Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala Trestný zákon, aj keď ho kritizuje. Chce poskytnúť ústavným sudcom čo najviac času na jeho posúdenie. Koalícia však môže rozhodnutie súdu zmariť. Predseda parlamentu Peter Pellegrini a minister spravodlivosti Boris Susko môžu súdu znemožniť, aby o zákone rozhodol včas.
Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj zomrel v piatok vo väzenskej kolónii na Sibíri. Vo štvrtok sa pritom ešte na videu usmieval. Svetoví politici vinia z jeho smrti ruského prezidenta Vladimira Putina.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Smer a Hlas môžu Ústavnému súdu znemožniť, aby o Trestnom zákone rozhodol včas
- O darcoch Pellegriniho kampane sa tento rok nič nedozvieme. Na transparentnom účte ich blokuje
- Rusko umlčalo ďalšieho kritika. Alexej Navaľnyj zomrel v trestaneckej kolónii
- Vytriezvenie z Applu. Buffett, Soros aj Gates sa zbavujú výrobcu iPhonov
- Calzona sa má stať trénerom Neapola, tvrdí zdroj z Talianska
- Vedkyňa: Hľadáme biomarker k autizmu. Jednou z ciest môžu byť odtlačky prstov
Smer a Hlas môžu Ústavnému súdu znemožniť, aby o Trestnom zákone rozhodol včas

Ihneď, ako prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že napadne vládnu novelu Trestného zákona na Ústavnom súde, premiér Robert Fico zo Smeru reagoval, že urobí všetko preto, aby aj tak vstúpila do účinnosti.
Koalícia má vďaka predsedovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu z Hlasu a ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi zo Smeru možnosti, ako Ficov cieľ dosiahnuť. Obaja môžu ovplyvniť, kedy novela Trestného zákona, ktorú prezidentka podpísala, vyjde v Zbierke zákonov. Bez tohto aktu Ústavný súd nemôže pozastaviť účinnosť zákona. Koalícia by tak mohla docieliť, aby súd nestihol vydať rozhodnutie skôr, než zákon vstúpi do účinnosti.
Stalo by sa tak vtedy, keby Pellegrini zaslal zákon na zverejnenie v Zbierke zákonov ministerstvu až 29. februára, čo mu zákon povoľuje. Ministerstvo môže čakať ďalších 15 dní, kým zákon publikuje.
Ak ústavní sudcovia nepozastavia účinnosť zákona do 15. marca, kriminálnici si budú môcť uplatniť úľavy, ktoré koalícia v zákone presadila – nižšie trestné sadzby za ekonomickú kriminalitu a kratšie premlčacie lehoty aj po znásilneniach.
- Vyčerpávajúca šachová partia: Základná otázka ostala stáť len na tom, či sa naozaj na hulváta takýto zásadný zákon vôbec pred Ústavný súd nedostane. To by sa bolo stalo, keby prezidentka šla podľa Ficových plánov. A teda musela podpísať, s čím nesúhlasí, a nech sa deje, čo sa má. A teraz šup na Ústavný súd, píše Nataša Holinová.
- Neexistuje iná alternatíva: Kritika, že Čaputovej súhlas si súd vyloží ako argument proti nej samej, nemá nárok. Aj keby nešlo o podsúvanie, že súd bude rozhodovať politicky, tak prinajmenšom preto, že to, že 15. marca nadobudnú účinnosť nevratné skutočnosti s prezumpciou protiústavnosti takej sily, neexistuje iná alternatíva než predbežné pozastavenie, píše Peter Schutz.
O darcoch Pellegriniho kampane sa tento rok nič nedozvieme. Na transparentnom účte ich blokuje

