SME

Ranný brífing: Iba päť rokov od vraždy Kuciaka je Smer opäť tam, kde pred ňou

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Smer päť mesiacov pred parlamentnými voľbami začína dosahovať takú jednoznačnú úroveň popularity, akú mu naposledy agentúry merali ešte na prelome rokov 2018 a 2019, keď ešte vládol a žili aj Ján Kuciak a Martina Kušnírová. Naopak Hlas výrazne stráca. Smeru sa však ešte môže vypomstiť, že boduje priskoro.

Sledujeme nástup sofistikovaných umelých inteligencií, ktoré s nami dokážu konverzovať, pomáhať nám pri práci, dokonca nás nahradiť. Nastal vek umelej inteligencie? Zažívame ďalšiu priemyselnú revolúciu? A sú umelé inteligencie takou hrozbou, že môžu ukončiť éru ľudstva? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Prieskum: Smer bol silnejší už len pred vraždou Jána Kuciaka. Pellegrini výrazne stráca

Predpoklad, že časť sympatizantov Hlasu napokon uprednostní ráznejšieho Roberta Fica, sa potvrdzuje. Smer by volilo 22,4 percenta voličov, viac ich lákal len pred rokom 2018, teda pred vraždou novinára Jána Kuciaka za tretej Ficovej vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Z aprílového prieskumu agentúry NMS Market Research vyplýva, že Smer už nenaberá sympatizantov len z radov nevoličov, ale aj od Hlasu Petra Pellegriniho.

„Slabšia viditeľnosť a nerozhodnosť Hlasu v komunikácii má za následok narastajúci rozdiel medzi prvým a druhým miestom a dáta ukazujú, že čoraz viac občanov si z týchto dvoch strán vyberá práve Smer,“ hovorí analytik NMS Mikuláš Hanes.

Rozdiel medzi prvým Smerom a druhým Hlasom je už viac ako osem percent. Hlas začína doplácať na rôznorodú voličskú základňu. Jeho priaznivci kedysi podporovali Smer, OĽaNO či Sme rodina. Pellegrini preto nemôže byť jednoznačný ako Fico, inak by ich časť odradil.

Stabilnú podporu si zatiaľ drží PS. OĽaNO či SaS sú v kríze a na hranici zvoliteľnosti. Demokrati Eduarda Hegera majú zatiaľ tri percentá. „Voliči stredopravej scény sa preskupujú. Žiadna z týchto strán nemá istotu, že bude v parlamente,“ tvrdí politológ a sociológ Pavol Baboš.

SkryťVypnúť reklamu
  • Čo urobia malé strany: Ako by politici na okraji záujmu voličov mohli rozhodnúť o tom, či po voľbách preberie moc Smer? Denník SME sa pozrel na to, ako to so spájaním na stredopravej scéne vyzerá a aké zlúčenia môžu byť reálne.
  • Spojenie Hlasu a Dobrej voľby: Mimoparlamentné strany Hlas a Dobrá voľba by sa mohli do dvoch týždňov spojiť, predpokladá líder Hlasu Peter Pellegrini. Avizoval, že jeho strana finalizuje základný dokument pre spojenie strán.
  • Krajinu už Kuciakova vražda nebolí: Ako mohla krajinu tak rýchlo prebolieť vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, keď Smer dosahuje čísla popularity ako pred vraždou? A to aj na úkor Hlasu, ktorý popri svojej bezvýraznosti oproti Smeru ešte stále pripomína viac politickú stranu než zločineckú organizáciu, píše Nataša Holinová.
  • Fico s Matovičom si idú za svojím: Doslova pred očami sa nám všeličo mení a dozrieva starostlivo obrábané ovocie hnevu, takže Hlas postupne prichádza aj o teoretickú možnosť zlepiť to s niekým iným ako so Smerom. Igorovi Matovičovi to nemáme za zlé, veď presne o toto mu išlo, ale ostatní zúčastnení by sa mohli aj trochu hanbiť, píše Peter Tkačenko.
  • U Pellegriniho sa nakazili sľubmi: Otázne je, či bude po Matovičovej jazde možné tváriť sa, že sa to nikdy nestalo. A politici sa vrátia k reči očistenej od kolies šťastia a fondov vzájomnej pomoci. Čosi je nenávratne poškodené a dokazuje to aj novučičká anketa z dielne Hlasu, píše Zuzana Kepplová.

Rozbehnutý proces s Jankovskou stopli a vrátili na začiatok. Nemusí platiť nič z toho, čo sa na súde udialo

Prvá kauza bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej zo Smeru, ktorá sa dostala na súd, sa definitívne vráti na začiatok. Ústavný súd po dvaapolmesačnom skúmaní prišiel na to, že práva Jankovskej boli porušené, keď jej prípad Fatima preložili z trenčianskeho na trnavský súd.

SkryťVypnúť reklamu

Nie preto, že bol prípad preložený, ale pre to, že o tom rozhodovala Jankovskej kamarátka Ivetta Macejková. Bývalá šéfka Ústavného súdu vtedy sedela v senáte Najvyššieho súdu, ktorý o preložení prípadu rozhodoval. V inom rozhodovaní, ktoré prebiehalo skôr, Macejková signalizovala možnú zaujatosť a dala sa vylúčiť.

Ústavný súd preto teraz rozhodnutie, na ktorom sa podieľala Macejková, zrušil a Najvyššiemu súdu prikázal rozhodnúť znova.

Pre ďalšie smerovanie kauzy môže byť odôvodnenie ústavných sudcov kľúčové. Jankovskej obhajoba sa totiž sťažovala aj na to, že Najvyšší súd posúdil argumenty špeciálnej prokuratúry, prečo treba prípad zobrať Okresnému súdu Trenčín, len povrchne.

V krátkosti z domova:

  • Chaos v registrácii áut: Ak si najbližšie tri mesiace kúpite a prihlásite do evidencie nové auto, na registračnom poplatku pre štát prídete od 30 eur do 2 900 eur v závislosti od výkonu vozidla. Dôvodom je novela zákona o správnych poplatkoch, ktorú parlament prijal v marci a od letných prázdnin zavádza úplne novú filozofiu štátu v tom, kto by mal platiť za prihlásenie vysoké a kto nízke poplatky.
  • NAKA obvinila Trnku: Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil Dobroslava Trnku. Bývalý šéf Generálnej prokuratúry je podozrivý zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. V prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na tri až desať rokov.
  • Odmietnuté trestné oznámenie na Fica: Trestné oznámenie na lídra Smeru Roberta Fica pre zverejnenie videa z presunu systému protivzdušnej obrany S-300 na Ukrajinu polícia odmietla. Oznámenie podal Ján Benčík z SaS, pretože Fico zverejnil video skôr, ako bol presun oficiálne oznámený.

Z oddychu sa stala prevýchova. Ukrajinské tínedžerky opísali, ako ich Rusi držali na Kryme proti ich vôli

Maša Senčuková mala 16 rokov, keď ruskí vojaci vlani v marci obsadili Cherson na juhu Ukrajiny. Jej otec neveril, že okupácia bude trvať dlho, preto sa nepokúsil s dcérou utiecť. Ruskí vojaci tam však zostali osem mesiacov.

SkryťVypnúť reklamu

Začiatkom októbra ponúkla učiteľka Maši dvojtýždňový výlet na Ruskom okupovaný polostrov Krym. Maša súhlasila a zavolala aj svoju kamarátku Nasťu Mitrofanovú.

Neprekážalo, že nebola jej spolužiačkou a že už bola plnoletá. Škola jej dokumenty sfalšovala, aby to vyzeralo, že je ich študentkou a má len 17. Na výlet totiž mohli odcestovať len maloletí.

„Mysleli sme si, že si to tam pôjdeme pozrieť na dva týždne. Nikdy som na Kryme nebola, ale počula som, že je tam krásne,” vysvetľuje Nasťa novinárom. Z dvoch týždňov oddychu od vojny sa však vykľuli mesiace v prokremeľskom zariadení. V tamojšej škole museli spievať ruskú hymnu a bolo im nanútené ruské občianstvo.

Dievčatám sa podarilo utiecť až s pomocou novinárov z investigatívneho portálu Slidstvo.info, ktorí ich príbeh opísali. Tisícky ďalších detí zostávajú v ruských rukách naďalej.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti zo sveta:

  • Putinovi internetoví vojaci: Ruskí vojenskí blogeri a korešpondenti, alebo „vojenkori“, si počas invázie vydobyli kľúčové miesto v informačnom priestore nielen v Rusku, ale aj na Západe. Šíria vojnovú propagandu a nenávisť voči Ukrajine, no tiež sú to jedny z mála kritických hlasov, ktoré ukazujú na problémy vo vnútri ruskej armády.
  • Postoj ku Krymu sa nemení: Ukrajinská vláda postoj nemení, ale aj z najbližšieho okolia prezidenta Zelenského zaznel názor, že o budúcnosti Krymu by sa mohlo rokovať a jeho oslobodenie nemusí prebehnúť len vojenskou cestou. Ukrajinskí občania sa však polostrova nechcú vzdať.
  • Ruská ofenzíva výrazne zoslabla: Ofenzíva ruských jednotiek na celej frontovej línii na Ukrajine slabne, tvrdí americký Inštitút pre štúdium vojny. Útok na Avdijivku, ktorú si Rusko vybralo za nový cieľ po Bachmute, sa podľa inštitútu zasekol. Ruská armáda sa tiež neúspešne snaží dostať pod kontrolu Marjinku, hoci mesto je prakticky zničené.
  • Ruský postup v Bachmute: Ruské sily postúpili ďalej do centra Bachmutu a pravdepodobne tu obsadili niekoľko významných budov, uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny. V okolí obliehaného mesta boli útoky odrazené.
  • Taktika spálenej zeme: Ruské sily prešli v boji o Bachmut k taktike spálenej krajiny, ktorú predtým uplatňovali v Sýrii. Ukrajinské pozície ničia intenzívnym bombardovaním, uviedol veliteľ ukrajinských pozemných vojsk Oleksandr Syrskyj. Situácia v meste je podľa neho ťažká, ale stále pod kontrolou.
  • Tajné plány USA pre Ukrajinu: Na sociálnych sieťach sa objavili utajované vojnové dokumenty, ktoré podrobne opisujú plány USA a NATO na posilnenie ukrajinskej armády pred plánovanou ofenzívou proti ruským jednotkám. Americké ministerstvo spravodlivosti začalo v tejto súvislosti vyšetrovanie úniku.
  • Ukrajina musela meniť plány: Ukrajina bola kvôli rozsiahlemu úniku amerických vojenských dokumentov nútená zmeniť svoje vojnové plány. Poradca Zelenského kancelárie Mychajlo Podoljak uviedol, že strategické plány Ukrajiny zostávajú rovnaké, ale taktické sa môžu meniť vždy.
  • Pokus získať späť elektráreň v Záporoží: Ukrajina sa vlani pokúsila obsadiť Ruskom okupovanú Záporožskú jadrovú elektráreň. Výsadok niekoľkých stoviek príslušníkov špeciálnych síl cez rieku Dneper ale Rusi odrazili.
  • Čas na mier ešte nenadišiel: Čína si uvedomuje, že v konflikte na Ukrajine nenastal čas na diplomatické rokovania, vyhlásil francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý rokoval v Pekingu s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

V Jasnej chceli konkurovať TMR. Projekt nového strediska sa skončil fiaskom

Kde sa v lyžiarskych strediskách robí najväčší biznis? Nie sú to ubytovacie zariadenia, ani sprievodné služby. Kto chce v stredisku zarobiť, musí mať vleky.

Možno aj to si povedal majiteľ firmy Skilandia, keď sa pred siedmimi rokmi rozhodol postaviť nové lyžiarske stredisko. Pri výbere lokality ukázal na jedno z najlukratívnejších miest na Slovensku. Na Jasnú v Nízkych Tatrách.

Projekt Skilandie mal ambíciu konkurovať lídrovi v slovenskom zimnom biznise, firme Tatry mountain resorts. No okolo plánovanej niekoľkomiliónovej investície od začiatku vznikali fámy a teórie.

Dnes ju už môžeme označiť za minulosť. Projekt s najväčšou pravdepodobnosťou skončí na papieri.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Američania s hyperloopom od začiatku blufovali: Slovensko sa v marci 2016 dozvedelo, že je krajinou, kde sa má postaviť ultramoderný dopravný systém hyperloop. Za správou stála americká firma Hyperloop Transportation Technologies. Hyperloop mal prepojiť Bratislavu s Viedňou, cestu medzi nimi mal skrátiť na osem minút. Realita? Z projektu sa stala veľká biznisová bublina.
  • OFZ bojuje o posledných zákazníkov: Hutnícka spoločnosť OFZ z Oravy ešte v júli minulého roka ohlásila hromadné prepúšťanie. O prácu prišlo vyše tristo z viac ako štyristo zamestnancov. Vypli sa všetky elektrické oblúkové pece na výrobu ferozliatin. Dôvodom boli extrémne vysoké ceny elektriny a lacnejšia konkurencia z tretích krajín, ktorá OFZ spôsobovala neudržateľné straty.
  • Spravuje majetok superboháčov: Aj deti milionárov chcú podnikať udržateľne. Preto sa pri odovzdávaní nástupníctva často objavujú dilemy, ako zladiť revolučné predstavy nasledovníkov s evolúciou rodinného biznisu. Jean-François Cats sa venuje poradenstvu pre zakladateľov bohatých rodinných firiem. Úspešným podnikateľom tiež radí, aby nerobili rozdiely medzi dcérami a synmi.

Stretol som sa s McGregorom a takto som dopadol, žartoval Sagan

Dlhé roky patril počas kockových klasík k najväčším favoritom. Súperi sa ho báli, nechceli s ním často spolupracovať. Bolo ťažké sa ho zbaviť a nikto si ho nechcel doviesť do cieľovej rovinky na zadnom kolese.

SkryťVypnúť reklamu

V posledných rokoch však skvelá klasikárska forma Petra Sagana vyprchávala a čoraz viac sa dostávali do popredia jazdci okolo Van der Poela či Van Aerta.

Keď Žilinčan oznámil, že toto je jeho rozlúčková sezóna v cestnej cyklistike, bolo jasné, že bude mať poslednú šancu uspieť na obľúbených klasikách. Dopadlo to však neslávne. Pre neho bolestivo, pre fanúšikov smutne.

Akoby si všetku smolu za celú svoju úspešnú kariéru vybral v priebehu ôsmich dní. Monumentálne klasiky Okolo Flámska a Paríž-Roubaix sa pre trojnásobného majstra sveta skončili skôr ako poriadne začali.

Sagan utrpel pri páde na pretekoch Paríž-Roubaix otras mozgu, informoval jeho tím Team TotalEnergies . "Po páde utrpel poranenia a otras mozgu. Výsledky dodatočných testov v nemocnici sú upokojujúce," uviedol tím.

SkryťVypnúť reklamu


Pozabíjať cigánov! kričali v krčme. Ale nikomu ani muk, dohodli sa potom

Vinníkov sa zastal aj tamojší kňaz Vojtech Žilinčák. Hovoril, že ich doterajšie správanie bolo „bezvadné a beztrestné“.

O miestnych Rómoch sa však vyjadroval inak. „Tú skúsenosť som nadobudol, že cigánska pobedimska tlupa je pliagou Pobedima a celého okolia. Ako duchovný pobedimský som bol zhrozený jak hrozne imorální sú to ľudia, bezcitní a násilní.“

Keď teda jeho farníci v noci z 1. na 2. októbra roku 1928 počas hodovej zábavy zaútočili na osadu, mal pre nich pochopenie. Len „pre cigánov sa vedeli rozzúriť a siahnuť aj po nezákonných prostriedkoch“.

Po pogrome v Pobedime zostali zničené domácnosti, množstvo zranených a šesť brutálne zabitých ľudí. Ich príbeh, rovnako ako príbeh zabúdania na tento čin, pripomína inscenácia Budete mať luft!, ktorú v réžii Pavla Viechu uvádza Slovenské národné divadlo.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z kultúry:

  • Kult pozitivizmu herečke Ferreira psychicky škodil: Kat v seriáli Eufória reprezentovala dospievajúce dievča, ktoré malo z nadváhy komplexy už od jedenástich rokov. No keď sa video z jej prvej sexuálnej skúsenosti dostalo na stránku s pornom, zistila, že sa mužom páči a začala to využívať. Posilnilo jej to sebavedomie a ešte na tom zarobila.
  • Eastwood s hercami narába ako s koňmi: Clint Eastwood rád berie riešenie problémov do vlastných rúk. Kedysi to robil ako drsný pištoľník a robí to aj v dôchodcovskom veku. Už trochu inak, ale v tých najlepších prípadoch je to azda ešte zaujímavejšie ako v ére spaghetti westernov či Drsného Harryho. Teraz má 92 rokov a povráva sa, že jeho nasledujúci film Juror #2 bude už posledným.
  • Novinky na Netflixe a Apple TV: Prinášame výber filmov a seriálov, ktoré majú tento týždeň premiéru a zároveň sú dostupné aj cez streamovacie služby aktuálne dostupné na Slovensku.

Rozhovory ZKH

Ako sú na tom hotely a reštaurácie? Prečo nedostali dotácie za zvýšené ceny energií za posledný štvrťrok 2022? A dá sa donekonečna všetko dotovať? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Marekom Harbuľákom, prezidentom Asociácie hotelov a reštaurácií.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Ako zužitkovať staré pečivo? Skúste žemľovku, knedľu či plnku.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.

Vychutnajte si novú sezónu formuly 1 s unikátnou knihou Šampióni. Nájdete v nej príbehy všetkých 34 majstrov sveta F1 a viac ako tri stovky skvelých fotografií.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 620
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 190
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 710
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 818
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 968
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 816
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 375
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Aj dnes parkovalo pred základnou školou policajné auto.

Chlapec má len pätnásť rokov.


6

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov.


a 1 ďalší
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


2
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 9

Sportnet

Adrián Chovan.

Neuveriteľné, aký zákrok vytiahol. Poliakom sa bude snívať.


Tadej Pogačar uniká Mathieu van der Poelovi a Woutovi van Aertovi na Okolo Flámska 2023.

Van der Poel a Pogačar zabojujú o ôsmy monumentálny triumf.


Nela Lopušanová v drese BK Selects.

Hokejistky Bishop Kearney Selects postúpili do štvrťfinále Národného šampionátu USA.


 Yuki Tsunoda

Prvý tréning na Veľkú cenu Japonska vyhral Norris.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu