SME
Utorok, 30. november, 2021 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Timmermans pripustil chyby eurokomisie pri stratégii očkovania (minúta po minúte)

Nórskych zdravotníkov po vakcíne hospitalizovali pre krvné zrazeniny.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte

Minútu po minúte sme ukončili. Online spravodajstvo o pandémii COVID-19 budeme prinášať opäť zajtra.

Skryť Vypnúť reklamu

21:11 SVET - Od apríla by sa kapacita dodávok vakcín do Česka mala výrazne zvýšiť.

Podľa nedeľňajšieho vyjadrenia českého premiéra Andreja Babiša by sa potom mohlo očkovať až stotisíc vakcín denne. Ak by sa tak dialo, potom by sa od 6. do 16. apríla podalo približne rovnaké množstvo dávok ako od konca decembra do dnešného dňa, informoval portál Novinky.cz.

"Hlavný cieľ je, aby sme k 1. aprílu mali prázdne mrazničky, aby sme mohli 6. apríla nabehnúť na kapacitu 100.0000 vakcín denne," povedal Babiš vo svojom pravidelnom vystúpení na Facebooku. Momentálne sa denne podáva asi 40.000 dávok. Vakcinácia sa zrýchlila na prelome februára a marca. Vo februári denne očkovali 15.000 až 20.000 ľudí denne. Doteraz bolo podaných 1.068.683 dávok.

Skryť Vypnúť reklamu

20:57 SVET - AstraZeneca zhodnotila údaje 17 miliónov zaočkovaných, súvislosť s krvnými zrazeninami nenašli.

"Starostlivé zhodnotenie všetkých dát o bezpečnosti viac ako sedemnástich miliónov zaočkovaných ľudí nepreukázalo zvýšené riziko pľúcnej embólie, hlbokej žilovej trombózy alebo zníženého množstva krvných doštičiek v akejkoľvek vekovej skupine, u akéhokoľvek pohlavia, akejkoľvek šarže , či v určitej krajine, " oznámila farmaceutická firma.

19:50 SVET - Hlavný medicínsky poradca amerického prezidenta Joea Bidena Anthony Fauci nechápe, prečo niektorí ľudia odmietajú preukázateľne bezpečné a účinné vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Odborník na infekčné choroby svoje rozčarovanie vyjadril v relácii Meet the Press televízie NBC, kde komentoval váhanie Američanov s vakcínami.

Skryť Vypnúť reklamu

„Jednoducho nedokážem pochopiť, aký je na to dôvod, keď máte vakcínu, ktorá je účinná na 94 do 95 percent a je veľmi bezpečná. Jednoducho to nechápem,“ vyjadril sa. Otázka váhania s vakcínami je dôležitá, keďže na porazenie koronavírusu sa musí zaočkovať väčšina obyvateľstva, pripomína agentúra AP. Prieskumy verejnej mienky ukazujú rozdiely v tejto otázke na základe rasy a politiky.

Viac skeptickí voči vakcínam sú Afroameričania a podporovatelia exprezidenta Donalda Trumpa. Fauci upozornil, že vakcíny zachránili Spojené štáty od kiahní, detskej obrny, osýpok a ďalších chorôb. „Musíme oddeliť politické presvedčenie od toho, čo je zdravý rozum, jasné veci o verejnom zdraví,“ skonštatoval.

Súvisiaci článok Trnavská automobilka zastavuje výrobu, pre pandémiu chýbajú čipy Čítajte 

19:48 SLOVENSKO - Pandémia ochorenia COVID-19 komplikuje výrobu v trnavskej automobilke Stellantis.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako informoval jej hovorca Peter Švec, výpadok dodávok polovodičových komponentov nevyhnutných pre produkciu zapríčinil zastavenie výroby v sobotu 13. marca. Na jednej výrobnej zmene došlo k zastaveniu výroby aj v nedeľu.

"K rovnakému kroku musí automobilka pristúpiť aj v pondelok 15. marca na dvoch pracovných zmenách. Automobilka intenzívne pracuje na možnostiach dodania potrebných dielov a o vývoji situácie bude informovať svojich zamestnancov," uviedol Švec.

18:44 SLOVENSKO- V regionálnej autobusovej doprave zaznamenala spoločnosť Slovak Lines vzhľadom na pandemickú situáciu a uzavreté školy v januári 2021 medziročný prepad na úrovni 65 percent.

Ako uviedla pre agentúru SITA Eva Vozárová, hovorkyňa Slovak Lines, počty cestujúcich prudko ubudli, čo sa odrazilo na tržbách vo vnútroštátnej aj medzinárodnej doprave. Prerušenie medzinárodnej dopravy na jar 2020 znamenalo pre Slovak Line 100-percentný výpadok tržieb. Výrazný bol aj pokles cestujúcich v regionálnej doprave, a to hlavne v období, keď veľké množstvo ľudí pracovalo z domu a žiaci 2. stupňa a stredných škôl nechodili do škôl.

Skryť Vypnúť reklamu

18:39 SVET - Zotavovanie španielskej ekonomiky z pandémie COVID-19 bude tento rok pravdepodobne pomalšie, ako sa pôvodne očakávalo.

OZnámil to šéf španielskej centrálnej banky Pablo Hernández de Cos v rozhovore pre noviny El Mundo. Podľa neho bude tempo rastu hospodárstva závisieť od rýchlosti očkovania. Španielska centrálna banka vo svojej doterajšej prognóze zatiaľ odhaduje, že sa hrubý domáci produkt (HDP) krajiny v roku 2021 zvýši o 6,8 % a na úroveň pred pandémiou sa vráti na budúci rok. Guvernér však pre El Mundo povedal, že tohtoročný rast HDP bude pravdepodobne slabší. Domnieva sa, že banka pristúpi k revízii svojej prognózy pre španielsku ekonomiku v tomto roku smerom nadol pre horšiu situáciu v prvej časti roka. "Očakávame intenzívnejšie zotavenie od druhého polroka, ale presný okamih aj intenzita (zotavovania) budú vo veľkej miere závisieť od rýchlosti distribúcie vakcín."

Skryť Vypnúť reklamu

18:33 SVET - Parížskemu regiónu zrejme hrozí ďalší lockdown. Tamojšie jednotky intenzívnej starostlivosti sa zapĺňajú v dôsledku šírenia nákazlivejších variantov koronavírusu a obmedzené zásoby vakcín zase spomaľujú očkovacie úsilie. Cez víkend špeciálne zdravotnícke lietadlá previezli pacientov z parížskeho regiónu do menej zaťažených regiónov.

Riaditeľ francúzskeho úradu verejného zdravotníctva Jérome Salomon sa v nedeľu v televízii BFM TV vyjadril, že ak si situácia bude vyžadovať lockdown, tak k nemu pristúpia. „Situácia je v parížskom regióne komplexná, napätá a zhoršuje sa,“ skonštatoval.

Zároveň uznal, že celoštátny zákaz vychádzania po 18:00 v niektorých regiónoch nestačil na zabránenie nárastu prípadov nákazy koronavírusom, najmä variantom identifikovaným vo Veľkej Británii. Vláda sa po mesiace spolieha na zákazy vychádzania či zatvorenie reštaurácií a ďalších prevádzok, aby sa vyhla úplnému lockdownu, pripomína agentúra AP. Lokalizované ohniská nákazy však vyvolávajú otázky o vládnej stratégii.

Skryť Vypnúť reklamu

18:22 SVET - Holandská polícia použila proti demonštrantom v Haagu vodné delo.

Načítavam video...

Stalo sa tak deň pred začiatkom trojdňových parlamentných volieb v krajine, informovala agentúra AFP. V parku v centre mesta sa zhromaždili stovky demonštrantov, aby vyjadrili nesúhlas s premiérom Markom Ruttem. Vyčítajú mu aj opatrenia, ktoré jeho vláda zaviedla proti šíreniu koronavírusu.

Polícia sa pokúsila obmedziť počet osôb na proteste v rámci platných obmedzení v dôsledku koronavírusu. Po tom, čo niektorí demonštranti na konci protestu odmietli odísť, zasahovali policajti so štítmi, obuškami a psami i na koňoch. Polícia nakoniec použila vodné delo, ale mnoho demonštrantov sa ukrylo pod dáždnikmi. "Pretože klamú o všetkom a pracujú iba pre seba, a nie pre ľudí. Takže hlavne preto som tu dnes," uviedol pre AFP jeden z demonštrantov.

Skryť Vypnúť reklamu

18:20 SLOVENSKO - Verejnosť sa môže na Slovensku očkovať proti ochoreniu COVID-19 už celkovo v 88 očkovacích centrách, pričom pri 14 z nich ide o veľkokapacitné očkovacie centrá.

TASR o tom v nedeľu informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Pripomenula, že sieť očkovacích centier, pri ktorej sa zohľadňuje logistická a skladovacia náročnosť jednotlivých vakcín, ministerstvo buduje už od decembra minulého roka. Priblížila, že 60 vakcinačných centier pre verejnosť sa nachádza v nemocniciach a 14 je ich umiestnených v poliklinikách.

Rezort podľa Eliášovej vypracoval koncept rozširovania očkovacej siete. Pri budovaní vakcinačných centier sa podľa jej slov zohľadňovali skladovacie nároky jednotlivých vakcín. Z tohto dôvodu sa vakcínami od konzorcia Pfizer/BioNTech očkuje v nemocniciach. Vakcíny od spoločnosti Moderna sa používajú v poliklinikách a vo veľkokapacitných centrách, ktoré MZ SR zriaďuje v spolupráci so samosprávnymi krajmi, sa používa očkovacia látka AstraZeneca.

Skryť Vypnúť reklamu

17:25 SLOVENSKO - V prípade úmrtia 38-ročnej ženy po očkovaní vakcínou od firmy AstraZeneca nie je možné dať očkovanie a úmrtie do priameho súvisu.

V reakcii na medializovaný prípad to uviedol Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), ktorý sa odvoláva na doteraz dostupné údaje. Stanovisko úradu zaslala hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková s tým, že štátny ústav pokračuje v hodnotení kauzality v tomto prípade.

"V prípade medializovaného prípadu podnikol ŠÚKL štandardné kroky na prešetrenie nahlásených nežiaducich účinkov ešte v priebehu minulého týždňa pred spracovaním reportáže. Redaktorka oslovila Štátny ústav v piatok so všeobecnými otázkami k vakcíne od AstraZeneca a nepýtala sa na konkrétny prípad. Akonáhle budeme mať k dispozícii potrebné informácie, prípad vyhodnotíme a o výsledku budeme transparentne informovať," ozrejmila Jurkemíková.

Skryť Vypnúť reklamu

16:44 SVET - Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 9 012 na celkovo 1 460 756.

Vyplýva to z nedeľňajších údajov Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany. Chorobe COVID-19, ktorú uvedený koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje, podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín v krajine 145 ľudí, čím tamojší celkový počet obetí pandémie stúpol na 28 303. Z ochorenia sa uzdravilo ďalších 2743 ľudí; od začiatku pandémie už 1 222 516.

Súvisiaci článok Pokuty dostali aj skateboardisti na námestí. Podľa hliadky porušili zákaz vychádzania Čítajte 

16:31 SLOVENSKO - Pokuty za porušenie opatrení v Nitre dostali aj chlapci, ktorí jazdili na skateboardoch na Svätoplukovom námestí.

Podľa mestskej polície nemali prekryté horné dýchacie cesty a porušili zákaz vychádzania, keďže jazda na skateboardoch nie je medzi výnimkami. Uložili im „sankcie nižšej hodnoty“.

Skryť Vypnúť reklamu

"Myslím si, že hovoriť o porušení zákazu vychádzania je absurdné. Chlapci len športovali. Mali by teda pokutovať napríklad aj kolobežkárov, ktorí sa vozia po centre," reagoval muž z Nitry.

16:08 SLOVENSKO - V novootvorenom veľkokapacitnom očkovacom centre v priestoroch Národného futbalového štadióna v Bratislave zaočkovali počas tohto víkendu proti ochoreniu COVID-19 zatiaľ zhruba 2 900 ľudí.

Načítavam video...

Na dnešnom brífingu o tom informoval predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

„V sobotu sme v NFŠ zaočkovali zhruba 1 500 osôb, dnes zatiaľ 1 400 ľudí, ale dnes ešte pokračujeme," uviedol Droba a dodal, že ďalších niekoľko stoviek ľudí bolo počas posledných dvoch víkendov zaočkovaných v Poliklinike Karlova Ves. Predseda BSK upozornil na problémy s registráciou ľudí na očkovanie prostredníctvom systému Národného centra zdravotníckych informácií.

Skryť Vypnúť reklamu

„Hlavný problém, ktorý vnímame za tieto dva dni, sú nedostatky v registračnom systéme NCZI. Je tam niekoľko nedostatkov a my sa určite ako BSK budeme uchádzať o možnosť vytvoriť vlastný registračný systém, kde dostaneme plnú kontrolu nad tým, kto a kedy príde na očkovanie," uviedol.

Ako poznamenal lekár kraja a riaditeľ Odboru zdravotníctva BSK Tomáš Szalay, očkovanie v Karlovej Vsi pomohlo k príprave na očkovanie v NFŠ. „Jediné, čo nás brzdí, je prihlasovanie. Bol by som rád, keby nám Ministerstvo zdravotníctva SR umožnilo vytvoriť a používať vlastný systém,“ doplnil Szalay.

14:06 SVET - V Poľsku pribudlo za posledný deň 17.259 nových prípadov nákazy koronavírusom a 110 súvisiacich úmrtí.

Vyplýva to zo nedeľňajších údajov poľského ministerstva zdravotníctva, o ktorých informovala spravodajská stanica TVN24. Poľsko zaznamenalo od vypuknutia pandémie celkovo 1 906 632 prípadov nákazy, pričom ochoreniu COVID-19 podľahlo v krajine 47 178 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

S potvrdenou nákazou koronavírusom je v Poľsku aktuálne hospitalizovaných 19 654 ľudí a ďalších 292 772 osôb je v karanténe. Z nákazy sa doteraz vyliečilo 1 560 227 ľudí.

13:02 SVET - Írsko pozastavilo očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca.

Urobilo tak na základe správ o výskyte krvných zrazenín u niekoľkých zaočkovaných osôb v Nórsku. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na hovorcu írskeho ministerstva zdravotníctva.

Tento krok nastal po tom, čo írsky národný výbor pre imunizáciu odporučil, aby v krajine preventívne prerušili očkovanie vakcínou od AstraZenecy po sobotňajšej "správe Nórskej agentúry pre lieky o nových závažných prípadoch týkajúcich sa výskytu krvných zrazenín u dospelých po očkovaní".

12:41 SVET - Nadchádzajúci týždeň bude v Maďarsku doteraz najťažším v rámci pandémie nového druhu koronavírusu , povedal v rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth Rádió predseda vlády Viktor Orbán, podľa ktorého však - napríklad na rozdiel od Slovenska - jeho krajina nebude potrebovať pomoc zo zahraničia.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa jeho slov Maďarsko je v situácii, že môže ponúknuť pomoc iným krajinám, pretože v pomere k počtu obyvateľov je tam k dispozícii najviac nemocničných postelí, ako aj umelých pľúcnych ventilátorov.

12:40 SVET - Írsky Národný poradný výbor pre imunizáciu odporučil pozastaviť používanie vakcíny proti koronavírusu od firmy AstraZeneca a Oxfordskej univerzity.

Stalo sa tak po tom, čo Nórska lieková agentúra informovala o vážnych prípadoch krvných zrazenín u dospelých ľudí po očkovaní danou látkou. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Popredný írsky zdravotnícky predstaviteľ Ronan Glynn vysvetlil, že informácie z Nórska dostali v sobotu v noci. Hoci podľa neho zatiaľ neexistujú dôkazy o súvislosti s vakcínou a danými prípadmi, k rozhodnutiu dospeli z preventívnych dôvodov. Výbor by mal o používaní vakcíny AstraZeneca v nedeľu diskutovať.

Skryť Vypnúť reklamu

12:38 SVET - Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 8 863 nakazených novým druhom koronavírusu, v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 162 chorých a na umelej pľúcnej ventilácii je napojených už 1 005 pacientov.

Vyplýva to z údajov operačného štábu zverejnených v nedeľu na webe. Počet infikovaných od vypuknutia koronavírusovej pandémie dosiahol 516 490 a dosiaľ evidujú 16 952 obetí covidu. Stúpa aj počet aktuálne nakazených, ktorých je 146 647.

Hospitalizovaných je 8 764 chorých. V Maďarsku pokračuje očkovanie proti vírusu SARS-CoV-2, zaočkovali už 1 319 266 osôb. Z nich 392 703 dostalo aj druhú dávku jednej z piatich vakcín, ktoré sú v Maďarsku k dispozícii.

12:34 SLOVENSKO - Titulok reportáže o úmrtí ženy po očkovaní proti ochoreniu COVID-19 bol zavádzajúci. Oznámila to polícia vo svojom profile Hoaxy a podvody - Polícia SR na Facebooku.

Odvoláva sa pritom na titulok, ktorý si mohli diváci Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) prečítať minulý piatok. Žena poskytla médiu rozhovor pred pár týždňami, bezprostredne po očkovaní vakcínou AstraZeneca. V rozhovore opisovala vedľajšie účinky, dva týždne po očkovaní zomrela. V poslednej reportáži sa vyjadroval otec zosnulej, podľa ktorého môže za smrť jeho dcéry podanie očkovacej látky.

„Titulok reportáže priamo spájal úmrtie ženy a podanie očkovacej látky. Iste, to, že k úmrtiu došlo po vakcinácií je faktom z hľadiska časovej následnosti udalostí. Publikum sa však na tento titulok nebude pozerať na základe časovej osi, ale priamo si spojí vakcináciu a smrť do jedného vzorca príčiny a následku. To, že za následok smrti svojej dcéry označil vakcináciu jej otec, nie je nič prekvapujúce. Ide o pozostalého rodiča, ktorý prežíva najhoršie obdobie svojho života. Hlavným problémom nie je jeho vyjadrenie, ale spracovanie reportáže," vysvetlila polícia.

Zdôraznila, že pitva, ktorá určí príčinu smrti mladej ženy a možný súvis s podaním vakcinácie, ešte nebola vykonaná. "Aj keď toto tvrdenie zaznelo v reportáži, na publikum nebude mať žiadny účinok. Diváci si z reportáže odniesli iba tieto kľúčové slová ,úmrtie po očkovaní," doplnila polícia.

12:33 SLOVENSKO - V boji proti ochoreniu COVID-19, iným ochoreniam a pooperačným stavom môže v nemocniciach pomôcť systém telemedicíny.

Na jej výskum a rozvoj sa zameria nový projekt za vyše 6,9 milióna eur, ktorý má eliminovať úmrtnosť na nový koronavírus. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.

Za výskum bude zodpovedná spoločnosť Asseco Central Europe. Telemedicína by sa mohla využívať v nemocniciach, zdravotných zariadeniach, domovoch sociálnych služieb, či pri bežných ľuďoch. "Systém bude založený na báze umelej inteligencie a neurónových sietí, schopných vo veľkej miere vyhodnocovať dáta s vysokou presnosťou a zároveň sa automatizovane učiť novým možnostiam pre zabezpečenie pomocných podkladov pre rozhodovanie lekárov vo veci zdravotného stavu pacienta a jeho možností monitorovania a liečby i na diaľku," vysvetlila PR manažérka spoločnosti Asseco Michaela Hollá.

12:18 SLOVENSKO - Dá sa očakávať, že aj po pandémii nového koronavírusu sa budú komunikácia, práca a jej riadenie využívať vo virtuálnom priestore čím ďalej, tým viac.

"Okrem mnohých nástrah, ktorými je virtuálny svet objektívne sprevádzaný, nám v súčasnosti ponúka aj efektívne pracovné výhody. Sú to napríklad úspora času či výrazné znižovanie cestovania do práce," povedala pre TASR sociologička Marcela Šarvajcová z Katedry sociológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

"Zamestnanci si osvojili porady cez počítač a okrem súkromnej sféry boli nútené na túto cestu prejsť aj viaceré samosprávy, ich zastupiteľstvá sú taktiež na diaľku. Niektoré nadnárodné spoločnosti rušia svoje kancelárske priestory a presúvajú svojich zamestnancov výhradne na prácu z domu, odkázaných len na online komunikáciu," podotkla.

"Tento narastajúci trend je však nevyhnutné aktívne pozorovať a zameriavať sa na adekvátnu psychohygienu a iné možnosti podpory duševného zdravia zo strany zamestnávateľa," dodala s tým, že ako doplnok k aktívnemu pracovnému prostrediu je však riešenie pracovných vecí online veľmi výhodné. "Očakávam, že ľudia si naň veľmi rýchlo zvyknú a aplikujú ho do praxe aj po pandémii nového koronavírusu," zhrnula.

11:14 SVET - Česká republika zaznamenala za sobotu 6 914 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je o 2 207 menej než pred týždňom. Informoval o tom v nedeľu spravodajský portál iDNES.cz s odvolaním sa na údaje ministerstva zdravotníctva.

Index rizika českého protiepidemického systému (PES) klesol zo 73 na 71 bodov. Ide o najnižšiu hodnotu za viac ako mesiac. V ČR podľa ministerstva zdravotníctva od začiatku pandémie potvrdili 1.399.078 prípadov nákazy koronavírusom a 23.226 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19.

10:41 SVET - Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans v rozhovore pre nemecký denník Der Tagesspiegel pripustil, že v rámci stratégie očkovania proti koronavírusu v Európskej únii došlo k niekoľkým chybám.

"Je pravda, že pri objednávaní vakcín došlo k chybám v Bruseli aj v členských štátoch," uviedol Timmermans. Povedal, že je pripravený zhodnotiť situáciu na konci pandémie. "A potom uvidíme, čo sme urobili zle a čo dobre," zhodnotil. Najskôr je však podľa jeho slov potrebné zabezpečiť, aby "bola celá Európa zaočkovaná".

10:32 SLOVENSKO - V sobotu urobili aj 575 033 antigénových testov, pozitívnych vyšlo 3 688, čo predstavuje 0,64 percenta.

Celkový počet vykonaných antigénových testov doteraz je 17 746 180, z čoho bolo pozitívne testovaných 320 375 ľudí.

10:14 SLOVENSKO - V sobotu vzrástol počet ľudí, ktorí dostali aspoň prvú dávku vakcíny proti covidu o 4 687 na 406 262 zaočkovaných.

Druhou dávkou preočkovali v sobotu iba 217 ľudí. Celkovo ju na Slovensku dostalo už 214 666 ľudí.

09:59 SLOVENSKO - PCR testy odhalili 1 268 nových prípadov. V sobotu takto vyšetrili 7 149 vzoriek s pozitivitou na úrovni 17,74 percenta.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Trenčianskom kraji (270), nasledujú Banskobystrický kraj (209), Prešovský (200), Trnavský (155), Košický (146), Žilinský (113), Bratislavský (110) a Nitriansky (65). Je medzi nimi 607 mužov a 661 žien.

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 88 prípadov. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 8 528 celkový počet úmrtí "s Covidom" je 1 657, informovalo Ministerstvo zdravotníctva na svojom webe.

Pokles hospitalizovaných s covidom alebo podozrením naň, ktorý pretrvával celý týždeň sa zastavil a v sobotu pribudlo na lôžkach 15 pacientov. Potvrdený covid má aktuálne 3 536 hospitalizovaných. Podozrenie na COVID-19 má 216 pacientov. Na intenzívkach je 316 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 351 chorých.

"Celkový počet neaktívnych prípadov je 478 739. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné," doplnilo ministerstvo.

07:14 SVET - Taliansko chce mať do septembra zaočkovaných 80 percent populácie, vyplýva z národného vakcinačného plánu, ktorý v sobotu v Ríme predstavila talianska vláda. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa plánu sa má v krajine podať najmenej pol milióna dávok vakcíny denne. V súčasnosti je denne zaočkovaných iba 170-tisíc ľudí, čo je zhruba tretina predpokladaného počtu. Vakcinačnú kampaň v Taliansku - podobne ako v ďalších európskych krajinách - značne spomaľuje nedostatok vakcín. Podľa vlády bolo do krajiny doteraz dodaných 7,9 milióna dávok vakcíny, toto číslo sa však má v priebehu nasledujúcich troch týždňov zdvojnásobiť. Krajina očakáva dodanie ďalších asi 52 miliónov vakcín do júna a 84 miliónov na jeseň.

07:08 SVET - Troch nórskych zdravotníkov, ktorí boli nedávno zaočkovaní proti koronavírusu vakcínou od firmy AstraZeneca, hospitalizovali pre krvácanie, krvné zrazeniny a nízky počet krvných doštičiek, informovala agentúra Reuters.

Všetci traja zdravotníci majú menej ako 50 rokov. Hoci súvislosť aktuálneho stavu pacientov s vakcínou zatiaľ nebola preukázaná, nórske úrady označili situáciu za vážnu.

"Nevieme, či tieto prípady súvisia s vakcínou," uviedol Sigurd Hortemo, hlavný lekár Nórskej liekovej agentúry na tlačovej konferencii, zorganizovanej spoločne s Nórskym inštitútom verejného zdravotníctva. Dodal, že Európska lieková agentúra (EMA) vyšetrí tieto tri incidenty.

07:00 SVET - Vakcína Sputnik Light, ktorá je zjednodušenou jednodávkovou verziou už známej vakcíny Sputnik V, je podľa vývojárov takmer pripravená na použitie, informovala agentúra TASS.

Riaditeľ Národného výskumného centra pre epidemiológiu a mikrobiológiu Alexandr Gincburg ooznámil, že ,imunita po podaní "light vakcíny" sa vytvorí do troch týždňov a bude pretrvávať tri až štyri mesiace. Predpokladá pritom, že ak sa takto zaočkovaný človek napriek tomu nakazí koronavírusom SARS-CoV-2, nemal byť mať ťažkú formu ochorenia. Zároveň môže byť po troch mesiacoch od podania Sputniku Light zaočkovaný druhou zložkou vakcíny Sputnik V, čím sa predĺži obranyschopnosť tela.

Vakcína Sputnik Light je jednoduchšia na výrobu a bude určená prioritne na export. Jej účinnosť sa pohybuje na úrovni medzi 73 až 85 percentami. Hlavným cieľom aplikovania tejto vakcíny je znížiť počet úmrtí na koronavírusovú infekciu v krajinách, kde je úmrtnosť veľmi vysoká.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 2. Zaujímavé štúdium, skvelá práca aj plat. Vieš, kam ísť
 3. BLoKK v Bratislave je pred dokončením, ponúka posledné apartmány
 4. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 5. Spoznajte protizápalové účinky Kypriny úzkolistej spod Tatier
 6. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 7. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 8. Študuj, čo ťa baví na Trenčianskej univerzite!
 9. Výhody najväčšej obchodnej siete objavuje aj verejný sektor
 10. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 1. Anketu Elektromobil roka 2021 ovládla ŠKODA
 2. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 3. Zmeny v systéme revíznych postupov
 4. Compliance – kto by mal byť zodpovedný?
 5. Tabaková mládež. Čo s ňou?
 6. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 7. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 8. Spoznajte protizápalové účinky Kypriny úzkolistej spod Tatier
 9. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch
 10. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 29 477
 2. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 15 036
 3. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 11 793
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 7 355
 5. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 143
 6. Karnozín – účinná látka s obrovským potenciálom 3 091
 7. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 2 726
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 705
 9. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 2 423
 10. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 2 328
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Týka sa to zatiaľ deviatich okresov.


18 h
Jozef Brhel.

Najvyšší súd zvrátil rozhodnutie sudkyne špecializovaného súdu.


32m
Cestujúci z južnej Afriky čakajú na letisku na výsledok testu na prítomnosť koronavírusu.

PCR testy nemusia variant zachytiť.


15 h

Neprehliadnite tiež

Jozef Brhel.

Najvyšší súd zvrátil rozhodnutie sudkyne špecializovaného súdu.


32m
Ilustračné foto.

Variant sa šíri rekordne rýchlo


TASR 33m
Ilustračné foto

Skupina sa mala zaoberať predajom drog.


TASR 57m

Ako sa vyvíja nákaza na Slovensku?


a 1 ďalší 2 h
Skryť Zatvoriť reklamu