SME
Štvrtok, 28. október, 2021 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Bez registrácie sa dá zaočkovať už aj v niektorých nemocniciach (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 540 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sme sledovali online minútu po minúte:

21:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

20:46 SVET Nákazlivejší variant delta už tvorí v Česku 80 až 90 percent prípadov nákazy vírusom SARS-CoV-2. V krajine okrem toho evidujú aj podozrenie na výskyt prípadov variantu delta plus, ktorý doteraz v krajine potvrdili u jedného pacienta. Dnes o tom informoval český Štátny zdravotný ústav.

Skryť Vypnúť reklamu

19:55 SVET V Holandsku bude od 14. augusta možné organizovať iba jednodňové festivaly a akcie na otvorenom priestranstve, a to s najviac 750 návštevníkmi, ktorí však budú musieť rešpektovať niekoľko prísnych podmienok.

19:30 SLOVENSKO Päť doterajších veľkokapacitných očkovacích centier v Banskobystrickom samosprávnom kraji – v Banskej Bystrici, Zvolene, Lučenci, Revúcej a v Žiari nad Hronom stále ponúka možnosť obyvateľom dať sa zaočkovať proti Covid-19 vakcínami od Pfizer/BioNTech alebo AstraZenecy, a to aj bez pozvánky.

Súvisiaci článok Nemecko od septembra ponúkne seniorom a rizikovým skupinám tretiu dávku vakcíny Čítajte 

18:50 SVET Nemecko zaočkuje ohrozené skupiny obyvateľstva treťou dávkou vakcíny proti covidu a tiež plošne ponúkne vakcináciu detí od 12 rokov.

Dnes sa na tom zhodol nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn s kolegami z jednotlivých spolkových krajín.

Skryť Vypnúť reklamu

Vláda chce s jednotlivými spolkovými krajinami hovoriť aj o ukončení bezplatného testovania na Covid-19.

18:03 SLOVENSKO RTVS odvysiela sériu žrebovaní očkovacej prémie s názvom Byť zdravý je výhra, odštartuje 15. augusta.

Informovala hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová s tým, že tak urobí na základe spolupráce s ministerstvom financií.

Moderátormi 55-minútových nedeľných programov budú Vera Wisterová a Marcel Forgáč. Počas vysielania majú vystúpiť mnohé známe osobnosti, súčasťou relácií budú aj hudobní hostia.

17:30 SVET - Kombinácia vakcíny od spoločnosti AstraZeneca s druhou dávkou očkovacej látky od konzorcia Pfizer/BioNTech alebo firmy Moderna poskytuje "dobrú ochranu" proti covidu.

Uviedlo to v pondelok dánske centrum pre prevenciu a liečbu infekčných chorôb SSI.

Skryť Vypnúť reklamu

"Štúdia ukazuje, že 14 dní po skombinovaní vakcín je riziko infekcie SARS-CoV-2 znížené o 88 percent v porovnaní s neočkovanými osobami," uviedol inštitút SSI v tlačovej správe.

16:58 SLOVENSKO - Vo veľkokapacitnom očkovacom centre Bratislavského kraja v priestoroch Národného futbalového štadióna v Bratislave budú v sobotu očkovať poslednýkrát.

Centrum spustia následne až podľa potreby.

16:35 SVET - Štátni zamestnanci, učitelia a zdravotníci v Hongkongu sa budú musieť dať povinne zaočkovať. Tí, ktorí očkovanie odmietnu, sa budú musieť pravidelne testovať proti koronavírusu, pričom poplatok za test si uhradia sami.

16:30 SLOVENSKO - Päť doterajších veľkokapacitných očkovacích centier v Banskobystrickom kraji – v Banskej Bystrici, Zvolene, Lučenci, Revúcej a v Žiari nad Hronom stále ponúka možnosť obyvateľom dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 vakcínami od Pfizer/BioNTech alebo AstraZenecy, a to aj bez pozvánky.

Skryť Vypnúť reklamu

15:45 SLOVENSKO - Porovnávanie protipandemických opatrení s fašizmom či dianím počas obdobia II. svetovej vojny je primitívnou konštrukciou, ktorá uráža pamiatku tých, ktorí prehrali boj o svoj život v najhoršom vojenskom konflikte, aký kedy zasiahol našu planétu. Na profile „Hoaxy a podvody - Polícia SR" to zdôrazňuje Policajný zbor SR.