Prezidentskí kandidáti Andrej Danko, Ivan Korčok či Štefan Harabin v kampani dostávajú aj jednocentové dary. Príspevky, často s posmešnými odkazmi, nespĺňajú zákonné podmienky daru, takže ich musia vrátiť, čo im spôsobuje nepríjemnosti. Napríklad Danko už dostal viac ako tisícku takýchto darov, ktoré musí vrátiť.
„Na semafor“, píšu ľudia Dankovi, ktorý nedávno v noci havaroval a ušiel z miesta činu. „Na vreckovky po prehre,“ napísal zas niekto Korčokovi.
Jednocentové, no už ani žiadne iné dary sa nedajú poslať na otvorený účet favorita volieb Petra Pellegriniho. Denník SME na to upozornil čitateľ. Skúšobná platba bola skutočne odmietnutá. Na začiatku kampane pritom Hlas tvrdil, že ju bude financovať aj z darov sympatizantov, a to isté hovorí aj teraz.
Pellegrini si transparentný účet zriadil v Slovenskej sporiteľni. Banka sa ku konkrétnym klientom pre bankové tajomstvo nechcela vyjadrovať, no potvrdila, že majiteľ otvoreného účtu má možnosť nastaviť si ho tak, aby neprijímal platby.
V krátkosti z domova:
- Prezidentka nie je poštár: Prezidentka Zuzana Čaputová naznačila, že novela Trestného zákona je ušitá na mieru niektorým poslancom vládnej koalície, ktorí sú trestne stíhaní, napríklad Tiborovi Gašparovi. S vymenovaním jeho syna Pavla za šéfa SIS sa podľa vlastných slov nebude ponáhľať, ak ho vôbec vymenuje. V reakcii na urgenciu koalície v tejto veci odkázala, že „nie je poštár“.
- Luxusná vila Gašpara juniora: Na ulici medzi vilkami z čias socializmu v lukratívnej časti Nitry pod Zoborom je nový luxusný dom Pavla Gašpara neprehliadnuteľný. Z akých peňazí a za koľko nehnuteľnosť kúpil, nie je známe. Gašpar počas doterajšej kariéry nemal zamestnania, v ktorých by mohol nadštandardne zarobiť.
- Šeparnev spoznal trest: Bývalý inštruktor streľby na policajnej akadémii Vladimír Šeparnev dostal štvorročnú podmienku, ako aj zákaz vykonávať povolanie, kde by manipuloval so zbraňami. Postrelenej študentke musí zaplatiť bolestné vo výške viac ako 48-tisíc eur. Napriek tomu, že ju bývalý učiteľ prosil o odpustenie, nikdy mu to neodpustí.
Rusko umlčalo ďalšieho kritika. Alexej Navaľnyj zomrel v trestaneckej kolónii

V roku 2012 označil denník Wall Street Journal ruského opozičného politika Alexeja Navaľného za „človeka, ktorého sa Vladimir Putin najviac bojí“. Navaľnyj prežil niekoľkonásobné otrávenie aj vysoké tresty spolitizovaných súdov.
V piatok oddelenie Federálnej väzenskej služby v Jamalskoneneckom autonómnom okruhu na severe Ruska oznámilo, že opozičný politik a aktivista je mŕtvy.
Zomrel v trestaneckej kolónii vo veku 47 rokov. Podľa väzenskej služby upadol do bezvedomia po prechádzke, propagandistická televízia RT hovorí o smrti na následky krvnej zrazeniny.
Ešte v stredu sa pritom Navaľnyj stretol s právnikmi a všetko bolo v poriadku, tvrdí jeho právnik Leonid Soloviov. Na poslednom videu zo štvrtkového súdu sa ešte Navaľnyj usmieval. Protikorupčný kanál VChK-OGPU tvrdí, že správa väzenskej služby o Navaľného úmrtí sa na webe objavila dve minúty po oficiálnom čase smrti. Ruskí opoziční aktivisti aj novinári pripisujú Navaľného smrť Putinovmu režimu.
- Rodina sa nemôže dostať k telu: Navaľného matke po príchode do trestaneckej kolónie povedali, že príčinou smrti jej syna bol „syndróm náhleho úmrtia“. Vyšetrovatelia zároveň oznámili, že telo nebude príbuzným vydané, kým sa neskončí vyšetrovanie.
- Reakcie zahraničných politikov: Viacerí svetoví politici vo svojich prvých reakciách zdôraznili, že správa o Navaľného smrti by mala znieť inak. Navaľnyj nezomrel vo väzení. Zabila ho brutalita Kremľa a jeho snaha umlčať opozíciu za každú cenu.
- Najväčšie zatýkanie od mobilizácie: Takmer 360 ľudí už bolo zatknutých pri zhromaždeniach, ktoré sa konali zhruba v tridsiatke ruských miest na Navaľného počesť. Ide o najväčšie zatýkanie od septembra 2022 počas protestov proti čiastočnej mobilizácii.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Avdijivka padla do rúk okupantov: Ukrajinské sily sa stiahli z Avdijivky, pretože situácia v meste sa v posledných dňoch značne zhoršila. Ide o najväčšiu zmenu na fronte od mája 2023, keď Rusi po dlhých krvavých bojoch dobyli Bachmut. Inštitút pre štúdium vojny uviedol, že stiahnutie z Avdijivky sa odohralo „relatívne kontrolovane“. Ruské sily prevzali nad mestom úplnú kontrolu.
- Zodpovednosť za pád Avdijivky: Americký prezident Joe Biden v telefonickom rozhovore s ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským vyhlásil, že za pád Avdijivky môže nečinnosť Kongresu USA a jeho doterajšie neschválenie vojenskej pomoci pre Kyjev.
- Ofenzíva pri Avdijivke pokračuje: Ruská ofenzíva v oblasti Avdijivky pokračuje aj po tom, ako ruské sily toto mesto úplne ovládli. Zhodujú sa na tom ukrajinské aj ruské zdroje. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vyhlásil, že ruské sily nedovolia Ukrajincom opevniť sa na nových pozíciách.
- Odrazenie veľkého útoku v Záporoží: Ukrajinská armáda uviedla, že jej vojaci odrazili veľký ruský útok v Záporožskej oblasti. Na ruskej strane padlo asi 70 vojakov a zničených bolo 18 kusov techniky vrátane troch tankov.
- Zostrelenie ruských lietadiel: Ukrajinské letectvo v sobotu oznámilo zostrelenie troch ruských lietadiel na východe krajiny. Podľa neho išlo o stíhačku Su-35 a dva bombardéry Su-34. V nedeľu oznámilo zostrelenie ďalšieho ruského stíhacieho bombardéra Su-34.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Prečo Rusko zabilo Navaľného
- Foreign Affairs: Ako Navaľnyj zmenil Rusko
- Project Syndicate: Osamelá smrť Alexeja Navaľného
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Vytriezvenie z Applu. Buffett, Soros aj Gates sa zbavujú výrobcu iPhonov

Po skončení každého štvrťroka musia manažéri veľkých hedžových fondov zverejniť takzvaný 13F Report. V ňom detailne opisujú, čo do svojich portfólií nakúpili a čo z nich predali. Vydávajú ho vždy 45 dní po skončení štvrťroka. Pozreli sme sa na to, aké transakcie majú na konte veľké investičné skupiny v poslednom kvartáli vlaňajška, teda od októbra do decembra 2023.
Kým v treťom kvartáli bola nadácia Bill & Melinda Gates Trust, ktorá spravuje majetok spoluzakladateľa Microsoftu, na nákupoch, v poslednom štvrťroku odpredávala 51 akciových titulov. Okrem technologických firiem ako Apple, Meta, Amazon, Broadcom, Cisco či Alphabet sa zbavovala zbrojárskych spoločností Lockheed Martin a RTX či ropných korporácií Exxon a TotalEnergies.
Aj Warren Buffett znižoval pozície v Appli, ktorý v jeho portfóliu dlhodobo dominuje. Ide síce „len“ o jedno percento jeho podielu, ale znamená to desať miliónov akcií. Pri predajnej cene 192 dolárov to predstavuje takmer dve miliardy dolárov. Buffett znižoval pozície v Appli aj koncom roka 2020 (predal vtedy 57 miliónov akcií) a neskôr povedal, že to bola „pravdepodobne chyba“.
Svoje akcie Applu a automobilky General Motors koncom minulého roka úplne odpredal aj George Soros.
V krátkosti z ekonomiky:
- Chamtivosť je pri bitcoine silná: Najnovší ošiaľ okolo bitcoinu, ktorého cena nedávno vystúpila nad 50-tisíc dolárov, spustila možnosť jeho nákupu cez investičné fondy v USA. Právnik Marek Bočánek pre INDEX hovorí, že bežného investora nezaujímajú dôvody rastu do hĺbky, ale iba percentá.
- Vyššia daň ako trest za úspech: Zavedenie tretej sadzby dane z príjmu pre bohatých a úspešných možno nazvať trestom za úspech. Zhodujú sa na tom viacerí analytici. Rozpočet to podľa nich nezachráni, ale ekonomiku poškodí v mene financovania neefektívnych výdavkov ako je neadresná podpora cien energií, či trinásty dôchodok.
- Boj proti volebným dezinformáciám: Najväčšie technologické spoločnosti ako Microsoft, Google, Amazon a ďalšie podpísali pakt o boji proti volebným dezinformáciám. Zaviazali sa, že prijmú „primerané preventívne opatrenia“, aby zabránili používaniu nástrojov umelej inteligencie na narušenie demokratických volieb na celom svete.
Calzona sa má stať trénerom Neapola, tvrdí zdroj z Talianska

Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Francesco Calzona sa má stať kormidelníkom SSC Neapol. Informoval o tom na sociálnej sieti X taliansky novinár Matteo Moretto, podľa ktorého Calzona akceptoval ponuku talianskeho klubu. V minulosti už v Neapole pôsobil ako asistent trénera Maurizia Sarriho i Luciana Spallettiho.
Calzona sa stal trénerom slovenskej reprezentácie v lete 2022. Hoci prvé výsledky národného tímu pod jeho vedením boli rozpačité, slovenská reprezentácia napokon úspešne zvládla kvalifikáciu na EURO 2024.
Slováci spečatili postup už kolo pred koncom a navyše pred vlastným publikom, čo sa im v minulosti nikdy nepodarilo. Hráči si Calzonov prístup i systém pochvaľovali, hra národného tímu dostala fazónu.
V hre je vraj možnosť, že Calzona bude trénovať naraz Neapol i slovenskú reprezentáciu. Nie je to ojedinelý jav, v minulosti takto fungoval trebárs Holanďan Guus Hiddink, ktorý naraz viedol PSV Eindhoven i Austráliu, respektíve neskoršie Chelsea a Rusko. Istý čas podobne fungoval aj Fatih Terim, ktorý bol kormidelníkom Galatasarayu i tureckej reprezentácie.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Vedkyňa: Hľadáme biomarker k autizmu. Jednou z ciest môžu byť odtlačky prstov

Vo svete je mnoho vecí, ktoré spolu zdanlivo nesúvisia. Ale pritom je opak pravdou. Jedným z príkladov môže byť súvis medzi odtlačkami prstov a autizmom, čo je neurovývinová porucha.
„Odtlačky prstov sa často skloňujú najmä v súvislosti s rôznymi genetickými syndrómami. Patrí to do súboru znakov pri opísaní nejakého syndrómu. Napríklad pri Downovom syndróme vidíme iné usporiadanie dlaňových rýh. Je známe, že sa líšia od bežnej populácie,“ hovorí pre SME antropologička Klaudia Kyselicová, ktorá pracuje v Akademickom centre výskumu autizmu a vo Fyziologickom ústave Lekárskej fakulty Univerzity Komenského.
Tvrdí, že autizmus je diagnóza, ktorá postihuje celú rodinu. Aj preto je dôležitá inklúzia. No zabezpečiť ju je nesmierne náročné. Expertka to ukazuje na jednoduchom príklade.
„Situácia reálne vyzerá tak, že mnohé z detí s poruchami autistického spektra, keď majú pridružené ochorenia, nie sú schopné navštevovať lekárov, špecialistov, ale ani absolvovať základné vyšetrenia. Je to nenormálne náročné.“
V krátkosti o zdraví:
- Fungovanie buniek v penise: Erekcia je pomerne komplikovaný dej. Dokazuje to aj odborná štúdia vedcov z Karolínskeho inšitútu vo Švédsku. Zisťovali v nej, aká je v celom tomto procese úloha najpočetnejších buniek v penise - fibroblastov, o ktorých sme doposiaľ vedeli len málo.
- Pika syndróm u detí: Nová štúdia ukázala, že u detí, ktoré trpia nechutenstvom, majú prieberčivé jedenie alebo sa, naopak, prejedajú, je väčšia pravdepodobnosť výskytu syndrómu pika. Pre zlepšenie podpory pre tých, ktorí zažili tento syndróm, treba pochopiť jeho prevalenciu v populácii.
- Prečo námaha zlepšuje náladu: Mechanizmus, ktorým svalová aktivita vyháňa z mozgu pochmúrnosť, je zahalený tajomstvom. Teraz to aspoň čiastočne odhalili čínski vedci. Pozreli sa na to, čo sa deje v mozgoch laboratórnych potkanov, ktoré sa pohybovali v rotujúcom kolese.
Podcasty SME
- Dobré ráno sobota: Čaputová urobila jediný logický krok
- TECH_FM: Vytvorili hybridnú ryžu s bunkami mäsa
- Vertigo: Bob Marley roztancoval divákov. Madame Web ich skôr ničí
- Klik: Ako umelá inteligencia prerastie ChatGPT
- Knižná revue: Slovenský knižný trh sa občas správa ako počasie. Je nevyspytateľný
- Dejiny: Ženy, ktoré nasledovali Stalina
Karikatúra

Recept dňa

Máte chuť na fastfood? Vyberte si z našich nápaditých receptov na domáci hamburger.
Dnes očakávame
- Andrej Danko chce navrhnúť „radikálne a tvrdé riešenie na zmenu vo vedení RTVS“
- Hlavné pojednávanie s oligarchom Norbertom Bödörom v kauze Valčeky
- Ursula Von der Leyenová má oznámiť opätovnú kandidatúru za predsedníčku Európskej komisie
- Protest poľnohospodárov v Prahe
Dnes v histórii

Na obežnú dráhu bol 19. februára 1986 vypustený základný blok vesmírnej stanice Mir. Bola to prvá sovietska, resp. ruská permanentne obývaná vesmírna stanica. Vybudovali ju na obežnej dráhe prepojením modulov Mir, Kvant-1, Kvant-2, Kristal, Spektrum, Priroda a DM, ktoré boli do vesmíru oddelene vypustené v rokoch 1986 až 1996.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
