Dôležité informácie o eurovoľbách 2024
Všetky dôležité informácie o voľbách poslancov do Európskeho parlamentu nájdete na týchto odkazoch:
- Eurovoľby 2024: Správy, kandidátky a prieskumy
- Kedy budú prvé a kedy kompletné výsledky volieb
- Kompletné výsledky musia tajiť 25 hodín. Eurovoľby sú iné ako všetky ostatné
Sledujte s nami naživo priebeh a výsledky eurovolieb 2024 (minúta po minúte)
Predbežné neoficiálne výsledky hovoria viacero dôležitých vecí, tvrdí predseda hnutia PS Michal Šimečka.
Podľa šéfa progresívcov sa potvrdilo, že na Slovensku je možné poraziť stranu Smer-SD. Šimečka to označil za dôležitú vzpruhu pre ľudí do najbližšieho obdobia. Považuje to tiež za odkaz voličov pre vládu, a to - „brzdite, naozaj si nemôžete dovoliť všetko“. Predseda PS tiež poukázal na polarizáciu spoločnosti, ktorú podľa neho dokazujú výsledky Smeru a hnutia Republika.
„Je aj našou úlohou spraviť všetko pre to, aby sme aspoň časť z týchto ľudí krok za krokom presvedčili, že existujú lepšie cesty k naplneniu ich potrieb ako voľba strán, ktoré, žiaľ, často šíria nenávisť a klamstvá,“ vyjadril sa vo svojej reakcii k neoficiálnym výsledkom volieb.
Šéf progresívcov tiež považuje za potrebné nadviazať na tento výsledok. „Musíme poriadne ukotviť PS v každom jednom regióne Slovenska. Cestovať a byť čo najviac s ľuďmi po celej krajine, rozprávať sa s nimi a získavať čo najširšiu podporu. A zároveň rozpracovať komplexný program pre budúcnosť Slovenska,“ avizuje Šimečka.
Podľa jeho názoru sa ukázalo, že kvalitne zostavená kandidátka dokáže osloviť voličstvo, a tiež, že strana, ktorá robí politiku odborne a slušne, môže zvíťaziť. „To je veľmi dobrá správa pre Slovensko. Oproti roku 2019 sa nám podarilo aj približne zdvojnásobiť počet hlasov pre PS. Sme na dobrej ceste, a musíme zabrať ešte viac,“ uviedol Šimečka, a poďakoval sa voličom, ktorí sa zúčastnili na voľbách do EP, obzvlášť tým, ktorí volili PS. (SITA)
Španielska Ľudová strana podľa predbežných výsledkov porazila socialistov premiéra Sáncheza.
Naznačujú to prvé prieskumy pre verejnoprávnu televíziu.
Opozičná PP podľa neoficiálnych výsledkov získala 32,4 percenta hlasov a v europarlamente by jej tak pripadlo 21 až 23 mandátov. Druhá skončila podľa odhadov Sánchezova PSOE so ziskom približne 30 percent a v budúcom EP by tak mala 20 až 22 poslancov.
Krajne pravicová strana VOX dosiahla podľa predbežných výsledkov približne desať percent hlasov, čo by jej zaručilo v EP šesť až sedem kresiel. Do europarlamentu by sa dostali aj ľavicová strana Sumar a niekoľko menších strán. (TASR)
Smer sa bude usilovať o návrat do frakcie socialistov v europarlamente, potvrdila zvolená europoslankyňa Roth Neveďalová.
„Keďže sme sociálni demokrati, radi by sme boli súčasťou sociálno-demokratickej skupiny,“ povedala na diskusii na volebnej noci slovenskej kancelárie Európskeho parlamentu.
Členstvo Smeru aj Hlasu pozastavila Strana európskych socialistov v októbri po vzniku koalície s SNS aj po vyjadreniach Roberta Fica, ktoré sa podľa strany odklonili od ich hodnôt. Slovenské poslankyne Monika Beňová a Katarína Roth Neveďalová následne oznámili odchod z frakcie. (SME)
V poradí tretia skupina krajín EÚ, pri ktorých zverejnili odhad výsledkov potvrdila, že EPP bude zrejme víťazom.
Tlačové oddelenie europarlamentu ponúka odhady výsledkov z členských krajín už aj podľa rozdelenia poslancov do politických frakcií europarlamentu.
Po predošlých odhadoch výsledkov volieb z Bulharska, Cypru, Dánska, Francúzska, Grécka, Holandska, Chorvátska, Malty, Nemecka, Rakúska a Španielska, EP o 21.30 h zverejnil aj prognózy z Poľska, Portugalska, Rumunska a Švédska.
Spolu 53 kresiel si poľskí poslanci rozdelia najmä medzi EPP - 20 mandátov - a Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR), ktorí budú mať 19 mandátov. Liberálna skupina Obnovme Európu bude mať troch poľských poslancov, frakcia socialistov a demokratov (S&D) dvoch a deviati sú zatiaľ nezaradení.
Portugalsko svojich 21 kresiel rozdelí medzi šesť skupín - po sedem poslancov získajú EPP a S&D, po dvoch členoch budú mať skupiny RE, Ľavica aj Identita a Európa (ID) a jeden sa zaradí do frakcie Zelení/Európska slobodná aliancia (EFA).
Rumunsko má 33 poslancov, 13 z nich posilní socialistov z S&D, o 12 sa rozrastú ľudovci z EPP, dvaja smerujú k liberálom do RE, jeden ku konzervatívcom z ECR a piati sú nezaradení.
Vo Švédsku voliči podelili 21 mandátov najviac v prospech EPP a S&D, po päť poslancov, trikrát po troch pôjdu do frakcií ECR, RE a Zelení a dvaja sa priklonia k Ľavici.
Hovorca EP Jaume Duch medzitým potvrdil, že voličská účasť v priemere prekročila 51 percent, čo označil za veľmi povzbudzujúci vývoj.
Nastal aj menší posun v modelovaní zloženia frakcií 720-členného parlamentu. Po 16 krajinách bol stav nasledovný:
- 186 kresiel EPP;
- 133 kresiel SD;
- 82 kresiel RE;
- 70 kresiel ECR;
- 60 kresiel ID;
- 53 kresiel Zelení/EFA;
- 50 kresiel Nezaradení
- 50 kresiel Ostatní (bez príklonu k politickej rodine);
- 36 kresiel Ľavica.
(TASR)
V poľských eurovoľbách zvíťazila Občianska koalícia premiéra Donald Tuska so ziskom 38,2 percenta hlasov.
Druhé skončilo opozičné Právo a spravodlivosť (PiS), ktoré podporilo 33,9 percenta zúčastnených voličov. TASR o tom informuje na základe správy televízie TVN 24, odvolávajúcej sa na výsledky exit pollu agentúry Ipsos.
Do europarlamentu sa ešte dostala krajne pravicová strana Konfederácia slobody a nezávislosti so ziskom 11,9 percenta hlasov, volebná koalícia Tretia cesta (TD) so ziskom 8,2 percenta a strana Ľavica, ktorá dostala 6,6 percenta hlasov.
Volebná účasť v Poľsku dosiahla 39,7 percenta.
V tohtoročných voľbách do Európskeho parlamentu si Poliaci zvolili 53 poslancov, o jedného viac ako v predošlom funkčnom období. Na základe prognózy bude mať Občianska koalícia 21 poslancov, PiS 19, Konfederácia šesť, Tretia cesta štyroch a Ľavica troch.
Historicky najvyššiu účasť vo voľbách do europarlamentu zaznamenali v Poľsku v roku 2019 (45,68 percenta). V troch voľbách v rokoch 2004 - 2014 sa pohybovala v rozmedzí 20,87 - 24,53 percenta. (TASR)
Francúzsky prezident Macron v reakcii na jasnú porážku svojej strany v eurovoľbách oznámil, že vypíše nové voľby.
