SME
Nedeľa, 4. jún, 2023 | Meniny má Lenka

Premiér Matovič chce ruskú vakcínu aj napriek výhradám Za ľudí (minúta po minúte)

Covidu podľahlo ďalších 79 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platí COVID automat: Správy o koronavíruse sme prinášali online minútu po minúte:

20:05 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj cez víkend.

SkryťVypnúť reklamu

19:39 SVET - Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval západné štáty, aby čo najskôr africkým krajinám dodali 13 miliónov dávok vakcín proti covidu.

"Na africkom kontinente je 6,5 milióna zdravotníkov. Na to, aby sme ich chránili a pomohli ich zdravotníckemu systému čeliť (koronavírusovej kríze), je potrebných 13 miliónov dávok," uviedol Macron na virtuálnej Mníchovskej bezpečnostnej konferencii prostredníctvom videokonferečného hovoru z Paríža.

19:11 SLOVENSKO - Pohrebníctvo vo Zvolene situáciu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a počtom zosnulých zvláda. "Evidujeme vyššiu úmrtnosť ľudí, situácia však nie je kritická. Oproti našim štandardným počtom pohrebov za mesiac sme však vyššie o približne 10 percent," povedal Patrik Pálesch zo zvolenského pohrebníctva.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho zvýšenie počtu nebožtíkov nie je len pre nový koronavírus. "Pomer mŕtvych s vírusom je minimálny. Veľa ľudí umiera na rakovinu, pretože v súčasnosti nie je čas na prevenciu. Priemerný vek zosnulých je rovnaký ako v tomto čase vlani," reagoval na otázku, či v týchto dňoch umierajú viac starší alebo mladší ľudia.

18:34 SLOVENSKO - Počet ľudí bez práce v januári sa opäť zvýšil, mierne rastie už tretí mesiac po sebe. V januári dosiahla miera evidovanej nezamestnanosti 7,81 percenta.

18:04 SVET - Britský premiér Boris Johnson vyzval svetových lídrov, aby postupovali spoločne v snahe dosiahnuť distribúciu vakcín do celého sveta.

"Musíme zabezpečiť, aby bol celý svet zaočkovaný, pretože ide o globálnu pandémiu a nemá význam, aby jedna krajina bola ďaleko pred druhou. Musíme postupovať spoločne," uviedol Johnson na začiatku virtuálneho summitu skupiny G7. Podľa neho sa musí zabezpečiť, aby mala každá krajina prístup k vakcínam.

SkryťVypnúť reklamu

17:57 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo na sociálnej sieti plán dodávok vakcín.

Plán sa však podľa rezortu, aj na základe doterajších skúseností, môže ešte meniť, pretože výrobcovia nestíhali vždy dodávať vakcíny v plánovanom objeme.

17:49 SVET - Nórska vláda uvoľnila niektoré pandemické obmedzenia, ktoré sa týkali študentov stredných škôl, detí a ľudí mladších ako dvadsať rokov.

Opatrenia podľa premiérky Erny Solbergovej pre dotknuté skupiny ľudí znamenali veľkú záťaž. Deti a mladistvé osoby môžu obnoviť interiérové športové aktivity s účasťou najviac päťdesiat ľudí.

Pre aktivity na otvorených priestranstvách platí limit dvesto osôb. Žiaci stredných škôl sa môžu vrátiť do tried v menších skupinách. Opatrenia na celonárodnej úrovni podľa premiérky priniesli výsledky, podarilo sa aj zaočkovať viac ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré pandemické opatrenia zostávajú v platnosti, medzi nimi aj zákaz stretávania sa viac ako päť osôb na súkromných podujatiach. Iné obmedzenia naopak sprísnili. Po novom sa napríklad alkohol nebude môcť podávať do polnoci, ale iba do 22:00.

17:32 SLOVENSKO - Britský variant koronavírusu sa potvrdil u približne 72 percentách z celkového počtu 2 384 vyšetrených pozitívnych vzoriek.

Vyplýva to z druhého kola celoslovenského prieskumu rozšírenia britského variantu B.1.1.7. O výsledkoch informoval hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

V rámci výskumu sa vyšetrovali klinické vzorky, ktoré vyšli ako RT-PCR pozitívne v pondelok 15. februára. Na laboratórnej diagnostike sa podieľalo 21 štátnych aj neštátnych laboratórií.

Podľa Mikasa výsledky z oboch prieskumov naznačujú stabilnú situáciu v zastúpení a šírení spomínaného britského variantu v populácii Slovenskej republiky. Upozornil však, že ide o vysoký podiel. Nevyhnutné je tak podľa neho dodržiavať nastavené protiepidemické opatrenia a pokračovať v nich.

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky bude situáciu vo výskyte britského variantu naďalej sledovať. Ďalšie kolo takéhoto prieskumu sa bude realizovať v prvý marcový týždeň.

SkryťVypnúť reklamu

17:19 SVET - V Írsku trvá takmer dva mesiace tretí lockdown a premiér Micheál Martin oznámil, že krajinu "čaká pokračovanie prísnych obmedzení" až do konca apríla.

To aj napriek faktu, že počet prípadov nákazy koronavírusom od januárového vrcholu prudko klesá. Premiér vyslovil varovanie vo štvrtok neskoro večer v interview pre noviny Irish Mirror. Povedal tiež, že predĺženie lockdownu "stojí za to".

Počas lockdownu platia rôzne zákazy, ľudia napríklad okrem "nevyhnutných" ciest nemôžu cestovať od svojho bydliska ďalej ako do vzdialenosti piatich kilometrov.

Mnohé podniky museli zatvoriť a nezamestnanosť sa v januári blížila k takmer rekordným 27 percentám.

17:08 SLOVENSKO - Premiér Igor Matovič trvá na tom, aby sa na Slovensku očkovalo ruskou vakcínou Sputnik V, aj napriek výhradám Za ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Matovič nikdy nevynechá možnosť vliezť do sporu Čítajte 

Svoje argumenty prezentoval na viac ako hodinovej tlačovej konferencii, kde kritizoval svojich koaličných partnerov.

"Keď koaličný partner teraz si povie, že politikárčenie je cennejšie a hra na percentá ľudí, ktorí nemajú radu Rusko, holt, to bude ich rozhodnutie," vyhlásil Matovič. Doplnil, že politici by sa mali špeciálne v čase pandémie správať zodpovedne. "O životoch a smrti by sa politikárčiť nemalo," skonštatoval premiér.

Pri obhajobe vakcíny Sputnik V sa dopustil viacerých klamlivých alebo zavádzajúcich tvrdení.

Denník SME ich zasadil do kontextu alebo uviedol na správnu mieru >>>

16:54 SLOVENSKO - Brezno zabezpečí všetkým obyvateľom nad 60 rokov respirátory a výživové doplnky.

Informoval o tom primátor Tomáš Abel na sociálnej sieti a zdôraznil, že jeho návrh na ostatnom zasadnutí mestského zastupiteľstva získal od poslancov jednohlasný súhlas. Mesto to vyjde na viac než 90 000 eur.

SkryťVypnúť reklamu

16:29 SLOVENSKO - O očkovanie má v Humennom záujem 50 až 60 percent pedagogických zamestnancov materských a základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.

Vyplýva to z predbežných zistení samosprávy, uviedol Marián Škuba z tlačového referátu mestského úradu.

"Od pondelka (22. 2.) sa môžu pedagogickí zamestnanci materských škôl, prvého stupňa a školského klubu detí základných škôl do 55 rokov zaočkovať vo vakcinačnom centre v areáli humenskej nemocnice," priblížil tiež s tým, že údajom o počte už zaočkovaných učiteľov mesto nedisponuje.

16:17 SVET - Vakcínu proti koronavírusu od konzorcia Pfizer/BioNTech možno skladovať aj pri vyšších teplotách. Uviedli to vo vyhlásení obe firmy, ktoré citoval spravodajský portál Politico. Postup však musia najprv schváliť regulačné úrady.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Vakcína Comirnaty prichádza. Čo všetko potrebujete vedieť (otázky a odpovede) Čítajte 

Podľa najnovších údajov konzorcia sú vakcíny stabilné aj pri teplotách mínus 25 až mínus 15 stupňov Celzia, ktoré sú bežnejšie pre lekárenské mraziace boxy. Pfizer plánuje tieto údaje predložiť americkému Úradu pre kontrolu potravín a liečiv.

"Vyššie teploty uľahčia manipuláciu s našou vakcínou a poskytnú očkovacím centrám väčšiu flexibilitu," uviedol generálny riaditeľ nemeckej spoločnosti BioNTech Ugur Sahin.

Podľa súčasných nariadení sa má vakcína skladovať pri teplotách od mínus 60 do mínus 80 stupňov Celzia po dobu maximálne šesť mesiacov a pri bežnej chladničkovej teplote najviac päť dní. Doba skladovania v chladničke má ostať nezmenená.

16:08 SLOVENSKO - Nitra plánuje otvoriť materské školy a prvý stupeň základných škôl v marci. Škôlky sa podľa záujmu rodičov otvoria od 1. marca, školy otvorí mesto po jarných prázdninách 8. marca.

SkryťVypnúť reklamu

V týždni od 22. do 28. februára tak zostanú mestské školské zariadenia ešte zatvorené. "Školy v tomto týždni odporúčali ponechať zatvorené krízový štáb mesta Nitra, Bezpečnostná rada okresu Nitra a Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre," oznámil mestský úrad.

Do konca februára preto v Nitre zostanú otvorené iba škôlky a školské kluby pre tie deti, ktorých rodičia pracujú v kritickej infraštruktúre, prípadne im povaha ich práce neumožňuje pracovať z domu. "Tieto deti budú môcť chodiť do škôlok aj školských klubov aj počas budúceho týždňa," doplnil magistrát.

15:53 SLOVENSKO - Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zabezpečil v Košiciach chladiaci príves pre telá zosnulých.

Pristavil ho k svojmu pracovisku súdneho lekárstva a patologickej anatómie na Ipeľskej ulici, ktoré je kapacitne vyťažené. Pre TASR to za ÚDZS uviedla Erika Kováčiková s tým, že na iných svojich pracoviskách k takémuto kroku zatiaľ nepristúpili.

SkryťVypnúť reklamu

"Pracovisko v Košiciach má priestory pre chladenie približne 15 tiel. Úrad bol preto nútený od 12. februára pristaviť k pracovisku chladiaci náves, ktorého kapacita je približne 50 tiel," povedala Erika Kováčiková z ÚDZS.

15:48 SLOVENSKO - Pred víkendovým očkovaním pedagogických zamestnancov sú v niektorých očkovacích centrách voľné kapacity. Informuje o tom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR na svojom profile na sociálnej sieti.

Možnosť prihlásiť sa na očkovanie v sobotu je podľa rezortu školstva do 19.00 h. Ako informuje ministerstvo školstva, voľné kapacity sú v Banskej Bystrici, Bardejove, Bojniciach, Bratislave.

Ďalej v Brezne, Čadci, Dunajskej Lužnej, Komárne, Košiciach, Liptovskom Mikuláši, Myjave, Považskej Bystrici, Prešove, Snine, Trnave, Trstenej a Žiline.

SkryťVypnúť reklamu

15:45 SLOVENSKO - Situácia vo verejnej doprave je po januári kritická. Bez pomoci od štátu môže prísť k rušeniu liniek a k prepúšťaniu. Zhodli sa na tom prevádzkovatelia MHD v mestách Bratislava, Košice, Prešov a Žilina.

Výpadok ich tržieb v dôsledku koronakrízy označili za enormný, a preto predseda predstavenstva Dopravného podniku Bratislava Martin Rybanský dostal poverenie rokovať s príslušnými ministerstvami o možnej forme štátnej pomoci pre verejnú dopravu.

15:42 SVET - Ukrajinský minister zdravotníctva Maxim Stepanov nečakane odcestoval do Indie z dôvodu nedodanej zásielky objednaných dávok vakcín.

Minister v statuse na Facebooku uviedol, že chce vyrokovať dodatočné dodávky vakcíny k 12 miliónom dávok objednaných z Indie.

Ukrajinský program očkovania obyvateľstva sa mal začať minulý týždeň, ale krajina nedostala žiadne dávky z programu Svetovej zdravotníckej organizácie ani tie, ktoré si objednala od indických a čínskych výrobcov, pripomenula DPA.

SkryťVypnúť reklamu

15:07 SVET - Maďarské úrady vydali konečné povolenie pre vakcínu od čínskej firmy Sinopharm. Uvoľnili tak cestu prvému očkovaniu touto látkou v Európskej únii.

Šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby Cecília Müllerová sa počas tlačového brífingu vyjadrila, že Národné centrum verejného zdravia pri preskúmaní vakcíny zistilo, že je v súlade s dokumentmi poskytnutými spoločnosťou.

Maďarsko dostalo v utorok 550-tisíc dávok vakcíny, čo je dosť na zaočkovanie 275-tisíc ľudí dvoma potrebnými dávkami.

