SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Celé Slovensko ostáva v čierne farbe, do bordovej by sa mohlo prepnúť 19. apríla (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 365-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 10 156 obetí. Platia sprísnené opatrenia.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

21:54 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v stredu.

Skryť Vypnúť reklamu

21:38 SLOVENSKO - V piatich vakcinačných centrách sú termíny na očkovanie proti ochoreniu Covid-19 voľné ešte aj na tento týždeň. Záujemcovia vo veku od 50 do 60 rokov môžu využiť voľné kapacity v Košiciach. Pre ľudí nad 60 rokov sú ešte dostupné termíny v Banskej Bystrici, Bardejove, Prešove a Sabinove, informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Záujemcovia o očkovanie vo veku 50 až 60 rokov sa môžu prihlásiť do Veľkokapacitného očkovacieho centra v Košiciach (Stredná odborná škola informačných technológií). Termíny sú voľné 8. a 11. apríla, očkuje sa vakcínou AstraZeneca.

Pre záujemcov starších ako 60 rokov sú dostupné termíny 7., 8. a 9. apríla v Poliklinike Alian Bardejov, Poliklinike Sabinov, Poliklinike Sekčov Prešov a v Zelenom sne Banská Bystrica. Týmto osobám sa podáva očkovacia látka Moderna .

Skryť Vypnúť reklamu

20:51 SLOVENSKO -Na Slovensku od marca pokračuje mierny pokles nových prípadov Covid-19.

Súvisiaci článok Covid automat: Situácia v okresoch sa lepší, pozrite si nové rozdelenie Čítajte 

Naďalej klesá aj počet výjazdov záchrannej zdravotnej služby k covid pozitívnym resp. suspektným pacientom. Za uplynulý týždeň mali 1271 výjazdov. Pokles je badateľný naprieč krajmi.

Očkovanie v krajine podľa ministerstva plynule pokračuje. Aktuálne je aplikovaných 1 022 654 dávok, druhú dávku už dostalo 263 913 ľudí.

Očkuje sa aj v zariadeniach sociálnych služieb. "V 74 percentách týchto zariadení je už aplikovaná prvá dávka očkovacej látky, druhou dávkou sa už očkovalo v 44 percentách," spresnila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

20:40 SLOVENSKO - Slovensko zostáva aj po Veľkej noci v čiernej farbe. Z okresov budú v najvyššom stupni rizika - teda v čiernej farbe - už len dva, a to Poprad a Kysucké Nové Mesto.

Skryť Vypnúť reklamu

Pod hranicou 3000 hospitalizovaných pacientov s Covid-19 sme už niekoľko dní, ak udržíme pozitívny vývoj poklesu v číslach, postupne sa Slovensko môže prepnúť do tzv. bordovej farby už 19. apríla.

20:18 SVET - Španielsko zintenzívňuje svoje úsilie v rámci vakcinačnej kampane proti ochoreniu Covid-19. Premiér Pedro Sánchez v utorok uviedol, že zvýšenie dodávok vakcín v nasledujúcich mesiacoch umožní do konca augusta zaočkovanie 70 percent dospelej populácie Španielska, čo predstavuje asi 33 miliónov ľudí.

19:42 SVET - Vakcína od Moderny ochráni zaočkovaného minimálne šesť mesiacov. Vyplýva to z nového výskumu, ktorého výsledky zverejnili v lekárskom týždenníku New England Journal of Medicine.

Vakcína Moderna tak chráni podobným spôsobom ako iná očkovacia látka od konzorcia Pfizer/BioNTech. U nej taktiež zistili ochranu na prinajmenšom šesť mesiacov, a to aj proti variantu , ktorý je dominantný v Juhoafrickej republike.

Skryť Vypnúť reklamu

19:32 SVET - Počet zaočkovaných proti koronavírusu v Maďarsku dosiahol 2,5 milióna , preto sa v stredu môžu otvoriť obchody a prevádzky služieb, oznámil to na Facebooku predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

19:21 SVET - Stovky obyvateľov Bosny a Hercegoviny v Sarajeve protestovali proti vláde, žiadali jej odstúpenie. Vládu kritizujú za to, že si nedokáže poradiť s pandémiou a nie je schopná spustiť celoštátne očkovanie proti covidu.

Súvisiaci článok Na Veľkú noc akoby zákazy cestovania neplatili. Hrozí oddialenie uvoľňovania Čítajte 

18:25 SLOVENSKO - Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) nemôže bez dostatočných dôkazov prijať odborné stanovisko k pomeru prínosov a rizík vakcíny Sputnik V.

Dôvodom sú chýbajúce údaje od výrobcu, nekonzistentnosť liekových foriem a nemožnosť vzájomne porovnávať šarže používané v rôznych štúdiách a krajinách. Stanovisko 30. marca zaslal ministerstvu zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

18:06 SVET - WHO nepodporuje zavedenie očkovacích preukazov za účelom cestovania medzi krajinami, keďže zatiaľ nie je jasné, či vakcinácia dokáže zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Stanovisko vyhlásila hovorkyňa WHO Margaret Harrisová, informovala agentúra Reuters.

