SME
Štvrtok, 15. apríl, 2021 | Meniny má FedorKrížovkyKrížovky

Záujem o dobrovoľné testovanie bol slabý, Sulík v pondelok ukáže svoj plán (minutá po minúte)

PCR testy odhalili takmer tisíc nakazených, antigénové 247.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

20:25 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v pondelok.

Skryť Vypnúť reklamu

20:11 SLOVENSKO - Ak sa v obci Jasenie v Breznianskom okrese prišlo dať počas dvoch kôl otestovať na nový koronavírus zakaždým zhruba sedemsto a aj viac ľudí, o tretie kolo, ktoré dedina musela zorganizovať počas tohto víkendu, bol záujem minimálny. Odberové miesto preto v nedeľu zatvorili skôr než o ôsmej večer

O odberoch v treťom kole obec ľudí vopred informovala a vypracovala aj časový harmonogram podľa jednotlivých lokalít obce, aby ľudia nemuseli dlho čakať.

"Vyskočili sme nad jedno percento, preto sme si testovanie po tretí raz zopakovali. Po oba tieto víkendové dni prišlo len okolo 280 ľudí, medzi nimi i cezpoľní. Záujem zo strany domácich bol minimálny," povedal starosta Jasenia Marek Kordík s tým, že antigénové testovanie opäť zachytilo pár pozitívnych.

Skryť Vypnúť reklamu

20:00 SLOVENSKO - Odberné miesta sa zatvorili, plošné testovanie vo viac ako štyristovke vybraných miest a obcí sa skončilo. Sprevádzalo ho slabá účasť.

19:11 SLOVENSKO - V obciach na území Bratislavského samosprávneho kraja, kde sa konalo víkendové pretestovanie, bola účasť výrazne nižšia ako počas testovania pred tromi týždňami. Obce tiež hlásia, že medzi tými, ktorí sa prišli otestovať, boli výrazne zastúpení nerezidenti, ich sa tiež týkali pozitívne testy.

Súvisiaci článok V Bratislavskom kraji bola účasť na testovaní nízka Čítajte 

V Hrubom Šúre v okrese Senec sa v sobotu prišlo otestovať 257 ľudí, v nedeľu k 18.00 h ich bolo 175. "Z celkového počtu 432 bolo 256 tých, ktorí v obci nemajú trvalý pobyt. Z domácich sa podľa počtov dala otestovať necelá štvrtina," priblížil starosta obce Adrián Takács. "Pozitívnych testov bolo za oba dni 17, vo všetkých prípadoch ide o ľudí, ktorí nežijú v obci," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Podobne to bolo aj v obci Plavecký Mikuláš v okrese Malacky. "Do nedeľňajšej 18. hodiny prišlo 201 ľudí, 106 bolo rezidentov, 95 cudzích. Zaznamenali sme šesť pozitívnych prípadov, všetky sa týkali tých, ktorí majú trvalé bydlisko inde," informoval starosta Peter Válek.

18:09 SLOVENSKO - Pokojný priebeh a výrazne nižšiu účasť oproti minulým povinným kolám hlásia viaceré mestá a obce na východe Slovenska, kde sa tento víkend koná dobrovoľné kolo plošného testovania.

V okresnom meste Sabinov odhaduje primátor Michal Repaský aktuálnu účasť na zhruba pätinu oproti minulým dvom testovacím kolám. V meste zriadili opätovne desať odberných miest, rady sa pred nimi netvorili.

"Za sobotu (21. 11.) sme mali 954 otestovaných ľudí a šiestich pozitívnych, z toho traja boli mimo Sabinova," povedal Repaský. Podľa neho sa očakával pokojný priebeh, návrhy mesta znížiť počet odberných miest vojaci neakceptovali. Veľký prínos v boji s nákazou vidí primátor v zriadení mobilného odberného miesta na antigénové testy v Sabinove, čo tiež mohlo mať vplyv na aktuálnu nižšiu účasť.

Skryť Vypnúť reklamu

Oveľa nižšia účasť bola aj v obci Valaliky v okres Košice-okolie.

17:51 SLOVENSKO - Časť nákladov na testovanie mestu Nitra neuznali. Celkové náklady na prvé kolo testovania vyčíslilo mesto na 84 579 eur. „Vyzerá to zatiaľ tak, že štát nám uzná a preplatí 73-tisíc eur zo skutočných výdavkov, ktoré sme naozaj zaplatili,“ povedal hovorca radnice Tomáš Holúbek.

Problém je v tom, že štát nechce uznať tretieho administratívneho pracovníka, ktorého radnica „pridala“ na každé odberné miesto. Obávala sa totiž, že niektorí môžu byť po raňajšom pretestovaní pozitívni a museli by odísť do karantény.

17:17 SLOVENSKO - Jedinou obcou v Turci, kde sa testuje aj v nedeľu, je Kláštor pod Znievom. Do dediny sa prichádzajú testovať prevažne ľudia z iných obcí.

16:56 SLOVENSKO - Minister obrany Jaroslav Naď informoval, že v nedeľu do obeda sa nechalo otestovať 14 529 ľudí, 380 z nich malo pozitívny test, čo je 2,62 percenta.

Skryť Vypnúť reklamu

16:40 SVET - Spojené štáty dúfajú, že rozsiahle očkovanie novou vakcínou proti koronavírusu spustia v krajine začiatkom decembra.

"Naším plánom je, aby sme boli schopní vakcíny do 24 hodín od ich schválenia americkým Úradom pre kontrolu potravín a liekov (FDA) distribuovať na miesta, kde prebehne očkovanie," uviedol pre televíziu CNN šéf projektu vývinu vakcíny Moncef Slaoui. Zároveň očakáva, že by sa tak mohlo stať 11. alebo 12. decembra.

15:48 SVET - Nemecký minister financií Olaf Scholz plánuje na budúci rok nový dlh v hodnote najmenej 160 miliárd eur, aby tak pomohol zmierniť ekonomické dôsledky pandémie, tvrdia to tri zdroje oboznámené s touto záležitosťou, ktoré nechceli byť menované. To je o 64 miliárd eur viac ako pôvodne plánovaných 96 miliárd eur nového dlhu v budúcom roku.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemecký parlament pozastavil dlhovú brzdu, aby vláde umožnil vziať si nový čistý dlh až vo výške 218 miliárd eur na financovanie záchranných a stimulačných opatrení.

15:02 SLOVENSKO - Ľuboš Blaha v relácii O 5 minút 12 potvrdil, že v prípade ak budú plánované kolá celoplošného testovania povinné, Smer je rozhodnutý obrátiť sa na Ústavný súd.

14:15 SLOVENSKO - Záujem o plošné testovanie v okresoch Trnavského kraja je veľmi nízky. V Trstíne v okrese Trnava otestovali počas prvého dňa testovania 174 ľudí, z toho 42 prišlo z okolitých obcí. Počas druhého dňa testovania bolo doteraz otestovaných 31 ľudí, približne polovica z nich nie sú obyvatelia obce. Len dva testy boli doteraz pozitívne, jeden v sobotu (21. 11.) a jeden v nedeľu. Ani jeden z pozitívne testovaných nie je obyvateľom Trstína, potvrdil starosta Peter Hlávek.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Sulíkov pandemický plán je hotový, predstaví ho v pondelok Čítajte 

V obci Trstice v okrese Galanta sa testovanie týka celkovo 3600 ľudí. V sobotu z nich prišlo na testovanie 270 ľudí, ďalších 70 sa prišlo dať otestovať z okolitých obcí. Pozitívne testovaných bolo päť ľudí, z toho dvaja domáci a traja cezpoľní. V nedeľu absolvovalo testovanie zhruba sto ľudí, piati z nich mali pozitívne testy, informovala starostka Eva Kaczová. V obci sú zriadené tri stanovištia na dvoch odberných miestach. "Úplne by stačilo aj jedno, ako sme žiadali," podotkla.

14:00 SLOVENSKO - Počas víkendového testovania evidovali v Križovanoch nad Dudváhom v okrese Trnava v nedeľu dopoludnia päť pozitívne testovaných, ani jeden z nich však nebol obyvateľom obce. V nedeľu dopoludnia v dedine otestovali 71 ľudí, až 40 z nich boli cezpoľní, informovala starostka Svetlana Královičová.

