SME
Utorok, 30. november, 2021 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Európska únia schválila vakcínu od Johnson & Johnson (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 330-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 8 244 obetí. Platia sprísnené opatrenia.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte

21:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

20:43 SVET - Európska lieková agentúra neodporúča pozastavenie používania vakcíny AstraZeneca. Výhody očkovacej látky proti koronavírusu podľa nej prevažujú riziká, informuje spravodajský portál CNN.

Agentúra sa na margo takzvanej oxfordskej vakcíny vyjadrila po tom, čo Dánsko, Nórsko a Island pozastavili používanie látky pre správy o tvorbe krvných zrazenín u ľudí po očkovaní v Dánsku.

20:24 SVET - V rakúskom okrese Schwaz, kde sa rozšíril tzv. juhoafrický variant koronavírusu, sa začalo rozsiahle očkovanie obyvateľstva.

Cieľom kampane je zistiť, aký vplyv má masová vakcinácia na zníženie počtu nových prípadov nákazy, a či je pomocou nej možné zabrániť šíreniu tohto variantu vírusu.

V priebehu piatich dní má byť na 26 miestach okresu Schwaz, ktorý leží v spolkovej krajine Tirolsko, osobám nad 16 rokov podaných zhruba 50-tisíc dávok vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech.

Skryť Vypnúť reklamu

20:02 SLOVENSKO - Prednosta Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Alfonz Kobielský považuje nedostatok ivermektínu v lekárňach za "nehumánnosť". Skúsenosti starostov obcí v okrese v súvislosti s liečivom na zmiernenie príznakov ochorenia Covid-19 ho primali k rozhodnutiu apelovať v tejto veci na vládnych činiteľov.

Súvisiaci článok Prednosta okresného úradu považuje nedostatok ivermektínu za nehumánnosť Čítajte 

Ako uviedol, v poslednom období sa naňho, ale i na mnohých starostov v okrese obracajú obyvatelia s otázkami, prečo je ivermektín stále nedostupným liečivom. Zároveň má vedomosť o tom, že ľudia "v zúfalom stave" sa preto uchyľujú k užívaniu veterinárneho liečiva ivermektín aj napriek neznámym možným vedľajším účinkom.

"V tom ja vidím trošku nehumánnosť, pretože mali by sme ten humánny liek zabezpečiť v takom množstve, aby bol pre každého dostupný, keď ho potrebuje," povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

19:47 SLOVENSKO - Výnimka z povinnosti nosiť respirátor sa rozšírila na ďalších zamestnancov. Od pondelka nemusia pri výkone práce v interiéri nosiť respirátor osoby vykonávajúce rizikovú prácu zaradenú do tretej alebo štvrtej kategórie, pri ktorej sú vystavené fyzickej záťaži. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva.

Respirátory nebudú musieť nosiť v práci ani tí zamestnanci, ktorým pracovná zdravotná služba potvrdí, že ich pracovné podmienky alebo spôsob práce neumožňujú jeho nosenie.

19:15 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva prehodnotilo efektivitu online objednávania na antigénové testovanie v mobilných odberových miestach. Na základe reálneho využívania objednávania záujemcov bude po novom možné požiadať o antigénové testovanie prostredníctvom online formulára na 500 mobilných odberových miestach. Informovala o tom hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Skryť Vypnúť reklamu

Mobilné odberové miesta, na ktoré nebude možné objednať sa prostredníctvom stránky korona.gov.sk, budú záujemcov o antigénové testovanie vybavovať priebežne. Zároveň výsledok testu nedostanú SMS správou alebo e-mailom, ale len v papierovej forme.

19:00 SVET - Poľská vláda oznámila viac ako 21-tisíc nových prípadov nákazy koronavírusom. Je to najvyšší denný prírastok od novembra.

Poľské úrady tvrdia, že nárast infekcií v tretej vlne spôsobil britský variant koronavírusu.

Úrady tiež oznámili 375 nových úmrtí. Raste tiež počet hospitalizovaných ľudí, zatiaľ čo zdravotníckych zamestnancov k dispozícii je menej.

18:36 SLOVENSKO - Zhruba pred mesiacom sa spustilo očkovanie pedagógov do 55 rokov vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Pôvodne mali zaočkovaní ľudia dostať druhú dávku po 28 dňoch. Pre nové poznatky odborníkov a vedcov na medzinárodnej úrovni sa však termín druhého očkovania posúva na desať týždňov od prvej dávky vakcíny. Zvýši to jej účinnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

18:10 SLOVENSKO - Časť zaregistrovaných záujemcov dostane nový termín očkovania.

Súvisiaci článok Dostali termín, ale nezaočkovali ich. Centrá nemali vakcíny Čítajte 

Informuje o tom rezort zdravotníctva, podľa ktorého z dôvodu úprav na vládnom cloude bolo v niektorých vakcinačných miestach zaregistrovaných viac ľudí, než je ich maximálna kapacita. Z toho dôvodu môže niektorým ľuďom prísť SMS správa s novým termínom očkovania.

"Ministerstvo zdravotníctva garantuje každému, kto sa zaregistroval na očkovanie, že bude zaočkovaný rovnakou očkovacou látkou a tiež v rovnakom meste, ktoré si zvolil," dodáva hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Záujemcovia o očkovanie budú prostredníctvom SMS správ informovaní o nových termínoch očkovania. Nový termín očkovania sa časti zaregistrovaných záujemcov z toho dôvodu posunie o 7 dní.

Skryť Vypnúť reklamu

18:05 SLOVENSKO - Vstup do Čiernej Hory pre cestujúcich zo Slovenskej republiky bude od soboty 13. marca možný len po preukázaní sa negatívnym výsledkom testu na Covid-19, ktorý nesmie byť starší ako 48 hodín.

Informuje o tom ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí na svojej webovej stránke.

Slováci sa tiež môžu preukázať pozitívnym výsledkom serologického testu na protilátky na Covid-19 typu IgG nie starším ako 30 dní. Prípadne sa môžu preukázať potvrdením o absolvovaní kompletného očkovania proti covidu, pričom od druhej dávky pri vstupe do Čiernej Hory uplynulo najmenej sedem dní.

17:58 SVET - Pacienti s rakovinou sú podľa britských vedcov po prvej dávke vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech chránení pred ochorením COVID-19 menej než iní ľudia. Vyplýva to zo štúdie realizovanej londýnskym biomedicínskym Inštitútom Francisa Cricka a univerzitou King's College London, o ktorej výsledkoch vo štvrtok informovala agentúra DPA.

Skryť Vypnúť reklamu

Vedci v rámci štúdie zistili, že u pacientov s rakovinou orgánov sa po troch týždňoch od podania prvej dávky tejto dvojdávkovej vakcíny vytvorili protilátky na ochorenie COVID-19 len na úrovni 39 percent. V prípade pacientov s rakovinou krvi bola úroveň protilátok ešte nižšia - len 13 percent. Ľudia, ktorí nemajú rakovinu, si pritom po troch týždňoch od prvej dávky štandardne vytvoria 97 percentnú úroveň protilátok.

Po podaní druhej dávky tejto vakcíny však stúpla hladina protilátok u pacientov s rakovinou orgánov na 95 percent. To sa ale stalo len v prípade, že im bola druhá vakcína podaná do troch týždňov po tej prvej. Ak na jej podanie čakali dlhšie, tak im hladina protilátok už veľmi nezvýšila, uvádza DPA.

