V rokovacej sále parlamentu menia po dvadsiatich rokoch staré hlasovacie zariadenia, čo je dokopy asi dvadsať kilometrov káblov. Poslanci budú zatiaľ zasadať v zimnej jazdiarni na Bratislavskom hrade. Kancelária Národnej rady si od súkromnej firmy prenajala prenosné hlasovacie zariadenia.
Kerčský most spájajúci ukrajinské okupované územie s Ruskom je opäť uzavretý. V noci z nedele na pondelok zničili časť mosta dva výbuchy, ktoré majú zrejme na svedomí ukrajinská tajná služba a námorníctvo. Krym je obľúbenou dovolenkovou destináciou mnohých Rusov. Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Na Bratislavskom hrade obmedzili svadby. V sále sa v lete zídu poslanci
- Slovenka obvinená z terorizmu je stále vo väzbe. Po piatich mesiacoch jej povolili prvú návštevu syna
- Zásobovacia linka aj symbol okupácie. Kto útočil na Kerčský most?
- Doprastav sa topí v stratách v časoch, keď konkurenti rástli
- Alcaraz skrotil beštiu, Djokovič plakal. Na kurtoch sa začala nová rivalita
- Len ťažko znášala svoj obraz v zrkadle. Prepáčte mi, vravela Jane Birkin, keď jej zomrela dcéra
Na Bratislavskom hrade obmedzili svadby. V sále sa v lete zídu poslanci

Najskôr sa predseda parlamentu Boris Kollár zastrájal, že poslanci budú musieť počas mimoriadnych schôdzí parlamentu hlasovať zdvíhaním rúk. V júli už žartoval, že poslancov budú deliť na skupiny. "Za doprava a tí, ktorí by boli proti, doľava," povedal.
Poslanci nemôžu zasadať v rokovacej sále v budove parlamentu, lebo im po dvadsiatich rokoch menia staré hlasovacie zariadenia, na ktorých výpadky sa čoraz častejšie sťažovali. V sále momentálne nie sú ani stoličky, zastarané hlasovacie zariadenia už odinštalovali a v parlamente menia dokopy dvadsať kilometrov káblov.
Práce a testovanie nového systému budú trvať do konca septembra. Vyskúša si ho teda až nový parlament, ktorý vzíde zo septembrových volieb.
A hoci sa riadne zasadnutie parlamentu skončilo v máji, aj dva a pol mesiaca pred voľbami sa politické strany snažia zviditeľniť zvolávaním mimoriadnych schôdzí. Na piatok sa o to podpismi svojich poslancov postaral opozičný Smer.
Napokon však nebude ani dvíhanie rúk, ani postávanie poslancov napravo či naľavo. Poslanci budú zasadať v zimnej jazdiarni pri Bratislavskom hrade a kancelária si vôbec prvý raz pre 150 poslancov prenajala od súkromnej firmy prenosné hlasovacie zariadenia.
Netešte sa na volebný pat: Robert Fico už narozprával bársčo, ale keď sa zastrája, že v politickej práci nepoľaví ani cez leto, treba jeho hrozby brať vážne. Najnovšie to platí o schôdzi, na ktorej chce vládu „dôrazne“ požiadať, aby samosprávam vyplatila vyše sto miliónov eur ako kompenzáciu za výpadky príjmov a drahé energie.
Slovenka obvinená z terorizmu je stále vo väzbe. Po piatich mesiacoch jej povolili prvú návštevu syna

Ešte na palube vládneho špeciálu smerujúceho z Iraku na Slovensko plánovala, ako bude s deťmi žiť skromne v starom rodičovskom dome na Gemeri. Deťom hovorila, že je to lepšie ako v stane, kde prežili takmer štyri roky v zajateckom tábore.
Stretnutia s neplnoletým synom tam mala povolené len raz do roka. Po piatich mesiacoch sa však zdá, že situácia Renáty D. podozrivej z terorizmu sa v tomto smere príliš nezmenila. Hneď po februárovom prílete ju obvinili a súd nariadil väzbu. Minulý týždeň sa prvýkrát stretla s dnes 17-ročným synom. Obmedzený až žiadny kontakt má aj s desaťročnou dcérou.
Dnes 44-ročná Renáta je obvinená z podpory zločineckej skupiny, ale aj z ohrozovania mravnej výchovy mládeže. Od roku 2014 žila s manželom, Egypťanom Šarifom päť rokov v sýrskej Rakke, vtedy ešte hlavnom sídle teroristického Islamského štátu. Manžela nasledovala, keď sa k ISIS pridal. Ako tzv. emir bol zapojený do zdravotníckej infraštruktúry organizácie, pomáhal v oblasti zubného lekárstva pre oblasť celej Sýrie.
Polícia Renátu podozrieva, že nemusela byť len manželkou muža z ISIS. „Je tam podozrenie, že bola aktívna v aktivitách, ako je terorizmus,“ vysvetľoval vo februári policajný prezident Štefan Hamran. Zatiaľ päťmesačné vyšetrovanie pokračuje.
V krátkosti z domova:
- Policajti s tetovaniami: Tetovania už dávno nie sú znakom kriminálnikov, objavujú sa čoraz viac aj na koži policajtov. A hoci im to zákon priamo nezakazuje, pre tetovanie môžu byť uchádzači vylúčení ešte skôr, ako prídu na policajnú akadémiu.
- Handzuš presviedča mladých: Bývalý hokejový reprezentant Michal Handzuš bude v kampani Chcem tu zostať presviedčať mladých, aby išli voliť. Sociálne siete nemá, s mladými sa však podľa svojich slov zhovárať vie.
- Akcia Športovec: Vyšetrovateľ NAKA po minulotýždňovej akcii Športovec obvinil tri osoby pre drogovú činnosť. Dvaja z obvinených sú stíhaní väzobne. Podľa zistení polície mali obvinení zabezpečovať a ďalej distribuovať omamné a psychotropné látky.
- Kočnerov známy pôjde pred súd: Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na obvineného prokurátora Bystríka Paloviča pre zločin prijímania úplatku v súbehu so zločinom zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Zásobovacia linka aj symbol okupácie. Kto útočil na Kerčský most?

Vladimir Putin za volantom nákladného auta bol prvým vodičom, ktorý sa previezol po Kerčskom moste, keď ho v roku 2018 slávnostne otvorili. Keď potom po vlaňajšom výbuchu na moste opäť obnovili premávku, ruský prezident sa na ňom ukázal opäť, tentoraz riadil mercedes.
Putina za volantom môžeme na moste očakávať v krátkom čase znovu: ďalšia oprava bude potrebná po tom, čo bol v pondelok nadránom most znovu poškodený. Proruské kanály tvrdia, že na moste došlo k dvom výbuchom.
Rovnako ako pred deviatimi mesiacmi označilo Rusko útok na most za teroristický čin, z ktorého obvinilo Ukrajinu. K vlaňajšiemu útoku sa Kyjev nepriamo priznal až po pol roku, teraz Ukrajinci takmer okamžite naznačili, že za útokom stoja ich sily.
Pondelkový útok, pri ktorom zahynuli dvaja ľudia, už ruská strana vyšetruje. Tvrdí, že Ukrajina útočila plávajúcimi dronmi. Vlani podľa nej Ukrajina most poškodila odpálením prechádzajúceho kamióna. Zomreli vtedy traja ľudia.
Ruské ministerstvo dopravy dodalo, že výbuch nepoškodil nosnú konštrukciu mosta, ale len povrch cesty. Zo záberov poškodeného mosta sa rozsah poškodenia nedá nezávisle overiť.
Rusi si myslia, že môžu všetko: Teroristi sa sťažujú na terorizmus. To je krásne a pri Ruskej federácii dokonca dokonale predvídateľné. Nevedno, čo Rusi čakali, asi sladkú odmenu, ale po toľkom terorizme, ktorý napáchali na ukrajinskom území, by sa nemali čudovať ničomu.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Mínové polia: V namáhavom a pomalom procese ukrajinskej protiofenzívy sa malé skupiny ženistov na frontovej línii plazia cez mínové polia, aby odpálili ruskú obranu a uvoľnili cestu na postup vojsk. Oblasti v hĺbke štyroch až 16 kilometrov pred ruskými hlavnými opevneniami boli husto zamínované protitankovými a protipechotnými mínami a nástražnými drôtmi.
- Protiofenzíva: Ukrajinská armáda za uplynulý týždeň dobyla sedem kilometrov štvorcových v oblasti Bachmutu v Doneckej oblasti, informovala námestníčka ministra obrany Hanna Maľarová.
- Obilná dohoda: Kremeľ oznámil pozastavenie obilnej dohody, ktorá by umožnila vývoz obilia z ukrajinských prístavov v Čiernom mori. Platnosť súčasnej dohody vyprší v pondelok pred polnocou.
V krátkosti zo sveta:
- Bez telefónu: Turistické destinácie väčšinou vítajú, keď sa stanú virálnymi na Tiktoku, alebo keď prilákajú davy divákov Netflixu – a to aj napriek riziku, že turisti zaplavia miestne komunity. Malý ostrov pri juhovýchodnom pobreží Fínska na to však ide opačne.
- Nehoda pri Brne: Dopravu na českej diaľnici D2 pri Brne paralyzovala vážna zrážka dvoch autobusov, jeden z nich patril slovenskej spoločnosti Turancar. V oboch autobusoch utrpeli zranenia desiatky ľudí a na mieste zasahovali desiatky sanitiek a tri vrtuľníky. Nehodu neprežil vodič jedného z autobusov.
- Teplotné rekordy: V Číne padol cez víkend teplotný rekord, keď na severovýchode krajiny namerali vyše 52 stupňov. S horúčavami a vysokými teplotami zápasia aj Spojené štáty a Európa. V lokalite Furnace Creek v Údolí smrti v USA namerali v nedeľu 53,3 stupňa Celzia.
Zo zahraničných webov:
- Project Syndicate: Svetová banka odráža naše ambície
- The Guardian: Rozhovory s najznámejším írskym vrahom
- Wired: Budúcnosť Hollywoodu patrí ľuďom, nie strojom
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Doprastav sa topí v stratách v časoch, keď konkurenti rástli

Do stavebnej spoločnosti Doprastav sa vlani po rokoch na post generálneho riaditeľa vrátil Dušan Mráz, ktorý bol dovtedy väčšinovým vlastníkom. Nahradil Romana Guniša, ktorý nastúpil do Doprastavu pred desiatimi rokmi ako krízový manažér s cieľom zachrániť stratovú firmu.
Doprastav totiž v rokoch 2011 až 2013 vygeneroval kumulatívnu stratu viac než 120 miliónov eur, keď sa popálil na diaľničných projektoch v Poľsku a na nedostatku nových diaľničných projektov na Slovensku po nástupe vlády Ivety Radičovej.
Na hrane bankrotu firma musela zoštíhliť riadenie a prešla reštrukturalizáciou, v ktorej odpísala miliónové dlžoby voči svojim dodávateľom.
Nasledovalo deväť rokov zisku, počas ktorých ubúdali stratové zákazky a čoraz väčšiu váhu v portfóliu získavali tie lukratívnejšie. Obdobie solídnych ziskov ukončil vlaňajší rok, keď Doprastav opäť skončil v hlbokej strate.
Stavební hráči v konkurenčnom rybníku dopadli podstatne lepšie ako Doprastav, pritom čelili identickým problémom. Príkladom je Váhostav-SK, ktorý patril donedávna do portfólia kontroverzného podnikateľa Juraja Širokého. Ten firmu, ktorá sa dlhodobo hýbala v stratách, v roku 2021 predal českej stavebnej spoločnosti Geosan Group.
V krátkosti z ekonomiky:
- Dvadsaťročné dlhopisy: Východoslovenská vodárenská spoločnosť chce cez predaj firemných dlhopisov získať 40 miliónov eur. Investorom sľubuje šesťpercentný ročný úrok na obdobie dvadsať rokov.
- Ceny elektromobilov: Dlhodobá štátna podpora elektromobility na Slovensku zatiaľ skôr pokrivkáva. Vláda pritom už v roku 2019 prijala akčný plán, v ktorom sa zaviazala podporovať výskum a výrobu elektrobatérií či budovanie nabíjačiek. INDEX medzi odborníkmi z automobilového priemyslu zisťoval, ako vidia budúcnosť elektromobility na Slovensku.
- Tretí bol Mochoviec: Slovenské elektrárne zvýšili na treťom bloku jadrovej elektrárne Mochovce výkon na úroveň 75 percent nominálneho výkonu. Stalo sa tak po ukončení všetkých skúšok na výkonovej hladine do 55 percent. V etape energetického spúšťania dodal tento blok do polovice júla do siete približne pol milióna megawatthodín elektriny, čo zodpovedá ročnej spotrebe 200-tisíc domácností.
Alcaraz skrotil beštiu, Djokovič plakal. Na kurtoch sa začala nová rivalita

Španielsky tenista Carlos Alcaraz sa stal prvýkrát víťazom Wimbledonu a získal druhý grandslamový titul v kariére. Mal šestnásť, keď nastúpil na svoj premiérový zápas na okruhu ATP Tour. Na turnaji v Riu de Janeiro dostal 406. hráč rebríčka divokú kartu a v prvom kole zdolal krajana Alberta Ramosa-Vinolasa po urputnom tri a pol hodinovom boji.
V nasledujúcich týždňoch, mesiacoch a rokoch pridal desiatky ďalších víťazstiev, aj nad špičkovými hráčmi, stal sa najmladšou svetovou jednotkou v histórii, vyhral prvý grandslamový turnaj, zarobil milióny dolárov na kurte aj mimo neho a v nedeľu bol hrdinom epickej tenisovej bitky s hrajúcou legendou Novakom Djokovičom.
Finále mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji vo Wimbledone mal byť blockbuster športového leta. Súboj dvoch najvyššie nasadených hráčov, tenisový kráľ Djokovič proti španielskej kométe. Zodpovedalo tomu aj publikum v hľadisku centrálneho dvorca All England Clubu.
Okrem viacerých tenisových legiend boli v hľadisku aj hviezdy šoubiznisu. Napríklad predstaviteľ Jamesa Bonda Daniel Craig s manželkou Rachel Weiszovou, Guy Ritchie, Brad Pitt či speváčka Ariana Grande. V kráľovskej lóži sedel Princ William a princezná Kate, aj španielsky kráľ Filip VI.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Len ťažko znášala svoj obraz v zrkadle. Prepáčte mi, vravela Jane Birkin, keď jej zomrela dcéra

Posledné roky sa už nespoznávala v zrkadle. Na vlasoch sa takmer nič nezmenilo, ani na úsmeve, ale na očiach aj na pokožke už bolo vidno, čo všetko zažilo jej telo.
"Zrazu musíš zmeniť oblečenie a zamaskovať ním kontúry tela. Musíš odložiť kontaktné šošovky, aby si sa videla len v rozmazanom obraze. Potom sa to dá," povedala vo filme, ktorý o nej v roku 2021 nakrútila dcéra Charlotte Gainsbourg.
Nežná. Skromná. Prístupná. Úprimná. Kto sa niekedy dostal do blízkosti Jane Birkinovej, ospevoval ju ako jednu z najmilších bytostí na svete. Pritom to bola žena, ktorá mala odvahu byť iná, vystúpiť z pohodlia a provokovať. V nedeľu 16. júla preto zomrela nielen speváčka a herečka, ale tiež ikona a legenda, ktorá dokázala postaviť zo stoličky aj pápeža.
Jej krehký hlas vytváral náladu ľahkej nostalgie a jej anglický prízvuk pôsobil šarmantne aj vo filmoch, či už to bolo v komédii Horčica mi stúpa do nosa s Pierrom Richardom, alebo v dráme Bazén s Alainom Delonom a Romy Schneiderovou.
V krátkosti z kultúry:
- Aftersun je prekvapivý šperk: Keď sa na plátne zjaví dospelý muž a pri ňom neplnoleté dieťa, diváci zrejme spozornejú. V kinách už videli veľa filmov o pedofílii a sexuálnom zneužívaní, pomaly možno aj prestali veriť, že raz uvidia normálny, zdravý vzťah. Tentoraz však môžu byť pokojní. Film Aftersun nie je o patológii ani o žiadnom násilí.
- Komédia skúma rodovú rovnosť: Vo Švédsku je rodová rovnosť a jej aplikovanie vo verejnom živote už dlho prirodzenou súčasťou spoločenského a politického diskurzu. Takže švédski umelci dokážu vo svojich dielach s dostatočným odstupom vyhodnotiť, kam to ich krajinu posunulo.
- Novinky na Netflixe a SkyShowtime: Prinášame vám výber filmov a seriálov, ktoré majú tento týždeň premiéru a zároveň sú dostupné aj cez streamovacie služby aktuálne dostupné na Slovensku.
Rozhovory ZKH

Ako sa zostavuje z postrelenia? Ako vníma, že sa po streľbe v zákonoch nič nezmenilo? A ako sa jej žije na Slovensku? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Radkou Trokšiarovou.
Podcasty SME
- Svet medzi riadkami: Rómovia v osadách fungujú racionálne, byť na ich mieste, správali by sme sa rovnako
- Na Slovensku aj po anglicky: Manželstvo s cudzinkou či cudzincom? Pripravte si nervy na byrokraciu
Karikatúra

Recept dňa

Vyskúšajte sendvič inak ako ste zvyknutí. Pripravte si grilovaný sendvič s hruškou a syrom gouda.
Voľný čas
Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
