SME
Utorok, 9. august, 2022 | Meniny má Ľubomíra

Koronavírus: Ďalšia vakcína je v poslednej fáze klinických štúdií (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 389-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 320 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sme priniesli online minútu po minúte:

21:30 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

20:50 SVET - Počet úmrtí spojených s novým koronavírusom prekročil na Ukrajine 50-tisíc. Vyplýva to zo štvrtkových údajov Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO), o ktorých informovala agentúra Ukrinform.

Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 3 509.

20:37 SVET - Britský minister zdravotníctva Matt Hancock povedal, že v Británii sa stále šíri tzv. indický variant koronavírusu, ktorý tvorí 50 až 75 percent nových prípadov v krajine. Anglický úrad pre verejné zdravie (PHE) oznámil, že v krajine zaznamenali celkovo 6 959 prípadov tohto variantu.

Hancock zároveň pripomenul, že Británia za stredu zaznamenala najvyšší počet nových prípadov koronavírusu od 12. apríla. Úrady vo štvrtok hlásili 3 542 infekcií a desať obetí.

SkryťVypnúť reklamu

20:30 SVET - Dve vakcíny proti koronavírusu od čínskej firmy Sinopharm sa zdajú byť bezpečné a účinné proti ochoreniu Covid-19. Vyplýva to zo štúdie, ktorá vyšla online v odbornom časopise Journal of the American Medical Association . Tá dospela k záveru, že dve vakcíny sú účinné na zhruba 73 a 78 percent, tak ako to uvádza Sinopharm.

20:00 SVET - Poľsko prekročilo hranicu šesť miliónov zaočkovaných ľudí dvoma dávkami vakcíny proti ochoreniu Covid-19, oznámil predstaviteľ vlády Michal Dworczyk. Dodal, že celkovo bolo v Poľsku zatiaľ podaných vyše 19 miliónov dávok vakcín.

19:32 SLOVENSKO - Európska komisia schválila pre Belgicko, Francúzsko, Nemecko a Slovensko sumu 838,8 milióna eur v rámci balíka opatrení REACT-EU na pomoc pri riešení následkov pandémie koronavírusu. V tlačovej správe o tom informovala Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko získa ďalších 316,8 milióna eur v rámci Operačného programu ľudské zdroje.

19:14 SVET - Do Izraela pricestovala skupina turistov prvýkrát od začiatku pandémie, uviedlo izraelské ministerstvo pre cestovný ruch. Každý z turistov sa musel preukázať dokladom o očkovaní i negatívnym testom na koronavírus.

Ako prvý krok Izrael povolil vstup do krajiny obmedzenému počtu turistických skupín, pričom nezávislí cestovatelia budú môcť do krajiny vstúpiť najskôr od júla.

18:55 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva zverejnil vyhlášku, ktorá upravuje režim na hraniciach, takzvaný cestovný semafor. Tá upravuje karanténne opatrenia pre osoby vstupujúce z krajiny v zelenom, červenom a čiernom systéme.

Pre príchod zo všetkých krajín platí povinnosť registrovať sa na ehranici a povinnosť vedieť sa preukázať potvrdením o registrácii pri vstupe aj počas pobytu na území Slovenska. Ak sa po návrate zo zahraničia u niekoho objavia príznaky ochorenia Covid-19, je povinný to ohlásiť svojmu lekárovi.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Podmienky pre pendlerov sa od pondelka zmiernia Čítajte 

18:07 SLOVENSKO - Podmienky pre pendlerov sa od pondelka zmierňujú. Povinný negatívny test (RT-PCR, antigénový test) nie starší ako sedem dní bude možné nahradiť dokladom o očkovaní alebo dokladom o prekonaní ochorenia Covid-19.

Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva. TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Daša Račková.

17:44 SVET - Vietnam po rekordnom výskyte prípadov urýchlene očkuje továrenských robotníkov.

V utorok hlásil štát denný rekord 441 nových prípadov. K najťažšie zasiahnutým patria severné provincie Bac Ninh a Bac Giang, kde sa nachádzajú veľké továrne vrátane podnikov prevádzkovaných juhokórejským technologickým gigantom Samsung.

"Zaočkovaných bude okolo 240-tisíc pracovníkov v provinciách Bac Ninh and Bac Giang," oznámilo ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok na svojej webovej stránke a dodalo, že v tento deň dostalo dávku vakcíny niekoľko stoviek zamestnancov.

SkryťVypnúť reklamu

16:02 SVET - Britský minister zdravotníctva odmieta tvrdenia o klamstvách počas koronakrízy.

Hancock reagoval na tvrdenia Dominica Cummingsa, bývalého hlavného poradcu britského premiéra Borisa Johnsona, podľa ktorého Hancock počas riešenia koronakrízy viackrát poskytol zavádzajúce informácie nielen obyvateľom Británie, ale aj svojím straníckym kolegom.

Cummings včera obvinil Hancocka z podcenenia situácie v domovoch sociálnych služieb, kde si rozšírenie nákazy počas prvých mesiacoch pandémie vyžiadalo tisícky obetí. Hancock podľa Cummingsa zamlčal skutočnosť, že mnohí seniori neboli pred návratom do domovov dôchodcov z nemocnice riadne otestovaní. Cummings tiež tvrdil, že zvýšený počet úmrtí mala za príčinu aj počiatočná "pomalá" a "chaotická" reakcia vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Povedal tiež, že Johnson podľa neho "nie je spôsobilý" vykonávať funkciu premiéra, keďže sa nevie poučiť zo svojich chýb. Hancock označil obvinenia za "nepodložené".

14:44 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva nechce komentovať náklady na antigénové testovanie.

„Testovanie bolo v čase vážnej epidemickej situácie účinnou prevenciou na zachytenie vírusu u bezpríznakových ľudí. Tým sa eliminovalo jeho ďalšie nekontrolovateľné šírenie a chránilo sa zdravie a životy ľudí,“ uviedla.

Rezort aktuálne analyzuje aj možnosti skríningu odpadových vôd a následného PCR testovania, ktoré by umožnilo v predstihu lokalizovať ohniská vírusu a nastavovať opatrenia. Regionálne úrady verejného zdravotníctva už monitoring odpadových vôd robia a podľa ministerstva sa javí ako účinný nástroj. Testovanie sa bude pri zhoršení epidemickej situácie a prípadného vzniku ohniska realizovať aj na konkrétnych školách či vo veľkých podnikoch.

SkryťVypnúť reklamu

13:27 SVET - Sanofi a GlaxoSmithKline spustili rozsiahly test svojej vakcíny.

Štúdia zahŕňa 35-tisíc dospelých dobrovoľníkov zo Spojených štátov, Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky. V rámci štúdie otestujú formuly očkovacej látky proti pôvodnému koronavírusu, ktorý sa šíril z čínskeho mesta Wu-chan, a variantu, ktorý po prvý raz identifikovali v Juhoafrickej republike.

13:00 SLOVENSKO - Dezinformátori spájajú smrť moderátora Viršíka s očkovaním vakcínou AstraZeneca.

Užívateľský profil Ján Bielčik, ktorý podľa polície obsahuje viaceré konšpirácie, zverejnil screenshot statusu Viršíka z 18. apríla, kde rozhlasový moderátor informoval, že sa dal zaočkovať vakcínou od spoločnosti AstraZeneca.

Predmetný užívateľ podľa polície status okomentoval: „Julo Viršk - moderátor Rádia RockFM ... Astra Zeneca!!! 56 rokov ! ... Dnes zomrel !!!, kľudne sa ďalej "očkujte". Polícia však pripomína, že podľa doterajších informácií skonal moderátor na chate v Malých Levároch na Záhorí na zástavu srdca. „Presnú príčinu smrti určí až pitva. Súvis s očkovaním nebol doteraz nikým potvrdený," zdôraznila polícia.

Zároveň polícia konštatuje, že celkový pomer prínosov a rizík vakcíny od AstraZeneca aj naďalej zostáva pozitívny. „Navyše zriedkavé ale závažné prípady nezvyčajných krvných zrazenín boli zaznamenané najmä u očkovaných do 50 rokov," uviedla polícia s tým, že všetky liekové agentúry v Európskej únii veľmi pozorne monitorujú hlásenia podozrení na nežiaduce účinky liekov, vrátane vakcín proti COVID-19. Policajti dodali, že pri 34 miliónoch podaných vakcín AstraZeneca sa vyskytlo 222 podozrení na zrazeniny a 30 podozrení na úmrtie zo zrazeniny.

SkryťVypnúť reklamu

12:54 SLOVENSKO - Letné tábory budú povolené, oznámil Gröhling.

Podmienkou bude PCR alebo LAMP test nie starší ako 72 hodín od doručenia pred nástupom do táboru. Testom sa bude stačiť preukázať sa pred začiatkom tábora, počas jeho priebehu ho už nebude potrebné opakovane absolvovať.

11:53 SVET - Cyprus odporúča osobám mladším ako 50 rokov iba vakcíny Pfizer/BioNTech alebo Moderna.

Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že rozhodnutie padlo po väčšinovom odporúčaní skupiny vedeckých poradcov pre ochorenie COVID-19, ktoré nasledovalo po „správach o závažných udalostiach týkajúcich sa krvných zrazenín“.

Poradný orgán ministerstva tiež jednomyseľne rozhodol, že ľudia, ktorí už dostali prvú dávku vakcíny AstraZeneca a nezaznamenali vážnejšie vedľajšie účinky, ako sú napríklad krvné zrazeniny, musia dostať aj druhú dávku tejto vakcíny. Podľa ministerstva „je to obzvlášť dôležité pre ich ochranu pred ochorením COVID-19 a jeho rôznymi mutáciami“. Podľa poradného orgánu je minimálna možnosť, že sa u zaočkovanej osoby po druhej dávke vyskytne krvná zrazenina.

SkryťVypnúť reklamu

10:57 SLOVENSKO - Košická nemocnica spúšťa od júna plánované operácie.

Umožňuje to mimoriadne zlepšenie epidemickej situácie. S ochorením COVID-19 je hospitalizovaných od 20 do 25 pacientov.

10:49 SVET - V Maďarsku pribudlo 396 prípadov nákazy koronavírusom a pribudlo 32 obetí na covid.

Aktuálne je nakazených 91 164 osôb. Hospitalizovaných s covidom je 1215 pacientov, z ktorých 136 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

10:33 SLOVENSKO - Správa štátnych hmotných rezerv má na sklade približne 12 miliónov antigénových testov.

Na mobilných odberových miestach sa využívajú aj nazálne antigénové testy. Tie boli pôvodne určené na samodiagnostiku a nakúpiť ich dal bývalý minister Marek Krajčí. Z hľadiska odberné miesta sa sieť už mierne okresala, svoje fungovanie ukončilo približne 116 miest.

SkryťVypnúť reklamu

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 168 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Laboratóriá pritom za stredu vykonali 4 977 PCR testov.

Počet potvrdených obetí na ochorenie COVID-19 vzrástol o 8 prípadov. Celkový počet úmrtí na covid je 12 320. Zdravotníci zaočkovali v stredu 16 812 osôb.

Počet hospitalizovaných pacientov sa opätovne znížil. V nemocniciach leží o 20 ľudí menej, celkovo 550. Na JIS je aktuálne 50 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 60 osôb.

Ako ďalej informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR, najviac pozitívne testovaných PCR testami bolo v Košickom (35) a v Prešovskom kraji (32), najmenej v Nitrianskom (11) a v Trnavskom kraji (6). Pozitivita PCR testov dosiahla 3,38 %. Zároveň však na Slovensku za uplynulý deň pribudlo aj 104 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Celkovo sa urobilo 47 287 antigénnych testov, v tomto prípade tak pozitivita dosiahla 0,22 %. Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 653 862. Druhú dávku vakcíny už dostalo 781 814 ľudí, v stredu to bolo 5 016.

SkryťVypnúť reklamu


Na Slovensku sa vykonalo už viac ako 2,8 milióna PCR testov, pričom takto bolo pozitívne testovaných 389 344 osôb. Celkový počet vykonaných antigénnych testov prekračuje 35 miliónov, z čoho bolo pozitívne testovaných 384 318 osôb. Celkový počet neaktívnych prípadov je 696 368.

09:26 SVET - V Indii za uplynulých 24 hodín pribudlo 211 298 nových ochorení koronavírusom a ďalších 3 847 ľudí tam po chorobe Covid-19 zomrelo. S odkazom na údaje indického ministerstva zdravotníctva o tom informovala agentúra Reuters. Od začiatku pandémie druhá najľudnatejšia krajina sveta s viac ako 1,3 miliardami obyvateľmi zaznamenala 27,37 milióna nakazených a 315 235 mŕtvych.

09:15 SLOVENSKO - Rozhodnutie o tom, aká vakcína proti ochoreniu COVID-19 má byť na Slovensku použitá, je výlučná právomoc ministra zdravotníctva. Na sociálnej sieti to napísala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) s tým, že z tohto dôvodu v stredu 26. mája na vláde hlasovala proti spusteniu očkovania vakcínou Sputnik V.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa ministerky ide v tomto prípade o odborné rozhodnutie a vláda nemôže v tomto suplovať rozhodnutie ministra Vladimíra Lengvarského.

08:35 SLOVENSKO - Zlepšujúca sa pandemická situácia umožňuje vysokým školám ukončiť akademický rok, strávený prevažne v lockdowne, promóciami priamo na pôde univerzity.

Na otázky o slávnostnom júnovom odovzdávaní diplomov odpovedali z košickej Technickej univerzity, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie a z Prešovskej univerzity v Prešove.

Väčšina z nich plánuje promócie v júni. Chcú sa pri tom riadiť aktuálnym covid automatom.

08:25 SVET - Joe Biden v stredu požiadal americkú spravodajskú komunitu, aby "zdvojnásobila" svoje úsilie pri vyšetrovaní pôvodu pandémie ochorenia COVID-19. Šéf Bieleho domu uviedol, že nie sú k dispozícii dostatočné dôkazy na to, či koronavírus preskočil na človeka po kontakte s infikovaných zvieraťom alebo má laboratórny pôvod.

SkryťVypnúť reklamu

07:25 SLOVENSKO - Slovensko začne štvrť roka od pristátia vojenských špeciálov s ruskou vakcínou Sputnik V na košickom letisku očkovať touto neregistrovanou vakcínou.

Vláda v stredu zaviazala ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO), aby očkovanie Sputnikom zabezpečil v prvom júnovom týždni.

Denník SME pripravil odpovede na otázky, kedy, kde a kto sa bude môcť Sputnikom zaočkovať, ale aj kto bude za očkovanie niesť zodpovednosť a aké otázniky nad neregistrovanou vakcínou ešte visia.

06:56 SVET - Cyperské zdravotnícke úrady v stredu odporučili, aby sa ľuďom vo veku pod 50 rokov podávali vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech alebo Moderna, ktoré sú založené na novšej technológii mRNA. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že rozhodnutie padlo po odporučení väčšiny členov jeho komisie vedeckých poradcov pre ochorenie COVID-19, ktorá posúdila "správy o závažných prípadoch týkajúcich sa krvných zrazenín".

SkryťVypnúť reklamu

06:44 SVET - Vyše piatim miliónom obyvateľov druhého najväčšieho austrálskeho mesta Melbourne nariadili vo štvrtok úrady náhly lockdown v súvislosti s covidom.