15:01 SLOVENSKO - Kysucká nemocnica s poliklinikou v Čadci prežila najťažšie časy na začiatku druhej vlny, situácia je v poslednej dobe stabilizovaná.

„Momentálne (dáta sú zo štvrtka 18.2.2021) je v nemocnici hospitalizovaných šesťdesiat pacientov v súvislosti s ochorením COVID-19. Sedem z nich je na umelej pľúcnej ventilácii,“ informuje Silvia Pekarčíková, riaditeľka odboru zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja.

SkryťVypnúť reklamu

V nemocnici, ktorá patrí pod správu Žilinského samosprávneho kraja, je voľných 26 reprofilizovaných lôžok. Aktuálne majú v zariadení zaočkovaných 60 percent zamestnancov.

14:59 SVET - Portugalsko zmení pre nedostatok vakcín svoju stratégiu očkovania. Namiesto kľúčových zamestnancov kritickej infraštruktúry, akými sú napríklad policajti či hasiči, budú mať možnosť prednostne sa dať zaočkovať najzraniteľnejšie vekové skupiny obyvateľov.

14:50 SVET - V Srbsku podali už viac ako milión dávok vakcín proti koronavírusu. Balkánska krajina sa tak v očkovaní zaradila medzi popredné štáty v Európe.

Štátna televízia RTS v piatok informovala, že vládne údaje ukazujú 1 074 571 zaočkovaní, či už prvou dávkou alebo oboma. V počte podaných vakcín je Srbsko podľa RTS šieste na svete a druhé v Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina Srbov dostala vakcínu od čínskej firmy Sinopharm, v krajine sa však očkuje aj očkovacou látkou od firiem Pfizer a BioNTech a ruskou vakcínou Sputnik V.

14:42 SLOVENSKO - Dnes bolo obnovené prezenčné vyučovanie v 2707 školách, z toho išlo o 1180 materských škôl, 1237 základných škôl a 290 stredných škôl. Medzi jednotlivými typmi škôl sú zarátané aj špeciálne školy.

Vyplýva to z údajov k 10.30 h, ktoré poskytol odbor komunikácie ministerstva školstva.

14:32 SLOVENSKO - Matovič rokoval s ruským ministrom hospodárstva a ďalšími zástupcami o predbežnej zmluve na nákup vakcíny Sputnik V.

Premiér sa predbežne dohodol na dvoch miliónoch dávkach, ktoré by Rusko mohlo dodať do konca júna. Matovič by súhlasil s tým, aby minister Krajčí udelil v tomto prípade výnimku.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal, že pokiaľ by si mal vybrať medzi koaličnou zmluvou alebo zdravím a životmi ľudí, vybral by si zdravie, život a verejný záujem.

„V tejto koalícii je všetko možné,” povedal premiér s tým, že je možné, že podpíše „recept na záchranu milióna ľudí”, pričom koaličný partner následne oznámi, že odchádza z koalície.

„Keď koaličný partner teraz si povie, že politikárčenie je cennejšie a hra na percentá ľudí, ktorí nemajú radu Rusko, holt, to bude ich rozhodnutie,” vyhlásil Matovič.

Doplnil, že politici by sa mali špeciálne v čase pandémie správať zodpovedne. „O životoch a smrti by sa politikárčiť nemalo,”" skonštatoval premiér.

14:04 SLOVENSKO - Ochota zaočkovať sa proti koronavírusu by na Slovensku stúpla s prítomnosťou ruskej vakcíny Sputnik V o viac ako osem percent.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky agentúry AKO o ktorom informoval premiér Igor Matovič na tlačovej konferencii. Prieskum sa realizoval od 3. do 5. februára.

Z prieskumu vyplýva, že ak by do výberu vakcín pribudla ruská vakcína, zaočkovalo by sa o 8,3 percenta populácie viac. Očkovať by sa teda dalo o 300-tisíc ľudí viac iba preto, že by mali k dispozícii vakcínu Sputnik V.

Výrobcovia vakcín podľa Matoviča nedodržujú dohodnuté zmluvy o dodávkach vakcín proti koronavírusu.

Ruská vakcína Sputnik V je podľa neho bezpečnou a dobrou vakcínou. Niektorí členovia vlády chcú vraj robiť experimenty na ľuďoch, či prežijú bez vakcíny.

13:55 SVET - Európska komisia plánuje zdvojnásobiť svoj finančný príspevok do iniciatívy COVAX pre globálny prístup k očkovacím látkam na miliardu eur.

Podľa hovorcu komisie Erica Mamera to počas piatkového stretnutia lídrov skupiny G7 navrhne predsedníčka EK Ursula Von der Leyenová.

Okrem toho by tiež mala oznámiť dodatočnú podporu 100 miliónov eur pre vakcinačné kampane v Afrike, na čom spolupracuje s africkým Centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb.

13:38 SLOVENSKO - Slovenský výrobca Chirana T.Injecta dodá pre potreby slovenského vakcinačného programu dostatok injekčných striekačiek.

Podľa predbežnej dohody to budú do 19. marca 2021 dva milióny 1 ml striekačiek s malým mŕtvym priestorom, dva milióny 2 ml striekačiek a 5 miliónov ihiel. Potrebný materiál nakúpi štát a výrobca poskytne priestor, kde budú uskladnené.

Pozrite si ako vyzerá výroba špeciálnych injekcií na fotografiách Jozefa Jakubča.

13:33 SVET - Rusko ponúklo Africkej únii 300 miliónov dávok vakcíny Sputnik V. Podľa vyhlásenia afrického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb budú vakcíny Sputnik V v Afrike k dispozícii v máji.

Africká únia už skôr zabezpečila dodávky 270 miliónov dávok očkovacích látok od firiem AstraZeneca, Pfizer a Johnson & Johnson.

Keďže však africký kontinent stále čaká na dodávky vakcín od iniciatívy COVAX pre globálny prístup k očkovacím látkam, únia podporuje snahu o zaistenie dodávok prostredníctvom bilaterálnych dohôd a z iných zdrojov.

13:30 SLOVENSKO - V Nemocnici s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove sa počas nadchádzajúceho víkendu uskutoční vakcinácia pedagogických zamestnancov škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Bardejov a Prešovského samosprávneho kraja.

Očkovať sa bude vo vakcinačnom centre bardejovskej nemocnice v sobotu 20. a nedeľu 21. februára v čase od 8. do 16. hodiny. Ako informoval hovorca mesta Bardejov Štefan Hij, denná kapacita je zhruba 150 pedagógov.

13:21 SVET - Rusko obvinilo predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Layenovú z politizácie očkovania.

Veľvyslanectvo reagovalo na jej stredajšie vyhlásenie, že o vakcínu Sputnik V nemajú záujem ani samotní Rusi, informuje spravodajský portál Politico.

Súvisiaci článok Je ruská vakcína Sputnik V bezpečná a účinná? (otázky a odpovede) Čítajte 

Vyjadrenia von der Leyenovej v súvislosti so záujmom niektorých členských krajín EÚ o vakcínu Sputnik V sú podľa ruského veľvyslanectva buď snahou o politizáciu očkovania, alebo naznačujú, že predsedníčka eurokomisie nemá o situácii dostatok informácií.

Šéfka eurokomisie v stredu počas prezentácie programu "HERA incubator" poprela tvrdenia, že výrobca ruskej vakcíny požiadal o povolenie Európsku liekovú agentúru (EMA). Agentúra EMA vydala podobné vyhlásenie ešte 10. februára.

"Čudujeme sa, prečo je Rusko ochotné distribuovať milióny vakcín do zahraničia, pokiaľ stále výrazne nepokročilo v očkovaní vlastného obyvateľstva," uviedla šéfka komisie.

13:19 SVET - Na Novom Zélande zaočkovali prvých 25 ľudí proti koronavírusu. Vakcínu dostali zdravotníci v najľudnatejšom meste Auckland, ktorí od soboty sami začnú očkovať ostatných obyvateľov.

Na Novom Zélande sa zatiaľ očkuje jedinou schválenou vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech. Do troch týždňov tam plánujú zaočkovať zhruba 12 000 osôb, ktoré vo svojom zamestnaní prichádzajú do kontaktu s inými ľuďmi, následne ju dostanú rodinní príslušníci, s ktorými žijú v spoločnej domácnosti.

13:16 SLOVENSKO - Remišová informovala, že aj výrobca vakcíny Sputnik V avizoval, že väčšie dodávky plánuje do Európy distribuovať až po schválení Európskou liekovou agentúrou a po zaočkovaní tamojšieho obyvateľstva.

13:11 SLOVENSKO - Očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V nemôže byť experimentom na ľuďoch.

Vyhlásila to predsedkyňa strany Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová na tlačovej konferencii.

Remišová zdôraznila, že očkovanie je založené na dôvere ľudí a akékoľvek skratky by mohli takúto dôveru narušiť. Pripomenula, že aj Štátny ústav na kontrolu liečiv považuje za správne počkať na schválenie Európskej liekovej agentúry.

Výnimku môže podľa Remišovej udeliť minister zdravotníctva. S takýmto postupom však nesúhlasí a odmieta, aby boli ľudia na Slovensku očkovaní neregistrovanou očkovacou látkou.

13:01 SVET - Maďarský Národný ústav farmácie a bezpečnosti potravín už skúma vakcínu od čínskej spoločnosti Sinopharm, informovala šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby Cecília Müllerová.

Podľa internetovej stránky komerčnej televízie ATV Müllerová povedala, že Sinopharm dodal chýbajúcu dokumentáciu.

Na základe nej Centrum národného zdravia už očkovaciu látku preverilo a zistilo, že špecifikácia výrobcu je totožná s výsledkami nezávislého laboratória, o čom centrum informovalo ústav farmácie. Farmaceutický úrad má kompetenciu udeliť povolenie pre využitie vakcíny v Maďarsku, dodala.

12:45 SVET - Počty nových prípadov sa v Nemecku po niekoľkých týždňoch poklesu ustálili. Uviedol to v piatok riaditeľ Inštitútu Roberta Kocha, ktorý zodpovedá v krajine za kontrolu a prevenciu chorôb.

Po týždňoch ústupu infekcií možno Nemecko smeruje k ďalšiemu „bodu obratu“ v pandémii, varoval Lothar Wieler.

Vo štvrtok v Nemecku pribudlo 9 113 nových infekcií a 508 úmrtí. Minister zdravotníctva Jens Spahn tento týždeň oznámil, že podiel britskej mutácie vírusu na celkovom počte infikovaných osôb v Nemecku dosiahol zhruba 22 percent. Pred dvoma týždňami to bolo iba šesť percent.

12:42 SLOVENSKO - SaS podporuje schválenie športového COVID semaforu. Prinieslo by to jasné a predvídateľné pravidlá pre športovanie v jednotlivých regiónoch, myslí si poslanec Radovan Sloboda (SaS).

Poslanec upozornil, že okrem pár výnimiek už niekoľko mesiacov nie je na Slovensku z bezpečnostného hľadiska umožnené trénovať a pripravovať sa na športové podujatia. Prísne opatrenia sa týkajú aj registrovaných športovcov.

12:37 SVET - Izraelská štúdia skúmala efektivitu jednej dávky vakcíny Pfizer.

Najväčšia izraelská klinika, Šebova nemocnica pri Tel Avive, testovala účinnosť jednej dávky tejto očkovacej látky na 7000 svojich zdravotníkoch.

Z nich 85 percent nemalo 15-28 dní po očkovaní nijaké príznaky pľúcnej choroby COVID-19, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2. Výsledky štúdie boli publikované v časopise The Lancet.

12:26 SLOVENSKO - Minister Krajčí zdôraznil, že v súčasnej situácii je dôležitá najmä prevencia pred ochorením COVID-19. Vyzdvihol dostatočný príjem vitamínu D3, C a zinku. Rovnako aj prínos pravidelného pohybu a športovania.

Účinnosť liečby ochorenia COVID-19 ivermektinom podľa Krajčího ešte nie je dostatočne preskúmaná. V súčasnosti je schválená len pre určitých lekárov, ktorí za ňu preberajú plnú zodpovednosť. Dodal, že v prípade nesprávneho načasovania môže liek pacientovi aj pohoršiť.

12:18 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Marek Krajčí nehodlá podať demisiu.

Podľa vlastných slov cíti podporu od ľudí aj partnerov vo vláde. "Z boja sa v takejto situácii neuteká," povedal Krajčí. Dodal, že zároveň neregistruje ani osobu, ktorá by ho mohla na poste ministra nahradiť.

Povedal to v diskusnej relácii rádia Expres Braňo Závodský Naživo.

Ak by bola na Slovensku k dispozícii vakcína Sputnik V, zaočkovanosť populácie by sa zvýšila o osem percent. Krajčí sa odvolal na prieskum verejnej mienky, ktorý má ešte dnes premiér Matovič detailne prezentovať.

„Chceli sme zistiť, či dôvera v túto vakcínu na Slovensku je a či nám to zvýši zaočkovanosť populácie, a teda či ľudia majú záujem sa nechať zaočkovať,“ uviedol šéf rezortu zdravotníctva.

Ako dodal, v situácii, v ktorej sa Slovensko nachádza a na základe odporúčaní všetkých relevantných subjektov by súhlasil s tým, aby sa občania očkovali vakcínou, ktorá neprešla schvaľovacím procesom v Európskej liekovej agentúre.

12:10 SLOVENSKO - Mesto Prešov v reakcii na zhoršujúcu sa epidemickú situáciu bezplatne doručí každému obyvateľovi mesta nad 65 rokov respirátor FFP2. Spolu radnica rozdá seniorom viac ako 15-tisíc respirátorov v hodnote takmer 7 000 eur.

12:01 SLOVENSKO - Poslanec Národnej rady SR za stranu Smer Ľubomír Petrák je vo vážnom stave hospitalizovaný v nemocnici.

Informoval o tom predseda strany Robert Fico na tlačovej konferencii. Na otázku, či Petrákov stav súvisí s ochorením COVID-19 odpovedal, že nemá oprávnenie od rodiny poskytovať bližšie informácie. Dodal len, že Petrák podstúpil komplikovanú operáciu.

11:57 SLOVENSKO - Vysokoškolskí pedagógovia a študenti Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre pomáhajú fakultnej nemocnici zvládať situáciu počas pandémie.

Už od konca decembra tam pravidelne pracuje 11 pedagógov a 24 študentov katedry ošetrovateľstva a katedry klinických disciplín a urgentnej medicíny.

11:52 SLOVENSKO - Približne 70-percentný nárast počtu zosnulých v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 eviduje Pohrebná služba Era, ktorá pôsobí v Prešovskom a Sabinovskom okrese.

Podľa jej majiteľa Mareka Kolarčíka majú viac prípadov úmrtí s ochorením COVID-19 ako bežných.

"Je to rapídny nárast, ktorý trvá od októbra minulého roka. Nemám to presne do posledného človeka zmapované, ale naozaj je toho veľmi veľa. Čo sa týka kapacít, tak keďže máme vlastné chladiace zariadenie, postačuje nám to. Čo sa týka počtu pohrebov, dokážeme urobiť 30 až 40 pohrebov týždenne, takže s týmto problém nie je a zvládame to bez problémov. Zvýšil sa počet kremácií, ľudia už teraz prechádzajú aj na spôsob kremácie," uviedol Kolarčík.

11:46 SLOVENSKO - Všetky podané vakcíny by mali prejsť riadnym schvaľovacím procesom.

Súvisiaci článok Očkovanie proti covidu: Všetko, čo potrebujete vedieť, na jednom mieste Čítajte 

Vo svojom stanovisku to uviedli vedci z iniciatívy Veda pomáha - COVID-19, ktoré poskytol matematik Richard Kollár. Podľa nich je to nevyhnutné v záujme bezpečia a zdravia slovenských občanov.

Očakávajú, že výrobca vakcíny Sputnik V ju predloží čo najskôr na schválenie Európskej liekovej agentúre.

„Agentúra už schválila tri vakcíny, ktoré sa na Slovensku používajú, a ďalšie tri sú aktuálne posudzované. Čím viac schválených vakcín bude na Slovensku dostupných, tým viac našich občanov sa bude môcť čo najskôr zaočkovať,“ konštatovali vedci.

11:42 SLOVENSKO - Ministerstvo dnes očakáva dodanie 9 000 kusov lieku Ivermektin.

Časť bude distribuovaná do nemocničných lekární a časť do verejných lekární. Liek je len na lekársky predpis.

Ministerstvo uviedlo, že nepretržite monitoruje situáciu, reaguje na odporúčania a požiadavky hlavných odborníkov či poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Rezort naďalej objednáva ďalšie dávky liekov a dopĺňa ich zásoby podľa dostupnosti na svetovom trhu s liečivami.

11:37 SLOVENSKO - Zachovanie plynulého cezhraničného pohybu tovarov je v životnom záujme Slovenska.

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS) vo štvrtok počas videokonferencie hlavných koordinátorov európskych tém.

V tlačovej správe o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie.

Hlavnými témami online stretnutia skupiny takmer dvadsiatich podobne zmýšľajúcich členských štátov Európskej únie boli možnosti ďalšieho posilnenia odolnosti jednotného trhu, digitálna agenda, ako aj pripravovaná aktualizácia Európskej priemyselnej stratégie. Tá je zameraná na podporu priemyslu a zachovanie jeho konkurencieschopnosti. Rokovanie iniciovalo Fínsko.

11:28 SVET - Japonské úrady v piatok potvrdili, že v krajine sa vyskytuje nový variant koronavírusu SARS-CoV-2.

Ohnisko nákazy je v imigračnom centre nachádzajúcom sa v regióne Kantó, ktorého súčasťou je aj hlavné mesto Tokio, uviedla v piatok agentúra Reuters.

Nový variant bol zistený u 91 ľudí v imigračnom centre a u dvoch osôb testovaných na letiskách, oznámil tajomník úradu vlády Kacunobu Kató.

"Je možné, že (nový variant) je nákazlivejší ako doterajšie varianty a ak sa bude ďalej rozširovať, mohlo by to viesť k rapídnemu nárastu prípadov nákazy," povedal Kató.

Odborníci sa domnievajú, že nový variant - odlišný od ostatných, sporadicky sa vyskytujúcich v Japonsku - má pôvod v zahraničí.

Takzvaný spike proteín, nachádzajúci sa na povrchu vírusu, však obsahuje mutáciu E484K, ktorá sa vyskytuje aj u doterajších známych variantov a mohla by znížiť účinnosť niektorých vakcín.

11:26 SVET - Africký kontinent prekročil hranicu 100-tisíc potvrdených úmrtí na ochorenie COVID-19.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Venezuela začala očkovať Sputnikom Čítajte 

Stalo sa tak krátko po tom, ako uplynul rok od potvrdenia prvého prípadu nákazy koronavírusom na kontinente, ktorý zaznamenali 14. februára 2020 v Egypte. Odborníci však predpokladajú, že naprieč kontinentom nákaze podľahlo omnoho viac ľudí, ktorí sa nedostali do oficiálnych štatistík.

„Sme zraniteľnejší, ako sme si mysleli," skonštatoval v rozhovore pre agentúru The Associated Press riaditeľ afrického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb John Nkengasong, pričom označil spomenutý míľnik za „nesmierne bolestný".

Kontinent s 54 krajinami a približne 1,3 miliardou ľudí trápi šírenie variantu koronavírusu dominantného v Juhoafrickej republike, ktorý predstavuje komplikáciu pre vakcinačnú kampaň.

V prípade, že budú dostupné dávky, mohli by však podľa Nkengasonga do konca roka 2021 zaočkovať 35 až 40 % populácie kontinentu a do konca roka 2022 asi 60 %.

11:22 SLOVENSKO - Na víkendové testovanie otvára mesto Trnava 16 odberových miest. Do siedmich z nich sa bude dať objednať vopred na presný čas cez mobilnú aplikáciu TrustOne, informovala o tom hovorkyňa radnice Veronika Majtánová.

Odberové miesta budú oba dni otvorené od 8. 00 do 18.00 hodiny. Popri nich budú v sobotu otvorené aj stále odberové miesta, ktoré sú k dispozícii záujemcom počas týždňa.

11:17 SLOVENSKO - Kapacita žilinského krematória je momentálne naplnená približne do polovice a zatiaľ situáciu zvláda.

Podľa Petra Havla zo spoločnosti Funeral sú výhodou veľkokapacitné chladiace boxy v dome smútku na Novom cintoríne v Žiline. Spádovou oblasťou krematória je horné a stredné Považie, Orava, Kysuce a Liptov.

"Do vypuknutia pandémie sme spopolňovali dva až trikrát týždenne. Teraz pracujeme v dvanásťhodinových službách denne okrem nedele. Po vypuknutí pandémie nového koronavírusu stúpal počet kremácií z 80 na 120 a potom na 150. V decembri minulého roku ich bolo cez 200 a v januári už 250," povedal Havel.

11:15 SLOVENSKO - Nikto vo vláde nechcel ruskú vakcínu. Tvrdí to predseda strany Smer Robert Fico. Odvoláva sa pritom na to, že na rokovaní vlády neexistuje inštitút veta.

Ak by podľa neho vláda Igora Matoviča chcela zabezpečiť vakcínu Sputnik V, na rokovaní by o tom rozhodla. Na piatkovej tlačovej besede poukázal na to, že strana Za ľudí má vo vláde len dve ministerky a zvyšok kabinetu by ich ľahko prehlasoval.

11:10 SLOVENSKO - Karanténne mestečko na Hradskej ulici v Bratislave využilo podľa bratislavskej samosprávy už 218 ľudí bez domova, ktorí tam pre ochorenie COVID-19 trávili karanténu.

Situácia s nakazenými ľuďmi bez domova v hlavnom meste sa podľa neziskovej organizácie Depaul Slovensko v uplynulých dňoch postupne stabilizovala.

Eviduje však aj ľudí bez domova, ktorí podľahli komplikáciám spojeným s ochorením COVID-19 a zdravotným stavom.

10:54 SLOVENSKO - V Aréne Poprad sa bude testovať na ochorenie COVID-19 aj počas tohto víkendu. Mesto tam vytvorí v sobotu a v nedeľu tri odberné miesta. Informovala o tom radnica na svojej webovej stránke.

10:51 SLOVENSKO - Bratislavská Dúbravka a Karlova Ves otvoria svoje základné a materské školy najskôr po jarných prázdninách.

„Na základe rokovania starostov okresu Bratislava 4, krízového štábu mestskej časti Bratislava - Dúbravka a prieskumu medzi rodičmi bude organizácia základných a materských škôl pokračovať po 22. februári v súčasnom režime," informuje Dúbravka na sociálnej sieti a dodáva, že v prípade zlepšenia pandemickej situácie mestská časť otvorí materské školy minimálne pre predškolákov a základné školy pre 1. až 4. ročník prezenčne od 8. marca.

Podobný postup otvárania škôl zvolila aj Karlova Ves.

„Krízový štáb mestskej časti po dôkladnom zvážení dostupných informácií rozhodol, že materské a základné školy sa pre prezenčné vyučovanie začnú otvárať v prípade, ak sa epidemiologická situácia medzitým nezhorší, 8. marca, teda po jarných prázdninách," uviedla mestská časť a dodala, že krízový štáb tak rozhodol po posúdení údajov o súčasnej epidemiologickej situácii a z dôvodu ochrany pedagogických a nepedagogických zamestnancov. „Časť dosiaľ nebola zaočkovaná a u zaočkovaných sa ešte nestihla vytvoriť potrebná imunita," uzavrela Karlova Ves.

10:35 SLOVENSKO - Trenčianska samospráva otvorí základne aj materské školy.

„Rozhodli sme sa, že vyhovieme rodičom a po jarných prázdninách pustíme deti do škôl," uviedol na dnešnom tlačovom brífingu trenčiansky primátor Richard Rybníček.

Po jarných prázdninách sa tak v Trenčíne otvoria materské školy a základné školy pre žiakov 1. stupňa napriek tomu, že krízový štáb i Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne to neodporučil.

„Keby sme sa mohli oprieť o názor RÚVZ v celom kraji, bol by som za to, aby sme školy ešte neotvárali, pretože situácia v nemocniciach je veľmi zlá. Na druhej strane nemá zmysel, aby sme my škôlky a školy neotvárali a okolité obce a mestá tak urobia," vyhlásil Rybníček.

V tejto súvislosti poznamenal, že úrad nechce vydať jasnú vyhlášku o zákaze či otvorení škôl, ktorou by sa samosprávy mali riadiť, ale obmedzujú sa iba na odporúčania.

10:31 SLOVENSKO - Patológ Michal Palkovič vo videu vysvetlil, akým spôsobom sa rozlišujú pacienti, pri ktorých bolo ochorenie COVID-19 primárnou príčinou úmrtia, a pri ktorých prispieval k úmrtiu.

Video zverejnilo ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.

10:25 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva o skoršom očkovaní proti novému koronavírusu pre pracovníkov pohrebných služieb neuvažuje.

Súvisiaci článok Zástupcovia krematórií začnú neúnosnú situáciu riešiť s krízovým štábom Čítajte 

Dôvodom je vyhláška k prioritizácii skupín aj obmedzené množstvo vakcín. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

"Uvedomujeme si ich dôležitosť pre spoločnosť, očkujeme však na Slovensku postupne v nadväznosti na vyhlášku k prioritizácii skupín a na to, aký počet očkovacích látok na Slovensku máme," vysvetlila Eliášová.

Aktuálne sa očkujú zdravotníci, seniori vo vybraných vekových kategóriách, takisto v zariadeniach sociálnych služieb, ako aj učitelia. "Postupne sa vakcína dostane každému, kto bude mať o ňu záujem," uistila Eliášová.

10:24 SVET - Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval na zaslanie 3 až 5 percent európskych a amerických dodávok vakcín do rozvojových krajín.

Preventívne by sa tým podľa neho zamedzilo šíreniu ruského a čínskeho vplyvu v týchto krajinách, informoval spravodajský portál Politico.

Macron v rozhovore pre denník Financial Times uviedol, že Moskva a Peking ponúkajú rozvojovým krajinám lacné vakcíny, zatiaľ čo tieto krajiny musia platiť premrštené sumy za očkovacie látky zo Západu.

"Globálne nerovnosti sa týmto bezprecedentne zvýrazňujú," povedal Macron a dodal, že situácia s dodávkami vakcín vytvára podmienky pre vojnu o sféry vplyvu vo svete.

10:02 SLOVENSKO - Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 255 972, za predchádzajúci deň pribudlo 3 992 zaočkovaných.

Druhú dávku vakcíny už dostalo 88 478 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 6 578 ľudí.

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 2 333 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 2 214 pozitívne testovaných antigénnymi testami.

Je to 22,69 % z 10 283 ukončených RT-PCR vyšetrení a 1,95 % z 113 492 antigénnych testov.

Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (397), nasleduje Trenčiansky kraj (355), Trnavský (344), Prešovský (268), Bratislavský (263), Žilinský (263), Banskobystrický (241) a Nitriansky (202).

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 1 948 313, pričom takto bolo pozitívne testovaných 287 752 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 10 313 449, z čoho bolo pozitívne testovaných 248 168 osôb.

V nemocniciach je aktuálne je hospitalizovaných rekordných 3 900 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 626 ľudí. Na JIS je 297 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 323 osôb.

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 79 prípadov. Celkový počet úmrtí "na covid" je 6 350 a celkový počet úmrtí "s covidom" je 1 292.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 333 977. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Ministerstvo uviedlo, že všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

9:46 SVET - Česká vláda neschváli otváranie obchodov, podľa ministra priemyslu a obchodu Karla Havlíčka na to nie je vhodná pandemická situácia.

Budúci týždeň chce ale tému opäť otvoriť a podľa šírenia nákazy navrhne ďalšie kroky. Informoval o tom na Twitteri.

Vláda podľa ministra vnútra Jana Hamáčka o otváraní obchodov ani nehlasovala.

9:42 SLOVENSKO - Bratislavská Petržalka ponúka zadarmo svojim obyvateľom nad 65 rokov respirátory FFP2.

V prípady potreby je potrebné kontaktovať oddelenie sociálnych vecí miestneho úradu, následne vyzdvihnúť si ich môžu v jednom zo senior centier. Mestská časť o tom informuje na webovej stránke i sociálnej sieti.

Oddelenie sociálnych vecí je možné kontaktovať v pracovných dňoch od 8.00 do 16.00 h, a to na mobilnom telefónnom čísle 0947 487 555. Vyzdvihnúť respirátory sa dá v dennom centre na Gercenovej, Haanovej, Strečnianskej a Vyšehradskej ulici.

09:19 SVET - Zahraničným diplomatom v Rusku ponúkli možnosť dať sa zaočkovať vakcínou Sputnik V.

Nie všetci sa však rozhodli túto ponuku využiť, informovala rozhlasová stanica Echo Moskvy. Mnohí diplomati sa riadia rozhodnutiami prijatými vládami vo svojich krajinách, ale zástupcovia štátov, kde je ruská vakcína schválená, sa v Rusku očkovať dali.

Podľa denníka Kommersant ide o zamestnancov diplomatických misií krajín Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ), Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky.

Európania a Američania nie sú v postoji k ponuke Ruska takí jednotní. Napríklad taliansky veľvyslanec v Rusku Pasquale Terracciano bol zaočkovaný ešte predtým, ako dostal v nóte z ruského rezortu diplomacie ponuku na podanie ruskej vakcíny. Jeho americký kolega John Sullivan svoje odmietnutie Sputnika V vysvetlil, že nechce brať dávku vakcíny, ktorú by mohol dostať ruský občan.

09:16 SVET - Poslanecká snemovňa českého parlamentu včera rozhodla o ukončení núdzového stavu, ktorý vláda vyhlásila na žiadosť hajtmanov do konca februára.

Stav sa skončí najneskôr 27. februára, no môže sa tak stať aj skôr, a to keď v Zbierke zákonov vyjde nová legislatíva o mimoriadnych opatreniach pri epidémii ochorenia COVID-19. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz. Takzvaný pandemický zákon schválili poslanci vo štvrtok popoludní. Ešte o ňom musí rozhodnúť Senát.

Súvisiaci článok Problém aj pre Bystricu: Novozámocké krematórium čaká nútená odstávka Čítajte 

09:13 SLOVENSKO - Nápor na slovenské krematóriá je kvôli zvýšenej úmrtnosti v týchto dňoch extrémny, svoje maximum už dosiahlo aj krematórium v Nových Zámkoch.

Hoci v areáli krematória majú štyri externé chladiarenské kontajnery a pece idú prakticky nepretržite, už sa to nedá stíhať. Nevyhnutná bude nútená odstávka, ktorú plánujú spustiť v polovici marca.

Problémy tak môžu vzniknúť aj pre Banskú Bystricu, kde nefungujú kremačné pece už mesiace a zosnulých prevážajú od januára práve do novozámockého krematória. Do konca vlaňajšieho roka to bolo nitrianske krematórium, ktoré však už bolo tiež kapacitne preťažené.

08:37 SLOVENSKO - Mesto Poprad vytvorí aj počas nasledujúceho víkendu tri odberové miesta na antigénové testovanie v športovej hale Aréna Poprad.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa mesta Jarka Hlaváčová, odberné miesta budú určené pre obyvateľov s trvalým pobytom v Poprade, s dokladom o prechodnom pobyte v Poprade a obyvateľov z celého okresu.

"Samospráva zároveň pripomína, že na území mesta sa momentálne nachádza šestnásť mobilných odberových miest, kde je možné otestovať sa počas celého týždňa," uviedla hovorkyňa. Poprad organizuje veľké antigénové testovanie po piatykrát za sebou.

08:06 SVET - V Česku odhalili 11 553 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Informoval o tom portál Novinky.cz.

V českých nemocniciach 6 343 chorých s koronavírusom, 1 258 z nich je vo vážnom stave.

07:29 SVET - Spoločnosti Pfizer a BioNTech oznámili začiatok novej klinickej štúdie, ktorá má skúmať účinok nimi vyvinutej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 u tehotných žien.

Informovala o tom v piatok na svojej webovej stránke americká televízia ABC. Očkovacia látka Pfizer/BioNTech sa doposiaľ netestovala na tehotných ženách, takže je k dispozícii len veľmi obmedzené množstvo údajov týkajúcich sa tejto skupiny.

06:39 SVET - Venezuela včera začala s očkovaním zdravotníckych pracovníkov proti covidu ruskou vakcínou Sputnik V, informovala agentúra AFP.

Vláda podľa svojich vyjadrení plánuje do konca roka zaočkovať 70 percent populácie. Venezuelský prezident Nicolás Maduro na Twitteri napísal, že krajina do "tejto fázy očkovania vykročila správnou nohou".

Medzi prvými okrem zdravotníkov zaočkujú aj policajtov, vojakov členov parlamentu a ďalších štátnych zamestnancov. Starší ľudia, ktorí sú voči vírusu zraniteľnejší, však medzi skupinami obyvateľstva, ktoré budú zaočkované ako prvé, neboli uvedení. Venezuela plánuje s hromadným očkovaním verejnosti začať v apríli. Do konca roka 2021 by očkovaciu látku podľa ministra zdravotníctva Carlosa Alvarada malo dostať 70 percent z celkového počtu viac ako 28 miliónov obyvateľov krajiny.

06:09 SVET - Rozsiahla štúdia ukázala, že počet prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v Londýne za posledný mesiac klesol o 80 percent, pričom šírenie patogénu pribrzdili opatrenia v rámci lockdownu.

Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Výskumníci z Kráľovskej univerzity (Imperial College) v Londýne v rámci mesačnej štúdie otestovali od 4. do 13. februára 85 000 ľudí po celom Anglicku. Zistili, že nakazený bol približne jeden človek z 200 ľudí, čo je pokles o dve tretiny oproti predchádzajúcemu mesiacu.

Pokles bol po celej krajine rôzny a najprudší zaznamenali práve v Londýne, kde koncom vlaňajška zistili nový a nákazlivejší variant koronavírusu. V januári mal v Londýne podľa odhadu koronavírus jeden z 30 ľudí. Teraz údaj klesol na približne jednu osobu zo 185.

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock vyhlásil, že pokles v prípadoch nákazy je "povzbudzujúci, ale nesmieme poľaviť v opatrnosti".

06:06 SVET - Český premiér Andrej Babiš včera večer oznámil, že ukončil spoluprácu so svojím poradcom Romanom Prymulom z dôvodu jeho návštevy štvrtkového futbalového zápasu, informoval portál Novinky.cz.

"Pán Prymula je veľký odborník na epidémie; sociálna inteligencia mu však chýba," napísal Babiš portálu. Premiér Prymulovu návštevu zápasu označil za nesprávny krok voči futbalovým fanúšikom, ktorí sa nemôžu dostať na štadión, i voči ľuďom, od ktorých vláda chce, aby sa zdržiavali najmä doma.

"Dohodli sme sa na ukončení spolupráce, pretože toto nie je možné," povedal Babiš.

Zápas Európskej ligy medzi Slaviou Praha a anglickým klubom Leicester City okrem Prymulu z VIP tribúny sledovali v Prahe i hradný kancelár Vratislav Mynář s manželkou, riaditeľ Českej televízie Petr Dvořák, tenistka Petra Kvitová a europoslanec Alexandr Vondra. Všetci podľa portálu pred zápasom absolvovali test na ochorenie COVID-19.

06:00 SVET - Poľský premiér Mateusz Morawiecki včera vzhlásil, že Poľsko je pripravené ponúknuť pacientom s ochorením COVID-19 z Českej republiky a zo Slovenska lôžka v provizórnych nemocniciach.

Informovala o tom agentúra PAP. "Sme pripravení pomôcť našim českým a slovenským susedom poskytnutím miest v provizórnych nemocniciach v južnej časti krajiny," povedal Morawiecki.

Poľský premiér dodal, že v týchto nemocniciach je v súčasnosti obsadených približne 50 percent lôžok pre pacientov s koronavírusom SARS-CoV-2. Český premiér Andrej Babiš podľa PAP uviedol, že v Česku nie sú voľné lôžka.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Aj vaše dieťa sa môže veľmi jednoducho nakaziť parazitmi.
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 3. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 5. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 8. V Bratislave sa koná Globsec
 1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
 3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
 4. dm sa zameriava na ženské zdravie
 5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
 6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
 7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 16 637
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 10 625
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 8 521
 4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 294
 5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 110
 6. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 3 943
 7. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 557
 8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 3 416
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zakladatelia firmy Matsuko Mária Virčíková a Matúš Kirchmayer.

Na našu technológiu netreba zložité skenery, stačí smartfón, hovorí Mária Virčíková z Matsuko.


8 h
Vo Varšave protestovali proti vláde státisíce ľudí.

V prieskumoch stále vedie vládna PiS.


a 1 ďalší 3 h
Prieskum preferencií agentúry Focus za máj 2023.

Istotu parlamentu majú len štyri strany.


6 h
Výskumníčka Alicia Sendrowski stojí na obrovskej hromade dreva v severnej Kanade, ktorá zachytáva toľko uhlíka, koľko vyprodukuje 2,5 milióna áut za rok.

Drevo má aj viac ako tisícročie.


a 1 ďalší 30. máj

Neprehliadnite tiež

Ilustračná snímka.

Predčasné parlamentné voľby sa majú konať 30. septembra.


TASR 2 h
Ilustračná foto

Inštitút ekonomických a spoločenských analýz odporúča systémové reformy.


TASR 3 h
Juraj Krúpa.

Vláda Ódora nezíska v parlamente dôveru, odhadujú.


TASR 5 h
Rozhorelo sa v byte na prízemí.

Obyvateľov museli evakuovať.


a 1 ďalší 6 h

Sportnet

Kyriakos Savvidis v drese Spartaka Trnava.

V drese Spartaku pôsobil tri sezóny.


Sportnet a 1 ďalší 40m
Lewis Hamilton počas Veľkej ceny Španielska.

Sergio Perez poskočil z jedenásteho miesta v kvalifikácii na štvrté.


TASR 3 h
Novak Djokovič.

V osemfinálovom dueli stratil srbský tenista iba sedem gemov.


TASR 3 h
Ilkay Gundogan a Erling Haaland oslavujú zisk FA Cupu.

Vo finále Ligy majstrov čaká na zverencov Pepa Guardiolu Inter Miláno.


TASR 2 h
SkryťZatvoriť reklamu