Priebežné výsledky parlamentných volieb 2023
Výsledky parlamentných volieb 2023
- Víťazom parlamentných volieb je Smer pred PS a Hlasom.
- Mimo parlamentu zostala Sme rodina aj Republika.
- Prezidentka poverí zostavením vlády víťaza volieb.
- Kompletné výsledky parlamentných volieb 2023
- Zoznam zvolených poslancov do NR SR
- Výsledky v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Výsledky v mestách: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé kraje?
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé okresy?
- Minúta po minúte: Sledujte voľby online
Sledujte s nami naživo výsledky volieb 2023 (minúta po minúte)
Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Povolebné dianie budeme naďalej sledovať v dennom spravodajstve.
Ľudia z okresu Čadca potvrdili, že sú dlhoročnými a vernými voličmi Smeru. Robert Fico získal viac hlasov len vo svojom rodisku. (SME)
Rekatolizovaný boľševik, súc poučený z minulosti, bude vo svojej štvrtej perióde silnejšie a vynaliezavejšie uťahovať skrutky. Na déjà vu z Mečiarovho režimu sa môžu tešiť zvlášť médiá a tretí sektor. Píše Peter Schutz. (SME)
Urobíme všetko, aby Ficovi negratuloval k vláde Orbán, tvrdí Dubéci z PS, jeden z ôsmich zástupcov Košického kraja, ktorí sa prebojovali do parlamentu. Raši sa otázke, či so Smerom alebo s PS, vyhol. Do parlamentu ide aj obvinený Žiga. (SME)
PS napriek pozitívnym vyhliadkam zo záveru kampane nedokázalo poraziť Smer. Kým Ficova strana dokázala mobilizovať voličov iných, no názorovo príbuzných strán, progresívci to nedokázali. Expert napriek tomu pozitívne hodnotí výkon predsedu Michala Šimečku. (SME)
Horná Nitra opäť potvrdila povesť regiónu s absolútnou podporou Smeru. Výnimkou je len kúpeľné mesto Bojnice. Strana Roberta Fica v prievidzskom regióne valcuje konkurenciu v každých voľbách. (My Regióny)
"Keď strana ide do volieb, je prirodzené, že chce aby mala miesto premiéra. Ďalšie kroky nie sú na našej strane. Máme tu víťaza volieb a je zbytočné špekulovať, ako to bude." hovorí v štúdiu denníka SME člen strany Hlas Tomáš Drucker.
V Prešove sa stalo víťazom parlamentných volieb Progresívne Slovensko, Smer bol druhý, tretí Hlas. Strany primátorov skončili pod čiarou. Výsledky mierne skreslil incident, ktorý spôsobil, že neboli sčítané všetky zápisnice. (Korzár)
Hlasu hrozí zánik v tieni Smeru, časť strany by však radšej vládla s Ficom ako s progresívcami. Aj tí sú v otázke koalície s Hlasom rozpoltení. Situácia ponúka tri realistické scenáre budúcej vlády. (SME)
V klube SNS okrem Danka nebude nikto z SNS. Niektoré známe mená skončia mimo parlamentu, Matovič sa opäť prekrúžkoval z posledného miesta. Analyzovali sme, ako ľudia vo voľbách krúžkovali.
(SME)"Ľudia na Slovensku demokraticky a slobodne rozhodli a ja ich voľbu plne rešpektujem", vyhlásil dočasne poverený premiér Ódor a zagratuloval politickým stranám, ktoré budú mať možnosť zastupovať voličov v parlamente. (SME)
Je v záujme Česka, aby sa cesty Slovenska a Česka nerozchádzali a aby sa zachovali nadštandardné vzťahy, uviedol český prezident Petr Pavel v reakcii na výsledky parlamentných volieb na Slovensku.
"Slovenské voľby som samozrejme so záujmom sledoval. Uskutočnili sa demokraticky, s rekordnou účasťou a vôľu občanov je treba rešpektovať," zdôraznil český prezident.
Dodal, že až povolebné rokovania ukážu, akú vládu bude Slovensko mať a akou cestou sa rozhodne ísť.
"Je v našom záujme, aby sa naše cesty nerozchádzali a aby dlhodobo nadštandardné vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi zostali zachované," komentoval výsledok slovenských volieb Pavel. (TASR)
Pre novú vládu bude politicky výhodné spustiť konsolidáciu verejných financií čo najskôr, voličom sa to dá vysvetliť ako dedičstvo predošlej vlády, hovorí politológ Pavol Struhár s tým, že pred ďalšími voľbami opasok opäť uvoľnia. (My Regióny)
"Bez Hlasu sa vláda zostaviť nedá, no Fico má veľký vplyv na predstaviteľov Hlasu. Navyše, Fico sa potrebuje vrátiť k moci aj kvôli svojej vlastnej bezpečnosti a bezpečnosti svojich ľudí," hovorí v rozhovore o výsledkoch volieb Ivan Mikloš. (SME)
Definitívne výsledky volieb mali meškanie. V jednom okrsku v Prešove nemohli sčítať hlasy. Problém spôsobila členka komisie, ktorá do urny hodila lístky navyše. Výsledky volieb sú platné, keďže to nemalo vplyv na rozdelenie mandátov. (Korzár)
Predseda hnutia Republika Milan Uhrík poďakoval voličom za podporu v predčasných parlamentných voľbách. "Pokračujeme ďalej a Slovenskej republike želáme len to najlepšie," dodal na sociálnej sieti. (TASR)
Polícia eviduje v súvislosti s voľbami do národnej rady spolu 123 podnetov. Počas volebného dňa ich zaznamenala 93, informoval viceprezident Policajného zboru Damián Imre.
Počas volebného dňa polícia zaznamenala šesť trestných oznámení. Z toho v dvoch prípadoch išlo o podozrenia z volebnej korupcie, v troch prípadoch o podozrenia z trestného činu marenia prípravy a priebehu volieb a referenda. Jeden prípad sa týkal veci trestného činu ohovárania.
Policajti riešili aj 18 priestupkov. "Iných podnetov, ktoré neboli kvalifikované ako priestupok alebo trestný čin, sme v deň konania parlamentných volieb zaznamenali celkovo 69," doplnila Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.
Pred volebným dňom riešila polícia v súvislosti s voľbami celkovo 30 podaní. V piatich prípadoch boli kvalifikované ako trestný čin.
"V jednom prípade z nepriamej korupcie, jeden prípad v súvislosti s podvodom. Polícia preveruje taktiež prípad vo veci ohovárania a v jednej veci bolo začaté trestné stíhanie vo veci poškodzovania cudzej veci," dodala.
Okrem toho policajti riešili sedem priestupkov a preverovala 18 podnetov, ktoré neboli kvalifikované ako trestný čin ani priestupok. (TASR)
Nie sme bezmocní. Väčšina z nás nikam neodchádza a budeme pripomínať Ficovi, že sme tu, patríme do Európy, veríme na nezávislosť polície a prokuratúry, táto krajina nepatrí len voličom Smeru. Píše šéfredaktorka Beata Balogová. (SME)
Parlament sa v novom zložení zíde podľa ústavy najneskôr do 30 dní. Ustanovujúcu schôdzu novej národnej rady zvolá prezidentka Čaputová. Ak by tak neurobila, noví poslanci sa zídu automaticky na 30. deň po vyhlásení výsledkov volieb.
Ustanovujúcu schôdzu má riadiť doterajší predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).
Do jeho rúk noví poslanci slávnostne zložia sľub, ktorý znie: "Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života."
Potom by mali poslanci zvoliť nového predsedu parlamentu, ktorému vzápätí Kollár odovzdá vedenie schôdze. Na prvej schôdzi sa parlament dohodne aj na počte podpredsedov snemovne a v tajnej voľbe bude o nich hlasovať.
Zákonodarný zbor zriadi na prvom stretnutí aj parlamentné výbory. Zároveň rozhodne o počte a poslaní ďalších výborov, ktoré nemá v zákone striktne určené, a dohodne sa na ich zložení.
Súčasná poverená vláda bude svoju funkciu vykonávať až do vymenovania nového kabinetu. Ten je povinný do 30 dní po svojom vymenovaní predstúpiť pred poslancov, predložiť im svoj program a požiadať o vyslovenie dôvery. (TASR)
Prezidentka Čaputová poverí zostavením vlády stranu Smer. "V duchu našej ústavnej tradície zajtra poverím zostavením vlády víťaza volieb a zároveň som pripravená informovať lídrov strán o svojom postupe," uviedla. (SME)
"Súčasný volebný systém je podľa môjho názoru zlý, pretože umožňuje dostať do politiky v podstate kohokoľvek," hovorí primátor Trenčína Richard Rybníček. Príkladom je podľa neho strana SNS, z ktorej sa do parlamentu dostal iba jediný jej člen. (My Regióny)
Štátna volebná komisia potvrdila výsledky predčasných parlamentných volieb 2023. V parlamente bude sedem politických strán. Víťazom sa stal Smer s 22,94 percentami, volebná účasť bola 68,51 percenta. (SME)
Vyhlásenie oficiálnych výsledkov volieb do Národnej rady Slovenskej republiky.
Som absolútne presvedčený, že prehlbovanie neurózy a márnosti nie je dobré na nič, len na prehlbovanie neurózy a márnosti. Mne sa jednoducho nechce rúcať a pobehovať po ulici s krikom, že všetko je stratené. Píše Samo Marec. (SME)
V Košiciach dominovalo Progresívne Slovensko, ktoré porazilo Smer vo všetkých štyroch okresoch. Smer získal podpriemernú dôveru, ale spolu s Hlasom si výrazne polepšili oproti roku 2020, keď išli do volieb ako jedna strana. (My Regióny)
Peter Pellegrini má v rodnej Banskej Bystrici väčšiu dôveru ako Robert Fico, jeho Hlas v okrese zvíťazil. Smer skončil až na treťom mieste. Z Banskobystrického kraja sa dostalo do parlamentu trinásť kandidátov. (My Regióny)
Smer je pripravený na personálne zmeny v orgánoch činných v trestnom konaní. Cieľom strany však nie je robiť zmeny v základnej infraštruktúre týchto orgánov, povedal predseda strany Robert Fico na tlačovke po voľbách. (TASR)
Tlačová konferencia Smeru po víťazstve vo voľbách
Zahranično-politická orientácia Slovenska sa nebude meniť, povedal šéf Smeru Robert Fico na povolebnej tlačovke s tým, že to neznamená, že napríklad nebude kritizovať Európsku úniu, alebo dianie okolo vojny na Ukrajine.
Čo sa týka nelegálnej migrácie, ak bude strana vo vláde, na prvom rokovaní chce obnoviť kontroly na hraniciach s Maďarskom.
"Nie sme mimo reality, ale neznamená to, že sa nebudeme kriticky vyjadrovať k veciam, ktoré sa nám na EÚ nepáčia," uviedol Fico. Mrzí ho napríklad, že EÚ nie je v súčasnosti mierový projekt a tiež, že nie je menej závislá od USA.
Súvisiaci článok
"Na zakotvení Slovenska sa nebude meniť ani milimeter," zopakoval.
Čo sa týka pomoci Ukrajine, ľudia na Slovensku majú podľa Fica väčšie problémy.
"Ukrajina je obrovská tragédia pre všetkých," uviedol s tým, že ak bude Smer zostavovať vládu, urobí všetko pre čo najrýchlejší prístup k mierovým rokovaniam. Odmieta ďalšie zabíjanie, preferuje radšej dlhšie rokovania o kompromisoch.
Ukrajine je strana podľa jeho slov pripravená pomáhať humanitárne a tiež pomôcť pri obnove štátu. Na vyzbrojovanie má ale iný názor. (SME)
Robert Fico sa bude uchádzať o post premiéra. Smer nevidí dôvod na rokovania o zostavení vlády, kým nedostane poverenie od prezidentky Čaputovej, povedal predseda Smeru s tým, že čakajú telefonát od hlavy štátu. (TASR)
Ak by o výsledkoch volieb rozhodoval len Nitriansky kraj, KDH, SNS ani SaS by sa do Národnej rady nedostali. Smer by získal ešte viac ako pred troma rokmi, PS a Hlas by mali nad 14 percent. Výrazne však uspela Aliancia. (My Regióny)
Rusko by sa mal po voľbách Slovenskom ešte viac zaoberať, aby ho získalo na svoju stranu – alebo aby bolo aspoň neutrálne voči Moskve. Ruské médiá očakávajú na Slovensku vládu priateľsky naladenú k Moskve. (SME)
Stranu Modrí, Most-Híd predbehli vo voľbách Piráti, Komunistická strana Slovenska aj ĽSNS. Zlyhali tí, ktorí sa so mnou nechceli dohodnúť, vraví v rozhovore Mikuláš Dzurinda po volebnom fiasku. Kritizoval médiá aj politických lídrov. (Korzár)
Ak bude Smer chcieť Hlas v koalícii, bude musieť tiež ustúpiť, tvrdí líder Hlasu Peter Pellegrini v prípade zahranično-politickej orientácie. Hlas chce, aby bola krajina ukotvená v Únii a NATO, povedal v relácii O 5 minút 12 v RTVS. (SME, SITA)
Robert Fico suverénne zvíťazil aj vo svojom rodisku, v topoľčianskom okrese získal takmer 39 percent hlasov. Ľudia z tohto regiónu poslali do parlamentných lavíc len Vladimíra Faiča. (My Regióny)
V Košickom kraji získali vo voľbách Smer a Hlas dvojnásobok toho, čo mala strana Smer pred odchodom časti členov. Progresívne Slovensko triumfovalo iba v Košiciach a okolí. Prepadákom volieb je Sme rodina. (Korzár)
Ktoré okresy Prešovského kraja uprednostnili pred Ficom iných? Ako sa darilo Majerskému, ako dopadli progresívci a čo je s Matovičom? Pozreli sme sa na voľby jednotlivých okresov v Prešovskom kraji. (Korzár)
Najviac preferenčných hlasov spomedzi všetkých kandidujúcich poslancov získal Robert Fico zo Smeru. Za ním nasledujú Peter Pellegrini a Michal Šimečka. Pozrite si zoznam všetkých zvolených poslancov do Národnej rady. (SME)
Čo výsledky týchto volieb hovoria o stave Slovenska? Môže sa zmeniť naše smerovanie a máme mať obavy z budúcnosti? V mimoriadnom vydaní Dobrého rána o tom rozpráva šéfredaktorka SME Beata Balogová.
Mrzí ma, že sa Slovensko vybralo cestou, kde bude musieť bojovať a nie sa rozvíjať, vraví v rozhovore Michal Wiezik z PS. Slovensko podľa neho čaká ťažké obdobie. (My Regióny)
Pellegrini určite nebude povolebné rokovania stavať na tom, akú dostane stoličku, povedal to v povolebnej diskusii na TA3. "To by bolo fakt smiešne a taký amatér a začiatočník nie som," povedal líder Hlasu.
"My budeme na predsedníctve hovoriť o tom, čo budeme považovať za dôstojnú podmienku pre stranu Hlas,“ doplnil.
Prvé kolo rokovaní bude s víťazom volieb Smerom, ale podľa Pellegriniho sa zatiaľ nedá povedať, že určite povedú k zostaveniu vlády. „Musíme mať garancie, že to nebude len vláda nejakého revanšizmu a pomsty, lebo z toho sa Slovensko nenaje,“ skonštatoval.
Pellegrini zároveň zdôraznil, že Slovensko musí mať po voľbách jasnú zahraničnopolitickú orientáciu a nie sú prípustné diskusie o tom, či vystúpime z Európskej únie alebo NATO. Prioritou Hlasu bude stabilná koalícia a nie zlepenec, ktorý sa čoskoro po voľbách rozpadne. Za stabilnejšiu považuje trojkoalíciu ako štvorkoalíciu. (SITA)
Hádajte, kto sa vrátil, teší sa maďarský premiér Viktor Orbán. "Gratulujeme Robertovi Ficovi k nespornému víťazstvu v slovenských parlamentných voľbách. Vždy je dobré spolupracovať s vlastencom," napísal na sociálnej sieti X.
Loading
...
Lucia Ďuriš Nicholsonová sa ospravedlnila voličom, no za skutočne prepadnuté hlasy považuje hlasy voličov Matoviča. Šéfka strany Jablko, ktorá bola na kandidátke strany Demokrati, zároveň dodala, že zoznam osobností s najvyšším počtom krúžkov je skutočnou správou o Slovensku. (SITA)
Poslanecký klub SNS bude podľa Tomáša Tarabu jednoliaty. Na kandidátke SNS sa do parlamentu dostali politici z viacerých strán. Taraba očakáva, že dostanú pozvánku na povolebné rokovania so Smerom, uviedol v diskusnej relácii na TA3.
Primárna povolebná debata bude podľa Tarabu medzi Smerom a Hlasom. "Keď sa dohodnú, pôjdu za niekým tretím. My si myslíme, že logická je trojkoalícia so SNS," skonštatoval. (SME, SITA)
Verím, že Slovensko pre nás bude zdrojom poučenia, napísal predseda českého Senátu Vystrčil v reakcii na výsledky slovenských volieb na sociálnej sieti X.
Vystrčil zdôraznil, že po voľbách štartuje ďalšia fáza, ktorou je povolebné vyjednávanie. Dodal pritom, že rešpekt k víťazovi patrí k demokracii rovnako ako rešpekt k nájdeniu vládnej väčšiny.
"Slovensko je náš najbližší partner a verím, že bude pre nás aj zdrojom poučenia. Pre budúcnosť Česka to považujem za zásadné," komentoval výsledok volieb na Slovensku Vystrčil.
Predsedníčka Poslaneckej snemovne českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová je presvedčená, že mimoriadne vzťahy ČR a SR trvajúce od rozdelenia Česko-Slovenska, pretrvajú aj po parlamentných voľbách.
"Prajem Slovensku zostavenie vlády, ktorá sa prihlási k euroatlantickému smeru zahraničnej politiky a dokáže upokojiť polarizovanú spoločnosť," dodala šéfka Snemovne.
Loading
...
Zahraničné médiá píšu, že voľby vyhral populistický expremiér. Voľby boli testom podpory malej východoeurópskej krajiny susednej Ukrajine vo vojne s Ruskom a Ficovo víťazstvo môže naštrbiť krehkú jednotu v Európskej únii a NATO. (SME)
Smer ovládol všetky okrem Bratislavského. Ako volili jednotlivé kraje? Pozrite si volebnú mapu s výsledkami parlamentných volieb
(SME)Výsledok slovenských volieb je podľa českého ministra vnútra varovaním. "Ak chceme zachovať liberálnu demokraciu v Českej republike, musíme jej výhody vysvetľovať tým, ktorí z nich momentálne neprofitujú, alebo len málo," napísal na X.
Loading
...
Predseda KDH Milan Majerský si vie predstaviť aj prípadnú koalíciu s Progresívnym Slovenskom a SaS, no pripomenul červené čiary, ktoré si KDH "nakreslilo". Vyhlásil, že nemôže zradiť voličov hnutia. (TASR)
Smer triumfoval aj v Turci. Poslanecké kreslá by podľa hlasovania v regióne obsadila aj Republika, mimo parlamentu by ostalo OĽaNO a KDH. Paradoxne, progresívcom sa tu darilo o niečo viac ako v celoslovenských výsledkoch. (SME)
Demokrati Hegera sú sklamaní z výsledkov volieb, neúspech a kampaň bude vyhodnocovať predsedníctvo. Strana chce však ďalej pokračovať v politickej práci a kontrolovať kroky novej vlády. (TASR)
Ako volili jednotlivé okresy? Kde získali najviac hlasov Smer, PS alebo Hlas? Pozrite si volebnú mapu s výsledkami parlamentných volieb.
(SME)Lídri víťazných politických strán odchádzajú z TV Markíza.
V Prešovskom kraji Smer valcoval vo svojich tradičných baštách. Bodovali aj Hlas a koalícia okolo OĽaNO. Progresívne Slovensko skončilo až piate, Saska pohorela. Účasť bola takmer 67 percent. (My Regióny)
Maďarské médiá si všímajú víťazstvo Smeru, osobitnú pozornosť venujú účinkovaniu spoločnej maďarskej strany Aliancia. Koniec etnického politizovania, konštatoval server 444.hu v súvislosti s tým, že sa Aliancia do parlamentu nedostala.
Voľby vyhral Robert Fico, maďarská strana sa opäť nedostala do parlamentu, píše szeretlekmagyarorszag.hu, ktorý podčiarkuje, že Fico je spojencom maďarského premiéra Viktora Orbána.
Slovensko volilo: Robert Fico sa vrátil; Voľby na Slovensku priniesli obrovské prekvapenie, vrátil sa odpísaný politik; Smer poprel výsledky exit pollu a vyhral slovenské voľby; Neskutočný obrat: Voľby vyhrala strana Roberta Fica, znejú titulky ďalších médií. (TASR)
Bittó Cigániková nepredpokladá, že by Richard Sulík po voľbách skončil ako predseda SaS. Tvrdí, že sama ho bude od toho vytrvalo odhovárať. Je podľa nej ešte čas na to, aby vychoval svojho nástupcu.
Podľa Petra Tkačenka diskusia o Sulíkovej budúcnosti v strane nastane a iniciuje ju podľa neho samotný Sulík. Neočakáva však nejakú vzburu proti Richardovi Sulíkovi. (SME)
Hlas bude rokovať so stranou Smer, ak ju osloví, potvrdil podpredseda Hlasu Erik Tomáš v diskusii televízie Joj. Podpredsedníčka PS Lucia Plaváková tvrdí, že urobia všetko preto, aby líder Smeru Robert Fico krajinu neriadil.
"Bude to rozhodnutie kolektívne, povieme to naraz po rokovaniach," povedal Tomáš s tým, že hodnotovo je im bližší Smer. Podotkol, že Hlas má silnú pozíciu pri rokovaniach.
Plaváková zase priblížila, že sa budú snažiť o neformálne rozhovory so všetkými stranami, ktoré sa do parlamentu dostali s výnimkou Smeru a SNS. (TASR, TV JOJ)
Musíme urobiť všetko, aby nevznikla vláda Smeru, povedal podpredseda SaS Branislav Gröhling. Jazýčkom na váhach bude podľa neho líder Hlasu Peter Pellegrini.
"Či sa rozhodne, že chce ísť do vlády, ktorá je symbolom korupcie, rozkrádania, nenávisti, alebo pôjde na tú druhú stranu smerom k demokratickým stranám," skonštatoval Gröhling.
Podpredseda liberálov si nevie predstaviť, že by Pellegrini išiel do vlády so Smerom či SNS. "Bude to veľmi prekvapujúce, keď bude stáť pri ľuďoch, ako je pán Taraba, Danko alebo Kuffa, ktorí šíria nenávisť a pomaly nevedia ani odsúdiť holokaust," dodal.
Gröhling skonštatoval, po minulých vládach Smeru zostalo zničené zdravotníctvo, školstvo, sociálny systém. SNS sa podľa neho spája s najväčšími korupčnými škandálmi.
Hovoriť o podmienkach SaS na vstup do koalície považuje zatiaľ za predčasné. (TASR)
Jana Bittó Cigániková zo SaS považuje výsledok strany vo voľbách za sklamanie, ale dal sa podľa nej očakávať, povedala v štúdiu denníka SME. Milo ju prekvapilo vypadnutie hnutia Republika z parlamentu, nemilo ju prekvapil percentuálny zisk OĽaNO. (SME)
Voliči v okrese Považská Bystrica by nad hranicu zvoliteľnosti pretlačili aj Republiku. V regióne zaznamenala výraznú podporu aj strana SNS. Ak by rozhodovali o výsledkoch volieb, SaS aj Matovič by skončili pod čiarou. (My Regióny)
Podpredseda PS Michal Truban vníma zisk 18 percent hlasov ako veľmi dobrý výsledok pre liberálnu stranu. Priznal, že komunikácia s inými stranami už prebieha, viac však nespresnil. "Všetci so všetkým," odpovedal na otázku, kto s kým komunikuje.
Aj Truban rovnako ako Šimečka vidí iba dve alternatívy zostavenia vlády. Jedna je Smer, Hlas a SNS, druhá PS, Hlas, SaS a KDH. Vláda Roberta Fica by podľa Trubana bola veľkou tragédiou pre Slovensko.
"Chcem urobiť všetko preto, aby Robert Fico nevládol," povedal Truban s tým, že Slovensko nemá čas, aby stratilo ďalšie štyri roky. (SME)
Líder OĽaNO Igor Matovič tipuje vznik trojkoalície Smer, Hlas a SNS. "Neverím, že Pellegrini sa zachová ako demokrat," povedal v diskusii Na telo TV Markíza. (TV Markíza)
Dôležitým kritériom pre Hlas bude stabilita budúcej koalície. "Nielen pozliepať niečo, čo nebude ani ideologicky príbuzné a ľahko sa rozpadne," povedal predseda Hlasu Peter Pellegrini v diskusii Na telo TV Markíza.
"Budeme rešpektovať zaužívané pravidlá. Počkáme si, kto dostane poverenie na zostavenie vlády. Budeme rokovať s každým, kto nás na rokovanie pozve, to je normálne legitímne. To, ako dopadnú rokovania, je druhá vec. Budeme sa musieť radiť, budeme mať zasadnutie predsedníctva, užšieho vedenia. Je to ešte dlhý proces, teraz uzatvárať koalície by bolo veľmi predčasné," povedal médiám.
Súvisiaci článok
Pellegriniho ešte nikto nekontaktoval. Ak to pôjde s pokojom a bez paniky, myslí si, že rokovania by sa mohli začať až v pondelok. "Budeme musieť rozmýšľať aj o kvalite potenciálnej koalície, aby sa zase po roku a pol nerozpadla, ako sme to videli predtým," povedal.
Pellegrini si myslí, že sa dajú funkcie podeliť aj tak, aby dvaja bývalí premiéri nemuseli sedieť spolu v jednej vláde, ale každý mohol zastávať dôstojnú ústavnú funkciu. Napríklad by mohlo ísť o funkciu predsedu parlamentu. "To ukážu až rokovania," povedal na margo delenia si funkcií.
Šéf Hlasu by nerád tlmočil podmienky cez médiá. Za dôležité považuje dosiahnuť programový prienik.
"Išli sme do volieb s politikou silného štátu, presadenia väčšieho vplyvu v strategických energetických podnikoch, zasiahnutia do cenovej politiky pri potravinách, seniorom plnohodnotný 13. dôchodok, veľký národný plán odstránenia regionálnych rozdielov a investície do jednotlivých častí Slovenska. To sú tie podmienky, s ktorými budeme na rokovania chodiť," vyhlásil. (TV Markíza, TASR)
Vieme si predstaviť paralelnú históriu, v ktorej Smer nadchýna ľudí pre očkovanie a šikuje pomoc na Ukrajinu. Smer však robil opak, pretože bol v opozícii a potreboval naháňať hlasy. Píše Zuzana Kepplová. (SME)
Český premiér Petr Fiala verí, že Česko bude so Slovenskom na vládnej úrovni naďalej úzko spolupracovať v prospech oboch krajín, napísal na sociálnej sieti X.
"Sledoval som výsledky slovenských volieb a prajem Slovákom, nech povolebné rokovania vedú k zostaveniu dobrej vlády. Verím, že budeme na vládnej úrovni naďalej úzko spolupracovať v prospech oboch našich krajín," uviedol český premiér.
Česko so Slovenskom podľa neho spájajú nielen hlboké historické väzby a blízkosť, ale aj priateľské vzťahy na všetkých úrovniach.
Loading
...
Hlas sa zatiaľ vyhýba odpovediam na otázky o povolebnom vývoji. "Je zbytočné špekulovať, ako to bude," hovorí člen predsedníctva strany Hlas Tomáš Drucker. O ďalších krokoch bude rokovať predsedníctvo Hlasu. "Na ťahu je teraz víťaz volieb," vraví. (TASR)
V novinových titulkoch sa stráca fakt, že Progresívne Slovensko je autentickou novou politickou silou podporovanou mladšími voličmi, ktorá oživuje budúcnosť demokracie, reaguje na slovenské voľby historik Timothy Snyder.
Agentúra AP píše, že po víťazstvo vo slovenských parlamentných voľbách si ide populistický bývalý premiér, ktorý v kampani využíval proruské a protiamerické posolstvá.
Loading
...
OĽaNO na sto percent ide do opozície, potvrdil pred diskusnou reláciou v TV Markíza šéf hnutia Igor Matovič. So Smerom sa spájať nechce a v druhom variante na čele s PS a Hlasom podľa neho nebudú potrební. Tento scenár však považuje za fantasmagóriu. (SME, TASR)
Reakcia Igora Matoviča pred reláciou v TV Markíza.
Volebná líderka OĽaNO Erika Jurinová zrejme zostane šéfkou žilinského kraja a vzdá sa poslaneckého mandátu, uviedla v povolebnej diskusii denníka SME. Obyčajní ľudia podľa Jurinovej smerujú do opozície. (SME)
Podpredseda KDH Tomáš Merašický nevylúčil povolebné rokovanie so Smerom, uviedol v diskusii denníka SME s tým, že stále platí to, čo sľúbili pred voľbami. KDH pred voľbami tvrdilo, že nepôjde v žiadnom prípade do vlády so Smerom a extrémistami. (SME)
Prezidentka Zuzana Čaputová rešpektuje výsledky volieb ako prejav vyslovenej dôvery voličov. Najväčšiu zodpovednosť za ďalší vývoj nesie podľa nej víťaz volieb, keďže vzbudil najväčšie očakávania verejnosti. (TASR)
Bitky pred voľbami boli obľúbené už v 19. storočí. Víťaznému kandidátovi protistrana neraz zdemolovala aj celý dom. Voľbám a volebnej korupcii v Uhorsku sa venuje podcast Dejiny s historikom Petrom Šoltésom.
Vláda trojkoalície Smer, Hlas a SNS je najpravdepodobnejšia podľa komentátora Petra Tkačenka zo všetkých možností, ktoré sa črtajú po parlamentných voľbách. (SME)
Výsledky parlamentných volieb ukázali dramatický rozdelené Slovensko, hovorí šéfredaktorka SME Beata Balogová v povolebnej diskusii. Napriek tomu, že sa Republika nedostala do parlamentu podľa Balogovej neplatí, že by sa extrém nedostal do parlamentu. (SME)
Šimečka zatiaľ nepripúšťa, že by PS pre zostavenie vlády bolo ochotné vzdať sa aj postu predsedu vlády. Podľa neho je bežným zvykom, že premiérom sa stane predseda najsilnejšej koaličnej strany. "Nevidím na tom dôvod niečo meniť," vyhlásil. (SME)
Ako dopadli voľby a kto bude v budúcej koalícii? V povolebnom štúdiu denníka SME komentujeme výsledky parlamentných volieb. S politikmi a političkami zase preberáme možné povolebné spolupráce či aktuálnu pozíciu po ich volebnom výsledku.
Predseda PS Michal Šimečka vníma víťazstvo Smeru ako veľmi zlú správu pre Slovensko. Vyhlásil to na tlačovej konferencii. Cieľom PS zostáva urobiť všetko preto, aby Robert Fico nevládol. Reálne sú podľa jeho slov iba dve koalície.
Šimečka sa znovu poďakoval všetkým, ktorí prišli voliť. Nesmierne si váži podporu, ktorú PS dostalo. "Osemnásť percent je najviac, ako kedy liberálna strana v moderných slovenských dejinách dostala," povedal šéf strany a pripomenul, že takýto výsledok dosiahli napriek podľa jeho slov masívnym útokom a antikampani proti PS.
"My budeme s týmto mandátom nakladať maximálne zodpovedne a maximálne vážne," zdôraznil Šimečka s tým, že kľúčové bude, ako sa rozhodne strana Hlas.
(SME)
Vyhlásenie Progresívneho Slovenska k výsledkom volieb do NR SR.
Nálada voličov v okrese Poltár sa nezmenila. Strana Smer tu opäť dosiahla jednoznačné víťazstvo. Dominuje aj v susednom Lučenci, kde v predošlých voľbách najviac dôverovali Matovičovi. (My Regióny)
Miestne referendum v obci Drienov je platné. Zúčastnila sa na ňom nadpolovičná väčšina oprávnených voličov. Tí sa v referendovej otázke vyjadrili, že výstavbu spaľovne v katastri obce nechcú. (TASR)
Voliči v Prešovskom kraji by poradie zvolených strán poprehadzovali. Hoci víťazstvo tiež priradili Smeru, tu by radi v parlamente videli i Republiku. Celoslovensky druhé PS je tu až piate. (My Regióny)
Víťazom volieb v územnom obvode Bratislava sa stala strana Progresívne Slovensko, ktorej odovzdalo svoj hlas 33,95 percenta voličov. Druhý skončil Smer (17,49 percenta), tretia bola strana SaS (13,77 percenta).
Hlas získal 9,36 percenta hlasov, koalícia OĽANO a priatelia, KÚ a Za ľudí 5,36 percenta. Za hranicou piatich percent skončilo KDH (4,90 percenta), Demokrati (4,58 percenta), SNS (4,10 percenta), Republika (2,66 percenta) a hnutie Sme rodina v Bratislave utrpelo fiasko s výsledkom 1,49 percenta hlasov. Progresívne Slovensko volilo najviac voličov vo všetkých piatich obvodoch Bratislavy.
Strana Smer sa stala víťazom volieb aj v okrese Trnava. Po spočítaní 100 percent volebných zápisníc jej odovzdalo svoj hlas 24,32 percenta voličov. Na druhom mieste sa umiestnilo PS s 19,38 percentami. (My Regióny)
Keď Robert Fico v roku 2010 vyhral svoje druhé voľby, premiérom sa nestal. Väčšina strán s ním vtedy odmietla vládnuť a premiérkou sa napokon stala Iveta Radičová.
Ako vzniká vláda? Musí prezidentka poveriť zostavovaním vlády víťaza volieb? A dokedy má vláda vzniknúť? A čo na vymenovanie novej vlády hovorí ústava?
Ústava hovorí, že vládu Slovenskej republiky vymenuje prezidentka. Avšak už sa vôbec nespomína, ako to vyzerá po voľbách.
Keďže slovenský volebný systém predpokladá vznik koaličnej vlády, budúci potenciálny predseda vlády musí s politickými stranami rokovať o podpore pre svoj kabinet.
Súvisiaci článok
Voličské správanie obyvateľov okresu Žilina je veľmi podobné tomu na celoslovenskej úrovni. Voľby potvrdili dominanciu Smeru a silný nárast Progresívneho Slovenska. Záujem o hlasovanie bol vyšší ako v roku 2020. (My Regióny)
Známe sú už aj výsledky hlasovania zo zahraničia. Progresívne Slovensko suverénne obsadilo prvé miesto, volilo ho až 61,7 percenta voličov, ktorí odovzdali svoj hlas z iných krajín. Druhá skončila SaS so ziskom 10,8 percenta hlasov.
(SME)Robert Fico sa vracia. Smer s prehľadom vyhral voľby a je vysoko pravdepodobné, že zostaví novú vládu. Spolu s tretím Hlasom a znovuzrodenou SNS môžu mať síce tesnú, ale pohodlnú väčšinu 79 poslancov, píše v analýze Jakub Filo. (SME)
Spočítaných je 99,56 percenta okrskov, na prvom mieste je Smer so ziskom 23,28 percenta hlasov. Druhé je PSko, ktoré získalo 17,07 percenta hlasov, tretí je Hlas s 14,95 percentami. Stále sa čaká na hlasy zo zahraničia. (SME)
Zákony politična sú neúprosné. Posielajú do zabudnutia sny o volebných patoch aj o veľkých obratoch. Po výkone bývalých vlád nebolo ťažké predpokladať prevahu druhej strany spektra. Tá mohla mať rôznu podobu, píše Peter Tkačenko. (SME)
Voľby aj v Prešovskom kraji vyhral podľa neoficiálnych výsledkov Smer so ziskom 22 percent hlasov. Druhý skončil Hlas, ktorému dalo hlasy 16,2 percenta voličov, na treťom mieste skončila koalícia OĽaNO so ziskom 14,8 percenta. (Korzár)
V Košickom kraji zvíťazil podľa neoficiálnych výsledkov Smer so ziskom 21,1 percenta hlasov voličov. Na druhom mieste skončil Hlas - 15,1 percenta a tretie PS získalo 14,7 percenta. (Korzár)
Po spočítaní 98,66 percenta okrskov je na prvom mieste Smer s podporou 23,37 percenta. Druhou najsilnejšou stranou je Progresívne Slovensko, ktorému odovzdalo hlas 16,86 percenta voličov, tretí je Hlas s 15,03 percentami.
Do parlamentu by sa dostala aj koalícia OĽaNO-KÚ-Za ľudí (9,05 %), KDH (6,92 %), SaS (6,13 %) a SNS (5,68). (SITA)
Progresívne Slovensko sa k výsledkom volieb vyjadrí o 9:00 v centrále strany na Grösslingovej 4 v Bratislave. (SME)
Robert Fico porazil Slovensko. Tú verziu krajiny, akú si po Nežnej revolúcii predstavovala väčšina národa. Roky dezinformačných kampaní mu umožnili naplniť svoj sľub z roku 2018, že nikam neodchádza. Dnes však po moci siaha iný Fico, komentuje šéfredaktorka SME Beata Balogová. (SME)
SNS dokázala to, čo sa doteraz nepodarilo žiadnej inej strane na slovenskej politickej scéne - zjednotiť národné sily. Ako jeden z dôvodov, prečo sa SNS s najväčšou pravdepodobnosťou vráti do parlamentu, to nadránom uviedol šéf SNS Danko.
Upozornil, že je potrebné si počkať na definitívne výsledky, avizoval, že až po nich sa začnú rozhovory s potenciálnymi povolebnými partnermi SNS. "Je tu však nádej, že Slovensko bude mať pronárodnú, prosociálnu vládu, ktorá prinesie riešenia namiesto chaosu a obnoví vzťahy vo V4," uviedol líder národniarov.
Predstavitelia SNS zároveň zdôraznili, že takáto vláda nebude znamenať spochybnenie miesta Slovenska v EÚ a NATO.
Danko tiež upozornil, že o ďalšom vývoji možných koaličných spoluprác bude informovať strana až v ďalších dňoch, oznámil, že SNS sa neobjaví ani v nedeľňajších prvých povolebných televíznych diskusiách. (TASR)
Peter Pellegrini sa na tlačovej konferencii priamo nevyjadril k žiadnej potenciálnej kombinácii strán, ktorá by s jeho stranou Hlas mohla zložiť vládnu koalíciu. Predpokladá však, že Fico ako víťaz zavolá ako prvému jemu.
Pellegrini je však stále presvedčený, že dvaja expremiéri vo vláde nie je optimálna situácia, ale nič to vraj nebráni vzniku takej koalícii. Prípadnú ponuku budú zvažovať.
Pellegrini zdôraznil, že akékoľvek rozhodnutie nebude len jeho rozhodnutím, ale rozhodnutím predsedníctva strany. Voličom sa poďakoval za dôveru a okrem Smeru pogratuloval aj každej strane, ktorá sa dostala do parlamentu.
Ešte začiatkom roka bol Hlas lídrom prieskumov, aj po volebnom výsledku so ziskom približne 15 percent hlasov však strana Petra Pellegriniho zostáva kľúčovým hráčom, ktorý rozhodne o zložení novej vládnej koalície.
Atmosféra v centrále Hlasu bola poznačená nízkymi odhadmi exit pollov, Pellegrini však počas noci opakoval, že rozhodnutie strany o budúcich partneroch rozhodne o smerovaní krajiny.
To sa napokon potvrdilo. Podľa výsledkov volieb bez Hlasu nová vláda nevznikne.
Po spočítaní 90,15 percenta okrskov vedie v priebežných výsledkoch naďalej strana Smer so ziskom 23,69 percenta. Na druhom mieste sa usadilo Progresívne Slovensko s 15,68 percentami, tretí je Hlas s 15,43 percentami.
Koalícia OĽaNO-KÚ-Za ľudí zatiaľ získala 9,36 percenta. Do parlamentu by sa dostali aj KDH s výsledkom 7,14 percenta, SNS s 5,8 percentami a SaS s 5,64 percentami.
Pod päťpercentnú hranicu sa dostali Republika s 4,96 percentami aj Aliancia s 4,6 percentami.
Volebná účasť dosahuje 67,5 percenta. (TASR)
"Dopadlo to ako vždy" je rozkošná fráza, taká naša. O týchto parlamentných voľbách to možno spoľahlivo konštatovať tiež. Zázrak sa nekonal, ešte aj exit poll nám bol ako zvyčajne na príslovečnú figu drevenú, komentuje Nataša Holinová.
Suverén si zvolil dosť suverénne autoritárstvo, mlčanie, kradnutie zo spoločného a možno aj zločinecké skupiny. Na tom nič nemení ani fakt, že hlasy ešte nie sú dorátané, a teda ešte nie je známy potenciál skladania ústavnej väčšiny a vlády. (SME)
Po spočítaní takmer 88 percent okrskov je na jasnom prvom mieste Smer s 23,67 percentami. Druhé je Progresívne Slovensko s 15,58 percentami, tretí je Hlas s 15,42 percentami. Hnutia Republika a Aliancia sú priebežne mimo parlamentu.
Do parlamentu by sa dostala aj koalícia OĽaNO-KÚ- Za ľudí (9,41 %), KDH (7,17 %), SNS (5,78 %) a Sloboda a Solidarita (5,6 %). (SITA)
Sulík na záver tlačovej konferencie ostro kritizoval aj lídra OĽaNO Igora Matoviča, ktorý len pár dní pred voľbami zverejnil prepis údajných správ medzi Sulíkom a majiteľom Penty Jaroslavom Haščákom.
„Je to človek, ktorý nepatrí do politiky. Robil intenzívnu a hnusnú kampaň, okopával sa s bývalým ministrom vnútra v aute. Aby bývalý premiér chodil a hulákal s tereňákom po uliciach, je strašná hanba. A ešte väčšia hanba je, že taký pako ako Matovič dokáže zmotať deväť percent ľudí. Nerozumiem tomu,“ dodal Sulík.
Na otázku, či po zverejnení výsledkov nebude zvažovať odchod z čela strany, nechcel Sulík reagovať. „Toto má určite čas do rána,“ povedal.
Z Liberálneho domu postupne po skončení tlačovej konferencie začali hostia odchádzať.
Podpredseda strany SaS Karol Galek kritizoval menšie demokratické strany. Mali podľa neho poslúchnuť výzvy SaS a odstúpiť z volebného súboja.
„Výsledok mohol dopadnúť inak, pokiaľ by predvolebné výzvy k týmto stranám, u ktorých bolo jasné, že sa nedostanú do parlamentu, padli na úrodnú pôdu. Pravicové spektrum teraz bude ťahať za kratší koniec,“ povedal Galek. Strana bude čakať na finálne výsledky, podľa ktorých by mali prebiehať aj rokovania o ďalšej spolupráci.
"Presne sa ukázalo, že Demokrati opojení svojim egoizmom, ktorí nastúpili do volebného boja s tým, že idú zabrániť tomu, aby prepadol čo len jeden demokratický hlas, spravili presne toto," kritizoval ich aj Sulík. Pravicové spektrum tak podľa neho mohlo prísť o niekoľko hlasov. (SME)
Kŕč, z ktorého sa už nedostali. Hoci hnutie OĽaNO v závere kampane naberalo voličov atmosféra v jej volebnej centrále v Refinery Gallery vo Vlčom hrdle tomu vôbec nenasvedčovala.
Nadšenie Obyčajných ľudí zamrzlo už po vyhlásení výsledkov z exit pollu, ktorý hnutiu odhadol osem percent.
V sále centrály bolo cítiť sklamanie, z ktorého sa prítomní nedostali počas celej volebnej noci. Po jednej v noci sa postupne jeden po druhom vytrácali.
Hoci neskôr sa percentá hnutia posúvali smerom k desiatim percentám nebol to ani zďaleka taký výsledok aký očakávala manželka lídra OĽaNO Pavlína Matovičova. Myslela si, že hnutie bude mať viac percent ako dosiahlo v roku 2020. Vtedy malo 25 percent.
Líder hnutia povedal, že percentá OĽaNO nerieši. Viac ho zaujímalo, či sa do parlamentu dostane SNS.
Hoci posledný týždeň kritizoval SaS, nakoniec povedal, že sa teší z ich prekročenia päť percentnej hranice. Matovič neberie vážne ani slová, že s ním nik nechce ísť do vlády. Tak to vraj bolo aj pred voľbami v roku 2020. (SME)
Po spočítaní viac ako 80 percent okrskov s prehľadom vedie Smer s 23,72 percentami. Na druhom mieste je Hlas s 15,51 percentami, tretie je Progresívne Slovensko s 15,08 percentami. Republika je už priebežne mimo parlamentu.
Do parlamentu by sa dostali aj koalícia OĽaNO-KÚ-Za ľudí (9,54 %), KDH (7,22 %), SNS (5,76 %), Sloboda a Solidarita (5,41 %) a Aliancia (5,07 %). (SITA)
Uhrík pripustil možnosť, že sa Republika nedostane do parlamentu. Reagoval tak na klesajúce percentá, ktoré sa po sčítaní 61 percent okrskov pohybujú len tesne nad hranicou zvoliteľnosti.
"Čísla klesajú viacerým stranám, stále je však spočítaná len zhruba polovica okrskov," skonštatoval Uhrík.
Ako možnú príčinu nízkych preferencií hnutia uviedol, že veľká časť voličov Republiky sa rozhodla zachraňovať SNS, čo v konečnom dôsledku ohrozuje samotnú Republiku. Druhým dôvodom nízkych preferencií je podľa jeho slov fakt, že množstvo voličov sa rozhodlo voliť Smer, aby zabránili výhre PS.
"Nakoniec to môže dopadnúť tak, že Smer nebude mať s kým zostaviť vládu alebo bude tá vláda veľmi krehká," domnieva sa Uhrík. (TASR)
„Zažili sme už aj veselšie chvíle v Liberálnom dome,“ zhodnotil predbežné výsledky volieb líder SaS Richard Sulík, ktorý očakáva, že strana získa do šesť percent hlasov.
„Voliči nám po turbulentných mesiacoch dali šancu a zdvihli varovný prst, aby sme to robili poriadne. Budeme sa o to snažiť,“ povedal.
Sulík na tlačovke pred treťou ráno povedal, že dúfa vo vypadnutie Republiky z parlamentu. „Prospelo by im to, aby sa ukľudnili, nech nehulákajú v parlamente. Vypadnúť by mohol aj výkvet slovenskej politiky Andrej Danko,“ povedal Sulík, na čo si vyslúžil potlesk členov strany. Sulík označil exit polly za úplne zbytočné.
Robert Kaliňák novinárom oznámil, že volebná noc pre verejnosť v centrále Smeru definitívne končí, strana už do rána nebude viac komentovať ani analyzovať pravdepodobné víťazstvo volieb.
"Ďakujeme vám za účasť, zajtra vás tu radi uvidíme," hovorí Kaliňák. Keďže všetko podľa neho závisí od strán pohybujúcich sa okolo piatich percent, chcú si počkať na definitívne výsledky.
Tlačovku tak spravia až po oznámení konečných výsledkov, a to okolo jednej hodiny poobede. Aktuálne je spočítaných asi 75 percent hlasov, no na hrane zvoliteľnosti sa stále pohybujú až štyri strany.
Stále je možné, že Smer by ako víťaz volieb nemusel mať s kým zostaviť povolebnú koalíciu.
Smer vyhrá voľby s výrazným náskokom, druhé a tretie miesto si rozdelia Hlas a Progresívne Slovensko. Parlamentnú istotu má OĽaNO a KDH. Štyri strany sa pohybujú medzi piatimi a šiestimi percentami. (SME)
Po spočítaní takmer 68 percent okrskových zápisníc je Smer stále vo vedení s 23,77 percentami. Druhý je Hlas s 15,66 percentami a na treťom mieste je zatiaľ hnutie Progresívne Slovensko s 14,56 percentami.
Do parlamentu by sa dostali aj koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí (9,74 %), Kresťanskodemokratické hnutie (7,36 %), Slovenská národná strana (5,74 %), Sloboda a Solidarita (5,23 %), Aliancia (5,2 %) a Republika (5,05 %).
Líder hnutia Republika Milan Uhrík oznámil novinárom, že si ide na chvíľu pospať. Podpredseda hnutia, poslanec Milan Mazurek nie je v sále prítomný už dlhšiu dobu. Sála sa postupne vyprázdňuje, postupne odchádzajú i novinári.
Dohody o spolupráci budú podľa predsedu otázkou na ráno, keď budú k dispozícii kompletné výsledky volieb. (SME)
Smer spraví tlačovú konferenciu k výsledkom volieb až v nedeľu ráno, oznámil Robert Kaliňák. Narýchlo predstúpil pred novinárov spoločne s Jurajom Blanárom. Prečo neprišiel aj šéf strany Robert Fico, dvojica nepovedala.
Priamej otázke sa Blanár vyhol. Tvrdil však, že nálada na poschodí, kde sú predstavitelia strany, je „veľmi dobrá“.
Kaliňák priebežne vysvetľoval, že aktuálne nemá zmysel komentovať výsledky, pretože reálne čísla budú jasné možno až niekedy okolo piatej hodiny ráno.
„Neviem, čo by sme chceli komentovať. Tie čísla vidíte také isté, ako vidíme my,“ povedal Kaliňák. Dodal, že pri niektorých stranách ako Demokrati či Sme rodina je ich výsledok už jasný, no ostávajú také, ktoré sa stále pohybujú okolo piatich percent.
„Je dosť ľahko možné, že o týchto voľbách budú rozhodovať malé strany,“ dodal. (SME)
Hnutie Republika bralo prieskumy s rezervou. Milan Uhrík to uviedol pre TV JOJ 24. Voliči podľa neho počítali s faktom, že hnutie sa dostane do parlamentu a zo solidarity sa rozhodli voliť radšej SNS.
Za úspech považuje už to, že sa 2,5-ročná strana dostane do parlamentu. Víťaz volieb je podľa neho už jasný. "Nevylúčili sme spoluprácu prakticky so žiadnou stranou, okrem teda liberálov, progresívcov z programových dôvodov a spolupráce s Igorom Matovičom z mentálnych dôvodov," dodáva. (SME)
Po spočítaní 54 percent okrskov priebežne stále vedie Smer so ziskom 23,86 percenta. Druhý je Hlas s 15,9 percentami a tretie Progresívne Slovensko s 14,23 percentami.
Koalícia OĽaNO-KÚ-Za ľudí zatiaľ získala 9,62 percenta.
Do parlamentu by sa dostali aj KDH s výsledkom 7,52 percenta, SNS s 5,81 percentami, Aliancia s 5,15 percentami, Republika s 5,11 percentami a SaS s 5,09 percentami.
Volebná účasť dosahuje 66,86 percenta.
Súvisiaci článok

Autor: SME, Korzár, My Regióny
Výsledky parlamentných volieb 2023

- Výsledky parlamentných volieb 2023
- Kompletné výsledky volieb 2023
- Zoznam zvolených poslancov do NR SR
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé kraje?
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé okresy?
- Výsledky v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Výsledky v mestách: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Minúta po minúte: Sledujte voľby online

Beata
Balogová

Predčasné parlamentné voľby 2023
Odoberať tému
Odoberať
Novinka: Dostávajte upozornenia na nové články v sledovanej téme e-mailom. Vyskúšajte novú funkciu a zapnite si odber.
Najčítanejšie na SME Domov
- 1. Vládni politici odkazujú polícii, čo má a nemá robiť. Policajná prezidentka sa nevyjadruje Video 14 130
- 2. Štefančík a Mesežnikov v Aréne: Prezident sa prebudil, krvavé sako je putovnou atrakciou 4 628
- 3. Ranný brífing: Pre transakčnú daň rastie chaos, Progresívne Slovensko to hrá na istotu 4 231
- 4. Čo vieme a čo je nejasné v drogovej kauze z ružinovskej nemocnice? (otázky a odpovede) 2 887
- 5. Ministerstvo vysvetľuje transakčnú daň v rozpore so zákonom, slovenské firmy diskriminujú 2 042
- 6. Zabudnite na hollywoodsky Titanic. Toto je lovestory z miesta tragédie a hlavnú úlohu hrá Júlia z Nitry Foto 1 978
- 7. Z tigra sa stal outsider. Osem grafov ukazuje, že Slovensko smeruje k úpadku 1 011
- 8. Agresívnejšie Progresívne Slovensko? Fica by tým neporazilo 641
- 9. Ranný brífing: Pellegrini sa postavil Ficovi, Slovensko kráča do priepasti 518
- 10. Autobusy plné cudzincov sa sem hrnú. Slovenská dedina ukrýva poklad, o ktorom netušia ani domáci 359
- 1. Z tigra sa stal outsider. Osem grafov ukazuje, že Slovensko smeruje k úpadku 23 658
- 2. Ministerstvo vysvetľuje transakčnú daň v rozpore so zákonom, slovenské firmy diskriminujú 18 518
- 3. Vládni politici odkazujú polícii, čo má a nemá robiť. Policajná prezidentka sa nevyjadruje Video 18 163
- 4. Ranný brífing: Pellegrini sa postavil Ficovi, Slovensko kráča do priepasti 13 526
- 5. Na začiatku Haščák označil Gorilu za fikciu. Súd zdôvodnil zamietnutie žaloby proti SIS 12 555
- 6. KDH je pripravené podporiť vládny návrh zmeny ústavy, ak budú splnené jeho podmienky 10 345
- 7. Zabudnite na hollywoodsky Titanic. Toto je lovestory z miesta tragédie a hlavnú úlohu hrá Júlia z Nitry Foto 9 904
- 8. Agresívnejšie Progresívne Slovensko? Fica by tým neporazilo 9 378
- 9. Čo vieme a čo je nejasné v drogovej kauze z ružinovskej nemocnice? (otázky a odpovede) 9 348
- 10. Autobusy plné cudzincov sa sem hrnú. Slovenská dedina ukrýva poklad, o ktorom netušia ani domáci 8 338
- 1. Autobusy plné cudzincov sa sem hrnú. Slovenská dedina ukrýva poklad, o ktorom netušia ani domáci 77 422
- 2. Z tigra sa stal outsider. Osem grafov ukazuje, že Slovensko smeruje k úpadku 46 863
- 3. Ranný brífing: Pellegrini sa postavil Ficovi, Slovensko kráča do priepasti 28 201
- 4. Pellegrini rentu Žilinkovi nepodpíše, pri covidovej amnestii hovorí o výsmechu obetiam 23 140
- 5. Ministerstvo vysvetľuje transakčnú daň v rozpore so zákonom, slovenské firmy diskriminujú 18 518
- 6. Vládni politici odkazujú polícii, čo má a nemá robiť. Policajná prezidentka sa nevyjadruje Video 18 168
- 7. Na začiatku Haščák označil Gorilu za fikciu. Súd zdôvodnil zamietnutie žaloby proti SIS 15 310
- 8. Úrad vlády nerešpektuje iný názor, nulitnú advokátku objal zákon (Dezinfomaják #25) 14 361
- 9. Súdna rada má voliť šéfa Najvyššieho súdu. Favoritom je Mozner, ktorý je známy prieťahmi 12 403
- 10. Danko Fica vyzýva, aby lepšie uchopil moc. Premiér varuje pred politickým hrobom 11 635
- 1. Aprílový prieskum NMS: Smer stratil, Hlas padol až za Republiku 97 499
- 2. Autobusy plné cudzincov sa sem hrnú. Slovenská dedina ukrýva poklad, o ktorom netušia ani domáci 77 422
- 3. Sestra vyliala počas operácie kolegyni fľašu vody za golier, videom sa pochválili na internete Video 61 701
- 4. Projekt nájomných bytov riadi odsúdená nominantka Smeru. Záznam o treste jej vymazali 57 295
- 5. Bombic pokračuje v nenávistných príspevkoch. Vyšetrovateľ nevie, čo s ním 54 854
- 6. Z tigra sa stal outsider. Osem grafov ukazuje, že Slovensko smeruje k úpadku 46 864
- 7. Šaško nevysvetlil, prečo nepustil veľvyslanca pri WHO na rokovanie o pandemickej zmluve 36 360
- 8. Prieskum Focusu: Matovičovo hnutie predbehlo SaS, KDH preskočilo Republiku 36 181
- 9. Bödör opäť na Úrade vlády. Zábermi s obžalovaným oligarchom sa pochválil sám Fico 33 662
- 10. Zbalím sa a založím si firmu v Česku, hromžia firmy pre transakčnú daň. Nie je to jednoduché 29 793
Komerčné články
- Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
- Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
- V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
- Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
- Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
- Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
- Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
- Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
- Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
- Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
- Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
- V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
- Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
- Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
- Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
- Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
- Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
- Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
- Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
- Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
- Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 707
- Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 285
- Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 7 119
- Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 849
- Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 875
- Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 430
- Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 4 368
- Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 149
- Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 030
- Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 3 986