SME
Sobota, 28. január, 2023 | Meniny má Alfonz

Koronavírus na Slovensku: Lengvarský navrhuje zaviesť lockdown okamžite po jeho schválení (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadala 13 919 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

22:55 SVET - Francúzsky premiér Jean Castex mal pozitívny výsledok testu na koronavírus. Jeho úrad oznámil, že Castex strávi najbližších desať dní v karanténe, pričom bude pokračovať v práci.

22:25 SLOVENSKO - Banskobystrická župa by chcela rozšíriť možnosti a kapacity očkovacích centier aj výjazdových tímov, nedarí sa jej to pre nedostatok zdravotníckeho personálu.

„Hľadáme lekárov, zdravotné sestry či ošetrovateľov, ktorí by nám pomohli očkovať rýchlejšie a komfortnejšie, uvítame, ak sa prihlásia,“ podotkla hovorkyňa banskobystrickej župy Lenka Štepáneková.

Súvisiaci článok Banskobystrická župa hľadá zdravotníkov, nemá kto očkovať Čítajte 

22:20 SVET - Česká vláda zatiaľ nebude vyhlasovať stav núdze , aj keď koronavírus sa v krajine šíri rekordným tempom. Portálu Novinky.cz to potvrdil končiaci český premiér Andrej Babiš.

O vyhlásenie núdzového stavu sa pritom snažil minister zdravotníctva Adam Vojtěch, naopak minister vnútra Jan Hamáček ho zatiaľ pokladá za predčasné riešenie.

SkryťVypnúť reklamu

"Núdzový stav vyhlasovať nebudeme," potvrdil premiér. Dodal, že návrh na vyhlásenie núdzového stavu vláda nakoniec ani neprerokovávala.

Babiš vysvetlil, že najprv chcú jasné stanovisko od hajtmanov (šéfov krajov), či požadujú núdzový stav, a preto s nimi bude v utorok rokovať vládna rada pre zdravotné riziká.

"Ak budeme mať od hajtmanov túto požiadavku, vláda okamžite zasadne, návrh prerokuje a prípadne núdzový stav vyhlási," opísal ďalší postup Babiš.

21:16 SVET - Európska komisia plánuje zosúladiť dobu platnosti certifikátov o očkovaní proti covidu , ako aj uznávanie tretej posilňujúcej dávky vakcíny.

"Plne súhlasím s touto naliehavosťou, a preto Európska komisia s maximálnou naliehavosťou pracuje na posilnení koordinácie voľného pohybu vrátane dĺžky platnosti (certifikátov o očkovaní) a úlohy posilňujúcej dávky v očkovacej kampani," uviedla komisárka Európskej únie pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Kyriakidisovej priebeha už diskusia s členskými krajinami EÚ ohľadom certifikátov, pričom Komisia plánuje prísť s návrhom ešte tento týždeň.

20:03 SVET - V Izraeli začali v pondelok očkovať deti vo veku od 5 do 11 rokov vakcínou proti covidu od konzorcia Pfizer/BioNtech. Vakcinácia tejto vekovej skupiny sa pritom mala oficiálne začať v utorok.

19:06 SLOVENSKO - „Toto si musíme fakt prediskutovať na koaličnej rade,“ reagoval líder SaS Richard Sulík na otázku, či by podporil tvrdý lockdown.

„My sme na poslednej vláde schválili znevýhodnenia pre neočkovaných. Tak bolo by dobré vyčkať, nech to najprv nabehne, nech vidíme, aký to má účinok,“ hovorí líder SaS.

Zároveň hovorí, že by spôsobovalo iritácie, ak by vláda obmedzila aj očkovaných, ktorým predtým sľubovala slobodu, ak sa dajú zaočkovať.

SkryťVypnúť reklamu

19:03 SLOVENSKO - Situácii, aby chorí nezahltili nemocnice, ale ich príjem sa rozložil v čase, môže podľa odborníkov zabrániť už len tvrdý niekoľkotýždňový lockdown so zákazom vychádzania a cestovania pre celú krajinu vrátane zrušenia vyučovania v školách.

Akékoľvek slabšie opatrenie bude znamenať vyšší počet obetí v decembri. Aké má štát možnosti?

Súvisiaci článok Tvrdý lockdown zastaví očkovanie. Mäkký lockdown znásobí obete. Vláde sa minuli dobré riešenia Čítajte 

18:58 SLOVENSKO - „Nemyslím si, ten jeden sa poddá,“ reagoval líder OĽaNO Igor Matovič na otázku, že dvaja koaliční partneri nepresadzujú otvorene tvrdý lockdown pre očkovaných aj neočkovaných a či by ich strany OĽaNO a Sme rodina mali na vláde prehlasovať.

Strana Za ľudí vraví, že očkovaným by mali ostať isté výhody oproti neočkovaným, lockdown pre neočkovaných presadzuje SaS.

18:54 SLOVENSKO - Ak sa na vláde nájde deväť ministrov, ktorí by podporili tvrdý lockdown, členovia vlády by ho mali presadiť.

SkryťVypnúť reklamu

Pred rokovaním koaličnej rady to vyhlásil premiér Eduard Heger z OĽaNO. "Máme teraz návrh konzília, musíme si ho pozrieť a ak sa s ním stotožní deväť ministrov, tak ho schválime," povedal Heger.

Všetci ministri OĽaNO podľa Hegera lockdown podporujú. OĽaNO má vo vláde osem členov, Sme rodina, ktoré by tiež podporilo lockdown pre očkovaných aj neočkovaných, má troch členov vlády.

Dokázali by teda prísny lockdown presadiť aj bez hlasov SaS či Za ľudí.

"Nemyslím si," odpovedal premiér na otázku, či by sa nemalo počkať na to, ako sa osvedčia opatrenia schválené minulý týždeň. "Lockdown pre nezaočkovaných sme už urobili, druhý krok je teraz lockdown pre všetkých," povedal Heger.

18:23 SLOVENSKO - Na koaličnú radu prišiel už aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Lockdown by mal podľa neho začať platiť okamžite po schválení vládou, tá zasadne v stredu.

SkryťVypnúť reklamu

18:11 SLOVENSKO - Minister vnútra Roman Mikulec prišiel na koaličnú radu. V súčasnej situácii podľa vlastných slov podporuje lockdown pre zaočkovaných aj nezaočkovaných.

Minister práce Milan Krajniak rovnako podporuje tvrdý lockdown, hnutie Sme rodina je však podľa neho proti povinnému očkovaniu.

17:40 SVET - Poľský premiér Mateusz Morawiecki vyhlásil, že vláda chce na vytvorení spoločnej stratégie voči nezaočkovaných ľuďom pracovať s opozíciou.

"Chceme o modeli pre nezaočkovaných ľudí diskutovať s opozíciou, aby bolo isté, že návrh zákona umožňujúci overovať zaočkovanie zamestnancov bude mať súhlas väčšiny," povedal Morawiecki.

Parlamentný návrh zákona umožňujúci overovať, či je zamestnanec zaočkovaný proti ochoreniu COVID-19. Zamestnávateľ bude môcť preorganizovať nezaočkovanému zamestnancovi prácu tak, aby napríklad vôbec nebol v kontakte so zákazníkmi.

SkryťVypnúť reklamu

17:32 SLOVENSKO - Koaličné hnutie Sme rodina je za to, aby sa urobil teraz tvrdý lockdown na dva či tri týždne. "Potom by sme mali voľnejšie sviatky. Vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu je to potrebné urobiť," uviedlo hnutie pred rokovaním koaličnej rady.

Zo Sme rodina dodali, že je proti rozdeľovaniu spoločnosti na zaočkovaných a nezaočkovaných. "Preto ak je nevyhnutný lockdown, zaveďme ho, ale pre všetkých rovnako," skonštatovali z hnutia.

17:30 SLOVENSKO - Do nákupných centier sa dostanú len očkovaní a osoby, ktoré Covid-19 prekonali. Pozrite si, ako to dnes vyzeralo v jednom z nákupných centier v Trenčíne.

Načítavam video...

17:25 SLOVENSKO - Minister financií Igor Matovič dnes na tlačovej konferencii avizoval poskytnutie bonusu vo výške 300 eur na rekreačné alebo gastro služby pre každého nad 60 rokov, ktorý sa zaočkoval od 1. júla do 12. decembra tohto roka. Bonus by sa dal čerpať v priebehu budúceho roka.

SkryťVypnúť reklamu

Bonus by bol prenositeľný. Tá osoba, ktorá by eventuálne bonus využívala, musí byť tiež zaočkovaná. Matovič tak chce týmto spôsobom motivovať k očkovaniu staršie osoby. Ponuka platí aj pre očkovanie treťou dávkou.

17:10 SLOVENSKO - Denník SME položil koaličným politikom tri otázky súvisiace s opatreniami proti šíreniu pandémie koronavírusu.

Súvisiaci článok Sú koaliční lídri za lockdown? Zatvorili by školy a obmedzili pohyb? (anketa) Čítajte 

Odpovedali, či sú za zavedenie lockdownu a ako by mal vyzerať, či by malo byť súčasťou lockdownu aj zatvorenie škôl a obmedzenie pohybu ľudí tak, aby nemohli cestovať mimo svojho okres.

17:05 SLOVENSKO - Premiér Heger sa zaoberá možnosťou trojtýždňového lockdownu pre všetkých obyvateľov, ako to navrhuje ministerstvo zdravotníctva a konzílium odborníkov.

Pre Hegera je názor odborníkov v tomto období kľúčový a uvedomuje si, že túto situáciu je nutné riešiť okamžite aj preto, aby mala verejnosť pokojnejšie Vianoce a opatrenia sa mohli neskôr uvoľňovať s ohľadom na blížiacu sa sezónu v cestovnom ruchu.

SkryťVypnúť reklamu

17:00 SLOEVNSKO - Zvolenská nemocnica má 54 pacientov s koronavírusom, chod nemocnice však zatiaľ ohrozený nie je.

„Aktuálne máme hospitalizovaných 43 pacientov na štandardných kyslíkových lôžkach, stav siedmich si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu a štyria sú na neinvazívnej ventilácii. Pozitívne na ochorenie COVID-19 je jedno dieťa,“ uviedla riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá s tým, že nakazené sú aj tri rodičky na gynekologicko-pôrodníckom oddelení.

Mimo práce je 13 zamestnancov. Vo vysunutom pracovisku zvolenskej nemocnice, v Krupine, je podľa nej na lôžkach 14 ľudí s koronavírusom.

16:55 SLOVENSKO - Nemocnice majú problém s kapacitou personálu na obsluhovanie umelej pľúcnej ventilácie, uviedlo ministerstvo.

"Fakt je, že v posledných dňoch sa kapacity lôžok s možnosťou napojenia na umelú pľúcnu ventiláciu napĺňajú," povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Sú koaliční lídri za lockdown? Zatvorili by školy a obmedzili pohyb? (anketa) Čítajte 

Na liečbu pacientov s ochorením COVID-19 sa používajú najnovšie prístroje umelej pľúcnej ventilácie. Tých je aktuálne na Slovensku 450.

16:40 SLOVENSKO - Epidemiologická situácia v okrese Lučenec sa neustále zhoršuje.

Podľa informácií, ktoré dnes poskytla Alexandra Pivková, primátorka mesta, je kritická situácia aj v samotnom meste Lučenec. Zvolala krízový štáb, ktorý dnes zasadal.

Súvisiaci článok Za posledných šesť dní zomrelo v lučeneckej nemocnici na covid 22 pacientov Čítajte 

"V okrese Lučenec evidujeme od 1. novembra 2 679 pozitívnych prípadov na ochorenie Covid-19, z ktorých až 1 085 je v meste Lučenec. Z toho vyplýva, že za posledných 22 dní sa premorilo minimálne 4,2 percenta Lučenčanov," konkretizovala primátorka.

16:32 SVET - Viac ako 90 percent (približne 3,5 milióna osôb) federálnych zamestnancov USA má za sebou aspoň jedno očkovanie proti Covidu-19 a spĺňa tak podmienku, ktorú v septembri určil prezident Joe Biden.

SkryťVypnúť reklamu

Dekrét dal zamestnancom čas do dnešného dňa, aby absolvovali prvé očkovanie, alebo si zabezpečili výnimku. Tí, ktorí požiadavku nesplnia, však nebudú suspendovaní hneď po uplynutí lehoty.

Mali by s nimi nasledovať konzultácie, ktorá môžu neskôr vyústiť do prepustenia, ak sa daný pracovník nenechá zaočkovať, alebo nesplní kritériá na udelenie výnimky.

16:25 SVET - Belgický premiér Alexander De Croo označil ako "úplne neprijateľné" násilné udalosti a potýčky s políciou, ku ktorým došlo včera v Bruseli počas demonštrácie zvolanej na protest proti sprísneniu obmedzení zavedeným v snahe zabrániť šíreniu COVID-19.

De Croo vo vyhlásení, ktoré predniesol po pracovnom stretnutí s francúzskym premiérom Jeanom Castexom, vyjadril podporu polícii a vyzval na pokojnú diskusiu o pandémii a očkovaní, ktorá "by nemala byť založená na dezinformáciách".

SkryťVypnúť reklamu

16:22 SVET - V Česku zaznamenali počas uplynulého víkendu zvýšený záujem o očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

V sobotu Celkovo podaných 15 955 vakcín a v nedeľu 10 692. Ide o nárast oproti predošlej sobote, keď bolo v ČR podaných 13 006 vakcín, i predošlej nedeli, keď sa dalo zaočkovať 8 827 ľudí, uvádza server Novinky.cz

16:15 SVET - Konzorcium Pfizer/BioNTech uviedlo, že jeho vakcína proti koronavírusu poskytuje silnú a dlhotrvajúcu ochranu u dospievajúcich ľudí vo veku 12 až 15 rokov.

Podľa konzorcia to vyplýva z aktualizovaných údajov, ktoré zozbierali v poslednej fáze klinických testov, píše agentúra Reuters.

Dvojdávková vakcína určená pre spomínanú vekovú kategóriu preukázala v poslednej štúdii klinických testov 100-percentnú účinnosť v čase od siedmich dní do štyroch mesiacov po podaní druhej dávky vakcíny.

SkryťVypnúť reklamu

16:13 SLOVENSKO - Počet prípadov ochorenia COVID-19 v zariadeniach sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja klesá, situácia je stabilná. Uviedla to hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

"Evidujeme pozitivitu u 16 prijímateľov v piatich zariadeniach. Najviac infikovaných klientov je v DSS Legnava (10), čo je však výrazný úbytok pozitívnych prípadov v porovnaní s uplynulým pondelkom, keď bolo v zariadení 32 pozitívne testovaných prijímateľov," priblížila Jeleňová.

V ďalších štyroch zariadeniach sa počet klientov pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 pohybuje od jedného do troch. Kraj má tiež aktuálne hlásených 21 nakazených zamestnancov v siedmich zariadeniach sociálnych služieb.

16:10 SLOVENSKO - Monoklonálne protilátky podali doposiaľ takmer 3 000 pacientom v 40 zdravotníckych zariadeniach.

SkryťVypnúť reklamu

Monoklonálne protilátky sa podávajú formou infúzie ľuďom nad 65 rokov a pacientom s vážnymi ochoreniami. Znižujú riziko úmrtia, ťažkého priebehu, vážneho stavu, v niektorých prípadoch i hospitalizácie.

Pri ich podávaní nerozhoduje, či je pacient zaočkovaný alebo nezaočkovaný. Liečba je určená pre pacientov do desiatich dní od nástupu príznakov ochorenia COVID-19. Cena infúzie sa pohybuje okolo 1 100 eur.

16:05 SLOVENSKO - Bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí sa vyjadril k problematike povinného očkovania a lockdownu.

Súčasný poslanec za OĽaNO v príspevku na sociálnej sieti okrem iného napísal, že "v súčasnosti neexistuje účinnejšia ochrana ako očkovanie. Potrebné bude aj sezónne pravidelné preočkovávanie, tak ako sa to deje pri chrípke. Riziko verzus benefit očkovania u staršej populácie sa v súčasnosti jednoznačne javí v prospech výhod zaočkovaných osôb," pripomenul Marek Krajčí.

SkryťVypnúť reklamu

15:55 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo zoznam očkovacích stanovíšť, ktoré v tomto týždni nevyžadujú registráciu na očkovanie a podávajú vakcínu na počkanie.

15:48 SLOVENSKO - Premiér Heger sa poďakoval tým, ktoré sa v priebehu víkendu podrobili očkovaniu proti Covidu-19.

"Za piatok, sobotu a nedeľu SA dalo prvou dávkou zaočkovať vyše 26 000 ľudí. Jasne to dokazuje, že narastá počet tých, ktorí vnímajú závažnosť situácie," napísal na sociálnej sieti.

15:45 SVET - Grécko zavádza rozsiahle protipandemické opatrenia, ktoré majú zmierniť prudký nárast prípadov ochorenia COVID-19 a súvisiacich úmrtí.

Vládne nariadenie, ktoré platí do 6. decembra, dáva povinnosť nosenia rúšok na pracoviskách, upravuje otváracie hodiny vo verejnom a súkromnom sektore a povoľuje dospelým vstup do vnútorných rekreačných a zábavných priestorov len, keď majú potvrdenie o očkovaní alebo nedávnom zotavení sa z choroby.

Obsadenosť lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti pre pacientov s COVID-19 presiahla 90 percent. Úmrtia od októbra vzrástli na najvyššiu úroveň za pol roka a sú takmer dvojnásobne vyššie ako je priemer v Európskej únii.

15:40 SVET - Česká lekárska komora vyzvala politikov, aby čo najrýchlejšie zaviedli lockdown. Lekári zároveň vyhlásili, že podporujú povinné očkovanie proti covidu pre ľudí starších ako 18 rokov, uviedol spravodajský server TV NOVA.

Lekári taktiež volajú po neobmedzovaní ľudí, ktorí sú riadne zaočkovaní alebo preukázateľne prekonali COVID-19 v uplynulých šiestich mesiacoch. Zároveň súhlasia so zavedením povinného očkovania.

15:35 SLOVENSKO - Záujem o očkovanie proti covidu v Banskobystrickom samosprávnom kraji vzrástol a Banskobystrický samosprávny kraj chce preto rozšíriť možnosti a kapacity očkovacích centier, ktoré zriaďuje.

Problémom však je nedostatok zdravotníckeho personálu.

„Nepodarí sa nám to bez dostatku zdravotníckeho personálu – lekárov, lekárok, zdravotných sestier či ošetrovateľov. Hľadáme preto tých, ktorí nám pomôžu očkovať rýchlejšie a zvýšiť komfort ľudí, ktorí o vakcínu majú záujem,“ povedala Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie kraja.

Kraj zriadil špeciálny mail a telefonickú linku, ktoré sú určené na nábor zdravotníkov: ockujeme@bbsk.sk a 0949006945, kam sa dá dovolať v pracovných dňoch od 14.00 do 18.00 h.

15:30 SVET - Európska únia a Globálna aliancia pre vakcíny a očkovanie darujú do konca tohto roka viacerým africkým krajinám darujú 99,6 milióna dávok vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson.

Európska komisia spresnila, že tento dar je uľahčený trojstrannou dohodou medzi Belgickom, ktoré koná v mene iniciatívy Team Europe, spoločnosťou Johnson & Johnson a alianciou pre vakcíny. Iniciatíva na poskytovanie očkovacích látok Team Europe zahŕňa členské krajiny EÚ, Nórsko a Island.

15:15 SLOVENSKO - Košický samosprávny kraj zaznamenáva zvýšený záujem o očkovanie a aj z tohto dôvodu otvára očkovaciu kóju v ďalšom nákupnom centre v Košiciach.

Každý utorok budú záujemcom o vakcínu k dispozícii zdravotníci v obchodnom centre na Toryskej ulici v mestskej časti Západ.

„Občania sa nemusia obávať, že by ich ako nezaočkovaných nepustili do priestorov nákupného centra. Vyhláška myslí na takéto prípady, na vakcináciu v nich sa vzťahuje výnimka,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

15:12 SVET - Európska agentúra pre lieky oznámila, že začala vyhodnocovať žiadosť o použitie posilňovacej dávky vakcíny proti COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson.

Očkovacia látka Janssen by mohla byť podaná najmenej dva mesiace po prvej dávke ľuďom vo veku 18 rokov a starším.

"Tieto údaje zahŕňajú výsledky od viac ako 14 000 dospelých, ktorí dostali druhú dávku vakcíny Janssen alebo placebo dva mesiace po prvej dávke," uviedla Európska agentúra pre lieky.

15:05 SLOVENSKO - V trstenskej nemocnici zomreli počas víkendu traja pacienti s ochorením Covid-19. Obete boli neočkované. V nemocnici sa starajú o 37 pacientov s týmto ochorením, 28 očkovanie zatiaľ odmieta.

Súvisiaci článok Zisťovali sme, ako prevádzkovatelia podnikov dodržujú prísnejšie opatrenia Čítajte 

14:50 SVET - Prokuratúra talianskom alpskom meste Bolzano v provincii Južné Tirolsko sa zaoberá súkromnými večierkami, ktoré ľudia údajne navštevujú, aby sa dobrovoľne nakazili koronavírusom.

Večierky navštevujú najmä mladí ľudia. Niekoľko z nich už hospitalizovali na jednotkách intenzívnej starostlivosti, uviedla stanica Sky.

14:45 SVET - Zamestnanci maďarského ministerstva zahraničných vecí sa musia proti ochoreniu COVID-19 povinne zaočkovať.

Šéf rezortu Péter Szijjártó aj doposiaľ očakával od svojich zamestnancov, aby sa nechali zaočkovať, pričom odteraz to už bude povinné. Povinnosť zatiaľ neplatí pre tretiu dávku vakcíny, dodal šéf rezortu.

Szijjártó dodal, že vláda zatiaľ neplánuje zaviesť plošne povinné očkovanie, ale je to otvorená téma.

14:40 SLOVENSKO - Opozičná strana Smer podáva pre vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva obmedzujúce verejné podujatia a vstup do prevádzok podnet na Ústavný súd.

Ako na tlačovej konferencii uviedol šéf strany Robert Fico, od Ústavného súdu žiadajú pozastavenie účinnosti vyhlášok.

„Tieto vyhlášky nesledujú legitímny cieľ," povedal líder Smeru Robert Fico.

14:38 SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove je hospitalizovaných 231 pacientov s ochorením COVID-19.

Súvisiaci článok V prešovskej nemocnici leží 231 pacientov s covidom, 15 nevládze samo dýchať Čítajte 

Nemocnica má pre pacientov s novým koronavírusom vyčlenených celkovo 249 lôžok. Na umelú pľúcnu ventiláciu je napojených 15 pacientov.

Nemocnica poskytuje akútnu, neodkladnú a onkologickú operatívu. "V týchto dňoch sme nerealizovali žiadne prevozy pacientov do iných zdravotníckych zariadení," povedal riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník.

14:30 SVET - Kontrola dokladov o očkovaní, rúška na tvárach a všadeprítomné výzvy na udržiavanie odstupu a pravidelné dezinfikovanie rúk. Tak v Nemecku tento rok vyzerajú adventné trhy, ktoré napriek vysokej miere šírenia nákazy zostanú otvorené.

Zatiaľ čo v Berlíne, Kolíne nad Rýnom alebo napríklad v Cottbuse v Brandenbursku sa trhy konajú, v Bavorsku a Sasku sa neuskutočnia rovnako ako vlani.

14:25 SVET - Nemecká kancelárka Angela Merkelová dnes uviedla, že súčasné opatrenia zamerané na boj proti koronavírusu nepovažuje za dostatočné na zastavenie mohutnej štvrtej vlny pandémie COVID-19.

"Máme tu situáciu, ktorá presiahne všetko, čo tu bolo doteraz," upozornila Merkelová s tým, že v takej nepriaznivej pandemickej situácii, aká panuje v Nemecku už nestačí ani tzv. pravidlo 2G, čiže vstup do určitých priestorov len pre zaočkovaných a vyliečených z covidu.

14:10 SVET - Počet nových prípadov nákazy koronavírusom v Rusku za posledných 24 hodín vzrástol o 35 681.

Podľa agentúry Interfax je to najmenej za takmer mesiac, počas ktorého v Rusku zaznamenali rekordné prírastky nakazených aj úmrtí na Covid-19.

Bilancia úmrtí sa už týždeň drží okolo hranice 1 250. Ruský krízový štáb dnes ohlásil 1 241 obetí, pričom doterajšie maximum od začiatku epidémie je 1 254 z piatku a štvrtka. Celkovo úrady evidujú 265 336 obetí pandémie.

14:04 SVET - Holandský premiér Mark Rutte rázne odsúdil víkendové protesty proti pandemickým opatreniam a uviedol, že "jednoducho išlo o násilie páchané idiotmi". Zároveň prisľúbil, že zodpovedné osoby budú trestne stíhané.

"Chápem, že v spoločnosti je veľké napätie, pretože s pliagou korony bojujeme už tak dlho," povedal predseda holandskej vlády s tým, že síce bude vždy obhajovať právo protestovať, ale nikdy nebude "akceptovať, aby idioti využívali demonštrácie na páchanie násilia".

Načítavam video...

14:02 SLOVENSKO - Na lôžkových oddeleniach nemocnice v Skalici aktuálne poskytujú zdravotnú starostlivosť 19 pacientom s koronavírusovým ochorením, traja z nich sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu a všetci traja sú neočkovaní," priblížila aktuálnu situáciu hovorkyňa nemocnice Martina Pavliková.

Súvisiaci článok V skalickej nemocnici prijali počas víkendu deväť covidových pacientov Čítajte 

14:00 SLOVENSKO - Po miernom poklese počtu pacientov s ochorením COVID-19, ktorý začiatkom minulého týždňa evidovali štyri nemocnice siete Svet zdravia na Zemplíne, sa kapacita covidových lôžok začala opäť napĺňať.

Počet hospitalizovaných stúpol za šesť dní o 23 osôb, zariadenia aktuálne disponujú spolu 12 voľnými covidovými lôžkami. Žiadne nie je dostupné v humenskej nemocnici, kde je obsadených všetkých 40 reprofilizovaných lôžok, na 100 percent sú vyťažené aj tri dostupné umelé pľúcne ventilácie.

13:55 SLOVENSKO - Koronavírus preniká aj do tímov a zasahuje tak do programu najvyššej hokejovej súťaže. Klub HC Košice musí odložiť nadchádzajúce tri zápasy. v Tipos extralige.

Dôvodom je vyšší počet hráčov A-tímu s pozitívnym testom na koronavírus.

13:50 SLOVENSKO - Predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan a jeho viacerí kolegovia sa nakazili koronavírusom. Pre Denník N to potvrdila hovorkyňa Ústavného súdu Martina Ferencová.

13:45 SLOVENSKO - Nájsť taký spôsob plošného a určitým spôsobom vynucovaného očkovania proti COVIDU, ktoré by bolo súladné s Ústavou SR, je možné.

Súvisiaci článok Sú koaliční lídri za lockdown? Zatvorili by školy a obmedzili pohyb? (anketa) Čítajte 

Dôležité je zvoliť rozumné kritérium. Takým sa javí napríklad vek či druh profesie, uviedla Lucia Berdisová z Ústavu štátu a práva Slovenskej akadémie vied, ktorá je zároveň poradkyňou ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej.

Za nevyhnutné považuje aj zníženie strachu z očkovania a z jeho negatívnych dôsledkov v spoločnosti. K tomu podľa nej prispeje jasné vymedzenie výnimiek z povinného očkovania a úprava odškodnenia v prípade negatívnych dopadov vakcinácie.

13:40 SVET - Renomovaný belgicko-britský virológ Peter Piot vyhlásil, že ochranné rúška ešte netreba vyhadzovať "do koša", pretože ich bude potrebné nosiť, najmä počas zimy, ešte tri až päť rokov.

"Situácia sa však časom zlepší vďaka očkovaniu a kolektívnej disciplíne," vyjadril nádej Piot, ktorý je aj poradcom Európskej komisie pre boj s pandémiou koronavírusu.

Piot aj podporil zámer belgickej federálnej vlády zaviesť povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

13:33 SLOVENSKO - V priebehu včerajšieho testovania zistili PCR testovaním pozitivitu na koronavírus 361 osobám vo vekovej skupine 65 a viac rokov.

"Celkový počet ukončených PCR testov je 4 391 061, z toho bolo 614 684 ľudí nad 65 rokov," oznámila Alžbeta Sivá, hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií.

13:30 SLOVENSKO - Včera dostalo tretiu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 2 658 ľudí, dovedna ich je 277 251, oznámilo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Najviac osôb treťou dávkou vakcíny zaočkovali v Bratislavskom kraji (56 543), nasleduje Prešovský (40 442), Nitriansky (39 865), Košický (38 100), Žilinský (31 364), Trnavský (27 861), Trenčiansky (23 322) a Banskobystrický kraj (19 756).

13:10 SLOVENSKO - Možnosť zaočkovať sa proti ochoreniu COVID-19 využilo uplynulý víkend v obchodných centrách v Liptovskom Mikuláši 874 ľudí, z toho 254 z ohrozenej skupiny nad 50 rokov.

Od pondelka očkovanie pokračuje v liptovskomikulášskej nemocnici a vybraných ambulanciách, od utorka aj vo vybraných obciach na Liptove.

13:02 SLOVENSKO - Mesto Poprad ruší všetky plánované vianočné podujatia.

Dôvodom je "mimoriadne nepriaznivá epidemiologická situácia", informovala hovorkyňa mesta Jarka Hlaváčová.

"Neuskutočnia sa trojdňové vianočné trhy ani adventné vežové koncerty. Nepríde ani Mikuláš, ktorý zvykol rozsvecovať vianočnú výzdobu v meste," uviedla hovorkyňa.

Mesto tiež v súvislosti so zvýšením cien energií obmedzí svietenie vianočnej výzdoby.

13:00 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský otvorí v stredu na rokovaní vlády otázku zavedenia núdzového stavu v rámci návrhu na sprísnenie opatrení.

"Núdzový stav je stále v hre, minister zdravotníctva preto opätovne otvorí otázku o jeho zavedení. O jeho forme ešte bude diskusia so všetkými zainteresovanými," povedala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

12:55 SLOVENSKO - Záujem o očkovanie proti covidu v okrese Stará Ľubovňa poklesol. Oveľa viac ľudí stojí pred mobilnými odberovými miestami na testovanie než je tých, ktorí sa prídu zaočkovať, povedal Peter Bizovský, riaditeľ nemocnice v Starej Ľubovni.

Súvisiaci článok Z očkovania asi nebude nič, nemáme tu takmer nikoho, komentuje šéf nemocnice Čítajte 

V úvode tohto týždňa majú v nemocnici 24 ľudí na kyslíkovom oddelení, z toho sú šiesti na high flow ventilácii.

12:48 SLOVENSKO - Minister vnútra Roman Mikulec nevylúčil, že sa o sprísnení opatrení bude vláda rozprávať aj v stredu na rokovaní.

"Zavedenie tvrdého lockdownu je naďalej témou. Momentálne sú opatrenia nastavené tak, ako to bolo dohodnuté minulý týždeň, a je dôležité, aby si ľudia uvedomili, že toto nie je len o tom, ako rozhodne vláda alebo konzílium odborníkov, ale o nás všetkých. Je to spoločná zodpovednosť. Ak sa ukáže, že opatrenia nezaberú, budeme musieť pristúpiť k razantnejším opatreniam, a to je už len tvrdý lockdown," povedal Mikulec s tým, že téma núdzového stavu je rovnako aktuálna.

Načítavam video...

12:45 SVET - Na viacerých očkovacích miestach v Maďarsku sa dnes dopoludnia vytvorili dlhé rady čakajúcich záujemcov o prvú, druhú alebo tretiu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19, informoval spravodajský server index.hu.

V rámci očkovacieho týždňa iniciovaného vládou, ktorý potrvá od pondelka do nedele, očkujú občanov v nemocničných očkovacích strediskách, v obciach aj v lekárskych ambulanciách.

Očkuje sa v 101 mestských a župných nemocniciach, ktoré budú podávať niektorú z piatich dostupných vakcín v čase od 07.00 h do 19.00 h. Záujemcovia sa nemusia vopred zaregistrovať.

12:40 SVET - V Poľsku pribudlo za posledných 24 hodín 12 334 nových prípadov nákazy koronavírusom a osem súvisiacich úmrtí, uviedla tlačová agentúra PAP.

V nemocniciach je s covidom hospitalizovaných 17 358 nakazených vrátane 1 526 pacientov dýchajúcich pomocou pľúcnej ventilácie. Ešte v nedeľu bolo hospitalizovaných len 16 733 ľudí.

Rezort zdravotníctva na Twitteri informoval, že krajina disponuje celkovo 2 149 pľúcnymi ventilátormi.

V karanténe sa nachádza 381 821 ľudí, covid prekonalo už 2 901 800 ľudí. V približne 38-miliónovom Poľsku dosiaľ plne zaočkovali už vyše 20 miliónov ľudí.

12:37 SVET - "Zrejme do konca tejto zimy, ako sa niekedy cynicky hovorí, takmer každý v Nemecku bude zaočkovaný, vyliečený alebo mŕtvy," uviedol dnes nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn.

Za nepriaznivú pandemickú situáciu môže podľa jeho slov "veľmi nákazlivý variant delta". "To je dôvod, prečo tak naliehavo odporúčame vakcináciu," zdôraznil.

12:35 SVET - Násilné protesty proti pandemickým opatreniam vo viacerých holandských mestách pokračovali v noci na pondelok už tretiu noc po sebe. Polícia pri výtržnostiach zadržala ďalších 28 osôb, uviedol v pondelok spravodajský server DutchNews.nl.

počas demonštrácií v Enschede a Groningene gangy mladých ľudí zapaľovali ohne, rozbíjali výklady a ničili bicykle zaparkované na verejných miestach, čo si vyžiadalo zákroky polície a niekoľko zatknutí.

V meste Roosendaal mladí muži založili niekoľko požiarov a v Tilburgu hádzali delobuchy a zapaľovali odpadkové koše.

Načítavam video...

12:28 SVET - Prvý deň celoštátneho lockdownu v Rakúsku nevyprázdnil ulice natoľko ako prvá uzávera, ktorú vláda zaviedla pred rokom na jar, píše miestny denník Kurier.

Vo Viedni sa opatrenia výrazne nepremietli ani do obsadenosti verejnej dopravy a aj v uliciach bolo dopoludnia dosť ľudí.

"Pre obchodníkov to určite veselé nie je, ale zrejme je to nutné. To, že sa tomu dalo predísť, je druhá vec," povedal muž v jednej z lekární.

"Dúfala som, že lockdown zavedú, v tejto situácii si neviem predstaviť iné opatrenia," citoval Kurier lekárku, podľa ktorej mala uzávera nastať skôr.

Načítavam video...

12:20 SLOVENSKO - Dvojnásobné zvýšenie počtu záujemcov o očkovanie zaznamenali počas uplynulého víkendu v Trnavskom samosprávnom kraji.

Spolu bolo podaných 7271 dávok vakcín Pzifer/BioNTech, Moderna a Janssen, v predošlom týždni bol sumár zaočkovaných počas víkendu 3 613. Informoval o tom komunikačný odbor Trnavského samosprávneho kraja.

12:10 SVET - Austrália uvoľní pandemické cestovné obmedzenia pre zahraničných študentov a kvalifikovaných pracovníkov, ktorí sú zaočkovaní proti koronavírusu.

Od prvého decembra budú môcť študenti, kvalifikovaní pracovníci a cestujúci na pracovných dovolenkách pristáť na letiskách v Sydney a Melbourne bez potreby výnimiek z cestovného zákazu, povedal v pondelok austrálsky premiér Scott Morrison, ktorý to označil za „významný míľnik“ v návrate k normálu.

Austrálska vláda očakáva, že do januára príde do krajiny z dvoch daných kategórií 200-tisíc ľudí.

Bez karantény okrem zahraničných študentov a kvalifikovaných pracovníkov budú môcť do Austrálie prísť aj zaočkovaní občania Japonska a Južnej Kórey a osoby s humanitárnymi vízami.

Načítavam video...

11:55 SVET - Za uplynulých 24 hodín pribudlo v Rakúsku 13 806 nových prípadov nákazy, čo je dosiaľ najvyššia pondelňajšia hodnota. Pred týždňom hlásili v krajine pre porovnanie 11 889 novoinfikovaných.

V nemocniciach je hospitalizovaných 3054 pacientov s covidom (za jeden deň ich pribudlo 131), pričom 562 z nich leží na jednotkách intenzívnej starostlivosti (o 34 viac ako deň predtým).

Od nedele hlásili 27 ďalších obetí koronavírusu, čím počet úmrtí stúpol na 12 042. Len za posledný týždeň zomrelo na následky nákazy covidom v krajine 296 osôb.

11:45 SVET - Krajne pravicový politický komentátor a pravdepodobný kandidát na francúzskeho prezidenta Éric Zemmour považuje obavy súvisiace s epidémiou koronavírusom za prehnané.

Jeho postoj sa podľa agentúry Reuters rozchádza s názorom mnohých európskych vlád, ktoré obnovujú obmedzenie voľného pohybu v snahe spomaliť šírenie nákazy.

"Musíme túto epidémiu vrátiť do správnych koľjaí. Veľa sme kalkulovali so strachom ľudí. Zašli sme príliš ďaleko," povedal Zemmour rozhlasovej stanici France Info.

11:30 SVET - Francúzske zámorské územie Guadeloupe v karibskej oblasti sužujú už približne týždeň násilné nepokoje, ktoré vypukli po avizovanom sprísnení epidemiologických obmedzení.

Protesty na tomto súostroví s približne 400 000 obyvateľmi vyvolalo oznámenie, že očkovanie proti covidu tam bude povinné pre všetkých zdravotníkov.

Demonštrácie sprevádzajú násilné potýčky a rabovanie, uvádzajú agentúry AFP a Reuters.

Polícia zadržala v noci na dnes 38 ľudí. Výtržníci porušili zákaz vychádzania a rabovali a zapaľovali obchody či lekárne. Zranenia utrpeli aj dvaja policajti.

"Nevieme, ako ďaleko to ešte zájde. Francúzsko musí obnoviť mier," povedal starosta Pointe-a-Pitre Harry Durimel pred rokovaním s francúzskym premiérom Jeanom Castexom.

11:25 SLOVENSKO - Vo vakcinačných centrách Nitrianskeho samosprávneho kraja zaočkovali počas uplynulého víkendu 3 596 záujemcov, z toho 1 580 prvou dávkou.

Vo veľkokapacitnom očkovacom centre Nitra podali v sobotu vakcíny 992 záujemcom, v nedeľu zaočkovali 1 296 osôb. V Šali vakcinovali v nedeľu 619 osôb a v Štúrove podali v rovnaký deň vakcíny 689 záujemcom, informovala Oľga Prekopová, hovorkyňa Nitrianskeho samosprávneho kraja.

10:55 SLOVENSKO - Na spoveď môžu prísť aj nezaočkované osoby, avšak len v rámci takzvanej individuálnej pastorácie.

"Nie je možné, aby sa pred spovednicami vytváral rad. Kto nie je zaočkovaný, musí si svätú spoveď dohodnúť s kňazom individuálne," uvádza Tlačová kancelária Konferencie biskupov na svojom webe.

Pre osoby, ktoré sa nemôžu zúčastniť na bohoslužbe v nedeľu a prikázaný sviatok z dôvodu obmedzení vyplývajúcich z COVID automatu, platí dišpenz od účasti.

10:50 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský podporuje plošný lockdown v trvaní troch týždňov a v stredu návrh predloží na rokovaní vlády.

Súvisiaci článok Vláda bude diskutovať o lockdowne pre všektých Čítajte 

Minister uviedol, že by išlo o takzvané prvé kolo lockdownu. Ak by lockdown nepomohol k obratu kritickej situácie v nemocniciach, tak by plošné opatrenie malo pokračovať, uviedol dnes na konferencii Vizionári, ktorú streamoval webový portál TV Markíza.

Zavedenie celoštátneho lockdownu pripúšťal už cez víkend premiér Heger. Zdôvodňoval to zhoršujúcou sa situáciou a ochranou nemocníc.

10:40 SLOVENSKO - Ústava SR ani zákony nebránia zavedeniu povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19.

Dôležité však bude zdôvodnenie výberu určitej cieľovej skupiny obyvateľstva, ktorej by sa povinná vakcinácia mala týkať. upozornila výkonná riaditeľka Via Iuris Katarína Batková.

"Zákon a vyhlášku, ktoré ho upravujú, v minulosti preskúmal Ústavný súd SR a ten potvrdil ich súlad s ústavou. V súčasnosti tak máme zavedené napríklad povinné pravidelné očkovanie osôb, ktoré dosiahli určitý vek alebo ľudí vystavených nebezpečenstvu ochorenia vo svojom zamestnaní," pripomenula Batková.

10:35 SVET - Bývalý československý a český futbalový reprezentant Pavel Hapal, ktorý ako tréner viedol aj slovenskú seniorskú reprezentáciu a výber do 21 rokov, opísal okrem iného v rozhovore pre idnes priebeh ochorenia Covid-19.

10:30 SVET - Minister zdravotníctva Českej republiky Adam Vojtěch navrhne vláde, aby v súvislosti s pandémiou nového druhu koronavírusu vyhlásila núdzový stav. Dôvodom je podľa Vojtěcha najmä aktuálna situácia v nemocniciach.

"Je to kvôli nemocniciam," povedal pre internetový denník iDNES.cz hovorca rezortu zdravotníctva Daniel Köppl. V súčasnosti je v Česku s ochorením COVID-19 hospitalizovanách 4 885 ľudí, pričom 715 z nich je v ťažkom stave.

10:25 SVET - V uplynulých troch dňoch v Maďarsku potvrdili 27 209 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu.

V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo ďalších 392 pacientov, prevažne starších a chronicky chorých ľudí, informoval vládny web koronavirus.gov.hu.

Od vypuknutia koronavírusovej pandémie zaevidovali v Maďarsku už 1 025 697 infikovaných a 33 172 obetí.

10:20 SLOVENSKO - Spravodajský web tvnoviny.sk informoval, že vláda výnimočne zasadne v utorok 23. novembra s tým, že sa očakáva rozhodovanie o lockdowne. Informácia sa napokon nepotvrdila, vláda zasadne v riadnom termíne v stredu.

10:05 SLOVENSKO - V priebehu včerajšieho dňa sa prvou dávkou zaočkovalo 2 630 ľudí, ich počet tak stúpol na 2 580 337. Druhú dávku vakcíny dostalo 352 osôb, dohromady 2 334 742. Tretie očkovanie absolvovalo 2 658 osôb, informovalo Ministerstvo zdravotníctva.

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 4 544 ľudí s pozitívnym PCR testom na ochorenie COVID-19. Laboratóriá vyhodnotili 13 025 vzoriek (34,89 percenta).

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

Z 25 712 vzoriek odobratých prostredníctvom antigénového testovania vykázalo pozitivitu 2 101 (8,17 percenta).

Najviac pozitívne testovaných bolo v Košickom kraji 985), nasledujú Prešovský (950), Bratislavský (702), Žilinský (443), Trenčiansky (413), Banskobystrický (408), Nitriansky (345). Najmenej pozitívnych vzoriek zistili v Trnavskom kraji (298).

Takmer 71 percent z pozitívne testovaných PCR testom nebolo zaočkovaných, informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

V súvislosti s ochorení Covid-19 pribudlo 58 obetí, celkovo si pandémia vyžiadala 13 919 úmrtí.

Pozitívny antigénový test malo 2101 ľudí, viac ako 71 percent nie je zaočkovaných.

Počet pacientov v nemocniciach narástol o 17, je v nich 3 021 pacientov s COVID-19. Na JIS je 271 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 259 osôb.

Takmer 82 percent z hospitalizovaných nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

Od začiatku pandémie vyhodnotili 4 391 061 PCR testov, z toho 614 684 s pozitívnym výsledkom. Celkový počet vykonaných antigénových testov je 39 831 238, z toho 466 942 vykázalo pozitivitu.

9:45 SVET - Hlavná hygienička Českej republiky Pavla Svrčinová podporuje povinné očkovanie proti novému koronavírusu. Povedala to v rozhovore pre stanicu Radiožurnál.

Vakcinácia je podľa slov Svrčinovej aktuálne jedinou možnosťou boja proti pandémii COVID-19. "Bohužiaľ nie je iná cesta, než cesta povinného očkovania," povedala.

Česká vláda podľa hlavnej hygieničky zvažuje v súvislosti s pandémiou covidu i možné vyhlásenie núdzového stavu. Takéto opatrenie by, ako uviedla, umožnilo okrem iného aj výpomoc medikov v nemocniciach.

09:18 SLOVENSKO - Záujem o očkovanie proti covidu v Považskej Bystrici rastie. V tamojšej nemocnici museli posilniť očkovacie kapacity, začalo sa očkovať aj počas víkendu.

