SME
Sobota, 4. december, 2021 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Juhoafrický variant potvrdili opäť, infikovaný priletel zo Somálska (minúta po minúte)

Nakazený mal na Slovensku úzky kontakt s jedinou osobou.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte

Minútu po minúte sme ukončili. Online spravodajstvo o pandémii COVID-19 budeme prinášať opäť zajtra.

Skryť Vypnúť reklamu

20:57 SLOVENSKO - V nemocniciach bolo v sobotu 3652 pacientov s ochorením COVID-19, ich počet postupne klesá. Na Facebooku o tom informoval štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Peter Stachura. Hoci situácia na Slovensku ešte stále nie je dobrá, verí, že krajina má "najhoršie za sebou".

"Klesajúci trend hospitalizácií sa začína pomaly prejavovať aj na voľných lôžkach s možnosťou umelej pľúcnej ventilácie. Dnes ich evidujeme 69," informoval. Pripomenul, že Slovensku v boji s pandémiou pomáhajú aj zdravotníci z Dánska a Belgicka. Tí pôsobia vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Za ich pomoci chce rezort rozšíriť kapacity intenzívnej starostlivosti banskobystrickej nemocnice. Cieľom je, aby sa o pacientov na umelej pľúcnej ventilácii mohli postarať na Slovensku. Stachura tiež poďakoval všetkým zdravotníkom, ktorí sa na Slovensku starajú o pacientov s novým koronavírusom.

Skryť Vypnúť reklamu

20:55 SVET - Štyria nemeckí policajti utrpeli zranenia počas demonštrácie v Drážďanoch proti koronavírusovým opatreniam, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na miestnu políciu.

V Drážďanoch sa zhromaždilo najmenej 1000 kritikov opatrení proti koronavírusu, mnohí bez tvárových masiek, nerešpektujúc sociálny odstup. A to aj napriek tomu, že úrady demonštrácie zakázali. Bezpečnostné sily zaregistrovali 32 trestných činov spáchaných počas demonštrácie vrátane agresie voči policajtom. Celkovo bolo v spolkovej krajine Sasko podaných v sobotu takmer 400 sťažností na porušenie právnych predpisov súvisiacich s koronavírusom, dodala DPA.

19:49 SVET - Rokovania rakúskej vlády o uvoľnení opatrení proti covidu sa skončili bez rozhodnutia o povolení znovuotvorenia reštaurácií.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda uviedla, že situáciu bude naďalej monitorovať. Ako informovala agentúra DPA, počet nových prípadov nákazy stúpa. Za posledný deň zaregistrovali 3 023 prípadov. Sedemdňová incidencia nových prípadov na stotisíc obyvateľov je približne 205.

Vláda však bude pokračovať v predtým oznámenom pláne, ktorý umožní deťom a mládeži zúčastňovať sa na viacerých športových programoch a organizovaných voľnočasových aktivitách.

Znovuotvorenie reštaurácií stále očakávajú v spolkovej krajine Vorarlbersko, kde je sedemdňová incidencia výrazne nižšia, približne 70. Tento prístup je súčasťou snahy krajiny o regionálne diferencované stratégie, ktoré umožňujú uvoľnenie v oblastiach s nízkou mierou výskytu nákazy, ale zakazujú ľuďom vycestovať z regiónov s vysokou mierou výskytu prípadov, dodala DPA.

Skryť Vypnúť reklamu

19:31 SLOVENSKO - Pandémia nového koronavírusu priniesla zhoršenie ústneho zdravia detí.

Pre TASR to povedala predsedníčka Výboru Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) pre prevenciu Neda Markovská. Zdôvodnila to tým, že počas tohto obdobia deti neustále niečo maškrtia a pijú sladené nápoje, pretože ich majú na dosah.

"Keď sú v škole, tak zjedia desiatu, nejaké ovocie a potom majú obed. Vtedy je podstatne nižšia frekvencia príjmu sladených jedál. Ak je v ústach dlhodobo sladké, dochádza vplyvom kazotvorných baktérií k rýchlejšiemu poškodeniu skloviny zuba, a tým ku vzniku zubného kazu," priblížila.

