SME
Streda, 1. december, 2021 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Čiernych okresov je už 35, situácia v nemocniciach zostáva naďalej vážna (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 325-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 8 037 obetí. Platia sprísnené opatrenia.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. O ďalšom vývoji pandemickej situácie vás budeme touto formou informovať aj zajtra.

Skryť Vypnúť reklamu

20:52 SVET - Chorvátsko je ochotné pomôcť Slovensku a Českej republike so starostlivosťou o pacientov s ochorením COVID-19.

Na sociálnej sieti Twitter to v utorok podvečer oznámil chorvátsky premiér Andrej Plenkovič, uviedol spravodajský portál vecernji.hr . Plenkovič napísal, že v utorok telefonoval s českým premiérom Andrejom Babišom a predsedom slovenskej vlády Igorom Matovičom. Obom tlmočil pripravenosť Chorvátska v prípade potreby a vzhľadom na tlak na zdravotnícke systémy Česka a Slovenska prijať po desať covidových pacientov z každej krajiny.

20:03 SVET - Rakúsko zaradilo Maďarsko do kategórie krajín, kde je vysoké riziko nákazy novým druhom koronavírusu. Informovala o tom v utorok agentúra MTI, podľa ktorej na rakúsko-maďarskom úseku hraníc budú rakúske orgány preverovať aj podmienky cestovania smerom do Nemecka. Podľa informácií maďarského operačného štábu Rakúsko podobne klasifikovalo aj niektoré ďalšie európske krajiny. Cestujúcich, ktorí smerujú do Nemecka, skontrolujú rakúske orgány na hraniciach s Maďarskom a v prípade, že nespĺňajú podmienky vstupu do Nemecka, nevpustia ich ani na územie Rakúska.

Skryť Vypnúť reklamu

19:01 SLOVENSKO - "Poviem ako je, som bezmocný," reagoval minister na otázku, či má ešte jeho slovo váhu pri presadzovaní niektorých opatrení. Zopakoval, že pokiaľ má podporu premiéra, rezignovať nemieni.

19:00 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva v súvislosti s juhoafrickou mutáciou apeloval na ľudí, aby sa vyhli cestovaniu do exotických krajín.

18:50 SLOVENSKO - V marci má prísť na Slovensko toľko vakcín, koľko prišlo za všetky mesiace očkovania doteraz, teda od decembra do februára.

Doraziť by mala dodávka 305 370 vakcín od Pfizer/BioNTech, 75 600 od firmy Moderna, 309 464 vakcíny AstraZeneca a 200 000 vakcín Sputnik V.

18:46 SLOVENSKO - Seniori nad 70 rokov sa môžu dnes prihlasovať do nasledujúcich otvorených termínov:

 • 18.30 hod. Bratislavský a Trnavský kraj
 • 19.00 hod. Trenčiansky a Nitriansky kraj
 • 19.30 hod. Žilinský a Banskobystrický kraj
 • 20.00 hod. Prešovský a Košický kraj

18:44 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva sa ospravedlnilo za problémy, ktoré sprevádzali registráciu na očkovanie. Momentálne testujú nový nástroj, ktorý by mal problémy eliminovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Predstavili tiež návrh zmien v prihlasovaní na očkovanie.

 • Podľa neho systém v prvom rade plánuje termíny na preočkovanie a „posunuté“ osoby a osoby s vyššou prioritou (zdravotníci)
 • Následne systém zohľadňuje vek osoby a zostupne im prideľuje termín –nezáleží na poradí v akom boli prihlásení
 • Zohľadňuje sa zároveň vekové obmedzenie pre jednotlivé vakcíny. Čakateľ môže odmietnuť ponúknutý termín
 • Opakovane mu bude ponúknutý termín pri uvoľnení novej kapacity.

18:40 SLOVENSKO - Počet čiernych okresov stúpol, už ich je 35, v bordovej zóne je 41 okresov, červené sú už len tri: Kežmarok, Nové Zámky a Tvrdošín.

18:36 SLOVENSKO - Situácia v nemocniciach je naďalej vážna, nemocnice majú rekordný počet pacientov a navyše sú pozastavené všetky úkony, ktoré sa pozastaviť mohli, informoval štátny tajomník ministerstva zdravotníctva, Peter Stachura.

Skryť Vypnúť reklamu

Napriek tomu je podľa ministerstva zdravotníctva situácia stabilizovaná. Krajčí dokonca tvrdí, že sa situácia mierne zlepšila, krivku sa podarilo zlomiť.

18:35 SLOVENSKO - Krajčí odmietol, žeby 35 miliónov nakúpených testov nebolo vhodných na samotestovanie.

18:33 SLOVENSKO - Slovenská akadémia vied, ktorá určila šesť zo siedmich pozitívnych vzoriek na juhoafrickú mutáciu, teraz priznala, že urobila chybu.

Súvisiaci článok V laboratóriu sa pomýlili, na Orave juhoafrickú mutáciu zatiaľ nezistili Čítajte 

Všetky vzorky, ktorých výsledok oznámili verejnosti v nedeľu, priradili nesprávnym osobám. Dve mali pochádzať z okresu Dolný Kubín. Teraz je už isté, že na Orave teda zatiaľ nie je potvrdená táto mutácia. Len jedna vzorka, a to vyhodnocovaná v inom laboratóriu, bola priradená správnej osobe, ktorá sa vrátila zo Zanzibaru.

