Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik má ísť na 14 rokov do väzenia, zároveň mu má prepadnúť majetok. Vyšetrovaniu a trestnému stíhaniu čelia už aj novinári. Monika Tódová a Konštantín Čikovský z Denníka N písali o svedkovi Petrovi Tóthovi, ten na nich podal trestné oznámenie.
Polícia v čase vojny v jej zložkách obvinila novinárov Denníka N, že mali prezradiť utajovanú informáciu a ohroziť tak Kočnerovho kamaráta Petra Tótha. Je to pomsta? Prečo je stíhanie novinárov takým problémom a čo sa to vlastne deje v posledných dňoch na Slovensku? Odpovede nájdete v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Kováčik je klamár a zločinec, zhodnotila sudkyňa
- Obvinili novinárov Tódovú a Čikovského z Denníka N
- Aké sú možnosti vládnutia bez Borisa Kollára? Možné, ale ťažké
- Mossad pred rokom zabíjal v Iráne samopalom na diaľku, pomohla mu umelá inteligencia
- Messi ukázal grimasu, ignoroval trénera. Nezniesol, že ho stiahol
- Ozónová diera nad Antarktídou je nezvyčajne veľká
Naša (klimatická) zmena: V knihe od Jakuba Fila nájdete návod, ako môže každý z nás svojim správaním pomôcť pri záchrane planéty. Denník SME s novou knihou Naša (klimatická) zmena nájdete dnes na stánkoch len za 4,99 €.
Kováčik je klamár a zločinec, zhodnotila sudkyňa

Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská vo svojom rozhodnutí potvrdila dlhoročné podozrenia, že bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je klamár a zločinec.
Kováčik je podľa rozhodnutia vinný vo všetkých bodoch obžaloby teda z prijatia úplatku 50-tisíc eur za prepustenie bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku a z opakovaného vynášania utajovaných informácií a materiálov z prokuratúry.
„Kto v tejto republike je subjektom s väčšími oprávneniami a právomocou ako samotný špeciálny prokurátor?," spýtala sa po vyhlásení verdiktu Záleská. „Niet závažnejšieho, väčšieho a ťažšieho páchateľa ako je samotný špeciálny prokurátor,“ dodala.
Trest 14 rokov a prepadnutie majetku si Kováčik vypočul s kamennou tvárou. Naopak emócie neskrýval šéf Smeru Robert Fico, ktorý Kováčika dlhodobo podporuje a prišiel aj na vyhlásenie rozsudku.
"Dúfam, že ste tu všetci na to hrdí," vykríkol Fico zo zadnej časti pojednávacej miestnosti, zatlieskal a vyšiel von. Na sudkyňu Záleskú podali poslanci Smeru trestné oznámenie.
Kováčik vinu popiera, on aj jeho advokáti sa odvolali, prípad teda ešte posúdi Najvyšší súd.
- Kováčikov majetok: Dušanovi Kováčikovi vymeral súd aj trest prepadnutia majetku. Bývalý špeciálny prokurátor tvrdí, že žije skromne. O čo teda príde, keď mu prepadne majetok?
- Čo je vo verdikte: Prinášame sumár desiatich najzásadnejších výrokov, ktoré odzneli v rámci čítania zdôvodnenia verdiktu. Sudkyňa Pamela Záleská v nich vysvetlila aj to, prečo sa priklonila k takmer najprísnejšiemu možnému trestu, aký mohla uložiť.
- Kováčik sa nehanbí: Kováčik sa zjavne nikdy nemusel hanbiť za navrhovaný trest, lebo za celé jeho funkčné obdobie nepodal takmer žiadnu obžalobu. Spoluvytváral systém, v ktorom neexistuje korupcia, len kamarátske láskavosti a ochrana za lojalitu k strane. Systém, v ktorom sú mnohí vydierateľní, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
Obvinili novinárov Tódovú a Čikovského z Denníka N

Takmer tri roky trvalo polícii objasniť, ako vznikol článok Denníka N o tom, že Peter Tóth vypovedal v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ako utajený svedok.
Hoci stíhanie už raz zastavili, teraz v čase vojny v bezpečnostných zložkách a likvidácie tímu Očistec polícia konanie obnovila a obvinila autorov článku z Denníka N Moniku Tódovú a Konštantína Čikovského. Stíhaní sú za vyzradenie utajovanej informácie. V prípade preukázania viny im hrozí jeden rok väzenia.
Obvinenie za článok z konca októbra 2018 s názvom Peter Tóth polícii priznal, že pre Kočnera pred vraždou sledoval Kuciaka a ďalších novinárov vzniesol vyšetrovateľ z okresného policajného riaditeľstva Bratislava III František Spusta, informoval Denník N.
Osem mesiacov po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v ňom dvojica novinárov písala, ako bývalý príslušník SIS Peter Tóth sledoval za peniaze novinárov pre mafiána Mariana Kočnera.
„Považujem za neprijateľné, aby boli v demokratickej krajine novinári stíhaní za pravdivý článok, ktorý sme napísali vo verejnom záujme,“ reaguje na obvinenie Tódová.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka dal preskúmať zákonnosť a opodstatnenosť obvinenia.
- Prečo práve teraz: Obvinenie novinára podľa Trestného zákona je zároveň aj snahou zastrašiť ďalších. Títo novinári neohrozujú utajené skutočnosti, ale pocit chránenosti tých, čo tu roky budovali mafiánsky štát. Tí by mali byť stíhaní, nie novinári, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
Vládnutie bez Borisa Kollára je možné, ale ťažké

Igor Matovič naznačuje vládu bez Sme rodina, nevylučuje ju ani premiér Eduard Heger a Boris Kollár vládnu koalíciu kritizuje. Richard Sulík privítal v poslaneckom klube SaS odídencov zo Za ľudí a tvrdí, že bude podporovať vládu aj bez Sme rodina. A Veronike Remišovej zostali poslední štyria poslanci.
Vyzerá to, že vládna koalícia sa opäť otriasa v základoch a aj jej jednotliví predstavitelia otvorenie hovoria o jej rekonštrukcii. Robert Fico a jeho Smer vstal z popola, jeho popularita rastie a Hlas sa chystá zbierať podpisy za vyslovenie nedôvery premiérovi Eduardovi Hegerovi.
Čo na to všetko však hovorí parlamentná matematika? Existuje vôbec možnosť, aby mohla vzniknúť funkčná koaličná väčšina bez Sme rodina? A sú možné predčasné voľby?
V tomto uvažovaní sú kľúčové dva momenty – schopnosť vytvoriť a udržať parlamentnú väčšinu a schopnosť vyvolať predčasné voľby.
- Valášek hlas negarantuje: Nezaradený poslanec Tomáš Valášek z Progresívneho Slovenska zatiaľ nepovedal, či by za vopred dohodnutých podmienok podporil vládu po prípadnom odchode Sme rodina z vládnej koalície. Ako uviedol, žiadny bianco šek podpisovať nebude. Svoj postoj oznámi dnes.
- Kollár neváha vydierať: Premiér Eduard Heger vyhlásil, že si vie predstaviť aj vládu bez Boris Kollára. Tvrdí, že chce stabilnú vládu, ktorá bude mať výsledky. Čo to znamená? Rozpadne sa teraz štvorkoalícia? Odpovedá Peter Tkačenko.
- Ani krok bez Kollára: Jedna vec je paralýza koalície a celkom iná nadpolovičná väčšina na odvolanie vlády. Opozícia aj s Rodinou budú mať 76 hlasov na dohmat, píše Peter Schutz.
V skratke ďalšie správy zo Slovenska:
- Koronavírus na Slovensku: Pribudlo 114 osôb pozitívne testovaných na koronavírus, zdravotníci vyhodnotili spolu 1 981 PCR testov. V súvislosti s ochorením Covid-19 zaevidovali štyri nové úmrtia. V nemocniciach pribudlo 13 hospitalizovaných pacientov, momentálne ich tam leží 389. Počet zaočkovaných sa zvýšil o 249.
- Milanová odvolala Mičeva: Ministerka kultúry Natália Milanová absolvovala stretnutie s riaditeľom Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislavom Mičevom, na ktorom mu oznámila ukončenie jeho pôsobenia na poste generálneho riaditeľa k 30. septembru. Mičeva odvolanie z postu neprekvapilo.
- SIS vysvetlila Lipšicovo sledovanie: Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic povedal, že jeho sledovanie tajnou službou sa vysvetlilo. Podľa jeho slov mu bolo bezpečnostnými zložkami objasnené, že išlo o individuálne zlyhanie vodiča jednej z bezpečnostných zložiek, a tým to považuje za vyriešené.
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie od SME
✍️ Výber šéfredaktorky: Šéfredaktorka Beata Balogová každý týždeň odporúča články, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Odoberať >
? Víkendový výber: Zaujímavé rozhovory, príbehy či výlety do histórie. To najlepšie z víkendového čítania priamo na váš e-mail. Odoberať >
? Výber rozhovorov: Raz týždenne vyberieme najzaujímavejšie rozhovory, ktoré spravili naši kolegovia. Odoberať >
Mossad pred rokom zabíjal v Iráne samopalom na diaľku, pomohla mu umelá inteligencia

O tom, že šéf iránskeho jadrového programu Mohsen Fachrizadeh je cieľ Mossadu číslo jeden, sa vedelo minimálne od roku 2004, keď izraelská vláda dala tajnej službe za cieľ zabrániť tomu, aby sa Irán dostal k jadrovej zbrani.
Mossad ho napokon minulý rok zabil na diaľku ovládaným samopalom schopným vystreliť až šesťsto guliek za minútu. Pre iránske bezpečnostné zložky to bola vtedy veľká potupa.
Izrael sa rozhodol pre upravený belgický samopal FN MAG. Samopal s robotom a ďalšími časťami vážilo približne tonu, preto ho rozložili na súčiastky a tie postupne prepašovali do krajiny. V Iráne ich potom zložili miestni spolupracovníci Mossadu a umiestnili na cestu, ktorou Fachrizadeh prechádzal.
Tam vyvolával dojem bežne zaparkovaného auta. To bolo navyše naplnené výbušninami a okamžite po útoku vybuchlo, no súčiastky sa neskôr dali zrekonštruovať.
Problémom bola aj komunikácia cez satelit, ktorým sa samopal na diaľku ovládal. Tá so sebou prináša posun približne 1,6 sekundy. Aj sekunda môže byť pre ostreľovača v akcii kľúčová, ak mieri na pohybujúci sa objekt.
Navyše, každý výstrel mierne pohne stojacím vozidlom a samopal by tak strácal presnosť. Pri oboch problémoch pomohla umelá inteligencia, ktorá mierenie prispôsobila posunu aj pohybu vozidla.
V skratke ďalšie správy zo sveta:
- Nemcov láka ľavicový suchár: Angela Merkelová po šestnástich rokoch končí na čele nemeckej vlády. V kresle kancelára ju môže nahradiť sociálny demokrat a súčasný minister financií Olaf Scholz, ktorý podľa prieskumov vyhral všetky tri televízne debaty pred nedeľňajšími voľbami.
- Prebudila sa priskoro: Pre nesprávne množstvo podanej anestézie pacientka v poľskej nemocnici precitla počas operácie, no zároveň nemohla nič urobiť. Účinkovať totiž prestali iba látky, ktoré majú pacienta uspať. Poľský súd jej teraz priznal odškodné 200-tisíc zlotých.
- Odsúdili záchrancu z Hotela Rwanda: Súd v rwandskom hlavnom meste Kigali vyniesol rozsudok nad aktivistom a kritikom vlády Paulom Rusesabaginom, ktorého konanie počas genocídy v krajine poslúžilo ako námet pre film Hotel Rwanda. Súd ho uznal za "vinného z financovania terorizmu".
Zo zahraničných webov:
- The Wall Street Journal: Si Ťin -pching chce čínsky kapitalizmus udržať na uzde okresanou Maovou socialistickou víziou
- The Atlantic: Americká čínska stratégia funguje
- The Guardian: Posledná obrana demokracie: Na turné s rebelujúcimi poľskými sudcami
Messi ukázal grimasu, ignoroval trénera. Nezniesol, že ho stiahol

Bol nahnevaný, díval sa do neznáma. Leskli sa mu oči. Argentínčan Lionel Messi nedohral zápas šiesteho kola francúzskej ligy proti Olympique Lyon. Keď sa ho tréner a zároveň aj krajan Mauricio Pochettino v 76. minúte rozhodol vystriedať, niesol to ťažko.
Pri striedaní k nemu tréner Pochettino zmierlivo vykročil, chcel mu podať ruku. Messiho reakcia? Iba jemne zdvihol prst, na trénera sa díval vyčítavo. A spravil veľavravnú grimasu. Keď si sadol na lavičku, smutne sa díval. Ani z víťazného gólu jeho tímu sa príliš neradoval.
Messiho vystriedal Achraf Hakimi za stavu 1:1. Saint Germain nakoniec zápas vyhral, keď v nadstavenom čase rozhodol iný Argentínčan - Mauro Icardi. Do hry pritom naskočil až v závere ako náhradník.
„Striedal som ho pre možné zranenie. Blížia sa dôležité zápasy a musíme ho chrániť,“ reagoval na Messiho striedanie Pochettino. Bol to tretí zápas Messiho v drese PSG. Stále čaká na prvý gól či prvú asistenciu.
Ďalšie športové správy:
⚽️ Športový prehľad: Kolegovia zo Sportnet.sk denne pripravujú newsletter Športový prehľad, v ktorom nájdete tie najdôležitejšie športové správy. Aktivujte si jeho odber jedným klikom.
Ozónová diera nad Antarktídou je nezvyčajne veľká

Keď sa na južnej pologuli končí zima a prichádza jar, ľuďmi vytvorené chemikálie v atmosfére narúšajú ozónovú vrstvu. Tá sa nachádza jedenásť až štyridsať kilometrov nad zemským povrchom a slúži ako ochranný štít pred škodlivým ultrafialovým žiarením, ktoré spôsobuje rakovinu kože, spáleniny a škodí zvieratám aj rastlinám.
Ozónová diera nad Antarktídou sa vytvára každoročne približne o tomto čase. Tento rok je však nezvyčajne veľká, ukazujú merania európskej služby Copernicus na monitorovanie atmosféry.
„Naše predpovede ukazujú, že tohtoročná diera je o dosť väčšia ako zvyčajne,“ vysvetľuje v tlačovej správe služby Copernicus jej riaditeľ Vincent-Henri Peuch.
Antarktická ozónová diera je teraz väčšia ako 75 percent dier, ktoré vedci zaznamenali v rovnakom ročnom období od 80. rokov 20. storočia.
V skratke ďalšie správy z vedy a techniky:
- Covid a impotencia: Vzniklo množstvo hoaxov, ktoré spájajú očkovanie proti covidu so sexuálnym zdravím. Preto sme sa pozreli na to, či môže očkovanie proti covidu skutočne vplývať na vaše sexuálne zdravie a čo o tom hovoria doterajšie vedecké poznatky.
- Výskum genómu covidu: Otázka pôvodu koronavírusu je aj po takmer dvoch rokoch stále otvorená. Nový výskum genómu však naznačuje, že koronavírus sa mohol na človeka preniesť viac ako raz. Znamenalo by to, že myšlienka laboratórneho úniku by bola ešte menej pravdepodobná.
- Domy z prachu a krvi: Preprava jednej tehly na Mars môže stáť aj viac ako milión libier, výstavba kolónie na červenej planéte by sa tak vyšplhala na astronomickú čiastku. Vedci z univerzity v Manchestri teraz prišli na spôsob, ako vyrobiť betónu podobný stavebný materiál z látok dostupných na mieste. Kombinuje kozmický prach s krvou a ďalšími telesnými tekutinami.
Podcasty SME
- Odsúdení na neúspech: Generačná chudoba vyzerá rovnako v Kolumbii aj v Jarovniciach
Karikatúra

Recept dňa

Povýšte obyčajnú omeletu na pestrú zeleninovú tortillu a pripravte si obrátenú španielsku tortillu so zeleninou.
Voľný čas
Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
