SME
Nedeľa, 26. september, 2021 | Meniny má EditaKrížovkyKrížovky

Prezidentka odobrila finančnú motiváciu k očkovaniu (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadala 12 522 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

21:10 SLOVENSKO Nie nadarmo francúzsky prezident Emmanuel Marcon pohrozil národu, že povinným očkovaním podmieni vstup do reštaurácií a barov, čo primalo prihlásiť sa na očkovanie za noc takmer milión Francúzov.

Aby sme zistili, ako by niečo podobné fungovalo na Slovensku, buď chýba kompetentným odvaha, alebo sa vládni populisti na čele s Matovičom a Kollárom boja straty zvyškov popularity. Otázka tiež znie, čím by sme museli hroziť u nás, zamýšľa sa Jakub Filo.

20:33 SLOVENSKO Prezidentka Zuzana Čaputová odobrila finančnú motiváciu k očkovaniu proti ochoreniu COVID - 19. Hlava štátu podpísala novelu zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečného a nákazlivého ochorenia COVID - 19. Finančná motivácia k očkovaniu má byť formou lotérie a sprostredkovateľského bonusu.

Skryť Vypnúť reklamu

19:46 SVET Francúzsko, ktoré od začiatku pandémie koronavírusu eviduje viac ako 111-tisíc obetí Covidu-19, teraz podľa Macrona „čelí opätovnému prudkému rozmachu epidémie, ktorá zasahuje celé (francúzske) územie“.

Macron preto vo svojom prejave, ktorý adresoval verejnosti, upozornil, že očkovanie proti koronavírusu by mohlo byť povinné. Čo by to mohlo znamenať a aké sú na to reakcie? Vo svojom článku to rozvádza Nina Sobotovičová.

Načítavam video...

18:00 SLOVENSKO Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied dnes zverejnilo výsledky prvej fázy štúdie, zameranej na výskyt protilátok voči SARS-CoV-2 u zamestnancov akadémie.

Štúdia bola dobrovoľná a určená pre zamestnancov, ktorí boli v čase odberu najmenej 14 dní po druhej dávke očkovania akoukoľvek vakcínou alebo minimálne 14 dní po prekonaní ochorenia COVID-19 (bez ohľadu na očkovací status).

Skryť Vypnúť reklamu

Analýza sa realizovala pomocou ELISA metódy na detekciu protilátok špecifických pre S proteín vírusu.

Z vyše 800 vyšetrených vzoriek bolo 88 percent vysoko pozitívnych na prítomnosť protilátok, 9 percent bolo pozitívnych a približne 3 percentá negatívnych.

17:40 SVET - Národný zdravotný inštitút Ricarda Jorgeho spadajúci pod portugalské ministerstvo zdravotníctva informoval, že variant delta spôsobil 86 percent zo všetkých nových prípadov nákazy v Portugalsku a až 100 percent nových prípadov v Lisabone a jeho okolí a tiež v turistami vyhľadávanom regióne Algarve.

Portugalsko zaznamenalo denný prírastok 2 650 pozitívnych na koronavírus a vracia k úrovniam z februára, keď bol vyhlásený prísny lockdown, informuje agentúra Reuters.

17:20 SLOVENSKO - V zelených okresoch platí, že pri vstupe na svadobné hostiny, kary, večierky a podobné podujatia v prevádzkach verejného stravovania je potrebné mať negatívny výsledok RT-PCR/LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo antigénového testu nie starší ako 24 hodín, informoval Úrad verejného zdravotníctva upozornil,

Skryť Vypnúť reklamu

Pri státí na takýchto udalostiach platí zaplnenosť do 50 percent kapacity priestoru. V interiéri môže byť maximálne 500 osôb, v exteriéri maximálne 1 000 osôb. Pri sedení sa môže priestor zaplniť do 75 percent kapacity. V interiéri môže byť maximálne 500 osôb, v exteriéri maximálne 1 000 osôb.

V interiéroch obchodných domov naďalej platí zákaz konzumácie jedál a nápojov.

Netýka sa to prevádzok verejného stravovania v obchodných domoch, ktoré sa riadia pravidlami pre prevádzky verejného stravovania.

16:55 SVET - Bilancia obetí požiaru, ktorý vypukol v pondelok v nemocnici v irackom meste Nasirija, kde sa liečia pacienti s covidem-19, vzrástla na 92 ​​potom, čo niekoľko ľudí podľahlo vážnym popáleninám.

Viac ako 100 ďalších ľudí, vrátane pacientov a ich návštev, je zranených, informovala agentúra Reuters s odkazom na iracké štátne médiá.

Skryť Vypnúť reklamu

Úrady označili za príčinu požiaru skrat elektrického vedenia. Odletujúce iskry sa dostali ku kyslíkovej bombe, ktorá vybuchla, oznámila polícia.

Podľa AP oheň pohltil novo vystavenej oddelenia nemocnice, ktoré malo kapacitu 70 lôžok. Vnútri bolo v čase požiaru viac ako 60 pacientov.

16:50 SVET - Škótsko od budúceho pondelka zmierni protipandemické opatrenia, avšak nosenie rúšok zostane naďalej povinné, oznámila dnes podľa Sky News škótska premiérka Nicola Sturgeonová.

Od 19. júla sa zvýši počet ľudí, ktorí sa môžu stretnúť vo vnútorných priestoroch - pôjde o najviac osem osôb zo štyroch domácností.

Vo vnútorných verejných priestoroch - ako napríklad v baroch - bude môcť byť naraz desať ľudí zo štyroch domácností. Nové pravidlá povolia vonku stretnutia najviac 15 osôb z 15 domácností.

Skryť Vypnúť reklamu

Puby a reštaurácie budú môcť mať otvorené do polnoci. Na hromadné podujatia na štadiónoch bude povolený vstup 2 000 ľudí na sedenie a 1 000 na státie.

Kapacita vnútorných podujatí bude limitovaná na 400 osôb.

Práca z domu by mala do 9. augusta zostať v platnosti všade tam, kde je to možné.

16:30 SLOVENSKO - Chatári zo Zbojníckej chaty vo Vysokých Tatrách dnes na sociálnej sieti upozornili, že v ich okolí sú prázdne turistické chodníky, aj keď turistický semafor hlásil preplnenie.

Súvisiaci článok Okolie Zbojníckej chaty bolo na semafore červené. Chodníky však boli prázdne Čítajte 

„Ľudí je málo, bojujeme s dobou, ktorú máme, aby tu naša chata mohla pre vás stále byť. Ako všetci, aj naša chata má veľké problémy pre pandémiu, prichádzame o zahraničných turistov a ešte k tomu nám životné prostredie v dobe, keď je v doline 15 ľudí, pridáva a zaraďuje našu dolinu medzi červené oblasti 'plné ľudí'," priblížili chatári.

Envirorezort a Štátna ochrana prírody budú po chybe v turistickom semafore v úzkom spojení so strážou a chatármi v turistických lokalitách. Odporúčania o návštevnosti tak budú stále aktuálne.

Skryť Vypnúť reklamu

16:10 SLOVENSKO - Od pondelka 12. júla sú podľa COVID automatu zaradené do žltej farby, teda prvého stupňa ostražitosti, tri okresy (Humenné, Ružomberok, Turčianske Teplice). V zelenej farbe (stupeň Monitoring) je zvyšok okresov na Slovensku.

Úrad verejného zdravotníctva v tejto súvislosti pripomína vybrané preventívne opatrenia pre tieto farby okresov.

15:40 SLOVENSKO - V súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv k štvrtku 8. júlu evidoval 7 028 hlásených podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 607 závažných, čo predstavuje 8,6 percenta hlásení. Na svojej stránke to uviedol Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 301 závažných hlásení, z toho jedno úmrtie.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri vakcíne od spoločnosti Moderna išlo o 53 závažných hlásení, z toho jedno úmrtie. V rámci vakcíny od spoločnosti AstraZeneca hlásili 245 závažných nežiaducich účinkov, z toho dve úmrtia.

Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, z toho jedno bolo závažné.

Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali jedno závažné hlásenie, a to pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi.

15:20 SLOVENSKO - Polícia na svojej facebookovej stránke zameranej proti dezinformáciám upozornila na status Ibrahima Maigu, ktorý poukazoval na údajnú súvislosť medzi úmrtiami afrických politikov a očkovaním.

14:55 SLOVENSKO - Predseda vlády Eduard Heger považuje spochybňovanie pozitívnych účinkov očkovania proti ochoreniu COVID-19 zo strany bývalého trojnásobného premiéra Roberta Fica za poľutovaniahodné a neospravedlniteľné.

Skryť Vypnúť reklamu

Líder Smeru na tlačovej konferencii zdôraznil, že je za dobrovoľné očkovanie a proti diskriminácii ľudí na základe toho, či sú očkovaní alebo nie. Zaočkovaná osoba sa môže nakaziť znova a koronavírus môže aj opakovane prenášať. Fico tvrdí, že očkovanie je dobré iba na to, aby mal človek miernejší priebeh ochorenia COVID-19.

"Je to bezohľadné hazardovanie s ľudskými životmi s cieľom vytĺkania politického kapitálu. Predseda strany Smer-SD sa tak dostáva na úroveň tých, ktorí nahlásia falošný poplach v nákupnom stredisku a potom sa tešia, aký chaos spôsobili," uviedla hovorkyňa predsedu vlády SR Ľubica Janíková..