„Po následnej oprave sme zistili juhoafrickú mutáciu u iných šiestich ľudí a u týchto sa naozaj u všetkých potvrdila taktiež cestovateľská anamnéza. Všetci sa vrátili z krajín mimo Európy - z Tanzánie, zo Zanzibaru, alebo z Turecka,“ uviedol virológ Boris Klempa. V laboratóriu sekvenovali vzorky, ktoré neboli čerstvé a mali februárový dátum.

Skryť Vypnúť reklamu

18:18 SLOVENSKO - Marek Krajčí začal tlačovú konferenciu poďakovaním všetkým ľuďom, ktorí dodržujú opatrenia. V úvode obhajoval plošné testovanie. "Každé jedno pretestovanie má zmysel," tvrdí minister.

17:59 SLOVENSKO - Štátny ústav pre kontrolu liečiv sa ospravedlnil predsedníčke dozornej rady Európskej liekovej agentúry (EMA) za vyjadrenia premiéra Igora Matoviča (OĽANO).

Premiér jej predtým odkázal, aby EMA schvaľovala nové vakcíny proti ochoreniu COVID-19 rýchlejšie a aby v agentúre na nasledujúce mesiace zmenili pracovnú dobu na 24 hodín denne a sedem dní v týždni.

"Verím, že dnešné vyjadrenie pána premiéra bolo výsledkom neznalosti procesov a neznalosti pracovného nasadenia expertov z celej EÚ, ktorí od času pandémie pracujú 24 hodín denne bez ohľadu na to, či sú Vianoce, sviatky alebo nedele. Dr. Christu Wirthumer-Hoche som dnes osobne kontaktovala a vyjadrila som jej svoje ospravedlnenie, spresnila riaditeľka ústavu Zuzana Baťová.

Skryť Vypnúť reklamu

17:49 SVET - "Netrpezlivosť spojená s očkovaním proti koronavírusu je opodstatnená, ale nemala by ľudí zaslepiť," napísal vo svojom newsletteri predseda Európskej rady Charles Michel, ktorý reagoval na kritiku spojenú s vakcináciou v Európskej únii.

Upozornil pritom, že v boji proti ochoreniu COVID-19 "Európa nezaostáva v šprinte, ale má dobré predpoklady na to, aby viedla v maratóne".

17:35 SLOVENSKO - Britská mutácia nového koronavírusu bola potvrdená v 90 percentách z celkového počtu 2 198 vyšetrených pozitívnych vzoriek.

TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková. Doplnila, že v rámci tretieho kola celoslovenského prieskumu rozšírenia britského variantu vírusu boli analyzované vzorky, ktoré vyšli ako RT-PCR pozitívne 3. marca. Pozitívne vzorky poskytlo 27 laboratórií a britský variant sa analyzoval v 16 štátnych aj neštátnych laboratóriách v SR, spresnila.

Skryť Vypnúť reklamu

V prvom kole prieskumu sa na vzorkách z 3. februára potvrdil tento variant v približne 74 percentách vyšetrených vzoriek. Ďalšie kolo bolo realizované zo vzoriek z 15. februára 2021, kedy sa britský variant potvrdil v 72 percentách vyšetrených vzoriek, dodala.

17:12 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) odvolal z funkcie riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií Petra Bielika.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Od stredy inštitúciu dočasne až do ukončenia riadneho výberového konania povedie Róbert Suja.

NCZI v posledných dňoch kritizovali za objednávkový systém na očkovanie, ktorý pod náporom často padá a mnohí záujemcovia majú problém sa prihlásiť.

Bielik pritom čelil tlaku už v septembri, keď z aplikácie Moje ezdravie unikli osobné údaje vyše 390-tisíc ľudí, ktorí boli testovaní na koronavírus. Ide o najväčší známy únik dát na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

17:11 SVET - Nórska premiérka Erna Solbergová pohrozila prijatím nových celoštátnych protipandemických reštrikcií.

Ich súčasťou bude zatvorenie zábavných parkov a telocviční a zákaz predaja alkoholu, ak sa rast počtu nových prípadov infekcií koronavírusu nespomalí. "Stále pred sebou máme strmý vrch," povedala premiérka a vyzvala "na záverečné úsilie. Aby sme spoločne išli na tento vrch a dúfali, že tentoraz sa konečne dostaneme na vrchol". V prejave v parlamente zároveň občanov vyzvala, aby začiatkom apríla počas veľkonočných sviatkov zostali doma.

16:27 SVET - V Bielorusku bolo za uplynulý deň potvrdených 1 073 nových prípadov nákazy novým koronavírusom.

Celkový počet infikovaných tak dosiahol 297.514, uviedlo v utorok bieloruské ministerstvo zdravotníctva. Informovala o tom agentúra TASS. Od vypuknutia epidémie podľahlo chorobe COVID-19 alebo pridruženým ochoreniam 2055 pacientov, za posledný deň bolo hlásených osem takýchto úmrtí.