Obmedzenie pohybu obyvateľstva, ktoré sa týka i zvyšku štátu Viktória, bude platiť od polnoci nasledujúcich sedem dní, informovala tlačová agentúra AFP.

"Za uplynulý deň sme zaznamenali viacero dôkazov, že máme do činenia s vysoko infekčným variantom vírusu, ktorý sa šíri rýchlejšie, než sme kedy zaznamenali," uviedol zastupujúci premiér daného austrálskeho štátu James Merlino. Tento variant, známy ako B1617, je značne rozšírený v Indii.

06:20 SVET - Obyvatelia Čile, ktorí sú zaočkovaní a plne imúnni voči covidu, môžu od stredy získať preukaz na voľnejší pohyb, hoci zdravotníci tento krok kritizujú.
Doklad, ktorý sa dá stiahnuť do mobilného telefónu dva týždne po zaočkovaní druhou dávkou, poskytuje držiteľovi oprávnenie na voľný pohyb v mestách, kde platí lockdown, ako aj na návštevu supermarketu, lekárne alebo cvičenia pod holým nebom, informovala v noci na štvrtok tlačová agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Osoby bez tohto preukazu si musia vytlačiť príslušný formulár pri každom opustení svojho domova, ktoré je povolené len na nevyhnutné účely. Držitelia preukazu môžu tiež cestovať medzi mestami, kde neplatí lockdown - obmedzenie pohybu obyvateľstva.

Rúška sú však stále povinné pre každého, a to vonku aj vo vnútorných priestoroch. Preukaz nebude platný v čase každodenného zákazu vychádzania, ktorý platí od 22.00 h do 05.00 h. Preukaz tiež nebude náhradou za povolenie, ktoré ľudia potrebujú na cestu do práce, uviedla čilská vláda.

Opatrenie vstúpilo do platnosti po tom, ako krajina dosiahla 50 percent plne zaočkovaných dospelých obyvateľov, čo predstavuje 7,7 milióna ľudí. Čilskí zdravotníci očkujú tromi druhmi vakcín - CoronaVac, Pfizer-BioNTech a Oxford-AstraZeneca.

Lekárske fakulty a zdravotnícke združenia nie sú vydávaniu vakcinačných preukazov naklonené z dôvodu pretrvávajúcej vysokej miere nákazy. "Akékoľvek zvýšenie mobility zvýši počet infekcií. Toto nové povolenie môže viesť k nedorozumeniu a falošnému pocitu bezpečia," uviedli inštitúcie v spoločnom vyhlásení.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prehľad a automatizácia
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 4. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina
 1. Prehľad a automatizácia
 2. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 3. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 4. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 7. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 8. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 416
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 10 136
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 7 711
 4. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 4 072
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 282
 6. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 2 752
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 1 793
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo 1 677
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Priepustný ventil v skladových priestoroch rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.

Kremeľ môže rozohrávať ďalšiu hru, podobnú tej s plynom.


2 h
Výbuchy na ruskej vojenskej základni na Kryme.

Súhrn správ z vojny na Ukrajine.


1 h
Peter Schutz.

Na kalamitné situácie sa musia pripraviť aj majitelia výnimky.


25m

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 13 h

Neprehliadnite tiež

Donedávna najväčšie šance stať sa kardinálom mal košický gréckokatolícky arcibiskup Cyril Vasiľ.

Kardinálov - voliteľov pápeža býva okolo 120.


5m
Priepustný ventil v skladových priestoroch rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.

Kremeľ môže rozohrávať ďalšiu hru, podobnú tej s plynom.


2 h
Okolie Dómu sv. Alžbety sa má stíšiť.

Termín pohrebu v Košiciach je známy.


3 h
Prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera.

Námestník generálneho prokurátora nariadil bezodkladne rozhodnúť vo veci sťažnosti vyšetrovateľa.


SITA 4 h
SkryťZatvoriť reklamu