„Ako WHO momentálne hovoríme, že neradi by sme videli očkovací preukaz ako požiadavku na vstup alebo odchod z krajiny, pretože v tejto fáze si ešte nie sme istí tým, či vakcína skutočne bráni prenosu nákazy,“ povedala Harrisová. Dodala, že v tejto súvislosti je potrebné zvážiť aj ďalšie množstvo otázok vrátane možnej diskriminácie ľudí, ktorí sa z rôznych dôvodov nemôžu dať zaočkovať.

18:02 SVET - Zavedenie vakcín proti koronavírusu a vynaloženie obrovských prostriedkov štátnej pomoci na zníženie dopadov pandemickej recesie v tomto roku urýchlia globálny ekonomický rast o rekordných šesť percent. V najnovšej prognóze to uviedol Medzinárodný menový fond.

Skryť Vypnúť reklamu

18:01 SVET - Už 3,8 milióna občanov Maďarska sa zaregistrovalo na očkovanie proti novému typu koronavírusu. Uviedla to v utorok v Budapešti šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby Cecília Müllerová, podľa ktorej stúpol v uplynulých piatich týždňoch počet záujemcov o vakcínu o 1,5 milióna.

Müllerová podľa servera privatbankar.hu vyjadrila nádej, že sa bude dať dosiahnuť 70-percentná zaočkovanosť obyvateľstva. Podľa prieskumu Ústredného štatistického úradu (KŠH) z konca marca prejavilo záujem o vakcínu proti ochoreniu COVID-19 vyše 55 percent populácie tejto desaťmiliónovej krajiny, pričom 20 percent respondentov uviedlo, že sa v danej otázke ešte nerozhodlo.

17:59 SLOVENSKO - Na pripomienku zosnulých na ochorenie COVID-19 sa v nedeľu 11. apríla na desať minút rozoznejú zvony katolíckych kostolov na Slovensku. Informovala o tom tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS) na svojej webovej stránke.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako ďalej vysvetlila, katolícka cirkev v daný deň slávi Nedeľu Božieho milosrdenstva, ktorá završuje Veľkonočnú oktávu. Biskupi vybrali túto nedeľu, aby prosili o milosrdenstvo pre zosnulých a o pomoc pre pozostalých.

17:34 SLOVENSKO - Národné centrum zdravotníckych informácií na svojom webe upravilo štatistiky úmrtnosti z dopoludnia. Včera covidu na Slovensku podľahlo ďalších 62 chorých.

Celkovo už pľúcnu formu COVID-19 na Slovensku neprežilo 10 156 ľudí.

17:04 SLOVENSKO - Ďalšia fáza očkovania podľa veku by mala byť podľa informácií SME otvorená o dva týždne. Malo by ísť o ľudí nad 45 rokov. "Ďalšiu vekovú kategóriu otvoríme v nadväznosti na využite aktuálne nastavených kapacít," odpovedá na otázku otvárania novej skupiny adeptov na očkovanie Eliášová.

Skryť Vypnúť reklamu

Do utorku bolo podľa údajov ministerstva na Slovensko dodaných takmer 1,3 milióna vakcín. Ide o súčet dodávok od farmaceutických firiem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

Do konca apríla by malo prísť ešte takmer 573-tisíc vakcín od týchto troch spoločností.Okrem nich by podľa Eliášovej malo prísť na konci apríla aj vyše 26-tisíc vakcín od americkej farmaceutickej firmy Johnson&Johnson.

Otáznym nateraz zostáva očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V. Ministerstvo stále odkladá stanovisko k nej.

Nakoľko ide o vakcínu, ktorá nie je registrovaná Európskou liekovou agentúrou jej tri šarže uskladnené v farmaceutickej firme Imuna Pharm Šarišské Michaľany posudzoval Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Svoje stanovisko prezentoval ministerstvu už minulý týždeň. K vakcíne mal podľa informácií SME viaceré výhrady. Napríklad jej ruský výrobca nedal štátnym kontrolórom všetky dokumenty o výrobe.

Skryť Vypnúť reklamu

16:30 SVET - Európska agentúra pre lieky (EMA) ešte nedospela k záveru, či vakcína proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca spôsobuje krvné zrazeniny. Vedenie EMA sa tak vyjadrilo krátko po tom, ako popredný predstaviteľ tejto liekovej agentúry uviedol, že medzi zmienenou očkovacou látkou a tvorbou zrazenín existuje jasná súvislosť.

EMA uviedla vo utorňajšom vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP, že jej výbor pre bezpečnosť liečiv "zatiaľ nedospel k záveru", pričom očkovaciu látku a súvislosť s tvorbou zrazenín "momentálne ešte skúma". EMA spresnila, že výsledok oznámi na tlačovom brífingu, ktorý usporiada hneď ako bude toto skúmanie ukončené. "To sa momentálne očakáva zajtra (7. apríla) alebo vo štvrtok 8. apríla," dodala agentúra.

Skryť Vypnúť reklamu

16:29 SVET - V Česku sa od 12. apríla otvoria obchody s detským oblečením a obuvou, papiernictvá, čistiarne, práčovne, zámočníctva či farmárske trhy.

Na Twitteri o tom v utorok informoval vicepremiér a minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček, píše spravodajský portál iDNES.cz . Zoologické a botanické záhrady budú môcť od tohto dátumu taktiež obnoviť prevádzku vo vonkajších priestoroch. Kapacitu návštevníkov však budú musieť obmedziť na 20 percent. Podľa Havlíčka sa otvoria aj opravovne zariadení pre domácnosti i predaj náhradných dielov do automobilov.