Zdôraznila, že očkovanie proti ochoreniu COVID-19 zachraňuje ľudské životy a tiež, že chráni občanov pred ťažkým priebehom ochorenia a hospitalizáciou.

Skryť Vypnúť reklamu

14:50 SLOVENSKO - Kombinovanie vakcín proti covidu sa nastaví podľa účinnosti, ktoré potvrdzujú už existujúce štúdie.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský uviedol, že kombinované očkovanie bude témou konzília odborníkov tento štvrtok. Schválené kombinácie by sa následne mali vyskytnúť aj v rezervačnom systéme.

14:45 SLOVENSKO - Koaličná rada sa zatiaľ nedohodla na výške poplatkov za testovanie na koronavírus. Uviedol to Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský s tým, že ďalšie rokovanie prebehne budúci týždeň v pondelok.

14:35 SLOVENSKO - Očkovacie centrá zriadené samosprávnymi krajmi by mali v priebehu niekoľkých dní očkovať bez predchádzajúceho pridelenia termínov, potvrdili minister Lengvarský a Jozef Viskupič, predseda Trnavského samosprávneho kraja.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktuálne sa bez registrácie očkuje v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Čoskoro bude možnosť spustená aj v ostatných krajoch.

14:31 SLOVENSKO - Vzhľadom na rozširujúci sa delta variant sa o uvoľňovaní platného režimu na hraniciach a pravidiel pre turistov neuvažuje. Uviedol to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v reakcii na požiadavky zástupcov cestovného ruchu.

14:20 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po stretnutí so zástupcami Samosprávnych krajov uviedol, že sa upevní spolupráca v oblasti očkovania proti koronavírusu.

Vakcinačnú kampaň sa má podporiť rozšírením výjazdových tímov najmä do oblastí s nízkou úrovňou zaočkovaných a spoluprácou s ambulantnými lekármi.

Jozef Viskupič, predseda združenia krajských miest SK8 a Trnavského samosprávneho kraja povedal, že veľkokapacitné očkovacie centrá budú potrebovať aj určité úpravy v legislatíve, ktorá im umožní flexibilnejšie fungovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

14:05 SVET - Rada Európskej únie schválila plány obnovy po pandémii koronavírusu dvanástim členským štátom. Je medzi nimi aj plán Slovenska.

Rozhodnutie ministrov financií eurobloku umožní daným štátom uvoľňovať prostriedky na predfinancovanie veľkého množstva projektov, ktoré majú zabezpečiť, aby bolo hospodárstvo EÚ zelenšie a digitálne vyspelejšie.

Rada odobrila plány Belgicka, Dánska, Francúzska, Grécka, Lotyšska, Luxemburska, Nemecka, Portugalska, Rakúska, Slovenska, Španielska a Talianska. Schválenie ďalších plánov sa očakáva neskôr počas leta.

14:00 SLOVENSKO - Správa štátnych hmotných rezerv nesúhlasí so závermi Úradu pre verejné obstarávanie o porušení zákona o verejnom obstarávaní pri nákupe testov na diagnostiku ochorenia COVID-19.

Proti rozhodnutiu sa odvolala, nie je teda právoplatné.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Rezervy pri nákupe testov porušili zákon, rozhodol úrad pre obstarávanie Čítajte 

Rozhodnutie sa podľa nich týka jednej zákazky z viacerých hodnotených. Stanovisko poskytla Natália Petríková, riaditeľka kancelárie predsedu Správy štátnych hmotných rezerv.

Správa štátnych hmotných rezerv odmieta, že by postupovala netransparentne v nadväznosti na princíp rovnakého zaobchádzania tým, že uzavrela kúpnu zmluvu s uchádzačom, ktorého ponuka podľa právneho názoru Úradu pre verejné obstarávanie nespĺňala požiadavky na predmet zákazky, stanovené Správou štátnych hmotných rezerv.

13:55 SLOVENSKO - Záujemcovia o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 už v očkovacích centrách Banskobystrického samosprávneho kraja nebudú potrebovať pozvánku od Národného centra zdravotníckych informácií s prideleným termínom.

Samosprávny kraj tak urobí pokusne už koncom tohto týždňa, prednosť však stále budú mať registrovaní záujemcovia s prideleným termínom.

Skryť Vypnúť reklamu

„Očkovať budeme vakcínou od spoločnosti Pfizer/BioNTech, rovnako budeme podávať druhú dávku vakcíny od AstraZenecy. V prípade, že pôjde o druhú dávku, je potrebné so sebou priniesť potvrdenie o zaočkovaní prvou dávkou a na túto skutočnosť upozorniť personál očkovacieho centra," uviedol vedúci oddelenia zdravotníctva Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Martin Caudt.

13:45 SVET - Nemecko neplánuje nasledovať príklad Francúzska a ďalších krajín v zavedení povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 pre určité skupiny obyvateľstva, uviedla nemecká kancelárka Angela Merkelová.

