SME
Sobota, 10. december, 2022 | Meniny má Radúz

Koronavírus na Slovensko: Polícia zintenzívnila kontroly na hraniciach (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 278-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 5 952 obetí. Opatrenia riadi covid automat.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platí COVID automat: Správy o koronavíruse sme sledovali minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

20:25 SVET - Ľudia musia byť "optimistickí, ale trpezliví", povedal britský premiér Boris Johnson v súvislosti s pandemickou situáciou v Spojenom kráľovstve a možným uvoľnením súvisiacich obmedzení.

Premiér pochválil úspechy v súvislosti s distribúciou vakcín v krajine. Takisto však upozornil, že čas na uvoľnenie ešte nenastal, pretože hrozba spojená s vírusom je stále reálna.

20:00 SVET - Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) vystríha členské štáty Európskej únie pred podvodníkmi ponúkajúcimi predaj falošných vakcín proti koronavírusu. OLAF vo vyhlásení uviedol, že v čase, keď EÚ čelí oneskoreniu pri poskytovaní vakcín, dostal viacero správ o podvodníkoch ponúkajúcich očkovacie látky v snahe oklamať vlády jednotlivých štátov snažiace sa o urýchlenie vakcinačných kampaní.

SkryťVypnúť reklamu

"Podvodníci napríklad môžu ponúknuť predaj veľkého množstva vakcín, dodať vzorku, aby získali zálohu a potom zmiznúť s peniazmi. Môžu dodávať dávky falošných vakcín alebo môžu nepravdivo tvrdiť, že zastupujú legitímny subjekt a vlastnia alebo majú prístup k očkovacím látkam. Všetky tieto tvrdenia majú jednu spoločnú vlastnosť - sú nepravdivé," povedal generálny riaditeľ OLAF Ville Itälä.

19:38 SVET - Nového talianskeho premiéra Maria Draghiho vyzývajú na prijatie nových opatrení na potlačenie šírenia koronavírusu, uviedla agentúra DPA.

Poradca ministerstva zdravotníctva Walter Ricciardi v pondelok opätovne vyzval na zavedenie celonárodného "krátkodobého a cieleného lockdownu". Na zníženie incidencie pod 50 prípadov na 100-tisíc obyvateľov by bol potrebný dvoj- až štvortýždňový lockdown, vyjadril sa Ricciardi pre denník Il Messaggero.

SkryťVypnúť reklamu

19:17 SVET - Chorvátsko je ďalšou krajinou Európskej únie, ktorá prejavila záujem o nákup ruskej vakcíny proti koronavírusu.

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič povedal, že Rusko je pripravené dodať vakcínu Sputnik V a chorvátske zdravotnícke úrady rozhodnú o jej použití po schválení Európskou liekovou agentúrou.

19:01 SVET - Experti Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorí v Číne pátrajú po pôvode koronavírusu, objavili známky, že epidémia v meste Wu-chan bola v decembri 2019 oveľa rozsiahlejšia, ako sa pôvodne predpokladalo. Misia expertov sa pritom naliehavo snaží o prístup k stovkám tisícov vzoriek krvi z Wu-chanu, ktoré im Čína doteraz neumožnila preskúmať. Informuje o tom portál cnn.com.

Hlavný vyšetrovateľ misie WHO Peter Ben Embarek v rozhovore pre televíznu stanicu CNN povedal, že misia našla niekoľko náznakov o tom, že koronavírus sa v roku 2019 šíril rozsiahlejšie. Patrí k ním aj prvé potvrdenie, že už v decembri bolo vo Wu-chane viac ako desať kmeňov koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

"Vírus vo Wu-chane v decembri široko cirkuloval, čo je nové zistenie," povedal Ben Embarek pre CNN.

Súvisiaci článok Daň z očkovania učiteľov Čítajte 

18:35 SLOVENSKO - Sú dve skutočnosti, ktorým sa nedá odporovať. Po prvé, viacero očkovacích stratégií v EÚ strká učiteľov dopredu, a po druhé, žiaci do škôl sú prioritou.

Ani jedna z nich a ani spolu však nevážia toľko, aby nebolo zrejmé, že ovocím vakcinačnej kampane Krajčí/Gröhling nebude vzostup vzdelanosti na Slovensku, ale obetí covidu-19 (k už terajšiemu prvenstvu).

Viac si prečítate v komentári Petra Schutza >>>>

18:19 SVET - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) schválila na tzv. núdzové použitie vakcínu spoločnosti AstraZeneca, čím umožnila začiatok jej distribúcie do niektorých z najchudobnejších krajín sveta.

SkryťVypnúť reklamu

WHO podľa svojho vyhlásenia odobrila na núdzové použitie dve verzie vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktoré vyvinula britsko-švédska spoločnosť AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Vakcíny budú distribuované prostredníctvom programu COVAX, ktorý zastrešuje WHO s cieľom zabezpečiť rovnomerné dodávky vakcín vo svete - vrátane najchudobnejších krajín.

18:06 SLOVENSKO - Nemecko zaradilo od nedele 14. februára celé územie Slovenskej republiky medzi oblasti s výskytom mimoriadne infekčných variantov vírusu. Na cestujúcich zo Slovenska do Nemecka sa od uvedeného dátumu vzťahuje zákaz osobnej prepravy leteckou, autobusovou, železničnou a lodnou dopravou.

Informuje o tom ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí na svojej webovej stránke. Výnimku zo zákazu vstupu majú občania Nemecka a cudzí štátni príslušníci s pobytom v Nemecku a preprava tovarov.

SkryťVypnúť reklamu

"Cestujúci z vysokorizikových oblastí a z oblastí s výskytom mimoriadne infekčných variantov vírusu, vrátane Slovenskej republiky, musia už pred nástupom do lietadla, vlaku, autobusu smerujúceho do Nemecka alebo pri vstupe na územie Nemecka predložiť maximálne 48 hodín starý negatívny test," upozorňuje ministerstvo.

Zároveň sú všetci cestujúci prichádzajúci z rizikových, vysokorizikových či z oblastí s výskytom mimoriadne infekčných variantov vírusu povinní nastúpiť do desaťdňovej karantény. Tú je možné predčasne ukončiť po negatívnom výsledku PCR testu, ktorý je možné podstúpiť najskôr po piatich dňoch.

17:46 SLOVENSKO Ľudia, ktorí sa od stredy 17. februára vrátia z členskej krajiny EÚ, Islandu, Nórska, Lichtenštajnska, Švajčiarska, Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, budú dodržiavať nasledovné kroky:

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa človek dopraví na Slovensko letecky, pri príchode musí okrem vyššie uvedených povinností vyplniť aj elektronický formulár na https://www.mindop.sk/covid/.

Deti do 10 rokov musia byť otestované, iba ak rozhodne lekár, izolácia im skončí zároveň s ostatnými členmi spoločnej domácnosti.

17:36 SLOVENSKO Predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina) pri príležitosti 30. výročia založenia Vyšehradskej skupiny (V4) vyhlásil, že vzájomná prepojenosť krajín zvýrazňuje potrebu úzkej cezhraničnej kooperácie a koordinácie pri hľadaní efektívnych riešení dôsledkov pandémie.

17:28 SVET Počet prípadov koronavírusu sa v oblasti Blízkeho východu stabilizuje, situácia však ostáva kritická. Nákazu novými variantmi hlási 13 krajín, informovala Svetová zdravotnícka organizácia.

SkryťVypnúť reklamu

Aspoň jeden z troch variantov koronavírusu zaznamenalo 13 krajín regiónu, uviedol Ahmad Mandárí, regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie pre východné Stredomorie, ktoré zahŕňa väčšinu krajín Blízkeho východu.