„V sobotu sme na dvoch odberných miestach otestovali 283 ľudí, traja mali pozitívny výsledok, ani jeden nebol obyvateľ našej obce. V nedeľu dopoludnia boli ďalší pozitívne testovaní tiež z iných obcí,“ potvrdila Královičová. Ľudia z iných obcí podľa nej vysvetľovali, že výsledok testu potrebujú do zamestnania alebo pred návštevou lekára.

Skryť Vypnúť reklamu

13:37 SLOVENSKO - Humenné obnoví od pondelka vyučovanie pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia na II. stupni vo všetkých základných školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

13:32 SLOVENSKO - Minister práce Milan Krajniak tvrdí, že pomocné schémy na podporu zamestnanosti v čase pandémie fungujú. Zdôraznil, že nezamestnanosť aj za október klesla a od augusta si na Slovensku našlo prácu 53-tisíc ľudí.

Podľa jeho predchodcu Jána Richtera sa výsledný efekt opatrení ukáže až vtedy, keď sa pomocné schémy zastavia a v ekonomike sa začne skutočný život, uviedli to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.

13:26 SLOVENSKO - Jednou z testovaných obcí na východe sú Valaliky v okrese Košice-okolie. So 4 500 obyvateľmi patrí medzi najväčšie v okrese. Už v sobotu sa tam dali otestovať desiatky miestnych. Prišlo aj pár cezpoľných, hlavne z Košíc. V nedeľu prichádzajú ďalší záujemcovia. Podľa starostu Štefana Petrika (KDH) obec zvláda organizáciu testovania aj finančne.

Skryť Vypnúť reklamu

13:18 SLOVENSKO - Šéf SaS Richard Sulík chce svoj pandemický plán predstaviť v pondelok na tlačovej konferencii o 9.00 hod ráno, minister hospodárstva to povedal v relácii TV Markíza Na telo.

Slovensko má byť podľa neho rozdelené na 36 obvodov. Opatrenia sa v nich budú sprísňovať či uvoľňovať podľa toho, koľko ľudí sa nakazilo na 100-tisíc ľudí, podľa toho, ako sa pandémie vyvíja medzi seniormi aj podľa toho, ako rýchlo z týždňa na týždeň rastie počet infikovaných.

13:06 SLOVENSKO - Strana Spolu spúšťa na stránke otvormeskoly.sk petíciu za otvorenie škôl. Chce ňou vyzvať vládu, aby pri uvoľňovaní protipandemických opatrení pristupovala k vzdelaniu ako jednej z hlavných priorít.

"Školy majú mať pri otváraní prednosť pred plavárňami a kinami, tak ako je to vo väčšine západných krajín. Samozrejme, so zabezpečením všetkých protipandemických nariadení a hygienických opatrení," hovorí predseda strany Spolu Juraj Hipš.

Skryť Vypnúť reklamu

12:51 SLOVENSKO - Záujem o dobrovoľné testovanie v meste Sečovce (okres Trebišov) je zatiaľ v priebehu nedele ešte nižší než v sobotu, hovorí prednosta mestského úradu Ivan Kantor.

V meste je zriadené jedno odberné miesto, a to v kultúrnom dome. Za sobotu na ňom otestovali 211 ľudí. "Z toho 37 nebolo Sečovčanov. Jeden bol pozitívny, ktorý bol z okresu Michalovce. K dnešku evidujeme momentálne 17 ľudí, čiže je úplne nízka účasť. Ale čakali sme to, keďže je to dobrovoľné," povedal pred poludním Kantor.

Otestovať sa prichádzajú aj ľudia, ktorí nie sú priamo z mesta. "Prichádzajú aj takí, ktorí napríklad odchádzajú do Nemecka, a tým, že vydávame certifikáty, tak majú aj ten certifikát z testovania," uviedol prednosta.

Skryť Vypnúť reklamu

12:47 SLOVENSKO - Ďalšie celoplošné testovanie na ochorenie by sa mohlo zopakovať o dva týždne , pripustil to premiér Igor Matovič v diskusnej relácii TA3 V politike. Matovič naznačil, že dobrovoľnosť sa cez víkend neosvedčila.

11:57 SLOVENSKO - Počet poberateľov dávok v hmotnej núdzi na Slovensku sa po septembrovom poklese mierne znížil aj v októbri. Sociálne dávky dostalo v minulom mesiaci 61,7-tisíca osôb. Oproti septembru ide o pokles o 942 ľudí.

Súvisiaci článok Počet aktívnych prípadov klesá. Pozrite si mapy a grafy Čítajte 

Medziročne sa však počet poberateľov týchto dávok zvýšil o 936 ľudí. Na dávky v hmotnej núdzi bolo po zohľadnení ostatných členov rodiny minulý mesiac celkovo odkázaných 136,3-tisíca osôb.

11:40 SLOVENSKO - Vláda neplánuje zaviesť zákaz cestovania cez vianočné sviatky, v diskusnej relácii V politike televízie TA3 to povedal predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Dodal, že by v tejto súvislosti malo ísť o spoločenskú dohodu necestovať a zdržať sa doma.

Skryť Vypnúť reklamu

11:07 SLOVENSKO - Záujem obyvateľov Čadce o antigénové testovanie na je podstatne menší ako v prvých dvoch kolách. V sobotu sa prišlo nechať otestovať 1 601 ľudí, z ktorých 21 bolo identifikovaných ako pozitívnych.

V Čadci s nižším záujmom o testovanie počítali, počet odberných miest znížili zo 16 na 14, keď bolo zrušené jedno z dvoch odberných miest na tribúne futbalového štadióna a tiež odberné miesto na mestskom kúpalisku. Kým však pred tromi týždňami sa prišlo v prvý deň testovania nechať otestovať 8 822 ľudí a o týždeň neskôr len o dve stovky menej, teraz účasť poklesla o 80 percent.

11:02 SLOVENSKO - Premiér Igor Matovič v relácii V politike na TA3 hovorí, že slabšiu účasť na testovaní očakávali. Očakáva, že otestovať sa nechá 30 percent ľudí oproti minulému kolu.

Skryť Vypnúť reklamu

10:00 SLOVENSKO - Na Slovensku pribudlo v sobotu 984 nakazených, PCR testy urobili 5 691 ľuďom. Laboratóriá doteraz otestovali 1 016 029 vzoriek. Ochoreniu COVID-19 podľahlo ďalších 27 pacientov, celkovo nákaze podľahlo 671 pacientov.

Antigénové testy odhalili 247 nakazených, otestovali 6 898 ľudí.

Z ochoreniach COVID-19 sa vyliečilo ďalších 2 695 pacientov, celkovo sa zotavilo už 45 883. Sedemdňový priemer nových prípadov je na hodnote 1 353.

09:37 SLOVENSKO - Druhý deň pokračuje celoplošné testovanie aj v Púchovove. Ako informuje púchovská samospráva na sociálnej sieti, v prvý deň otestovali 2 486 ľudí, čo je o 4 505 menej ako v prvý deň testovania pred dvomi týždňami. Odberné tímy odhalili 48 pozitívnych prípadov, čo zodpovedá miere infekčnosti 1,93 percenta.

"Aktuálne testovanie je dobrovoľné a napriek tomu, že sa vydávali i certifikáty, prišlo sa otestovať menej občanov. Je dosť možné, že sa prišli nechať otestovať najmä tí, ktorí pociťovali jednotlivé príznaky, a preto je aj percento pozitívne testovaných vyššie ako v minulom kole," hodnotí prvý deň primátorka Katarína Heneková. Priebeh testovania bol podľa jej slov pokojný.

Skryť Vypnúť reklamu

09:10 SLOVENSKO - Zriadené mobilné odberové miesta stíhajú zatiaľ pokrývať aktuálny dopyt po antigénovom testovaní, uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Konštatovala tiež, že do prípadného objednávacieho systému na týchto miestach ministerstvo zdravotníctva nevstupuje. Koordinácia testovania je v kompetencii zriaďovateľa mobilného odberového miesta. "Testovanie formou antigénových testov sa ukázalo ako účinný nástroj na zachytenie nakazených ľudí, a tak následnému zabráneniu šíreniu vírusu," dodala hovorkyňa rezortu.

08:31 SLOVENSKO - V Turci prišlo v sobotu na dvanásť odberných miest viac ako 1 500 ľudí.

08:00 SLOVENSKO - Pokračuje plošné testovanie v 458 obciach a mestách. Účasť v sobotu nebola veľmi vysoká. Testovanie je dobrovoľné. Odberné miesta sú otvorené do ôsmej hodiny večer.

Skryť Vypnúť reklamu

07:15 SVET - V Česku pribudlo 3187 nových prípadov nákazy koronavírusom a 52 súvisiacich úmrtí. V porovnaní s predošlou sobotou krajina zaznamenala pokles o viac ako tisíc prípadov.

Súvisiaci článok Kde sa bude testovať? Pozrite si zoznam odberných miest Čítajte 

06:40 SVET - Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Spojených štátoch v sobotu prekročil 12 miliónov.

Hranicu 11 miliónov prípadov nákazy pritom Spojené štáty prekonali iba pred šiestimi dňami - v nedeľu 16. novembra.

V krajine od začiatku pandémie doteraz zaregistrovali celkom 12 450 666 infikovaných a 261-tisíc úmrtí v dôsledku COVID-19.

06:00 SLOVENSKO - Testovanie prebieha v niekoľkých stovkách obcí a miest aj v nedeľu. Odberné miesta sa otvoria od ôsmej ráno.

V prvý deň ďalšieho kola sa nechalo otestovať 68 888 ľudí, z nich bolo 1,98 percenta pozitívnych, teda 1 366 ľudí, informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď na facebooku. O testovanie veľký záujem nebol.

Ak sa vám zoznam nezobrazuje, kliknite sem

Načítavam video...

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič
 2. Po celý rok ako na dovolenke. Tak sa žije v Čerešniach
 3. Kia prechádza transformáciou, vo vrecku má aj Guinnessov rekord
 4. Kedysi rádio, dnes mozog auta. Poznáte históriu infotainmentu?
 5. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 6. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 7. Vyskúšajte newslettre denníka SME
 8. Festival pre dušu prináša návod, ako si zachovať duševnú pohodu
 9. Slováci sú rekordéri, majú aj 20 vernostných programov súčasne
 10. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť!
 1. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 2. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 3. Vyskúšajte newslettre denníka SME
 4. Lesné plody - Sila zo samotného srdca prírody
 5. Festival pre dušu prináša návod, ako si zachovať duševnú pohodu
 6. Slovník investora 05: Obchodovanie na burze
 7. Slováci sú rekordéri, majú aj 20 vernostných programov súčasne
 8. Po celý rok ako na dovolenke. Tak sa žije v Čerešniach
 9. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť!
 10. Goji: bobule šťastia pomáhajú proti depresii
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 49 974
 2. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 20 358
 3. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 17 406
 4. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 15 670
 5. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 11 952
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 9 368
 7. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19 8 613
 8. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 8 441
 9. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 924
 10. Pán Králiček: Aj keď predávate „len“ kávu, musíte inovovať 6 655
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Návštevníci si prezerajú tovar v obchodnom dome Ikea.

Plavárne ešte zvažujú, či sa im oplatí otvoriť.

11 h

Ako funguje vektorová vakcína a či mi spôsobí krvné zrazeniny.

6 h

Neprehliadnite tiež

Zdravotníčka podáva vakcínu proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti Biontech/Pfizer Izraelčanke vo vakcinačnom centre počas vakcinácie širokej verejnosti v meste Dimona na juhu Izraela.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 373-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 10 798 obetí.

37m
Ranný brífing SME

Dobré ráno. Je šírenie koronavírusu trestné? Prokurátori a policajti si zákon vykladajú inak ako rezort spravodlivosti. Dušan Kováčik má iste iné starosti, aspoň že tá výplata mu chodí každý mesiac.

6 h