Skryť Vypnúť reklamu

16:24 SVET - Ukrajina schválila použitie vakcíny proti koronavírusu od čínskej firmy Sinovac. Informoval o tom rezort zdravotníctva v Kyjeve.

Ukrajinská farmaceutická spoločnosť Lekchim uzatvorila so Sinovacom zmluvu o dodaní päť miliónov dávok vakcíny. Nemenovaný predstaviteľ ukrajinského ministerstva zdravotníctva sa minulý týždeň vyjadril, že tamojšie úrady sú pripravené uložiť čínskej firme pokutu v prípade, že sa s dodaním dávok vakcíny omešká, píše denník The Guardian.

16:23 SLOVENSKO - Skupina desiatich mladých ľudí si urobila napriek platnému nočnému zákazu vychádzania stretávku na chate v obci Borová pri Trnave.

Polícia v piatok 5. marca vykonala kontrolu, polovicu zúčastnených vyriešila v blokovom konaní. Druhú polovicu tvorili mladiství, a tak podľa trnavskej krajskej policajnej hovorkyne Zlatice Antalovej boli oznámení za nedodržanie protipandemických opatrení na Okresný úrad v Trnave.

Skryť Vypnúť reklamu

16:05 SLOVENSKO - Za spomalením objednávkového systému na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 zrejme nestojí DDOS útok.

Jedným z potvrdených dôvodov pondelkového (8. 3.) výpadku a priebežného spomaľovania objednávkového systému bol problém dátového pripojenia vládneho cloudu, ktoré vykazovalo až 44-percentnú chybovosť. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

"Problém na strane vládneho cloudu je už vyriešený, no prichádza k spomaleniu aplikácie Moje ezdravie, prostredníctvom ktorej sa občania objednávajú na antigénové či PCR testovanie a na očkovanie, nakoľko svoje dopyty zintenzívnili aplikácie monitorujúce voľné kapacity testovania alebo očkovania," vysvetlila Veronika Bauch, hovorkyňa NCZI.

NCZI pritom včera na facebooku informovalo, že problémy s prihlasovaní spôsobili pravdepodobne hackeri.

Skryť Vypnúť reklamu

16:04 SLOVENSKO - V Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku je momentálne hospitalizovaných 75 ľudí s ochorením COVID-19.

Podľa hovorkyne nemocnice Petry Diškovej ide o rapídny nárast pacientov z týždňa na týždeň. Upozornila, že v nemocnici mimoriadne stúpol aj počet úmrtí pacientov s covidom.

16:02 SLOVENSKO - Minister Krajčí v Na Telo Plus avizoval, že na stredajšom (10. 3.) zasadnutí vlády chce hovoriť aj o otázke štátnej karantény pre navrátilcov z krajín mimo Európskej únie.

Nepáči sa mu, že pendlerom stačí namiesto 72-hodinového testu sedemdňový. Tvrdí tiež, že všetci ľudia na Slovensku, ktorí majú juhoafrický variant koronavírusu, by mali byť podchytení.

Súvisiaci článok Termíny na očkovanie sa otvoria v konkrétnych časoch podľa krajov Čítajte 

16:00 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva sľubuje desaťtisíce termínov a jednoduchšie prihlasovenie na očkovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

"V najbližších týždňoch ministerstvo zdravotníctva pripravuje otvorenie viac ako štvrť milióna nových termínov na očkovanie. Po spustení nového registračného formulára by do 7. apríla malo pribudnúť približne 140-tisíc termínov pre seniorov, ktorí sú starší ako 70 rokov a približne 120-tisíc termínov pre ľudí vo veku 60 až 70 rokov," informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Rezort zároveň zverejnil konkrétne časy, kedy bude prihlasovanie podľa jednotlivých krajov dostupné.

Chce tým znížiť pravdepodobnosť technických problémov, ktoré nastali včera.

V priebehu stredy a štvrtku otvorí kapacity pre záujemcov vo veku 60 až 70 rokov.

"Vzhľadom na vysoký záujem ľudí o očkovanie sa už vopred ospravedlňujeme každému, komu sa nepodarí prihlásiť sa na očkovanie," vyhlásila Eliášová.

Skryť Vypnúť reklamu

O 18:30 budú termíny pre seniorov nad 70 rokov dostupné pre Bratislavský a Trnavský kraj. O 19:00 sa sprístupnia kapacity v Trenčianskom a Nitrianskom kraji. O ďalšiu polhodinu budú otvorené termíny pre Žilinský a Banskobystrický kraj. Voľné termíny na očkovanie v Prešovskom a Košickom kraji sprístupnia o 20:00.

Minister Krajčí sa chce s riaditeľom Národného centra zdravotníckych informácií rozprávať o tom, ako funguje systém prihlasovania sa na očkovanie. Ľuďom sa tiež ospravedlnil za to, že sa im pre chyby nepodarilo na očkovanie prihlásiť.

15:39 SVET - Český poslanec Jiří Ventruba z Občianskej demokratickej strany (ODS) leží s ťažším priebehom ochorenia COVID-19 v nemocnici.

Novinárom to pred rokovaním Poslaneckej snemovne povedal predseda strany Petr Fiala, ktorého citoval spravodajský portál Novinky.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

15:37 SVET - Kremeľ považuje za absurdné tvrdenia Spojených štátov, ktoré vyhlásili, že tri ruské webové stránky napojené na ruské tajné služby šíria dezinformácie o vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech a od spoločnosti Moderna.