Zvýšený záujem o očkovanie evidujú podľa riaditeľa Nemocnice s poliklinikou (NsP) Považská Bystrica Igora Steinera už viac ako dva týždne. V spolupráci s radnicou rozšírili očkovanie o víkendové dni. „Sme milo prekvapení, že medzi záujemcami o vakcínu je veľké množstvo prvoočkovancov. Od začiatku novembra sme zaočkovali 920 prvoočkovancov,“ skonštatoval Steiner.

08:41 SVET - V Českej republike zachytili testy 8 244 nových prípadov nákazy koronavírusom. V nemocniciach leží na covidových lôžkach 4 885 ľudí, z toho je 715 v ťažkom stave.

Od začiatku pandémie potvrdili v Českej republike dva milióny infikovaných.

08:14 - SLOVENSKO - Záujem o očkovanie proti Covid-19 v Nitre neklesá. Aj v počas víkendu prišli do mobilných centier stovky ľudí. Nitrianska radnica dokonca hovorí o „extrémnom záujme“ obyvateľov. „V obchodnom centre Mlyny len v sobotu zaočkovali viac ako 900 ľudí,“ informoval magistrát.

Mesto preto postupne rozširuje počet miest, kde mobilné tímy podávajú vakcíny Comirnaty a Janssen.

Okrem obchodného centra sa očkuje aj v poliklinikách na sídliskách Chrenová a Klokočina. Ďalšie mobilné centrá boli aj v kultúrnych domoch v mestských častiach Zobor, Dražovce, Janíkovce, Krškany a Kynek. Počas víkendu okrem toho fungovalo v Nitre aj veľkokapacitné centrum, ktoré na Slančíkovej ulici zriadil Nitriansky samosprávny kraj.

07:39 SVET - Nový Zéland zruší uzáveru svojho najväčšieho mesta Auckland 2. decembra. Krajina podľa premiérky Jacindy Ardernovej zmení stratégiu boja proti covidu. Bude sa snažiť rýchlo sa šíriaci variant delta skôr zadržiavať, nie sa ho celkom zbaviť, ako to bolo doteraz.

06:47 SVET - Sedemdňová incidencia - počet potvrdených prípadov nákazy na 100-tisíc obyvateľov za uplynulý týždeň - dosiahla v Nemecku nový rekord od začiatku pandémie na úrovni 386,5. Predošlý deň bola táto hodnota 372,7 a pred týždňom 303,0, čo potvrdzuje rýchle šírenie ochorenia Covid-19.

Za posledných 24 hodín zaznamenali 30 643 nových prípadov infekcie, čo je výrazný nárast oproti minulému týždňu, keď zdravotnícke úrady hlásili 23 607 nových prípadov.

Súvisiaci článok Austrália otvorí hranice pre zahraničných študentov a pracovníkov Čítajte 

06:30 SVET -Austrália na budúci mesiac znova privíta zahraničných študentov a kvalifikovaných pracovníkov. Zmierni jedny z celosvetovo najprísnejších cestovných obmedzení zavedených počas pandémie. Niektorí držitelia víz, ako aj zaočkovaní občania Japonska a Južnej Kórey, budú môcť do Austrálie opätovne vstúpiť od 1. decembra – 20 mesiacov po tom, ako krajina uzavrela svoje hranice.

06:02 SVET - V Rakúsku platí lockdown, ktorý potrvá 20 dní. Od polnoci platí zákaz vychádzania a zatvorené musia ostať všetky obchody okrem základných služieb. Vo verejných vnútorných priestoroch platí povinnosť nosiť respirátor a znovu platí aj pravidlo odstupu dvoch metrov.

Bydlisko je možné opustiť len v určitých prípadoch. K výnimkám patrí napríklad odvrátenie nebezpečenstva, cesta do práce alebo školy, zaobstaranie základných potrieb každodenného života, cesta k lekárovi alebo na očkovanie či testovanie, plnenie "rodinných povinností", ako aj telesný a duševný oddych.

00:02 SLOVENSKO - Najtvrdšie opatrenia platia v 54 okresoch Slovenska. Naopak, v červenej farbe zostali posledné dva okresy: Bratislava a Dunajská Streda.

Pre zväčšenie kliknite sem

00:01 SLOVENSKO - Pôvodne mal dnes začať platiť režim OTP aj na pracoviskách, čo by znamenalo, že neočkovaní zamestnanci, ktorí covid neprekonali, by sa bez testu už do zamestnania nedostali.

Pre problémy s logistikou však zatiaľ toto opatrenie odložili. Firmy už síce OTP status zamestnancov kontrolovať môžu, zatiaľ im ale nemôžu zakázať vstup na pracovisko.

00:00 SLOVENSKO - Od dnešného dňa začínajú platiť sprísnené opatrenia, ktoré sa najviac dotknú neočkovaných.

Ľudia, ktorí nedostali vakcínu a zároveň neprekonali Covid-19, majú po novom zákaz vstupu do nákupných centier, na hromadné podujatia, na tribúny športovísk, do hotelov aj do reštaurácií. Nedostanú sa ani do prevádzok a služieb, ktoré nepatria do zoznamu vybraných základných obchodov. Negatívny výsledok testu už stačiť nebude.

K novým opatreniam v prevádzkach sme pripravili otázky a odpovede >>>>

Súvisiaci článok Ktoré prevádzky budú pre očkovaných a pustia ma tam s neočkovaným dieťaťom? (otázky a odpovede) Čítajte 

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 2. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 3. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 4. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 5. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 6. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 7. Už len dnes: Predplatné SME.sk za jedinečnú cenu 30 eur
 8. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia
 1. Svalovice sa netreba obávať
 2. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 3. Study program MANAGEMENT in English language
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 6. Nadácia COOP Jednota zatraktívňuje regióny
 7. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 1. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 5 383
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 4 938
 3. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 4 262
 4. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 2 324
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 1 618
 6. Sardínia ukáže iné Taliansko. Oviec má raz toľko než obyvateľov 1 543
 7. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 503
 8. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 1 496
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


9 h
Pohľad na Halič zo zámku Galicia Nueva.

Pokračovanie rozbehnutých projektov, to je jedna z hlavných priorít samosprávy obce Halič.


18 h
Vjazd do Rimavských Janoviec

Za túto nezvyčajnosť vďačí dedina svojej lokalite v blízkosti okresného mesta.


12 h
Spravodajský kvíz denníka SME.

Do kvízu sme vybrali správy z posledných dní.


a 1 ďalší 9 h
SkryťZatvoriť reklamu