SME
Pondelok, 25. september, 2023 | Meniny má Vladislav

Bratislava a kraj žiadajú viac vakcín z lokalít, kde sú nevyužité (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadala 11 172 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse sme priniesli online minútu po minúte:

20:10 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v utorok.

SkryťVypnúť reklamu

19:54 SVET - Maďarsko predĺžilo kontroly hraníc do nedele 23. mája.

19:07 SLOVENSKO - Bratislava žiada viac vakcín z lokalít, kde sú nevyužité. Župan Droba a primátor Vallo nechcú, aby obyvatelia hlavného mesta museli za vakcínou cestovať.

17:55 SLOVENSKO - Situácia v zariadeniach sociálnych služieb sa zlepšuje, už druhý mesiac klesá počet covidových zariadení.

Kým k 19. januáru 2021 evidovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny 286 zariadení s mimoriadnou udalosťou, 19. apríla ich bolo už iba 89.

Prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu zaočkovali 34 530 ľudí, druhú dávku dostalo 25 201 zamestnancov a klientov.

„Z tých klientov a zamestnancov, ktorí prejavili záujem o očkovanie, je 77 percent zaočkovaných,“ priblížil aktuálny stav vakcinácie minister Milan Krajniak.

SkryťVypnúť reklamu

17:40 SLOVENSKO - Pandemická situácia sa v Nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku výrazne zlepšila. Ak bude priaznivý vývoj pokračovať, nemocnica postupne začne realizovať plánované operácie.

"Zdravotnú starostlivosť poskytujeme siedmim pacientom s novým koronavírusom na bežnom lôžku, štyria pacienti si ešte vyžadujú napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, takže tieto intenzivistické lôžka máme plne vyťažené," informoval riaditeľ nemocnice Viktor Halíř.

Nemocnica neeviduje žiadneho zamestnanca nakazeného novým koronavírusom a nikto nie je ani v karanténe.

17:27 SLOVENSKO - V minulom týždni pozitívny PCR test na nový koronavírus 4 899 osôb, čo je v porovnaní s predchádzajúcim týždňom pokles o 869.

Najviac pozitívne testovaných odhalili testy v Žilinskom samosprávnom kraji (991), najmenej v Nitrianskom samosprávnom kraji (337).

SkryťVypnúť reklamu

17:26 SLOVENSKO - V Trenčianskom samosprávnom kraji pribudlo v minulom týždni 672 osôb s pozitívnym PCR testom na nový koronavírus.

V porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesol počet pozitívnych osôb v kraji o 18. Vyplýva to z informácií Národného centra zdravotníckych informácií.

Najviac pozitívnych osôb odhalili PCR testy v TSK v okrese Prievidza (145). Nasledovali okresy Trenčín (143), Ilava (90), Púchov (86), Považská Bystrica (80), Nové Mesto nad Váhom (42), Myjava (40), Partizánske (27) a Bánovce nad Bebravou (19).

17:22 SVET - Občania Indie starší ako 18 rokov budú mať od mája nárok na očkovanie proti koronavírusu, informovala dnes vláda.

"Na zasadnutí, ktorému predsedal (indický premiér) Naréndra Módí, bolo prijaté významné rozhodnutie o tom, že očkovanie bude od 1. mája umožnené všetkým nad 18 rokov," uviedlo vo vyhlásení indické ministerstvo zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

India momentálne očkuje ľudí starších ako 45 rokov, podali už viac ako 123 miliónov dávok. Odborníci však vyzývajú na zrýchlenie tempa očkovania.

India schválila na núdzové použitie ruskú vakcínu Sputnik V, ktorá sa stala treťou očkovacou látkou. Dosiaľ sa používali vakcíny od firmy AstraZeneca a tiež očkovacia látka s názvom Covaxin od indickej spoločnosti Bharat Biotech.

Načítavam video...

17:12 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica sa po mesiacoch boja s koronavírusom a extrémnej záťaži pre zdravotníkov postupne vracia do štandardného režimu.

Súvisiaci článok Nemocnica hlási návrat do normálu Čítajte 

Nemocnica uvádza, že covidové lôžka sú naplnené už len na štvrtinu.

V prípade ďalšieho pozitívneho vývoja pripravuje reprofilizáciu urologického oddelenia späť na bielu zónu.

Menej pozitívnou správou je fakt, že i v tejto nemocnici registrujú nárast ťažkých necovidových stavov.

SkryťVypnúť reklamu

17:07 SLOVENSKO - V štyroch veľkokapacitných očkovacích centrách Prešovského samosprávneho kraja zaočkovali počas uplynulého týždňa proti ochoreniu COVID-19 ďalších 5 402 záujemcov.

„Celkovo tak za pätnásť očkovacích dní dostalo vakcínu 39 529 ľudí. Pripravuje sa aj spustenie výjazdovej očkovacej služby," uviedla hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová.

V Starej Ľubovni dostalo počas troch pracovných dní, od utorka do štvrtku, vakcínu 827 záujemcov. Ďalších 4 575 ľudí zaočkovali počas soboty 17. apríla, z toho v Prešove to bolo 2 438, v Humennom 1 103 a v Poprade 1 034 ľudí.

17:05 SVET - Registráciu na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre ľudí nad 18 rokov spustí Poľsko 18. mája, oznámil dnes poľský premiér Mateusz Morawiecki.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal, že ak sa tento plán naplní, najneskôr do augusta, prípadne aj skôr, môže byť zaočkovaná celá dospelá populácia krajiny. Pripomenul však, že reálne tempo očkovania bude závisieť od dodávok vakcín.

17:00 SVET Rakúsko bude ruskú vakcínu proti koronavírusu Sputnik V používať len v prípade, že ju schváli Európska agentúra pre lieky. Povedal to dnes rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

Koaličná vláda Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a Zelených sa však podľa Kurza zhodla, že nakúpi milión dávok tejto očkovacej látky.

Kurz počas apríla vyhlásil, že rokovania s Ruskom o nákupe vakcín už boli ukončené, no ako upozorňuje Reuters, zatiaľ nebola ohlásené, či už Viedeň a Moskva uzavreli obchodnú zmluvu.