Na brífingu v Moskve to v vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. "Nerozumieme dôvodom takýchto vyhlásení, máme v úmysle naďalej trpezlivo vysvetľovať, že takéto správy sú úplne absurdné," uviedol Peskov podľa agentúry Interfax.

15:36 SVET - Ruskú vakcínu proti koronavírusu Sputnik V budú vyrábať v Taliansku, ako v prvom členskom štáte Európskej únie.

Oznámila to Taliansko-ruská obchodná komora. Dohodu podpísal riaditeľ Ruského fondu priamych investícií Kirill Dmitrijev s talianskou divíziou švajčiarskej farmaceutickej firmy Adienne. So začatím produkcie sa počíta v júli. Počas tohto roka by mali vyrobiť desať miliónov dávok vakcíny.

Skryť Vypnúť reklamu

15:34 SVET - Vakcína proti ochoreniu COVID-19 od konzorcia Pfizer a BioNTech dokáže poskytnúť ochranu aj pred variantom koronavírusu P.1, ktorý po prvý raz identifikovali v Brazílii.

Naznačuje to nová štúdia, o ktorej informuje spravodajský portál CNN. Podľa jej výsledkov vzorky krvného séra od ľudí, ktorí dostali dve dávky spomenutej vakcíny, "účinne" neutralizovali verziu vírusu upravenú tak, aby niesla rovnaké mutácie ako variant P.1.

15:10 SLOVENSKO - V priestoroch Národného futbalového štadióna by malo vzniknúť pravdepodobne najväčšie očkovanie centrum na Slovensku. Fungovať by malo začať už počas najbližšieho víkendu.

Na sociálnej sieti to tvrdí starosta Nového Mesta Rudolf Kusý. Hovorí, že sa podarila dobrá vec.

"Okolo dostupnosti očkovania registrujeme v týchto dňoch pomerne dosť napätia, o to viac sa teším každej takejto dobrej správe. V Novom Meste vznikne zrejme najväčšie očkovacie centrum na Slovensku," konštatuje Kusý. Podľa jeho informácií by sa malo s očkovaním začať už tento víkend.

15:09 SVET - Až trojročné väzenie môže v prípade súdneho pojednávania hroziť 54-ročnému mužovi v Česku, ktorý sa údajne vyhrážal členom vlády a ďalším osobám smrťou v súvislosti s riešením pandémie COVID-19.

Polícia ho zadržala v Ostrave. Informoval o tom v utorok spravodajský server Novinky.cz. Podľa kriminalistov sa obvinený vyhrážal koncom februára e-mailom, ktorý poslal jednej zo štátnych organizácií. O ktorú išlo, polícia neoznámila.

15:07 SVET - Estónska vláda rozhodla o uplatnení ďalších reštrikcií na zastavenie šírenia koronavírusu.

Dôvodom je rýchly rast počtu nových prípadov, predovšetkým spôsobených novým variantom vírusu, ktorý prvý raz odhalili vo Veľkej Británii. Od štvrtka v pobaltskej krajine začne platiť lockdown. Estónska premiérka Kaja Kallasová o nových opatreniach informovala v rozhovore pre estónsku verejnoprávnu rozhlasovo-televíznu stanicu ERR. "Situácia súvisiaca s ochorením COVID-19 je v Estónsku mimoriadne kritická," uviedla premiérka.

14:54 SLOVENSKO - PCR testy odhalili v pondelok 2 207 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Urobili pritom 11 222 RT-PCR vyšetrené, ktorých pozitivita vyšla na úrovni 19,67 percenta.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Košickom kraji (559), nasledujú Žilinský kraj (387), Prešovský (314), Bratislavský (255), Banskobystrický (191), Trnavský (182), Trenčiansky (174) a Nitriansky (145). Je medzi nimi 1 059 mužov a 1 148 žien.

14:38 SLOVENSKO - Krajčí predpokladá, že ešte pred letom by sa malo podariť zaočkovať 60 percent obyvateľov Slovenska, ak dorazia všetky zazmluvnené dávky vakcín.

14:32 SLOVENSKO - Krajčí v Na Telo Plus vyjadril nádej, že by vakcínu Sputnik V mohol štát sprístupniť pre očkovanie už o tri týždne.

Prihlasovanie sa na očkovanie ruskou vakcínou bude prebiehať cez samostatný systém nezávisle od formulárov, ktoré sú momentálne dostupné na webe korona.gov.

Krajčí odmietol, že by ruská strana požadovala za dodávky vakcín okrem peňazí aj propagáciu na tlačovej konferencii premiérom republiky. Tlačovka na košickom letisku bola podľa Krajčího výlučne Matovičov nápad.

Krajčí v relácii deklaroval, že za prípadné nežiadúce účinky ruskej vakcíny ponesie zodpovednosť štát. Zodpovednosť lekára chce z dokumentov nechať vypustiť.

Súvisiaci článok S čakaním na termíny je podľa ministerstva koniec Čítajte 

14:26 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) v relácii Na Telo Plus vyhlásil, že digitálnu čakáreň pre očkovanie štát spustí od pondelka.

