SME

Ranný brífing: Plány Fica hatá opozícia a societa húževnatá, šéfa NAKA už nič neprekvapí

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Plán vlády Roberta Fica presadiť zásahy do systému spravodlivosti do Vianoc sa nepodarí. Opozícia naťahuje rokovanie parlamentu, aby o plánovaných zmenách už nestihol rozhodnúť tento rok. Rušenie špeciálnej prokuratúry tak chce opozícia oddialiť a zrejme aj uspeje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nové obvinenie Tibora Gašpara a Norberta Bödöra vyvolalo reakciu. Dočasný šéf NAKA Milan Jonis plánuje osobne schvaľovať všetky jej akcie. V plánoch má byť okrem iniciál stíhaných aj miesto, kam chcú vyšetrovatelia vyraziť.

Načítavam... Plány Fica hatá opozícia a societa húževnatá, šéfa NAKA už nič neprekvapí
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


SkryťVypnúť reklamu

Parlament nezažije vianočný pokoj. Súboj o rušenie špeciálu stihne noc aj sviatky

Opozičné strany nemajú dosť poslancov, aby zastavili vládny plán na rušenie špeciálnej prokuratúry a znižovanie trestov za korupciu. Môžu však zmariť plán, aby vládna moc presadila zmeny podľa priania Roberta Fica ešte do konca tohto roka.

„Z našej strany je tu snaha, aby sme natiahli prijatie týchto návrhov až do budúceho roka,“ hovorí Branislav Gröhling z SaS. Opoziční poslanci preto začali v parlamente zdržovať rozpravu svojimi vystúpeniami. Dvadsaťminútové vstupy do diskusie a následné dvojminútové reakcie desiatok poslancov môžu spôsobiť, že za osem pracovných dní, ktoré zostávajú do Vianoc, nestihne parlament prijať všetky zmeny.

„Je možné, že budú nočné rokovania,“ reagoval poslanec Dušan Jarjabek zo Smeru. Ani to však nebude stačiť. Prezidentka Zuzana Čaputová avizovala, že viaceré zákony vetuje. Na rozhodnutie bude mať 15 dní.

SkryťVypnúť reklamu

Vládna koalícia by tak veto stihla prelomiť najskôr v prvej polovici januára, možno aj neskôr. Špeciálnu prokuratúru chce mať pritom vláda zrušenú k 15. januáru.

  • Našu demokraciu si ubránime: Od predčasných parlamentných volieb uplynulo iba 48 dní a ľudia už druhý raz protestovali proti štvrtej vláde Roberta Fica. Kým minulý štvrtok vyšli do ulíc iba v Bratislave, v utorok sa demonštrácie rozšírili aj do Košíc, Banskej Bystrice, Nitry či Žiliny. Na bratislavský protest prišlo rádovo viac ľudí ako vo štvrtok.
  • Ako sa Fico prerátal: Tieto protesty nie sú o Ficových voličoch. Sú odkazom najmä pre tú časť spoločnosti, ktorej po voľbách povedali, že si má zvykať na novú realitu. Lenže teraz začína chápať, že zvykať si nielen že nemusí, ale nesmie, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
  • Počuť výhrady k rečníkom: Ďalšie kolo protestov prinieslo dišputu, či existuje zjednotená opozícia. Nie, sú len delenia, ktoré dávajú zmysel a tie, čo už menej. Organizátori môžu viesť čiaru prijateľnosti rečníkov tade, kade chcú, píše Zuzana Kepplová.

Obvinenie Gašpara a Bödöra vyvolalo reakciu. V NAKA zavádzajú nové pravidlá, všetko sa musí vopred hlásiť

Nové obvinenie Tibora Gašpara a oligarchu Norberta Bödöra znepokojilo nielen politikov Smeru, ale aj nové vedenie polície. Poverený riaditeľ NAKA Milan Jonis vydal prakticky okamžite pokyny, ktoré majú zabrániť, aby sa situácia opakovala.

SkryťVypnúť reklamu

O všetkých akciách chce byť šéf NAKA v budúcnosti vopred informovaný. Na porade riaditeľa Jonis podľa informácií SME oznámil, že všetky obdobné kroky vyšetrovateľov bude odteraz okrem priamych nadriadených schvaľovať aj on, a to niekoľko dní vopred v podpisovej doložke.

Jonis príslušníkom NAKA povedal, že sa to tak „štandardne robilo v minulosti“, čím narážal na éru Branislava Zuriana a jeho predchodcov. Jeden z nich, Peter Hraško, dnes rovnako ako Gašpar čelí obžalobe v kauze Očistec.

V tzv. pláne realizácie, ktorý si vyšetrovateľ musí dať vopred schváliť, musí byť krycí názov akcie, právna kvalifikácia, stručný opis skutku, ale napríklad aj miesto akcie. Aj keď mená zadržiavaných sa v takýchto plánoch nespomínajú, práve miesto zásahu môže byť kľúčové.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z domova:

  • Fico naozaj nemá mobil: Robert Fico sa kedysi ukazoval s najdrahšími mobilnými telefónmi, dnes aj podľa politikov, ktorí s ním rokovali, žiadny nemá. Spojenie so svetom mu zabezpečujú asistentka či šéf kancelárie. Keď ešte predseda Smeru zvykol telefonovať, nahrala ho talianska prokuratúra, ako hovorí s mafiánom.
  • Nerozdelený zisk Dôvery: Vyše stomiliónový zisk, ktorý si jej akcionári stále nerozdelili, má zo zdravotného poistenia vytvorený poisťovňa Dôvera. Jej majiteľ, finančná skupina Penta, jasne nehovorí, kedy si ho rozdelia. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou okrem toho tvrdí, že nerozdelený zisk Dôvery je nadhodnotený.
  • Pomoc pri splácaní hypoték: Štát bude oprávneným osobám prispievať na zvýšenú úhradu splátky hypotéky, ku ktorej môže dôjsť pri jej refixácii. Vyplýva to zo zákona o pomoci pri splácaní úveru na bývanie, ktorý parlament schválil v skrátenom legislatívnom konaní.

Putin oznámením o svojej kandidatúre prekvapil ľudí v Kremli. Malo to byť inak, tvrdia

Vladimir Putin 8. decembra vyhlásil, že sa bude uchádzať o piate prezidentské obdobie. Hoci táto správa nikoho neprekvapila, okolnosti jeho oznámenia boli v Putinových kruhoch už menej očakávané.

SkryťVypnúť reklamu

Ruský prezident potvrdil svoju kandidatúru na slávnostnom udeľovaní cien ku Dňu hrdinov vlasti po tom, ako ho predseda parlamentu za samozvanú „Doneckú ľudovú republiku“ Arťom Žoga požiadal, aby kandidoval „v mene obyvateľov anektovaných území“ a armády. V rozhodnutí, ktoré Kremeľ označil za „absolútne spontánne“, Putin súhlasil.

Zdá sa však, že Putinov štáb pri tejto príležitosti dúfal v skôr menej „militarizované“ prostredie.

Andrej Percev, korešpondent webu Meduza, sa rozprával so zasvätenými osobami z ruskej vlády o pôvodných plánoch, ktoré mal Kremeľ v súvislosti s vyhlásením kandidatúry, a o tom, aký vplyv bude mať toto „prekvapivé“ odhalenie na Putinovu kampaň.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Západné súčiastky v ruských zbraniach: Témou nadchádzajúceho summitu lídrov Európskej únie má byť aj ďalší balík sankcií proti ruskému režimu. Európa aj Spojené štáty pritom stoja pred osobitnou výzvou - medzi výrobcami súčiastok, ktoré sa používajú aj v ruských zbraniach, sú aj západné firmy. Na ich čele je Intel, americký výrobca čipov.
  • Ukrajina hľadá novú stratégiu: Americkí a ukrajinskí vojenskí predstavitelia hľadajú novú stratégiu na budúci rok, aby oživili úspech Kyjeva a tiež slabnúcu podporu pre jeho boj s ruskými inváznymi silami. Ak by totiž vojna zotrvala v patovej situácii príliš dlho, finančná podpora Spojených štátov by sa pod tlakom kritiky republikánov mohla oslabiť.
  • Ruské útoky po celej línii frontu: Ruské sily bojujúce na juhu Ukrajiny „značne postúpili“ v okolí dediny Novopokrovka v Záporožskej oblasti. Informovali o tom okupačné úrady Kremľa. Ukrajinská armáda hlásila ruské útoky po celej frontovej línii vrátane juhu. Novopokrovka sa nachádza približne 20 kilometrov východne od obce Robotyne, ktorú Kyjev v lete znovu dobyl, ale odvtedy sa ju s problémami snaží udržať.

V krátkosti z Izraela a Gazy:

  • Hamas stráca pozície: Koniec vlády militantného hnutia Hamas nad palestínskym Pásmom Gazy sa blíži. Aspoň to tvrdí izraelská armáda a premiér Benjamin Netanjahu a Hamas to na rozdiel od predchádzajúcich týždňov nepopiera. Okrem toho sa údajne proti extrémistom obracia aj samotné obyvateľstvo Gazy.
  • Použitie munície s bielym fosforom: Z analýzy úlomkov munície nájdených v pohraničnej dedine Deira vyplýva, že Izrael pri októbrovom útoku v južnom Libanone použil muníciu s bielym fosforom. Incident, pri ktorom sa zranilo najmenej deväť civilistov, by sa podľa skupiny na ochranu práv mal vyšetrovať ako vojnový zločin.
  • Smrť vinou vlastných kolegov: Izraelská armáda informovala, že viac ako desať percent jej vojakov, ktorí zahynuli počas operácie v Pásme Gazy, bolo zabitých vinou útoku alebo incidentu spôsobeného vlastnými spolubojovníkmi. O život prišlo celkovo 105 izraelských vojakov, ale 20 z nich zahynulo v dôsledku „útoku vlastných“.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Slovensko vyše 20 rokov nedostalo horšiu známku. Ficove míňanie nie je jediné riziko

Ratingová agentúra Fitch znížila rating Slovenska na úroveň A- so stabilným výhľadom z pôvodného hodnotenia A s negatívnym výhľadom. Je to najnižší rating, aký Slovensko malo od roku 2004.

Jedna z troch najrelevantnejších agentúr nám pritom nezhoršila rating ani počas pandémie, energetickej krízy či počas svetovej finančnej krízy. Išlo o prvé vysvedčenie ratingovky od nástupu novej vlády a v hodnotení reflektovala jej úmysly míňať nad naše možnosti.

Svoje rozhodnutie ratingovka zdôvodňuje zlým stavom verejných financií, narastajúcimi výdavkami a najmä konsolidačnou stratégiou vlády. Očakáva, že vláda nedokáže v priebehu najbližších rokov stabilizovať dlh, ktorý tak podľa nej prekoná hranicu 65 percent HDP do roku 2027.

SkryťVypnúť reklamu

Predpokladaný vývoj deficitu Slovenska je šesť percent HDP v roku 2024 a 6,5 percenta HDP v roku 2025. To nás vylučuje z okruhu krajín s pôvodným ratingom A, kde sa priemerné deficity hýbu okolo dvoch percent. Dlh sa môže podľa agentúry zvýšiť na 62,1 percenta HDP do roku 2025, kým priemerná úroveň dlhu krajín s ratingom A je 55,3 percenta HDP.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Projekt Downtown Yards: V Bratislave sa rozbieha výstavba ďalšieho projektu, ktorý zmení podobu širšieho centra hlavného mesta. Developerská spoločnosť J&T Real Estate odhalila finálnu podobu komplexu s názvom Downtown Yards. Vyrastie na ploche po bývalej fabrike Gumon a prinesie 656 bytov.
  • Schválený návrh štátneho rozpočtu: V budúcom roku by mal deficit verejných financií klesnúť na 5,97 percenta HDP alebo 7,84 miliardy eur. Schodok sa tak má znížiť o viac ako 0,5 percentuálneho bodu z očakávanej úrovne 6,52 percenta HDP v tomto roku. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2024 až 2026, ktorý schválila vláda.
  • Chybne vykázaná energopomoc: Návrh rozpočtu na budúci rok vykazuje medziročné zníženie deficitu chybným posunutím časti financovania pomoci s cenami energií z eurofondov na ďalší rok. Predchádzajúca vláda totiž žiadala toto prefinancovanie z eurofondov, ktoré je možné dočerpať maximálne do konca roka 2023.

Je mladý, vysoký a má pre nich obrovskú hodnotu. Trnave sa črtá prestup storočia

V roku 1999 prestúpil Miroslav Karhan z Trnavy do Betisu Sevilla za približne sedemdesiat miliónov slovenských korún, čo je v prepočte asi 2,3 milióna eur. Spartak nikdy za žiadneho hráča neinkasoval viac. Ak by sme brali do úvahy infláciu, tak by mal takýto prestup dnes hodnotu až okolo 5,5 milióna eur.

SkryťVypnúť reklamu

O veľkosti transferu svedčí aj to, že v tom čase mohol pokryť rozpočet Spartaka zhruba na tri roky. Trnave sa v posledných desiatich rokoch na prestupovej scéne absolútne nedarilo, podľa dostupných údajov získala z predaja hráčov celkovo iba okolo päť miliónov eur. Robila úplne inú politiku.

Až teraz sa Spartaku po dlhých rokoch črtá lukratívny prestup. Ak by to vyšlo, mohli by sme ho nazvať kšeft tohto storočia. Aj keď iba v rámci trnavských pomerov. Adrian Zeljkovič sa v Trnave rýchlo aklimatizoval a vzbudil záujem .

„Už dnes nám zaňho ponúkajú viac ako milión eur. Má pre nás obrovskú hodnotu. Viac netreba hovoriť,“ prezradil v októbri pre Sportnet prezident Trnavy Peter Macho. Zeljkoviča lanária dva kluby z nemeckej a talianskej ligy.