Súvisiaci článok Už žiadne predbiehanie. Prihlášku na očkovanie bude musieť potvrdiť zamestnávateľ Čítajte 

16:24 SLOVENSKO - Systém prihlasovania na očkovanie sa zefektívni. Ministerstvo zdravotníctva chce zabrániť podvodom, mení preto pravidlá na prihlasovanie do čakárne, konkrétne do fázy číslo 1. Ľudia, ktorí do tejto fázy spadajú, sa môžu prihlásiť do čakárne štandardne, termín však po novom dostanú až po preverení údajov od zamestnávateľa.

Skryť Vypnúť reklamu

Rezort tak najprv overí, že skutočne spadajú do kategórie zamestnaní, ktoré sú definované v prvej fáze a očkovanie tak potrebujú z dôvodu svojej pracovnej činnosti, pretože môžu prísť do kontaktu s nakazenými.

16:02 SVET - Francúzsko v utorok dočasne premenilo svoj najväčší štadión, Stade de France, na gigantické vakcinačné centrum. Stalo sa tak v čase, keď sa francúzska vláda snaží dodržať svoj prísľub o výraznom zrýchlení očkovania proti koronavírusovému ochoreniu COVID-19, informovala tlačová agentúra AFP.

Načítavam video...

Štadión Stade de France postavili na severnom okraji Paríža pre majstrovstvá sveta vo futbale, ktoré sa vo Francúzsku konali v roku 1998. Má kapacitu viac než 80.000 miest na sedenie a zvyčajne je vyhradený pre vrcholové športové podujatia, akými sú medzinárodné futbalové a ragbyové zápasy, alebo aj pre veľké koncerty populárnej hudby.

Skryť Vypnúť reklamu

Od utorkového rána sa však pred ním tvorili zástupy ľudí čakajúcich na vakcínu proti koronavírusu. Stade de France je nateraz posledným z francúzskych štadiónov, z ktorých sa v ostatnom čase stali tzv. "vakcínodromy".

15:48 SVET - Srbský prezident Aleksandar Vučič sa v utorok nechal zaočkovať proti koronavírusu. Vybral si na to vakcínu od čínskej firmy Sinopharm. Populistický politik, ktorý v rámci častých verejných vystúpení iba zriedka nosil rúško, už mesiace sľuboval, že sa dá zaočkovať.

Rozhodnutie však z rôznych dôvodov opakovane odkladal. To viedlo ku špekuláciám, že prezident má strach z očkovania, prípadne vakcínam nedôveruje alebo sa nechal tajne zaočkovať už pred niekoľkými mesiacmi.

15:47 SVET - Lekárne v Belgicku začali od utorka predávať samodiagnostické testy na nový typ koronavírusu. „Domáce testy sú spolu s PCR testami a rýchlymi antigénovými testami vnímané ako jedna z "troch obranných línií" proti šíreniu ochorenia COVID-19,“ infromoval denník The Brussels Times.

Skryť Vypnúť reklamu

Oprávnenie predávať domáce autotesty od firiem Roche a Biosynex v cene od sedem do osem eur dostali iba lekárne, hoci sa objavili aj požiadavky, aby ich bolo možné zakúpiť aj v supermarketoch. Ľuďom s finančnými problémami budú testy z väčšej časti preplatené cez zdravotného poistenie a zaplatia za ne iba jedno euro. Každý člen rodiny si môžu zakúpiť v lekárni maximálne dva testy raz za týždeň. To má zabrániť tomu, aby ľudia hromadne kupovali domáce testy a spôsobili ich deficit v lekárňach.

15:45 SLOVENSKO - „Súvislosť medzi zriedkavými závažnými prípadmi tromboembolických komplikácií a vakcínou Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca doteraz nebola preukázaná, ale intenzívne sa prešetruje. Prínosy vakcíny aj naďalej prevyšujú jej riziká,“ vyhlásila hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Magdaléna Jurkemíková.

Skryť Vypnúť reklamu

„Štátny ústav monitoruje hlásené prípady v Európskej únii (EÚ) a je v úzkom kontakte s Európskou liekovou agentúrou (EMA) i národnými liekovými agentúrami. Momentálne pokračuje skúmanie spojitosti medzi zriedkavými prípadmi krvných zrazenín a vakcínou Vaxzevria na Výbore pre hodnotenie rizík liekov (PRAC), v ktorom má ŠÚKL svojich zástupcov. Závery výboru sa budú bezodkladne komunikovať,“ doplnila.

15:17 SLOVENSKO - Obyvatelia Kežmarského okresu by mali využívať na testovanie na ochorenie COVID-19 vlastné odberné miesta, teda v miestach svojho bydliska. Odporúča to Bezpečnostná rada okresu Kežmarok.

Umožní to podľa nej objektívnejšie zisťovanie vznikajúcich ohnísk nákazy, a tým aj prijímanie adekvátnych pandemických opatrení na zamedzenie šíreniu koronavírusu. Ako ďalej vyplýva z uznesenia rady, ktorá rokovala ešte koncom marca, apelovať na svojich obyvateľov by v tomto smere mali primátori a starostovia daného okresu. Takéto kroky by mohli podľa rady zreálniť zisťovanie miery zamorenosti v jednotlivých mestách a obciach. Kežmarský okres je podľa COVID automatu dlhodobo v červenej farbe, teda v druhom stupni varovania.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Záujem o očkovanie proti covidu vzrástol, najpopulárnejšia je vakcína Pfizer Čítajte 

15:07 SLOVENSKO - Ochota dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 na Slovensku opäť narástla a od apríla minulého roka je najvyššia. Zatiaľ čo na prelome januára a februára to bolo 39,8 percenta, v marci by sa dalo zaočkovať až 41,8 percenta respondentov.

Dve tretiny z nich si myslia, že vakcína Sputnik V by sa na Slovensku mala používať až po schválení európskymi alebo slovenskými úradmi. Tieto závery prináša prieskum Ako sa máte, Slovensko?, ktorý iniciuje Slovenská akadémia vied (SAV), MNFORCE a Seesame.

"Narastajúca popularita očkovania proti novému koronavírusu na Slovensku sa dá vysvetliť postupným nástupom masového očkovania a poznaním relatívnej bezpečnosti a účinnosti používaných vakcín. Ďalším dôležitým faktorom je pretrvávajúca nepriaznivá epidemiologická situácia a s tým súvisiace obavy z ochorenia," povedal Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV.

15:05 SLOVENSKO - Bratislavský samosprávny kraj rozširuje okruh náhradníkov na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Registrovať sa môžu nielen doterajší držitelia preukazu ŤZP, ale najnovšie aj pacienti s chronickými chorobami, so závažnými a stredne ťažkými ochoreniami.

Online formulár na prihlasovanie zverejnil kraj na svojej webovej stránke. Systém však nie je náhradou oficiálnej registrácie. TASR o tom informovala hovorkyňa župy Lucia Forman.

15:05 SLOVENSKO - V popradskej nemocnici je k dnešnému dňu obsadených 52 z 56 lôžok určených pre pacientov s ochorením COVID-19.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda, 44 pacientov je hospitalizovaných na COVID oddelení so špeciálnym režimom, na ktorom je kapacita 46 lôžok. Na COVID oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny je podľa jej slov dnes obsadených osem z desiatich lôžok.

15:04 SLOVENSKO - Košický samosprávny kraj pokračuje v očkovaní vo veľkokapacitnom očkovacom centre aj tento týždeň. Po veľkonočných sviatkoch dostala župa ďalších viac ako 8-tisíc dávok vakcíny AstraZeneca a k dispozícii má aj 3-tisíc dávok od Moderny.

Podľa aktuálnej očkovacej stratégie je táto vakcína určená ľuďom nad 60 rokov. V stredu sme chceli zaočkovať 1500 ľudí vakcínou od Moderny, ktorá je zložením podobná Pfizeru a jej účinnosť sa pohybuje na úrovni 94 percent. Aj napriek vysokej účinnosti tejto vakcíny sa do dnešného rána prihlásilo na očkovanie touto očkovacou látkou iba 170 ľudí. Vakcín máme dostatok, prosíme preto záujemcov, ktorí spĺňajú podmienky na očkovanie, aby sa registrovali do nášho očkovacieho centra, uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

Očkovacie centrum bude v prevádzke od stredy 7. marca, keď sa má po prvýkrát očkovať práve Modernou. Tá je podľa aktuálnej očkovacej stratégie určená ľuďom nad 60 rokov. Informovala o tom hovorkyňa predsedu župy Anna Terezková.

14:56 SVET - Poľsko v utorok potvrdilo 8 245 nových prípadov nákazy koronavírusom a 60 súvisiacich úmrtí, ktoré zaznamenali v uplynulých 24 hodinách. Informovala o tom agentúra PAP s odvolaním sa na údaje poľského ministerstva zdravotníctva. V poľských nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 33 544 osôb s ochorením COVID-19, z čoho 3315 je pripojených na pľúcnu ventiláciu.

Oboma dávkami vakcíny zatiaľ v Poľsku zaočkovali 2 074 033 ľudí a 6 665 384 osôb dostalo aspoň prvú dávku. Splnomocnenec poľského premiéra pre očkovaciu kampaň Michal Dworczyk povedal, že očkovanie v Poľsku sa v druhom polroku 2021 výrazne zrýchli. Poľská vláda podľa Dworczykových slov plánuje v najbližších dvoch týždňoch rozdistribuovať po krajine viac ako dva milióny dávok vakcín proti covidu. Vláda má podľa neho obzvlášť záujem zrýchliť očkovanie osôb vo veku 60 a viac rokov. "Boli by sme radi, keby všetci vo veku nad 60 rokov boli zaočkovaní v apríli," povedal Dworczyk.

14:54 SVET - Počet úmrtí v súvislosti s ochorením COVID-19 po celom svete prekročil v utorok hranicu troch miliónov. Ukázal to vlastný výpočet tlačovej agentúry Reuters.

Úmrtia na covid opäť pribúdajú po celom svete, a to najmä v Brazílii a Indii. Podľa úradov za to môžu infekčnejšie varianty vírusu, ktoré boli prvýkrát zistené v Británii a Juhoafrickej republike, spolu s únavou verejnosti z lockdownov a ďalších obmedzení.

Podľa údajov agentúry Reuters trvalo viac než rok, kým počet obetí dosiahol na celom svete dva milióny. Ďalších milión úmrtí v dôsledku nákazy koronavírusom pribudlo za zhruba tri mesiace. Brazília je jednou z krajín najviac postihnutých pandémiou. Táto juhoamerická krajina hlási v poslednom čase rekordné denné prírastky v počte úmrtí na koronavírus.

India v pondelok zaznamenala rekordný nárast nových prípadov nákazy a stala sa druhou krajinou po Spojených štátoch, ktorá za deň evidovala viac ako 100.000 novoinfikovaných.

Región Európy, kam patrí 51 krajín, má takmer 1,1 milióna úmrtí. V piatich európskych krajinách (Británii, Rusku, Francúzsku, Taliansku a Nemecku) zaznamenali približne 60 percent zo všetkých úmrtí na koronavírus v Európe.

14:00 SVET - Historický luxusný obchod v centre Moskvy Jelisejevskij zatvorí po 120 rokoch svoje brány. Veľkou mierou sa pod to podpísala pandémia COVID-19, ktorá výrazne znížila počty turistov.

Načítavam video...

Tí patrili k častým zákazníkom exkluzívneho obchodu s potravinami. Obchod Jelisejevskij otvorila v roku 1901 obchodnícka rodina Jelisejevovcov, ktorá zbohatla v cárskom Rusku na dovoze ovocia a vína.

Po revolúcii v roku 1917 a nástupe komunistov sa obchod stal známy ako Gastronom č. 1 a napriek nedostatku potravín naďalej ponúkal široký výber lahôdok, ktoré inde nebolo možné kúpiť, ako kaviár, prepelice či údený losos. Aj v minulých rokoch obchod známy neobarokovým interiérom ponúkal obrovské množstvo gurmánskych jedál a suvenírov. Avšak od oznámenia o tom, že obchod 11. apríla končí, sú jeho pulty, kedysi plné čerstvého ovocia, drahého alkoholu a tradičných ruských ozdôb, takmer prázdne.

"Nebol to obyčajný obchod, do ktorého si človek ide kúpiť trochu jedla," povedala počas jedného z posledných nákupov v obchode Jelisejevskij pre agentúru Reuters Moskovčanka Jelena Bachtinová. "Bol to symbol mesta. Hocikedy som sem zašla obdivovať jeho interiér. Je to škoda, že to končí," dodala.

13:50 SLOVENSKO - V Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku je momentálne hospitalizovaných 58 pacientov s ochorením COVID-19. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 12 z nich.

Celkový počet reprofilizovaných lôžok v nemocnici je 140. Pre TASR to v utorok uviedla hovorkyňa ÚVN Petra Dišková.

13:49 SLOVENSKO - V Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) je hospitalizovaných 87 pacientov s ochorením COVID-19. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 16 pacientov.

TASR o tom informovala hovorkyňa UNM Katarína Kapustová. Doplnila, že z radov zamestnancov je zaočkovaných približne 1500 ľudí, medzi ktorými sú aj nezdravotníci, a viac ako 700 zamestnancov ochorenie COVID-19 už prekonalo. "Zdravotníci aktuálne chýbajú najmä v súvislosti s čerpaním OČR k maloletým deťom, ktoré majú dištančnú výučbu z domu," uviedla Kapustová.

Súvisiaci článok Väčšina Európanov bude zaočkovaná do konca júna, očakáva Únia Čítajte 

13:47 SVET - Väčšina členských štátov Európskej únie bude mať koncom júna dostatok protikoronavírusových vakcín na imunizovanie väčšiny svojich obyvateľov.

Informovala o tom tlačová agentúra Bloomberg. Francúzsko, Holandsko, Nemecko, Španielsko a Taliansko budú na konci júna schopné plne zaočkovať viac než 55 percent svojho obyvateľstva, uvádza sa v internom obežníku Európskej komisie - exekutívneho orgánu eurobloku.

Údaje uvedené v zmienenom dokumente potvrdzujú verejné odhady počtu vakcín, ktoré má 27-členná EÚ dostať v druhom štvrťroku. Európska komisia podľa tlačovej agentúry Reuters vyhlásila, že euroblok s takmer 450 miliónmi obyvateľov dostane do konca júna približne 360 miliónov dávok očkovacej látky ako dodatok k zhruba 100 miliónom už vyexpedovaných dávok. To by stačilo na splnenie cieľa, ktorým je do leta zaočkovať najmenej 70 percent dospelej populácie EÚ.

Euroblok očakáva, že od apríla do júna dostane 55 miliónov dávok jednodávkovej vakcíny vyvinutej spoločnosťou Johnson & Johnson a ďalších 300 miliónov dvojdávkovej vakcíny od spoločností PfizerBioNTech, AstraZeneca a Moderna.

13:25 SVET - Úvery domácnostiam už vyše tri roky postupne zmierňovali tempo svojho rastu.

Ich rast však ostal pomerne výrazný aj po nástupe koronakrízy. Na konci minulého roka bol ich 6,1-percentný medziročný rast podľa Národnej banky Slovenska siedmy najrýchlejší v EÚ. Úvery v EÚ ku koncu roka medziročne rástli v priemere o 1,9 percenta a v regióne strednej a východnej Európy o 0,3 percenta.

13:24 SVET - Dôvera investorov v ekonomiku eurozóny zaznamenala v apríli prudký rast, pričom dosiahla najvyššiu úroveň za viac než 2,5 roka.

Prispel k tomu fakt, že lockdown v mnohých krajinách menovej únie nemal výrazný vplyv na celkové zotavovanie ekonomiky. Uviedol to v najnovšom prieskume inštitút Sentix. Index dôvery investorov v eurozóne dosiahol v apríli 13,1 bodu, zatiaľ čo v marci predstavoval 5 bodov. To je najvyššia hodnota indexu od augusta 2018 a výrazne vyššia, než predpokladali analytici. Tí počítali s rastom indexu na 7,5 bodu. Prudko vzrástol čiastkový index súčasnej situácie v ekonomike. Dosiahol -6,5 bodu, čo predstavuje rast o 12,8 bodu. Dostal sa tak na úroveň, ktorá prevládala v období pred koronakrízou. Navyše, čiastkový index ekonomických očakávaní vzrástol na historické maximum 34,8 bodu. V marci dosiahol 32,5 bodu. Podľa inštitútu Sentix sa pod zotavovanie ekonomiky podpisuje najmä masívna fiškálna podpora. Navyše, investori očakávajú, že táto podpora bude ešte rásť.

12:51 SLOVENSKO - Magistrát Bratislavy vyzýva obyvateľov, aby po ustúpení pandémie ochorenia COVID-19 začali opäť využívať verejnú dopravu.

Motivovať ich má k tomu aj znížená cena ročného predplatného lístka na mestskú hromadnú dopravu (MHD) od 1. júla. Na dnešnom brífingu o tom informoval primátor hlavného mesta Matúš Vallo. "Keď sa ľuďom skončí home office, začne sa neúmerné zaťaženie automobilovou dopravou, pre nás zostáva jasnou alternatívou MHD," uviedol primátor a dodal, že zníženie ceny ročného predplatného na sumu 199 eur, predstavuje pokles o 25 percent.

Súvisiaci článok Súvislosť medzi AstraZenecou a zrazeninami existuje, tvrdí zástupca EMA Čítajte 

12:18 SVET - Predstaviteľ Európskej agentúry pre lieky (EMA) Marco Cavaleri v rozhovore pre taliansky denník Il Messaggero, vyhlásil, že súvislosť medzi vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a krvnými zrazeninami existuje, no zatiaľ nie je zrejmé akým mechanizmom spolu súvisia.

Informovala o tom agentúra AFP.

"Podľa môjho názoru už teraz môžeme povedať, že je zrejmé, že súvislosť s vakcínou existuje," povedal Cavaleri, šéf vakcinačnej stratégie EMA.

Tieto informácie podľa neho potvrdí EMA v najbližších hodinách. "Snažíme sa získať presný obraz o tom, čo sa deje, a podrobne tento syndróm spôsobovaný vakcínou definovať," uviedol Cavaleri. "Medzi očkovanými je viac prípadov mozgovej trombózy... medzi mladými ľuďmi, ako by sme čakali," dodal.

Po tom, čo niekoľko krajín - vrátane Talianska - pozastavilo používanie očkovacej látky od spoločnosti AstraZeneca, EMA vyhlásila, že výhody vakcíny prevažujú nad rizikami a táto očkovacia látka by sa mala naďalej používať. Dodala však, že príčinná súvislosť medzi zrazeninami a vakcínou je možná a že tento týždeň poskytne aktualizované hodnotenie.

11:57 SVET - Nemecké úrady chcú zrýchliť očkovaciu kampaň v spolkovej republike zapojením 35-tisíc všeobecných lekárov, ktorí budú môcť od tohto týždňa podávať vakcíny proti ochoreniu COVID-19, informovala v utorok agentúra DPA.

Ambulancie všeobecných lekárov majú počas prvého týždňa dostať celkom 940.000 dávok, čo predstavuje približne 26 dávok vakcíny na jednu ambulanciu. Niektorí z týchto lekárov začínajú očkovať už od utorka; ďalší však musia počkať na dodávku vakcín. Počet dávok očkovacej látky dodaných ambulanciám by sa na konci apríla mohol zvýšiť až na tri milióny, píše na svojej webovej stránke televízna stanica ZDF s odvolaním sa na nemeckého ministra zdravotníctva Jensa Spahna. Lekári by si mali vakcíny objednávať prostredníctvom lekární.

10:54 SVET - Sársko ležiace na západe Nemecka ako prvá zo 16 nemeckých spolkových krajín začalo v utorok s uvoľňovaním pandemických opatrení, informovala agentúra DPA.

V rámci modelového projektu môžu od utorka opäť fungovať vonkajšie priestory reštaurácií, kiná, divadlá, koncertné sály, fitnescentrá a tenisové haly. Návštevníci sa však pri vstupe budú musieť preukázať negatívnym rýchlotestom na ochorenie COVID-19, ktorý nie je starší než 24 hodín. Na otvorenom priestranstve sa môže stretávať až desať osôb.

"Po roku pandémie musíme myslieť na viac než len zatváranie a obmedzenia," povedal sársky premiér Tobias Hans. Sedemdňový priemer počtu prípadov na 100.000 obyvateľov je v Sársku stabilne pod úrovňou 100 a v nedeľu dosiahol 88,2. Tento ukazovateľ bol jednou z podmienok na uvoľnenie opatrení, píše DPA. Viacerí nemeckí politici a experti sa kriticky vyjadrili k uvoľňovaniu opatrení v Sársku v období, keď počty prípadov nákazy v Nemecku stúpajú, pripomína DPA. Nemecká kancelárka Angela Merkelová ho označila za "veľmi odvážne".

10:45 SVET - Za posledný deň potvrdili v Maďarsku nákazu koronavírusom SARS-CoV-2 1 890 ľuďom.

V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo ďalších 170 pacientov, počet obetí koronavírusovej pandémie tak dosiahol 22 098, vyplýva z údajov operačného štábu zverejnených na webovej stránke. Aktuálne je infikovaných 251 077 osôb. V nemocniciach ošetrujú 12 007 covidových pacientov, z ktorých 1440 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Očkovanie proti vírusu SARS-CoV-2 pokračovalo ďalej aj počas uplynulých veľkonočných sviatkov - prvú dávku vakcíny podali už 2 432 313 ľuďom, z nich 922 885 dostalo aj druhú dávku. Vláda avizovala, že po zaočkovaní dva a pol milióna osôb prvou dávkou očkovacej látky bude možné začať s postupným zmierňovaním prísnych karanténnych opatrení.

10:43 SLOVENSKO - Trenčiansky samosprávny kraj pripravuje otvorenie veľkokapacitného očkovacieho centra v Prievidzi.

S vakcináciou proti ochoreniu COVID-19 tam majú zdravotníci začať podľa predpokladu krajskej samosprávy už budúci týždeň, fungovať má prevažne cez víkendy. Slovenský Červený kríž, územný spolok Prievidza hľadá do centra dobrovoľníkov, výzvu zverejnil v utorok na sociálnej sieti.

10:21 SLOVENSKO - Aspoň prvú dávku vakcíny proti covidu dostalo už 758 741 ľudí.

Včera zaočkovali ďalších 369 ľudí. Druhú dávku má už 263 913 ľudí.

10:16 SLOVENSKO - Pre včerajší sviatok dostáva Ministerstvo zdravotníctva údaje ohľadom epidemickej situácie z jednotlivých zariadení až dnes.

„Vzhľadom na to, že je pre nás dôležité poskytovať Vám presné a overené informácie, prezentácia k aktuálnej epidemiologickej situácii bude skompletizovaná dnes večer,“ informovala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

10:00 SLOVENSKO - PCR testy odhalili 333 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Za pondelok otestovali RT-PCR vyšetreniami 3 145 vzoriek s mierou pozitivity na úrovni 10,59 percenta.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Trnavskom kraji (91), nasledujú Bratislavský kraj (85), Prešovský (54), Nitriansky (37), Košický (19), Žilinský (17), Banskobystrický (15) a Trenčiansky (15). Je medzi nimi 163 mužov a 170 žien.

V pondelok urobili aj 90 620 antigénových testov. Pozitívnych vyšlo 515 z nich, čo predstavuje 0,57 percenta.

Počet hospitalizovaných s koronavírusom opäť mierne vzrástol. Spolu ich je na lôžkach aktuálne 2 944, z nich potvrdené ochorenie COVID-19 má 2 699 ľudí. Na intenzívkach je 256 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 340 chorých.

Podľa zverejnených informácií sa počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 po pondelku nezvýšil. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 10 094 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 1 877.

09:48 SVET - V pondelok pribudlo v Česku 1 405 nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, čo je v porovnaní s údajmi z minulého pondelka o 5 529 menej.

Vyplýva to z utorkových údajov českého ministerstva zdravotníctva. Podľa spravodajského servera Novinky.cz tieto čísla ovplyvnil predĺžený víkend, keďže počas voľných dní sa menej testuje.

Aktuálne je v ČR hospitalizovaných 5 709 pacientov, pričom 1 291 z nich je v ťažkom stave na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Pozitívne bolo od začiatku pandémie testovaných 1 555 245 ľudí a koronavírusu podľahlo 27 169 osôb. Reprodukčné číslo R v Česku kleslo podľa údajov ministerstva zdravotníctva na úroveň 0,71. Táto hodnota ukazuje, koľko ďalších ľudí v priemere nakazí jeden infikovaný. V priebehu pondelka zaočkovali v ČR proti covidu 8 356 osôb. V krajine bolo celkovo podaných vyše 1,8 milióna dávok vakcín proti novému koronavírusu. Obe dávky dostalo 583 388 ľudí.

09:45 SLOVENSKO - Testovanie vo firmách sa pravdepodobne bude meniť.

Ako na sociálnej sieti informuje štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Ján Oravec, na poslednej pandemickej komisii bola prezentovaná snaha o zmenu testovacej stratégie vo vzťahu k podnikom.

"Som rád, že aj vo vedení Ministerstva zdravotníctva SR sú už ľudia, ktorí uznávajú, že o návrhoch zmien musíme diskutovať s tými, ktorých sa týkajú," skonštatoval Oravec s tým, že oslovil všetky reprezentatívne zamestnávateľské, podnikateľské a živnostenské organizácie a spolu so štátnym tajomníkom rezortu zdravotníctva Petrom Stachurom zorganizovali on-line stretnutie. "Vďaka tejto iniciatíve bude návrh, ktorým sa bude zaoberať Pandemická komisia po Veľkej noci, zohľadňovať pripomienky z praxe," dodal.

08:36 SVET - Nový Zéland od 18. apríla ruší povinnú karanténu pre cestujúcich z Austrálie, informujú agentúry AFP a Reuters. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v utorok potvrdila, že platnosť karanténneho opatrenia sa skončí 18. apríla o 23.59 h miestneho času (13.59 SELČ).

Väčšina austrálskych štátov podľa Reuters už pred niekoľkými mesiacmi obyvateľom Nového Zélandu povolila vstup na svoje územie bez povinnosti absolvovať karanténu. Nový Zéland však karanténu aj naďalej vyžadoval. Táto ostrovná krajina svoje hranice uzavrela v marci 2020 s cieľom zabrániť šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2.

08:26 SVET - Počet potvrdených prípadov na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 13 276 na celkovo 1 769 164. Vyplýva to z utorkových údajov Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany.. Chorobe COVID-19, ktorú uvedený koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje, podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín v krajine 430 ľudí, čím tamojší celkový počet obetí pandémie stúpol na 35 017. Z ochorenia sa uzdravilo ďalších 10 240 ľudí; od začiatku pandémie už 1 362 379.

08:03 SLOVENSKO - V Centre sociálnych služieb Horný Turiec v Turčianskych Tepliciach opäť vyčíňa koronavírus. S covidom-19 zápasí 58 seniorov z 236 obyvateľov domova dôchodcov. Väčšina z nich má mierny priebeh ochorenia.

Rozhodnutím hygienikov je momentálne celé zariadenie v karanténnom režime.

„Všetci zamestnanci vydávajú zo seba maximum, a som im za to nesmierne vďačná. Vďačná som aj za ich zodpovedný prístup, napriek tomu, že sú odlúčení od rodín. Pracujú v mimoriadne ťažkých podmienkach podávajú nadľudský a profesionálny výkon. Kolektívne každý prikladá ruku k dielu a nikto nepozerá na postavenie a funkciu,“ povedala Jana Váleková, riaditeľka centra.

07:32 SVET - Pastier sobov zachránil cez víkend v Nórsku muža, ktorý sa dostal do ťažkostí, keď sa za zlého počasia pokúsil na lyžiach prejsť do krajiny zo Švédska. Nór sa prekonaním hôr na švédsko-nórskej hranici snažil obísť opatrenia proti šíreniu koronavírusu, ktoré nariaďujú cestujúcim smerujúceho do Nórska predložiť negatívny test a následne absolvovať desaťdňovú karanténu v hoteli. Informovala o tom agentúra AFP.

"Chcel sa vydať do Nórska pre nejaké dokumenty a potom sa zase vrátiť do Švédska, kde sa podieľa na stavebnom projekte," uviedol Trond Helge Rönninge zo záchranárskej skupiny Norske Folkehjelp.

07:13 SLOVENSKO - Kolónu na dve hodiny čakania od Prístavného mosta v smere na Senec hlásil dopravný servis RTVS v predvečer Veľkej noci. Vyše sedemnásť kilometrov dlhý zástup áut sa pred sviatkami pokúšal dostať z Bratislavy napriek zákazu ciest mimo okresu.

Do dvoch týždňov sa v štatistikách nakazených a hospitalizovaných prejaví, či ľudia návštevami rodín opäť nerozšírili koronavírus ako počas Vianoc.

Ak nakazených nebude pribúdať, do 19. apríla sa začne prvé veľké uvoľnenie proticovidových opatrení od leta 2020.

06:17 SVET - V Nemecku za posledných 24 hodín pribudlo 6 885 nových prípadov koronavírusovej infekcie a 90 úmrtí spojených s covidom, informoval Inštitút Roberta Kocha (RKI). Ide o pokles oproti utorku z minulého týždňa, keď úrady ohlásili 9 549 novo nakazených a 180 zomrelých.

RKI upozorňuje, že počas veľkonočných sviatkov sa na mnohých miestach krajiny menej testovalo. Dnes zverejnená bilancia má preto nižšiu vypovedajúcu hodnotu. Celonemecký počet nových prípadov nákazy na 100 000 obyvateľov za posledných sedem dní sa oproti predchádzajúcemu dňu mierne znížil na 123,0. V pondelok hlásil RKI hodnotu 128,0.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 2. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 3. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 4. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 5. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 6. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 7. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 8. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 9. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 10. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 28 078
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 10 186
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 612
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 5 185
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 052
 6. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 508
 7. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 373
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 181
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 873
 10. Neapolu odpustíte chaos, decentné Sorrento je únikom do pohody 1 808
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sobotňajšie očkovanie pod Vysokými Tatrami.

Mobilná jednotka vyrazila do Tatier.


a 1 ďalší 2 h
Snímka z elektrónového mikroskopu na ktorej vírus SARS-CoV-2 (žltý) vystupuje z povrchu buniek (modro-fialový).

Pripravuje novú vyhlášku, ktorá upravuje režim na hraniciach.


TASR 5 h
Druhá rímska minca z Pustého hradu.

Nález je v horskej oblasti výnimočný.


5 h
Premiée Eduard Heger položil veniec k buste Alexandra Dubčeka.

Premiér skonštatoval, že nádej na lepšie časy je niečo, po čom túži každá generácia.


TASR 6 h
Skryť Zatvoriť reklamu