14:05 SLOVENSKO - V Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) je hospitalizovaných 96 pacientov s ochorením COVID-19.

V pondelok (8. 3.) to bolo až 100 pacientov, doteraz najviac od vypuknutia pandémie nového koronavírusu. TASR o tom informovala Zuzana Marčeková z oddelenia marketingovej komunikácie UNM. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 17 pacientov, na jednotkách intenzívnej starostlivosti leží 12 pacientov.

14:02 SLOVENSKO - Prešovský samosprávny kraj otvorí v sobotu 13. marca veľkokapacitné očkovacie centrum v Poprade.

Po Prešove a Humennom pôjde o tretie takéto centrum. Pre agentúru SITA to dnes uviedla Lea Heilová z oddelenia propagácie a komunikácie Úradu PSK. Samosprávny kraj ho zriadi v Strednej odbornej škole technickej na Kukučínovej ulici, ktorá je v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. Využiť plánuje počas jedného očkovacieho dňa tisíc vakcín.

14:01 SLOVENSKO - Vedci vyzývajú vládu, aby bezodkladne začala zavádzať odporúčania odborníkov s jasným určením termínov a metodiky vyhodnotenia ich účinnosti.

Vyplýva to z verejného vyhlásenia iniciatívy Veda pomáha - COVID-19. Ako podotkol jej hovorca Richard Kollár, od štvordňového rokovania premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) s pozvanými odborníkmi na Úrade vlády SR ubehol viac ako týždeň. Podľa iniciatívy vláda doteraz reflektovala malú časť týchto návrhov a mnohé z opatrení ani nekomunikovala verejnosti. Navrhované opatrenia, ako dodávajú vedci, navyše dokážu dostatočne ovplyvniť situáciu na Slovensku len s oneskorením.

13:58 SLOVENSKO - Pre výskyt ochorenia COVID-19 v rómskej osade Podskalka v Humennom s približne 1500 obyvateľmi zasadal v pondelok (8. 3.) krízový štáb mesta.

Jedným z opatrení na zabránenie šírenia nového koronavírusu je monitorovanie "kontrolných bodov" na vstupe a výstupe z lokality, uviedla pre TASR Veronika Lattová z tlačového referátu mestského úradu.

"Miestna občianska poriadková služba monitoruje aj ďalšie takzvané únikové cesty cez Sídlisko pod Sokolejom. Príslušníci mestskej polície kontrolujú prechod cez Valaškovský most," doplnila s tým, že lokalitu môžu jej obyvatelia opustiť len v odôvodnených prípadoch a s negatívnym výsledkom testu. Podľa Lattovej slov si miestni vážnosť situácie uvedomujú a "minimalizujú svoje kontakty".

13:57 SLOVENSKO - Mesto Svidník minulo od začiatku roka na protiepidemické opatrenia a testovanie na ochorenie COVID-19 približne 21-tisíc eur.

Peniaze, ktoré radnici refunduje štát, používajú napríklad na zakúpenie respirátorov. "Dodržiavame v meste všetky hygienické opatrenia, školy zatiaľ nechávame otvorené v pôvodnom režime, ale sprísňujú sa opatrenia. Ideme znova do dezinfekcie, akonáhle to počasie dovolí. Všetkým občanom starším ako 65 rokov sme zadovážili a rozdistribuovali respirátory," uviedla pre TASR primátorka Svidníka Marcela Ivančová.

13:56 SLOVENSKO - Situácia v Ľubovnianskej nemocnici sa v súvislosti s pandémiou mierne zhoršila.

Ako pre agentúru SITA povedal riaditeľ nemocnice Peter Bizovský, kým minulý týždeň mali o takomto čase hospitalizovaných asi dvadsať pacientov s ochorením COVID-19, teraz ich je na oddelení tridsať. "Z toho traja sú na umelej pľúcnej ventilácii a 27 na kyslíkových lôžkach," uviedol. Podľa jeho slov sa nemocnica blíži k naplneniu kapacít na COVID oddeleniach, kde je dokopy 38 lôžok.

13:55 SLOVENSKO - Zahraničné štúdie ukazujú, že približne 18 percent pacientov, ktorí pri ochorení COVID-19 prešli akútnym zlyhaním obličiek, môžu skončiť na chronickej dialýze.

Po prekonaní infekcie je tak kľúčová prevencia. Pacienti by mali ísť po prekonaní nového koronavírusu za svojím praktickým lekárom a spýtať sa ho na preventívne vyšetrenie. Zdôraznila to hlavná nefrologička siete dialyzačných stredísk B. Braun Avitum na Slovensku Monika Alaxinová pri príležitosti Svetového dňa obličiek, ktorý pripadá na štvrtok (11. 3).

13:44 SVET - Do Bulharska dorazilo celkovo 76 800 dávok vakcíny od firmy AstraZeneca, oznámilo ministerstvo zdravotníctva na tlačovej konferencii.

Zásielku previezli do skladovacieho zariadenia komerčnej spoločnosti BB-NCIPD v Národnom centre nákazlivých a parazitických chorôb, odkiaľ dávky začínajú distribuovať do regionálnych zdravotníckych inšpektorátov po celom Bulharsku. Ďalšia zásielka 28 800 dávok očkovacej látky od tej istej firmy sa očakáva 12. marca, informovala štátna tlačová agentúra BTA.

13:43 SVET - Maďarsko v utorok prekročilo rekord v počte hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 a dennom prírastku úmrtí.

Za posledných 24 hodín nemocnice v krajine prijali takmer 350 nových pacientov nakazených koronavírusom. Celkový počet hospitalizovaných osôb sa zvýšil na 8 270. Predchádzajúci rekord, 8 045 hospitalizácií, Maďarsko dosiahlo 8. decembra.

13:20 SVET - Skutočnosť, že je v Maďarsku zaočkovaných už viac ako milión obyvateľov, je nádejná, avšak nemožno očakávať, že to môže ovplyvniť šírenie nákazy novým druhom koronavírusu.

K utlmeniu epidémie by bolo potrebné mať zaočkovaných vyše dvoch miliónov ľudí a k jej pribrzdeniu 60 až 70 percent obyvateľstva, povedal v utorok v Budapešti primár Ústavu hematológie a infektológie Juhopeštianskej nemocnice Centrum János Szlávik.

V rozhovore pre komerčnú televíziu TV2 infektológ spresnil, že svoje tvrdenie zakladá na britských a izraelských skúsenostiach. V optimálnom prípade by šírenie nákazy pri dosiahnutí zaočkovania dvoch až dva a pol milióna osôb mohlo byť utlmené do dvoch týždňov, avšak k tomu bude potrebné dodržiavať všetky karanténne opatrenia, pretože prichádza doteraz najťažšia etapa epidémie, zdôraznil Szlávik.

12:47 SLOVENSKO - Ježíková na Rádiu Expres vyzvala na komunitnú pomoc a apelovala na ľudí, aby sa spýtali svojich starších susedov, či nepotrebujú pomoc s online registráciou na očkovanie.

12:38 SLOVENSKO - Očkovanie vakcínou Comirnaty od spoločností Pfizer a BioNTech by mali podľa štátnej tajomníčky Ježíkovej v marci sprístupniť aj pre ľudí nad 60 rokov.

V apríli by už mohli očkovať päťdesiatnikov a v máji ľudí nad 40 rokov. Tempo očkovania bude podľa Ježíkovej závisieť aj od registrácie nových vakcin. Vakcína Sputnik by podľa nej mohla očkovanie po vekových skupinách urýchliť približne o mesiac. Slovensko má podľa Ježíkovej začať Sputnikom očkovať iba v prípade, že to odobri aspoň Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

12:26 SLOVENSKO - Štáta tajomníčka Ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková v relácii Ráda Expres Braňo Závodský Naživo oznámila, že dnes večer na webe otvoria ďalšie termíny na očkovanie pre ľudí nad sedemdesiat rokov.

11:49 SLOVENSKO - Premiér Igor Matovič (OĽaNO) by uvítal, keby Európska lieková agentúra (EMA) schvaľovala nové vakcíny rýchlejšie.

Vyplýva to z jeho reakcie na odporúčanie Christy Wirthumerovej-Hocheovej zo správnej rady EMA členským štátom Európskej únie, aby zatiaľ neočkovali vakcínou Sputnik V. "Všetci by sme boli veľmi radi, aby ste si v EMA na nasledujúce mesiace zmenili pracovnú dobu na 24 hodín denne a sedem dní v týždni - a neschvaľovali tak nové vakcíny tri mesiace, ale tri týždne. Ide totiž o život. A nie jeden," odkázal Matovič predstaviteľke EMA vo svojom statuse.

11:48 SVET - Počet obetí pandémie koronavírusu v Taliansku prekročil hranicu stotisíc.

Talianske ministerstvo zdravotníctva v pondelok informovalo, že za uplynulých 24 hodín v krajine na ochorenie COVID-19 zomrelo 318 ľudí, čím celkový počet obetí stúpol na 100 103. Je to druhý najvyšší počet úmrtí v Európe po Veľkej Británii.

11:47 SVET - Vývojári ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V spochybnili nestrannosť Európskej agentúry pre lieky (EMA) po tom, čo tento európsky regulačný úrad vyzval členské štáty Únie, aby teraz neschvaľovali používanie ruskej vakcíny.

Rusi žiadajú aj ospravedlnenie. Informácie priniesla v utorok tlačová agentúra Reuters. Christa Wirthumerová-Hocheová zo správnej rady EMA v diskusnej relácii rakúskej televízie ORF 7. marca povedala, že krajinám EÚ odporúča nedať Sputniku štátne povolenie na núdzové použitie, kým ešte EMA posudzuje bezpečnosť a účinnosť ruskej očkovacej látky.

"Požadujeme verejné ospravedlnenie od Christy Wirthumerovej-Hocheovej zo správnej rady EMA za jej negatívne vyjadrenia voči krajinám EÚ, ktoré priamo schvaľujú Sputnik V," napísali na oficiálnom účte Sputnika na Twitteri odborníci, ktorí vakcínu vyvinuli. "Jej vyjadrenia vyvolávajú vážne otázky o možnom politickom zasahovaní do prebiehajúceho procesu posudzovania EMA," vyhlásili.