16:58 SVET - V Holandsku plánovaná "skúšobná" párty s 10 000 účastníkmi je podrobená kritike.

SkryťVypnúť reklamu

Má ísť o súčasť pilotného programu, ktorého cieľom je nájsť najvhodnejší spôsob organizovania hromadných kultúrnych podujatí v čase koronavírusovej pandémie.

Zrušenie podujatia plánovaného na sobotu v meste Breda na juhu krajiny žiadajú lekári, zdravotnícki pracovníci či výskumníci.

"Usporiadať párty s 10 000 účastníkmi 400 metrov od nemocnice s covidovými pacientmi, ktorá je na pokraji vyťaženia, je fackou do tváre pacientov a tamojšieho personálu," uviedli.

Petícia, ktorú iniciovali lekári a zdravotnícki pracovníci, má viac ako 350 000 podpisov.

16:56 SLOVENSKO - Žilinský samosprávny kraj v spolupráci s mestom Liptovský Mikuláš plánuje zabezpečiť výjazdové očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Súvisiaci článok Na Liptove spustia tretie vakcinačné centrum Čítajte 

Prihlásiť sa naň môžu imobilní obyvatelia a ľudia z marginalizovaných skupín, informovala hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

SkryťVypnúť reklamu

"Obyvatelia týchto skupín, ktorí majú záujem dať sa zaočkovať, sa môžu prihlásiť na e-mailových adresách: osamelysenior@mikulas.sk, komunitne.centrum@atlas.sk. V e-maile treba uviesť meno, priezvisko, adresu pobytu a vek do 70 alebo nad 70 rokov z dôvodu očkovacej látky," konkretizovala hovorkyňa.

16:43 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva si vie predstaviť uvoľnenie v gastro oblasti, napríklad otvorenie terás, v horizonte dvoch týždňov a približne s tak nastavenými podmienkami, ako tomu bolo minulý rok.

Úrad pripomína, že uvoľňovanie opatrení so sebou prináša zvýšenú mobilitu ľudí, a s tým je spojené riziko nákazy. Z tohto dôvodu neboli otvorené všetky prevádzky naraz v jednom okamihu.

O postupe v rámci ďalšieho možného uvoľňovania opatrení budú tento týždeň rokovať odborníci, téma bude nastolená aj na najbližšom rokovaní Pandemickej komisie.

SkryťVypnúť reklamu

16:38 SLOVENSKO - Obdobie sprevádzané množstvom zákazov, nariadení a najmä obmedzenie sociálnych kontaktov a zákaz vychádzania má obrovský vplyv najmä na deti.

Súvisiaci článok Pedopsychiatrička Katarína Ackermanová: Deti a mladistvých trápi neistota, v ktorej žijeme Čítajte 

Deti sa už vyše roka pasujú s dištančnou výučbou a školské lavice vymenili za detskú izbu, v ktorej prebieha vyučovanie.

Práve toto fungovanie je podľa slov pedopsychiatričky Kataríny Ackermanovej, ktorá svoju prax vykonáva už od roku 1991, následkom toho, že sa deti uzatvárajú do seba a čoraz častejšie sa u nich objavujú rôzne poruchy.

16:13 SVET - Americký prezident Joe Biden a jeho demokratický predchodca Barack Obama včera v hodinovom špeciáli na televízii NBC presviedčali po boku celebrít Američanov, aby sa nechali zaočkovať proti ochoreniu Covid-19.

Biden chce oddnes sprístupniť očkovanie všetkým obyvateľom USA starším 16 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Biden nazval vakcínu "tým najdôležitejším, čím sa môžete chrániť proti covidu, vrátane nových variantov (vírusu), ktoré teraz vídame. Ak ste už plne zaočkovaní, ďakujem vám. Ak očkovanie ešte len plánujete, uistite sa, že ho dotiahnete až do konca. Prosím," povedal prezident Biden.

16:03 SLOVENSKO - Vo zvolenskej nemocnici sa pandemická situácia aj naďalej zlepšuje, lekári tak chcú postupne začať s plánovanými operáciami.

"Druhý týždeň po sebe nemocnica hlási pokles pozitívnych pacientov na ochorenie COVID-19. Nenachádza sa tu žiadny pacient, ktorý by potreboval napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu," informovala Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica vo Zvolene patrí.

V minulom týždni v nemocnici robili takmer 60 nevyhnutných operácií.

SkryťVypnúť reklamu

15:58 SLOVENSKO - Klientske centrá rezortu vnútra budú od utorka 20. apríla verejnosti prístupné v štandardných úradných hodinách, teda v pondelok, utorok a štvrtok od 8:00 do 15:00, v stredu od 8:00 do 17:00 a v piatok od 8:00 do 14:00.

Ako ďalej rezort vnútra informuje v tlačovej správe, výnimkou sú pracoviská evidencie zbraní a streliva, ktoré nemajú úradné hodiny v utorok po 12:00 a vo štvrtok.

„Oddelenia Policajného zboru na úseku dokladov, dopravných evidencií a zbraní a streliva vybavia všetky požiadavky s výnimkou vydávania certifikátov pre kvalifikovaný e-podpis, keďže na to existuje bezplatná elektronická služba,” informovalo ministerstvo.

15:42 SLOVENSKO - Počet ľudí, ktorí sa dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 v očkovacích centrách Banskobystrického samosprávneho kraja, stúpol za uplynulý týždeň o 8 240, pričom do nedele 18. apríla dostalo vakcínu 36 706 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

„K úspechu a vysokej efektivite očkovania sú potrebné detailné informácie o počte a štruktúre zaočkovaných. Preto sme sa rozhodli zverejňovať štatistiky z našich očkovacích centier, aby o aktuálnom stave mala prehľad aj verejnosť. V prvom kroku sú zverejnené štatistiky štyroch očkovacích centier, postupne pribudnú zvyšné tri,“ povedal podpredseda Ondrej Lunter, predseda Banskobystrického samosprávneho kraja

15:37 SLOVENSKO - Hraničný slovensko-maďarský Salka - Letkés priechod je opäť otvorený. Slovenská strana priechod zatvorila 2. marca v rámci epidemiologických opatrení.

Priechod výrazne skracuje cestu do Ostrihomu cez slovenské územie a cez štúrovský hraničný priechod.

Hraničný priechod, ktorý bol jediným zatvoreným na celom slovensko-maďarskom úseku hraníc, otvorili o 05.00 h a denne bude priechodný od 05.00 h do 18.00 h, rovnako ako pred 2. marcom.

SkryťVypnúť reklamu

15:35 SLOVENSKO - Do základných škôl v Banskej Štiavnici sa vrátili takmer všetci žiaci ôsmeho a deviateho ročníka, uviedli riaditelia oboch ZŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.

V základnej škole Jozefa Horáka sa prezenčne už niekoľko týždňov učí približne 90 percent žiakov prvého stupňa. V pondelok sa k nim pridala aj väčšina žiakov ôsmeho a deviateho ročníka.

"Z 84 žiakov týchto ročníkov neprišli do školy z dôvodu neabsolvovania testu na ochorenie COVID-19 dvaja žiaci, ďalší štyria sú dlhodobo chorí," uviedol riaditeľ ZŠ Ján Maruniak.

V ZŠ testovali kloktacími testami už trikrát, v stredu 21. apríla budú mať tieto testy možnosť absolvovať i ôsmaci a deviataci.

15:25 SLOVENSKO - Obchody v košickom centre sa počas pondelkového otvárania plnili len pozvoľna.

SkryťVypnúť reklamu

Poobede sa však už na sociálnych sieťach začali objavovať fotografie zástupov ľudí, ktoré sa tvorili pred niektorými prevádzkami v nákupných centrách.

Na Slovensku ostali obchody mimo potravín, drogérií a lekární zatvorené od Vianoc, kedy sa dramaticky zhoršila epidemiologická situácia.

14:42 SLOVENSKO - Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal na sociálnej sieti oznámil, že druhá etapa schémy pomoci pre gastro a cestovný ruch je vypracovaná.

"Výzvu už schválil Protimonopolný úrad. Máme pripravený formulár, videonávod pre žiadateľov. Keď nám rezort financií pošle peniaze, vieme do 24 hodín spustiť druhú etapu," povedal minister Doležal.

14:26 SLOVENSKO - Národný ústav reumatických chorôb v Piešťanoch bude prijímať pacientov, ktorí po prekonaní ochorenia COVID-19 trpia zdravotnými ťažkosťami.

SkryťVypnúť reklamu

V rámci desať až dvanásťdňovej hospitalizácie im poskytnú rehabilitačnú starostlivosť. Liečba by mala byť plne hradená zo zdravotného poistenia na základe odporúčania lekára.

Informovala o tom Adriana Drahovská z Národného ústavu reumatických chorôb.

14:06 SLOVENSKO - Pre lepšiu zrozumiteľnosť opatrení v rámci športovania rezort školstva vypracoval podrobnejšie informácie na webovej stránke www.covidsport.sk , na ktorej stačí zadať okres a druh športu.

„Podľa druhu športu automat prezradí organizovaným i rekreačným športovcom, ako bezpečne vykonávať obľúbenú aktivitu v exteriéri aj interiéri. Aj keď zatiaľ iba v obmedzenom režime," povedal Ivan Husár, štátny tajomník pre šport.

13:40 SLOVENSKO - Počet pacientov s novým koronavírusom v nemocnici Agel v Leviciach opäť poklesol, noví pacienti pribúdajú len sporadicky.

Nemocnica nemá už mesiac žiadneho zamestnanca s ochorením COVID-19, dvaja zostávajú v preventívnej karanténe, potvrdil riaditeľ nemocnice Ján Belanský.

Na bežnom lôžku sa zdravotníci v levickej nemocnici v súčasnosti starajú o 12 pacientov s koronavírusom, ďalší dvaja sú na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny. Jeden z nich si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu.

13:35 SVET - V meste Legnica na juhozápade Poľska dnes otvorili prvé z plánovaných 471 hromadných vakcinačných centier. Ide o pilotnú fázu, v rámci ktorej bude v každom zo 16 vojvodstiev spustené jedno očkovacie stredisko.

V zmienených strediskách v mestách do 50 000 obyvateľov bude možné zaočkovať najmenej 200 ľudí denne a najmenej 500 vo väčších mestách.

Ak sa hromadné vakcinačné centrá - ktoré sú väčšie než súčasné očkovacie miesta - osvedčia, v krajine otvoria stovky ďalších takých stredísk.

V súčasnosti v Poľsku funguje približne 6500 očkovacích miest.

13:30 SVET - Grécko oznámilo, že cestujúci z krajín Európskej únie a piatich ďalších krajín, ktorí sú úplne zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 alebo majú negatívny test na koronavírus, už nebudú musieť ísť pri príchode do karantény.

Cestujúci musia predložiť dôkaz, že sú úplne zaočkovaní, alebo negatívny test na covid nie starší ako 72 hodín.

Karanténa bude zrušená od pondelka, ale ostatné obmedzenia "pre domáce alebo medzinárodné lety budú platiť až do 26. apríla", dodal tiež úrad.

Grécko od začiatku pandémie zaznamenalo viac ako 315 000 prípadov nákazy a približne 9 400 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19.

13:26 SLOVENSKO - V týchto dňoch môžu byť niektorým záujemcom o očkovanie, ktorým už boli poslané časy ich vakcinácie, pridelené nové termíny očkovania, informoval rezort zdravotníctva.

Súvisiaci článok Časť záujemcov o očkovanie môže dostať nový termín vakcinácie Čítajte 

Dôvodom zmeny bola technická chyba, pre ktorú boli termíny, vyhradené na 2. očkovanie, pridelené záujemcom v čakárni, ktorí boli prihlásení na 1. dávku vakcíny.

Prioritu pri očkovaní totiž majú osoby, ktoré už dostali 1. dávku vakcíny a po uplynutí stanovenej doby je nevyhnutné, aby sa dostavili na 2. dávku očkovacej látky.

13:22 SVET - Tretie kolo mimoriadneho očkovania učiteľov v Maďarsku sa skončilo.

Z 31 000 pozvaných pedagógov jasieľ, materských škôl a ďalších škôl sa v tomto kole, ktoré sa konalo iba pár dní pred otvorením materských škôl a prvého stupňa základných škôl, zúčastnilo iba 32 percent. Celkom zaočkovali zhruba 200 000 učiteľov z 210 000 pozvaných.

V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo za posledný deň 197 pacientov a pribudlo 2680 prípadov nákazy.

13:21 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica sa postupne vracia do štandardného režimu, informovala hovorkyňa spoločnosti Agel Martina Pavliková.

Lôžka s pacientmi s ochorením COVID-19 sú naplnené už len na štvrtinu, nemocnica v prípade ďalšieho pozitívneho vývoja pripravuje reprofilizáciu urologického oddelenia späť na bielu zónu.

"Aktuálne poskytujeme zdravotnú starostlivosť 11 pacientom s novým koronavírusom, traja sú vo vážnom stave a potrebujú pomoc umelej pľúcnej ventilácie," uviedol riaditeľ nemocnice Jakub Rybár.

13:14 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva pracuje na prehodnotení testovacej stratégie, informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Súvisiaci článok Povinné testovanie už neplatí pre každého, ministerstvo prehodnocuje stratégiu Čítajte 

Pripomína, že na niektoré osoby sa povinnosť dať sa testovať už po novom nevzťahuje.

"Komunikujeme napríklad aj so zástupcami zamestnávateľov či ministerstvom školstva vo veci spôsobu testovania na miestach, kde sa zhromažďuje väčší počet ľudí na jednom mieste," povedala Zuzana Eliášová.

"Testovanie považujeme za účinnú prevenciu napríklad pri identifikácii pozitívnych na ochorenie COVID-19, ktorí sú bezpríznakoví a ich následné stiahnutie do domácej izolácie a zamedzenie ďalšiemu šíreniu vírusu," dodala Eliášová.

13:12 SLOVENSKO - V Prešove v pondelok dopoludnia zaplnili ľudia nákupné strediská aj centrum mesta.

Od pondelka sa konečne opäť otvorili obchody, nákupné centrá a uvoľnili sa aj nariadenia pri nosení rúšok v exteriéri.

Najväčší nával zažívajú kaderníctva, holičstvá a obchody s oblečením.

Podobná situácia počas otvárania obchodov nastala aj v apríli minulého roku.

12:55 SVET Britský premiér Boris Johnson zrušil z dôvodu narastajúceho počtu prípadov koronavírusu SARS-CoV-2 v Spojenom kráľovstve plánovanú cestu do Indie, informovala britská spravodajská stanica BBC.

Johnson a indický premiér Naréndra Módí namiesto návštevy tento týždeň absolvujú rozhovory s cieľom spustiť plány na budúcu spoluprácu. Osobne stretnú neskôr v priebehu tohto roka.

Johnson mal pôvodne do Indie odcestovať už v januári. Cestu však zrušili z dôvodu zavedenia celoplošného lockdownnu v Británii.

12:52 SVET - V štatistike úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 v Maďarsku stúpa počet obetí, ktoré okrem covidu nemali žiadne iné chronické ochorenie.

Stúpa počet úmrtí na covid, pri ktorých pacienti netrpeli ďalšou chronickou chorobou. Stúpa aj počet mladých obetí.

V uplynulých dňoch zaznamenalo deň, keď pomer obetí na covid bez ďalšej sprievodnej choroby dosiahol sedem percent.

Počet potvrdených prípadov dosiahol 753 188 a počet obetí covidu a ním spôsobených zdravotných komplikácií je 25 381. Z nákazy sa zotavilo už viac ako 458 212 osôb.

12:45 SLOVENSKO - Vo veľkokapacitných očkovacích centrách Trnavského samosprávneho kraja sa proti ochoreniu COVID-19 zaočkovalo počas uplynulého víkendu prvou vakcínou AstraZeneca 7 205 ľudí.

Súvisiaci článok Cez víkend zaočkovali sedemtisíc ľudí Čítajte 

Z toho v Dunajskej Strede ich bolo 1 716, v Skalici 1 298 a v Trnave 4 191.

Medzi zaočkovanými bolo aj 300 obyvateľov kraja s ťažkým zdravotným postihnutím alebo diagnózou, ktorí sa registrovali do krajskej databázy cez portál cakarentt.sk.

Registrácia cez centrálny formulár je otvorená pre všetkých záujemcov vo veku od 40 do 59 rokov.

Informácie o očkovaní, ako aj mapy očkovacích centier v kraji sú dostupné na stránke zdravazupa.sk/korona/#ockovanie

12:39 SLOVENSKO - Veľkokapacitné očkovacie centrum Bratislavského kraja má za sebou už šiesty víkend v priestoroch Národného futbalového štadióna a ďalší rekord.

Za sobotu, nedeľu a piatok poobede lekári zaočkovali 8 854 ľudí, z toho v nedeľu rekordných 3 460.

Bratislavský samosprávny kraj navrhol, aby štátny rezervačný systém zrušil vekové obmedzenie. To je aktuálne 40 rokov.

Prioritizácia by následne prebiehala podľa diagnóz a veku. Zvýšiť motiváciu a počet zaočkovaných ľudí by mohol aj výber viacerých druhov vakcín.

12:35 SLOVENSKO - Ak to počet dodaných vakcín umožní, rezort zdravotníctva je v otvorený odbornej diskusii o prípadnom výbere vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová to uviedla v reakcii na výzvu mimoparlamentnej strany Hlas-SD k umožneniu slobodného výberu očkovacej látky.

Dodala, že prioritou je očkovanie seniorov, keďže ide o rizikovú skupinu, ktorú treba chrániť.

"Aktuálne platí súčasný stav očkovania na základe prioritizácie veku. Ľudia starší ako 60 rokov sa očkujú vakcínami od spoločností Pfizer-BioNTech a Moderna, mladší ľudia sa očkujú vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Dnes máme takmer 100 000 seniorov v čakárni, ktorí majú byť očkovaní vakcínou od spoločností Pfizer-BioNTech a Moderna," pripomenula hovorkyňa.

12:22 SLOVENSKO - Polícia upozornila na šíriacu sa falošnú správu, ktorá tvrdí, že ľudia zaočkovaní vakcínou proti covidu už nemôžu darovať krv.

12:17 SVET - Poradcovia amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sa plánujú stretnúť v piatok 23. apríla a diskutovať o zastavení používania očkovacej látky proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson.

Hlavný americký odborník na infekčné choroby Dr. Anthony Fauci včera vyhlásil, že bude "veľmi prekvapený, ak od piatka v nejakej podobe neobnovíme očkovanie touto vakcínou"

Fauci tiež povedal, že jednou možnosťou môže byť aj to, že jednorazová vakcína od spoločnosti Johnson & Johnson sa vráti "s určitými obmedzeniami alebo s určitou formou varovania".

Načítavam video...

12:05 SLOVENSKO - Analytická skupina Dáta bez pátosu uviedla, že obdobie veľkonočných sviatkov sa už v štatistikách epidémie koronavírusu nezobrazia.

Poukázala na regionálne rozdiely. Žilinský a Prešovský kraj sa nachádzajú v situácii tam, kde bol ostatok Slovenska pred dvomi mesiacmi.

Analytici vyzvali na presné vyhodnotenie každého jedného pozitívneho antigénového testu, aby sa zamedzilo zatváraniu školských tried.

11:55 SLOVENSKO - Nitriansky samosprávny kraj plánuje rozšíriť počet veľkokapacitných očkovacích centier.

Krajskí poslanci budú 26. apríla rozhodovať o vytvorení ďalších očkovacích centier. Ako informoval Úrad Nitrianskeho samosprávneho kraja, jedno má vzniknúť v Nových Zámkoch a ďalšie v Leviciach.

„Ide o mestá, v ktorých nie sú nemocnice, kde by bolo možné očkovať. Preto sme sa rozhodli zriadiť centrá práve tu,“ vysvetlil Ľubomír Ševčík, lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja.

11:48 SLOVENSKO - Od dnešného dňa sa otvárajú obchody, nákupné centrá a uvoľňujú sa nariadenia pri nosení rúšok v exteriéri.

Aj naďalej však platí núdzový stav a treba dodržiavať aj podmienky zákazu vychádzania. Napriek uvoľňovaniam ostávajú návštevy u blízkych doma naďalej zakázané.

Denník SME pripravil o uvoľňovaní pravidiel sériu otázok a odpovedí.

11:38 SLOVENSKO - Vo veľkokapacitnom očkovacom centre na trenčianskom výstavisku sa podarilo v sobotu zaočkovať vakcínou od spoločnosti AstraZeneca 2209 ľudí a na zimnom štadióne v Prievidzi 970 ľudí.

V nedeľu pokračovalo očkovanie len v prievidzskom centre a vakcínu tam počas tohto dňa dostalo 950 záujemcov.

"Spolu sa nám podarilo počas minulého víkendu v dvoch očkovacích centrách zaočkovať 4 129 ľudí, čo je aktuálne rekordný počet za jeden víkend. Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľajú na tom, aby bolo očkovanie rýchle, profesionálne a bezpečné," povedal predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.

11:35 SVET - Turecko schválilo začiatok výroby ruskej proticovidovej vakcíny Sputnik V.

Hovorca Ruského fondu priamych investícií ešte 23. januára oznámil, že s jednou tureckou farmaceutickou spoločnosťou dosiahol dohodu o výrobe vakcíny Sputnik V a o začiatku procesu transferu technológií.

Vakcínu Sputnik V na použitie schválilo približne 60 krajín a viac ako 30 ňou už začalo očkovať.

11:30 SLOVENSKO - Šačianska nemocnica postupne obnovuje operatívu, oznámila Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica v košickej Šaci patrí.

„Začíname s operáciami nekomplikovaných prípadov, ktoré si nevyžadujú dlhodobú opateru. Plánované výkony sme povolili približne na 30 percent v porovnaní s normálnym stavom, ide o ortopédiu či plastickú chirurgiu,“ priblížil námestník liečebno-preventívnej starostlivosti pre ambulantnú zložku nemocnice Maroš Varga.

Počet pacientov s ochorením COVID-19, ktorí vyžadujú napojenie na kyslíkovú liečbu je 15 z 30 možných lôžok. V nemocnici je aktuálne päť suspektných pacientov.

11:20 SVET Európska únia využila možnosti v zmluve so spoločnosťami Pfizer a BioNTech a objednala si ďalších 100 miliónov dávok ich vakcíny proti ochoreniu covidu-19. Firmy to uviedli v spoločnom vyhlásení.

Členské štáty EÚ tak tento rok dostanú celkovo 600 miliónov dávok tejto očkovacej látky.

"Doteraz sme splnili všetky dodávky, ku ktorým sme sa zaviazali Európskej komisii, a plánujeme doručiť do EÚ 250 miliónov dávok v druhom štvrťroku, čo je štyrikrát viac, než je dohodnuté množstvo pre prvý štvrťrok," napísali firmy.

11:13 SLOVENSKO - Pred týždňom sa otvorili školy pre všetky deti na prvom stupni, od pondelka 19. apríla sa do škôl mohli vrátiť už aj žiaci ôsmeho a deviateho ročníka.

Súvisiaci článok Ôsmaci a deviataci sú opäť v škole. Mnohým sa nechcelo, boja sa skúšania Čítajte 

Naposledy sedeli v laviciach v piatok 23. októbra 2020.

„Prvým predpokladom, aby sa mohli žiaci vrátiť do lavíc, bolo testovanie. Musel byť otestovaný žiak a rovnako aj aspoň jeden jeho zákonný zástupca," vysvetľuje riaditeľ SZŠ Dneperská Peter Ferenčák.

"My máme zriadenú vlastnú MOM-ku, tu testujeme aj žiakov prvého stupňa, ich rodičov a zamestnancov školy. V piatok sa tu urobilo približne dvesto testov,“ doplnil Ferenčák.

11:08 SVET Indické hlavné mesto Naí Dillí zavedie od noci z pondelka na utorok lockdown, ktorý bude trvať sedem dní.

V Naí Dillí, najviac zasiahnutom indickom meste, úrady včera evidovali 25 500 nových prípadov koronavírusu.

Šéf dillíjskej samosprávy Arvind Kedžrivál označil situáciu v hlavnom meste za veľmi kritickú.

"Ak teraz nezavedieme lockdown, budeme svedkami väčšej katastrofy. Lockdown bude platiť od dnešného večera až do budúceho pondelka," uviedol.

11:00 SVET Kanada pošle dodatočný zdravotnícky personál a vybavenie do provincie Ontário, ťažko zasiahnutej pandémiou koronavírusu, pretože tam prudko rastie počet chorých na COVID-19.

Vláda zmobilizuje profesionálnych zdravotníkov z rôznych vládnych ministerstiev a vyšle ich do Ontária, predovšetkým do oblasti provincionálnej metropoly Toronto, kde "je situácia najkritickejšia", povedal Trudeau vo videu na Twitteri.

Ontário, najľudnatejšia provincia Kanady so 14 miliónmi obyvateľov, už niekoľko dní bojuje s rekordnými počtami nakazených, hospitalizovaných a pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti a hrozí, že sa preťaží zdravotný systém.

Kanada zaznamenala od začiatku pandémie vyše 1,1 milióna prípadov nákazy a približne 23 600 úmrtí.

Načítavam video...

10:59 SVET Spolková krajina Burgenland na východe Rakúska ukončuje lockdown. Od pondelka sú otvorené školy, kaderníctva a bežné obchody.

Krajina postupuje podľa plánu, ktorý ohlásil minulý týždeň miestny hajtman Peter Doskozil. Opäť sú dostupné služby, ktoré si vyžadujú bezprostredný osobný kontakt, navštíviť možno aj múzeá a knižnice. Reštaurácie zatiaľ zostávajú zatvorené.

Lockdown aktuálne platí v dvoch spolkových krajinách, vo Viedni a Dolnom Rakúsku.

10:57 SLOVENSKO - Skúšky a štátnice na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave by sa v niektorých prípadoch konať prezenčne. Ide o odbory, kde je to nevyhnutné, informuje o tom UK na svojom webe.

Permanentný krízový štáb analyzuje scenáre, ako postupovať ďalej. Po prerokovaní s rektorom UK Marekom Števčekom sa dohodol na tom, že semester sa dokončí dištančne, okrem odborov s výnimkami.

"Skúsime dobehnúť nevyhnutnú prax, laboratórne či praktické cvičenia," uvádza najväčšia slovenská univerzita na svojom webe. O promóciách sa ešte nerozhodlo.

10:55 SLOVENSKO - Od januára 2021 šírilo viac 10 000 používateľov Facebooku fotografiu v kontexte, ktorý mal dokazovať, že výsledky antigénových testov sú vopred určené.

V skutočnosti však fotografia ukazuje kontrolné tyčinky, ktoré výrobca prikladá do balenia za účelom kontroly toho, či testovacia súprava funguje správne, a tieto sa nepoužívajú na testovanie ľudí.

TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Na zdieľanej fotografii bolo vidieť dva kontrolné testy, ktoré sú súčasťou balenia antigénových testov od spoločnosti Abbott, jeden pozitívny a jeden negatívny.

Facebookové príspevky však nie sú dôkazom sprisahania či podvodu, podľa ktorého má byť výsledok testu jasný ešte pred vyhodnotením výteru z nosohltanu.

10:44 SLOVENSKO - Strana HLAS - sociálna demokracia vyzýva vládu, aby upravila vakcinačnú stratégiu a umožnila ľuďom slobodný výber vakcíny.

Vyhlásil to dnes na tlačovej konferencií podpredseda strany poslanec NR SR Richard Raši.

Podľa neho tento krok nielen zvýši ochotu ľudí nechať sa zaočkovať, ale štát bude presne vedieť, aké vakcíny má kontrahovať a kam ich má distribuovať a ľudia budú mať informáciu o tom, kedy sa dostanú na rad. Táto situácia bude výhodná pre všetkých.

"Ak máme zaočkovať 60 percent obyvateľov Slovenska, k dnešnému dňu potrebuje vakcínu ešte 2,35 milióna ľudí, povedal Raši.

10:35 SVET - V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo v Maďarsku za posledný deň 197 pacientov a pribudlo 2 680 prípadov nákazy koronavírusom.

Počet potvrdených prípadov infekcie od vypuknutia koronavírusovej pandémie tak stúpol na 753 188 a počet obetí covidu a ním spôsobených zdravotných komplikácií dosiahol 25 381. Z nákazy sa zotavilo už viac ako 458 212 osôb.

Aktuálne je v Maďarsku nakazených 269 595 ľudí. V nemocniciach je v spojitosti s covidom 8 650 pacientov, z nich 1 052 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

V krajine zaočkovali viac ako 3 266 425 osôb. Obe dávky vakcíny dostalo 1 391 381 z nich.

10:25 SVET - Britskí vedci dnes spustili štúdiu, v ktorej cielene vystavia riziku nákazy Covidom-19 dobrovoľníkov, ktorí už skôr chorobu prekonali, a budú skúmať ich imunitnú reakciu. Cieľom je zistiť, či je možná opätovná nákaza.

Británia sa vo februári stala prvou krajinou na svete, ktorá tieto testy na dobrovoľníkoch povolila, píše agentúra Reuters.

"Informácie nám umožnia navrhnúť lepšie vakcíny a liečbu a tiež pochopiť, či a ako dlho sú ľudia chránení potom, čo Covid-19 prekonali," uviedla Helen McShaneová, vedkyňa z Oxfordskej univerzity, ktorá vedie túto štúdiu.

Práca podľa nej tiež prispeje k pochopeniu, či imunitné reakcie môžu človeka ochrániť pred opätovnou nákazou.

10:18 SLOVENSKO - Včera podali vakcíny proti covidu ďalším 7 612 osobám. Ministerstvo zdravotníctva informovalo, že prvou dávkou je zaočkovaných 953 328 ľudí. Druhú dávku vakcíny už dostalo 345 492 osôb, v uplynulom dni 90 z nich.