Ako ďalej uvádza, dezinformátori porovnávajú aktuálnu situáciu s fašizmom či II. svetovou vojnou preto, aby u svojich nasledovníkoch vyvolali pocit dôležitosti, teda, že sú tí, ktorí bojujú, ktorí sa nevzdávajú.

15:05 SLOVENSKO - "Očkovanie je cesta , ktorou sa dá zastaviť pandémia," povedal minister financií Igor Matovič. Nemali by sme podľa neho hádzať všetkých nezaočkovaných do jedného vreca spolu s antivaxermi. Niektorí z nich majú podľa ministra iba strach. "Snažme sa sústrediť na ľudí, ktorí váhajú a ktorých môžeme presvedčiť," dodal minister.

Skryť Vypnúť reklamu

Menšie žrebovanie v rámci očkovacej lotérie bude prebiehať každý deň, a väčšie raz do týždňa. Každú nedeľu bude vylosovaných päť ľudí, ktorí môže vyhrať prémiu 100-tisíc eur. Musia však zdvihnúť telefón a odpovedať správne na otázku.

Počas týždňa bude každý deň vylosovaných 125 ľudí, ktorí môžu vyhrať od tisíc do 10-tisíc eur. Bude tiež prebiehať elektronické žrebovanie na webe.

Ministerstvo potešil záujem o očkovaniu lotériu. Do 15:00 hod. sa prihlásilo 160-tisíc ľudí. "Nechceme si však ľudí týmto spôsobom kupovať, chceme im popritom aj odpovedať na otázky, ktoré ich v súvislosti s očkovaním trápia," povedal Matovič.

14:48 SVET - Kanadská spoločnosť BioCloud Kontroler vyvinula zariadenie na detekciu koronavírusu vo vzduchu v uzavretých priestoroch.

Skryť Vypnúť reklamu

Belgicko teraz pomáha rozšíriť na trh EÚ tento vynález, ktorý má pomôcť k návratu do takmer normálneho života vo firmách a organizáciách.

Zariadenie nasáva vzduch, ktorý sa následne dostáva do kontaktu s činidlom. Ak je vo vzduchu v miestnosti prítomný koronavírus SARS-CoV-2, činidlo vytvorí plyn a ten spustí výstražné hlásenie.

14:44 SVET - Počet nových denných prípadov v pondelok v Iráne prvýkrát prekročil hranicu 37-tisíc. Islamská republika okrem toho zaznamenala aj najvyšší denný prírastok obetí za uplynulé tri mesiace.

14:30 SLOVENSKO - Obavy z ohrozenia epidémiou koronavírusu sú na najnižšej úrovni od mája 2020. Dlhodobo platí, že respondenti, ktorí sa epidémie obávajú menej, sú aj menej ochotní dať sa zaočkovať.

Konštatuje to kontinuálny prieskum „Ako sa máte, Slovensko?“.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Obavy z pandémie sú najnižšie od vlaňajšieho mája, dôvera vlády podľa prieskumu klesá Čítajte 

14:00 SVET - Belgicko začiatkom augusta dostihlo Spojené kráľovstvo v miere zaočkovanosti obyvateľstva.

Podľa údajov z 1. augusta bola miera zaočkovanosti v Belgicku - jednou alebo dvoma vakcínami - na úrovni 68,97 percent populácie. To znamená, že Belgičania v rebríčku portálu "Our World in Data" dobehli Spojené kráľovstvo, ktoré podľa rovnakého zdroja do konca júla zaočkovalo 69,02 percenta svojej populácie.

13:35 SVET - Poľsko oznámilo, že zvyšuje bezpečnostné opatrenia vo vakcinačných strediskách po dvoch nedávnych incidentoch spojených s podpaľačstvom a pokuse o vlámanie zo strany odporcov vakcinácie.

"Tieto incidenty sa, žiaľ, opakujú," uviedol premiér Mateusz Morawiecki novinárom. "Všetci budú prísne potrestaní v súlade s platnými predpismi a podnikneme tiež aktivity zamerané na zvýšenie bezpečnosti vo všetkých takýchto centrách," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

13:20 SVET - Testy vzoriek zo štyroch veľkých britských železničných staníc nepreukázali, že by sa v ich priestoroch nachádzal koronavírus.

Testy uskutočnila spoločnosť Network Rail, ktorá je prevádzkovateľom britskej železničnej infraštruktúry. Vzorky odobrali na londýnskej stanici Euston a na staniciach Birmingham New Street, Liverpool Lime Street a Manchester Piccadilly.

Odoberali vzorky z miest, ktorých sa cestujúci často dotýkajú, ako sú zábradlia eskalátorov, a tiež vzorky vzduchu.

12:58 SVET - Európska komisia schválila českú schému štátnej pomoci vo výške 31 miliónov eur pre operátorov železničnej osobnej dopravy, ako aj program na podporu samostatne zárobkovo činných osôb postihnutých koronakrízou v sume 3,9 milióna eur.

12:40 SVET - Európska komisia oznámila, že prijala rozhodnutie o rovnocennosti digitálnych osvedčení COVID-19 vydaných Vatikánskym mestským štátom a San Marínom.

Skryť Vypnúť reklamu

V praxi to znamená, že obe miniatúrne krajiny budú prepojené so systémom EÚ a ich osvedčenia budú v EÚ akceptované za rovnakých podmienok ako digitálne osvedčenia ostatných členských krajín.

12:28 SVET - Predstavitelia nemeckej metropoly Berlín zakázali tri demonštrácie proti epidemiologickým obmedzeniam naplánované na pondelok po tom, čo došlo na obdobných víkendových protestoch k násilnostiam.

Súvisiaci článok V Berlíne zakázali po násilnostiach tri protesty proti opatreniam Čítajte 

12:20 SVET - Florida v nedeľu prekonala svoj predošlý rekord v počte hospitalizácii s ochorením COVID-19. Stalo sa to len deň po tom, ako tento americký štát v sobotu nahlásil najväčší denný počet nových prípadov od vypuknutia pandémie.

V nedeľu bolo na Floride podľa údajov amerického ministerstva zdravotníctva hospitalizovaných 10 207 pacientov s potvrdeným ochorením.

Skryť Vypnúť reklamu

12:18 SVET - Cestujúci zo Slovenska do Nemecka nemajú v súčasnosti povinnosť ísť po príchode do karantény. Vstup do Nemecka je umožnený bez podmienky trvalého či registrovaného pobytu.

Platí však naďalej povinnosť vyplnenia formulára, negatívneho testu, potvrdenia o očkovaní alebo prekonaní choroby.

12:05 SLOVENSKO - Bez registrácie sa už možno dať zaočkovať aj v nemocniciach.

Zdravotnícke zariadenia si vyčlenili na takéto očkovanie vybrané časy. Záujemcovia si so sebou musia priniesť len preukaz totožnosti a preukaz poistenca.

Pozrite si zoznam nemocníc, v ktorých sa očkuje bez registrácie.

11:55 SLOVENSKO - V Bratislave je prvou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaných 58 percent obyvateľov. Druhú dávku vakcíny dostalo už 54 percent Bratislavčanov.

Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné mesto tak má šancu dosiahnuť kolektívnu imunitu. Pre dosiahnutie tohto cieľa je podľa magistrátu potrebné, aby bolo zaočkovaných aspoň 75 percent obyvateľov Bratislavy (330 750 obyvateľov).

11:24 SLOVENSKO - Letisko Poprad-Tatry sa zapojilo do spolupráce s vedecko-výskumným tímom z Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine. Jeho účelom je zavedenie detekcie koronavírusu zo slín, vrátane odlíšenia mutácií u cestujúcich prilietajúcich z rôznych krajín.

Ako prvých sa podarilo na dobrovoľnej báze otestovať cestujúcich prichádzajúcich z dovolenky zo Slnečného pobrežia v Bulharsku.

11:07 SVET - Prezident Federácie nemocníc Francúzska Frédéric Valletoux vyzýva na povinné očkovanie celej populácie proti covidu a nalieha na vedenie krajiny, aby k vakcinácii pristúpilo napriek odporu tábora antivaxerov a odporcov covidpasov.

Skryť Vypnúť reklamu

S výzvou prišiel Valletoux v čase, keď vo Francúzsku stúpajú počty infikovaných i hospitalizovaných s vážnym priebehom.

11:05 SVET - Od dneška sú všetci plne zaočkovaní cestujúci, ktorí do Spojeného kráľovstva prichádzajú zo zelenej alebo oranžovej krajiny (vrátane Slovenska), oslobodení od povinnosti podstúpiť karanténu.

V platnosti však ostáva povinnosť preukázať sa negatívnym výsledkom antigénového alebo PCR testu.

Súvisiaci článok V Británií sú zaočkovaní cestujúci oslobodení od povinnej karantény Čítajte 

10:55 SVET - Uplynulý víkend potvrdili v Maďarsku nákazu 155 ľuďom, čím počet infikovaných od začiatku pandémie stúpol na 809 646.

V súvislosti s ochorením COVID-19 pribudlo cez víkend jedno úmrtie, od vypuknutia pandémie tak zomrelo 30 027 infikovaných ľudí.

10:32 SLOVENSKO - O očkovaciu prémiu sa do pondelňajšieho rána prihlásili desaťtisíce ľudí. Na sociálnej sieti o tom informovalo Ministerstvo financií s tým, že o očkovaciu prémiu je obrovský záujem.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvý nápor registrácií systém podľa rezortu zvládol.

Ministerstvo po spustení o 18:30 evidovalo viaceré podnety od ľudí, ktorým chodili potvrdzujúce SMS a e-maily niekoľkokrát za sebou. Tento technický problém sa mohol vyskytnúť u prihlásených do 20:24, ale v súčasnosti už systém funguje ako má. Potvrdzujúce SMS by mali mať zároveň už teraz v telefóne všetci, ktorí sa registrovali počas nedeľného večera.

10:30 SVET - Milióny ľudí museli v pondelok v Číne zostať vo svojich domovoch v dôsledku lockdownu, ktorým sa krajina pokúša zvládnuť najrozsiahlejšie prepuknutie nákazy koronavírusu za uplynulých niekoľko mesiacov.

Čína sa šíreniu vysoko nákazlivého koronavírusového variantu delta snaží zamedziť masovým testovaním i cestovnými obmedzeniami.

V pondelok v krajine zaznamenali 55 nových lokálne prenesených prípadov. Šírenie variantu delta zasiahlo viac než 20 čínskych miest a vyše desiatku provincií.

Skryť Vypnúť reklamu

10:14 SVET - Austrálsky štát Queensland predĺžil až do nedele lockdown vo svojich južných oblastiach po tom, ako tam za 24 hodín zaznamenali 13 nových prípadov lokálneho prenosu koronavírusu, čo je za ostatný rok najvyšší denný prírastok.

Predstavitelia Queenslandu zaviedli na juhovýchode tohto štátu lockdown v sobotu o 16.00 h miestneho času a pôvodne mal platiť tri dni.

Medzi uzavreté oblasti patria veľkomestá Brisbane či Gold Coast, ktorých obyvatelia môžu svoje domovy opustiť len v prípade nákupu nevyhnutných vecí, cesty do práce alebo k lekárovi, za účelom cvičenia či v prípade, že sa idú testovať alebo očkovať.

10:01 SLOVENSKO - Kompletne zaočkovaných je 1 995 247 ľudí, uplynulý deň dostalo druhú dávku vakcíny 5 836 obyvateľov.

V nedeľu sa dalo zaočkovať 1 855 ľudí, prvú dávku už dostalo 2 269 475 Slovákov.

Skryť Vypnúť reklamu

10:00 SLOVENSKO – Laboratóriá za včerajšok otestovali 1 205 vzoriek z PCR testov. Odhalili šiestich infikovaných.

Vykonalo sa tiež 3 536 antigénových testov, ktoré identifikovali desať nakazených.

Štyri prípady pozitívne testovaných RT-PCR testami boli v Bratislavskom kraji, jeden v Košickom a jeden v Nitrianskom kraji.

Ide o päť mužov a jednu ženu. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 513 a žien 205 197.

Koronavírusu nepodľahla žiadna ďalšia obeť.

Počet ľudí, ktorí potrebujú hospitalizáciu, sa nezmenil. V nemocniciach je momentálne 81 ľudí, potvrdené ochorenie má 46 z nich.

Na JIS sú šiesti pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú štyria.

08:27 SVET - V Berlíne v nedeľu protestovali tisícky ľudí proti protipandemickým opatreniam nemeckej vlády. Zhromaždenie, ktoré sa uskutočnilo napriek zákazu, viedlo k stretom s políciou a zadržaniu približne 600 demonštrantov.

07:28 SVET - V Nemecku za posledný deň pribudlo 847 ľudí s potvrdenou nákazou koronavírusom a jedno úmrtie na covid. Pred týždňom evidovalo Nemecko 958 nakazených.

06:54 SVET - Organizátori olympijských hier v Tokiu zaznamenali ďalších 17 prípadov koronavírusu u osôb akreditovaných na hry. Dokopy sa tak od 1. júla infikovalo už 281 ľudí. Medzi najnovšie zachytenými prípadmi nefiguruje ani jeden športovec. Informoval o tom portál insidethegames.biz.

06:15 SVET - Lockdown v treťom najväčšom austrálskom meste Brisbane a niektorých okolitých regiónoch bol predĺžený do nedele. Pôvodne mali trvať len tri dni, miestni činitelia ale požiadali o viac času na boj s nákazlivejšou mutáciou delta. V najväčšom austrálskom meste Sydney medzitým na dodržiavanie opatrení začínajú dohliadať stovky vojakov.

V Sydney platí lockdown už šiesty týždeň. Súčasné prepuknutie epidémie v meste odštartovala nákaza vodiča limuzíny, ktorý vozil posádky zahraničných letov. Od tej doby sa tam koronavírus podľa Reuters potvrdil u 3 600 ľudí.

06:07 SVET - Na Floride je hospitalizovaných viac ako 10 200 pacientov s covidom, čo je najviac od začiatku pandémie. O deň skôr tamojšie úrady hlásili rekordný denný nárast počtu infikovaných, píše AP.

V prepočte na obyvateľov teraz Florida eviduje najviac hospitalizovaných pacientov s covidom v USA. Nemocnice po celom štáte medzitým hlásia, že musia nových pacientov umiestňovať na lôžka v chodbách. Množstvo nemocníc tiež informovalo, že výrazne klesol vek hospitalizovaných ľudí.

K prudkému nárastu v počte nových prípadov nákazy a hospitalizácií dochádza na Floride v čase, keď sa v štáte rozšírila nákazlivejšia mutácia delta, zatiaľčo sa ľudia vracajú k životu pred pandémiou.

00:00 SLOVENSKO - Epidemiologická situácia sa z hľadiska farby regiónov nemení. Všetky okresy zostávajú v zelenej farbe, teda v stupni monitoringu.

23:30 SLOVENSKO - Ministerstvo financií v nedeľu večer spustilo registráciu do očkovacej lotérie. Zaregistrovať sa je možné na webovej stránke www.bytzdravyjevyhra.sk. Hlásiť sa tiež môžu záujemcovia o sprostredkovateľský bonus.

Kto sa môže prihlásiť a aké sú podmienky, si prečítajte tu >>>>

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 2. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 3. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 4. Koniec Bratislavy? Pre túto firmu môžete pracovať aj cez polovicu republiky
 5. SÚŤAŽ: Vyhrajte hviezdne svadobné šaty
 6. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 7. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 8. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 9. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 10. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 1. Zmeniť kuchynský odpad na substrát do kvetináča už dokáže každý
 2. Plasty sú čoraz viac out. Pri pive od Prazdroja čoskoro zmiznú
 3. METLIFE SLOVENSKO získala certifikát Zodpovedná organizácia
 4. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 5. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 6. SÚŤAŽ: Vyhrajte hviezdne svadobné šaty
 7. 365.bank prináša digitálnu hypotéku s možnosťou podania žiadosti
 8. EUBA udelila čestné vedecké hodnosti „doctor honoris causa“
 9. Miška ochrnula z minúty na minútu, teraz pre ňu svitá nová nádej
 10. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 11 475
 2. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 628
 3. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 8 514
 4. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť! 7 143
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 316
 6. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna 4 490
 7. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 717
 8. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite 2 681
 9. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 2 631
 10. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus 2 394
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bitka futbalových chuligánov počas zápasu Trnava - Slovan.

Bitka v Trnave bola návratom do minulého storočia.


a 1 ďalší 9 h

Romana Tabák je absolútne nedoceneným zjavom aktuálneho parlamentu.


Zuzana Kepplová.

Rehabilitovali sme v kalendári Československo. Good idea, Slovakia!


58m
Univerzita Komenského v Bratislave.

Na reforme visí pol miliardy eur.


21 h

Neprehliadnite tiež

Predseda Smeru Robert Fico.

Fico skonštatoval, že prezidentka sa nachádza "na rázcestí".


TASR 40m
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Žilinka dal únik medializovaných videí preveriť.


TASR 1 h
Robert Fico.

Ficovi mali z budovy centrály Smeru ukradnúť okrem zlatých mincí aj 50-tisíc eur.


SITA 2 h
Monika Jankovská (vpravo)

Súd je povinný nahradiť Jankovskej trovy konania vo výške 460,90 eura.


TASR 3 h
Skryť Zatvoriť reklamu