Pripomenula, že zdravý chrup zahŕňa okrem ošetrenia zubov aj starostlivosť o ďasná, jazyk a ostatné sliznice. Výhodu vidí odborníčka v tom, že rodičia majú práve počas pandémie väčšiu možnosť kontrolovať, ako dieťa vykonáva ústnu hygienu. Odporúča, aby si rodičia ideálne večer čistili zuby spoločne s deťmi. Príklad považuje Markovská za najlepšiu výchovnú metódu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Rodič musí rozhodne dbať na to, aby si dieťa, aj on samotný, nečistili chrup tesne pred spaním, kedy sú unavení, pretože to čistenie nebude dôkladné," pripomenula.

18:11 SVET - Jordánsky minister zdravotníctva Nazir Obeidat podal demisiu po tom, čo v dôsledku výpadku dodávky kyslíka zomrelo v nemocnici neďaleko hlavného mesta Ammán najmenej sedem pacientov s ochorením COVID-19.

Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na jordánske štátne médiá. Obeidat oznámil, že k takmer hodinovému výpadku kyslíka došlo ráno medzi 6:00 h a 7:00 h, čo "pravdepodobne viedlo k úmrtiu šiestich pacientov", napísala agentúra AFP. Médiá neskôr informovali, že zomrel aj ďalší pacient.

17:48 SVET - Polícia v rakúskom Viedenskom Novom Meste dohliada na uplatňovanie nových protiepidemických pravidiel.

Skryť Vypnúť reklamu

Tie vyžadujú od ľudí opúšťajúcich mesto preukázať sa negatívnym výsledkom testu na koronavírus. V rámci nového systému, ktorý začal platiť v sobotu, bude polícia a ďalšie orgány nepretržite kontrolovať 26 ciest vedúcich z mesta.

Za porušenie pravidiel hrozí maximálna pokuta 1 450 eur. Viedenské Nové Mesto, ktoré má viac ako 45-tisíc obyvateľov, má mimoriadne vysokú mieru nákazy koronavírusom. Eviduje viac ako 500 nových prípadov na 100-tisíc obyvateľov za sedem dní. Celoštátny priemer je pritom 198 prípadov na 100-tisíc obyvateľov.

16:59 SLOVENSKO - Materské a základné školy (ZŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina budú od pondelka 15. marca fungovať v obmedzenom režime.

ZŠ prerušujú prezenčné vyučovanie a dostupné budú iba pre žiakov rodičov pracujúcich v kritickej infraštruktúre ako i deti, ktoré nemajú prístup k dištančnému vzdelávaniu. Rovnako to platí i pre materské školy (MŠ). TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

Skryť Vypnúť reklamu

"Povinnosťou rodičov pri nástupe detí do škôl je predložiť negatívny výsledok RT-PCR alebo antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starší ako sedem dní u jedného zo zákonných zástupcov dieťaťa, testovanie budú musieť absolvovať aj zamestnanci škôl," informoval Miškovčík.

16:28 SLOVENSKO - Mesto Nitra doteraz vynaložilo na boj s pandémiou nového koronavírusu viac ako 870-tisíc eur. Po pripravovanom nákupe respirátorov pre seniorov presiahnu výdavky sumu 900-tisíc eur.

Ako sa uvádza v materiáli, o ktorom rokovali mestskí poslanci na svojom marcovom zasadnutí, prvá vlna pandémie stála mestskú pokladňu takmer 91-tisíc eur. Tie radnica minula predovšetkým na dezinfekciu a ochranné pomôcky, na zabezpečenie karantény i nákup čistiacich strojov.

Skryť Vypnúť reklamu

Metodika stanovená ministerstvom vnútra neumožnila refundovať napríklad výdavky na úpravu karanténnych priestorov, osvetu či nákup teplomerov. Z uvedených dôvodov si mohlo mesto nárokovať preplatenie výdavkov v celkovej výške 51 402 eur.

16:27 SLOVENSKO - Žilinský samosprávny kraj zabezpečil dva nové ventilátory na pomoc pacientom s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19.

Prístroje darovala kraju maďarská spoločnosť a poputujú do Dolnooravskej nemocnice v Dolnom Kubíne. Ďalšie ventilátory by mala dostať i liptovská nemocnica.

"Nemocnice sa ocitli v horšom stave, než tomu bolo na jeseň. Pribúdajú hospitalizovaní pacienti, pribúdajú mladší pacienti v ťažkom stave, ktorých je nutné napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu," povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Skryť Vypnúť reklamu

15:55 SLOVENSKO - V Poprade v sobotu otvorili veľkokapacitné očkovacie centrum, proti ochoreniu Covid-19 by chceli zaočkovať tisíc ľudí.

Je však možné, že kvôli komplikáciám pri registrovaní sa záujemcov túto kapacitu nevyužijú. Na brífingu to uviedol vedúci odboru zdravotníctva Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Jozef Tekáč.

15:54 SLOVENSKO - Vo veľkokapacitnom očkovacom centre v priestoroch Národného futbalového štadióna, ktoré je najväčším na Slovensku, od sobotného rána zaočkovali proti COVID-19 doposiaľ 1 100 ľudí.

Pre TASR to povedala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman.

"Som nesmierne hrdý na náš župný tím, ktorý dokázal za mimoriadne krátky čas doslova nemožné. Nielenže sme otvorili najväčšie očkovacie centrum na Slovensku, ale aj najmodernejšie a najbezpečnejšie," uviedol na sociálnej sieti predseda BSK Juraj Droba.

Skryť Vypnúť reklamu

Priebeh očkovania je pokojný. Na verejný poriadok, bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky v okolí objektu vakcinácie dohliada bratislavská polícia, ktorá o tom informovala na svojom facebooku.

15:03 SLOVENSKO - Tento týždeň laboratóriá potvrdili ďalší prípad juhoafrického variantu koronavírusu.

V tlačovej správe tu uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková. Laboratórne testy vedcov ukázali, že najrozšírenejšou medzi skúmanými vzorkami je britská mutácia ochorenia COVID-19.

"Tento týždeň sme spolu s našimi partnermi z Univerzity Komenského sekvenovali 111 pozitívnych vzoriek z rôznych regiónov Slovenska. Podarilo sa nám pripraviť 94 genomických sekvencií. V jednom prípade bol potvrdený juhoafrický variant, v šiestich český variant a až v 87 prípadoch britský variant pandemického vírusu," uviedol Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

Skryť Vypnúť reklamu

V prípade potvrdeného juhoafrického variantu ide podľa hlavného hygienika SR Ján Mikasa o muža, ktorý priletel z pracovnej cesty zo Somálska. Po návrate išiel priamo do domácej izolácie, v ktorej má úzky kontakt s jednou osobou, všetky potrebné protiepidemické opatrenia sú však zabezpečené. Na Slovensku je zatiaľ laboratórne potvrdených celkovo 8 prípadov juhoafrického variantu pandemického vírusu, všetky infikované osoby mali cestovateľskú anamnézu. Šírenie juhoafrickej mutácie na území Slovenska zatiaľ nebolo preukázané.

13:56 SVET - Americká ekonomika by mala rásť výraznejšie, než sa pôvodne očakávalo, a predpandemickú úroveň by mohla dosiahnuť už do šiestich mesiacov. Predpokladajú to ekonómovia, ktorých optimizmus posilnilo schválenie balíka na podporu americkej ekonomiky v hodnote takmer dvoch biliónov dolárov .

Skryť Vypnúť reklamu

Na druhej strane, na výraznejší pokles nezamestnanosti si Američania budú musieť počkať pravdepodobne viac ako rok. V minulom roku klesla ekonomika USA o 3,5 %. Tento rok by podľa prieskumu agentúry Reuters medzi ekonómami mala vzrásť o 5,7 %. To je najoptimistickejší odhad za viac než dva roky, počas ktorých sa robia prognózy vývoja ekonomiky na rok 2021.

13:54 SVET - Talianske štátne železnice plánujú od budúceho mesiaca prevádzkovať tzv. covid-free vysokorýchlostné vlaky na trase Rím - Miláno. Oznámil to začiatkom týždňa šéf železničnej spoločnosti Gianfranco Battisti.

Cieľom tejto iniciatívy je dosiahnuť oživenie cestovania po viac ako roku obmedzení a blokád. "Začiatkom apríla zavedieme covid-free vlaky najskôr medzi Rímom a Milánom," povedal Battisti počas podujatia na hlavnej vlakovej stanici v Ríme. Všetok personál vo vlaku, ako aj cestujúci budú pred nástupom s pomocou Červeného kríža testovaní na ochorenie COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Po "bezkovidovom" vlaku na trase Rím - Miláno by sa tento spôsob dopravy mal rozšíriť aj na obľúbené turistické ciele, ako sú Benátky, Florencia a Neapol, dodal Battisti. S podobným nápadom prišla vlani aj talianska letecká spoločnosť Alitalia, ktorá na vybraných vnútroštátnych i medzinárodných letoch začala cestujúcich testovať.

13:41 SVET - Predstavitelia piatich členských štátov Európskej únie vyzvali na rokovania lídrov európskej dvadsaťsedmičky o distribúcii vakcín proti koronavírusu v rámci bloku.

Rakúske médiá v sobotu informovali, že lídri Česka, Rakúska, Slovinska, Lotyšska a Bulharska v tejto veci poslali spoločný list predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi. V ňom uviedli, že ak bude pokračovať súčasný systém, do leta vzniknú a prehĺbia sa rozdiely medzi členskými štátmi.

Skryť Vypnúť reklamu

13:33 SLOVENSKO - Na slovenských školách by mohli pribudnúť sestry, ktoré by pomáhali chrániť žiakov aj pracovníkov škôl pred ochorením COVID-19.

Ako informovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, išlo by o nové povolanie. Pilotný projekt by mohol odštartovať v septembri tohto roka. Aktuálne je podmienkou pre vstup do školy a školského zariadenia negatívny výsledok testu na nový koronavírus žiaka alebo zákonného zástupcu. Jeho platnosť je potrebné pravidelne obnovovať. Mnohé školy si testovanie zabezpečujú vlastnými silami. Školské sestry by mohli byť nápomocné práve v takýchto situáciách.

Šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS) priblížil, že o takomto kroku budú diskutovať s rezortmi financií a zdravotníctva. Vytvoriť by sa tak podľa jeho slov mohla v rámci legislatívneho procesu nová profesia s tým, že sa na tento projekt vyčlenia potrebné finančné prostriedky.

Skryť Vypnúť reklamu

12:37 SVET - V Poľsku pribudlo za posledný deň 21 049 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok od konca novembra. Za rovnaký čas pribudlo aj 343 súvisiacich úmrtí.

Vyplýva to zo sobotňajších údajov poľského ministerstva zdravotníctva, o ktorých informovala spravodajská stanica TVN24. Poľsko zaznamenalo od vypuknutia pandémie celkovo 1.889.360 prípadov nákazy, pričom ochoreniu COVID-19 podľahlo v krajine 47.068 ľudí.

12:16 SVET - Čína plánuje zaočkovať proti koronavírusu 70 - 80 percent svojho obyvateľstva do konca tohto roka, prípadne do polovice roka 2022.

Dnes to pre štátnu televíziu CGTN povedal šéf tamojšieho Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb Kao Fu.

So štyrmi schválenými vakcínami Čína podľa jeho slov zaočkuje 900 miliónov až miliardu ľudí. "Dúfame, že Čína sa môže ujať vedenia pri dosiahnutí komunitnej imunity vo svete," uviedol Kao. Komunitná imunita vzniká, keď má dostatok populácie imunitu, či už pre očkovanie alebo po prekonaní infekcie, čím sa znižuje riziko nekontrolovaného šírenia infekčnej choroby, ako je napríklad COVID-19.

12:06 SVET - Britsko-švédska farmaceutická spoločnosť AstraZeneca oznámila, že nedodá podľa dohodnutého harmonogramu svoje vakcíny sľúbené pre Európsku úniu.

Dôvodom sú problémy s výrobou a vývozné obmedzenia, informovala agentúra AFP. "AstraZeneca so sklamaním oznamuje, že nebudú dodané plánované dodávky vakcín proti (ochoreniu) COVID-19 do EÚ napriek neúnavnej snahe o ich urýchlenie," uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti. AstraZeneca predtým varovala, že čelí problémom s výrobou v európskych továrňach. Firma sa domnievala, že tento schodok v dodávkach vykryje získaním vakcín zo svojej globálnej siete, pričom polovica dodávok pre EÚ v druhom štvrťroku a desať miliónov dávok v prvom štvrťroku mali pochádzať z jej medzinárodného dodávateľského reťazca.

10:42 SVET - Za uplynulých 24 hodín pribudlo v Maďarsku 9 444 nakazených novým druhom koronavírusu, počet infikovaných tam od vypuknutia pandémie dosiahol 507 627.

V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo za posledný deň 163 chorých, celkovo tam evidujú 16.790 obetí tejto nákazy, vyplýva z údajov operačného štábu zverejnených v sobotu na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

10:40 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva ohlásilo ďalšie termíny na očkovanie seniorov. Aplikáciu Čakáreň majú spustiť až budúci týždeň, ľudia sa majú opäť registrovať na štátnom webe.

"V sobotu sa budú od 15.00 h otvárať nové termíny na očkovanie vakcínou Pfizer pre seniorov nad 70 rokov. Pre záujemcov bude k dispozícii až 18-tisíc termínov na očkovanie od štvrtka do nedele. Aby sa znížilo riziko technických komplikácií sa voľné pozície opäť budú otvárať v polhodinových intervaloch podľa krajov," informovala hovorkyňa Zuzana Eliášová.

10:22 SLOVENSKO - V nemocniciach je s covidom hospitalizovaných 3 537 pacientov.

Ďalších dvesto hospitalizovaných má na COVID-19 podozrenie. Na intenzívkach je 317 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 357 chorých.

10:19 SLOVENSKO - Aspoň prvú dávku vakcíny dostalo už 400 826 ľudí, za predchádzajúci deň pribudlo 12-tisíc zaočkovaných.

Druhú dávku vakcíny už dostalo 214 389 ľudí, uplynulý deň preočkovali 5 685 ľudí.

10:00 SLOVENSKO - PCR testy odhalili 2 363 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. V piatok urobili 14 496 PCR testov, ich pozitivita dosiahla úroveň 16,30 percenta.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (520), nasledujú Prešovský kraj (425), Košický (366), Trenčiansky (366), Banskobystrický (206), Trnavský (201), Bratislavský (152) a Nitriansky (127). Je medzi nimi 1 182 mužov a 1 181 žien.

Na pľúcnu formu COVID-19 zomrelo ďalších 94 ľudí. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 8 440 celkový počet úmrtí "s Covidom" je 1 649, informovalo Ministerstvo zdravotníctva na svojom webe.

V piatok urobili aj 289 153 antigénových testov. Pozitívnych vyšlo 1 955, čo predstavuje 0,68 percenta.

09:41 SVET - Od pondelka budú vo väčšine Talianska zavreté obchody, reštaurácie a školy.

Krajina sa potýka s rýchlym šírením koronavírusu a premiér Mario Draghi varoval obyvateľov pred „novou vlnou“, informuje spravodajský portál BBC.

Obchody, reštaurácie a školy sa od pondelka zatvoria vo viac ako polovici Talianska, okrem iných aj v dvoch najľudnatejších regiónoch, kde sa nachádzajú Rím a Miláno. Obyvatelia by mali zostať doma s výnimkou ciest do práce, zdravotných a ďalších nevyhnutných dôvodov. Obmedzenia budú platiť do Veľkej noci, vysvetlila Draghiho kancelária. V čase od 3. do 5. apríla sa z krajiny stane vysokoroziková „červená zóna“ a budú tam platiť prísne pravidlá zodpovedajúce tomuto režimu.

09:09 SVET - Česká republika zaznamenala za piatok 14 920 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je o 1 750 viac než pred týždňom.

Informoval o tom v spravodajský portál iDNES.cz s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva. Index rizika českého protiepidemického systému (PES) zostáva na úrovni 73 bodov. Reprodukčné číslo vírusu (R0), ktoré určuje, koľko osôb v priemere nakazí jeden infikovaný, mierne stúplo z hodnoty 0,91 na 0,94. Naďalej tak zostáva pod hodnotou jedna, čo znamená, že epidémia sa spomaľuje.

V Česku podľa ministerstva zdravotníctva od začiatku pandémie potvrdili 1 392 108 prípadov nákazy koronavírusom a 23 083 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19. V krajine je aktuálne hospitalizovaných 8 742 ľudí, stav 1 968 z nich je vážny. V Česku bolo celkovo podaných už viac ako milión dávok vakcín proti novému koronavírusu. Aspoň jednu dávku dostalo vyše 700-tisíc ľudí. Oboma dávkami vakcíny zaočkovali v Česku 296 424 ľudí.

06:56 SVET - Slávnostný galavečer udeľovania francúzskych filmových cien Cézar poznačili protesty proti dlhodobému uzavretiu francúzskych kín, divadiel a ďalších kultúrnych inštitúcií, ktoré sú už mesiace mimo prevádzky v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu.

Podľa agentúry AFP malo tohtoročné udeľovanie Cézarov, francúzskej obdoby Oscarov, silne spolitizovanú atmosféru vyvolanú rastúcou frustráciou z uzavretia kín a divadiel.

Herečka Corinne Masierová sa počas galavečera na protest proti súčasnému ochromeniu francúzskej kultúry priamo na pódiu vyzliekla donaha.

Na obnaženej hrudi mala nápís: "No culture, no future" (Bez kultúry niet budúcnosti). "Moje deti môžu ísť do (predajne) Zara, ale nie do kina. To sa nedá pochopiť," vyhlásil pri preberaní jedného z ocenení Stéphane Demoustier.

Hlavná moderátorka večera, komička Marina Fois, v tejto súvislosti ostro skritizovala francúzsku ministerku kultúry Roselyne Bachelotovú, ktorú obvinila z nečinnosti.

Divadlá, kiná, múzeá a ďalšie kultúrne inštitúcie sú vo Francúzsku zatvorené už od vlaňajšieho októbra, keď bol v krajine zavedený posledný úplný lockdown. Naproti tomu opatrenia v niektorých iných sférach boli už medzičasom zrušené alebo zmiernené.

Dlhodobé ochromenie kultúrneho života vyvoláva vo Francúzsku čoraz väčšie napätie. Mnohí umelci aj bežní Francúzi požadujú znovuotvorenie kultúrneho sektora za podmienky dodržiavania epidemiologických pravidiel.

06:00 SVET - Koronakríza by mohla tento rok stiahnuť do extrémnej chudoby ďalších 39 miliónov Afričanov, hoci sa predpokladá, že ekonomika sa zotaví z najhoršieho poklesu za vyše polstoročia.

Celkový počet ľudí žijúcich za menej ako 1,9 dolára denne by v horšom prípade stúpol na 465,3 milióna, čo predstavuje asi 34,4 percenta populácie Afriky.

Oznámila to vo svojom najnovšom hospodárskom výhľade pre tento rok Africká rozvojová banka (AfRB).

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tento rok turizmu neprial
 2. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 8. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 9. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 10. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 1. Dobrá receptúra musí mať „oko draka“
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 8. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 17 272
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 17 170
 3. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 8 917
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 820
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 829
 6. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 475
 7. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 3 553
 8. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 3 072
 9. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 3 024
 10. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 2 719
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tvrdí, že na covid bol pripravený teoreticky, no prakticky nemohol byť pripravený nikto.


a 1 ďalší 1 h
Rúška bolo na uliciach vidieť len sporadicky.

Slováci sa zrazu ocitnú v inom svete.


a 1 ďalší 2 h
Skryť Zatvoriť reklamu