Tie sa uskutočnia na prelome júna a júla, píše agentúra Reuters. Vzostup krajnej pravice, ktorá voľby podľa prvých odhadov s veľkým náskokom vyhrala, označil Macron za nebezpečenstvo pre Francúzsko.
"Rozhodol som sa, že vám dám znovu šancu rozhodnúť o budúcnosti nášho parlamentu vo voľbách," uviedol Macron v krátkom televíznom vystúpení. Prvé kolo volieb vypíše na 30. júna, druhé na 7. júla.
Súvisiaci článok
Voľby do Európskeho parlamentu vyhralo vo Francúzsku podľa prvých odhadov nacionalistické Národné zhromaždenie Marine Le Penovej, ktoré získalo približne 32 percent hlasov.
Centristická koalícia vedená Macronovým hnutím Obnova má okolo 15 percent.
Le Penová ocenila, že Macron sa rozhodol dať Francúzom možnosť hlasovať o novom zložení parlamentu. "Sme pripravení prevziať moc, ak nám Francúzi dajú dôveru," uviedla politička, ktorá s Macronom prehrala súboj v posledných dvoch prezidentských voľbách.
Francúzi si súčasný parlament zvolili pred dvoma rokmi a Macronova koalícia vo voľbách prišla o parlamentnú väčšinu, čo prezidenta núti k hľadaniu kompromisov s ďalšími stranami. Riadne voľby sa mali konať až v roku 2027, rovnako ako tie prezidentské.
Ľudová frakcia EPP bude mať v novom europarlamente 181 mandátov, vyplýva z prvých odhadov.
Frakcia socialistov a demokratov (S&D) by podľa odhadov mohla skončiť druhá so 135 mandátmi.
Na treťom mieste by mala byť liberálna Obnova Európy (Renew Europe) s 82 mandátmi, čo je dokonca o 20 menej ako v súčasnom europarlamente.
Konzervatívna frakcia ECR by mala mať 71 mandátov a krajne pravicová Identita a demokracia (ID) 62 kresiel. Pre obe tieto politické skupiny to znamená posilnenie.
Výrazne si pohoršili Zelení, ktorý by mali získať 53 mandátov, zatiaľ čo doteraz ich mali 72. Počet mandátov je založený na údajoch z vnútroštátnych odhadov a predvolebných prieskumov. Výsledky v celom európskom bloku budú zverejnené až po 23.00 h, keď sa uzavrú posledné volebné miestnosti v Taliansku. (ČTK)
Eurovoľby vo Francúzsku vyhrala krajne pravicová strana Marine Le Penovej, ktorá získala približne 32 percent.
Koalícia vedená hnutím Obnova prezidenta Emmanuela Macrona má okolo 15 percent, uvádzajú prvé povolebné odhady zverejnené francúzskymi médiami.
Líder kandidátky Národného zhromaždenia Jordan Bardella vyzval prezidenta Macrona na vypísanie predčasných parlamentných volieb. Macron avizoval, že večer prehovorí k národu.

Víťazstvo nacionalistickej strany predpovedali predvolebné prieskumy, viac ako dvojnásobný zisk proti Macronovi však prevyšuje očakávania. Podľa Bardellu dali Francúzi jasne najavo, že chcú zmenu, a že Macronova pozícia je oslabená.
Tretie miesto s neveľkým odstupom za centristickou prezidentovou koalíciou získali socialisti, ktorým odhad prisudzuje okolo 14 percent. (ČTK)
Eurovoľby ukázali, že tu máme dva identicky veľké tábory – proeurópsky a skôr kritický k EÚ, vraví Aneta Világi.
„Polarizácia slovenskej spoločnosti a súčasne polarizácia medzi politickými stranami sa pretavila aj do výsledkov eurovolieb,“ vraví politologička na volebnej noci zorganizovanej kanceláriou Európskeho parlamentu na Slovensku na lodi na nábreží rozvodneného Dunaja.
„Máme tu pomerne vyvážené strany – na jednej strane sú tu europoslanci, ktorí sú proeurópski a podporujú väčšiu európsku integráciu a na druhej strane je tu identická časť poslancov, ktorí sú veľmi kritickí k prenášaniu kompetencií na európsku úroveň a veľmi kritickí k najdôležitejším politikám ako je Green Deal či zahraničná a bezpečnostná politika,“ vraví Világi. (SME)
Prvé odhady výsledkov eurovolieb sa týkajú piatich krajín a uvádzajú už aj rozdelenie podľa frakcií.
Zverejnil ich Európsky parlament krátko pred 19.00 h.
Po prvých odhadoch sa najviac môžu tešiť európski ľudovci. Spravodajský štáb upozornil, že k dispozícii sú výsledky volieb z Cypru, Grécka, Holandska, Nemecka a Rakúska.
Cyprus má v europarlamente šesť poslancov - dvaja by mali posilniť Európsku ľudovú stranu (EPP), po jednom pôjdu do frakcií socialistov a demokratov (S&D) a do skupiny Ľavica a dvaja sú zatiaľ v skupine Ostatní.
Z 21 gréckych europoslancov podľa odhadov osem mieri do EPP, štyria sa pripoja k extrémnym ľavičiarom, traja posilnia frakciu S&D, dvaja pôjdu do skupiny Európski konzervatívci a reformisti (ECR) a ďalší štyria sú zatiaľ nezaradení.
Holandsko má 31 mandátov. Ľavicová aliancia ako víťaz eurovolieb však pošle poslancov do dvoch frakcií - štyroch ku socialistom a demokratom a štyroch k Zeleným/Európskej slobodnej aliancii (EFA).
Sedem holandských poslancov sa hlási do liberálnej skupiny Obnovme Európu (RE) a rovnako siedmi sa chcú začleniť do euroskeptickej frakcie Identita a Európa (ID). Šesť poslancov chce posilniť rady EPP, po jednom by mohli získať frakcie ECR a Ľavica a jeden je nezaradený.
Nemecko s 96 poslancami patrí medzi najpočetnejšie národné delegácie v EP. Prvé odhady 30 poslancov zaraďujú k EPP, 16 k Zeleným a 14 k socialistom z S&D. Ďalších osem smeruje do tábora RE, štyria k Ľavici, kým 19 zostanú zrejme v Nezaradených a piati poslanci sú zatiaľ bez príslušnosti k nejakej politickej rodine.
V Rakúsku voliči rozhodli, že spomedzi 20 poslancov po päť pošlú do EPP a S&D, po dvoch do frakcií RE a Zelení, kým najväčší počet, šesť poslancov, je momentálne v skupine Nezaradení. (TASR)
Eurovoľby v Nemecku podľa prognóz jasne vyhrala opozičná konzervatívna únia CDU/CSU, druhá je AfD.
CDU/CSU získala podľa odhadov približne 30 percent hlasov, pravicovo populistická Alternatíva pre Nemecko 16 percent.
Sociálnodemokratická strana (SPD) kancelára Olafa Scholza zaznamenala výrazný prepad a so 14 percentami svoj historicky najhorší výsledok v eurovoľbách.
Scholzovi koaliční partneri Zelení získali podľa neoficiálnych výsledkov len asi 12 percent hlasov, zatiaľ čo liberálna FDP dosiahla zisk piatich percent.
Oficiálne výsledky zverejní spolková volebná komisia o 23.00 h, keď sa ako posledné skončí hlasovanie v Taliansku.

Voľby do Európskeho parlamentu v Rakúsku podľa očakávaní vyhrala krajne pravicová Slobodná strana Rakúska.
Vyplýva to z prognózy zverejnenej o 17.00 h, ktorú pre agentúru APA a televízie ORF a Puls 24 vypracovali inštitúty FORESIGHT a ARGE Wahlen.
Podľa tejto prognózy, ktorá počíta s odchýlkou 2,5 percentuálneho bodu a zakladá sa na prieskume medzi približne 3600 voličmi, získala Slobodná strana Rakúska (FPÖ) 27 percent hlasov a šesť mandátov.