Demencia nie je prekážkou. Štyri rady, ako blízkemu vytvoriť pekné sviatky

Sviatky sa blížia a mnohí plánujú tento čas stráviť so svojimi najbližšími. Už teraz majú pripravený zoznam úloh, ktoré by chceli stihnúť.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď plánujete vianočné sviatky, je dôležité zvážiť aj to, ako najlepšie do nich zahrniete priateľov alebo blízkych, ktorí trpia demenciou,“ píše v texte na portáli The Conversation neurovedkyňa Nikki-Anne Wilsonová, ktorá pracuje na University of New South Wales v Sydney v Austrálii.

„Síce žiadni dvaja ľudia neprežívajú demenciu rovnakým spôsobom, no táto choroba často ovplyvňuje spôsob, akým ľudia spracovávajú podnety z prostredia a reagujú na ne. Príliš veľa stimulov, napríklad veľa hluku, rôzne aktivity počas vianočného večera môžu spôsobiť zmätok alebo rozrušenie,“ dodáva.

Preto je dôležité zamyslieť sa a hľadať spôsoby, ako vytvoriť doma bezpečné prostredie pre blízkeho s demenciou. Maximalizujete tak šance, že sa počas Štedrého večera bude každý dobre baviť. Inšpiráciu môžete načerpať z textu neurovedkyne Wilsonovej. Spísala totiž štyri rady, ktoré vám môžu pomôcť, ak máte medzi blízkymi osobu s demenciou.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti o zdraví:

  • Nebezpečenstvo benzodiazepínov: Lieky ako Stilnox a Neurol môžu už po krátkom čase užívania vyvolať závislosť. Zo závislosti od sedatív a hypnotík sa podľa celoslovenskej štatistiky z Národného centra zdravotníckych informácií liečilo iba 129 pacientov. To však zďaleka nemusí byť komplexný obraz. Skúsenosti z celého západného sveta totiž ukazujú, že problém je oveľa väčší.
  • Návod na dlhovekosť: Iva Holmerová je pre mnohých vizionárkou. Tušila, že ľudia sa začnú zaujímať o kvalitnejšiu starobu, a tak sa tejto oblasti venuje už takmer tri desaťročia. Dnes je jednou z najvýznamnejších českých odborníčok na dlhovekosť a jej výskum sa snaží zistiť, ako udržať mentálnu kapacitu človeka v dobrej kondícii aj vo vyššom veku.
  • Mucha v hrubom čreve: Návšteva lekára občas nebýva len rutinnou záležitosťou, ale môže priniesť aj nečakané prekvapenie. Jeden prekvapivý objav čakal aj na lekárov v americkom štáte Missouri. Počas bežnej kolonoskopie našli v hrubom čreve 63-ročného pacienta živú muchu.

Rozhovory ZKH

Ako sa pozerá na kroky ministerky Martiny Šimkovičovej? Čo hovorí na 300-tisíc eur na strechu filharmónie? A čo pre RTVS znamená škrtnutie viac ako 50 miliónov v rozpočte? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej so Silviou Hroncovou, exministerkou kultúry.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Mäso so sviežou chuťou. Pripravte si kuracie prsia v citrónovej omáčke.

Dnes očakávame

  • Pokračuje schôdza parlamentu
  • Súdna rada sa bude zaoberať návrhom na odvolanie jej predsedu Jána Mazáka
  • Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií prerokuje návrh na začatie konania voči ministerke kultúry Martine Šimkovičovej
  • Verejné zasadnutie o obnove konania pre odsúdeného Ladislava Bašternáka
  • Na klimatickej konferencii COP 28 v Dubaji by mali schváliť záverečnú rezolúciu

Dnes v histórii

Nankinský masaker: Po páde čínskeho hlavného mesta Nanking začalo 13. decembra 1937 niekoľko týždňov trvajúce besnenie japonských vojakov, ktoré si vyžiadalo okolo 300 000 obetí. Masaker je považovaný za jedno z najhorších vojnových zverstiev v dejinách.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 573
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 874
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 682
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 760
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 272
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 949
  7. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 845
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 561
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Futbalisti FC Tatran Prešov.

Liptovský Mikuláš mal byť po jeseni najväčším rivalom Prešova v boji o priamy postup, no už stráca aj na druhé miesto


Marie Bouzková.

BRATISLAVA.


Reuters
Marek Janečka.

Bývalí spoluhráči sú už športoví riaditelia.


Hokejisti HC Košice po postupe cez HKM Zvolen do finále play-off Tipos extraligy.

Mrzí ma, že končíme, lebo viem, čo by sa stalo, kebyže vyhráme, reagoval Viedenský.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu