NAKA v rámci akcie Ezechiel 7 zadržala bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara a bývalého policajta Romana Stahla. Medzi obvinenými je aj Norbert Bödör. Obvinenie sa týka ovplyvňovania káuz Váhostav, Technopol a Doprastav. Gašpara a Stahla budú stíhať na slobode.
Obvinenie deviatky na kandidátke Smeru skôr posilní než oslabí popularitu strany. Robert Fico bude aj cez Gašparov prípad ešte viac burcovať vášne a potvrdzovať vlastné tvrdenie, že sám musí po voľbách priniesť zmenu.
Za zdražovaním v Chorvátsku vidia bežní ľudia najmä zavedenie eura v krajine. Je to ale naozaj tak? Kto v skutočnosti môže za zdraženie tovarov a služieb o desiatky percent? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Na Gašpara a Bödöra vytiahli tri staršie kauzy. Polícia pri nich spomína blízky koniec podľa Biblie
- Gašpar bol pre Smer vždy mimoriadne dôležitý. Čo jeho zadržanie spôsobí strane?
- Len desať hodín slnka ročne. Austrálska novinárka po troch rokoch prehovorila z čínskeho väzenia
- Chystá sa oprava mostov za stovky miliónov, analýzu za 80-tisíc zatajujú
- Dôsledný Škriniar upútal trénera. Paríž bez hviezd láka divákov
- Ak uveríte, že sa známa politička fotí nahá, možno ste len obeťou nového typu dezinformácie
Na Gašpara a Bödöra vytiahli tri staršie kauzy. Polícia pri nich spomína blízky koniec podľa Biblie

„Hľa, prichádza tvoj pád, obyvateľ krajiny; nadišiel čas, blízko je deň zdesenia, a nie výskania po vrchoch,“ píše sa v siedmej kapitole knihy proroka Ezechiela v Starom zákone. Volá sa Blízkosť konca.
Na túto časť Biblie odkazuje policajná akcia s názvom Ezechiel 7, pri ktorej polícia zadržala exšéfa polície Tibora Gašpara a expolicajta Romana Stahla. Oboch obvinili z korupcie.
Tretím obvineným je oligarcha Nobert Bödör, hoci toho nezadržali. Aktuálne je v zahraničí na dovolenke. Podľa advokáta Mareka Paru zatiaľ prebieha komunikácia o tom, či sa nevráti predčasne pre to, aby polícia vypočula aj jeho.
Gašpar strávil pre kauzu Očistec v minulosti asi rok vo väzbe. Gašparovi a Bödörovi hrozia v tejto kauze dvanásť a viacročné tresty. Kauza Ezechiel 7 je akýmsi pokračovaním kauzy Očistec, keďže už tá hovorí o tom, ako Bödör riadil cez svojho príbuzného Gašpara políciu a ovplyvňovali jednotlivé kauzy.
- Gašpar aj Stahl sú už na slobode: Gašpar je po zadržaní na slobode. Na slobodu ide aj Stahl. Sudca síce skonštatoval dôvodnosť stíhania, ale nevidel dôvody na väzbu. Rozhodnutie nie je právoplatné. Prokurátor podal sťažnosť. Gašpar pred sudcu ani nešiel.
- Čo povie Fico teraz: Keďže o argumentácii NAKA niet žiadnych informácií, ostáva len zvedavosť, čo povie Robert Fico o „mediálno-justičnej mafii“ teraz. Že nič také neexistuje, si zrejme nechá taktne pre seba, z Gašparovho zadržania už napokon vytrieskal čo sa dalo, píše Nataša Holinová.
Gašpar bol pre Smer vždy mimoriadne dôležitý. Čo jeho zadržanie spôsobí strane?

Obvinenie bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara z korupcie skôr posilní než oslabí popularitu Smeru, za ktorý kandiduje.
Smer za tri dni zvolal tri tlačové besedy, na ktorých opakoval, ako pri kauzách ostatných členov, nominantov a ďalších so Smerom spriaznených ľudí, že ich vyšetrovanie je komplotom proti opozícii, ktorú „chcú zničiť“.
Ficova strana má podľa posledného prieskumu menej ako 50 dní pred voľbami vyše 23-percentnú podporu a kauza Gašpar jej môže pomôcť k ďalšiemu rastu.
„Zapadá im to do pomerne nechutnej kampaňovej témy o sprisahaní súdnictva a médií z posledných dní,“ hovorí analytik prieskumnej agentúry NMS Mikuláš Hanes.
Smer bude cez Gašparov prípad podľa neho ešte viac burcovať vášne a potvrdzovať vlastné tvrdenie, že sám musí po voľbách priniesť zmenu.
- Rozklad slovenskej demokracie: Fico už asi aj sám verí tomu, čo nemenne vykladá pri pokuse zájsť ešte ďalej, ako bol v čase, keď pôsobil ako politická mŕtvola. Jeho reakcia na zadržanie Gašpara opäť potvrdzuje, že nemá nijaké zábrany kompletne rozložiť slovenskú demokraciu. Zatiaľ to robí len verbálne, píše Nataša Holinová.
- Aj Fico môže polícii „rozviazať ruky“: Jestvuje aj odvážna hypotéza, že Robert Fico zámerne presýtil čelo kandidátky podozrivými alebo priamo trestne stíhanými osobami, aby mohol akýkoľvek krok OČTK označovať za politické zneužívanie represívnych orgánov a mobilizovať tým voličov, píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z domova:
- Zločinecká skupina na colnom úrade: Bývalí funkcionári colníkov sú vo väzbe, sú podozriví z toho, že vypaľovali podnikateľov. Jaroslav Krištof a Tomáš Sobošlai žiadali o prepustenie z väzby, súd im vyhovel, ale prokurátor sa odvolal. Colníkov zadržala v máji NAKA počas akcie Mamonár.
- S čím jazdili strany v kampaniach: Obskúrne prípady vozidiel zapojených do volebných kampaní na Slovensku za posledných dvadsať rokov naznačujú, že ide o riskantný marketingový ťah. Denník SME zostavil rebríček piatich problémových, ale aj pomerne vydarených pokusov strán od roku 2002 ozvláštniť kampaň pomocou nevšedných dopravných prostriedkov.
- Druhé voľby voličov: OĽaNO-KÚ-ZĽ má podľa prieskumu agentúry AKO pre TV JOJ najviac vyhranenú voličskú základňu, až 24 percent opýtaných voličov tejto koalície by nevolilo žiadnu inú stranu. Zhodne po 11 percent získali u nich strany Progresívne Slovensko, Sme rodina a SaS ako druhá voľba. Inak to vyzerá u SaS, takmer polovica by prešla v prípade druhej voľby k Progresívnemu Slovensku.
Len desať hodín slnka ročne. Austrálska novinárka po troch rokoch prehovorila z čínskeho väzenia

Novinárka Čeng Lej bola v auguste 2020 na ceste do práce, keď ju v Pekingu zadržali príslušníci čínskej štátnej bezpečnosti. Odvtedy je vo väzbe. Prvý polrok strávila v izolácii. Nevedela ani, z čoho je podozrivá. Neskôr ju obvinili z vynášania „štátnych tajomstiev“ do zahraničia. Za tento skutok jej v Číne hrozí až doživotie.
Lej je síce čínskeho pôvodu, je však občiankou Austrálie, kde vyrástla. Jej prepustenia sa okrem austrálskej vlády dožaduje aj jej partner Nick Coyle. Ten na sociálnej sieti X zverejnil list, ktorý je jej prvým verejným vyjadrením po takmer troch rokoch vo väzbe.
„Chýba mi slnko. V mojej cele slnečné lúče presvitajú cez okno, ale môžem v nich stáť len desať hodín ročne. Nechápem, že keď som žila v Austrálii, slnku som sa vyhýbala,“ píše Lej vo svojom liste.
Presné okolnosti jej obvinenia nepozná ani jej rodina. Vedia len, že obžaloba súvisí s vynášaním „štátnych tajomstiev“. „V Číne je však štátne tajomstvo veľmi neurčitý koncept a môže zahŕňať čokoľvek, čo vláda považuje za citlivé,“ pripomína stanica BBC.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ruský online terorizmus: So Slovenskom máme dobrý kybernetický dialóg, no možno by mohol byť ešte užší, hovorí pre SME brigádny generál Oleksandr Potij z ukrajinského úradu, ktorý dohliada na kybernetickú bezpečnosť. Rusko sa podľa neho dopúšťa terorizmu nielen vo fyzickom, ale aj v kybernetickom priestore.
- Odvolaní šéfovia náborových centier: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfov všetkých regionálnych vojenských náborových centier. Odôvodnil to podozreniami z korupcie, ktoré by podľa neho mohli vyústiť až do vlastizrady. Bolo začatých 112 trestných konaní voči zamestnancom náborových centier, 33 osôb má štatút podozrivých.
- Výcvik pilotov na F-16: Prvá skupina šiestich ukrajinských pilotov dokončí výcvik na amerických strojoch F-16 najskôr v lete budúceho roku, píše The Washington Post. Prekážkou je podľa denníka okrem iného jazyková bariéra, ale aj rozdielne predstavy Kyjeva a Washingtonu o využití lietadiel na bojisku.
- Dezercia ruského dôstojníka: Do Litvy zbehol z ruskej armády ďalší dôstojník. V pobaltskej krajine požiadal o politický azyl. „Nechcel som sa zúčastniť krvavej vojny, ktorú rozpútal môj štát“" vysvetlil svoje motívy poručík Ivan Koroľov. Pripustil, že sa zúčastnil „špeciálnej vojenskej operácie“, no tvrdí, že na Ukrajinu nevstúpil.
- Financovanie wagnerovcov: Je možné, že Kremeľ už finančne nepodporuje wagnerovcov. Skupina podľa britského ministerstva obrany pre finančný tlak pravdepodobne smeruje k redukcii počtu členov a prenastaveniu, hlavne pre snahu ušetriť na platoch.
Zo zahraničných webov:
- The Washington Post: Vojnový zajatec wagnerovcov: 46-dňová nočná mora ukrajinského vojaka
- Open Democracy: Ukrajinské jednotky sú po výcviku NATO „nedostatočne pripravené“ na vojnu
- RUSI: Ruská delostrelecká vojna na Ukrajine: výzvy a inovácie
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Chystá sa oprava mostov za stovky miliónov, analýzu za 80-tisíc zatajujú

V máji Slovenská správa ciest odstavila cestný most pri Seredi, pretože hrozí jeho zrútenie. O zlom stave mosta sa vedelo dlho, od roku 2019 bol uzavretý pre nákladiaky. Jeho úplné vyradenie z prevádzky si vyžaduje desiatky kilometrov dlhé obchádzky, v niektorých obciach sťažuje cestovanie a zásobovanie.
Nejde o ojedinelý prípad. Podľa Martina Pekára, experta Progresívneho Slovenska na dopravu, je v zlom až havarijnom stave 42 percent mostov na cestách prvej triedy a 67 percent mostov na cestách druhej a tretej triedy.
Podľa ministerstva dopravy treba v nasledujúcich piatich rokoch zrekonštruovať až 500 mostov. Cena jedného je zhruba milión eur, takže ich oprava si vyžiada pol miliardy eur.
Aj preto ministerstvo zvažuje, že na ich financovanie sa využijú takzvané verejno-súkromné partnerstvá. Štúdiu o využití konceptu PPP pri opravách a údržbe mostov dal rezort dopravy vypracovať Výskumnému ústavu dopravnému v októbri 2021. Podľa centrálneho registra zmlúv stála viac ako 80-tisíc eur. Doteraz nebola zverejnená.
V krátkosti z ekonomiky:
- Príbeh značky Vinea: Nástup konkurencie po Nežnej revolúcii podarilo prežiť len hŕstke ochutených nápojov z čias socializmu. Jednou z týchto výnimiek je Vinea. Hroznová limonáda prežila príchod Coca-Coly, divoké 90. roky aj dlhoročné spory o značku. Napokon skončila v rukách českej firmy Kofola, ktorá ju naďalej vyrába.
- Výplaty rástli dvojciferným tempom: Nominálna mesačná mzda sa počas júna zvýšila vo všetkých desiatich mesačne sledovaných odvetviach ekonomiky. Negatívnemu vplyvu vysokej inflácie odolala v júni polovica sledovaných odvetví. Mzdy vo väčšine z nich narástli dvojciferným tempom.
- Rast ruského HDP: Ruská ekonomika sa v 2. kvartáli vrátila k rastu, pričom tempo rastu prekonalo očakávania ekonómov, a navyše bolo výraznejšie aj v porovnaní s obdobím pred útokom na Ukrajinu. Analytici už pri svojom miernejšom odhade rastu uvádzali, že ruské hospodárstvo sankciám odoláva a ekonomika sa môže vrátiť na predvojnovú úroveň už na budúci rok.
Dôsledný Škriniar upútal trénera. Paríž bez hviezd láka divákov

Futbalisti Paríža Saint-Germain vstúpili do nového ročníka francúzskej Ligue 1 bezgólovou remízou s FC Lorient. V drese PSG si svoju premiéru odkrútilo až šesť nových hráčov. Medzi nimi bol aj slovenský obranca Milan Škriniar.
Nový tréner tímu Luis Enrique zvolil formáciu 4-3-3, ktorú využíval od začiatku prípravy. Pri útočnej fáze sa Parížania sformovali na trojčlennú obranu so Škriniarom v strede.
Slovák mal po ľavej ruke Lucasa Hernándeza, ktorý prišiel v lete z nemeckého Bayernu Mníchov. Práve on bol z obrancov útočne aktívnejší. Po ziskoch lôpt vybiehal a posúval ich tak na útočnú polovicu.
Slovenský stopér bol v zápase proti Lorientu v obrannej činnosti agresívny a dôsledný. Keďže súper toľko neútočil, nemal veľa príležitostí ukázať sa. Očakávania však naplnil.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Ak uveríte, že sa známa politička fotí nahá, možno ste len obeťou nového typu dezinformácie

Političky zobrazené opité či nahé. Slovenská prezidentka so židovským nosom či so šatami, ktoré praskajú vo švíkoch. Aj prezidentské manželky, ktoré sú vraj transrodové ženy.
Verejne aktívne a známe ženy sa často stávajú terčom dezinformácií po celom svete. Do mysle ľudí tieto lži zasievajú pochybnosti o ich kredibilite, schopnostiach či identite ako takej.
Medzinárodné organizácie, výskumníci, ale aj médiá a bojovníci a bojovníčky proti hoaxom a dezinfo scéne v poslednom čase upozorňujú na fenomén tzv. gendered disinformation, teda dezinformácií založených na rode.
Typickým príkladom sú političky, na ktoré takéto dezinformácie neútočia v súvislosti s ich politickým výkonom, ale s rodovo stereotypnými črtami - zobrazujú či vykresľujú ich ako príliš hysterické či emotívne, neschopné líderstva a na pretras sa dostáva aj ich sexualita či sexuálne zobrazovanie.
V krátkosti o rodine a vzťahoch:
- Ako pripraviť dieťa na školský rok: Psychologička Beáta Sedláčková vysvetľuje, že dieťa sa počas leta učí a vzdeláva pri každodenných činnostiach, na ktoré nebýva počas školského roka veľa priestoru. Cez prázdniny odporúča učenie sa hravou formou, teda interaktívne, napríklad cez zážitky.
- Hrozba zvaná sociálne siete: Instagram je tak pevne prepojený s našimi životmi, že podnikateľský príbeh sa nedá oddeliť od jeho vplyvu na nás. Instagram sa stal nástrojom, ktorým meriame kultúrnu relevanciu, či je to v škole, v komunite so spoločnými záujmami, alebo vo svete.
- Hemoroidy v tehotenstve: Tehotenstvo je pre ženu predovšetkým časom intenzívnych premien. Náročnými zmenami prechádza aj cievny systém, s čím sa priamo spája aj vznik hemoroidov. Hoci tento intímny problém držia tehotné pred sebou v tajnosti, faktom je, že štatisticky sa s ním počas tehotenstva musí vyrovnať každá druhá.
Podcasty SME
- TECH_FM: Otcovia menia deťom mozgy, predlžujú im život
- Vertigo: Megalodon, Ninja Korytnačky a Gran Turismo? Streamovacie tipy vás asi potešia viac
- Klik: Netflix sa s hrami tlačí do televízorov, bude konkurovať veľkým hráčom
- Dejiny: Slováci potrebujú sebavedomie opreté o vzdelanie a kultúru
Karikatúra

Recept dňa

Lokše, pirohy, pagáče aj drapáky. Vybrali sme pre vás recepty na tradičné zemiakové jedlá.
Voľný čas
Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
