Predseda parlamentu Peter Pellegrini znemožnil diskusiu o zmene štatútu SIS, opozícia hovorí o návrate mečiarizmu. Výbor na kontrolu SIS sa nemohol konať, pretože Pellegrini neprerušil rozpravu v pléne. Znovu sa má stretnúť dnes.
Vyšehradská štvorka summit v Prahe prežila. Premiéri štyroch stredoeurópskych štátov sa zhodli na tom, že išlo o jeden z najťažších spoločných summitov. Po ňom išli Robert Fico a Viktor Orbán za Milošom Zemanom, Donald Tusk za Petrom Pavlom.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Pellegrini zmaril výbor na kontrolu SIS. Podľa poslancov by Gašpar mladší nemal dostať ani previerku
- Generálna prokuratúra zrušila cez paragraf 363 obvinenie Ciriakovi z kauzy Rozuzlenie
- Choď domov do Ruska, kričali na Fica. Vyšehrad žije, odkázal v Prahe Orbán
- Megainvestícia definitívne padla. Bosch v Prešove končí a ľudí prepustí
- Bude účasť na olympiáde trestný čin? Rusko chce určovať podmienky štartu na OH v Paríži
- Ocenenie Európske auto roka 2024 vyhral elektrický Renault Scenic
Pellegrini zmaril výbor na kontrolu SIS. Podľa poslancov by Gašpar mladší nemal dostať ani previerku

Predseda parlamentu Peter Pellegrini zmaril možnosť zasadnutia výboru na kontrolu činnosti SIS. Počas rokovania parlamentu nedal prestávku na to, aby sa poslanci mohli stretnúť s povereným riaditeľom SIS, ktorý bol už na ceste.
„Keďže prestávka, ktorá mala byť o dvanástej, bola zrušená, tak výbor jednoducho nemohol zasadať,“ vysvetlila predsedníčka výboru Mária Kolíková. Výbor sa pokúsi otvoriť dnes ráno, môže sa však zopakovať rovnaká situácia.
Poslanci mali s povereným námestníkom Tomášom Rulíškom diskutovať o zmene štatútu tajnej služby, ktorú schválila vláda. Zmenou vláda podľa Kolíkovej dosadí na čelo SIS Pavla Gašpara, a tak obíde prezidentku, ktorá jeho vymenovanie odkladala.
Práve Rulíšek musel zmenu štatútu vláde predložiť. Kolíková sa ho preto chcela opýtať, ako sa vyrovnal so zákonnosťou. Ak sa Gašpar dostane do SIS, musí sa vzdať pozície štátneho tajomníka na ministerstve spravodlivosti. Kolíková však pochybuje o tom, či by mal Gašpar vôbec dostať bezpečnostnú previerku.
Generálna prokuratúra zrušila cez paragraf 363 obvinenie Ciriakovi z kauzy Rozuzlenie

Kauza Rozuzlenie hovoriaca o cielenom spochybňovaní dôležitých káuz môže byť v ohrození. Generálna prokuratúra zrušila cez paragraf 363 obvinenie expríslušníkovi SIS Martinovi Ciriakovi a spochybnila procesný postup pri obvinení ďalších dvoch ľudí.
„Prokurátor zrušil obvinenie v celom rozsahu,“ povedal Ciriakov obhajca Namir Alyasry. Rozhodnutie mu doručili iba krátko pred uplynutím polročnej lehoty. Ciriak bol dosiaľ obvinený zo založenia zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a taktiež z marenia spravodlivosti.
Generálny prokurátor Maroš Žilinka má ešte na stole obdobné žiadosti aj od ďalších ľudí stíhaných v tejto kauze, a to vrátane exšéfa tajnej služby Vladimíra Pčolinského a tiež stále aktívneho riaditeľa Národného bezpečnostného úradu Romana Konečného. Sám však v prípade nekoná a o 363-kách rozhoduje jeho námestník Jozef Kandera.
Kauzu Rozuzlenie otvorila polícia vlani v auguste. Nik zo skupiny obvinených pre ňu nešiel do väzby, jedine Michal Aláč musel pre obvinenie prakticky hneď skončiť vo funkcii šéfa SIS. Naopak, na čele NBÚ naďalej ostal Konečný, ktorý je prakticky neodvolateľný.
V krátkosti z domova:
- Prezidentský denník: Najpopulárnejší prezidentský kandidát Peter Pellegrini sa nenecháva vystaviť kritickým otázkam. Diskusiám, do ktorých v minulosti vstúpila súčasná prezidentka, sa po celý čas vyhýba. Hlavný Pellegriniho súper Ivan Korčok preto tvrdí, že Pellegrini sa chce do paláca „premlčať“.
- Vyšší rozpočet pre matičiarov: Matica slovenská sa verejne zastala ministerky kultúry za SNS Martiny Šimkovičovej a jej Slovenské národné noviny šíria provládnu propagandu. Ministerstvo kultúry jej zas zvýšilo rozpočet o štvrtinu. V tomto roku dostala Matica zo štátneho rozpočtu dva milióny eur.
- Z tvrdej basy podmienka: Ako štátni zamestnanci mali lukratívne platy a výhody. Sú tiež podozriví, že brali úplatky a neslúžili občanom, ale „našim ľuďom“, či dokonca zločinu. Nadácia Zastavme korupciu analyzovala vyše 20 profilových káuz, v ktorých Úrad špeciálnej prokuratúry už podal obžalobu a zistila, ako sa v nich menia trestné sadzby.
Choď domov do Ruska, kričali na Fica. Vyšehrad žije, odkázal v Prahe Orbán

Keď limuzína so slovenským premiérom Robertom Ficom zastavila pred Lichtenštajnským palácom na pražskej Malej Strane, pred začiatkom summitu krajín V4 na neho a maďarského premiéra Viktora Orbána čakala skupina demonštrantov. „Fico a Orbán, zbabelé putinovské podržtašky“ a „Fico, choď domov do Ruska“, hlásali ich transparenty.
Slovenský premiér prišiel protestujúcim zamávať a potom odišiel na prvé rokovanie predsedov vlád Vyšehradskej štvorky za posledné dva roky. Aj keď v český aj poľský premiér ostro reagovali na Ficove slová ohľadom Ukrajiny a poľský premiér Donald Tusk spochybňoval, či má spolupráca Vyšehradskej štvorky vôbec zmysel, v Prahe už volili zmierlivejšie slová.
Premiéri štyroch stredoeurópskych štátov sa však zhodli na tom, že išlo o jeden z najťažších spoločných summitov a že rozpory najmä v otázke pomoci Ukrajiny sú medzi nimi naozaj veľké.
Slovensko, Poľsko, Maďarsko a Česko však budú v tomto formáte rokovať aj naďalej. „Vyšehrad žije, Vyšehrad je dôležitý a rozdiely sme schopní akceptovať,“ odkázal Viktor Orbán. Rozdielne názory však bolo cítiť aj na tlačovej konferencii.
- Ficov mier je ruský mir: Kľúčová otázka, na ktorú Fico vo svojom blúznení neodpovedá, znie, ako si to často spomínané zastavenie bojov a mier na Ukrajine predstavuje. A tak sú len dve možnosti. Buď je Fico absolútny pokrytec, alebo ruský kolaborant, píše Jakub Filo.
- Geopolitický autista v Paríži: Úplne od veci, nikým nevyžiadaná a obsahu konferencie nezodpovedajúca reč Fica, že aj keby prišiel o post premiéra (?) „nebude nikdy súhlasiť s vyslaním slovenských vojakov na Ukrajinu“, je explicitnou ilustráciou márnosti a popletenosti geopolitického autistu, ktorý strháva krajinu do izolácie a zóny ruského vplyvu, píše Peter Schutz.
- Macron nahral Ficovi: Macron po hovoroch s Putinom síce pochopil, že tento odroň rozumie len sile, ale akoby nepochopil, že je takých na svete viac. Takže: Fica si na porady tohto typu nielenže nevoláme, netreba mu o nich ani hovoriť. Kto ho tu má potom počúvať?! Píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Koalícia pre dodávky rakiet: Francúzsky prezident Emmanuel Macron ohlásil vznik koalície pre dodávky rakiet stredného a dlhého doletu krajine čeliacej ruskej agresii. Na stretnutí hláv štátov a vlád v Paríži nepanovala zhoda, pokiaľ ide o prípadné vyslanie vojakov západných krajín, uviedol Macron. Doplnil však, že v dynamike vývoja v budúcnosti nemožno „nič vylúčiť“.
- Západné jednotky na Ukrajine: Predstavitelia vlád Británie, Nemecka a Španielska vyjadrili svoje odmietavé stanovisko k myšlienke vyslania jednotiek európskych štátov na Ukrajinu. Ani NATO podľa jej šéfa Jensa Stoltenberga neplánuje poslať bojové jednotky na Ukrajinu.
- Taktika otvorených prstov: Rusi prešli na taktiku, ktorá sa označuje ako otvorené prsty. Po dobytí Avdijivky presúvajú vojakov na ďalšie miesta frontu, na ktorých silno a v podstate bez prerušenia útočia. Front je od severu v Luhanskej oblasti až k Čiernemu moru dlhý viac ako tisíc kilometrov.
- Miliardy pre Ukrajinu: Poslanci Európskeho parlamentu výraznou väčšinou hlasov schválili navýšenie viacročného rozpočtu Únie do roku 2027, vrátane poskytnutia 50 miliárd eur Ukrajine. Kyjev by mal dostať v najbližších štyroch rokoch 33 miliárd vo forme pôžičiek a 17 miliárd dotácií.
- Švédsko v NATO: Švédsko do aliancie prinesie malé, ale veľmi schopné ozbrojené sily. Majú k dispozícii pätnásťtisíc vojakov v aktívnej službe, takmer stovku stíhačiek Gripen a námorníctvo s modernými konvenčnými ponorkami. K tomu vysoko uznávané spravodajské služby a rozvinutý obranný priemysel.
Zo zahraničných webov:
- SPIEGEL International: Každodenná represia a rezignácia: Ako Vladimir Putin ovláda Rusov
- The New York Times: Rusko sa na Ukrajine posúva vpred smrť za smrťou
- Foreign Affairs: Ukrajinské plytčiny: Kde sa stretávajú americké ilúzie a veľmocenská politika
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše aj o tom, ako hovoriť o ťažkých veciach v živote. Odoberať >
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Megainvestícia definitívne padla. Bosch v Prešove končí a ľudí prepustí

Mala to byť veľká investícia, ktorá dá prácu štyrom až ôsmim tisíckam ľudí. Tak závod spoločnosti Bosch pri Prešove za stovky miliónov eur ohlasoval v lete 2022 vtedajší minister hospodárstva Richard Sulík. Vyrásť mal v priemyselnom parku Záborské, pre ktorý schválili aj štatút významnej investície. Bosch tam plánoval výrobu elektromotorov do bicyklov.
Už na jeseň však investičný plán nemecká spoločnosť zrevidovala. Narazila totiž na problémy s výkupom pozemkov, na ktorých mala stáť pôvodná fabrika. Následne výstavba závodu zamrzla.
Bosch si však v Prešove na prechodné obdobie prenajal priestory, kde pracuje približne štyristo ľudí. Oveľa väčšie ťažkosti však firme priniesol cyklický prepad dopytu po elektrobicykloch. Bosch preto zamestnancom oznámil, že bude prepúšťať a ukončí výrobu.
Bosch za hlavné dôvody označuje trhové faktory. Nemecká firma sa totiž prerátala. S cieľom uspokojiť zvýšený dopyt po elektromotoroch plánovala rozširovať svoju výrobu o fabriku pri Prešove. Následne však zistila, že dopyt po elektromotoroch sa nezvyšuje tak, ako predpokladala, a preto prešovský závod nepotrebuje.
V krátkosti z ekonomiky:
- Neschválenie výdavkových limitov: Poslanci neschválili nové limity verejných výdavkov na roky 2024 až 2027. Ide o mimoriadne znepokojivou správou pre ďalší vývoj verejných financií, uviedla Rada pre rozpočtovú zodpovednosť pričom pripomenula, že verejné financie sa aktuálne nachádzajú v nepriaznivom stave.
- Povinná registrácia na platenie DPH: Minimálna hranica obratu pre povinnú registráciu na platenie dane z pridanej hodnoty sa nezvýši zo súčasnej úrovne 49 790 eur na 75-tisíc eur. Návrh novely zákona o dani z pridanej hodnoty z dielne opozičnej SaS parlament neposunul do druhého čítania.
- Zahrievané tabakové výrobky: Predaj zahrievaných tabakových výrobkov s arómou bude od roku 2025 zakázaný. Vyplýva to z novely zákona o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov a súvisiacich výrobkov, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Nová legislatíva súvisí s transpozíciou európskej smernice.
Bude účasť na olympiáde trestný čin? Rusko chce určovať podmienky štartu na OH v Paríži

V decembri Medzinárodný olympijský výbor oznámil, že na olympijských hrách v Paríži budú môcť súťažiť aj ruskí športovci. No ako neutrálni športovci, teda bez štátnych symbolov, a ak splnia podmienky neutrality. Nepodporovali vojnu na Ukrajine, nie sú členmi silových zložiek ani klubov, ktoré pod ne patria.
Toto rozhodnutie vyvolalo nevôľu vo viacerých národných olympijských výboroch. Kritizovali ho aj Ukrajinci. Ruská agresia na Ukrajine nepoľavuje a pre mnohých je stále veľmi náročné stretávať sa s nimi na súťažiach.
V decembri platilo, že na parížske hry sa kvalifikovalo sedem športovcov z Ruska. Samotní športovci sa k účasti v Paríži veľmi nevyjadrovali. Častejšie to boli prezident Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov alebo minister športu Oleg Maticyn. Dva mesiace nič nenasvedčovalo tomu, že by sa ruskí športovci dobrovoľne zriekli účasti v Paríži.
Ruský olympijský výbor však vydal emotívne vyhlásenie, v ktorom varoval športovcov pred účasťou na olympijských hrách. Za porušenie tohto odporúčania, môže hroziť športovcom stíhanie. Je reálne, že viacerí športovci, ktorí mali šancu v Paríži súťažiť, o to prídu.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Ocenenie Európske auto roka 2024 vyhral elektrický Renault Scenic

Anketa Európske auto roka má 60. výročie a oslávila ho vyhlásením víťaza a spustením ženevského autosalónu na výstavisku Palexpo. Podujatie sa obnovilo po štvorročnej prestávke, ktorú v roku 2020 tesne pred otvorením autosalónu spustilo vypuknutie pandémie ochorenia covid-19. Vlani sa automobilovú šou podarilo zorganizovať mimo Európy, v ďalekom Katare.
Aj tento rok porota zložená z 58 automobilových novinárov z 22 krajín vrátane Turecka vyberala najlepšie nové auto, ktoré v uplynulých mesiacoch prišlo alebo prichádza na trh. Krajiny mali v porote rôzny počet členov, najväčšie až šesť, iné iba jedného. Slovensko stále ostáva bez zastúpenia.
Do finálovej zostavy sa tentoraz dostalo sedem modelov - BMW Radu 5, čínsky BYD Seal, Kia EV9, Peugeot 3008, Renault Scenic, Toyota C-HR a Volvo EX30.
Počas vyhlasovania výsledkov v rámci sčítavania hlasov za jednotlivé krajiny viackrát viedlo BMW Radu 5, no nakoniec vyhral Renault Scenic, ktorý získal 329 bodov. BMW Radu 5 od poroty dostalo 308 bodov, na treťom mieste sa ocitol Peugeot 3008 so 197 bodmi.
Auto novinky v skratke:
- MG 3 prekvapilo pohonom: Prvé informácie v médiách hovorili o tom, že nové MG 3 bude dostupný elektromobil, potom však prišli správy len o pohone s benzínovým motorom. Nakoniec ani táto informácia nebola celkom správna, pretože MG 3 prichádza ako prvý full-hybrid značky.
- Test Hondy CR-V: So šiestou generáciou Hondy CR-V sa prvýkrát na európskom trhu objavuje aj plug-in hybrid. Nie každému výrobcovi sa na prvú vydaril, preto nás v redakčnom teste zaujímalo, ako je na tom Honda. Oproti viacerým konkurentom sa automobilka vydala trochu iným smerom.
- Renault 5 je späť: Renault na ženevskom autosalóne ukradol šou alebo skôr zachraňuje výstavu, ktorá sa ešte stále zviecha z krízy po covide. Francúzska značka má na podujatí najväčší stánok a má čo ukázať. Hlavnou hviezdou je svetová premiéra Renaultu 5.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Spolitizované mimovládky? Podľa vlády medzi ne patrí aj linka pomoci
- Vizita: Ako starnúť zdravo a bez prokrastinácie?
- SND - Sme Národné: Opera SND uvádza Hubičku. Prvé dielo, ktoré Smetana napísal ako hluchý
Karikatúra

Recept dňa

Kuracie mäso môže chutiť exoticky vďaka koreninám, ktoré tak radi používajú obyvatelia Indie.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu
- Osobitný kontrolný výbor parlamentu na kontrolu činnosti SIS
- Výjazdové rokovanie vlády v Michalovciach
- Julija Navaľná vystúpi v pléne Európskeho parlamentu
- Nobelov výbor zverejní nominácie na Nobelovu cenu za mier
Dnes v histórii

28. februára 1933 podpísal nemecký ríšsky prezident Paul von Hindenburg nariadenie Na ochranu ľudu a štátu, čím zrušil ústavou garantované základné práva. Nariadenie slúžilo gestapu a SS ako legitimácia na vykonávanie teroru.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