17:21 SVET - Podľa štúdie z Izraela má vakcína Pfizer-BioNTech ešte vyššiu účinnosť. Účinná je na 97 percent proti symptomatickým prípadom a ťažkým formám covidu.

Skryť Vypnúť reklamu

Predchádzajúca štúdia z využívania vakcíny v reálnom prostredí preukázala účinnosť pri prevencii symptomatických ochorení 94 percent a v prípade asymptomatického priebehu ochorenia to bolo 92 percent.

17:15 SVET - Európska únia vo štvrtok oficiálne povolila používanie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 vyvinutej americkou firmou Johnson & Johnson. Spravila tak krátko po tom, čo túto očkovaciu látku schválila Európska agentúra pre lieky. Informovala o tom agentúra AFP.

Súvisiaci článok Únia oficiálne povolila vakcínu od firmy Johnson & Johnson Čítajte 

"Na (európsky) trh prichádza viac bezpečných a účinných vakcín," napísala na sociálnej sieti Twitter predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

"Práve sme schválili použitie vakcíny Johnson & Johnson v EÚ... S počtom dávok, ktoré sme objednali, by sme mohli v EÚ (touto vakcínou) zaočkovať (tento rok) do 200 miliónov ľudí," dodala šéfka EK. Ide o štvrtú vakcínu, ktorá dostala súhlas od EMA, a súčasne o prvú jednodávkovú vakcínu proti covidu.

Skryť Vypnúť reklamu

16:48 SVET - Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 podľa doterajších poznatkov nezvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín. Uviedla to vo štvrtok Európska agentúra pre lieky. "Doteraz dostupné informácie naznačujú, že miera výskytu tromboembolických príhod u očkovaných osôb nie je vyššia ako v bežnej populácii," napísala EMA v reakcii na otázku agentúry AFP.

Päť krajín vrátane Dánska, Nórska a Islandu pozastavilo očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca podľa EMA. Dôvodom sú správy o výskyte krvných zrazenín u niekoľkých zaočkovaných pacientov.

"Ku dňu 10. marca 2021 bolo zaznamenaných 30 prípadov trombembolických komplikácií u takmer piatich miliónov ľudí zaočkovaných vakcínou COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca v Európskom hospodárskom priestore," ktorý zahŕňa aj Nórsko a Island, uviedla EMA. Vakcína švédsko-britského výrobcu AstraZeneca je v EÚ schválená od januára.

Skryť Vypnúť reklamu

16:48 SVET - Bývalí prezidenti USA vyzvali k očkovaniu, Trump sa nepridal. V minútovom videu na podporu vakcinačnej kampane sa objavili všetci žijúci exprezidenti USA: Jimmy Carter, George W. Bush, Bill Clinton a Barack Obama spoločne s svojimi manželkami.

"Táto vakcína znamená nádej," povedal Obama.

Súvisiaci článok Bývalí prezidenti USA vyzvali k očkovaniu, Trump sa nepridal Čítajte 

16:35 SLOVENSKO - Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová žiada ministra zdravotníctva Mareka Krajčího , aby zabezpečil dostupnosť očkovania všetkým obyvateľom Slovenska. V súvislosti s prihlasovacím systémom na očkovanie poukázala na početnú skupinu ľudí bez prístupu na internet či bez dostatočných technických zručností na využitie online rezervácie. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR situáciu chápe a so žiadosťou o pomoc pre takéto skupiny sa obracia na samosprávy či komunity.

Skryť Vypnúť reklamu

"Považujem za absolútne nevyhnutné, aby aj seniori, ľudia žijúci v chudobe, ľudia bez domova, ľudia so zdravotným postihnutím a ďalšie skupiny, ktoré môžu mať obmedzený prístup na elektronické prihlasovanie, mali garantovanú možnosť očkovať sa," uviedla verejná ochrankyňa práv.

Poukázala na to, že hoci je k dispozícii alternatíva v podobe telefonickej registrácie, podľa jej vlastných skúseností je len formálna, nie skutočne dostupná. Tvrdí, že ani telefonická registrácia dostatočne nezohľadňuje situáciu všetkých skupín obyvateľstva.

Pripomenula aj rovnosť a nediskrimináciu v prístupe k základným právam a slobodám. "To znamená, že pre určité skupiny osôb z dôvodu ich znevýhodnenia musíme zabezpečiť špecifické podmienky na to, aby svoje práva mohli uplatniť na rovnakom základe s ostatnými," vysvetlila Patakyová.

Skryť Vypnúť reklamu

16:25 SLOVENSKO - V Košickom kraji ostali voľné termíny na očkovanie AstraZenecou, o ktorú je medzi ľuďmi pravdepodobne menší záujem. Víkendové termíny sú už obsadené, stále však zostáva niekoľko desiatok voľných miest na budúci týždeň.

16:07 SVET - Francúzsko sa chystá zmierniť reštriktívne opatrenia na hraniciach zamerané na zastavenie šírenia ochorenia COVID-19. Ľudia cestujúci do Francúzska však naďalej budú potrebovať negatívny test na koronavírus. Informuje o tom portál news.sky.com.

Francúzske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že ľudia cestujúci z Austrálie, Južnej Kórey, Izraela, Japonska, Nového Zélandu, Veľkej Británie a Singapuru už nebudú musieť mať na cestu závažný dôvod. Všetky ostatné reštrikcie, vrátane požiadavky negatívneho testu nie staršieho ako 72 hodín, zostanú v platnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Francúzsko sprísnilo opatrenia na hraniciach v závere januára a pre ľudí z krajín mimo Európskej únie povolilo cestovanie len v nevyhnutných prípadoch. Obmedzenie sa netýka nákladnej dopravy a takých skupín cestujúcich, ako sú zdravotníci, študenti a diplomati.

15:50 SVET - Taliansko nebude očkovať šaržou ABV5300 vakcíny od AstraZeneca. Spomínanú šaržu prešetrujú pre podozrenie na spôsobovanie trombózy.

15:38 SLOVENSKO - Nemocnica v košickej Šaci sa stala vo štvrtok oficiálnym vakcinačným centrom. Záujemcovia, ktorí spĺňajú podmienky národnej vakcinačnej stratégie, tak môžu absolvovať očkovanie aj v poliklinike nemocnice, ktorá sa nachádza vo vstupnom areáli oceliarní U.S. Steel. Informovala o tom Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica patrí.

Skryť Vypnúť reklamu

15:23 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva odstúpi postupne. V úrade tak bude niekoľko dní, prípadne týždňov s novou ministerkou či novým ministrom.

Súvisiaci článok Minúta po minúte: Koaličná kríza sa skončila, strany sa dohodli Čítajte 

15:21 SLOVENSKO- Premiér Igor Matovič hovorí, že by bolo fér, "ak by odstúpil aj ten, čo požadoval otvorenie reštaurácii." Naráža tak na ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS).

15:17 SLOVENSKO - Nového ministra alebo ministerku zdravotníctva navrhne strana OĽaNO, oznámil Šipoš. Krajčího odstúpenie bolo podmienkou pre zotrvanie Márie Kolíkovej v koalícii.

15:12 SLOVENSKO - Marek Krajčí oznámil, že podáva demisiu. "Veľmi si vážim podporu, ktorú som od vás vždy cítil," poďakoval strane OĽaNO a Sme rodina. "Dnes odchádza najzodpovednejší bojovník v pandémii," hovorí Michal Šipoš.

Skryť Vypnúť reklamu

Premiér Igor Matovič hovorí, že nepozná človeka, ktorý by prejavoval väčšiu snahu zachraňovať životy občanov. Ostatné koaličné strany, sa podľa premiéra, rozhodli urobiť z Krajčího terč. "O rezort zdravotníctva nemala žiadna strana záujem," hovorí, že bol veľmi rád, že sa rezortu ujal Marek Krajčí.

15:06 SVET - Po Dánsku pozastavilo očkovanie vakcínou AstraZeneca aj Nórsko. Riaditeľ odboru prevencie a kontroly infekcií v nórskom Národnom ústave zdravia Geir Bukholm podľa agentúry AFP spresnil, že v Nórsku teraz čakajú na ďalšie informácie, "aby sme zistili, či existuje súvislosť medzi vakcínou a týmto prípadom výskytu krvných zrazenín".

V reakcii na rozhodnutie Dánska vláda Spojeného kráľovstva vo štvrtok obhajovala vakcínu od Oxford/AstraZeneca a dodala, že v Británii sa bude pokračovať v jej používaní.

14:56 SLOVENSKO - Pred vakcinačným centrom v Nitre mala žena strčiť do seniora, ktorý stál v rade na očkovanie. Na miesto incidentu bola privolaná polícia.

14:48 SVET - Maďarské nemocnice budú v nadchádzajúcich týždňoch čeliť obrovskému náporu, pretože počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19 podľa prognóz odborníkov značne stúpne nad 10-tisíc, povedal vo štvrtok v Budapešti šéf úradu vlády Gergely Gulyás.

Podľa spravodajského servera portfolio.hu Gulyás priznal, že najslabším článkom reťazca v zdravotníctve sú ľudské zdroje, avšak uistil, že vláda prijala potrebné opatrenia a že ľudské kapacity sú zabezpečené.

Šéf kabinetu podčiarkol, že ešte sú voľné postele i pľúcne ventilátory, a spresnil, že k dispozícii je v súčasnosti 13.244 voľných nemocničných lôžok a 1918 kusov voľných ventilátorov.

14:43 SVET - 168 miliónov detí je mimo škôl v dôsledku pandémie, upozorňuje UNICEF. Organizícia pred sídlom OSN v New Yorku inštaloval tzv. pandemickú učebňu. Každá zo 168 lavíc predstavuje milión detí, ktoré žijú v krajinách, kde sú školy zatvorené väčšinu uplynulého roka. Inštalácia je symbolickým apelom na vlády, aby pri svojom rozhodovaní uprednostňovali znovuotvorenie škôl.

"Deti musia byť na v centre nášho záujmu, aby z nich táto pandémia nespravila stratenú generáciu," upozorňuje organizácia.

14:35 SVET - Európska komisia navrhuje uvoľniť takmer 530 miliónov eur v rámci Fondu solidarity Európskej únie na pomoc v boji proti pandémii koronavírusu. Balíček má prispieť k úsiliu v 17 členských štátoch - Rakúsku, Belgicku, Chorvátsku, Česku, Estónsku, Francúzsku, Nemecku, Grécku, Maďarsku, Írsku, Taliansku, Lotyšsku, Litve, Luxembursku, Portugalsku, Rumunsku a Španielsku, ale aj troch pristupujúcich krajinách, a to konkrétne Albánsku, Čiernej Hore a Srbsku.

Financovanie podporí časť ich verejných výdavkov na lekárske a osobné ochranné pracovné prostriedky, núdzovú podporu obyvateľstva a opatrenia na prevenciu, monitorovanie a kontrolu šírenia ochorenia, uvádza EK na svojej webstránke.

Balíček pomoci zahŕňa zálohové platby v objeme 132,7 milióna eur, ktoré už dostali Nemecko, Írsko, Grécko, Španielsko, Chorvátsko, Maďarsko a Portugalsko.

„Fond solidarity EÚ je konkrétna ukážka európskej solidarity v praxi. Od svojho vzniku poskytuje účinnú pomoc a úľavu miliónom ľudí v zložitých časoch. Minulý rok sme rozšírili jeho pôsobnosť tak, aby pokrýval aj mimoriadne zdravotné situácie. Teraz navrhujeme mobilizáciu tak potrebnej finančnej pomoci súvisiacej s koronavírusom,“ vyjadrila sa eurokomisárka pre kohéziu a reformy Elisa Ferreira.

14:26 SVET - Vakcína Jansen od firmy Johnson & Johnson získala od EMA odporúčanie na registráciu.

Vakcína Janssen je určená pre dospelých od 18 rokov a spĺňa všetky požiadavky na bezpečnosť, účinnosť a kvalitu vakcín platné v Európskej únii. Ide zároveň o prvú jednodávkovú vakcínu proti COVID-19. Informovala o tom hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková.

14:20 SVET- Poľsko hlási najvyšší denný nárast počtu prípadov od začiatku roka. Za stredu pribudlo 21 045 nakazených, uviedlo vo štvrtok poľské ministerstvo zdravotníctva.

Odkedy vírus prvýkrát zasiahol krajinu v marci 2020, Poľsko zaviedlo niekoľko opatrení na zabránenie jeho rozšíreniu. V decembri vláda oznámila, že Poľsko vstúpi do "národnej karantény" od 28. decembra do 17. januára. V polovici januára sa vláda rozhodla ponechať v platnosti všetky obmedzenia spojené s koronavírusmi do 31. januára, neskôr ich predĺžiť do 14. februára. Od 12. februára sa s obmedzenou kapacitou otvárali hotely, divadlá, kiná a bazény. Reštaurácie majú povolený iba predaj so sebou alebo donášku domov. Povolené bolo tiež otvorenie obchodných centier a niektorých kultúrnych inštitúcií.

14:12 SVET - Všetci cestujúci, s výnimkou cestujúcich zo severného Írska, majú povinnosť predložiť pri vstupe do Írska negatívny PCR test, vykonaný nie viac ako 72 hodín pred príchodom. Cestujúci musia predložiť potvrdenie o negatívnom teste pred nástupom na palubu lietadla, alebo nalodením sa na loď. Ak cestujúci príde do krajiny bez potvrdenia o negatívnom teste, hrozí mu pokuta do výšky 2 500 eur, alebo odňatie slobody do šiestich mesiacov, prípadne oboje. Cestujúci bez negatívneho testu budú zároveň umiestnení do štátnej karantény, ktorú si cestujúci hradí sám. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Cestujúci, ktorí prichádzajú z červených či šedých oblastí, musia svoj pohyb na 14 dní obmedziť. „Po príchode do Írska je možnosť najskôr na piaty deň absolvovať PCR test a v prípade negatívneho výsledku nie je potrebné dodržať 14-dňovú dobu s obmedzením pohybu,“ pripomína MZVEZ SR s tým, že Slovensko, ako aj väčšina štátov Európskej únie , sa aktuálne nachádza v červenej zóne. Všetci cestujúci sú zároveň povinní vyplniť formulár s osobnými údajmi a v prípade nevyplnenia im hrozí pokuta do výšky 2 500 eur, alebo odňatie slobody do šiestich mesiacov. Aktuálne neplatia žiadne výnimky pri vstupe pre osoby, ktoré prekonali COVID-19, alebo boli proti tejto chorobe zaočkované.

14:02 SVET - EÚ predĺžila zákaz vývozu vakcín určených pre členské krajiny do konca júna. Komisia aktivovala mechanizmus, ktorý európskym orgánom umožňuje monitorovať a zakázať vývoz vakcín vyrobených v členských krajinách EÚ, 29. januára a mal pôvodne platiť do 12. marca.

Výkonný podpredseda EK zodpovedný za obchod Valdis Dombrovskis v tejto súvislosti uviedol, že prvé týždne uplatňovania tohto nástroja ukázali, že nedošlo k narušeniu obchodných tokov, čoho sa mnohí obávali. "Od zavedenia mechanizmu boli zásielky vakcín povolené do viac ako 30 krajín. To potvrdzuje, že aj počas veľmi kritickej zdravotnej situácie EÚ vyvinula značné úsilie, aby bola spoľahlivým a zodpovedným obchodným partnerom," uviedol Dombrovskis.

Eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová zopakovala, že exekutíva EÚ očakáva, že spoločnosti, s ktorými podpísala dohody o dodávkach vakcín, budú plniť svoje povinnosti voči občanom EÚ.

14:00 SVET - Nemecko opatreniami proti šíreniu pandémie predišlo 8-tisíc úmrtiam, tvrdí Lothar Wieler, riaditeľ Inštitútu Roberta Kocha, ktorý pôsobí ako nemecké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb. Od začiatku pandémie podľa neho opatrenia zachránili viac ako 100-tisíc životov.

Počas prednášky pre študentov Technickej univerzity v Mníchove, Wieler uviedol, že podľa kalkulácií jeho inštitútu, je letalita ochorenia COVID-19 pre Nemecko približne 1,14 percenta. Znamenalo by to, že rozšírenie vírusu po celej krajine by viedlo k viac ako 800-tisíc úmrtiam. „V našej krajine sme zachránili desaťtisíce, ak nie státisíce životov už len týmito opatreniami v oblasti verejného zdravia," konštatoval Wieler.

Za uplynulý deň podľa údajov Inštitútu Roberta Kocha pribudlo ďalších 14 356 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom a 321 úmrtí. Celkový počet potvrdených infekcií tak stúpol na viac ako 2,5 milióna a počet úmrtí na COVID-19 vzrástol na 72 810. V stredu Lothar Wieler na pôde OSN v Ženeve pred novinármi vyjadril názor, že v Nemecku sa začala „tretia vlna" pandémie.

13:50 SLOVENSKO - Na Slovensko prídu v piatok pomáhať zdravotníci z Dánska a Belgicka, smerovať by mali do Banskej Bystrice. Vo štvrtok o tom informoval štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura. "Malo by ísť o ôsmich zdravotníkov z Dánska, troch lekárov a päť zdravotných sestier a takisto o troch zdravotníkov z Belgicka, dvoch lekárov a jednu sestru.

Všetci títo zdravotníci budú pracovať vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici," povedal s tým, že vďaka ich pomoci sa podarí rozšíriť oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny minimálne o štyri lôžka.

Súvisiaci článok V Banskej Bystrici pomôžu zdravotníci z Dánska a Belgicka Čítajte 

Pripustil, že situácia v nemocniciach je pre pandémiu nového koronavírusu zlá a stále viac lôžok je obsadených. Prevoz pacientov je podľa jeho slov stále náročnejší. "Nie vždy sa darí úspešne preložiť pacientov. Z 15 pacientov sa darí preložiť troch či štyroch," uviedol štátny tajomník. Dodal pritom, že ochota preloženia pacienta je limitovaná, väčšinou však príde k odmietnutiu.

13:45 SLOVENSKO - V priebehu štvrtka bude otvorených takmer 22-tisíc termínov na očkovanie pre vekovú kategóriu 60 až 70 rokov. "Aby sa znížilo riziko technických komplikácií sa voľné pozície opäť budú otvárať v polhodinových intervaloch podľa krajov," informuje hovorkyňa.

O 18:30 sa sprístupnia termíny pre Bratislavský a Trnavský kraj, o 19:00 pre Trenčiansky a Nitriansky kraj, o 19:30 pre Žilinský a Banskobystrický kraj, o 20:00 pre Prešovský a Košický kraj.

13:21 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva vytvorilo manuál na triáž, teda triedenie, pacientov, ktorí potrebujú intenzívnu starostlivosť. Dáva napríklad odporúčanie o napájaní pacienta na lôžko na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny.

"Dokument môže byť veľmi kvalitným odporúčaním pre lekárov prvého kontaktu na urgentných príjmoch, na OAIM alebo v teréne pre tých, ktorí priamo prichádzajú k pacientom, aby sa nerozhodovali len na základe nejakých subjektívnych kritérií, ale na základe nejakých objektívnych dát, ktoré majú základ aj v zahraničnej literatúre," povedal Stachura.

Na základe bodovacieho systému, ktorý zahŕňa dve oblasti – chronické ochorenia a ich závažnosť a krehkosť pacienta, čiže jeho závislosť na iných, sa pacientovi následne poskytne buď intenzívna, konzervatívna alebo paliatívna starostlivosť. "Žiaden pacient nezostane bez zdravotnej starostlivosti," zdôraznil Peter Stachura, hovorca rezortu. Vek sa pri pacientoch nebude zohľadňovať.

Lekár a bioetik Jozef Glasa poznamenal, že lekári musia v súčasnej pandemickej situácii vykonávať vážne rozhodnutia, ide najmä o extrémne situácie. Takéto rozhodovanie je pre nich veľmi nepríjemné, preto sa snažili naplniť požiadavku na vytvorenie štandardov.

13:15 SVET - Izraelská armáda už proti koronavírusu zaočkovala veľkú väčšinu svojich vojakov, vďaka čomu môžu ozbrojené sily obnoviť rôzne bežné operácie. Podľa vyhlásenia, ktoré armáda zverejnila vo štvrtok, takmer 80 percent vojakov dostalo vakcínu, prípadne sa zotavilo z ochorenia COVID-19. V najbližších dňoch by malo číslo vzrásť na 85 percent.

Podľa armády zostávajúcich vojakov nemožno prinútiť, aby sa dali zaočkovať. Hlavný predstaviteľ ozbrojených síl pre zdravotníctvo Alon Glazberg uviedol, že jednotky, v ktorých podiel zaočkovaných a zotavených vojakov dosiahol 90 percent, sú zaradené do takzvanej „zelenej“ kategórie. To znamená vyššiu flexibilitu v oblasti výcviku, zhromažďovania a operácií.

13:11 SVET- V okrese Schwaz s rozšíreným juhoafrickým variantom koronavírusu zaočkujú celú dospelú populáciu. Na zaočkovanie sa prihlásilo zhruba 48 500 zo 64-tisíc ľudí oprávnených na vakcináciu, informovala o tom rakúska tlačová agentúra APA. Minister zdravotníctva Rudolf Anschober uviedol, že vakcínu ponúkajú všetkým obyvateľom okresu vo veku nad 16 rokov.

Okres Schwaz nachádzajúci sa východne od metropoly Tirolska Innsbruck je zdrojom znepokojenia niekoľko týždňov. Podľa stavu z minulého týždňa z neho pochádza 66 z 88 tirolských potvrdených prípadov infekcie nákazlivejším variantom. Variant, ktorý prvý raz identifikovali v Južnej Afrike, je znepokojujúci pre otázku, či všetky v súčasnosti dostupné vakcíny sú pro nemu úplne účinné.

Kancelár Sebastian Kurz sa vyjadril, že je to príležitosť Rakúska „eliminovať tento variant v okrese Schwaz". Okres dostal od Európskej únie špeciálnu tranžu 100-tisíc dávok vakcíny spoločností Pfizer a BioNTech. Vakcinácia v okrese Schwaz je súčasťou výskumného projektu očkovania proti juhoafrickému variantu vírusu. Ako pozorovatelia sa na vakcinácii zúčastnia rakúski a zahraniční zdravotnícki a virologickí experti.

13:05 SLOVENSKO - Šaľa od pondelka 15. marca otvorí školy a škôlky. Prevádzka na školách sa bude riadiť podľa rozhodnutia ministerstva školstva a pri dodržaní všetkých hygienických pravidiel. „Školy budú otvorené od 7.00 do 15.30 h. Ranná prevádzka školského klubu detí nebude. Podrobnejšie pokyny sú zverejnené na webovej stránke každej školy,“ informovala radnica.

13:00 SLOVENSKO - Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline ponúka samosprávam, verejným orgánom a univerzitám bezplatne aplikáciu OnVote na online rokovania spojené s hlasovaním. Poslanci by sa tak nemuseli zúčastniť hlasovania v Národnej rade osobne, ako to bolo potrebné pri hlasovaní o predĺženie núdzového stavu.

Aplikácia podporuje viacero typov hlasovaní, výsledky hlasovania sú dostupné ihneď po jeho ukončení a všetci účastníci si môžu priebežne stiahnuť detailný protokol o hlasovaní. "Účastníci sa môžu do aplikácie jednoducho prihlásiť prostredníctvom svojho konta Microsoft alebo Google. Aplikáciu je možné používať z vlastného počítača alebo mobilného telefónu. Je zabezpečená tak, aby nebolo možné neoprávnené prihlásenie a zneužitie hlasovania respektíve jeho dodatočná úprava," vysvetlila Valentovičová.

12:56 SLOVENSKO - Primátorka Skalice a poslankyňa OĽaNO Anna Mierna má COVID-19. Antigénové testovanie absolvovala s miernymi príznakmi, dnes má už príznaky intenzívnejšie. Informovala o tom na sociálnej sieti s tým, že prednostne sa zaočkovať nedala.

Okres Skalica patril od začiatku fungovania COVID automatu medzi najlepšie v Trnavskom kraji. V tomto týždni je spolu so susedným okresom Senica bordový, všetky ďalšie okresy v kraji sú čierne. Od pondelka 15. marca bude po zhoršení situácie aj Skalica spolu so Senicou zaradená medzi čierne okresy.

12:53 SLOVENSKO- Prešovský samosprávny kraj otvorí počas víkendu (13. - 14. 3.) tri veľkokapacitné očkovacie centrá, a to v Prešove, Humennom a najnovšie aj v Poprade. Celkovo zaočkuje 6016 ľudí, informovala Lea Heilová z oddelenia komunikácie a propagácie Úradu PSK.

V Poprade sa bude očkovať v sobotu v Strednej priemyselnej škole (SOŠ) technickej na Kukučínovej ulici v Poprade. Od ministerstva zdravotníctva je na tento účel zakontrahovaných 1000 vakcín.

"Rovnaký počet vakcín je zakontrahovaný aj pre veľkokapacitné očkovacie centrum v telocvični Obchodnej akadémie na Komenského ulici v Humennom. V Prešove v Športovej hale Hotelovej akadémie na Okružnej ulici bude v sobotu k dispozícii 2008 vakcín, v nedeľu rovnaký počet. Očkovať sa bude opäť vakcínou od spoločnosti AstraZeneca," uviedla Heilová.

12:49 SLOVENSKO - Mesto Bardejov zavedie na Poštárke monitoring. Pozitivita na sídlisku presiahla päť percent. Vyhláškou to ustanovil Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bardejove po tom, ako stredajšie komunitné testovanie obyvateľov sídliska odhalilo 26 Covid-19 pozitívnych osôb.

12:38 SLOVENSKO - Predseda Národnej rady v rozhovore u Braňa Závodského povedal, že ak sa dá zaočkovať proti koronavírusu, vyberie si vakcínu Sputnik V. Pre ľudí, ktorí už zaočkovaní niektorou z vakcín sú, by podporil zjemňovanie opatrení.

Ak sa pandemická situácia do 21. marca nezlepší. "Bude sa musieť pristúpiť k niečomu tvrdšiemu," hovorí Kollár. Poslanci z jeho klubu však za zatvorenie fabrík hlasovať nebudú. Nechce, aby Slovenské fabriky stratili vo svete zákazky. Zatvorenie hraníc by líder Sme rodina podporil. "Mám pociť, že tento piatok je to na vláde," povedal o návrhu zatvoriť hranice.

12:28 SLOVENSKO - Banskobystrický kraj spúšťa vlastný systém náhradníkov na očkovanie proti COVID-19 na stránke nahradnici.sk .

„Vieme, že ľudia v kraji majú o očkovanie záujem. Prihlasovanie je však dnes traumatizujúca skúsenosť. Okrem nedôstojného systému prihlasovania na riadny termín dnes neexistuje transparentný systém na registráciu náhradníkov. Rozhodli sme sa preto prísť s vlastným systémom, v ktorom sa môžu záujemcovia o očkovanie v tejto chvíli registrovať ako náhradníci. Ak sa im aj nepodarí prihlásiť sa na riadny termín na stránke ministerstva zdravotníctva, stále budú mať šancu pri uvoľnení kapacít dostať sa na očkovanie,“ povedal na dnešnom tlačovom brífingu podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Systém je užívateľský veľmi jednoduchý a po zaregistrovaní umožní prihlásiť do systému viacerých ľudí. "Jeden člen rodiny tak dokáže s registráciou pomôcť aj príbuzným, ktorí nie sú dostatočne technicky zdatní alebo nemajú pripojenie na internet," píše sa v tlačovej správ, ktorú kraj rozoslal.

12:11 SVET - Dánsko pozastavilo očkovanie vakcínou proti chorobe COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca. Dôvodom sú správy o výskyte krvných zrazenín u niekoľkých zaočkovaných pacientov. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP.

Na Slovensku sa táto šarža vakcín nenachádza.

12:09 SVET - Z Číny doviezli do Maďarska vo štvrtok ďalšiu zásielku 450.000 dávok vakcíny proti novému druhu koronavírusu od spoločnosti Sinopharm, informoval na Facebooku premiér Viktor Orbán.

Počet očkovacích látok dodaných doteraz touto ázijskou krajinou tak dosiahol jeden milión. Prvých 550.000 dávok očkovacej látky z Číny na zaočkovanie 275.000 ľudí prevzalo Maďarsko 16. februára. Čínsku očkovaciu látku podávajú obvodní lekári.

Šéf úradu vlády Gergely Gulyás podľa internetovej stránky komerčnej televízie ATV v Budapešti povedal, že do Veľkej noci budú zaočkovaní všetci registrovaní vo veku nad 60 rokov.

12:05 SVET - Policajti na dolnom Zemplíne riešia ďalší prípad predajne, ktorej majiteľ nerešpektoval vládou nariadené protipandemické opatrenia a oprevádzku otvoril aj napriek zákazu.

"V utorok boli policajti OR PZ v Trebišove požiadaní regionálnym úradom verejného zdravotníctva o asistenciu pri kontrole prevádzky, ktorej majiteľ porušil protipandemické opatrenia a napriek zákazu otvoril svoju predajňu. Policajti zákazníkom na mieste uložili deväť blokových pokút a majiteľa predajne bude riešiť vecne a miestne príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva," informovala polícia na sociálnej sieti.

12:02 SVET - Tehotným ženám podľa štúdie hrozí, že budú mať horší priebeh ochorenia ako iné ženy v ich veku, informuje BBC. Profesorka Shakila Thangaratinam, spoluautorka štúdie, tvrdí, že ženy by o tomto riziku mali vedieť.

11:56 SLOVENSKO Na Slovensko nebola dovezená šarža vakcíny AstraZeneca, ktorú preverujú pre prípady trombózy vyskytujúcej sa u niektorých pacientov v Rakúsku, informovala hovorkyňa Štátneho ústavu na kontrolu liečiv Magdaléna Jurkemíková. Ako doplnila, ŠÚKL po podaní tejto vakcíny dosiaľ nezaznamenal hlásenia podozrení na trombembolické ani iné vaskulárne ochorenia.

V Rakúsku preventívne stiahli danú šaržu z trhu po tom, čo sa vyskytlo niekoľko prípadov trombózy. "Podľa výsledkov predbežného preskúmania nič nenasvedčuje tomu, že by prípady trombózy boli spôsobené očkovaním. Trombóza nie je uvedená v možných nežiaducich účinkoch vakcíny a nepatrí medzi typické nežiaduce účinky vakcín," skonštatovala hovorkyňa.

Súvisiaci článok Z EÚ vyviezli 34 miliónov dávok vakcín proti covidu Čítajte 

Predmetná šarža bola podľa Jurkemíkovej dovezená do 17 krajín v počte jeden milión očkovacích dávok. Okrem Rakúska preventívne pozastavili očkovanie touto šaržou aj iné krajiny, napríklad Estónsko, Litva, Luxembursko a Lotyšsko. Takisto tam realizujú podrobné prešetrovanie.

ŠÚKL ubezpečuje, že akékoľvek podozrenia na závažné nežiaduce účinky sú podrobne preskúmané na úrovni Slovenska i EÚ a v prípade, že by sa preukázalo akékoľvek zdravotné riziko, prijmú potrebné kroky.

11:49 SVET - Z únie v uplynulých týždňoch vyviezli 34 miliónov dávok vakcín proti koronavírusu. Niekoľkí predstavitelia EÚ, ktorí hovorili pod podmienkou zachovania anonymity vzhľadom na citlivosť údajov, uviedli, že viac ako 9,1 milióna dávok vakcín exportovali do Veľkej Británie v čase zvýšenia diplomatického napätia pre vývoz vakcín a implementáciu dohody o brexite. Jeden z predstaviteľov však zdôraznil, že export povolili „len pre výrobcov, ktorí rešpektujú svoje zmluvné záväzky" voči EÚ.

Európska únia čelí tlaku, aby zvýšila tempo vakcinácie, ale členské krajiny sa sťažujú, že produkcia žalostne zaostáva za dopytom. Nesúlad medzi výrobou a dopytom je najzreteľnejší v porovnaní EÚ a Veľkej Británie. Podľa najnovších údajov, ktoré sú k dispozícii, dostalo vakcínu proti koronavírusu 35 percent dospelej populácie Spojeného kráľovstva, kým v Európskej únii je to iba 9,6 percenta dospelých obyvateľov.

11:28 SLOVENSKO - V sobotu v Bratislave otvoria veľkokapacitné očkovacie centrum v priestoroch Národného futbalového štadióna.V centre sa bude očkovať proti COVID-19 zatiaľ iba cez víkendy od 8:00 do 18:00 a zabezpečovať ho bude 12 lekárov, šesť zdravotných sestier a dobrovoľníci. Očkovať budú vakcínami AstraZeneca, ktoré dodáva Ministerstvo zdravotníctva SR a registrácia bude možná cez systém Národného centra zdravotníckych informácií.

Pri dostatku vakcín bude centrum schopné denne zaočkovať až 2 500 ľudí. „Toto očkovacie centrum bude slúžiť všetkým 650-tisícom obyvateľom Bratislavského kraja, vrátane okresov Malacky Pezinok a Senec," spresnil predseda BSK Juraj Droba.

„Zvažovali sme viaceré lokality a atribúty ako technické vybavenie, dopravná dostupnosť, parkovacie kapacity či cenové podmienky. Všetko toto NFŠ splnil," vysvetlila riaditeľka Úradu BSK Patrícia Mešťan a dodala, že počiatočné vstupné náklady vo výške zhruba 40-tisíc eur zatiaľ uhradí BSK z vlastných zdrojov. Týždenné prevádzkové náklady súvisiace s fungovaním centra budú predstavovať približne 20-tisíc eur, za podmienok, že centrum bude fungovať v plnej prevádzke, sedem dní v týždni a 10 hodín denne.

11:22 SVET- Presne pred rokom vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia kvôli koronavírusu pandemickú pohotovosť. Vírusu za posledný rok podľahlo viac než 2,5 ľudí po celom svete.

11:18 SLOVENSKO - Záujem o antigénové testovanie na ochorenie COVID-19 je počas víkendových dní v meste Vranov nad Topľou veľký. Aby obyvatelia nemuseli pred testovacími miestami čakať v radoch, samospráva počas nasledujúceho víkendu (13. - 14. 3.) otvorí svoje mobilné odberové miesto v športovej hale, povedala hovorkyňa mesta Eva Fedorňáková.

11:16 SLOVENSKO - V zariadeniach sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja evidujú od začiatku pandémie 66 úmrtí na COVID-19.

Súvisiaci článok V zariadeniach sociálnych služieb zaznamenali 66 úmrtí na koronavírus Čítajte 

Z nich 42 úmrtí patrí do vlaňajšej štatistiky a 24 úmrtí do roku 2021.

V súčasnosti je v jednom zariadení vyhlásená mimoriadna situácia v zmysle pandemického plánu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, informovala riaditeľka odboru sociálnych vecí Úradu TTSK Blažena Flamíková. "Od začiatku pandémie príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva nariadili opatrenia postupne v 16 zariadeniach," uviedla.

11:07 SLOVENSKO- Plné domácnosti spôsobujú počas pandémie najviac stresu, ukazuje prieskum Slovenskej akadémie vied, MNFORCE a agentúry Seesame.Miera prežívaného stresu od prelomu októbra a novembra mierne narástla.

„Nepretržite zažívaný stres udržuje jedinca v pohotovostnom režime, čo môže mať negatívne dopady na jeho zdravotný stav. U jedinca sa začnú prejavovať fyzické príznaky, ako rôzne bolesti, častejšie choroby alebo úrazy, nedostatok energie, poruchy spánku či príjmu potravy, ale aj rôzne psychické a sociálne prejavy ako podráždenosť, zmeny nálady, pocity úzkosti, problémy s rozhodovaním alebo pozornosťou, v práci sa môže zvýšiť chybovosť.“, upozorňuje Kamila Urban z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV.

Zároveň však narastá počet respondentov, ktorí vypovedajú, že stres nezažívajú vôbec. „Najväčší problém s dlhotrvajúcim prežívaním chronického stresu je v tom, že môže viesť až k úplnej vyčerpanosti organizmu a apatii. Zvýšenie počtu respondentov, ktorí tvrdia, že nezažívali v januári stres vôbec môže byť preto interpretovaný z opačného pohľadu a to, že títo jedinci sú už psychicky vyčerpaní a nedokážu reflektovať mieru stresu, ktorý zažívajú.“ dodáva Kamila Urban.

10:59 SLOVENSKO - Vedci z Univerzity Komenského v Bratislave a Biomedicínskeho centra SAV chcú týždenne sekvenovať 500 vzoriek pozitívnych na nový koronavírus. V súčasnosti upravujú laboratórne postupy tak, aby zvýšili kapacitu sekvenovania a znížili náklady na spracovanie vzoriek, informovala hovorkyňa UK Lenka Miller.

Výskumné skupiny biochemikov, molekulárnych biológov a bioinformatikov z UK a virológov zo SAV sa rok zaoberajú sekvenovaním genómov vírusu SARS-CoV-2. Pri sekvenovaní genómu ide o určenie poradia písmen v reťazci DNA. Na základe tohto procesu vedci pozorujú zmeny v genóme vírusu. Genóm vírusu sa postupne mení rýchlosťou približne dve mutácie za mesiac a tieto mutácie ovplyvňujú jeho vlastnosti. Zmeny v sekvencii môžu negatívne ovplyvniť aj používané diagnostické metódy, napríklad PCR alebo antigénne testy.

Monitoring mutácií pomáha zistiť, kedy a ako je potrebné upraviť diagnostické postupy, aby boli testy schopné zachytiť aj jedincov infikovaných rôznymi variantmi vírusu a včas ich izolovať v karanténe. "Ak by sme to nerobili, časom by sa vírus mohol zmeniť do takej miery, že by sme už nevedeli identifikovať infikovaných jedincov pomocou testov, ktoré používame v súčasnosti. To by viedlo k podstatne rýchlejšiemu šíreniu vírusu, a tým aj k vyššiemu počtu úmrtí," vysvetlil biochemik Jozef Nosek z Prírodovedeckej fakulty UK.

Súvisiaci článok Počet ventilovaných klesá, podiel pozitívnych testov je stále vysoký (mapa a grafy) Čítajte 

10:56 SLOVENSKO - Vláda by mala podľa Michala Trubana viac dbať na vedcov, odborníkov a riadiť sa dátami. "Bez nich nemôžeme nájsť systémové kroky. Po tretie inšpirovať sa aj v zahraničí. Viete, netreba vymýšľať koleso, treba odpozorovať to, čo funguje v iných krajinách. V neposlednom rade je dôležitá komunikácia. Prijať jasné opatrenia, ktoré ľudia pochopia a možno ich aj držať dlhšie obdobie. "

V rozhovore hovorí, že "chaos, ktorý tu je, nikomu neprospieva."

10:48 SLOVENSKO - Európska lieková agentúra začala „priebežné hodnotenie“ údajov o protilátkach bamlanivimab a etesemivab vyvinutých americkou farmaceutickou spoločnosťou Eli Lilly na kombinované použitie pri liečbe ochorenia COVID-19. Informovali o tom vo štvrtok prostredníctvom oficiálnej webstránky EMA.

Rozhodnutie o začiatku priebežného hodnotenia je založené na predbežných výsledkoch dvoch štúdií. Prvá je zameraná na schopnosť týchto medikamentov liečiť ochorenie COVID-19 v kombinácii. Druhá sa zameriava iba na použitie samotného bamlanivimabu.

EMA začala hodnotiť prvé informácie, ktoré pochádzajú zo štúdií na zvieratách, tzv. neklinické údaje. Vyhodnotí však všetky údaje o týchto liekoch vrátane dát z klinických skúšok, akonáhle budú k dispozícii. Priebežné hodnotenie bude pokračovať, kým nebude dostatok dôkazov na podporu formálnych žiadostí o zaregistrovanie.

Bamlanivimab a etesemivab sú dve monoklonálne protilátky s aktivitou proti COVID-19. Monoklonálna protilátka je typ proteínu, ktorý bol navrhnutý tak, aby sa pripojil k špecifickej štruktúre nazývanej antigén. Keď vírus natrafí na tento proteín, zabráni mu to vstúpiť do buniek organizmu. Priebežné hodnotenie je regulačný nástroj, ktorý EMA používa na urýchlenie posúdenia sľubného lieku alebo vakcíny počas stavu núdze pre verejné zdravie.

10:37 SVET - Na koronavírus zomrel český spisovateľ a pesničkár Jan Vodňanský. Známy bol najmä vďaka autorskej spolupráci s hudobným skladateľom Petrom Skoumalom.

10:35 Ivermektín je dostupný v ambulanciách pre pacientov Žiarskeho okresu, liek zabezpečil primátor Peter Antal (Most-Híd).

„Dnes je už tento liek distribuovaný u drvivej väčšiny praktických lekárov pre dospelých zo žiarskej polikliniky a u niektorých lekárov v Kremnici, ktorí sú s ním stotožnení a sú ochotní ho podávať svojim pacientom,“ doplnil Antal.

10:25 SVET - Tretia vlna v Maďarsku silnie, pribudlo 8312 nakazených a zomrelo 172 ľudí. Príčinou je podľa odborníkov britská mutácia vírusu SARS-CoV-2, ktorá sa šíri veľmi rýchlo, napísal spravodajský server napi.hu. Doterajšou bilanciou pandémie v Maďarsku je 489 172 nakazených a 16 497 obetí na životoch.

Významne stúpa počet aktívne infikovaných, ktorých je aktuálne 124 408, a zaznamenali aj prudký nárast počtu hospitalizovaných, ktorých je už 8 329. Z nich 911 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

10:18 SLOVENSKO. Okrem 1978 pozitívnych PCR testov pribudlo aj 1 623 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Pozitivita dosiahla 18,59 % z 10 643 ukončených RT-PCR vyšetrení a 1,2 % z 134 792 antigénnych testov.

10:30 SLOVENSKO - Celkový počet zaočkovaných Slovákov prvou dávkou vakcíny je 377 707. Za predchádzajúci deň pribudlo 3 908 zaočkovaných.

Súvisiaci článok Pribudlo 1978 prípadov nákazy, počet úmrtí sa zvýšil o 98 Čítajte 

Druhú dávku vakcíny už dostalo 201 276 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 6 030 ľudí.

10:26 SVET - V Česku za stredu pribudlo 14 353 nových prípadov nákazy koronavírusom. Je to menej než v utorok a predošlú stredu, keď pribudlo viac ako 15-tisíc nakazených, sumarizuje vo štvrtok spravodajský server iDNES.cz.

Počet hospitalizovaných mierne klesol na 8 734, vo vážnom stave je 1 916 pacientov, čo je najviac v ČR od začiatku pandémie. Podľa údajov českého ministerstva zdravotníctva v stredu zomrelo 110 ľudí, štatistika ale nie je k štvrtkovému ránu kompletná, číslo sa dodatočne ešte zmení, píše ďalej iDNES.cz. Index rizika českého protiepidemického systému zostáva na úrovni 73 bodov.

10:13 SLOVENSKO - Bánovce nad Bebravou začali s distribúciou respirátorov a rúšok pre seniorov nad 65 rokov. Ochranné pomôcky dostanú od mesta i obyvatelia, ktorí patria k najohrozenejším skupinám, musia však o ne požiadať.

10:05 SVET- V Nemecku sa začala tretia vlna koronavírusovej epidémie, uviedol to v stredu riaditeľ Inštitútu Roberta Kocha Lothar Wieler a vyjadril nad týmto vývojom znepokojenie.

Tlačová agentúra DPA vo štvrtok pripomenula, že uplynul rok od toho, ako Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila v súvislosti s výskytom nového druhu koronavírusu celosvetovú pandémiu. Je stále nevyhnutné striktne dodržiavať ochranné opatrenia ako spoločenský odstup a nosenie rúšok, a to napriek tomu, že v Nemecku sa už začína očkovať, doplnil Wieler. Vakcinačná kampaň sú preteky s mutujúcim vírusom, ale cieľ sa už črtá, tvrdí šéf RKI.

Ak nedôjde k prerušeniam očkovacej kampane, napríklad z dôvodu spomalenia výroby vakcín, 80 percent nemeckého obyvateľstva by mohlo byť do jesene imúnnych voči koronavírusu. Ak sa tak stane, všetky príslušné opatrenia sa budú môcť uvoľniť, povedal Wieler.

10:00 SLOVENSKO - Pribudlo 1 978 pozitívne testovaných. Za posledných 24 hodín vyhodnotili 10 643 PCR testov. Pribudlo aj 98 obetí.

V nemocniciach je momentálne hospitalizovaných 3 898 pacientov, to je o 65 menej než včera. Proti koronavírusu sa zaočkovalo ďalších 3 908 ľudí.

9:39 SLOVENSKO - Trnava na celoplošné testovaniu minula zatiaľ 745 905 eur. Štát zatiaľ mestu preplatil 229 470 eur.

Samosprávy platia v súvislosti s testovaním mzdy a odmeny personálu, materiálne vybavenie odberných miest, osobné ochranné pracovné pomôcky, dezinfekciu a čistenie priestorov a majú aj ďalšie náklady. Trnava navyše platí aj poplatky za využívanie aplikácie TrustOne, prostredníctvom ktorej sa ľudia objednávajú na antigénové testovanie na presný čas.

09:28 SLOVENSKO - Poprad zriadi cez víkend ôsmykrát po sebe odberné miesta na testovania na ochorenie COVID-19. Budú opäť tri a otvorené budú v Aréne Poprad. Testovať budú bez predchádzajúcej registrácie, a to v sobotu aj nedeľu od 8:00 do 19:00 s prestávkou od 12:00 do 13:00. Informovala o tom samospráva na svojej internetovej stránke.

08:49 SLOVENSKO - Mesto Šaštín-Stráže zriadilo pre občanov telefonickú linku, na ktorej sa môžu obrátiť o pomoc s nákupmi základných potravín a hygienických potrieb. Informovalo o tom na svojej webovej stránke. O pomoc môžu žiadať ľudia v domácej izolácii pre potvrdené ochorenie COVID-19, a tiež seniori od 65 rokov. "Dotknuté osoby môžu svoje požiadavky nahlásiť vždy deň vopred v čase od 14.00 do 17.00 h na telefónnom čísle 0902 348 909," informuje mesto.

08:22 SLOVENSKO - Krízový štáb mesta Senica v stredu rozhodol, že od pondelka (15. 3.) pokračuje prevádzka prvého stupňa základných škôl a materských škôl v doterajšom režime. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová. "Žiaci prvého stupňa sa budú vzdelávať prezenčne. Prezenčné vzdelávanie bude pokračovať aj v rámci základnej umeleckej školy pre deti prvého stupňa, okrem sekcie dychových nástrojov a spevu," uviedla Moravcová.

07:13 SVET - Vakcíny od AstraZeneca stiahnuté Rakúskom sú v poriadku. Očkovaciu látku krajina stiahla z obehu krátko po úmrtí 49-ročnej zdravotnej sestry, ktorá pracovala na klinike v dolnorakúskom meste Zwettl. Za príčinu smrti boli stanovené "závažné problémy so zrážanlivosťou krvi".

Predbežné prešetrenie Európskej agentúry pre lieky ukázalo, že dôvodom úmrtia zdravotnej sestry po podaní očkovacej látky od firmy AstraZeneca nebola vakcína, ktorú dostala.

06:25 SVET - Litva zaznamenala pokles v nových prípadoch nákazy koronavírusom a tak uvoľňuje pandemické obmedzenia. Vláda o tom rozhodla v stredu, informovala tlačová agentúra DPA.

Pobaltský členský štát Európskej únie schválil opätovné otvorenie všetkých obchodov so vstupom priamo z ulice od pondelka 15. marca. Múzeá a galérie sa takisto budú môcť od rovnakého termínu znovu otvoriť pre návštevníkov. V prevádzkach platí nariadenie 20 štvorcových metrov plochy na zákazníka, pre múzeá a galérie je to 30 štvorcových metrov. Litva s takmer troma miliónmi obyvateľov zaviedla lockdown v polovici decembra - ľudia nemohli byť v kontakte s inými osobami a mali zákaz vychádzania.

06:03 SVET - Ochorenie Covid-19 usmrtilo najmenej 3000 zdravotných sestier a ošetrovateľov, oznámila vo štvrtok ich medzinárodná federácia. Zároveň varovala pred hroziacim hromadným odchodom zdravotníkov, traumatizovaných pandémiou. Napísala to tlačová agentúra AFP.

Presne rok odvtedy, čo Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) prvýkrát označila covid za pandémiu, Medzinárodná rada zdravotníkov (ICN) upozornila, že vyhorenie a stres vedú milióny sestier a ošetrovateľov k úvahám, že túto profesiu zanechajú. A keď sa už kríza s pandémiou koronavírusu skončí, na zvládnutie veľmi zanedbanej a odkladanej bežnej nemocničnej starostlivosti zostane len zmenšený počet skúsených zdravotných pracovníkov, uviedla ICN. Známy počet zdravotných sestier a ošetrovateľov usmrtených covidom - získaný na základe údajov len od 60 krajín - je pravdepodobne výrazným podhodnotením celkového počtu, zdôraznila federácia.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zaujímavé štúdium, skvelá práca aj plat. Vieš, kam ísť
 2. Spoznajte protizápalové účinky Kypriny úzkolistej spod Tatier
 3. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 4. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 5. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 6. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 7. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 8. Študuj, čo ťa baví na Trenčianskej univerzite!
 9. Chcete vedieť, kto fotí influencerky, celebrity a hviezdy?
 10. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 1. Anketu Elektromobil roka 2021 ovládla ŠKODA
 2. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 3. Zmeny v systéme revíznych postupov
 4. Compliance – kto by mal byť zodpovedný?
 5. Tabaková mládež. Čo s ňou?
 6. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 7. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 8. Spoznajte protizápalové účinky Kypriny úzkolistej spod Tatier
 9. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch
 10. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 477
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 15 040
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 793
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 7 367
 5. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 144
 6. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 3 091
 7. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 2 710
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 705
 9. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 2 572
 10. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 2 482
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Týka sa to zatiaľ deviatich okresov.


18 h
Jozef Brhel.

Najvyšší súd zvrátil rozhodnutie sudkyne špecializovaného súdu.


32m
Cestujúci z južnej Afriky čakajú na letisku na výsledok testu na prítomnosť koronavírusu.

PCR testy nemusia variant zachytiť.


15 h

Neprehliadnite tiež

Jozef Brhel.

Najvyšší súd zvrátil rozhodnutie sudkyne špecializovaného súdu.


32m
Ilustračné foto.

Variant sa šíri rekordne rýchlo


TASR 33m
Ilustračné foto

Skupina sa mala zaoberať predajom drog.


TASR 57m

Ako sa vyvíja nákaza na Slovensku?


a 1 ďalší 2 h
Skryť Zatvoriť reklamu