V regióne je takmer šesť miliónov potvrdených prípadov a približne 140 000 mŕtvych. V 12 krajinách východného Stredomoria bolo zaočkovaných 6,3 milióna ľudí.

17:13 SLOVENSKO Mimoparlamentné Progresívne Slovensko vyzýva ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO), aby zo svojho postu odstúpil.

Zdôvodňuje to zlyhaním pri ochrane životov, chaosom so štatistikami okolo nového koronavírusu v rezorte zdravotníctva a snahou o obmedzenie interrupcií.

17:05 SLOVENSKO Nové dodávky vakcíny proti covidu postupne zrýchľujú aj proces očkovania. Doteraz zaočkovali viac ako 235-tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Tu nájdete podstatné otázky a odpovede o vakcínach, ich bezpečnosti aj o priebehu očkovania.

17:02 SLOVENSKO Prezenčnú výučbu dnes obnovili v 2 604 školách, z toho bolo 1 151 materských škôl, 1 187 základných škôl a 266 stredných škôl, uviedol odbor komunikácie ministerstva školstva.

V štatistike otvorených škôl sú zahrnuté aj tie, ktoré majú tento týždeň jarné prázdniny, keďže neboli uzavreté z dôvodu zmeny stavu epidemickej situácie.

Celkovo obnovili výučbu v 9 591 triedach, počet žiakov učiacich sa prezenčne dnes dosiahol číslo 169 795.

16:55 SLOVENSKO Vo vakcinačnom centre Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici dnes zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 prvých 400 učiteľov z Banskobystrického okresu. Počas tohto týždňa má dostať prvú dávku vakcíny približne 2 000 pedagogických pracovníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Vo vakcinačnom centre neustále očkujú priorizované skupiny občanov. Prvú dávku dostalo už 11 734 záujemcov a 4 622 už podali druhú dávku.

16:43 SVET Radnica izraelského mesta Tel Aviv oznámila, že v dvoch takzvaných "červených" zónach mesta, postihnutých vysokou mierou nákazy koronavírusom a nízkou účasťou na očkovaní, môžu obyvatelia dostať za zaočkovanie bezplatné jedlo.

Podobnú taktiku využilo aj susedné ultraortodoxné mesto Bnej Brak, uviedla v pondelok tlačová agentúra DPA.

Načítavam video...

16:40 SVET Európska komisia má výhrady v súvislosti so zákazom nepodstatného cestovania, ktorý zaviedla belgická federálna vláda, informovala dnes tlačová agentúra Belga s odkazom na hovorcu eurokomisie Christiana Wiganda.

Hovorca spresnil, že exekutíva EÚ má pri uvedenom protipandemickom zákaze najväčšie výhrady v súvislosti s rešpektovaním proporcionality. Dodal tiež, že eurokomisia v posledných dňoch pozorne sleduje obmedzenia voľného pohybu, ktoré zaviedlo Belgicko a Nemecko.

SkryťVypnúť reklamu

16:36 SLOVENSKO V nemocnici v košickej Šaci k pondelkovému ránu evidovali 28 pacientov s COVID-19 na kyslíkovej liečbe, šiesti vyžadovali podporu umelej pľúcnej ventilácie a v piatich prípadoch išlo o osoby s podozrením na toto ochorenie. Počet zamestnancov s COVID-19 klesol na súčasných 49.

"Dohromady evidujeme 79 zamestnancov v karanténe, pričom toto číslo v sebe zahŕňa aj už spomínaných 49 potvrdených prípadov. Neprítomnosť v práci z dôvodu PN alebo OČR registrujeme pri 54 zamestnancoch," uviedol riaditeľ nemocnice Ján Slávik.

16:33 SLOVENSKO Skríningové testovanie na ochorenie COVID-19 využilo v Žiline počas víkendu 18 072 obyvateľov.

Pozitívny výsledok testu zaznamenali u 93 z nich (0,51 percenta), informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

SkryťVypnúť reklamu

Na testovanie mohli obyvatelia využiť 12 permanentných odberných miest a 20 odberných miest, ktoré zriadilo mesto v desiatich lokalitách.

16:28 SLOVENSKO Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že podľa celonárodných kritérií Covid automatu platí štvrtý stupeň varovania (čierna farba).

V čiernej farbe sú okresy Partizánske, Dunajská Streda, Galanta, Snina, Nitra, Šaľa, Zlaté Moravce, Revúca, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom, Hlohovec, Piešťany, Trnava a Žiar nad Hronom.

16:20 SLOVENSKO Záchranár a regionálny vedúci staníc Záchrannej služby Košice Ondrej Marcinek v rozhovore odpovedá aj na otázku, ako vyzerajú výjazdy ku covidovým pacientom.

"Často sa stretávam s tým, že ľudia si jednoducho myslia, že im sa to stať nemôže. Paradoxne, takých ľudí často vozíme napojených na kyslíku v sanitke do nemocnice," povedal Ondrej Marcinek.

SkryťVypnúť reklamu

16:05 SLOVENSKO Minulý týždeň pribudlo 14 171 osôb s pozitívnym PCR testom. Najviac (2 471) ich bolo v Košickom samosprávnom kraji, najmenej (1 115) v Nitrianskom samosprávnom kraji, informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

V Trenčianskom samosprávnom kraji pribudlo 1 843 nových pozitívne testovaných PCR testami. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpol ich počet o 452.

Najviac pozitívnych PCR testov v Trenačianskom kraji bolo minulý týždeň v okrese Trenčín (395). Nasledovali okresy Prievidza (361), Nové Mesto nad Váhom (273), Považská Bystrica (225), Ilava (184), Bánovce nad Bebravou (158), Púchov (113), Partizánske (91) a Myjava (43).

15:59 SLOVENSKO Polícia zintenzívnila výkon policajno-bezpečnostných kontrol na hraniciach Slovenska s Maďarskom, Rakúskom, Českou republikou a Poľskom.

SkryťVypnúť reklamu

„Kontroly vykonávame najmä v časoch, keď sa predpokladá najväčšia intenzita dopravy, a to aj z dôvodu, aby Policajný zbor vedel účelne a efektívne využívať svoje sily a prostriedky aj pri výkone kontrol dodržiavania karanténnych opatrení vo vnútrozemí," ozrejmila hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová.

Od skorého rána tvorili čakacie doby, predovšetkým v smere do Rakúska.

„Občania museli čakať desiatky minút. Postupne sa rady vytvorili aj na vstupe na Slovensko, keď najmä naši občania bývajúci v prihraničných oblastiach dochádzali do zamestnania na Slovensko," informovala Denisa Bárdyová.

15:54 SVET Česká iniciatíva Chcípl PES, ktorá združuje podnikateľov protestujúcich proti epidemiologickým reštrikciám, vyzvala vládu premiéra Andreja Babiša, aby podala demisiu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa iniciatívy by mala následne vzniknúť úradnícka vláda, informoval portál iDNES.cz.

Úlohou novej úradníckej vlády by podľa Chcípl PES bolo zaviesť "logické" pravidlá v boji proti pandémii koronavírusu, ktoré bude možné aj dodržiavať.

15:44 SVET Nemecká polícia v pondelok na hraniciach s Českou republikou a Tirolskom zastavila asi päťtisíc ľudí, ktorým odoprela vstup do krajiny.

Dnes dopoludnia polícia skontrolovala zhruba 10-tisíc ľudí, asi päťtisíc poslala späť, uviedol hovorca spolkového ministerstva vnútra Steve Alter.

S účinnosťou od nedele môžu do Nemecka pricestovať z Českej republiky a Tirolska iba nemeckí štátni príslušníci, cudzinci s povolením na pobyt, sezónni pracovníci v poľnohospodárstve a zdravotnícky personál. Medzi osobitne rizikové je zaradené aj Slovensko.

15:26 SLOVENSKO Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline otvorila svoje vakcinačné centrum nielen v sobotu, ale mimoriadne aj v nedeľu.

Podľa hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej tak vytvorila voľné kapacity pre prvú fázu prihlasovania pedagogických zamestnancov do 55 rokov veku.

Počas víkendu bolo v žilinskej nemocnici zaočkovaných spolu 1 007 ľudí, z toho 587 učiteľov.

15:25 SLOVENSKO Dohromady 1014 ľudí otestovali počas uplynulého víkendu v meste Jelšava v Revúckom okrese. Pozitívnych bolo 37, čo znamená celkovú pozitivitu testov 3,64 percenta.

"Sumárny výsledok testovania ukazuje, že koronavírus je stále tu a zatiaľ veľmi neslabne. V priebehu týždňa si spolu s kompetentnými opäť zhodnotíme stav v našom kraji a okrese. Predpokladám, že testovať sa budeme musieť aj naďalej," informoval primátor Milan Kolesár na sociálnej sieti s tým, že p

Dodal, že ak testovanie bude skutočne pokračovať, mobilné odberové miesto samospráva pre občanov otvorí aj o týždeň.

15:20 SLOVENSKO V košickej mestskej časti Luník IX zaznamenali ďalších 26 ľudí nakazených novým koronavírusom.

Od piatka do nedele sa v rámci plošného testovania na ochorenie COVID-19 prišlo dať otestovať 1 087 ľudí. Miera pozitivity tak dosiahla približne 2,4 percenta.

Súvisiaci článok Pozitivita na košickom Luniku IX dosiahla 2,4 percenta Čítajte 

Na sídlisku naďalej platia sprísnené kontroly dodržiavania karantény.

„Počet nakazených klesá. Niektorí sú ešte v karanténe, no viacerým už uplynula. Akési obmedzenia pohybu na našom sídlisku pretrvávajú. Hliadky kontrolujú potvrdenia o negatívnom výsledku testu,“ povedal starosta tejto mestskej časti Marcel Šaňa.

Väčšina z infikovaných obyvateľov má bezpríznakový priebeh ochorenia.

15:15 SVET Dva milióny obyvateľov severovietnamskej provincie Hai Duong sa budú musieť od utorka podriadiť prísnym epidemioglickým opatreniam.

Provincia sa totiž stala epicentrom lokálneho ohniska nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a úrady tak pristúpili k lockdownu.

Po piatich mesiacoch zomrel človek, ktorému diagnostikovali Covid-19. Bol ním 53-ročný Japonec, ktorý skonal v bytovom dome v Hanoji. Úrady poslali do karantény ostatných obyvateľov domu aj s pracovníkmi správcovskej firmy. Prístup k budove je uzavretý.

V provincii začne platiť 15-dňový zákaz vychádzania a školy, bary, reštaurácie a karaoke salóny, ktoré úrady zatvorili ešte pred vietnamským Novým rokom (12. februára), zostanú naďalej zatvorené. Stretnúť sa budú môcť najviac dve osoby.

Cestovanie do tejto provincie bude taktiež zakázané, pričom vstup bude povolený len v nevyhnutných prípadoch.

15:10 SLOVENSKO Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že spustilo kontroly mobilných odberových miest. O výsledkoch kontrol plánuje priebežne informovať.

"Proces sa postupne vyhodnocuje," uviedol tlačový odbor ministerstva s tým, že bližšie informácie poskytne koncom týždňa.

15:05 SLOVENSKO Kúpele v Piešťanoch zaradili do zoznamu svojich liečebných procedúr aj podporujúce terapie na regeneráciu dýchacieho systému, spojené s využitím tamojších unikátnych prírodných zdrojov.

Nový typ kúpeľného pobytu je určený predovšetkým ľuďom po prekonaní ochorenia COVID-19.

"Pacientom chceme takto pomôcť s regeneráciou celého organizmu spoločne s naštartovaním imunity. Naše prírodné zdroje - bahno a termálna voda – a tiež naše liečebné procedúry sú na to veľmi vhodné. Ponúkame inhalácie liečivou vodou, ktoré sú účinné práve pri regenerácii pľúcneho tkaniva zasiahnutého ochorením. Tento druh pobytu je dostupný samoplatcom. Hoci klienti za tento pobyt platia, zaznamenali sme zvýšený záujem," informoval generálny riaditeľ kúpeľov Andreas Schuster.

15:00 SLOVENSKO Z 5500 očkovacích termínov pre učiteľov nad 55 rokov je obsadených 4 800, informovalo Ministerstvo školstva.

Rezorty školstva a zdravotníctva komunikujú aj o termínoch pre očkovanie na ďalší víkend. Voľné termíny pre učiteľov nad 55 rokov sú najmä v Trenčíne a Žiline.

V najbližších dňoch dostanú školy respirátory a štíty pre učiteľov.

14:50 SVET Úrady v bavorských okresoch začali preverovať, ktoré profesie cezhraničných pracovníkov z Česka a rakúskeho Tirolska sú dôležité pre infraštruktúru. Vychádzajú pritom zo žiadostí zamestnávateľov.

V nasledujúcich dňoch by mali pendleri pri hraničných kontrolách okrem potvrdenia o negatívnom teste na koronavírus predkladať aj potvrdenie o nevyhnutnosti pracovať zo zamestnania. Zatiaľ pendlerom stačí predkladať pracovnú zmluvu.

14:44 SVET V brennerskom priesmyku, ktorý spája Taliansko s Tirolskom v Rakúsku, vznikli dnes ráno dlhé kolóny kamiónov. Vozidlá vytvorili kolónu z Brenneru až do Brixenu, ktoré sú od seba vzdialené pribižne 40 kilometrov, informovala agentúra ANSA.

Dopravný kolaps súvisí s povinnosťou pre vodičov medzinárodnej prepravy tovarov mať negatívny test pri vstupe na nemecké územie z Tirolska.

Talianske úrady totiž nechali pri hranici s Rakúskom postaviť stany, kde sa vodiči mieriaci do Nemecka či do inej krajiny cez nemecké územie môžu nechať otestovať. Mnohí z nich túto možnosť využívajú, čím sa znížila priepustnosť hraničného priesmyku.

14:33 SLOVENSKO Vo Vakcinačnom centre Univerzitnej nemocnice Martin začali počas víkendu očkovať zamestnancov škôl a školských zariadení.

Vakcínu od spoločnosti AstraZeneca dostalo 620 učiteľov vo veku do 55 rokov.

Záujem o očkovanie predstavuje viac ako 50 percent z kapacity vakcín, ktoré boli pripravené pre učiteľov počas prvého očkovacieho víkendu.

14:12 SLOVENSKO Krízový štáb v Vrábľoch rozhodol, že dnes neotvorí Materskú školu Lúky. U dvoch detí zo škôlky bol pozitívne testovaný jeden z rodičov.

Pretože ochorenie nebolo potvrdené priamo u detí, Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre nenariadil, iba odporučil prerušenie prevádzky v zberných triedach materskej školy.

„Krízový štáb, berúc do úvahy riziko vyplývajúce pre deti i zamestnancov, schválil prerušenie prevádzky oboch aktuálne otvorených tried v tejto škôlke od 15. do 26. februára v súlade s dĺžkou povinnej karantény,“ informoval Mestský úrad vo Vrábľoch.

14:05 SLOVENSKO Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove bolo počas víkendu proti ochoreniu Covid-19 zaočkovaných 1 830 učiteľov.

V dôsledku toho, že niekoľko zaregistrovaných učiteľov sa očkovania nezúčastnilo, niekoľko vakcín zostalo zatiaľ nevyužitých.

14:00 SLOVENSKO Rastúci trend hospitalizovaných potvrdzujú aj údaje z Fakultnej nemocnice F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

K dnešnému dňu je tam hospitalizovaaných 105 pacientov s týmto ochorením, z nich potrebuje 15 umelú pľúcnu ventiláciu.

13:58 SLOVENSKO Celkovo viac ako 12 000 používateľov Facebooku zdieľalo video s priemyselníkom Vladimírom Sotákom, ktorý v živom vysielaní televízie TA3 tvrdil, že počet zomrelých vo ôsmich krajinách Európskej únie sa v roku 2020 významne nelíšil oproti roku 2019, v niektorých štátoch vraj dokonca medziročne klesol.

Nie je to pravda, jeho čísla pochádzali zo stránky, ktorá len počíta odhady na základe dlhodobých demografických trendov a nemá nič spoločné s reálne zozbieranými dátami za rok 2020. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

13:48 SLOVENSKO Na cestných hraničných priechodoch s Českou republikou v Žilinskom kraji Svrčinovec–Mosty u Jablunkova, Klokočov–Bíla a Makov–Bíla–Bumbálka je v súčasnosti plynulá premávka.

Polícia v Žilinskom kraji posilnila od pondelka na základe rozhodnutia vlády SR policajno-bezpečnostné kontroly na hraniciach s Českou republikou.

"Nejde o hraničné kontroly, ale cieľom je intenzívna kontrola dodržiavania karanténnych opatrení a splnenia podmienok pred vstupom na územie SR," uviedla Gabriela Kremeňová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.

13:32 SLOVENSKO V košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura cez víkend zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 1 700 učiteľov z materských škôl, učiteľov prvého stupňa alebo učiteľov stredných škôl vakcínou AstraZeneca.

"Učiteľov nad 55 rokov začíname očkovať tento týždeň, budú očkovaní vakcínou Moderna," uviedla vedúca Vakcinačného centra nemocnice Lenka Balogová.

Počas vakcinácie nezaznamenali žiadne vážne nežiaduce účinky.

13:15 SVET Poľská vláda zvažuje, že zruší nariadenie o uvoľnení lockdownu, ktoré začalo platiť minulý piatok.

Súvisiaci článok Párty v uliciach aj bitky. Poľsko uvoľnilo opatrenia, turisti obsadili Tatry Čítajte 

Dôvodom je, že zmiernenie opatrení viedlo k nezodpovednému správaniu lyžiarov v stredisku zimných športov v Zakopanom, ktorí počas víkendu nedodržiavali pandemické opatrenia.

Minister zdravotníctva Adam Niedzielski označil správanie návštevníkov tatranského Zakopaného za "hlúpe a nezodpovedné".

"Takéto správanie ako v Zakopanom môže viesť k tomu, že budeme musieť opatrenia sprísniť," povedal Niedzielski, ktorý nechce, aby vyšlo nazmar úsilie lekárov.

Načítavam video...

13:12 SLOVENSKO Súčasnú pandemickú situáciu v Nemocnici Agel v Leviciach pomáha zvládať aj prvých päť medikov, ktorí v rámci praxe prišli na výpomoc do levickej nemocnice.

Hoci počet hospitalizovaných pacientov s novým koronavírusom celý uplynulý týždeň neklesal pod 50, nemocnica vďaka organizačným zmenám, nasadeniu všetkých svojich síl a prostriedkov pandemickú situáciu zvláda, potvrdil riaditeľ nemocnice Ján Belanský.

Aktuálne nemocnica eviduje celkovo 46 pacientov s ochorením COVID-19. Ďalších šesť je vo vážnom stave, ktorý si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. "Mimo výkonu práce máme z dôvodu ochorenia COVID-19 celkovo 30 zamestnancov," povedal Belanský.

13:00 SLOVENSKO Krematórium Nové Zámky v piatok pozastavilo príjem zosnulých na kremáciu pre nedostatok kapacity. Postupné napĺňanie hlási aj krematórium v Nitre a v Leviciach.

"Nové Zámky sa dostali do tohto problému aj preto, lebo krematórium v Banskej Bystrici nefunguje a zosnulých tak prevážajú do Nitry a Nových Zámkov," spresnil Ladislav Stríž, predseda Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb.

Krematórium v Nitre už avizovalo, že v polovici marca bude rovnako potrebovať vykonať údržbu zariadení. Tá potrvá minimálne týždeň. Krematórium sa tak bude musieť odstaviť.

"Pri súčasnom náraste zosnulých je to problém. Ten sa presúva na pohrebné služby, ktoré budú musieť niekde uskladňovať zosnulých," upozornil Stríž, ktorý o situácii už informoval hlavného hygienika.

12:50 SVET Južná Kórea nebude svojich občanov starších ako 64 rokov očkovať vakcínou proti koronavírusu od firmy AstraZeneca.

Odvolala tak svoje predošlé tvrdenie z minulého týždňa o dostatočnej účinnosti tejto očkovacej látky aj pre ľudí vyššej vekovej kategórie. Vláda počká, dokým nebude dostupných viac dát o jej účinnosti.

Už predtým úrady oznámili, že plánujú v prvej štvrtine roka zaočkovať vakcínou AstraZeneca 1,3 milióna ľudí, ale neskôr toto číslo znížili na 750 000.

Načítavam video...

12:42 SVET Obnovené hraničné kontroly a povinnosť preukázať sa pri vstupe negatívnym testom na koronavírus znamenajú vážnu hrozbu narušenia dodávateľských reťazcov v nemeckom automobilovom priemysle.

Upozornilo na to Združenie nemeckého automobilového priemyslu s tým, že hrozí, že výroba áut sa z veľkej časti zastaví už v pondelok.

Pre vstup do Nemecka platí zopár výnimiek, ktoré sa vzťahujú napríklad na vodičov a personál v nákladnej doprave. Aj tí sa však musia preukázať negatívnym testom, ktorý nebude starší ako 48 hodín.

Združenie nemeckého automobilového priemyslu má pochopenie pre opatrenia. Novú testovaciu povinnosť pre vodičov však považuje v takom krátkom čase za nerealizovateľnú.

12:36 SVET Poľsko zaznamenalo za nedeľu 2543 nových prípadov nákazy koronavírusom a 25 úmrtí. Od vypuknutia pandémie celkovo zaznamenali už 1 591 497 prípadov nákazy, pričom ochoreniu COVID-19 podľahlo 40 832 ľudí.

S potvrdenou koronavírusovou infekciou je hospitalizovaných 12 026 ľudí a ďalších 128 654 osôb je v karanténe. Z nákazy sa doteraz vyliečilo 1 347 670 ľudí. Proti koronavírusu zaočkovali 2 122 245 ľudí.

12:25 SLOVENSKO Bánovská nemocnica naďalej bojuje s nedostatkom zdravotníckeho personálu, pre ktorý musela začiatkom februára obmedziť prevádzku oddelenia dlhodobo chorých.

Riaditeľka nemocnice Mina Bobocká oznámila, že aktuálne je práceneschopných 33 zamestnancov, z ktorých 21 má potvrdené ochorenie COVID-19.

Nemocnica pokračuje aj vo vakcinácii svojich zamestnancov proti ochoreniu COVID-19. „V závere týždňa sme očkovali druhou dávkou vakcíny 200 našich zamestnancov, dnes podstúpi očkovanie druhou dávkou ďalších 100," dodala Bobocká.

12:22 SLOVENSKO Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 236 023, za predchádzajúci deň pribudlo 10 603 zaočkovaných.

Druhú dávku vakcíny už dostalo 62 233 ľudí, za uplynulý deň ňou bolo zaočkovaných 205 osôb.

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19 odštartovalo 26. decembra 2020. Očkuje sa vakcínami od spoločností Pfizer/BioNTech , Moderna a od soboty 13. februára aj vakcínou AstraZeneca. Túto vakcínu dostanú učitelia, ktorí vyučujú prezenčne.

12:12 SVET Africký štát Zimbabwe dostal vôbec prvú dodávku vakcín proti ochoreniu COVID-19 ako dar od Číny.

Dovedna 200 000 dávok očkovacích látok od čínskej firmy Sinopharm prevzal v pondelok ráno na letisku v Harare viceprezident a minister zdravotníctva Constantino Chiwenga.

Ako prvých podľa jeho slov v krajine zaočkujú zdravotníkov. "Túto vakcínu sme dostali ako záblesk nádeje, že sa konečne budeme môcť priblížiť k návratu aspoň nejakého zdania normálnosti," povedal viceprezident.

12:09 SLOVENSKO Starosta bratislavskej mestskej časti Ružinov Martin Chren uviedol, že 50,5 percenta žiakov nastúpilo dnes do otvorených základných škôl. Otvorených je šesť z deviatich základných škôl.

"Jedna je zatvorená z dôvodu výskytu ochorenia COVID-19 ešte spred týždňa. Dve školy sme nemohli otvoriť z dôvodu neočakávaných dôsledkov očkovania. Až 66 zo 108 očkovaných učiteľov malo nepriaznivé dôsledky a nemohlo dnes nastúpiť do školy," povedal Martin Chren.

12:06 SLOVENSKO Počet škôl, ktoré obnovili prezenčnú výučbu k pondelku k 10.00 h, je 2 550. Uviedol to minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) počas návštevy znovuotvorených základných škôl v Bratislave.

Čísla sú nižšie, keďže na strednom Slovensku sa od pondelka začali jarné prázdniny.

Gröhling uviedol, že učitelia boli pri očkovaní informovaní o tom, že môžu po ňom dostať teplotu alebo ich môže bolieť hlava. "Je to niečo, s čím sme rátali. Organizmus na to reaguje. Je to pozitívna správa, pretože organizmus na to začína reagovať," dodal.

12:00 SLOVENSKO Bratislavské Staré Mesto otvorilo v pondelok prezenčné vzdelávanie na prvom stupni svojich základných škôl.

Dôraz kladie mestská časť na bezpečnosť, v prípade potreby je pripravená reagovať na akúkoľvek zmenu. Na brífingu po návšteve ZŠ Dubová o tom informovala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

11:53 SVET V Českej republike plánujú vo štvrtok 18. februára uskutočniť skúšobné testovanie školákov na prítomnosť koronavírusu. Konať by sa malo v meste Sedlčany v Stredočeskom kraji, informovala TV Nova.

V Česku sa používa asi 60 antigénových testov . Vláda musí prediskutovať, aké sú možnosti. Ktorý test je najlepší,“ povedal premiér Andrej Babiš na margo testovania školákov.

Jediný problém je aktuálne to, že testy môžu vykonávať iba zdravotníci. Na zmene sa pracuje a potom bude možné, aby sa žiaci testovali doma, ako napríklad v Rakúsku.

11:50 SVET Srbská polícia zasahovala cez víkend v Belehrade proti účastníkom nelegálnych večierkov, na ktorých sa v rozpore s epidemiologickými opatreniami zúčastnili stovky ľudí.

V sobotu príslušníci polície rozpustili zhromaždenie 1 000 ľudí v jednom z belehradských klubov v parku Tašmajdan v centre Belehradu.

V nedeľu zase polícia zasahovala v obľúbenom podniku, nachádzajúcom sa v niekdajšom veľtržnom výstavisku na predmestí Nový Belehrad, kde oslavovalo 600 ľudí. Ďalšia razia sa uskutočnila v klube vo štvrti Zvezdara, kde sa zišlo 150 ľudí.

Polícia zadržala najmenej piatich údajných organizátorov podujatí, ako aj troch mužov, ktorí kládli odpor policajtom.

11:45 SLOVENSKO Tretina oslovených zdravotníkov nemá k vakcínam proti COVID-19 výhrady a sú motivovaní dať sa zaočkovať. Ochota očkovať sa stúpa s informovanosťou o vakcíne.

Zdravotníci vyjadrili širokú podporu očkovaniu proti COVID-19, ako aj veľkú mieru ochoty dať sa zaočkovať už v blízkej budúcnosti.

Prieskum sa realizoval v polovici januára na vzorke viac než 1 600 zdravotníkov. Autormi prieskumu sú členovia Konzília odborníkov, Úrad verejného zdravotníctva SR a akademickí pracovníci Národného projektu štandardných preventívnych a klinických postupov.

11:42 SLOVENSKO V Nitre sa nachádza vyše dvadsať mobilných odberných miest, ktoré prevádzkujú súkromní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti na základe dohody s ministerstvom. Otvorené musia byť minimálne šesť dní v týždni, k dispozícii sú aj cez víkend.

„Myslím si, že to stačí. Nápad, aby testovali ambulancie, považujem za zbytočný a nerealizovateľný,“ povedala obvodná lekárka. Meno zverejniť nechcela.

11:30 SLOVENSKO Mestám a obciam pri riešení ťažkých životných situácií a problémov spôsobených pandémiou dôveruje 48 percent ľudí. Na štát sa spolieha 14 percent občanov.

Takmer štvrtina ľudí skonštatovala, že im nikto nepomáha. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre Združenie miest a obcí Slovenska vypracovala agentúra AKO v dňoch od 8. do 11. februára na vzorke 1000 respondentov.

Informoval tom Branislav Tréger, predseda Združenia miest a obcí Slovenska.

11:20 SVET Počet úmrtí spájaných s ochorením Covid-19 celosvetovo presiahol 2,4 milióna. Uvádza to tím z americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa, ktorý od začiatku zhromažďuje dáta o vývoji pandémie.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: V Česku je index rizika stále na najvyššom stupni Čítajte 

Zhruba stotisíc obetí pribudlo v priebehu desiatih dní, pričom rast globálnej bilancie od konca januára spomaľuje.

Podľa databázy denníka The New York Times bola situácia najhoršia v poslednom januárovom týždni, kedy na každý deň pripadalo viac ako 14 000 úmrtí v súvislosti s koronavírusom.

Minulý týždeň priemerný prírastok za posledných siedmich dní po viac ako mesiaci klesol pod 12 000 prípadov.

Stále platí, že skutočný počet úmrtí po nákaze vírusom SARS-CoV-2 môže byť ešte vyšší v dôsledku obmedzeného testovania alebo metodiky tvorby oficiálnych štatistík.

11:10 SLOVENSKO Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana v Prešove má obsadené lôžka pre pacientov s ochorením COVID-19 na 80 percent. Celkovo je pre nich vyčlenených 179 lôžok.

Súvisiaci článok V prešovskej nemocnici ležia štyria detskí pacienti s Covid-19 Čítajte 

Na covidovom oddelení je hospitalizovaných 125 pacientov, z nich 93 sú pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19 a 32 suspektní.

