za jedlo aj čistý vzduch 2 203
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná foto

V pripravenosti sme pred Rumunskom a Bulharskom.


TASR 7m
Bojová veža armádneho vozidla CV-90.

Pre slovenskú armádu vyrobia 65 vozidiel.


2 h

Banskobystrický poslanec David Kapusta je názoru, že došlo k propagácii a nepriamemu schvaľovaniu nedemokratických zločinných režimov.


SITA 45m
Úvodných obradov v Dóme sa zúčastnili desiatky ľudí.

Ako bude vyzerať pohreb a kto príde.


a 1 ďalší 51m
SkryťZatvoriť reklamu