SME
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Krajčí chce prísnejší lockdown už od 4. januára (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 173-tisíc nakazených koronavíurusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 2 065 obetí. Aj počas Vianoc platí na Slovensku zákaz vychádzania.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Očkovanie proti Covid-19 (vakcína)

Koronavírus na Slovensku: Sledovali sme správy o Covid-19 minútu po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

22:44 SLOVENSKO - Pre technické problémy nie je verejnosť informovaná o naplánovaných vyšetreniach a výsledkoch PCR i antigénových testov SMS správami. Funguje len informovanie prostredníctvom mailov.

TASR o tom informovala hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Beňadiková. "Ak sa občania budú na vyšetrenie registrovať v najbližších hodinách, je preto potrebné uviesť aj mailový kontakt," uviedla. Doplnila, že NCZI na odstránení problému, ktorý nevznikol na jeho strane, spoločne s partnermi intenzívne pracuje.

22:41 SLOVENSKO - O zavedenie tvrdého lockdownu žiada aj iniciatíva Kto pomôže Slovensku.

"Žiaľ dostali sme sa do situácia, ktorej sme sa obávali. Nemocnice sú preplnené, lekári preťažení. Mnohí z nich sú v karanténe alebo chorí. Nebude mať kto a kde zachraňovať životy. Samotní lekári prosia na sociálnych sieťach o disciplínu a tvrdý lockdown. Je najvyšší čas konať rázne," píše iniciatíva v stanovisku.

Skryť Vypnúť reklamu

21:34 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva SR nariadilo fakultným, univerzitným a všeobecným okresným nemocniciam, ktoré sú v zozname subjektov hospodárskej mobilizácie, poskytovať pacientom v nemocniciach len neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Príkaz platí do 31. januára 2021.

21:04 SVET - Švédska vláda avizovala, že 7. januára začne v krajine platiť odporúčanie nosiť ochranné rúška v prostriedkoch hromadnej dopravy počas dopravnej špičky. Urobila tak v deň, keď Švédsko zaznamenalo rekordný denný prírastok 243 úmrtí súvisiacich s koronavírusom, približuje agentúra Reuters.

20:26 SLOVENSKO - Proti ochoreniu COVID-19 sa dá zaočkovať aj splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková. Očkovanie považuje za najefektívnejší spôsob kontroly pandémie. TASR jej stanovisko poskytla Iveta Duchoňová z kancelárie splnomocnenca.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj týmto spôsobom chce podľa jej slov ukázať, že netreba podliehať dezinformáciám, ktoré spochybňujú účinky očkovania a ohrozujú zdravie. "Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity sa preto plánuje v rámci nastaveného procesu ministerstvom zdravotníctva prihlásiť do pripravovaného registračného systému na očkovanie proti koronavírusu, ktorým sa aj stanoví termín očkovania," uviedla Duchoňová.

20:10 SVET - Švajčiarsky regulačný úrad pre lieky Swissmedic v stredu potvrdil správy, že v krajine zomrela 91-ročná osoba päť dní po zaočkovaní vakcínou proti ochoreniu COVID-19.

Nič však podľa neho nenasvedčuje tomu, že by úmrtie súviselo s očkovacou látkou, informovala agentúra AFP. "Anamnéza ani akútny priebeh ochorenia nenaznačujú príčinnú súvislosť medzi vakcínou (proti) COVID-19 a smrťou," uvádza Swissmedic vo vyhlásení. Zosnulá osoba totiž trpela viacerými chorobami, dodáva regulačný úrad. Spoločnosti Pfizer a BioNTech, ktoré zmieňovanú vakcínu vyvinuli, vyjadrili pozostalým úprimnú sústrasť. Následne zdôraznili, že "závažné nežiaduce udalosti vrátane úmrtí, ktoré nesúvisia s vakcínou, sa budú, bohužiaľ, vyskytovať v podobnej miere ako v bežnej populácii starších a rizikových osôb, ktorých zaočkovanie je prioritou".

Skryť Vypnúť reklamu

18:56 SLOVENSKO - Mesto Krompachy vyzýva ľudí, aby spoločným potleskom zo svojich balkónov a okien poďakovali a podporili všetkých zdravotníkov.

Informuje o tom radnica na svojej webovej stránke s tým, že spoločný potlesk sa má uskutočniť vo štvrtok (31. 12.) o 23.30 h.

"Prácu zdravotníkov by sme si mali vážiť stále, aj vtedy, ak nie je krízový stav. Avšak najmä v týchto dňoch si čoraz viac uvedomujeme, aké je toto povolanie nesmierne dôležité a koľko úsilia vynakladajú lekári či sestričky denno-denne, pričom často riskujú aj svoje zdravie, aby pomohli iným," vysvetľuje samospráva.

18:48 SLOVENSKO - Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Ghebreyesus vyzval v stredu medzinárodné spoločenstvo na spravodlivú distribúciu vakcín proti novému koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo videoprejave zároveň apeloval na vlády jednotlivých krajín, aby aktívne vyvracali konšpiračné teórie spojené s očkovacou kampaňou, informuje agentúra Reuters. Podľa generálneho riaditeľa WHO sa musia vakcíny dostať aj do rozvojových krajín, a to prostredníctvom programu COVAX, ktorého cieľom je zaistiť prístup k budúcej očkovacej látke proti chorobe COVID-19 aj chudobnejším krajinám. Zároveň však pripomenul, že na tento účel stále chýbajú asi štyri miliardy dolárov (zhruba 3,2 miliardy eur). Dofinancovanie programu označil za veľkú výzvu do nového roka.

18:13 SVET - Britská vláda rozšírila v stredu najprísnejšie obmedzenia pohybu v snahe zastaviť koronavírus na tri štvrtiny populácie Anglicka. Vláda uviedla, že nákazlivejší nový variant vírusu sa rozšíril do väčšej časti krajiny. Britský minister zdravotníctva Matt Hancock konštatoval, že najvyšší, štvrtý stupeň reštrikcií bude platiť aj mimo Londýna a juhovýchodu Anglicka, a to vo veľkých častiach stredného, severného a severozápadného Anglicka.

Skryť Vypnúť reklamu

Štvrtý stupeň obmedzení znamená, že ľuďom sa odporúča, aby zostali doma, návštevy medzi domácnosťami sú zakázané, obchody, ktoré nepredávajú základné tovary, sú zatvorené a reštaurácie môžu predávať len jedlá na odnos so sebou.

17:51 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica v Nitre využije možnosť povolať do služieb lekárov a sestry z ambulantnej sféry, záujem má predovšetkým o špecialistov - internistov.

Súvisiaci článok Situácia v Nitre je zlá, zosnulých už nie je kam ukladať Čítajte 

Situácia je zlá a ľudí, ktorí zomreli na ochorenie COVID-19, už nie je kde ukladať, museli sme objednať chladiaci príves, skonštatoval primátor Nitry Marek Hattas.

Nitrianska nemocnica sa podľa jej riaditeľa Milana Dubaja dostáva na hranicu svojich možností, v prípade personálu je už za ňou. Reprofilizovaných má približne 220 covidových lôžok, v stredu bolo obsadených 193 z nich a denne pribúdajú ďalší pacienti. Na umelej pľúcnej ventilácii je 22 pacientov, narastá počet ťažkých stavov.

Skryť Vypnúť reklamu

17:45 SLOVENSKO - Tiesňová linka 155 čelí v týchto dňoch obrovskému náporu.

Operačná stredisko záchrannej zdravotnej služby SR apeluje na sociálnej sieti na občanov, aby volali, len ak ide o život alebo hrozí vážne poškodenie zdravia. V inom prípade majú kontaktovať obvodného lekára. Zároveň vyzýva na tvrdý osobný lockdown. "Chráňte sa a dbajte o svoje zdravie. Ak ste chronickí pacienti, dodržiavajte liečbu. Buďte zodpovední a správajte sa nad rámec prijatých opatrení. Žiadne návštevy," poznamenalo operačné stredisko.

17:39 SVET - Vo Švajčiarsku zomrela osoba zaočkovaná vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer-BioNTech. Oznámil to v stredu švajčiarsky kantón Luzern, ktorý citovala agentúra Reuters. Nebolo bezprostredne známe, či smrť tejto osoby súvisí s očkovaním. Predstavitelia kantónu uviedli, že o prípade už informovali švajčiarsky zdravotnícky regulačný úrad Swissmedic. Koľko času ubehlo medzi očkovaním a smrťou ani žiadne ďalšie informácie však nezverejnili.

Skryť Vypnúť reklamu

17:20 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva nevylučuje, že sa aj na Slovensku z jednej fľaštičky očkovacej látky proti novému koronavírusu podarí očkovať šesťkrát.

V súčasnosti je možných päť očkovacích dávok. Pre TASR to uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Štátny ústav pre kontrolu liečiv v stredu informoval ministerstvo, že konzorcium Pfizer/BioNTech požiada Európsku liekovú agentúru (EMA) o zmenu v registrácii vakcíny Comirnaty. Výrobca vakcíny proti ochoreniu COVID-19 tak požiada o zmenu získania počtu jednotlivých dávok z jednej fľaštičky z päť na šesť. "Po schválení navrhovaného postupu budeme v zmysle nastavených pravidiel na Slovensku pri aplikovaní očkovacej látky postupovať," spresnila Eliášová.

16:17 SVET - Očkovanie proti novému koronavírusu v Taliansku nebude povinné. Vyhlásil to v stredu taliansky premiér Giuseppe Conte, ktorý je presvedčený, že veľké množstvo Talianov sa nechá zaočkovať dobrovoľne. Informovala o tom agentúra Reuters. "Nezvažujeme urobiť očkovanie povinným. Vylučujeme to," povedal Conte počas svojej koncoročnej tlačovej konferencie.

Skryť Vypnúť reklamu

15:44 SLOVENSKO - Nepriaznivý trend vývoja pandémie už potvrdil aj minister zdravotníctva, Marek Krajčí. Upozornil však, že má na ňu vplyv viacero faktorov, a preto je modelovanie blízkej budúcnosti komplikované.

Skritizoval preto Konzílium odborníkov, ktoré publikovalo svoju predikciu. "Napriek aj môjmu vnímaniu závažnosti situácie, považujem za potrebné uviesť, že Konzílium odborníkov bez diskusie so mnou, či s Inštitútom zdravotných analýz publikovalo predikciu 4500 hospitalizovaných ku 11. januáru 2021," uvádza minister v tlačovej správe a dodáva, že tento scenár nepovažuje za realistický.

"Počet 4500 hospitalizovaných pacientov by bolo podľa IZA možné dosiahnuť len v pesimistických scenároch, až na prelome januára a februára," tvrdí minister.

Skryť Vypnúť reklamu

Krajčí avizoval, že plánuje na vládu predložiť návrh, ktorým by sa sprísnili súčasné protipandemické opatrenia už od 4. januára. Podľa aktuálneho plánu by k sprísneniu malo dôjsť až 10. januára, kedy by mal začať platiť COVID automat.

15:32 SLOVENSKO - Už asi netreba chodiť po špičkách a nemusíme si horúcu kašu dávkovať po lyžičkách – je zle a bude horšie. Buďme k vláde veľkorysí a verme, že keď pred dvoma týždňami volila mäkké opatrenia, existoval dôvod nazdávať sa, že v kombinácii s prirodzeným útlmom mobility a apelmi na zdržanlivosť to bude stačiť.

Zjavne nestačí, komentuje aktuálnu situáciu Peter Tkačenko.

15:13 SLOVENSKO - Ministerstvo hospodárstva SR kúpilo antigénové testy od akciovej spoločnosti Eurolab Lambda za takmer 12,9 mil. eur s DPH.

Skryť Vypnúť reklamu

Rezort podľa kúpnej zmluvy zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv nakúpil 2,6 milióna testov po 4,95 eura, dodané by mali byť 7. januára. Ministerstvo si v rámci zmluvy vyhradzuje možnosť uplatniť opciu na dodanie ďalších 2,6 milióna testov.

14:47 SVET - Taiwan nahlásil prvý potvrdený prípad nového variantu koronavírusu, ktorý sa objavil vo Veľkej Británii. Pacientom je tínedžer, ktorý sa v nedeľu vrátil zo Spojeného kráľovstva a teraz mu poskytujú liečbu. Informovalo o tom v stredu taiwanské ústredné protiepidemické riadiace centrum.

14:40 SLOVENSKO - Premiér Igor Matovič vyzýva ľudí, aby dodržiavali nariadenia, ktoré pomôžu znížiť počet nakazených novým koronavírusom. Na sociálnej sieti ďalej uviedol, že v súčasnosti je na Slovensku pozitívny každý 20. človek.

Skryť Vypnúť reklamu

Upozornil, že čísla dramaticky rastú aj napriek prijatému lockdownu. "Netvor nabral príliš na sile a naša obrana je už príliš slabá - len preto, že si mnohí žijú vo svojom sebectve a nedodržujú nič," podotkol šéf vládneho kabinetu. V prípade nedodržiavania nariadení očakáva ďalšie zhoršenie situácie. "Ísť na Silvestra k známym môže byť preto rozhodnutie smrteľné," zdôraznil. Osobné návštevy rodičov a starých rodičov odporúča nahradiť telefonátom.

14:29 SVET - Francúzska vláda v stredu čelila kritike za pomalý postup v očkovaní ľudí proti ochoreniu COVID-19.

Tento problém zhoršuje aj vysoký stupeň nedôvery verejnosti voči tomuto očkovaniu, píše tlačová agentúra AFP. Francúzsko sa v nedeľu pridalo k niekoľkým ďalším členským krajinám Európskej únie, ktoré spustili očkovanie vakcínou od spoločností Pfizer a BioNTech, a najprv sa zameralo na seniorov v opatrovateľských domovoch. Za prvé tri dni však vakcínu dostalo menej než 100 ľudí - v porovnaní so zatiaľ 42.000 ľuďmi v Nemecku. To vyvolalo otázky a pochybnosti okolo opatrného prístupu francúzskej vlády k očkovaniu obyvateľstva, ktoré je do veľkej miery nedôverčivé voči vakcinácii.

Skryť Vypnúť reklamu

14:07 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v súčasnej epidemiologickej situácii odporúča prehodnotiť nutnosť osobných kontrol a odpočtov energií v bytových jednotkách. Využiť by sa podľa hygienikov mohli buď diaľkové odpočty, alebo nahlasovanie a zasielanie odpočtov jednotlivými majiteľmi bytov, ak to okolnosti dovoľujú. "V prípade osobných návštev technických pracovníkov im umožnite vstup do interiéru iba s prekrytými hornými dýchacími cestami (nos aj ústa)," uviedla hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

13:48 SLOVENSKO - Sprísňovanie výnimiek je v tomto momente v rukách odborníkov. Situácia je naozaj vážna, takže pokiaľ k tomu dôjde, hnutie Sme rodina to bude rešpektovať. Predseda parlamentu a hnutia Boris Kollár to uviedol v reakcii na utorkové (29. 12.) stanovisko konzília odborníkov. TASR o tom informovala jeho hovorkyňa Michaela Jurcová.

Skryť Vypnúť reklamu

Konzílium odborníkov vo vyjadrení uviedlo, že považuje za nevyhnutné okamžite prijať ďalšie opatrenia, ktoré ešte viac obmedzia mobilitu obyvateľov. Ide najmä o výrazné obmedzenie výnimiek zo zákazu vychádzania.

Koaličná strana OĽANO v reakcii podporila všetky kroky smerujúce k potlačeniu pandémie. "Naše hnutie si vždy ctilo stanoviská odborníkov a na rozdiel od iných subjektov sme nikdy populisticky nespochybňovali opodstatnenosť prijímaných opatrení. O ďalšom postupe bude včas informovať ministerstvo zdravotníctva."

13:26 SVET - Rýchlosť pribúdania nových nákaz koronavírusom v Tokiu je vyššia ako v skorších vlnách. Povedala to novinárom guvernérka Tokia Juriko Koikeová.

Guvernérka vyzvala obyvateľov mesta, aby počas novoročných sviatkov zostali doma a upozornila, že "infekcie môžu kedykoľvek nabrať výbušné tempo". Svoju výzvu označila za poslednú snahu o spomalenie šírenia nákazy, ktorá ešte neznamená požiadanie o vyhlásenie ďalšieho núdzového stavu.

Skryť Vypnúť reklamu

13:19 SVET - Do Turecka dorazila s dvojtýždňovým oneskorením prvá zásielka vakcín vyvinutých čínskou biofarmaceutickou spoločnosťou Sinovac. Lietadlo prepravujúce tri milióny dávok vakcíny CoronaVac pristálo v stredu skoro ráno v hlavnom meste Ankara.

12:33 SLOVENSKO - Situácia v nemocniciach je katastrofálna. Nemáme inú možnosť než tvrdý lockdown, požiadať o pomoc zahraničných zdravotníkov, či zvážiť výstavbu poľných nemocníc.

Je jasné, že to naše zdravotníctvo veľmi ťažko zvládne.

Pavol Čekan

Biochemik Pavol Čekan z MultiplexDX to konštatoval na sociálnej sieti.

Upozorňuje, že nie sú voľné lôžka, nemocnice sú pred kolapsom, zdravotníci sú vyčerpaní a niektorí COVID pacienti už musia zostať doma. A vyhliadky sú podľa Čekana ešte horšie.

"Ak nič nespravíme, o ďalšie dva týždne očakávame ďalších dvetisíc pacientov s ťažkým priebehom infekcie vyžadujúcich hospitalizáciu. Je jasné, že to naše zdravotníctvo veľmi ťažko zvládne," uviedol biochemik.

12:06 SVET - Nový variant koronavírusu zrejme nespôsobuje vážnejší priebeh ochorenia COVID-19 než iné varianty. Vyplýva to z porovnávajúcej štúdie, ktorú vypracoval anglický úrad pre verejné zdravie Public Health England (PHE).

11:05 SLOVENSKO - Aktuálne najhoršia pandemická situácia je v okrese Nitra, kde za včerajšok PCR testy odhalili 349 prípadov. Incidencia tam dosahuje až 48,18 percenta.

10:33 SVET - Vo veku 41 rokov zomrel novozvolený americký kongresman Luke Letlow krátko na to, ako bol pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19, uviedla agentúra DPA. "Novozvolený kongresman Luke Letlow večer zomrel vo fakultnej nemocnici v Shreveporte z dôvodu komplikácií spôsobených (ochorením) COVID-19," uviedli v stredu na facebookovom profile tohto republikánskeho politika.

10:29 SVET - Veľká Británia schválila na použitie vakcínu proti koronavírusu vyvinutú spoločnosťou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou.

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock uviedol, že jej distribúcia sa začne 4. januára. Británia si od spoločnosti AstraZeneca objednala 100 miliónov dávok jej vakcíny. Schválenie očkovacej látky zdravotníckym regulačným úradom znamená, že je aj bezpečná aj účinná.

10:08 SLOVENSKO - Laboratóriá v utorok spracovali 11 414 PCR testov, pričom 3041 z nich s pozitívnym nálezom na nový koronavírus. Pribudlo aj 2 667 vyliečených, no zároveň 82 obetí Covid-19.

Pozitivita je 26,64% z RT-PCR vyšetrení a 9,62 % z 66 781 antigénnych testov za včerajší deň.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Nitrianskom kraji (607), nasleduje Trenčiansky kraj (459), Prešovský (435), Košický (419), Trnavský (322), Bratislavský (303), Žilinský (256) a Banskobystrický (240). Je medzi nimi 1 417 mužov a 1 624 žien. V nemocniciach je hospitalizovaných 2 899 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 2 606 ľudí. Na JIS je 197 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 206 osôb.

Celkový počet úmrtí "na Covid" je 2 065 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 507.

09:11 SVET - V Česku stúpol počet nakazených koronavírusom za utorok o 16 329 osôb, čo je najviac od vypuknutia epidémie. Rizikový index epidémie sa v stredu vrátil do najvyššieho, piateho stupňa. Počet bodov totiž v dôsledku rastu počtu nových prípadov a reprodukčného čísla stúpol na 80.

Dosiaľ zaznamenaný najvyšší počet nakazených bol 4. novembra, keď koronavírus potvrdili u 15 725 ľudí. Počet infikovaných za utorok je o 5426 vyšší než za utorok minulý týždeň. Počet pozitívnych prípadov bol tento utorok 48,5 percenta, čo znamená, že pozitívny test mal takmer každý druhý testovaný. Index rizika, ktorým sa riadia protiepidemické opatrenia, je na hodnote 80. Vrátil sa do piateho stupňa zo štvrtého, v ktorom bol niekoľko dní. Reprodukčné číslo stúplo na 1. V ČR zaznamenali celkovo 11 429 úmrtí na ochorenie COVID-19.

09:07 SVET - Počet nových úmrtí súvisiacich s koronavírusom v Nemecku po prvý raz prekročil 1000 za deň, oznámili v stredu zdravotnícke úrady.

Za posledných 24 hodín v krajine zomrelo 1129 ľudí, vyplýva z údajov Inštitútu Roberta Kocha (RKI). Doterajšie maximum 962 úmrtí zaznamenalo Nemecko minulú stredu, informovala ďalej agentúra AFP. Počas posledného dňa hlásili v krajine tiež 22.459 nových prípadov nákazy.

08:17 SVE - Tretia fáza klinických skúšok vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od čínskej spoločnosti Sinopharm ukázala, že táto očkovacia látka má 79-percentnú účinnosť. V stredu o tom informoval samotný čínsky farmaceutický gigant.

Je to nižšia účinnosť, než majú konkurenčné vakcíny vyvinuté spoločnosťami Pfizer a BioNTech alebo firmou Moderna, ale môže to priniesť prelom v boji proti pandémii koronavírusu v Ázii. Píše o tom agentúra AFP. Čína súťaží vo vývoji vakcín proti COVID-19 so Západom a v pokročilej tretej fáze klinického testovania ich má už päť. Avšak stredajšie oznámenie je prvým zverejneným údajom o účinnosti čínskeho kandidáta na vakcínu.

07:42 SLOVENSKO - Kým ľudia ako šéf extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba či rôzne dezinformačné weby si už od marca 2020 zvyšujú popularitu na spochybňovaní očkovania proti Covidu-19, štát prichádza s informačnou kampaňou až od januára 2021.

Súvisiaci článok Projekt USA či nanočipy. Štátna kampaň o očkovaní podľa odborníkov prichádza neskoro Čítajte 

Kampaň, ktorá by vysvetľovala základné informácie o koronavíruse a princípy očkovania, mohol štát robiť prinajmenšom od leta, tvrdí Tomáš Kriššák z Nadácie otvorenej spoločnosti. Upozornil, že v zahraničí spustili podobné kampane už dávnejšie.

06:52 SVET - Dánska vláda v utorok ohlásila predĺženie epidemiologických reštrikcií, ktoré sa týkajú zatvorených obchodov a nákupných stredísk. Pôvodne sa mali obchody opätovne otvoriť 3. januára, po novom však budú musieť počkať až do 17. januára.

Informovala o tom agentúra DPA. Vláda takisto ľuďom odporučila, aby obmedzili kontakty a oslavy príchodu nového roka. Dánska premiérka Mette Frederiksenová varovala, že "situácia ohľadom miery nákazy a počtu hospitalizovaných ľudí je vážnejšia, ako bola na jar". Nákupné strediská sú v krajine zatvorené od 17. decembra. Ostatné obchody, s výnimkou predajní potravín, lekární a supermarketov, sa zatvorili 25. decembra. Reštaurácie, bary a kaviarne smú ponúkať iba jedlo a nápoje so sebou, zatiaľ čo kiná, divadlá, múzeá, posilňovne a športoviská musia ostať zatvorené. Školy a niektoré služby sa budú môcť opätovne otvoriť tiež najskôr 17. januára.

06:26 SVET - Latinská Amerika spolu s Karibikom sa v utorok stali druhým regiónom na svete, kde počet úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom prekonal polmiliónovú hranicu. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá pri vlastnom výpočte vychádzala z oficiálnych údajov zdravotníckych úradov jednotlivých krajín.

Z údajov agentúry AFP vyplýva, že v 29 krajinách v Latinskej Amerike a Karibiku zaznamenali doteraz najmenej 500.800 úmrtí na ochorenie COVID-19, z čoho viac ako polovicu zaregistrovali v Brazílii (192.000) a Mexiku (120.000).

06:15 SVET - Francúzsko plánuje od začiatku januára sprísniť zákaz nočného vychádzania v oblastiach, ktoré sú najviac postihnuté pandémiou nového koronavírusu. Oznámil to v utorok večer francúzsky minister zdravotníctva Olivier Véran, ktorého citovala agentúra DPA.

Vo Francúzsku v súčasnosti platí celoplošný zákaz vychádzania od 20.00 h do 6.00 h. Ľudia môžu opustiť svoje domovy napríklad len za účelom cestovania do práce či návštevy lekára. Aktivity ako nakupovanie, športovanie či prechádzky sú zakázané. Véran vysvetlil, že v januári sa zákaz vychádzania v najťažšie postihnutých oblastiach začne už od 18.00 h. Podľa ministra je pandemická situácia momentálne najzávažnejšia na východe krajiny, konkrétne v regiónoch, ktoré susedia s Nemeckom. V krajine platil od konca novembra do 15. decembra celoštátny lockdown, ktorý následne nahradil zákaz vychádzania.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 2. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 3. Ako sa mení dynamika firiem?
 4. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 5. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 6. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 7. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 8. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 9. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 10. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 1. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 3. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 4. Behind every successful business lies a set of skilled people
 5. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 6. Ako sa mení dynamika firiem?
 7. Hudbou proti holorubom.
 8. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 9. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 10. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 19 816
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 12 443
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 11 285
 4. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 9 703
 5. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 9 563
 6. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 964
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 295
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 211
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 624
 10. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 4 419
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič.

Odvolávať Mikulca navrhol Smer.


11 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Moniku Jankovskú viackrát hospitalizovali.


a 1 ďalší 8 h
Peter Tkačenko

Mikulec nemá odísť kvôli Ficovi, ale pre neschopnosť.


16 h

Neprehliadnite tiež

Marian Kočner pred súdom.

Najvyšší súd bude rozhodovať o odvolaniach v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.


a 1 ďalší 8 h