"Nemáme v úmysle ísť touto cestou. Sme na začiatku fázy, keď očkovanie ešte stále propagujeme, keď máme viac vakcín než ľudí, ktorí chcú byť zaočkovaní," povedala Merkelová v Berlíne po tom, čo navštívila Inštitút Roberta Kocha.

Skryť Vypnúť reklamu

Po pomalom štarte očkovacej kampane začiatkom tohto roka Nemecko zrýchlilo vakcináciu počas leta a do utorka má 42,6 percent dospelých obyvateľov plne zaočkovaných, píše AFP. Jednu dávku vakcíny prijalo 58,5 percenta obyvateľov.

13:35 SLOVENSKO - Bez predchádzajúcej registrácie podali vakcínu proti ochoreniu COVID-19 počas uplynulého víkendu v troch z piatich veľkokapacitných očkovacích centier v Trnavskom samosprávnom kraji spolu 1500 záujemcom.

12:45 SVET - Vývojári ruskej proticovidovej vakcíny Sputnik V podpísali dohodu s indickou biotechnologickou spoločnosťou Serum Institute of India o výrobe 300 miliónov dávok tejto vakcíny ročne.

Prvá várka sa očakáva v septembri 2021, uvádza sa vo vyhlásení Ruského fondu pre priame investície, z ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

Šéf fondu Kirill Dmitriev povedal, že odovzdávanie technológie sa už začalo a štart spoločnej produkcie sa očakáva v nasledujúcich mesiacoch.

Generálny riaditeľ Serum Institute of India Adar Poonawalla vyhlásil, že keď sa preukázala "vysoká účinnosť a dobrý bezpečnostný profil" vakcíny Sputnik V, "je zásadné, aby bola v plnej miere dostupná pre ľudí v Indii a inde vo svete".

12:31 SLOVENSKO - Bratislavský samosprávny kraj pripomína, že v soboru 17. júla bude vo veľkokapacitnom očkovacom centre v areáli Národného futbalového štadióna očkovať vakcínou Pfizer aj bez dopredu dohodnutého termínu.

12:30 SVET - Počet obetí po pondelkovom požiari v nemocnici pre pacientov s ochorením COVID-19 v juhoirackom meste Násiríja naďalej stúpa. Iracká štátna televízia informovala, že v plameňoch zahynulo najmenej 64 ľudí.

Agentúra AP, ktorá sa odvolala na dvoch predstaviteľov ministerstva zdravotníctva, uviedla, že lekársku pomoc po tragédii potrebovalo až vyše 100 osôb.

Iracký premiér Mustafá Kázimí zvolal po nešťastí mimoriadne rokovanie vlády a nariadil zatknúť riaditeľa zdravotníckych úradov provincie Zí Kár, riaditeľa násiríjskej nemocnice aj riaditeľa miestnej civilnej obrany. Násiríja je hlavným mestom provincie Zí Kár.

Načítavam video...

12:25 SVET - Od stredy 14. júla budú môcť na Maltu cestovať len zaočkované osoby s očkovacím certifikátom vydaným na Malte, v EÚ alebo Spojenom kráľovstve. Vzťahuje sa to aj na deti nad 12 rokov, informuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí.

"Od ukončenia očkovacieho cyklu musí uplynúť 14 dní. Deti do 12 rokov musia predložiť RT-PCR test na ochorenie COVID-19 nie starší ako 72 hodín," uviedlo rezort diplomacie.

Z testovania majú výnimku deti do piatich rokov. Deti môžu vstupovať na Maltu len v sprievode zaočkovaných rodičov.

Na Malte sú otvorené obchody a vonkajšie trhy, bary, kluby, kiná a divadlá. Od stredy majú byť zatvorené jazykové školy. Skupinové stretávanie je obmedzené na maximálne šesť osôb.

12:20 SLOVENSKO - Kontraindikácii (teda prekážok) pre očkovanie proti Covidu-19 je veľmi málo. Platí tiež, že chronické ochorenia nielenže nie sú prekážkou pre neočkovanie, ale naopak, sú dôvodom navyše, prečo by ste sa mali dať očkovať čo najskôr.

Ministerstvo zdravotníctva vytvorilo prehľad, kto by sa očkovať proti covidu nemal a naopak, pre koho nepredstavuje očkovanie nebezpečenstvo.

12:15 SVET - Španielsky región Valencia zavádza v oblastiach s najhoršou epidemiologickou situáciou opäť zákaz nočného vychádzania a obmedzenia zhromažďovania na maximálne desať osôb.

Dočasne obmedzenie zhromažďovania sa plánuje aj Katalánsko a nočný zákaz vychádzania pripravujú aj na Kanárskych ostrovoch.

Madridský región nové reštrikcie vylúčil a spolieha sa podobne ako španielska vláda na rýchlejšie očkovanie.

Španielsko je síce v pomere zaočkovaných dospelých tretie najlepšie v EÚ (50 percent, prvá Malta 79 percent, druhé Maďarsko 63 percent), koronavírus sa tam ale šíri najmä medzi mladými.

11:50 SVET - V Rusku v utorok za posledných 24 hodín zaznamenali 780 úmrtí v súvislosti s koronavírusom, čo je najviac od začiatku pandémie.

Situácia v ruskej metropole Moskva sa však v porovnaní s predchádzajúcim dňom zlepšila, informovali agentúry TASS a Interfax.

Najviac úmrtí za posledných 24 hodín evidovali v Petrohrade, kde zomrelo 108 ľudí, a v Moskve, kde zaznamenali 103 úmrtí. Celkovo v Rusku evidujú v súvislosti s koronavírusom už 144 492 úmrtí.

Doteraz najvyšší počet úmrtí v Rusku zaznamenali 10. júla, keď v krajine v spojitosti s covidom hlásili 752 úmrtí.

11:42 SLOVENSKO - Koaličná rada sa zatiaľ nedohodla na podmienkach preplácania testov, partneri by mali tému uzavrieť až na budúci týždeň. Potvrdili to predsedovia poslaneckých klubov koaličných strán.

Včera na koaličnej rade mali rokovať o viacerých variantoch, napríklad či budú testy preplatené štátom alebo budú za symbolickú cenu. Rezort zdravotníctva má priniesť ešte ďalšie prepočty.

"Padlo viacero návrhov, ktoré potrebuje minister preveriť a následne vypracuje finálny návrh," skonštatoval šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš s tým, že finálna dohoda bude v budúcom týždni.

"Budúci týždeň to uzavrieme, ešte treba prepočty," povedala predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová.

11:35 SVET - Zaočkovanosť vakcínou proti koronavírusu v Maďarsku smerom na východ krajiny postupne klesá.

Podľa vládnych údajov je v Budapešti zaočkovaných vyše 61,3 percenta ľudí, čo je jediným miestom v Maďarsku s vyše 60-percentným pomerom zaočkovaných.

Kým na západe majú všetky župy výrazne nad 50-percentnú zaočkovanosť, vo Vašskej župe je tento pomer až 57,8-percentný, na východnej polovici krajiny sa pomer zaočkovaných pohybuje tesne okolo 50 percent. V Jasovsko-malokumánsko-solnockej župe je to iba 49,2 percenta.

Proti vírusu SARS-CoV-2 zaočkovali vyše 5,54 milióna osôb, z nich vyše 5,2 milióna dostalo už aj druhú dávku vakcíny.

11:25 SVET - Experti z oblasti zdravotníctva označili za "nezodpovedné" rozhodnutie britskej vlády uvoľniť od 19. júla väčšinu obmedzení zavedených v súvislosti s pandémiou.

Britániu kritizovala aj Svetová zdravotnícka organizácia, informovala britská spravodajská stanica Sky News.

Združenie britských lekárov uviedlo, že uvoľnenie opatrení môže mať "zničujúce následky". Predseda rady Združenia britských lekárov pripomenul, že táto organizácia úrady opakovane varovala.

Načítavam video...

11:22 SVET - Malajzia oznámila denný prírastok 11 079 nových prípadov koronavírusu, informovala agentúra Reuters.

Navyše museli zatvoriť vakcinačné centrum vo zväzovom štáte Selangor, keď odhalili nákazu 204 z celkového počtu 453 dobrovoľníkov, informuje agentúra AFP.

Nikto z nakazených však nemal vážne príznaky ochorenia COVID-19 – pravdepodobne vďaka tomu, že väčšina z nich bola už zaočkovaná, uviedli príslušné úrady.

Malajzia s 32 miliónmi obyvateľov doposiaľ zaznamenala 855 000 prípadov nákazy a viac než 6 200 úmrtí.

11:15 SVET - Izrael opätovne zavádza niektoré obmedzenia z dôvodu šírenia delta. Vláda sa však chce vyhnúť zavádzaniu prísnych opatrení, informovala agentúra Reuters.

Súvisiaci článok Izrael kvôli delta variantu mení stratégiu Čítajte 

Izraelčania pred štyrmi týždňami oslavovali návrat do normálneho života, prestali nosiť rúška a nemuseli už dodržiavať kontaktov medzi osobami.

Potom sa začal šíriť infekčnejší variant delta a prudký nárast nových prípadov, čo prinútilo predsedu vlády Naftaliho Bennetta opätovne zaviesť niektoré obmedzenia a prehodnotiť národnú stratégiu boja proti covidu.

Vláda v rámci politiky "mäkkého potlačenia" chce, aby sa Izraelčania naučili "žiť s vírusom". To znamená čo najmenej obmedzení a neprijatie prípadného štvrtého lockdownu, ktorý by mohol ešte viac zasiahnuť tamojšiu ekonomiku.

11:10 SLOVENSKO - Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura Košice získala 2,7 milióna eur z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) na zníženie dosahov pandémie, informovala hovorkyňa nemocnice Monika Krišková.

"Financie z tohto eurofondového programu budú slúžiť na zaobstaranie zdravotníckej infraštruktúry, ktorá pomôže znížiť dosahy pandémie ochorenia COVID-19 a zlepší vybavenie nemocnice pred prípadnou ďalšou vlnou pandémie," uviedol generálny riaditeľ nemocnice Ján Slávik.

Situácia s ochorením COVID-19 je v súčasnosti v nemocnici podľa jeho slov priaznivá a pokojná.

"Nechceme situáciu podceňovať a čokoľvek zanedbať. Pripravujeme sa intenzívne na ďalšie obdobie, aby sme v prípade zhoršenia situácie vedeli pružne reagovať a poskytovať adekvátnu zdravotnú starostlivosť všetkým našim pacientom v oboch areáloch na Triede SNP aj na Rastislavovej ulici," povedal generálny riaditeľ.

10:55 SVET - Takmer milión Francúzov sa počas jediného dňa registrovalo na očkovanie proti covidu.

Nápor zaznamenal registračný systém Doctolib po tom ako prezident Emmanuel Macron avizoval sprísnenie podmienok pre návštevu reštaurácií, cestovanie hromadnou dopravou aj povinné očkovanie pracovníkov v zdravotníctve.

Aplikácia Doctolib dnes ráno hlásila, že počas pondelka sa na očkovanie prihlásilo rekordných 926 000 ľudí.

Macron predtým naliehal na občanov, aby sa nechali zaočkovať a zachránili tak leto a francúzsku ekonomiku. Až 65 percent novo registrovaných tvoria ľudia do 35 rokov.

Načítavam video...

10:43 SVET - Vo Francúzsku je zajtra 14. júla štátny sviatok – Deň dobytia Bastily.

Po ročnej prestávke spôsobenej pandémiou by mala byť súčasťou osláv opäť aj vojenská prehliadka na Champs-Élysées (Elyzejských poliach).

Na vojenskej prehliadke za účasti francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona by sa malo zúčastniť vyše 4 300 vojakov, čo je približne rovnako ako v roku 2018, a nad hlavami prítomných by malo preletieť viac než 70 lietadiel a vyše 20 vrtuľníkov.

10:42 SLOVENSKO - Zariadeniam v cestovnom ruchu vo Vysokých Tatrách chýba personál, ide najmä o čašníkov, chyžné či recepčné.

Súvisiaci článok Počas pandémie prepúšťali, teraz tatranským zariadeniam personál chýba Čítajte 

Uviedla to výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková.

Vyhraté majú podľa nej tí zamestnávatelia, ktorí počas pandémie zamestnancov neprepustili.

V súčasnosti je podľa nej takmer nemožné získať do sektora cestovného ruchu kvalifikovaný personál.

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny evidovalo napríklad v okrese Poprad v máji tohto roka celkovo 146 voľných pracovných miest v gastrosektore.

10:40 SVET - V Maďarsku potvrdili v uplynulých 24 hodinách nákazu novým druhom koronavírusu 17 ľuďom, čím celkový počet infikovaných od vypuknutia pandémie stúpol na 808 556.

V súvislosti s ochorením COVID-19 zomreli v tomto čase traja pacienti. Celkový počet obetí pandémie tak dosiahol 30 010.

Počet doposiaľ zotavených z nákazy stúpol na 741 663 a počet aktuálne nakazených klesol na 36 883. Hospitalizovaných s covidom je 86 pacientov, z nich 12 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Proti vírusu SARS-CoV-2 zaočkovali vyše 5,54 milióna osôb, z nich vyše 5,2 milióna dostalo už aj druhú dávku vakcíny.

10:30 SVET - Poľsko plánuje predať nadbytočné dávky vakcín proti Covidu-19. Záujem o očkovanie medzi Poliakmi klesá, pričom preparáty firiem Pfizer/ BioNTech a AstraZeneca majú relatívne krátku dobu použiteľnosti, píše dnes denník Dziennik Gazeta Prawna.

Prvá zásielka približne štyroch miliónov dávok vakcín by mohla odísť už tento týždeň do Gruzínska a na Ukrajinu. Záujem prejavili aj Vietnam a Austrália.

Vláda predpokladá, že do konca roka predá desiatky miliónov dávok. Ich počet sa bude odvíjať od dopytu v samotnom Poľsku.

10:25 SVET - V Indii zachytili za uplynulý deň nových 32 906 pozitívnych na COVID-19. V súvislosti s koronavírusom zomrelo ďalších 2 020 osôb, informovala agentúra Reuters.

10:08 SLOVENSKO - V priebehu pondelka absolvovalo prvé očkovanie 10 629 osôb, ich počet sa tak zvýšil na 2 153 357. Druhú dávku očkovacej látky proti covidu dostalo 13 183 osôb, počet plne zaočkovaných tak stúpol na 1 805 850, uviedlo Ministerstvo zdravotníctva.

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 28 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Laboratóriá vyhodnotili 6 528 vzoriek.

Z 7 133 antigénových testov vykázalo pozitivitu 13 vzoriek.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Trenčianskom kraji (9), nasleduje Bratislavský (6), Trnavský (4), Košický (3), Žilinský (3), Banskobystrický (1), Nitriansky (1) a Prešovský (1).

Je medzi nimi 15 mužov a 13 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 155 a žien 204 798.

Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 sa zvýšil o jednu na celkových 12 522, informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

V nemocniciach sa v súvislosti s koronavírusom nachádza 105 pacientov, o štyroch viac ako v predchádzajúcom dni. Potvrdenú diagnózu Covid-19 má 57 pacientov.

Na jednotke intenzívnej starostlivosti sa nachádza sedem z nich, osem je napojených na pľúcnu ventiláciu, informovalo Ministerstvo zdravotníctva.

Od začiatku pandémie vyhodnotili 3 025 036 PCR testov, z toho 391 953 s pozitívnym výsledkom. Celkový počet vykonaných antigénových testov je 37 279 540, z toho 386 910 s pozitívnym výsledkom.

9:42 SVET - Úrady fitnescentrám v juhokórejskom hlavnom meste Soul a v okolitých oblastiach nariadili obmedziť intenzitu cvičenia s cieľom zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19, informovala britská spravodajská stanica BBC.

Bežiace pásy môžu fungovať s rýchlosťou maximálne šesť kilometrov za hodinu. Osoby na skupinových lekciách zumby, spinningu či aerobiku sa do pondelka musia uspokojiť s tempom cvičenia, pri ktorom srdcová frekvencia nepresiahne 120 úderov za minútu.

Zdravotnícke úrady uviedli, že tieto obmedzenia zabránia, aby ľudia dýchali príliš rýchlo, alebo prenášali svoj pot na iné osoby.

Ľudia môžu v športových zariadeniach vo vnútorných priestoroch stráviť maximálne dve hodiny a nesmú používať sprchy. Všetky tieto zariadenia musia svoje prevádzky zatvárať o 22.00 h.

9:38 SVET - V Nemecku už týždeň rastie incidencia, teda počet nakazených Covidom-19 na 100 000 obyvateľov za posledných sedem dní.

Súvisiaci článok Nemecko sa už pri opatreniach nebude riadiť len incidenciou Čítajte 

Dnes ráno bol tento ukazovateľ, ktorý má vplyv na vládne epidemiologické rozhodnutia, podľa Inštitútu Roberta Kocha na hodnote 6,5, zatiaľ čo presne pred týždňom to bolo 4,9.

Za posledných 24 hodín sa v 83-milionové krajine nakazilo ďalších 646 ľudí. Minulý utorok RKI hlásil 440 novo infikovaných.

V celom Nemecku bolo počas uplynulého dňa zaznamenaných 26 úmrtí súvisiacich s koronavirusom, pred týždňom ich bolo 31.

Inštitút Roberta Kocha eviduje od vypuknutia pandémie na začiatku minulého roka dohromady 3 737 135 nakazených. Z nich sa odhadom 3 635 900 z infekcie zotavilo a 91 259 zomrelo.

9:30 SVET - Pre jeden bytový dom v austrálskom meste Sydney zaviedli miestne úrady prísny lockdown v snahe potlačiť rýchlo sa šíriaci výskyt koronavírusu.

Polícia začala strážiť predný i zadný vchod bytovky v štvrti Bondi, kde testy preukázali ochorenie Covid-19 u deviatich obyvateľov. Odchod z objektu tohto domu i príchod doň boli zakázané.

Na jednom z okien budovy sa objavil nápis "Pošlite pivo", na druhom bolo vidieť transparent "Kde je vakcína?", približuje DPA.

8:45 SVET - Testy v Česku včera odhalili 239 nakazených. Je to viac ako cez víkend, kedy čísla bývajú tradične nižšie, ale menej ako v posledné tri pracovné dni minulého týždňa.

8:20 SVET - Juhokórejské úrady zakázali v telocvičniach v Soule a okolí cvičiť na hudbu v príliš rýchlom rytme. Vyvoláva to nadmerné potenie a urýchľuje podľa nich šírenie koronavírusu. Informuje o tom web BBC.