Na covidovom oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny sú hospitalizovaní 11 pacienti s podporou umelej pľúcnej ventilácie.

Na covidovej jednotke intenzívnej starostlivosti sú siedmi pozitívne a jeden negatívne testovaný pacient.

10:55 SVET Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 2 332 na celkovo 1 273 475.

Medzi novoinfikovanými sa nachádza 160 detí a 47 zdravotníkov, napísal ukrajinský minister zdravotníctva Maksym Stepanov na Facebooku. Za rovnaké časové obdobie pribudlo tiež 1 145 hospitalizovaných pacientov.

V priebehu uplynulých 24 hodín zomrelo s diagnózou Covid-1 962 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 24 392.

Z ochorenia sa za posledných 24 hodín uzdravilo 2478 ľudí, od začiatku pandémie už 1 116 779. Aktívnych prípadov je 132 304.

10:48 SVET Maďarsko dovezie v utorok z Číny 550 000 dávok očkovacej látky proti novému druhu koronavírusu. Prvá zásielka čínskej vakcíny, ktorá by mala do Maďarska doraziť v utorok napoludnie, bude stačiť pre zaočkovanie 276 000 ľudí.

"To je tá očkovacia látka, ktorú podali vo svete už 30 miliónom osôb. Z toho v Srbsku zaočkovali 500 000 ľudí, vrátane Maďarov žijúcich vo Vojvodine," oznámil hovorca ministerstva zahraničných vecí Tamás Menzer.

Experti preverili dokumentáciu i miesto výroby tejto vakcíny. Po prevzatí očkovacej látky vykonajú potrebné kontroly ešte pracovníci Národného úradu zdravia.

10:46 SLOVENSKO Nemocnica v Krompachoch aktuálne poskytuje starostlivosť pre 19 hospitalizovaných pacientov s ochorením Covid-19.

Traja z nich potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie.

V súčasnosti je nakazených novým koronavírusom 12 zamestnancov krompašskej nemocnice, v karanténe sú dvaja.

10:20 SLOVENSKO Nový koronavírus sa rozšíril i v Centre sociálnych služieb Horný Turiec v Turčianskych Tepliciach. Zariadenie je v karanténe, jeden z prijímateľov sociálnej služby na následky ochorenia COVID-19 zomrel.

"Aktuálne je v zariadení 23 prijímateľov sociálnej služby a osem zamestnancov pozitívnych," informovala hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Martina Remencová.

Prijímatelia sociálnej služby sú vo väčšej miere podľa nej bez príznakov ochorenia, v ojedinelých prípadoch pociťujú slabosť a sú zaznamenané subfebrílie, ktoré po pár dňoch ustúpili.

"Od 1. februára bol jeden prijímateľ hospitalizovaný, ktorý na následky ochorenia COVID-19 zomrel," doplnila.

10:18 SLOVENSKO Víkendové testovanie na COVID-19 v Bratislave odhalilo v najväčších mestských častiach nižšie percentá pozitívnych ako počas víkendu 6. a 7. februára.

Najväčšia mestská časť Petržalka cez víkend otestovala 13 383 ľudí, pozitívne výsledky malo 94 z nich, čo predstavuje 0,70 percenta. Víkend predtým to bolo 0,83 percenta.

V Ružinove sa otestovalo 16 228 ľudí, pričom 94 z nich malo pozitívne výsledky, čo predstavuje 0,60 percenta. Víkend predtým odhalili testy 0,80 percenta pozitívnych.

V Dúbravke sa na testovaní zúčastnilo 6 500 ľudí, pozitívne výsledky malo 51 z nich, čo predstavuje 0,78 percenta. Pozitivita po víkendovom testovaní 6. a 7. februára bola 1,07 percenta.

V Karlovej Vsi otestovali 8 094 ľudí, pozitívne výsledky malo 48 z nich, čo predstavuje 0,59 percenta. Víkend predtým dosiahla pozitivita 0,72 percenta.

10:12 SLOVENSKO Nemocnica Agel v Komárne má plne obsadené reprofilizované lôžka určené pre pacientov s ochorením COVID-19.

Situácia s výskytom nového koronavírusu v okrese Komárno je stále vážna, v nemocnici zaznamenali aj prípady výskytu nového koronavírusu u detských pacientov.

„Zaznamenali sme dva takéto prípady na detskom oddelení, našťastie, priebeh ochorenia bol mierny,“ informoval riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška.

10:00 SLOVENSKO PCR testy, vyhodnotené naraz v oboch víkendových dňoch v sobotu a v nedeľu 14. februára, odhalili ďalších 2 020 nakazených koronavírusom SARS-CoV-2. Laboratóriá otestovali 10 372 vzoriek.

V sobotu pribudlo 1 448 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov Je to 19,06 percenta z 7 597 ukončených RT-PCR vyšetrení. Pozitívne testovali aj 3 117 osôb vyšetrených antigénovými testami z 402 206 vzoriek (pozitivita 0,77 percenta.)

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Trenčianskom kraji (274), nasledujú Trnavský (218), Košický (206), Banskobystrický (202), Bratislavský (173), Prešovský (157), Nitriansky (127) a Žilinský (91). Je medzi nimi 715 mužov a 733 žien.

V nedeľu vyhodnotili pozitívne 572 z 2 775 RT-PCR testov (pozitivita 20,61 percenta) a 2 392 z 249 092 antigénových testov (0,96 percenta).

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (241), nasledujú Bratislavský (153), Banskobystrický (60), Trnavský (51), Žilinský (30), Prešovský (27), Nitriansky (8) a Trenčiansky (2). Je medzi nimi 273 mužov a 299 žien.

Celkový počet pozitívne testovaných osôb PCR testami stúpol na 278 254. Doteraz vyhodnotili 1 905 895 testov, informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Pribudlo aj ďalších 140 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19, od začiatku pandémie je zaznamenaných 5 952 obetí v súvislosti s nákazou.

Slovensko patrí k najhorším krajinám. V počte úmrtí za posledných sedem dní v prepočte na milión obyvateľov je podľa Our world in data druhé na svete za Portugalskom. Rovnako je na druhej priečke aj v prepočte na 100-tisíc obyvateľov podľa dát denníka The New York Times.

Vyliečených pacientov nepribudlo, dohromady ochorenie Covid-19 prekonalo 255 300 osôb.

Nápor na nemocnice nepoľavuje, počet pacientov s covidom dosiahol nové maximum 3 895 hospitalizovaných pacientov, z nich potvrdené ochorenie malo 3 628 ľudí. Na JIS je 269 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 321 osôb.

Očkovaciu látku proti covidu dostalo v priebehu víkendu ďalších 10 603 osôb, celkovo 235 556. Prvou dávkou vakcíny je zaočkovaných je 236 023 ľudí, druhú dávku prijalo 62 233 ľudí, v nedeľu 205 osôb.

9:56 SLOVENSKO V poradí štvrté veľké antigénové testovanie v Poprade ukázalo mieru pozitivity 0,66 percenta.

„Na našich odberných miestach bolo otestovaných 4 965 ľudí, z toho 33 bolo pozitívnych,“ informovala hovorkyňa samosprávy Jarmila Hlaváčová.

Popradský okres sa počas tohto týždňa podľa COVID automatu nachádza v treťom stupni varovania, teda v tmavoružovej farbe.

9:55 SLOVENSKO Väčšina respondentov (78 percent), bez ohľadu na to, či sú rodičia, súhlasia s uprednostnením učiteľov a ostatných zamestnancov škôl pri možnosti dať sa očkovať.

Vyplýva to z reprezentatívneho online prieskumu agentúry 2muse, ktorý prebiehal od piatka 5. februára do nedele 7. februára na vzorke 1 021 ľudí

Združenie Rodičia.sk priblížilo, že za prednostné otváranie škôl pri uvoľňovaní pandemických opatrení bolo 76 percent všetkých respondentov.

Z celej vzorky s prednostným otváraním nesúhlasilo 19 percent respondentov a päť percent to nevedelo posúdiť.

Takmer dve tretiny ľudí (63 percent) sa v prieskume zhodli na tom, že návrat detí do škôl je potrebné podmieniť negatívnym testom rodičov.

9:52 SLOVENSKO V Senici sa počas dvoch víkendových dní otestovalo v mestom zriadených mobilných odberných miestach spolu 3 249 ľudí.

Z nich 18 malo pozitívny výsledok, miera pozitivity predstavuje 0,55 percenta. "Upozorňujeme, že ide o priebežné a neúplné čísla, ktoré mesto získalo len zo svojich odberných miest," informovala hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová.

9:46 SLOVENSKO Cez víkend bolo antigénovými testami v mobilných odberných miestach zriadených mestom Myjava vykonaných spolu 2 942 testov.

Z nich bolo 14 pozitívnych a miera pozitivity predstavuje 0,48 percenta.

"Celkovo bolo od 8. do 13. februára otestovaných v MOM na štadióne a odberových miestach počas piatka a soboty 4699 ľudí, z ktorých bolo 29 pozitívnych, čo predstavuje pozitivitu 0,62 percenta," uviedol hovorca mesta Martin Kovanič.

Od pondelka pokračuje činnosť prvého stupňa základných škôl v tzv. jarných školách, materských škôl a základných umeleckých školách.

"Rodičia, ktorí v odberných miestach v Myjave pri registrácii uviedli, že ich dieťa navštevuje niektoré zo školských zariadení v meste, nemusia predkladať v pondelok žiadne potvrdenie," doplnil hovorca.

9:44 SVET Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 1 337 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 46 pacientov.

Aktuálne je v tejto krajine vírusom SARS-CoV-2 nakazených 77 039 ľudí. V nemocniciach ošetrujú 3883 chorých na COVID-19, z ktorých 314 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Od začiatku pandémie sa infikovalo novým koronavírusom 388 799 ľudí a nákaza si vyžiadala aj 13 752 úmrtí. Z ochorenia sa zotavilo 298 008 osôb. V domácej karanténe nariadenej úradmi je momentálne 20 718 ľudí.

Proti ochoreniu COVID-19 už zaočkovali 336 297 ľudí, z ktorých 129 339 dostalo aj druhú dávku vakcíny.

9:41 SVET Austrália aj Nový Zéland dnes dostali prvé dávky vakcín proti novému koronavírusu. Očkovať nimi začnú v nadchádzajúcich dňoch.

V tzv. lockdowne sú momentálne jedny z najľudnatejších miest oboch krajín, Melbourne i Aucklande. Prísne opatrenia tam zaviedli po objavení nových prípadov nákazy.

Do Austrálie v pondelok dorazilo 142 000 dávok vakcín od americko-nemeckého konzorcia Pfizer/BioNTech. Očkovať sa nimi začne 22. februára.

Načítavam video...

Na Nový Zéland zase dorazila dodávka 60 000 dávok vakcín od Pfizer/BioNTech. Vakcíny najskôr podrobia bezpečnostným kontrolám a od soboty ich potom začnú podávať pracovníkom zabezpečujúcim správu hraníc, informovala tamojšia premiérka Jacinda Ardernová.

"Bude to najväčšia vakcinačná kampaň v dejinách tejto krajiny. Nakúpili sme dostatok vakcín, aby to pokrylo spotrebu všetkých Novozélanďanov, a to zadarmo," uviedla.

9:34 SLOVENSKO - Koaličná poslankyňa a séfka Výboru NR SR pre zdravotníctvo Janka Bittó Cigániková (SaS) na svojom facebooku vyzvala ministra Mareka Krajčího, aby začal riešiť problémy s covidom.

Poukázala pritom na to, že Slovensko je v počte úmrtí na milión obyvateľov prvé na svete.

9:31 SLOVENSKO - Cez víkend sa v Starej Ľubovni prišlo otestovať 2 938 ľudí, pozitívni boli trinásti. Miera pozitivita predstavuje 0,44 percenta.

Informoval o tom prostredníctvom sociálnej siete primátor mesta Ľuboš Tomko. Záujem o testovanie bol podľa neho aj v mestskej časti Podsadek, kde žije rómska komunita.

Testovalo sa tam v sobotu. Samospráva dnes plánuje v tejto mestskej časti spustiť vzdelávanie prezenčnou formou aj na druhom stupni základnej školy, keďže dištančné vzdelávanie tam doteraz fungovalo v obmedzenom režime.

Samotný okres sa počas tohto týždňa podľa aktuálneho COVID automatu nachádza naďalej v druhom stupni varovania, teda v tmavoružovej farbe.

9:30 SLOVENSKO - Počas uplynulého víkendu využilo možnosť otestovať sa na jednom z dvanástich odberných miest zriadených mestom Prešov celkovo 9 075 ľudí.

Ako informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, z nich 53 malo test s pozitívnym výsledkom. Miera pozitivity na ochorenie COVID-19 v rámci mestských odberných miest predstavuje 0,58 percenta. V porovnaní s predchádzajúcim víkendom, keď mesto pripravilo najmä pre učiteľov a rodičov detí vracajúcich sa do škôl osem odberných miest, je pozitivita len mierne vyššia. Počas soboty 6. a nedele 7. februára otestovali 6 953 ľudí, pričom 36 z nich bolo pozitívnych. Miera pozitivity tak bola 0,52 percenta.

9:29 SLOVENSKO - Možnosť víkendového testovania využilo v Tisovci v okrese Rimavská Sobota 717 obyvateľov.

Ako mesto informuje na svojej webovej stránke, 392 ľudí sa prišlo dať otestovať v sobotu a 325 v nedeľu. Pozitívny test mali piati ľudia zhodne oba dni, takže celkovo antigénové testy odhalili 10 pozitívnych, čo predstavuje mieru pozitivity 1,4 percenta.

9:08 SVET - Premiér Andrej Babiš mal dnes v pláne krátku návštevu Rakúska, kde chcel okrem iného získať informácie o testovaní rakúskych školákov. Pre nepriaznivé poveternostné podmienky napokon pracovnú cestu zrušil, pretože by sa nestihol včas vrátiť na zasadnutie vlády. Informoval o tom web Lidových novín.

Babiš sa pôvodne chcel stretnúť s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom. Medzi hlavné témy rokovaní mali patriť boj proti pandémii covidu, vrátane rakúskych skúseností s očkovaním a testovaním, a rozšírenie česko-rakúskej obchodnej spolupráce.

9:07 SVET - Nemecko s účinnosťou od stredy rozširuje výnimku z karantény pre českých a tirolských pendlerov, denné dochádzanie umožní všetkým dôležitým profesiám.

Určiť, ktoré profesie sú dôležité majú podľa spolkového ministerstva vnútra miestne vlády Saska a Bavorska.

Nemecko považuje Českú republiku a rakúske Tirolsko za oblasť s výskytom nebezpečných mutácií koronavírusu SARS-CoV-2.

8:55 SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici v Trnave zaočkovali počas víkendu takmer 2 400 učiteľov z celého Trnavského kraja vakcínou od firmy AstraZeneca.

Súvisiaci článok Zaočkovali takmer 2 400 učiteľov vakcínou od AstraZeneca Čítajte 

Nemocnica vytvorila štyri vakcinačné centrá, v ktorých pracovalo 33 zamestnancov, z toho 12 lekárov, 15 zdravotných sestier a 6 administratívnych pracovníkov.

"Za víkend bolo zaočkovaných 2 366 učiteľov, v sobotu 682 a v nedeľu 1 684. Priebeh očkovania bol plynulý, čo dokazuje aj vysoké číslo zaočkovaných učiteľov," povedal riaditeľ nemocnice Vladislav Šrojta.

Učitelia prichádzali zo všetkých okresov kraja od Skalice až po Dunajskú Stredu.

8:43 SLOVENSKO - Koaličný poslanec Národnej rady Patrick Linhart (Sme rodina) nebude hlasovať za podľa neho nezmyselné predĺženie núdzového stavu.

Napísal to na svojom profile na sociálnej sieti s tým, že je tiež za otvorenie maloobchodu a za okamžité stopercentné finančné odškodnenie živnostníkov. Ako ďalej uviedol, má „plné zuby“ zle zvládnutej komunikácie s občanmi, hádok a „nekonečnej opozičnej politiky poniektorých kolegov, ktorým nejde o ľudí, ale iba o vlastné preferencie na úkor zdravia a bezpečnosti obyvateľstva“.

8:41 SLOVENSKO - Od piatku v Košiciach vykonali takmer 58-tisíc testov, pozitívnych bolo 407 ľudí.

"Pozitivita bola na úrovni 0,7 percenta," informoval hovorca mesta Košice Vladimír Fabian.

"Počas víkendu sa uskutočnilo posledné kolo plošného testovania, počas ktorého mesto zriaďovalo väčšinu odberových miest na svojom území. Ďalšie kolá budú prebiehať na odberových miestach, ktoré nebude zriaďovať mesto ale súkromné spoločnosti, respektíve štát. Mesto ponechá v prevádzke veľkokapacitné odberové miesta na Magistráte mesta, v Amfiteátri a Športovo relaxačnom centre v mestskej časti Juh. Tie budú k dispozícii denne od 9.00 do 17.00. Odberové miesto na Kukučínovej ulici v priestoroch K13 už nebude zriaďovať mesto," uviedol Fabian.

7:59 SVET - Rakúšania si budú môcť od 1. marca v lekárňach zdarma zaobstarať domáce testy na koronavírus.

Informovala o tom agentúra APA s tým, že odkedy sa pred týždňom v Rakúsku uvoľnil lockdown, dosiahli počty vykonaných testov v tejto krajine rekordné čísla.

Za posledných sedem dní spravili v Rakúsku dovedna 1 522 739 antigénových a PCR testov, k čomu je ešte potrebné pripočítať testy spravené na školách, uvádza APA s odvolaním sa na predstaviteľov z vládnych kruhov.

6:28 SVET - Peruánska ministerka zahraničných vecí Elizabeth Asteteová v nedeľu večer oznámila demisiu po priznaní, že patrila medzi vládnych predstaviteľov, ktorých zaočkovali vakcínou proti covidu ešte pred začiatkom celoštátnej očkovacej kampane.

Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Len deň predtým prezident Francisco Sagasti oznámil, že prijal rezignáciu svojej ministerky zdravotníctva Pilar Mazzettiovej v rozrastajúcom sa škandále okolo predčasného očkovania. Ten vypukol po odhalení, že bývalý prezident Martín Vizcarra a jeho manželka dostali vakcínu čínskej spoločnosti Sinopharm ešte vlani v októbri.

6:23 SVET - Lyžiarske stredisko Courchevel vo francúzskych Alpách zažíva nevídané scény - kolóny áut, ktoré miesto lanoviek dopravujú lyžiarov nahor.

Načítavam video...

Taxíky, mikrobusy luxusných hotelov a lyžiarskych škôl aj súkromné autá spôsobujú zápchy, informoval na svojom webe denník Le Parisien.

"Človek si pripadá ako v Paríži počas dopravnej špičky," povedal denníku jeden pohoršený obyvateľ francúzskej metropoly, ktorý prišiel na hory za čerstvým vzduchom.

Súvisiaci článok Namiesto lanovky autá. Vo francúzskom Courchevel vozia lyžiarov taxíky Čítajte 

Lyžiarske stredisko podľa Le Parisien nechcelo ani v čase protiepidemických obmedzení prísť o klientelu, a tak nechalo pre automobilovú dopravu upraviť jednu dvojkilometrovú zjazdovku.

Tento krok ale s ohľadom na znečistenie kritizujú ekológovia. "Na horách pritom možno podnikať veľa ďalších vecí - napríklad bežkovanie, skialpinizmus, výpravy na snežniciach alebo jazdy so psím záprahom," uviedol Fredy Meignan, šéf združenia na ochranu hôr Mountain Wilderness.

6:00 SVET - Izraelská štúdia ukázala 94-percentnú účinnosť vakcíny Comirnaty.

Informovali o tom agentúry AFP a DPA. Najväčšia izraelská zdravotná poisťovňa Klalit oznámila, že v rámci projektu otestovali 600-tisíc osôb, ktoré dostali odporúčané dve dávky vakcíny, a rovnako veľkú kontrolnú skupinu ľudí, ktorí neboli zaočkovaní.

U zaočkovaných zaznamenali oproti kontrolnej skupine o 94 percent nižší počet prípadov nákazy s príznakmi. Pri porovnaní ľudí, u ktorých sa v oboch skupinách symptómy prejavili, zaznamenali u zaočkovaných pokles prípadov vážneho priebehu ochorenia o 92 percent, uviedla poisťovňa vo vyhlásení. Účinnosť vakcíny bola podľa nej zachovaná vo všetkých vekových skupinách vrátane ľudí vo veku nad 70 rokov.

V deväťmiliónovom Izraeli dosiaľ v rámci očkovacej kampane podali prvú dávku vakcíny 3,8 milióna ľudí, kým druhú dávku dostalo 2,4 milióna obyvateľov. Cieľom krajiny, ktorá v súčasnosti zmierňuje obmedzenia zavedené počas tretieho celoštátneho lockdownu, je zaočkovať všetkých vo veku nad 16 rokov do konca marca.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rodinná dovolenka: dvadsaťpäť hotelov v obľúbených letoviskách
 2. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
 3. Nový spoločník v živote? Podporíte ním deti, ktoré to potrebujú
 4. Kapor a rezne vo sviatočnom menu? Poradíme, čo s použitým olejom
 5. Aby na Vianoce nič nechýbalo
 6. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 7. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 8. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 1. Po čom túžia Slováci? Kupujeme, aby sme ušetrili aj sa potešili
 2. Spoločnosť Freshfields otvára nové Business Services Centre
 3. Rodinná dovolenka: dvadsaťpäť hotelov v obľúbených letoviskách
 4. Objavte miesto, kde v objatí troch riek vzniká výnimočné víno
 5. Auto na prenájom môže byť výhodné aj pre živnostníkov
 6. BILLA spolu so zákazníkmi pomôže aj pred Vianocami jednorodičom
 7. Plánujete budúci rok kúpu kosačky ?
 8. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 11 729
 2. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 6 054
 3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 5 936
 4. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 5 016
 5. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 288
 6. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s. 3 793
 7. Rodinná dovolenka: dvadsaťpäť hotelov v obľúbených letoviskách 3 696
 8. Nový spoločník v živote? Podporíte ním deti, ktoré to potrebujú 3 423
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu