SME
Nedeľa, 11. apríl, 2021 | Meniny má JúliusKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Matovič chce dostať žiakov do škôl dva týždne pred vianočnými prázdninami (minúta po minúte)

Cez víkend sa dalo otestovať vyše 110-tisíc ľudí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

22:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

21:42 SLOVENSKO - Podrobnosti k decembrovému testovaniu premiér v pondelok večer nespresnil.

Tri kolá testovania s použitím ôsmich miliónov antigénových testov sa majú konať v decembri. „Podrobnosti ešte počkajú,“ povedal Igor Matovič. Nepovedal, či sa testami bude podmieňovať sloboda pohybu ľudí.

Prvýkrát má byť testovanie plošné, neskôr by sa testovalo v najzasiahnutejších regiónoch. Podrobnosti by mohli byť známe v stredu.

21:38 SLOVENSKO - Žiaci druhého stupňa základných a stredných škôl sa od pondelka zrejme do lavíc nevrátia. Premiér Igor Matovič po odchode z Ústredného krízového štábu vyhlásil, že stále platí, že ďalšie uvoľňovanie opatrení prichádza do úvahy až po tom, čo týždenný kĺzavý priemer klesne pod hodnotu 750.

Premiér dodal, že prišiel s návrhom, aby sa všetky deti mohli vrátiť do škôl dva týždne pred vianočnými prázdninami, najbližšie dni chce tento návrh dopracovať s ministrom školstva aj mestami a obcami. Detaily však spresniť nechcel.

Skryť Vypnúť reklamu

21:02 SVET - V Česku v pondelok do 18. hodiny zaznamenali 1841 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čím sa celkový počet potvrdených prípadov od začiatku pandémie zvýšil v krajine na 494 104. Vyplýva to z údajov, ktoré na svojej webovej stránke zverejnilo české ministerstvo zdravotníctva.

Počet úmrtí sa počas pondelka zvýšil o 43 na celkových 7334, píše spravodajský server Novinky.cz.

Súvisiaci článok Semafory sú dobré, ale v kríze sa musia vypnúť. Čo hovoria experti na Sulíkov plán Čítajte 

20:35 SLOVENSKO - Je to cesta do pekla, povedal o pláne Richarda Sulíka premiér Igor Matovič. Odborníci si to nemyslia a vyzdvihujú, že stanovuje jasné pravidlá.

Na riešení SaS však kritizujú, že zachováva regionálny princíp aj v prípade kriticky zhoršenej situácie.

„Samozrejme, čo najdlhšie by to malo byť na regiónoch,“ hovorí hlavná epidemiologička ministerstva zdravotníctva Henrieta Hudečková. „Sú však situácie, keď sa musí konať celoštátne,“ dopĺňa.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako hodnotia experti Sulíkov plán? Viac sa dozviete tu >>>>

20:25 SVET Narastajúci počet infikovaných sa v husto obývanom pásme Gazy vymyká spod kontroly. "Vírus sa šíri a situácia sa začína vymykať spod kontroly," potvrdil Ahmad al-Džadba, lekár z nemocnice aš-Šifa so sídlom v meste Gaza.

Ministerstvo zdravotníctva ležiace na území s dvoma miliónmi obyvateľov, ktoré kontroluje hnutie Hamas, vyhlásilo, že z piatka na sobotu tam zaznamenali rekordných 890 nových prípadov nákazy.

"Počet lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti je veľmi obmedzený a rovnako aj lieky," povedal riaditeľ súkromnej nemocnice v Gaze Mahmúd al-Chazindar. "Ak počet prípadov neklesne, budeme si musieť vyberať, či
poskytneme zdravotnú starostlivosť starším, mladým alebo pacientom
s inými ochoreniami," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

19:55 SVET Vo viacerých európskych metropolitných oblastiach sa vďaka prísnym opatreniam na potlačenie šírenia koronavírusu v jarných mesiacoch výrazne zlepšila kvalita ovzdušia. Uviedli to predstavitelia Európskej únie.

Pozoruhodné zlepšenie zaznamenali predovšetkým v prípade oxidu dusičitého a jemných tuhých častíc, ktoré môžu mať vážny dopad na zdravie ľudí.

19:13 SVET V boji s pandémiou sa Švédsko už na jar rozhodlo ísť inou cestou ako zvyšok Európy. Namiesto zákazov a obmedzení vláda vyhlasovala odporúčania. Kým väčšina krajín skončila v celoštátnej karanténe, takzvanom lockdowne, Švédi mohli pokračovať v relatívne normálnom živote, takmer ako pred pandémiou koronavírusu.

Súvisiaci článok Je november, viac ľudí umiera. Švédsko opatrne zavádza obmedzenia Čítajte 

S blížiacou sa zimou však opäť prudko rastie počet infikovaných aj hospitalizovaných. „Nebezpečenstvo narastá,“ povedal premiér Stefan Löfven v nedeľňajšom príhovore k občanom.

Skryť Vypnúť reklamu

Löfven už pred týždňom avizoval, že pravidlá v krajine sa sprísnia a úrady prejdú od odporúčaní k obmedzeniam. Od utorka 24. novembra sa tak vo Švédsku zníži počet osôb, ktoré sa môžu zhromaždiť na verejnom priestranstve. Namiesto doteraz povolených päťdesiatich osôb sa po novom bude môcť zísť len osem ľudí.

19:00 SVET Správy o tretej sľubnej vakcíne proti ochoreniu COVID-19 prinášajú "dôvod na nádej", povedal generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

"Svetlo na konci tohto dlhého tmavého tunela po nedávnych pozitívnych správach z testov vakcín začína svietiť jasnejšie," vyhlásil Tedros na tlačovej konferencii v Ženeve.

Šéf WHO vlády vyzval, aby sa uistili, že každá krajina dostane vakcíny. Takisto privítal vyjadrenia lídrov skupiny G20, ktorí počas víkendového summitu prisľúbili "cenovo dostupný a spravodlivý prístup" k vakcínam proti novému koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

18:43 SVET Najväčší výrobca gumených rukavíc na svete, spoločnosť Top Glove, v zastavil výrobu v 28 závodoch v Malajzii. Tento krok nasleduje po rozhodnutí tamojšej vlády, ktorá firme prikázala otestovať na koronavírus všetkých zamestnancov.

Spoločnosť Top Glove má po celom svete viac ako 60 výrobných prevádzok - a až 30 sa nachádza v Malajzii. Podľa vyjadrenia malajzijskej vlády sa doteraz na koronavírus testovalo takmer 5800 zamestnancov, preukázateľne infikovaná bola asi tretina.

18:33 SVET Čiastočný lockdown v Anglicku sa skončí 2. decembra , oznámil britský premiér Boris Johnson. Čiastočný lockdown s rozsiahlymi obmedzeniami týkajúcimi sa najmä spoločenských aktivít platí v Anglicku od 5. novembra.

Ľudia sa po jeho skončení budú môcť stretávať na otvorených priestranstvách v maximálnom počte šesť osôb a otvorené budú obchody, ktoré nie sú nevyhnutné, telocvične, rekreačné zariadenia aj kaderníctva. Povolené budú svadby, športovanie na vonkajších priestranstvách a hromadné modlitby.

Skryť Vypnúť reklamu

Anglicko sa vráti k trojstupňovému systému opatrení, ktorý vláda predstavila v septembri. Opatrenia v rámci jednotlivých stupňov však budú sprísnené.

18:29 SLOVENSKO Pri cestách do a z Českej republiky dochádza z naliehavých zdravotných, rodinných, pracovných alebo obchodných dôvodov k predĺženiu možnosti cestovať bez povinnosti vyplnenia príjazdového formuláru či absolvovania testu na COVID-19 z 12 na 24 hodín. Informuje o tom slovenské ministerstvo zahraničných vecí na svojej webovej stránke.

18:22 SLOVENSKO Protipandemický plán SaS najskôr predloží pandemickej komisii a až následne ho predstavia na ústrednom krízovom štábe. Počas rokovania krízového štábu to uviedol minister hospodárstva Sulík.

"Oceňujem konštruktívny prístup, že to dáme odborníkom a oni sa k tomu vyjadria," povedal Sulík. Povedal, že o ich návrhu sa na krízovom štábe čiastočne rozbehla aj debata.

Skryť Vypnúť reklamu

"Teší ma, že Marek Krajčí navrhuje posudzovať Slovensko nie ako celok, ale podľa jednotlivých regiónov v závislosti, kde je aká veľká miera nakazenia," doplnil minister hospodárstva.

18:09 SLOVENSKO Máme plán, hovorí minister dopravy Andrej Doležal (Sme rodina) o spustení zimnej sezóny. Verí, že spolu s odborníkmi navrhnú také riešenie, ktoré umožní otvorenie sezóny na Slovensku za sprísnených podmienok. Bolo by to podľa neho lepšie, ako keby zostali zimné strediská zavreté a slovenskí lyžiari by cestovali do zahraničia.

Minister nepovedal, ako taký plán bude vyzerať. Malo by však ísť o regionálny semafor. Plán predstaví až po tom, ako ho odobrí pandemická komisia resp. krízový štáb. Očakáva, že by to mohlo byť v priebehu jedného až dvoch týždňov.

Skryť Vypnúť reklamu

17:36 SVET Pápež František v novej knihe uviedol, že dobre pozná utrpenie ľudí chorých na COVID-19 vzhľadom na to, že on sám bol pred desaťročiami na pokraji života a smrti, keď zápasil s respiračným ochorením. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Františka v auguste 1957 hospitalizovali v rodnej Argentíne, keď ho "zložila" infekcia pľúc. Bol v druhom ročníku cirkevného seminára a mal 20 rokov. "Celé mesiace som nevedel, kto som. Nevedel som, či budem žiť alebo umriem. Ani lekári nevedeli, či to zvládnem," spomína pápež vo svojej knihe.

Kniha Let Us Dream: The Path to a Better Future (Snívajme: Cesta k lepšej budúcnosti) má vyjsť 1. decembra.

17:06 SLOVENSKO Niektoré členské krajiny EÚ uvažujú o tom, že ľudí, ktorí nebudú očkovaní proti koronavírusu, by nemuseli pustiť na svoje územie. Alternatívou by mal byť aktuálny PCR test. Uviedol to premiér Matovič pred zasadnutím krízového štábu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Buď sa preukážu očkovacím preukazom alebo aktuálnym PCR testom. Zrejme takéto obmedzenia budú. Inak povedané, ľudia, ktorí sa rozhodnú dobrovoľne neočkovať, ostanú na Slovensku a v prípade cesty do zahraničia si zaplatia PCR test," povedal predseda vlády, pričom uviedol, že si vie predstaviť, že ochranným opatrením v rámci štátu by bolo, že by nezaočkované osoby museli nosiť rúško.

16:56 SVET Z Mongolska by sa slovenský premiér nemal vysmievať. Chudobná krajina s pätinovým HDP na hlavu oproti Slovensku zvláda pandémiu s veľmi dobrými výsledkami.

Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nemá žiadnych mŕtvych na Covid-19 a eviduje len 582 potvrdených prípadov. Za čo tomu vďačí? A ako tamojšia vláda pomáha ekonomike vyrovnať sa s dosahmi koronakrízy? Čítajte viac TU >>>

Skryť Vypnúť reklamu

16:45 SVET Taliansko nariadilo pozastaviť aktivity spojené s chovom noriek až do konca februára. Rozhodlo sa tak pre riziko infekcie koronavírusom, uviedla agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie talianskeho ministra zdravotníctva Roberta Speranzu.

Speranza uviedol, že Taliansko má v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami len veľmi obmedzený počet norkových fariem, ale naďalej dodržiava "zásadu maximálnej prevencie".

Minister spresnil, že zdravotnícke úrady dostali povolenie uzavrieť farmy v prípade podozrenia z prenosu tohto typu vírusu a norky na farmách vyhubiť, ak sa toto ochorenie potvrdí.

16:39 SLOVENSKO Do nového týždňa sme vstúpili hneď s niekoľkými dobrými správami. Na tomto mieste sa už objavilo niekoľko výziev, aby sme sa namiesto celoplošných opatrení vrátili k hrajuškaniu so semaforíkmi, ktoré Igor Matovič pred dvoma mesiacmi nonšalantne hodil do koša.

Skryť Vypnúť reklamu

Po novom máme naporúdzi semaforíky hneď dva, jeden neoficiálny od Mareka „neplačme nad rozliatym mliekom“ Krajčího, druhý od Richarda Sulíka, ktorý zverejnil svoju domácu úlohu zo slovenčiny. Politicko-odborné hodnotenie predložených semaforov prináleží iným, ale je to pokrok.

Prečítajte si komentár Petra Tkačenka >>>

16:32 SLOVENSKO Nákup antigénových testov pre štát cez firmu Eurolab Lambda by mal preskúmať parlamentný výbor pre financie a rozpočet. Po dnešnom stretnutí s prezidentkou finančnej správy Danielou Klučkovou to na brífingu povedal šéf Smeru Robert Fico.

Poslanec za Smer Ladislav Kamenický bude podľa neho iniciovať zvolanie poslaneckého prieskumu na utorkovom rokovaní výboru.

16:26 SVET Maďarsko napreduje s testovaním ruskej vakcíny proti koronavírusu, ktorej vzorky dostalo minulý týždeň ako prvé v Európe. Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó uviedol, že desať počiatočných dávok vakcíny Sputnik V budú v jeho krajine testovať na bezpečnosť a účinnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

16:17 SLOVENSKO Prezidentka Čaputová oceňuje prístup každého, kto sa k riešeniu koronakrízy stavia konštruktívne. Oceňuje tak aj prístup ministrov hospodárstva Sulíka a zdravotníctva Krajčího a ich prácu, pretože Slovensko podľa nej v tejto situácii potrebuje podrobný a dlhodobejší plán.

"Treba oceniť aj vedcov, ktorí obom ministrom pomáhali. Je lepšie mať dva plány ako žiaden a ešte lepšie je mať jeden spoločný. O to je potrebné sa teraz usilovať," uviedla hlava štátu na sociálnej sieti.

16:12 SLOVENSKO Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) si nemyslí, že každá koaličná strana by mala predložiť svoj protipandemický plán. "Ale som za to, aby sa všetky štyri koaličné strany dohodli na jednom, a prijali spoločný protipandemický plán," uviedol.

Skryť Vypnúť reklamu

Na otázku, či koalícia drží pohromade odpovedal, že zatiaľ drží, "ale ak to bude takto pokračovať, tak je ohrozenie, že nie." Jeho stanovisko agentúre SITA sprostredkovalo tlačové oddelenie Sme rodina.

16:03 SLOVENSKO Bez analýzy – na ktorú sú iní - a z vtáčej perspektívy sa dá vyhlásiť, že Semafor zdravia SaS je ucelený a zrejme rozumný protiepidemický plán, aký si Slovensko zaslúžilo už dávno. Prečítajte si komentár Petra Schutza k protipandemickému plánu SaS >>>

15:53 SLOVENSKO Ďalšie kolo plošného testovania, ktoré sa má uskutočniť v decembri, nemôže byť dobrovoľné, ako tomu bolo tento víkend. Uviedol to premiér Matovič pred zasadnutím krízového štábu.

"My sa musíme rozhodnúť, buď tu bude masívne testovanie, alebo očakávam od kolegu Sulíka, že sa tu postaví a povie, že bude tvrdý lockdown," povedal Matovič. Poukázal, že tretia možnosť neexistuje, pretože "v lekárni sa nedá kúpiť liek na koronu".

Skryť Vypnúť reklamu

15:48 SLOVENSKO Polícia upozornila na dezinformačné videá a fotografie so zavádzajúcimi textami a skreslenými informáciami v súvislosti s protestom 17. novembra. Informovali o tom na svojej stránke Hoaxy a podvody - Polícia SR.

15:39 SLOVENSKO Obec Markovce v Michalovskom okrese vstupovala do štvrtého kola testovania ako nelichotivý líder tabuľky. Po víkende už štatistiky v percente pozitivity pri testovaní nepovedie. Čítajte viac TU >>>

15:29 SVET Registrácia hostí pred vstupom do gastronomických zariadení porušuje právo na súkromie. Rozhodol o tom rakúsky úrad na ochranu osobných údajov. Informáciu priniesol denník der Standard. Odvolal sa na rozhodnutie, ktoré zatiaľ nie je právoplatné.

Reštaurácie, bary a kaviarne v Rakúsku musia ručne alebo elektronicky evidovať osobné údaje svojich návštevníkov. Pravosť údajov personál nekontroluje, ľudom, ktorí ich neposkytnú, by ale mali odoprieť vstup.

14:56 SLOVENSKO Plán strany SaS je podľa predsedu vlády Matoviča nezodpovedný a je to "cesta do pekla". Povedal to pred dnešným rokovaním krízového štábu.

Premiér doplnil, že ak by plán SaS platil, tak západné Slovensko by mohlo byť zelené a nezaujíma ho, že na východ od Nitry to "horí". Treba sa podľa neho pozerať na to, či sa neplnia nemocnice.

Premiér plán predsedu SaS Sulíka kritizuje. Podľa neho totiž len okopíroval niečo z Česka, niečo z ministerstva zdravotníctva a urobil kompilát. "Figu borovú máme plán," povedal predseda vlády. Tvrdí, že Sulíkovi nedal úlohu, aby pripravil takýto plán, ale aby priniesol alternatívu voči komunitnému testovaniu.

Načítavam video...

14:47 SLOVENSKO Očkovanie proti koronavírusu by podľa hlavného hygienika malo byť dobrovoľné. "Ja som zástanca toho, že by to malo byť na dobrovoľnej báze," skonštatoval Mikas pred zasadnutím krízového štábu.

Mali by byť ľuďom však podľa neho odkomunikované aj plusy a aj mínusy tohto očkovania. "Podstatné je, aby sa dali zaočkovať rizikové skupiny. Z epidemiologického pohľadu je to dôležité," dodal.

14:34 SLOVENSKO Obec Kluknava bola jednou z dvoch obcí Gelnického okresu, kde sa cez víkend opakovane testovalo.

Súvisiaci článok Starosta Kluknavy o testovaní: Urobili sme službu iným samosprávam Čítajte 

Záujem bol zhruba tretinový v porovnaní s predchádzajúcimi kolami. Percentá pozitívnych však neklesajú, naopak, mierne stúpajú z kola na kolo.

Cez víkend tam zaznamenali vyše tri percentá pozitívnych výsledkov. Išlo o 12 ľudí, avšak 11 z nich sú mimo obce, z iného okresu aj kraja.

Starosta hovorí o službe iným obciam >>>

14:10 SLOVENSKO Hlas vyzýva premiéra Matoviča, aby zrušil ďalšie kolo plošného testovania. Takéto testovanie považuje za nezodpovedné voči ľuďom, samosprávam aj zdravotníkom.

"Vláda nezvláda boj s pandémiou," tvrdí Richard Raši, pričom označil komunikáciu v koalícii za chaotickú.

14:00 SLOVENSKO Premiér Matovič by mal podľa mimoparlamentnej strany Most-Híd konečne počúvať svojho koaličného partnera, ktorý verejnosti predstavil prvý ucelený a premyslený plán na zvládnutie pandémie.

"Pandemický plán z dielne SaS je založený na dátach, ktorými Slovensko v tejto chvíli disponuje. Jeho najväčšou výhodou je, že má jasné pravidlá a uprednostňuje regionálny prístup pri všetkých opatreniach vrátane plošného pretestovania," hodnotí strana.

13:54 SVET Veľká Británia smeruje do dvojitej recesie po tom, ako najnovší lockdown v novembri viedol k poklesu podnikateľskej aktivity. Vyplýva to z prieskumu agentúry IHS Markit.

Britský index nákupných manažérov v novembri podľa predbežných údajov klesol na 47,4 bodu z októbrovej úrovne 52,1 bodu, čím sa skončilo štyri mesiace trvajúce obdobie jeho rastu. Informuje o tom portál news.sky.com.

13:38 SLOVENSKO Celkové nastavenie parametrov v pláne SaS je podľa ministerky Veroniky Remišovej (Za ľudí) veľmi pomaly reagujúce. Až tri parametre zo štyroch (14-denný priemer pre celú populáciu a nad 65 rokov, ako aj hospitalizácie) sa prejavujú s veľkým oneskorením, čiže ak v nejakom regióne vznikne lokálne epicentrum, semafor zareaguje až o týždeň.

"Aby sme mali čo najmenšie a najkratšie obmedzenia, potrebujeme reagovať rýchlo, nie na základe 14-denného priemeru. Po rozvoji ohniska nákazy v regióne trvá jeho utlmenie oveľa dlhšie," doplnila predsedníčka Za ľudí.

Vyzvala koaličných partnerov, aby sa prestali zbytočne predháňať, ale radšej počúvali odborníkov a expertné tímy a podľa toho jednotne a dôsledne postupovali.

Strana Za ľudí navrhuje, aby sa manažment pandémie riadil predovšetkým štyrmi princípmi - predvídateľnosťou, primeranosťou, prioritizáciou a prípravou.

13:12 SLOVENSKO Od 21. novembra majú nárok na úrazový príplatok zamestnanci, ktorí boli uznaní počas krízovej situácie za dočasne práceneschopných z dôvodu ochorenia COVID-19. Upozornila na to Sociálna poisťovňa.

13:05 SLOVENSKO PCR test na COVID-19, ktorý nebude starší viac ako 72 hodín, sa od dnešného dňa vyžaduje od všetkých, ktorí do Španielska prichádzajú cez kontrolované vstupy (letecky alebo loďou).

Ostatné diagnostické testy nebudú pri vstupe akceptované. Informuje o tom slovenské ministerstvo zahraničných vecí na svojej webovej stránke.

12:54 SLOVENSKO Počas víkendového testovania v 458 obciach a mestách sa dalo otestovať 110 609 ľudí. Pozitívne testy malo 2501 z nich, čo predstavuje 2,26 percenta. TASR o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

12:53 SLOVENSKO Slovensko vyjde z koronakrízy s rekordným dlhom. V dobrých časoch totiž vlády nedodržiavali rozpočtové ciele. Uviedla to na sociálnej sieti Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá upozornila na to, že vlády počas dobrých časov na Slovensku nepripravili dlh na krízu.

12:43 SLOVENSKO Biotechnologická spoločnosť Axon Neuroscience vytvorila terapeutické protilátky, ktoré dokážu zabrániť množeniu nového koronavírusu.

Súvisiaci článok Slovenská vakcína má byť bezpečnou alternatívou (rozhovor) Čítajte 

Ich účinnosť úspešne otestovali na živom víruse v spolupráci s Virologickým ústavom Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

Začala sa tiež príprava humanizačného procesu potenciálnych terapeutických protilátok, ktorý je nevyhnutným krokom na začatie klinického skúšania. TASR o tom informoval Michael Matis zo spoločnosti.

12:37 SLOVENSKO Najväčšie bratislavské mestské časti už požiadali o refundáciu nákladov spojených s prvým kolom plošného testovania na COVID-19. Sumy sa pohybujú od takmer 50-tisíc eur v Novom Meste do zhruba 174-tisíc eur v Petržalke.

Samosprávy veria, že náklady im budú čo najskôr preplatené. Pre TASR to uviedli hovorcovia či starostovia mestských častí.

12:31 SVET Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že sa vyliečil z choroby COVID-19. Informovala o tom agentúra Interfax, podľa ktorej Zelenskyj na sociálnej sieti Telegram oznámil, že mal "konečne negatívny výsledok testu na koronavírus".

Zelenskyj a šéf jeho kancelárie Andrij Jermak 9. novembra informovali, že ochoreli na COVID-19. O tri dni neskôr boli obaja prijatí na jednu z kyjevských kliník. Na COVID-19 sa v júni liečila aj Zelenského manželka Olena. V auguste vyšlo najavo, že spolu s ňou bol v nemocnici hospitalizovaný aj ich syn.

12:25 SVET Čínske úrady na koronavírus testujú milióny ľudí, uvaľujú lockdowny a zatvárajú školy po tom, ako minulý týždeň zistili niekoľko komunitných prenosov nákazy v troch mestách. Rozsiahle opatrenia uplatnili v mestách Tiencin, Šanghaj a Man-čou-li.

V Číne od začiatku pandémie zistili 86 442 prípadov koronavírusu a 4 634 ľudí nákaze podľahlo. Najnovšie prípady infekcií ukazujú, že v krajine stále existuje riziko návratu vírusu.

12:05 SLOVENSKO Tisíce Slovákov zdieľali na Facebooku príspevky s tvrdeniami, že počas protestu v Bratislave zo 17. novembra bol policajným gumovým projektilom zasiahnutý do hlavy 15-ročný mladík, ktorý len náhodou išiel okolo.

Nie je to pravda. Čítajte viac TU >>>

11:56 SLOVENSKO Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) je v karanténe. Bol totiž v kontakte s pozitívne testovaným na nový koronavírus. Na dnešnom zasadnutí ústredného krízového štábu sa zúčastní prostredníctvom videa, informoval na sociálnej sieti.

"Je naozaj dôležité, aby sme v takýchto chvíľach boli zodpovední a zostali doma, aj keď sa nám to možno práve nehodí. Chránime tým ľudí v našej bezprostrednej blízkosti a práve táto ohľaduplnosť a spoločná zodpovednosť je kľúčom k zvládnutiu pandémie," zdôraznil minister.

11:35 SVET V Jakutskej republike ležiacej na Sibíri na východe Ruska zakázali predaj antiseptického prostriedku na báze metanolu, po ktorého požití zomrelo sedem ľudí. Informoval o tom spravodajský portál Meduza.io.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: V Rusku pribudlo rekordných vyše 25-tisíc prípadov nákazy Čítajte 

Podľa celoštátneho operatívneho štábu v Rusku za posledných 24 hodín zaregistrovali 25 173 nových prípadov koronavírusovej infekcie. Ide o nový rekord v denných prírastkoch od vypuknutia epidémie v Rusku.

11:04 SVET V Maďarsku pribudlo za posledný deň 3334 nakazených novým koronavírusom. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo v tomto čase 91 zväčša starších chronicky chorých pacientov.

Informoval o tom operačný štáb maďarskej vlády na stránke koronavirus.gov.hu. Aktuálne má potvrdenú infekciu 130 722 ľudí, z nich 22 percent pochádza z Budapešti.

11:00 SVET Na Ukrajine malo pozitívny výsledok testu na koronavírus ďalších 10 945 ľudí, čím celkový počet nakazených stúpol na 635 689. Počet obetí sa za posledných 24 hodín zvýšil o 124, čím sa celková bilancia úmrtí zvýšila na 11 075.

10:25 SLOVENSKO Minister školstva Gröhling chce, aby sa deti a študenti vrátili do škôl 30. novembra. Podľa jeho slov je dôležité, aby študenti a žiaci mali kontakt s učiteľmi a kolektívom.

10:03 SLOVENSKO Na Slovensku pribudlo za nedeľu 231 prípadov nákazy novým koronavírusom z 1 773 PCR testov. Pribudlo aj 22 obetí. Z nákazy sa vyliečilo ďalších 2 050 ľudí.

Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

"Najviac pozitívne testovaných bolo v Košickom kraji (57), nasleduje Prešovský kraj (46), Banskobystrický (38), Bratislavský (36), Trenčiansky (26), Žilinský (11), Trnavský (10) a Nitriansky (7). Je medzi nimi 108 mužov a 123 žien," uvádza ministerstvo zdravotníctva na facebooku.

V nemocniciach je podľa ministerstva hospitalizovaných 1 756 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 508 ľudí. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je 101 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 117 osôb.

Aktívnych prípadov nákazy je aktuálne 47 846.

Sedemdňový priemer má hodnotu 1314.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

V nedeľu sa vykonalo aj 1 850 antigénnych testov, pričom 55 z nich bolo pozitívnych.

Súvisiaci článok Sulík predstavil protipandemický plán Semafor zdravia Čítajte 

9:59 SLOVENSKO SaS nepodporí celoplošné testovanie na celom území Slovenska, ako o ňom hovorí premiér Matovič. Informoval o tom Sulík. Je za pretestovanie najviac zasiahnutých regiónov.

9:37 SLOVENSKO Premiér mi dal úlohu, tak úloha vzorne splnená, hovorí Sulík.

9:35 SLOVENSKO Konečne prijmime nejaký logický, predvídateľný systém, ktorý bude zároveň dynamický, hovorí šéf SaS.

9:30 SLOVENSKO Dokument z dielne SaS Sulík predloží na rokovanie ústredného krízového štábu, ktorý bude zasadať dnes poobede.

Naozaj nevidíme zmysel, aby tie tvrdé opatrenia, ktoré musia byť vo Vranove na Topľou, museli byť uplatnené v Lučenci alebo Veľkom Krtíši, hovorí Sulík.

Načítavam video...

Pozrite si celú prezentáciu strany SaS k protipandemickému plánu:

9:22 SLOVENSKO Ďalšie opatrenia by boli špecifické, Slovensko by sa malo rozdeliť na 36 obvodov (podľa počtu sídel regionálnych úradov verejného zdravotníctva na Slovensku).

"Skóre", teda v akom stave sa daný obvod nachádza, by sa podľa Sulíka malo vypočítať s ohľadom na štyri faktory:

 • incidencia (počet nakazených na 100-tisíc obyvateľov)
 • incidencia pri vekovej kategórii 65 a viac rokov
 • rýchlosť, akou sa vírus šíri
 • pozitivita (koľko percent z urobených testov bolo pozitívnych)

Podľa toho sa by sa mali vytvoriť takzvané pásma (zelené, oranžové, červené a čierne). V tomto momente by podľa Sulíka boli Lučenec a Veľký Krtíš zelené, značná časť obvodov by bola oranžová a červená a Vranov nad Topľou by bol čierny, teda by tam platili najprísnejšie opatrenia.

9:20 SLOVENSKO Nosenie rúšok v interiéri a sociálny odstup majú platiť všade, hovorí Sulík.

9:15 SLOVENSKO Boj proti pandémii prebieha chaoticky a názory odborníkov sú ignorované, hovorí Sulík na tlačovej besede, na ktorej predstaví vlastný plán na boj proti koronavírusu, ktorý sa nazýva Semafor zdravia.

08:46 SVET Očkovanie obyvateľov USA proti koronavírusu by sa podľa šéfa amerického programu vakcinácie proti ochoreniu COVID-19 Moncefa Slaouiho mohlo začať 12. decembra. Dodávky vakcín jednotlivým štátom USA sa podľa jeho slov plánujú do 24 hodín po schválení americkým Úradom pre kontrolu potravín a liekov (FDA). Pre televíznu stanicu CNN povedal, že vakcinácia sa začne na druhý deň po schválení očkovacej látky, čiže 12. decembra.

08:42 SVET Potenciálna vakcína vyvíjaná univerzitou v Oxforde má 70-percentnú účinnosť, ukazujú výsledky testov, ktorých sa zúčastnilo 20 000 dobrovoľníkov.

Súvisiaci článok Úspech i sklamanie. Oxfordská vakcína vykazuje 70-percentnú účinnosť Čítajte 

Úspech i sklamanie, komentuje výsledky portál BBC s tým, že vakcíny firiem Pfizer a Moderna vykazujú až 95-percentnú účinnosť. Výhodou vakcíny z Oxfordu je však jednoduchšie skladovanie a distribúcia.

Britská vláda má predobjednaných 100 milión dávok, čo je dostatok na zaočkovanie 50 miliónov ľudí.

07:54 SLOVENSKO Ak do Univerzitnej nemocnice Bratislava začnú ešte viac presúvať pacientov s koronavírusom z najviac postihnutých nemocníc, možno nebude schopná poskytovať akútnu starostlivosť v odboroch, v ktorých je koncovou pre celé Slovensko. Ide napríklad o niektoré chirurgické odbory.

Súvisiaci článok Univerzitná nemocnica Bratislava riskuje kolaps Čítajte 

Situáciu podľa informácií SME komplikuje aj bojkot niektorých lekárov, ktorí nie sú špecializáciou zameraní na covidových pacientov, a preto odmietajú pomáhať oddeleniam, ktoré ich liečia.

Ešte viac to zvýrazňuje nedostatok zdravotníkov v UNB. Viac sa dočítate v texte Jána Krempaského.

07:20 SLOVENSKO Minister hospodárstva Richard Sulík avizoval na dnes o 9:00 tlačovú konferenciu, na ktorej chce spolu s ďalšími členmi strany SaS predstaviť svoj pandemický plán.

Podľa sobotňajších informácií má byť Slovensko rozdelené na 36 obvodov. Opatrenia sa v nich budú sprísňovať či uvoľňovať podľa toho, koľko ľudí sa nakazilo na 100-tisíc ľudí, podľa toho, ako sa pandémie vyvíja medzi seniormi aj podľa toho, ako rýchlo z týždňa na týždeň rastie počet infikovaných.

06:30 SVET V Česku sa oddnes uvoľnia epidemiologické opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu.

Tamojšia vláda v piatok rozhodla o znížení úrovne rizika v rámci Protiepidemického systému (PES) z najvyššieho piateho na štvrtý stupeň. V rámci štvrtého stupňa môžu byť obchody otvorené do 23.00 h, teda o dve hodiny dlhšie ako počas doterajšieho piateho stupňa. Zákaz nedeľného predaja však zostane naďalej v platnosti. Zároveň bude povolené zhromažďovanie až šiestich osôb a zákaz vychádzania bude platiť od 23.00 h namiesto súčasných 21.00 h.

Vláda ďalej rozhodla, že stanovená kapacita prevádzok sa nebude vzťahovať na deti do šiestich rokov. Rodičia s detskými kočíkmi budú môcť vstupovať do obchodov aj bez košíkov a vozíkov.

Od pondelka môžu knižnice opäť začať požičiavať knihy, avšak len prostredníctvom výdajných okien. Na svadobných obradoch sa bude môcť zúčastniť maximálne 20 ľudí. Umožnené budú teoretické i praktické záverečné testy v autoškolách. Na farmárskych trhoch bude povolený predaj vianočných ozdôb.

06:27 SVET V Českej republike potvrdili testy v nedeľu 1509 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 40 súvisiacich úmrtí. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených v pondelok ráno na webe českého ministerstva zdravotníctva. V rovnaký deň pred týždňom (15.11.) pribudlo 1887 infikovaných pri 9014 testoch. Cez víkend však bývajú počty novonakazených vo všeobecnosti nižšie, pretože sa robí výrazne menej testov.

Počet testov za 22. novembra zatiaľ ministerstvo nezverejnilo. Celkový počet úmrtí na komplikácie spôsobené ochorením COVID-19 sa od vypuknutia pandémie zvýšil na 7196. Tieto údaje bývajú doplňované spätne aj za niekoľko dní, preto sa často menia. Denný nárast úmrtí sa od 20. novembra pohybuje tretí deň po sebe pod hranicou 100 prípadov, viac ako 100 úmrtí za 24 hodín v ČR nepretržite zaznamenávali od 19. októbra. Česko momentálne eviduje 492 263 potvrdených a 86 966 aktívnych prípadov nákazy. Z ochorenia COVID-19 sa tam doteraz vyliečilo 398 101 osôb. Hospitalizovaných bolo do nedeľňajšej 18.00 h 5421 pacientov, stav 839 z nich je vážny; najviac (8283) ich bolo 3. novembra.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 2. Nové medzinárodné príležitosti vo vzdelávaní 2021 – 2027
 3. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19
 4. Pán Králiček: Aj keď predávate „len“ kávu, musíte inovovať
 5. Novinka, ktorá sa neodmieta: Niké predstavuje Bonus bez limitu
 6. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko
 7. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 8. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov?
 9. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen?
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou
 1. Virtuálny Suptech workshop o Blockchain technológiách
 2. Ranný rituál plný zdravia pre celú rodinu
 3. Koľko ovocia by ste mali denne zjesť? Máme odpoveď
 4. Wüstenrot poisťovňa dosiahla čistý zisk 1,8 milióna eur
 5. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 6. Skúšanie a monitorovanie technických systémov na FVT
 7. Prekonalo Vaše dieťa COVID-19?
 8. Za 16 rokov pomohli Prešovskému kraju získať milióny eur
 9. Slovník investora 04: Kto môže investovať
 10. Na čo si dať pozor pri zateplení fasády
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 28 684
 2. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 27 865
 3. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov? 22 839
 4. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen? 20 964
 5. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 14 112
 6. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 13 798
 7. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 12 695
 8. Aj sladkosti môžu byť zdravé. Viete, ako ich spoznáte? 9 067
 9. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 7 463
 10. Najprv eštebák, potom oligarcha. Aká bola Širokého éra? 6 477
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Vírusy a vírusové ochorenia
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Eva Petričková na sociálnych sieťach ukazuje, že aj autistické deti vedia byť fantastické.

Deťom chýbajú terapie, rodičom oddych.

9. apr
Líder Pirátov Ivan Bartoš (vľavo) a šéf hnutia STAN Vít Rakušan. Ich strany do októbrových parlamentných volieb kandidujú spoločne.

Rizikom možnej antibabišovskej vlády je ODS a jej euroskeptické krídlo.

6. apr
Vizualizácia projektu Metropolis.

Metropolis zapadol prachom.

20 h
Dnes píše Matúš Ritomský

Dovoľme si hovoriť o konci pandémie

Publicista Matúš Ritomský.

Na prekonanie poslednej fázy pandémie potrebujeme rozumný optimizmus.

8. apr

Neprehliadnite tiež

Koronavírus na Slovensku: Testovanie na Covid-19.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 370-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 10 487 obetí.

1 h
Profesor Jarčuška hovorí, že lekári museli robiť medicínu, na ktorú vôbec neboli pripravení.

Nečakal stratu súkromia, ľudia ho spoznávajú v obchode.

7 h
Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Kraj si podľa neho vie vyriešiť svojich obyvateľov do dvoch mesiacov.

7 h