V novom pokyne sa píše, že sa pri telesnej aktivite môže hrať hudba v rytme do 120 tepov za minútu. Bežecké trenažéry môžu byť nastavené na rýchlosť maximálne šesť kilometrov za hodinu.

7:55 SVET - Francúzsky prezident Emmanuel Macron nariadil, aby všetci zdravotnícki pracovníci do 15. septembra dostali vakcínu. Zároveň vyzval všetkých obyvateľov, aby sa čo najskôr zaočkovali, pretože rastúci počet infekcií ohrozuje obnovu francúzskej ekonomiky.

Macron v televíznom prejave taktiež nariadil povinnosť disponovať špeciálnym covid preukazom u každého, kto chce ísť do reštaurácie, nákupného centra, nemocnice, nastúpiť do vlaku alebo lietadla. Na získanie preukazu musia mať ľudia dôkaz, že sú úplne zaočkovaní, nedávno prekonali ochorenie Covid-19 alebo majú negatívny výsledok testu.

7:15 SLOVENSKO - Výnimku z karantény pri docestovaní na Slovensko lekári potvrdia len niektorým nezaočkovaným tehotným ženám.

Súvisiaci článok Neočkované tehotné výnimku nedostanú, štát nepovažuje tehotenstvo za prekážku pri očkovaní Čítajte 

Štát im pôvodne plánoval automaticky odpúšťať povinnú domácu izoláciu ako ľuďom alergickým na očkovanie, ktorým pri návrate stačí negatívny PCR test nie starší ako tri dni a karanténu nepodstupujú.

Napokon podľa nových opatrení na hraniciach platných od piatka minulého týždňa tehotné rovnakú automatickú výnimku z povinnej izolácie nemajú. Mnohé tehotné nie sú odporkyňami očkovania, ale majú obavy, aby v tehotenstve neublížili nenarodenému dieťaťu.

"S pribúdajúcimi dôkazmi o bezpečnosti očkovania aj u tehotných klesá šanca, že by tehotným priznali výnimku z karantény," vraví epidemiologička Zuzana Krištúfková z konzília odborníkov.

6:40 SVET - Najmenej 50 ľudí zomrelo a ďalšie desiatky utrpeli zranenia pri požiari v nemocnici v juhoirackom meste Násiríja.

Iracké ministerstvo vnútra ešte v pondelok večer oznámilo, že požiar sa šíril cez provizórnu konštrukciu postavenú vedľa hlavnej nemocničnej budovy a zasiahol oddelenie určené na liečbu pacientov s covidom.

Oheň pravdepodobne spôsobil výbuch kyslíkovej nádrže, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na zdravotníkov a políciu.

6:15 SVET - Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) pridal varovanie k vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson týkajúce sa možnej spojitosti medzi touto očkovacou látkou a veľmi zriedkavým autoimunitným ochorením, ktoré postihuje nervovú sústavu. Toto riziko však FDA hodnotí ako nízke a ubezpečuje, že prínosy očkovania preparátom od Johnson & Johnson naďalej jasne prevažujú nad známymi rizikami, píšu agentúry AFP a AP.

FDA vydal predmetné varovanie po tom, ako spoločne s americkým Centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) preskúmali správy o zhruba 100 prípadoch ochorenia známeho ako Guillainov-Barrého syndróm, ktoré sa objavili medzi takmer 13 miliónmi zaočkovaných jednodávkovou vakcínou.

Úrady informovali, že takmer všetci zo sledovanej skupiny, u ktorých sa syndróm prejavil, museli byť hospitalizovaní. V jednom prípade bolo hlásené úmrtie. Väčšina prípadov bola hlásená u mužov vo veku nad 50 rokov zvyčajne približne dva týždne po očkovaní.

00:00 SLOVENSKO - Od pondelka je takmer celá krajina v najlepšej zelenej fáze. Patrí do nej 76 okresov a už len tri sú žlté: Turčianske Teplice, Humenné a Ružomberok.

Pre zväčšenie kliknite sem.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 2. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 3. Znalec slovenského brandy
 4. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 5. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 6. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 7. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 8. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 4. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 5. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 6. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 7. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 8. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 9. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 10. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 989
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 036
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 638
 4. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 234
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 210
 6. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 3 677
 7. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 522
 8. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 504
 9. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 190
 10. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 618
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zoltán Andruskó na súde v prípade vraždy Jána Kuciaka. Na pojednávania v daňovej kauze nechodí, konajú sa v jeho neprítomnosti.

Andruskó si už odpykáva 15-ročný trest z prípadu vraždy Jána Kuciaka.


SITA 26m
Horieť začalo v nedeľu dopoludnia.

Škody odhadujú na približne 800 000 eur.


a 1 ďalší 7 h
Premiér Eduard Heger.

Premiér si myslí, že do konca roka núdzový stav vyhlásený nebude.


TASR 3 h
Skryť Zatvoriť reklamu