Najviac rozdelení nie sú Matovič a Sulík. Fico vytvoril hrubšiu čiaru
Niekoľko dní pred svojím odchodom z funkcie ministra zahraničných vecí poskytol Ivan Korčok rozhovor českým Hospodárskym novinám.
Rozoberá v ňom dôvody odchodu SaS z vládnej koalície, svoje videnie domácej politiky, budúcnosť V4, ale aj tú vlastnú.
SaS mala odísť hneď. Mám podozrenie, že si nechceli kaziť dovolenky
Úspech OĽaNO stojí na úspechoch Igora Matoviča. Všetci ostatní v hnutí sú len štatisti. Preto sa politológovi a dekanovi Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity Radoslavovi Štefančíkovi nezdá požiadavka na jeho odstúpenie ako reálna. V rozhovore pre SME hodnotí letnú koaličnú krízu a predpovedá, s akými problémami bude zápasiť menšinová vláda.
S Ficom sa majú stretávať prokurátori na súde, nie demokratickí politici
Rokovania zmenu pozícií neprinesú, po odchode SaS do opozície jej poslanci zrejme nepodporia štátny rozpočet Igora Matoviča, predpokladá štátny tajomník ministerstva spravodlivosti za SaS Ondrej Dostál.
"Existuje viacero zákonov, kde si opozícia povie - dobre, súhlasíme s tým, zahlasujeme za to. Ale v prípade zákona o štátnom rozpočte je to takmer deliaca čiara," vraví Dostál.
Za nešťastné by považoval, keby okrem SIS a generálneho prokurátora pripadlo Sme rodina aj ministerstvo spravodlivosti.
K stretnutiu šéfa SaS Richarda Sulíka a predsedu Smeru Roberta Fica vraví, že "s Ficom sa majú stretávať prokurátori na súde, nie demokratickí politici".
Najväčší problém je čakanie na operáciu. Zatiaľ sa vám môže nezvratne zhoršiť zdravie
Lekárske odborové združenie pred niekoľkými mesiacmi zverejnilo osem požiadaviek na záchranu slovenského zdravotníctva. Najdiskutovanejšou z nich je požiadavka na zvýšenie platov lekárov.
Minulý týždeň ministri financií Igor Matovič aj zdravotníctva Vladimír Lengvarský prezentovali svoj návrh zvýšenia platov. Ide o menšie zvýšenie, než požadujú lekárski odborári.
Nielen preto, ale aj z dôvodu, že vláda ešte ani čiastočne nesplnila ďalšie z ôsmich požiadaviek, sú lekári pripravení podať výpovede. Zámer odísť doteraz deklarovalo 3500 lekárov.
Ak by výpovede lekári skutočne podali, mohla by sa zopakovať situácia z roku 2011, keď sa pre tento krok rozhodli tisíce lekárov. V dôsledku toho museli kľúčové nemocnice vyhlásiť núdzový stav. Vláda Ivety Radičovej tak bola nútená vyhovieť požiadavkám lekárskych odborárov.
O tom, aká je situácia medzi lekármi a o ich požiadavkách sa denník SME rozprával s plastickým chirurgom Miroslavom Mendelom z Univerzitnej nemocnice v Bratislave.
Prepúšťať meteorológov pre nesprávnu predpoveď je ako z totalitnej krajiny
Maďarských meteorológov prepustili, pretože ich predpoveď počasia nevyšla.
Po tom, ako na sobotu 20. augusta večer predpovedali búrku v Budapešti, vláda preložila ohňostroj na oslavu Dňa svätého Štefana. Búrka ale nakoniec zmenila smer a zasiahla východné Maďarsko. Šéfku meteorologickej služby a jej zástupcu preto odvolali.
Na situáciu v Maďarsku v rozhovore reaguje generálny riaditeľ Slovenského hydrometeorologického ústavu Martin Benko a vysvetľuje, prečo niekedy predpovede počasia nevychádzajú.
„V súčasnosti sú predpovede nebezpečných javov ako búrok alebo snehových kalamít v zime skôr o pravdepodobnosti,“ hovorí.
Ukrajinský veľvyslanec: Dnes už vieme, že zlo sídli v Moskve
Ukrajinský prezident Zelenskyj nemá inú možnosť, ako žiadať viac zbraní, inak by Ukrajina prehrala a s ňou aj demokratický svet. Slovensko navyše pomáha viac, ako môže, tvrdí v rozhovore mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Jurij Muška, ktorý na jeseň končí vo svojej funkcii.
Dodávka slovenských stíhačiek podľa neho ešte nie je uzavretá. Turbulencie v slovenskej politike komentovať nechce, oceňuje však, že v čase najväčšej krízy sa slovenská vláda postavila za Ukrajinu.
Temná hmota neexistuje. Som jediný, kto sa to nebojí povedať nahlas
Mať kontroverzný názor v astrofyzike je náročné. Kolegovia vás môžu vytláčať a sú nepríjemní, keď im hovoríte o alternatívnych hypotézach, hovorí pre denník SME česko-austrálsky astrofyzik Pavel Kroupa.
Je hlasným odporcom existencie temnej hmoty, ktorá by mala vysvetľovať dianie vo vesmíre. Vedci sa ju snažia bezvýsledne nájsť desiatky rokov.
"Nenašli ju, pretože neexistuje," hovorí Kroupa. Podľa neho je nutné opraviť súčasnú teóriu gravitácie.
Učí medikov, ako pacientom oznámiť zlú správu: Pre mladých lekárov je najhoršia osamotenosť
Mohla byť novou filmovou a divadelnou hviezdou. Tento svet ju však prestal napĺňať a svoju najväčšiu a najdôležitejšiu rolu nevidela pred svetlami reflektorov, ale v nemocnici.
Andrea Daňková učí študentov Lekárskej fakulty Karlovej univerzity, ako ľuďom oznámiť, že ich blízky človek má nevyliečiteľnú chorobu a pomôcť im s emóciami a reakciami, ktoré ich vtedy prepadnú.
Bola to jej vlastná iniciatíva. Na dvere rešpektovaného odborníka a pedagóga zaklopala aj preto, že sama veľmi zle znášala situáciu, keď sa na chodbách nemocnice dozvedela o diagnóze a životnej perspektíve jej otca.
Služba v zdravotníctve ju napĺňa tak, že ani nepotrebuje spať. Popri učení sa stala tajomníčkou riaditeľa Ústavu hematológie a transfúzie krvi a v blízkej budúcnosti chce byť riaditeľkou štátnej nemocnice. Už teraz vidí, kde aj taký dobrý nemocničný systém, aký je v Česku, má rezervy. Paliatívna starostlivosť a debata o eutanázii nie sú výnimkou.
Ťažko je žiť ľahko s nedochvíľnymi ľuďmi
Pôvodne sme sa rozprávali o tom, ako sa dajú stíhať tri povolania a rodina, aj aké to je robiť čestnú stráž prezidentke v tomto teple a na ostrom slnku. Po dvoch týždňoch je všetko inak.
Adam Bardy náhle zmenil zamestnanie a už nie je členom ozbrojených síl a teda ani čestnej stráže prezidenta. Odišiel na vlastnú žiadosť do zálohy plniť si ďalšie sny.
Ešte stále model a súčasne čerstvý herec v rozhovore hovorí o tom, prečo nie je kozmonautom, ako biely plášť a uniforma vplýva na nositeľa i jeho okolie, ako sa dá vyspať na sen, aj ako sa môže dochvíľny človek stretávať s večne meškajúcimi ľuďmi.
Pôsobila v Iraku aj v Kosove, teraz je na Ukrajine: Plač mám pod kontrolou, ale nie je to nič príjemné
Tímea Stránska vedie v organizácii Človek v ohrození program pomoci Ukrajine, v rámci ktorého pôsobí na Slovensku aj v Zakarpatsku. V tejto organizácii už v minulosti pracovala, vrátila sa do nej po niekoľkoročnej pauze po vypuknutí vojny u našich východných susedov. Medzitým pôsobila na viacerých zahraničných misiách OSN a OBSE v Kosove, Albánsku a Iraku.
Podcasty SME
- Všesvet: Prisadnutie slonom vám nepreplatia. Dostupné a lacné safari nájdete v Južnej Afrike, hovorí Martin Hanzel, fotograf a zakladateľ cestovateľskej skupiny Tour de svet
- Dejiny: Štyri prešporské poklady kedysi zdobili strop Opery, teraz ich objavili, o čom hovoria divadelná historička Jana Laslavíková a historička umenia Jana Luková z Historického ústavu SAV.

Beata
Balogová