11:31 SLOVENSKO - Antigénové testovanie v meste Kráľovský Chlmec (okres Trebišov) počas uplynulého víkendu zaznamenalo výrazný pokles počtu nakazených novým koronavírusom.

Celkovo na koronavírus SARS-CoV-2 od piatka do nedele (5. - 7. 3.) otestovali 2 660 ľudí, pozitívny výsledok malo 14 osôb, čo predstavuje mieru pozitivity 0,53 percenta.

Pred dvoma týždňami pri testovaní v Kráľovskom Chlmci zaznamenali pri porovnateľnom počte testovaných mieru pozitivity 2,29 percenta. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trebišove vtedy vyhláškou nariadil povinnosť mesta zabezpečiť dodržiavanie karanténnych opatrení aj za asistencie polície.

11:03 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva na svojom facebooku informovalo, že pribudlo 2 114 pozitívne testovaných antigénovými testami.

V pondelok pritom urobili 191 371 antigénových testov, ich pozitivita dosiahla úroveň 1,10 percenta.

V nemocniciach je s podozrením na COVID-19 hospitalizovaných 259 pacientov, potvrdený covid má 3 789 hospitalizovaných. Na intenzívkach je 356 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 373 chorých.

10:15 SLOVENSKO - Juhoafrický variant koronavírusu potvrdili u obete covidu z Oravy.

Muž zomrel už 19. februára pričom úrady oznámili prvé prípady juhoafrického variantu iba minulý víkend. Informuje o tom spravodajský portal Televízie Joj.

Biochemik Pavol Čekan hovorí o začiatku novej epidémie v aktuálnej pandemickej situácii. Variant B.1.351 je infekčnejší a zrejme aj odolnejší voči súčasným vakcínam. Ministerstvo zdravotníctva informovalo, že v piatok 5. marca ho sekvenovali v siedmich vzorkách, z ktorých väčšina patrila ľuďom, ktorí cestovali do zahraničia.

Kým vládni odborníci ľuďom neodporúčajú exotické dovolenky v Česku úplne zakázali cestovanie do krajín ako Brazília, Juhoafrická republika, Keňa, Mozambik, Tanzánia, Zanzibar či Zambia.

10:08 SLOVENSKO - V pondelok pribudlo 3 384 zaočkovaných.

Celkovo už na Slovensku vakcínu proti covidu dostalo 356 536 ľudí. Z nich zatiaľ iba prvú dávku dostalo 168 086 ľudí a druhú dávku vakcíny má už 188 450 zaočkovaných.

09:59 SLOVENSKO - Potvrdili ďalších 116 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19.

Portál NCZI opäť nezverejnil počty nových prípadov a vykonaných PCR testv vo zvyčajnom čase.

Dôvodom sú podľa centra problémy s internetovým pripojením do vládneho cloudu z pondelkového večera, keď nebola do systému prevádzkovaného NCZI zaslaná plná množina údajov týkajúca sa PCR testov.

„Predmetný technický problém je aktuálne riešený s dodávateľmi oboch prevádzkovaných systémov. Po vyriešení problému a následnom spracovaní údajov zo strany Národného centra zdravotníckych informácií budú údaje publikované najskôr, ako bude možné," dodalo centrum.

09:57 SVET - Iba 37-dňový chlapec zomrel včera na koronavírus v nemocnici v gréckom hlavnom meste Atény.

Stal sa najmladšou obeťou pandémie v krajine. Informoval o tom portál greekreporter.com . Bábätko liečili v Detskej nemocnici Hagia Sofia. Údajne ho postihol syndróm akútnej respiračnej tiesne pri zápale pľúc zapríčinenom covidom. U dieťaťa, ktoré nemalo žiadne iné ochorenie, sa prejavili vážne príznaky nákazy už niekoľko dní po narodení a trápili ho problémy s dýchaním.

09:56 SLOVENSKO - Nákup neregistrovanej vakcíny Sputnik V otriasol politickou scénou na Slovensku a jednoznačný postoj nemajú ani bežní ľudia.

Len 41 percent Slovákov by sa nechalo zaočkovať aj touto vakcínou. Rozhodnutie Igora Matoviča zakúpiť dva milióny neregistrovaných vakcín hodnotí ako správne ani nie polovica respondentov, konkrétne 45 percent. Vyplýva to z prieskumu od NMS Market Research.

09:54 SLOVENSKO - "Verejnosť nebude musieť striehnuť na voľné očkovacie termíny," sľubuje Ministerstvo zdravotníctva, ktoré pripravuje novú aplikáciu, ktorá má slúžiť ako "čakáreň" na očkovanie.

Súvisiaci článok Začína sa boj o termíny na očkovanie. Krajčí neodpovedá na základné otázky Čítajte 

Pre TASR to povedala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová. MZ SR predpokladá, že sa spustí do týždňa a umožní ľuďom prihlásiť sa do formulára prostredníctvom rodného čísla. Čakáreň sa bude vypúšťať napríklad podľa veku, čiže vždy najstarším vekovým skupinám sa pošle pozvánka na očkovanie. Pracujeme aktuálne na finalizovaní detailov, budeme následne komplexne informovať, spresnila Eliášová.

09:51 SLOVENSKO - Primátor mesta Spišská Nová Ves Pavol Bečarik (SNS) vyzval ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO), aby urýchlene zabezpečil lieky na zmiernenie priebehu ochorenia COVID-19.

Zároveň oslovil predstaviteľov slovenských samospráv, ktoré sú členmi Združenia miest a obcí Slovenska a Únie miest Slovenska, aby sa pripojili k iniciatíve doviezť na Slovensko antivirotiká pre ambulantné a domáce použitie.

Ako píše v tlačovej správe mesta, urobil tak po svojej osobnej skúsenosti s týmto ochorením.

9:14 SVET V Estónsku sa začne od štvrtka mesačný lockdown. Bude to pokus o zastavenie šírenia britského variantu koronavírusu.

Súvisiaci článok Holandský premiér predĺžil tvrdý lockdown do konca marca, dotkne sa aj volieb Čítajte 

9:00 SVET Holandský premiér Mark Ruttepredĺžil tvrdý lockdown v krajine do konca mesiaca.

V posolstve smerom k pandémiou unaveným Holanďanom však poznamenal, že pomaličky „prichádza okamih, keď vakcína získa prevahu nad koronavírusom“.

8:22 SVET USA zaznamenali po vyše troch mesiacoch menej ako tisíc úmrtí na ochorenie Covid-19 za jeden deň. Za posledných 24 hodín zomrelo v krajine na ochorenie 749 ľudí. Vrchol v počte úmrtí bol 12. januára, keď ich zaznamenali 4473.

8:15 SVET V Česku pribudlo za pondelok 10 466 prípadov nákazy koronavírusom. Aktuálne je hospitalizovaných 8 478 pacientov, vo vážnom stave je 1 789 ľudí - najviac od začiatku epidémie.

V pondelok podľahlo covidu 110 ľudí. Česku momentálne patrí prvé miesto v úmrtiach za týždeň v prepočte na milión obyvateľov. Podľa dát Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb je v prepočte za dva týždne stále prvé Slovensko pred Českom.

Najhoršia situácia je podľa údajov českého ministerstva zdravotníctva v okresoch Kolín a Strakonice.

Index rizika protiepidemického systému je na úrovni 73 bodov. Reprodukčné číslo vírusu kleslo pod hodnotu jedna (0,97), čo naznačuje, že epidémia sa spomaľuje.

7:44 SVET Celosvetový počet mŕtvych v súvislosti s covidom podľa údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa prekonal hranicu 2,6 milióna. Najviac obetí na životoch od začiatku pandémie evidujú USA.

7:29 SLOVENSKO Od utorka dochádza v košickej mestskej hromadnej doprave k niekoľkým obmedzeniam, dôvodom sú aktuálne protiepidemiologické opatrenia a zákaz vychádzania po 20.00 hod.

7:22 SVET V Nemecku za posledných 24 hodín pribudlo 4 252 nových prípadov infekcie a 255 ďalších úmrtí spojených s chorobou Covid-19. Sedemdňové reprodukčné číslo v Nemecku je na úrovni 1,03, čo je mierny pokles oproti hodnote 1,06 z pondelka.

6:30 SVET Najmenej tri luxusné hotely v Prahe sa počas pandémie koronavírusu premenili na dočasné príbytky pre ľudí bez domova, ktorí sa vírusom sami nakazili, alebo nemajú kde inde stráviť povinnú karanténu >>>>

6:22 SVET Rakúske mesto Wiener Neustadt sa od stredy stane prvým väčším mestom v krajine, pre ktorého obyvateľov budú platiť prísne obmedzenia vycestovania. Dôvodom je vysoký počet nových prípadov koronavírusu.

Obyvatelia druhého najväčšieho dolnorakúskeho mesta, budú môcť vycestovať len s negatívnym výsledkom testu.

6:00 SVET V Česku budú platiť odlišné karanténne pravidlá pre osoby, ktoré sa nakazili juhoafrickým variantom koronavírusu alebo naň majú podozrenie. Po ukončení izolácie sa totiž budú musieť podrobiť ďalšiemu PCR testu. Ten sa doteraz nevyžadoval, ak infikovaní po 14 dňoch nemali žiadne príznaky choroby.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 2. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 3. Desať dôvodov, prečo študovať na Trnavskej univerzite
 4. Buďte v najlepšej spoločnosti!?
 5. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 6. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 7. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 8. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 9. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené
 10. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 3. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 4. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 5. dm a jej zákazníci podporili vznik 15 vzdelávacích centier
 6. Anketu Elektromobil roka 2021 ovládla ŠKODA
 7. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 8. Zmeny v systéme revíznych postupov
 9. Compliance – kto by mal byť zodpovedný?
 10. Tabaková mládež. Čo s ňou?
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 30 206
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 15 380
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 859
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 635
 5. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 7 088
 6. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 704
 7. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 5 478
 8. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 4 242
 9. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 446
 10. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 2 439
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič.

PCR testy odhalili viac ako 689-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 14 503 obetí. Lockdown opäť obmedzil život na Slovensku, vo štvrtok vstúpil do platnosti zákaz vychádzania.


a 5 ďalší 14 h
PN pri Covid-19 bude ako pri bežnej chorobe.

Ako postupovať, ak ste v karanténe.


2 h
Skryť Zatvoriť reklamu