10:16 SVET - Izrael zrušil povinnosť nosiť rúška na verejnosti a úplne obnovil vyučovanie.

Žiaci všetkých základných škôl a študenti stredných škôl sa vrátili do škôl. Rúška sa musia nosiť iba v uzatvorených priestoroch a na veľkých zhromaždeniach.

Krajina už minulý týždeň oznámila, že od mája povolí príchod zahraničných turistov, ktorí sú zaočkovaní.

Dve dávky vakcíny spoločností Pfizer a BioNTech dostalo viac ako 53 percent obyvateľov krajiny.

Od začiatku pandémie podľa údajov izraelského ministerstva zdravotníctva v krajine zaznamenali viac ako 836-tisíc prípadov infekcií a ochoreniu COVID-19 podľahlo najmenej 6 331 ľudí.

10:00 SLOVENSKO - Za posledný deň pribudlo ďalších 93 pozitívnych prípadov koronavírusu prostredníctvom PCR testovania. Laboratória včera vyhodnotili 1 434 vzoriek (pozitivita 6,48 percenta), informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Pribudlo aj ďalších 66 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19, od začiatku pandémie je zaznamenaných 11 172 obetí v súvislosti s nákazou.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (35), nasleduje Žilinský (18), Banskobystrický (16), Košický (10), Trnavský (7), Prešovský (4) a Trenčiansky (3). V Nitrianskom kraji nezistili ani jeden pozitívny test, informovalo Ministerstvo zdravotníctva.

Medzi pozitívnymi je 45 mužov a 48 žien. Celkový počet nakazených mužov je 179 428 a žien 196 639.

V nemocniciach 1 978, o 25 viac ako predchádzajúci deň. Potvrdené ochorenie má 1 818 ľudí. Na JIS je 169 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 261 osôb.

Očkovaciu látku proti covidu aplikovali ďalším 7 612 osobám, celkovo je zaočkovaných 953 328 ľudí.

V nedeľu vykonali aj 303 257 antigénových testov. Pozitívnych bolo 657 z nich (pozitivita 0,22 percenta). Celkový počet vykonaných antigénových testov testov doteraz je 28 772 451, z čoho bolo pozitívne testovaných 369 665 osôb.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 505 182, pričom takto bolo pozitívne testovaných 376 067 osôb.

9:47 SLOVENSKO - V Trnave počas víkendového testovania v odberových miestach zriadených mestom prvýkrát po dlhšom čase zaznamenali nárast počtu pozitívne testovaných.

Súvisiaci článok Majú za sebou už viac ako štvrť milióna testov Čítajte 

Testovať sa prišlo takmer 18 500 ľudí, pozitívny test malo 22 z nich, čo je 0,12 percenta.

Týždeň predtým malo pri porovnateľnom počte testovaných pozitívny výsledok len 16 ľudí, čo bolo 0,09 percenta.

Trnava počas víkendu prekonala hranicu štvrť milióna vykonaných antigénových testov v mestom zriadených odberových miestach. V trinástich kolách testovania bolo zachytených viac ako 1 500 pozitívnych.

V prvom kole koncom januára zaznamenali v Trnave až 288 pozitívnych testov za víkend, od polovice marca sú ich len desiatky.

9:44 SLOVENSKO - Miera pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19 počas víkendového testovania v Poprade opäť klesla, a to na 0,22 percenta.

Ako informovala hovorkyňa mesta Jarka Hlaváčová, na troch odberných miestach otestovali 3 213 ľudí. Sedem z nich bolo pozitívnych.

Hovorkyňa zároveň potvrdila, že samospráva plánuje zatiaľ v testovaní pokračovať aj naďalej. Pred týždňom sa prišlo otestovať 2 976 ľudí, pozitívnych bolo 22 osôb, čo predstavovalo 0,74 percenta.

Popradská samospráva zriaďuje víkendové odberné miesta pravidelne od 21. januára. Za toto obdobie tam vykonali viac ako 55 800 odberov. Pozitívny výsledok malo približne 440 ľudí.

9:42 SLOVENSKO - Situácia v Univerzitnej nemocnici Martin sa mierne zlepšuje. Hospitalizovaných pacientov ubudlo.

Súvisiaci článok Epidemická situácia v Turci ešte stále nie je dobrá Čítajte 

K minulému piatku bolo v martinskej nemocnici hospitalizovaných celkovo 71 pacientov s potvrdeným ochorením covid-19.

Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebovalo desať pacientov, na jednotkách intenzívnej medicíny ležalo deväť pacientov.

09:26 SVET - V Česku pribudlo v nedeľu ďalších 823 prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je o 162 menej než pred týždňom.

Ide o najnižší denný prírastok od 13. septembra. Vyplýva to z údajov, ktoré v pondelok zverejnilo ministerstvo zdravotníctva ČR, informoval server Novinky.cz.

Hospitalizovaných bolo k pondelkovému ránu 3 913 ľudí, čo je o 45 menej ako deň predtým, a o 1 346 menej ako pred týždňom.

Vo vážnom stave je 879 pacientov. V súvislosti s koronavírusom pribudlo 30 úmrtí. Menej ako 100 úmrtí denne registrujú úrady nepretržite od 10. apríla.

09:14 SVET - Turecko v nedeľu zaznamenalo 318 úmrtí na ochorenie COVID-19, čo bol najväčší denný počet od vypuknutia pandémie. Celkový počet potvrdených prípadov úmrtí na koronavírus v krajine tak stúpol na 35 926.

Informovalo o tom turecké ministerstvo zdravotníctva. Turecko v nedeľu nahlásilo 55 802 zistených nových infekcií koronavírusom. Ich celkový počet sa tak dostal na úroveň takmer 4,27 milióna, dodalo ministerstvo zdravotníctva.

08:47 SVET - India dnes oznámila 273 810 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je najvyšší počet zaznamenaný v tejto krajine za jeden deň od začiatku pandémie.

Vyplýva to z údajov indického ministerstva zdravotníctva, o ktorých informovala agentúra Reuters.

India od začiatku apríla zaznamenáva denné maximá nových potvrdených prípadov infekcie a celkový počet nakazených od začiatku pandémie presiahol 15 miliónov.

08:36 SLOVENSKO - Možnosť otestovať sa v odberných miestach prevádzkovaných mestom Myjava využilo počas piatka a soboty 3 525 ľudí, informoval hovorca mesta Marek Hrin. Z nich 2 417 prišlo na antigénové testovanie v piatok, 1108 v sobotu.

"Počas týchto dvoch dní sa potvrdil vzhľadom na návrat ôsmakov a deviatakov do škôl a tiež na avizované uvoľnenie opatrení očakávaný zvýšený záujem verejnosti o získanie potvrdenia s negatívnym výsledkom. Testy potvrdili prítomnosť nového koronavírusu len u dvoch testovaných ľudí," uviedol Hrin.

08:05 SLOVENSKO - Testovanie na ochorenie COVID-19 na šiestich odberných miestach, ktoré pripravilo mesto Senica, využilo 4 492 ľudí, informovala hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová.

Ako doplnila, z nich boli traja s pozitívnym výsledkom, čo predstavuje mieru pozitivity 0,07 percenta.

07:43 SLOVENSKO - Vo veľkokapacitných očkovacích centrách Trnavského samosprávneho kraja sa proti ochoreniu COVID-19 zaočkovalo počas uplynulého víkendu prvou vakcínou AstraZeneca 7 205 ľudí, informovalo komunikačné oddelenie Trnavského samosprávneho kraja.

Z toho v Dunajskej Strede ich bolo 1 716, v Skalici 1 298 a v Trnave 4 191. Medzi zaočkovanými bolo aj 300 obyvateľov kraja s ťažkým zdravotným postihnutím alebo diagnózou, ktorí sa registrovali do krajskej databázy cez portál cakarentt.sk.

07:36 SLOVENSKO - Výnimka týkajúca sa časového intervalu po prekonaní ochorenia COVID-19 sa predlžuje z troch mesiacov na 180 dní.

Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva , ktorá od pondelka upravuje vstup do prevádzok a priestorov zamestnávateľa.

Rozširujú sa aj možnosti vstupu do prevádzok pre zaočkovaných proti novému koronavírusu bez potreby negatívneho testu na ochorenie. Nebudú ho potrebovať osoby po druhej dávke mRNA vakcíny, keď od zaočkovania uplynulo viac ako 14 dní.

Tiež osoby po prvej dávke vektorovej vakcíny, keď od zaočkovania uplynuli viac ako štyri týždne. Výnimka bude platiť aj pre osoby po prvej dávke vakcíny, ak od jej aplikácie uplynulo minimálne 14 dní a bola podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19.

06:30 SVET - Obyvatelia Austrálie a Nového Zélandu môžu znova voľne cestovať medzi svojimi krajinami po prvý raz po vyše roku po tom, ako v pondelok otvorili tzv. cestovnú bublinu.

Dlho očakávaná iniciatíva ukončuje pre návštevníkov potrebu povinnej karantény, informovala spravodajská stanica BBC News.

Obom krajinám sa podarilo dostať výskyt infekcie koronavírusom pod kontrolu a nové prípady nákazy sa tam držia na nízkej úrovni, a to z veľkej časti vďaka prísnej kontrole hraníc a rýchlo zavádzaným lockdownom.

V pondelok nadšení cestujúci zaplnili austrálske letiská, aby sa mohli znova stretnúť s príbuznými a priateľmi.

Očakáva sa, že počas dňa budú medzi Austráliou a Novým Zélandom cestovať tisíce ľudí. Lety budú prevádzkovať spoločnosti Qantas, Jetstar a Air New Zealand.

06:23 SVET - Viac ako polovica dospelých obyvateľov USA už dostala najmenej jednu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Oznámila to v nedeľu americká vláda, ktorá sa snaží zastaviť znepokojujúci opätovný nárast počtu prípadov nákazy koronavírusom, informovala agentúra AFP.

Dávku vakcínu už dostalo približne 130 miliónov Američanov vo veku 18 a viac rokov, čo predstavuje 50,4 percenta dospelej populácie USA, vyplýva z údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Úplne zaočkovaných je okolo 84 miliónov dospelých Američanov, teda 32,5 percenta ich celkového počtu.

06:20 SLOVENSKO - Oddnes sa otvárajú obchody, nákupné centrá a uvoľňujú sa nariadenia pri nosení rúšok v exteriéri. Slovensko sa totiž v rámci Covid automatu ocitlo v bordovej farbe a platí celonárodný III. stupeň varovania.

Aj naďalej však platí núdzový stav a treba dodržiavať aj podmienky zákazu vychádzania. Napriek uvoľňovaniam ostávajú návštevy u blízkych doma naďalej zakázané.

Denník SME pripravil o uvoľňovaní pravidiel sériu otázok a odpovedí.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

 1. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
 2. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 3. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 4. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
 5. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát
 6. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 7. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 8. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
 1. Via Pribina spúšťa súťaž INOVÁTOR1
 2. Príprava do školy nemusí byť nuda, HOME ju premení na zábavu
 3. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 4. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát
 5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
 6. Richard Sulík: Volvo je pre Slovensko absolútna zmena hry
 7. Hladinka smeruje do Košíc!
 8. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 14 863
 2. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 804
 3. Hladinka smeruje do Košíc! 6 647
 4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 034
 5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 971
 6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 116
 7. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 169
 8. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu 1 991
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Fanúšikovia počas holandského derby Ajax Amsterdam - Feyenoord Rotterdam.

O osude stretnutia rozhodne vedenie súťaže.


TASR 5 h
Španielsky útočník Álvaro Morata (v strede) sa teší z gólu do siete Realu Madrid.

Real Sociedad je s deviatimi bodmi na 7. mieste.


TASR 5 h
Zranenie hviezdneho hráča PSG Kyliana Mbappého.

Milan Škriniar odohral celý zápas.


TASR 3 h
Libor Hudáček v drese Třinca.

Za Kometu skóroval Kristián Pospíšil.


TASR 5 h
SkryťZatvoriť reklamu