Boj o druhé miesto zvádzajú ľudovci (ÖVP) so ziskom 23,5 percenta hlasov a sociálni demokrati (SPÖ) s 23 percentami. Obe strany by mali mať po päť mandátov.
Zelení a liberálna strana NEOS na ďalších miestach majú zhodne po 10,5 percenta hlasov, za čo im prislúchajú po dva mandáty.
Do europarlamentu sa teoreticky ešte môže dostať Komunistická strana Rakúska (KPÖ), ktorá podľa prognózy získala tri percentá hlasov. Ak by sa KPÖ dostala do EP, FPÖ by mala namiesto šiestich mandátov len päť.
V predchádzajúcich voľbách do EP konaných 26. mája 2019 zvíťazila ÖVP so ziskom 34,55 percenta hlasov pred SPÖ (23,9 percenta) a FPÖ (17,2 percenta). Na štvrtom mieste skončili Zelení (14 percent) pred stranou NEOS (8,44 percenta). (TASR)
Taraba a SNS vyhrali iba ak drzosť v lotérii. Od volieb sa naparujú a rachotia brnením ako Kazisvet prvý. Píše Peter Tkačenko. (SME)
Eurovoľby na Slovensku boli v kontexte bezpečnosti bezproblémové. K vážnejšiemu narušeniu poriadku nedošlo.
Polícia zaznamenala viacero incidentov, označila ich za menej závažné. Riešila celkovo 16 podaní, z nich päť vyhodnotila ako priestupok a v jednom prípade začala trestné stíhanie.
"Aj napriek týmto menej závažným incidentom môžeme priebeh volieb ako pred ich začatím, tak aj počas samotného konania a po ich ukončení vyhodnotiť z pohľadu bezpečnosti ako bezproblémový," poznamenal prezident Policajného zboru Ľubomír Solák.
Pred konaním eurovolieb neprijala polícia žiadne podanie ani trestné oznámenie. "Počas konania sme nezaznamenali vážnejšie narušenie verejného poriadku ani priebehu volieb. Prijaté bezpečnostné opatrenia sme vyhodnotili ako dostačujúce, aby nedošlo k narušeniu verejného poriadku," dodal Solák.
Poďakoval všetkým príslušníkom Policajného zboru, ktorí na zabezpečovaní priebehu volieb participovali. "V pohotovosti boli rôzne zložky polície, nepodcenili sme ani prípravu na ich konanie, preto už pred samotnými voľbami sme zvýšili počty policajtov v teréne. Na samotných voľbách participovalo takmer 3700 príslušníkov PZ a v rámci bežného výkonu služby viac ako 1300 policajtov," uzavrel policajný prezident.
Výsledok volieb vracia SaS do čias, keď na politickej scéne len začínala. Sulík vzal zodpovednosť na seba. (SME)
Poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová sa teší nárastu hlasov i mandátov pre Smer.
Ľuboš Blaha považuje výsledok Smeru za obrovský úspech. K zverejneným odhadom výsledkov eurovolieb sa obaja vyjadrili na sociálnej sieti.
"Získali sme teda pravdepodobne päť mandátov z 15, čo je o dva viac ako vo voľbách v roku 2019," uviedla Beňová. Predpokladá, že prostredníctvom hlasov budú jej kolegami v europarlamente Blaha, Erik Kaliňák, Judita Laššáková a Katarína Roth Neveďalová.
"Je to obrovský úspech, v porovnaní s rokom 2019 je to enormný nárast," komentoval päť mandátov v EP pre Smer podpredseda strany Blaha. Poďakoval sa za silný mandát, ktorý mu voliči udelili svojimi hlasmi. "Do Bruselu idem s plnou vervou bojovať za Slovensko," vyhlásil. (TASR)
Ukazuje sa, že PS dokáže poraziť Smer. Musíme ale stranu ukotviť v každom jednom okrese, hovorí Šimečka. (SME)
Hnutie Slovensko (bývalé OĽaNO) sa poďakovalo voličom za podporu. "Ďakujeme vám za každý hlas," napísalo hnutie na sociálnej sieti.
Podľa neoficiálnych odhadov volebných výsledkov hnutie Slovensko nezískalo mandát v europarlamente. Vo voľbách malo získať dve percentá hlasov.
(TASR)Niektoré volebné miestnosti na juhovýchode Rakúska boli v dnes nefunkčné z dôvodu lejakov a bleskových záplav.
Úrady v obci Deutschfeistritz v spolkovej krajine Štajersko však na situáciu rýchlo zareagovali a volebné miestnosti, ktorými nahradili tie zaplavené, promptne vytvorili na iných miestach. Obyvateľov o tomto presune informovali pomocou vývesných tabúľ, ale aj na sociálnych sieťach.
Podľa úradov sa neočakáva, že by tieto komplikácie mali mať dosah na priebeh volieb do Európskeho parlamentu, ktoré sa v nedeľu konajú v Rakúsku a zároveň vo väčšine členských krajín EÚ.
Štajersko zasiahli v sobotu večer lejaky. Vyvolali bleskové povodne, ktoré poškodili viacero domov a z ulíc strhávali autá. V nedeľu sa počasie zdanlivo na chvíľu upokojilo, meteorológovia však neskôr varovali pred možnými ďalšími búrkami očakávanými počas celého dňa, a to najmä v spolkovej krajine Tirolska.
V Rakúsku si v nedeľu volia 20 europoslancov. Voliť tam môžu osoby staršie ako 16 rokov, ktoré sú občanmi Rakúska či inej členskej krajiny EÚ. Prvé volebné miestnosti v krajine boli otvorené o 6.00 h, väčšina sa však otvorila až o 7.00 h či 8.00 h. (TASR)
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová odvolila v mieste svojho bydliska v Dolnom Sasku.
Von der Leyenová odvolila krátko po 10.00 h na predmestí Beinhorn v meste Burgdorf, ktoré sa nachádza približne 20 kilometrov severovýchodne od Hannoveru.
Von der Leyenová prítomných priateľsky pozdravila slovami "dobré ráno", neposkytla však žiadne ďalšie vyjadrenia a neodpovedala na otázky novinárov, píše DPA.
Tlačová konferencia o vyhlásení oficiálnych výsledkov volieb do Európskeho parlamentu sa uskutoční o 23.00 h.
V budove ministerstva vnútra na Drieňovej ulici bude informovať predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Burda, predseda Štatistického úradu SR Martin Nemky, riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra SR Eva Chmelová a prezident Policajného zboru Ľubomír Solák.
Proeurópski voliči vzdorujú. Percentuálne získali viac, na mandáty je to pat. Prečítajte si osem záverov z eurovolieb. (SME)
Voliči v Bulharsku dnes hlasujú v predčasných parlamentných voľbách aj voľbách do Európskeho parlamentu.
Ide už o šieste parlamentné voľby za uplynulé tri roky. Občania rozhodujú o zložení 240 členného Národného zhromaždenia.
Volebné miestnosti sa otvorili o 7.00 h miestneho času (6.00 h SELČ) a hlasovanie sa má skončiť o 20.00 h. Exit polly majú byť známe bezprostredne po zatvorení miestností a prvé čiastočné výsledky sú očakávané okolo polnoci, píše Reuters.
Vláda bulharského premiéra Nikolaja Denkova zo zoskupenia PP–DB podala začiatkom marca demisiu po nezhodách s alianciou GERB-SDS. Tieto dva najsilnejšie politické tábory v Bulharsku sa po vlaňajších parlamentných voľbách dohodli, že sa medzi nimi bude každých deväť mesiacov striedať funkcia predsedu vlády. Vicepremiérka Marija Gabrielová z GERB-SDS však koncom marca oznámila zastavenie rokovaní o novom kabinete.
Bulharský prezident Rumen Radev v apríli vymenoval úradnícku vládu premiéra Dimitara Glavčeva a stanovil 9. jún ako termín predčasných parlamentných volieb.
Bulharsko má viac než 6,3 milióna obyvateľov. Do EÚ vstúpilo v roku 2007 a od roku 2004 je členskou krajinou NATO. (TASR)
Smeru by v europarlamente chýbala sila, nie sú v žiadnej frakcii, hodnotil Krúpa z SaS v relácii RTVS O 5 minút 12.
"V Európskom parlamente musíte byť vo frakcii, aby ste niečo presadili. Predstavitelia Smeru v žiadnej frakcii nie sú," vyhlásil Krúpa zo strany SaS. Krúpa hodnotil takéto hlasy za istým spôsobom prepadnuté.
Blaha by si uplatnil mandát v eurovoľbách, potvrdil minister zahraničných Blanár. (SME)
Nasledujúce mesiace budú európske inštitúcie kľúčové pre vývoj na Slovensku, píše šéfredaktorka Beata Balogová. (SME)
Kaliňák aj Blaha si uplatnia mandát v europarlamente, povedal v relácii V politike TA3 Tibor Gašpar.
Na ich funkciách ich nahradia zástupcovia, tvrdí Gašpar. (SME)
Voličom sa za dôveru poďakovali aj Demokrati. "Toto ráno je ťažké, ale nič sa nekončí," napísali na Facebooku.
"Chceme sa veľmi pekne a zo srdca poďakovať najmä vám - našim voličom, sympatizantom a podporovateľom. Ste skvelí, vašu podporu cítime každý deň a cítilili sme ju aj počas posledných mesiacov. Ste našou silou, inšpiráciou a nádejou pre Slovensko, ktoré je v týchto mesiacoch tak skúšané. Chceme sa poďakovať aj všetkým dobrovoľníkom, ktorí nám v kampani pomáhali," napísali Demokrati.
Státisíce voličov zrejme ukázalo, že veria proeurópskej orientácii, vyhlásil predseda klubu PS Dubéci v relácii TA3 V politike.
Treba zagratulovať víťazovi volieb Progresívnemu Slovensku,ak sa potvrdia zatiaľ neoficiálne výsledky eurovolieb, povedal Tibor Gašpar.
Gašpar povedal, že výsledok vníma pozitívne a voľby podľa neho ukázali, že „národné konzervatívne sily zvíťazili“.
Gašpar s Dubécim obaja ocenili, že predbežné výsledky ukazujú vyššiu účasť. Oficiálne výsledky budú zverejnené dnes po 23:00.
Gašpar kritizoval podľa jeho slov príliš agresívnu rétoriku hnutia Slovensko a SaS.
Smer by sa s Republikou zhodol na otázkach týkajúcich sa vojenskej pomoci Ukrajine, tvrdil Gašpar. Podľa neho je vojenská pomoc podporovanie vojny. Dubéci postoj odsúdil, považuje ho za ustupovanie agresorovi.
"Čím sa previnili strany ako napríklad Republika?" pýtal sa Gašpar. Argumentoval, že táto strana nebola zrušená a tým pádom je legitímna. "Nemôžeme ich ignorovať," vyhlásil. (SME)
Majerský neoficiálne výsledky nekomentuje. Poďakoval sa voličom, ktorí dali hlas KDH, ako aj všetkým, ktorí prišli voliť.
Vážime si dôveru, naložíme s ňou zodpovedne, napísal v reakcii na neoficiálne výsledky eurovolieb Ľudovít Ódor.
"Ďakujem všetkým, ktorí včera prišli voliť. A špeciálne ďakujem tým, ktorí prišli zvoliť Progresívne Slovensko. Neoficiálne výsledky hovoria, že sa nám podarilo uspieť. Spoločne sme dokázali získať najsilnejší mandát pre proeurópske Slovensko," napísal Ódor.
"Výsledok beriem ako líder kandidátky na seba," napísal na sociálnej sieti Richard Sulík, ktorý kandidoval za SaS.
"Chcem však v prvom rade poďakovať všetkým našim voličom za hlasy. Taktiež členom SaS a vedeniu strany," napísal Sulík.
Eurovoľby na Slovensku vyhralo podľa neoficiálnych výsledkov Progresívne Slovensko.
Podľa neoficiálnych výsledkov dosiahla volebná účasť dosiahla 34,38 percenta, čo je najviac v histórii eurovolieb na Slovensku.
Prvé neoficiálne správy pôsobia nádejne, napísal na sociálnej sieti predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.
"Zdá sa, že voliči, ktorým záleží na proeurópskom Slovensku, zodpovedne prišli voliť," napísal Šimečka.
"V súvislosti s konaním volieb sme vyslali ambulancie k šiestim prípadom," spresnila hovorkyňa záchrannej služby.
Záchranári pomáhali v obci Kopernica v Banskobystrickom kraji 58-ročnému mužovi, ktorý sa sťažoval na triašku a tŕpnutie končatín.
"Transportovali ho do nemocnice v Žiari nad Hronom," dodala Klimešová. Prevoz do nemocnice si vyžiadal aj stav 65-ročnej ženy s bolesťami na hrudníku, ktorej záchranári pomáhali v Košiciach.
Ambulancia RZP v Košiciach zasahovala u 78-ročného pacienta, ktorý udával, že si necíti nohy; v Žiline zasa záchranári pomáhali 66-ročnej žene s kolapsom.
"Pomoc záchranárov potrebovala aj 46-ročná žena, ktorú v Dubnici nad Váhom postihol epileptický záchvat. V bratislavskej Petržalke posádka RZP ošetrila 73-ročnú ženu s úrazom hlavy," dodala Klimešová.
(TASR)V Nemecku sa otvorili volebné miestnosti, do nového europarlamentu si Nemci vyberajú 96 zástupcov.
Za jasného favorita označujú prieskumy so zhruba 30 percentami konzervatívnu úniu CDU / CSU na čele s vedúcou kandidátkou Ursulou von der Leyenovou. O druhé až štvrté miesto sa pobijú Zelení, sociálni demokrati a AfD, ktorým odhadujú okolo 15 percent hlasov.
Súvisiaci článok
Podľa informácií denníka SME najväčšiu podporu v eurovoľbách získali podľa očakávania strany PS a Smer.
Denníku SME to potvrdili dva zdroje z rôznych politických strán. Presnejšie odhady výsledkov však zatiaľ nie sú známe. Nasledovať by mala Republika. Strany SaS a Demokrati sa pohybujú blízko päťpercentnej hranice.
Denník N v nedeľu ráno informoval, že Hlas v zisku zaostáva za predvolebnými prieskumami a o mandát v Európskom parlamente bojuje aj KDH. Ostatné strany by europoslanca nemali získať. (SME)
Premiér Fico sa prvýkrát po atentáte ukázal vo videu. Zaujímavé je, že útočil aj na Európsku úniu.
Cez víkend máme voľby do Európskeho parlamentu, vyzerá to na súboj o prvenstvo medzi Smerom a Progresívnym Slovenskom.
Tesne pred voľbami sa ešte rozhádala extrémistická scéna. A v koalícii sa už mesiace nevedia dohodnúť na tom, či má mať Hlas predsedu parlamentu.
Sobotným Dobrým ránom, ktoré kvôli moratóriu vyšlo v nedeľu, vás sprevádzajú Zuzana Kovačič Hanzelová a Jakub Filo.
V Európskej únii vrcholia voľby do Európskeho parlamentu. Celkovo sa dnes bude hlasovať v 20 krajinách.
V niektorých, napríklad v Bulharsku či v Maďarsku, sa volebné miestnosti otvorili už o 06:00 SELČ. Zvyšné členské štáty vrátane Slovenska už majú hlasovanie za sebou.
Druhým dňom sa dnes konajú voľby v Taliansku a práve táto krajina bude posledná, kde sa volebné miestnosti o 23.00 h SELČ uzavrú. Až potom budú zverejnené výsledky v celom európskom bloku.
Dnes sa hlasuje v Belgicku, Bulharsku, Dánsku, Nemecku, Estónsku, Grécku, Španielsku, Francúzsku, Chorvátsku, Cypre, Litve, Luxembursku, Maďarsku, Rakúsku, Poľsku, Portugalsku, Rumunsku, Slovinsku, Fínsku a Švédsku.
Celkovo sa v rámci únie rozhoduje obsadenie 720 europoslaneckých kresiel a prieskumy predpokladajú nárast hlasov pre krajnú pravicu. Zloženie europarlamentu naznačí, kam sa bude politika Únie uberať v nasledujúcich piatich rokoch.
Súvisiaci článok
Pre sledovanie volieb priamo v budove Európskeho parlamentu v Bruseli sa akreditovalo vyše tisíc novinárov z viac ako 90 krajín. Zasadacia sála, kde bežne rokujú europoslanci, sa kvôli tomu zmení na obrovské tlačové stredisko. (ČTK)
Voľby do europarlamentu sa na Slovensku skončili, o 1:00 hodine v noci sa zatvorila aj posledná volebná miestnosť v Palárikove. (SME)
Eurovoľby prebehli v Nitrianskom kraji bez problémov. Potvrdili to členovia všetkých okresných volebných komisií.
Ako informovali, s výnimkou troch volebných okrskov v Palárikove v okrese Nové Zámky sa všetky volebné miestnosti zatvorili po 22.00 h.
"V ostatných okrskoch Novozámockého okresu boli voľby bez incidentov a bez ťažkostí. V Palárikove museli byť voľby prerušené pre nález bieleho prášku. Hlasovanie sa tu preto predlžuje v okrsku tri do 1.00 h a v okrskoch jedna a dva približne do 0.25 h," uviedla Darina Balážová z Okresnej volebnej komisie v Nových Zámkoch.
V Banskej Bystrici i v celom okrese o 22.00 h zatvorili všetky volebné miestnosti. Voľby sa zaobišli bez komplikácií.
"V rámci okresu bolo všetko v poriadku. Chodili sme na bežné kontroly, všetko bolo bez problémov," uviedla Kubárová. Pripomenula, že v okrese bolo pre eurovoľby vytvorených celkovo 130 volebných okrskov. (TASR)
„Dá sa povedať, že vo všeobecnosti voľby prebehli pokojne,“ potvrdil šéf komisie pre voľby Eduard Burda.
Policajný prezident Ľubomír Solák doplnil, že polícia riešila v podvečerných hodinách dva incidenty. V Spišskej Tepličke v okrese Poprad mala členka okrskovej komisie podozrenie, že podpredseda komisie je pod vplyvom alkoholu.
„Hliadka prišla a následne bol podpredseda vykázaný von,“ povedal Solák. Druhý incident sa podľa neho týkal jedného okrsku v Košiciach, kde si člen komisie časť nepoužitých volebných lístkov popísal a potom položil do tašky. „Je to v štádiu priestupku,“ dodal policajný prezident.
(SITA)
Väčšina volebných miestností na Slovensku sa zatvorila. Komisie v nich začínajú sčítavať hlasy.
V troch volebných okrskoch v Palárikove (okres Nové Zámky) sa hlasovanie predlžuje, do nedele 1.00 h platí stále volebné moratórium. Definitívne výsledky eurovolieb sa zverejnia v nedeľu po 23.00 h.
Dlhšie sa hlasuje v troch volebných okrskoch v Palárikove, ktoré dopoludnia na čas uzatvorili pre nález bieleho prášku. Jednu z nich zavreli na tri hodiny, hlasovanie sa v nej predĺžilo do nedele 1.00 h. Analýza ukázala, že neznámy biely prášok nie je životu nebezpečný, ale išlo o škrob.
Definitívne výsledky eurovolieb vrátane informácií o účasti budú zverejnené v nedeľu po 23.00 h po ukončení hlasovania vo všetkých krajinách Európskej únie. (TASR)
Predseda okrskovej volebnej komisie na ZŠ Gemerskej v mestskej časti Košice - Juh Roman Šup odhaduje účasť na nižšiu, než bola v oboch kolách prezidentských volieb.
Ako pre agentúru SITA povedal, voliť prišli všetky vekové kategórie, od prvovoličov po seniorov, avšak o niečo viac je voličov vyšších vekových kategórií. Priebeh volieb označil za pokojný, incidenty nezaznamenali.
Podobne ako pri nedávnych prezidentských voľbách, aj vo voľbách do europarlamentu bola v priestoroch Univerzitnej nemocnice L. Pasteura na Rastislavovej ulici (Stará nemocnica) zriadená dočasná volebná miestnosť. „V nej od 14:00 do 15:00 mohli voliť či už zamestnanci, alebo pacienti, ktorí nemali problém dostaviť sa osobne,“ uviedol Šup.
Následne členky volebnej komisie navštívili jednotlivé oddelenia nemocnice a imobilných pacientov s prenosnou volebnou urnou. „Bolo ich výrazne menej ako v prezidentských voľbách,“ skonštatoval predseda okrskovej volebnej komisie na margo počtu voličov, ktorí odvolili v nemocnici. (SITA)
Voličská účasť vo volebnom okrsku číslo päť na Hlavnej ulici v Košiciach bola pomerne nízka.
Uviedol to predseda tamojšej okrskovej volebnej komisie Pavol Žigo. Poznamenal, že osobne očakával vyššiu účasť.
Dodal, že v nedávnych prezidentských voľbách bola volebná účasť podstatne vyššia, podotkol však, že počet voličov sa môže do uzavretia volebných miestností ešte zmeniť.
„Je to veľká zvláštnosť, minule som mal dvadsať, a teraz bola nula,“ vyjadril sa na margo toho, koľko voličov požiadalo o prenosnú volebnú urnu. Podotkol ale, že pri predošlých voľbách bol v inom volebnom okrsku. Zdôraznil, že vo volebnej komisii bol už neraz, a ešte sa mu nestalo, že by nik nepožiadal o prenosnú volebnú schránku. (SITA)
O unikátnu návštevu volebnej komisie v Brvništi v okrese Považská Bystrica sa postaral zraz majiteľov veteránov. (My Regióny)
Policajná hliadka bola vyslaná do jednej z okrskových volebných miestností do Spišskej Teplice v okrese Poprad.
Podpredseda komisie na vykazoval podľa ďalších prísediacich komisie známky požitia alkoholu.
Ako informovalo Komunikačné oddelenie Prezídia Policajného zboru, policajti podpredsedu volebnej komisie vyzvali, aby sa podrobil dychovej skúške na alkohol, ten však kontrolu odmietol.
Následne na vyzvanie predsedu volebnej komisie volebnú miestnosť opustil. Vec bola zadokumentovaná ako priestupok proti poriadku v správe.
V Trenčianskom kraji nezaznamenali do 19.00 h volebné komisie žiadny výraznejší incident, ktorý by narušil priebeh volieb.
Informovali o tom predsedovia a zapisovatelia okresných volebných komisií. (TASR)
Záujem o voľby je malý a voliť prichádzajú hlavne tí "skalní", teda voliči, ktorí sa pravidelne zúčastňujú všetkých typov volieb.
S rovnakou situačnou skúsenosťou z priebehu volieb do Európskeho parlamentu sa podelili členovia okrskových volebných komisií v Jablonci v okrese Pezinok a v Novom Svete v okrese Senec.
V Jablonci bola pri predchádzajúcich eurovoľbách v roku 2019 vôbec najnižšia účasť v okrese Pezinok. Ani v sobotu voľby do europarlamentu ľudí nelákajú.
"Chodia prevažní tí tzv. skalní, ktorí prichádzajú voliť pri každých voľbách," skonštatovala zapisovateľka okrskovej volebnej komisie Jana Jašurková. Medzi hlasujúcimi sú tak ľudia rôznych vekových kategórií.
"Voľbu prostredníctvom prenosnej urny napríklad využila 95-ročná volička," priblížila. Mieni, že pod účasť sa podpisuje aj krásne, slnečné počasie.
"Možno si to preto nechali niektorí až na večer, keď skončia prácu v záhradkách a okolo domu," poznamenala.
Ospanlivo to s účasťou vyzerá aj v najmladšej obci v Bratislavskom kraji, v Novom Svete pri Senci. Priebeh tohtoročných eurovolieb je tak v protiklade s tými pred piatimi rokmi, keď bola účasť v Novom Svete percentuálne najvyššia zo všetkých obcí okresu Senec.
"Tentoraz je záujem nízky," referovala predsedníčka okrskovej volebnej komisie Zuzana Hanková. Aj ona predpokladá, že ešte večer prídu tí, ktorí pekný deň využili na exteriérové aktivity. (TASR)
"V jednom okrsku občan vhodil do schránky spolu s lístkom aj občiansky preukaz," uviedla riaditeľka odboru volieb.
V obci Jenkovce v okrese Sobrance zatiaľ hodnotia volebnú účasť ako nízku. Voličov lákajú aj hudbou z obecného rozhlasu.
"Robili sme estetizáciu obce, zatepľovanie, opravy budov a kultúrneho domu. Všetko z európskych peňazí," uviedol starosta obce Jaroslav André.
Voľby sa tradične v Jenkovciach začínajú rannou hudobnou skladbou z obecného rozhlasu. "Skladba 'Aká si mi krásna, ty rodná zem moja' zobudí občanov a upozorní ich na otvorenie volebnej miestnosti. Po celý deň púšťame rôzne skladby, aby sme pripomenuli, že voľby prebiehajú," vysvetlil starosta s tým, že hudba má upozorňovať, že deň volieb je slávnostný deň.
"Od ľudových pesničiek cez repete až po country, nikdy nechýba kapela Hurikán, ktorá je spätá s našou obcou a tiež nahrávky od rodáka - dirigenta Adriana Kokoša," dodal.
Obec má momentálne 396 obyvateľov, do voličského zoznamu bolo zapísaných 336 oprávnených voličov. Príprava na eurovoľby bola podobná ako pri predchádzajúcich voľbách. Prípravy však podľa starostu nikdy nepodceňujú.
"Voľby sú sviatok demokracie a musia prebiehať dôstojne. Pripravujeme miestnosti, čistíme okolie, zabezpečujeme technické záležitosti, aby voľby mali úroveň," povedal starosta.
Napriek snahe osloviť voličov je záujem o eurovoľby nízky, čo podľa starostu súvisí s tým, že ľudia stále nechápu význam eurovolieb. "Záujem o komunálne, parlamentné a prezidentské voľby je oveľa vyšší, ale dnešný záujem je veľmi slabý," zhodnotil starosta.
Ako potvrdili členovia okrskovej volebnej komisie, doposiaľ evidujú vyše 40 voličov. Očakávajú, že večer možno do volebnej miestnosti v kultúrnom dome príde viac ľudí odvoliť. (TASR)
Špeciálne podujatie známe ako "Volebná noc", ktoré je pripravené na nedeľu večer v bruselskom sídle Európskeho parlamentu bude hostiť vyše tisíc novinárov.
Podujatie už niekoľko mesiacov pripravujú a organizujú zamestnancami europarlamentu. Veľká rokovacia sála sa na noc z nedele na pondelok premení na vyše desať hodín na obrovské mediálne centrum s predstaviteľmi stoviek médií z celého sveta, vrátane Slovenska.
Tohoročné hlasovanie, ktoré dotvorí budúcu podobu europarlamentu aj ostatných inštitúcií EÚ a rozhodne o budúcom smerovaní Únie, je vzhľadom na situáciu vo svete aj vo vnútri EÚ považované za najdôležitejšie v histórii.
Pasáž medzi budovami na treťom poschodí Európskeho parlamentu, pomenovaná po gréckom expremiérovi Konstantinosovi Karamanlisovi, bola už dnes olemovaná stojanmi pre kamery televíznych štábov.
Súvisiaci článok
Akreditovaní novinári budú mať prístup do najmenej štyroch tlačových miestností, vrátane hlavnej rokovacej sály, ktorá je bežne vyhradená len europoslancom.
Brusel počas volebnej noci očakáva viac ako 1000 novinárov z vyše 90 krajín sveta. Približne 600 z nich je podľa informácií EP špeciálne akreditovaných práve na toto podujatie a zvyšných zhruba 400 patrí medzi stálych spravodajcov médií z Bruselu.
V hlavnej rokovacej sále bolo vytvorených vyše 65 pozícií pre televízne štáby a 700 pracovných miest.
Za posledný rok sa v médiách objavilo viac ako 55-tisíc článkov o eurovoľbách, čo znamená šesťpercentné vyššie mediálne pokrytie v porovnaní s poslednými eurovoľbami v roku 2019. (TASR)
Pre pacientov v košickej nemocnice otvorili dočasnú miestnosť pre voľby. Chodili tiež k imobilným pacientom. (TASR)
Volebné moratórium v rámci volieb do Európskeho parlamentu predĺžili o tri hodiny. Potrvá tak do nedele 1.00 h. (TASR)
V okrsku, ktorý je zriadený v turistickej ubytovni na Stavanisku v Detve, zaevidovali popoludní od začiatku eurovolieb približne 15-percentnú účasť.
Dodala, že voľby v jednom z okrskov pod Poľanou sú pokojné a bez incidentov. "Od rána, ako sme otvorili, chodia ľudia postupne, nie však vo veľkom počte. Sú to menšie skupiny alebo jednotlivci," objasnila členka volebnej komisie Eva Lakotová s tým, že sa zastavili aj záujemcovia s voličskými preukazmi.
Poznamenala, že k urne prišli aj turisti, ktorí sú cez víkend v Kalamárke. Tá je súčasťou prírodnej chránenej oblasti a má dlhú horolezeckú tradíciu.
Voľby do Európskeho parlamentu sú v okresoch Detva, Zvolen a Krupina aj naďalej bez akýchkoľvek komplikácií, potvrdila okresná volebná komisia vo Zvolene. Okresy majú spolu 162 okrskov. (TASR)
V niektorých okrskoch v Trnave hlásia v poobedňajších hodinách už zhruba 30 percentnú voličskú účasť. (SITA)
V Diviackej Novej Vsi v okrese Prievidza aj dnes volili v jedálni základnej školy. Voľby sa sem presunuli pre svadbu. (My Regióny)
Vplyv na politiku kontinentu máme vďaka Európskej únii. To si treba uvedomiť a vážiť, hovoria Bratislavčania.
Rovnako tak uvážlivo, s rozumom a odbornosťou i so zreteľom na budúcnosť túto možnosť využívať, vraví Staromešťan Miroslav Behina. "Vplyv môžeme veľmi ľahko stratiť. Bezvýznamnosť sme si už zažili stovky rokov," povedal.
Nízka volebná účasť vo voľbách do europarlamentu na Slovensku je podľa neho zrkadlom úrovne vzdelania, poznania, kultúry, sebavedomia a nátury Slovákov. "Doma repcem, riešenia nemám a keď mám možnosť niečo reálne spraviť, zdupkám," poznamenal.

Eurovoľby považuje za dôležité aj Račan Pavel Drábik. Podľa neho by nemalo byť nikomu jedno, akí ľudia budú rozhodovať o obsahu nadnárodnej legislatívy. Avšak hoci sa v europarlamente tvoria a prijímajú všetky dôležité "únijné" politiky a stratégie, na samotný chod EÚ má stále výrazne vyšší vplyv kombinácia výsledkov parlamentných volieb v jednotlivých členských štátoch. "Preto tieto voľby vôbec 'neprežívam' tak intenzívne, ako parlamentné a prezidentské," povedal Drábik.
Nízky záujem o eurovoľby na Slovensku si vysvetľuje aj silnou a dlhodobou frustráciou mnohých obyvateľov z toho, že sa nám ako krajine a spoločnosti ani po 20 rokoch členstva nedarí dosahovať štandardy životnej úrovne a príjmov zvyšku EÚ. Ľudia majú podľa neho pocit rezignácie z toho, že nevedia nijakým spôsobom ovplyvniť "ani len to, aké politické rozhodnutia sa prijímajú v Bratislave, takže nejaký Brusel je pre nich už ako niečo úplne abstraktné". A ak majú dlhodobo pocit, že sa ich osobný blahobyt nejako pozitívne neposúva vpred, len ťažko budeme podľa Drábika od takého človeka cítiť nejakú výraznú potrebu sa do tohto diania akokoľvek zapájať. (TASR)
V Trenčianskych Tepliciach prišli svoj hlas odovzdať aj kúpeľní hostia. Evidujú i dvoch takmer storočných voličov. (My Regióny)
Pod Martinskými hoľami mali už napoludnie 20-percentnú účasť. Slnečné počasie zvýšilo účasť cezpoľných voličov.
"Sú to ľudia, ktorí chodia do nášho regiónu za krásami prírody. Chodia na chaty na Martinských holiach a prichádzajú z rôznych oblastí Slovenska. Dnes prišli voliť ľudia z Bratislavy, zo Šale, Zlatých Moraviec, ale napríklad aj z Margecian na východe Slovenska," uviedla členka volebnej komisie Zuzana Pavlíčková.
"V našom volebnom okrsku je vo voličských zoznamoch zapísaných 670 oprávnených voličov, z ktorých v priebehu úvodných piatich hodín volieb prišlo odvoliť 120. K nim treba prirátať 26 ľudí, ktorí prišli voliť s voličskými preukazmi. Na pravé poludnie sme tak mali viac ako dvadsaťpercentnú účasť," priblížila Pavlíčková.
Voliť prišiel aj dôchodcovský pár z Prešova, ktorý je v Martine na návšteve u dcéry. Tesne pred nimi vhodila obálku s hlasovacím lístkom do volebnej urny aj pani Anna. Tá to má z domu k autokempingu pár desiatok metrov. "Nerozlišujem medzi tým, či sú to voľby prezidentské, parlamentné, alebo teraz európske. Každý raz idem voliť, pretože je to moja občianska povinnosť. Pokiaľ žijem, absolvujem každé voľby," poznamenala pani Anna.
Členovia volebnej komisie sa zhodli, že tohtoročná účasť v ich volebnom okrsku by mohla presiahnuť 30 percent. "Už o siedmej tu mávame prvých voličov a nenudíme sa ani v priebehu dňa, ľudia prichádzajú v pravidelných intervaloch. A musím povedať po skúsenostiach z predošlých volieb, že prídu aj v posledných minútach tesne pred zatvorením miestnosti, keď schádzajú z Martinských holí, a stihnú si ešte splniť občiansku povinnosť," uzavrela Pavlíčková. (TASR)
Otvorený trh, slobodné cestovanie či bezpečnosť. To sú niektoré z najväčších výhod, ktoré Slovensku priniesla EÚ.
Zhodli sa na tom viacerí Banskobystričania, ktorí odovzdali svoj hlas vo voľbách do Európskeho parlamentu v najväčšom z volebných okrskov v Banskej Bystrici.
"EÚ je pre mňa hlavná organizácia v Európe. Je to možno ešte dôležitejšie ako naše parlamentné voľby," uviedol 40-ročný Martin. Za najväčšie výhody EÚ považuje otvorený trh či väčšie možnosti pre mladých. Dvadsaťročné členstvo v Únii podľa neho Slovensku prinieslo najmä výrazný rast životnej úrovne.
Slobodný pohyb v rámci EÚ vníma ako jeden z najväčších benefitov 46-ročný Ivan. "Pravidelne využívam svoje voličské právo a považujem to za viac-menej svoju povinnosť," povedal.
Súvisiaci článok
Jednoduchšie cestovanie víta aj 33-ročná Ivica, podľa ktorej je veľkou výhodou členstva Slovenska v EÚ aj spoločná európska mena.
Podľa 57-ročného Juraja, ktorý dlhodobo pracoval aj v zahraničí, je členstvo v EÚ pre Slovensko prínosné vo viacerých aspektoch. "Ešte pred útokom Ruska na suseda Únie som si myslel, že najväčšou výhodou je mierová spolupráca či vzájomné obohacovanie, intelektuálne aj ekonomické. Dnes už vieme, že najväčšou vymoženosťou EÚ aj NATO je bezpečnosť," skonštatoval.
Pre 52-ročnú zdravotnú sestru Denisu sú EÚ i europarlament významné inštitúcie aj z pohľadu ich vplyvu na zdravotníctvo, oceňuje aj vyššiu ochranu spotrebiteľov. "Vďaka EÚ máme aj eurofondy. To je také prirodzené, že to človek aj zabudne povedať. Vďaka nim môžeme napríklad stavať aj banskobystrickú nemocnicu," uviedla. (TASR)
Predseda okrskovej volebnej komisie v Trnave nastúpil do volebnej komisie pod vplyvom alkoholu.
Oznámenie preverovala privolaná polícia. Opakovaná dychová skúška potvrdila u predsedu okrskovej komisie alkohol, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave.
Okrsková volebná komisia potvrdila, že udalosť nemala vplyv na narušenie a priebeh konania volieb.
Všetkých 46 volebných miestností v Trnave ráno otvorili načas. Priebeh volieb je v krajskom meste zatiaľ pokojný. Policajné hliadky monitorujú nielen okolie volebných miestností, ale aj sídiel okrskových či okresných volebných komisií na území celého kraja.
Tretiu volebnú miestnosť v Palárikove, ktorú uzatvorili pre nález bieleho prášku, opäť otvorili. Stalo sa tak okolo 12.00 h.
Potvrdili to členovia okresnej volebnej komisie v Nových Zámkoch.
Pre incident v Palárikove sa minimálne o tri hodiny predĺži aj volebné moratórium v sobotňajších eurovoľbách na Slovensku. (TASR)
Záujem voliť v eurovoľbách mali aj väzni v ústave na výkon trestu odňatia slobody na Cintorínskej ulici v Nitre.
Ako uviedli členovia okrskovej volebnej komisie, ich záujem však bol podstatne nižší, ako napríklad v prezidentských voľbách.
Podľa predsedu okrskovej komisie Radoslava Pavelku odovzdalo svoj hlas do prinesenej volebnej urny 18 mužov a jedna žena. "Nie je to ani polovica z počtu ľudí, ktorí sa zúčastnili na druhom kole prezidentských volieb, kedy sa v nitrianskom ústave na výkon trestu odňatia slobody na Cintorínskej ulici zúčastnilo na voľbách vyše 40 voličov," uviedol Pavelka.
Medzi odsúdenými boli aj takí, ktorí voliť chceli, ale nemali hlasovací preukaz. "Pán veliteľ nás požiadal, aby sme popoludní prišli, pretože nejaké ženy sa chceli na voľbách zúčastniť, ale bez preukazu nemohli. Tak im ako zástupcovia volebnej komisie prídeme situáciu vysvetliť," povedal Pavelka.
"Dopoludnia sú na pracovnej zmene, ale popoludní môžeme za nimi prísť, pretože majú nárok stretnúť sa s volebnou komisiou," doplnila členka okrskovej komisie Mária Krištofičínová. (TASR)
Neznáma látka, ktorá bola nájdená pri hlasovacích lístkoch v Palárikove nebola nebezpečná.
Na základe analýzy kontrolným chemickým laboratóriom civilnej ochrany v Nitre bolo potvrdené, že ide o škrob. Informovala o tom kancelária ministerstva vnútra. (SME)
Predseda hnutia Slovensko (bývalé OĽaNO) Igor Matovič považuje tohtoročné voľby do Európskeho parlamentu za mimoriadne dôležité.
Verí, že demokratické Slovensko dnes zaberie. Povedal to po tom, ako odvolil v Trnave, no na rozdiel od minulosti za minimálneho záujmu médií.
„Za hranicami máme vojnu a za pár rokov to môže byť celkom inak. Rus môže byť na našich hraniciach, a vtedy by bolo dobre, aby Slovensko viedli ľudia, ktorí ho Rusom nepredajú,“ povedal Matovič.
Spolu s ním volil v Trnave aj hovorca hnutia Matúš Bystriansky. V okrsku, kde obaja využili svoje volebné právo, majú zapísaných v zoznamoch približne 1 200 voličov. Napoludnie evidovali viac ako 15 percentnú voličskú účasť.
V Humennom občania volia aj v priestoroch renesančného kaštieľa, v ktorom sídli Vihorlatské múzeum.
Európska únia je úžasný projekt, tvrdí bývalý prezident Andrej Kiska, ktorý odvolil na Mestskom úrade v Poprade.
"Každý, kto je presvedčený o tom, že Európska únia je úžasný projekt a že Slovensko by malo byť jeho súčasťou a mať v ňom jasný a rozumný hlas, by mal dnes prísť voliť," povedal Kiska.
Exprezident uviedol, že hoci pred samotnými voľbami vyskúšal aj volebnú kalkulačku, na záver sa riadil osobnými preferenciami. Za výhodu označil to, že mnohých ľudí z kandidátov pozná.
„Volil som tých, ktorých osobne poznám, a o ktorých viem, že budú garanciou toho, že Slovensko bude jasne a rozumne zastúpené,“ poznamenal.
Kiska zdôraznil, že Európska únia spája a dáva možnosť žiť v jednej obrovskej silnej modernej demokratickej rodine. „Vždy sa nájdu hlasy, ktoré to budú spochybňovať, ktoré si na tom budú naháňať svoje volebné hlasy, ale každý rozumný človek vie, o čom Európska únia je a že chceme žiť v jednej spoločnej Európe,“ dodal. (SITA)
V Záskalí v okrese Považská Bystrica zatiaľ odvolilo len niekoľko voličov. Veľa z nich tvorili turisti a chatári. (TASR)
V areáli univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach je účasť pomerne nízka. Nečakajú vyššie počty voličov. (SITA)
"Tieto voľby budú veľmi tesné. A nejde v nich vôbec o málo," zdôraznil predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.
"Rozhodujeme sa, akí ľudia nás budú reprezentovať v EÚ. Aký signál vyšleme doma i v zahraničí. Preto prosím každého a každú, komu záleží na našom európskom ukotvení, nájdite si čas, a choďte využiť svoje volebné právo. Každý hlas môže rozhodnúť o tom, či vyhrá proeurópske Slovensko," zdôraznil Šimečka, ktorý odvolil dopoludnia a pozval všetkých, ktorým záleží na európskej budúcnosti Slovenska, aby prišli voliť a neprepadol ani jediný hlas.
Volebná účasť v eurovoľbách v Nitre je zatiaľ slušná, v niektorých okrskoch sa tvoria aj rady pred volebnými miestnosťami.
Vo volebnom okrsku číslo 16, do ktorého patria vybrané ulice v Starom meste, zaznamenali ráno okolo 9:30 už takmer 15-percentnú účasť, odvolilo približne 100 voličov zo zapísaných 672. „Voliť chodia najmä starší ľudia, čo je zapríčinené aj tým, že v Starom meste bývajú najmä starší obyvatelia. Popoludní býva menej ľudí, lebo ľudia oddychujú, potom začnú chodiť tí, čo idú zo záhrady a mladí chodia najmä podvečer,“ povedala predsedníčka okrskovej volebnej komisie Eva Velčická.
Vo volebnom okrsku číslo 61 na Základnej škole Topoľová v Nitre ráno odvolilo už 80 voličov zo zapísaných 880, čo je zhruba deväťpercentná účasť. Volebná komisia očakáva, že účasť by sa v priebehu dňa mohla vyšplhať aj na 30 percent. Svoje hlasovacie právo chodia zrána využiť najmä ľudia v produktívnom a staršom veku, od 40 rokov vyššie.
Z malej ankety medzi voličmi vyplynulo, že eurovoľbám prikladajú význam a niektorí očakávajú aj vyššiu účasť vzhľadom na aktuálnu napätú celospoločenskú situáciu po atentáte na premiéra Roberta Fica.
Obyvateľka Chrenovej Gabriela Báneszová, ktorá prišla voliť s vnukom v okrsku číslo 61, chodieva voliť pravidelne, nikdy nevynechala ani eurovoľby. O politiku sa síce zaujíma len okrajovo, no pokladá za svoju povinnosť ísť voliť a informácie o kandidátoch si vopred vyhľadala a pripravila sa. „Myslím si, že ľudia na Slovensku nie sú dostatočne informovaní o dianí v Európskej únii,“ skonštatovala. Očakáva, že volebná účasť bude v týchto eurovoľbách vyššia oproti minulosti aj vzhľadom na napätú situáciu, ktorá na Slovensku aktuálne je.
Vyššiu účasť očakáva aj vysokoškolský pedagóg a pravidelný volič Gabriel. „Ja si myslím, že určite bude vyššia účasť a prekvapilo ma, že som musel stáť v rade, čo pri iných eurovoľbách v minulosti nebolo. Dúfam, že ľudia prídu voliť, pretože si myslím, že je to dôležité,“ povedal. Informovanosť Slovákov o dianí v Bruseli podľa neho narastá, no veľmi pomaly. „Malo by sa viac objektívne informovať o tom, ako to vlastne v celej Európskej únii funguje, lebo si myslím, že informácie, ktoré dostávame od politikov, sú nie vždy korektné,“ dodal.
Tridsiatnik Štefan, ktorý dnes odvolil v okrsku číslo 16 v Starom meste, pokladá eurovoľby za jedny z najdôležitejších volieb. „Vďaka Európskej únii máme na Slovensku investície a všeobecný rozvoj. Myslím si, že ľudia na Slovensku, bohužiaľ, nie sú dostatočne informovaní o dianí v Bruseli. Túto tému si privlastnila najmä dezinformačná scéna a ľudia majú málo informácií,“ zhodnotil. Bežní občania podľa neho nevedia, ako funguje Európska únia či Európsky parlament. Vyššiu účasť oproti minulým eurovoľbám, keď Slovensko skončilo na chvoste rebríčka volebných účastí spomedzi všetkých krajín EÚ, neočakáva. „Možno budem milo prekvapený, ale skôr si myslím, že ľudia sú znechutení z politiky,“ dodal. (SITA)
Neúčasť vo voľbách znamená, že nechávate rozhodovať o dôležitých veciach iných, zhodujú sa Petržalčania.
Strácate tým podľa nich možnosť ovplyvniť smerovanie politiky. Neplatí to len v prípadne volieb do slovenského parlamentu, ale aj do Európskeho parlamentu. Ich zloženie je vždy dôležité. Sami môžeme prispieť k formovaniu európskej politiky.
"Tí, ktorí ignorujú eurovoľby, by nemali zabúdať, že aj keď sa nezúčastnia, rozhodnutia Európskeho parlamentu ich stále ovplyvnia," uviedol Petr Hlavčák.
Eurovoľby sú podľa neho dôležité, pretože europarlament má významný vplyv na tvorbu zákonov, ktoré ovplyvňujú každodenný život obyvateľov krajín Európskej únie vrátane Slovenska. Rozhoduje pritom o širokej škále tém. Účasťou vo voľbách tak môžu občania prispieť k formovaniu európskej politiky a zabezpečiť, aby boli ich záujmy zastúpené na európskej úrovni. Pre krajinu ako celok je dôležité mať svoj hlas v týchto rozhodnutiach.
Za nízkou účasťou v eurovoľbách na Slovensku vníma viacero faktorov. Od nedostatku informácií a povedomia o tom, aký vplyv má Európsky parlament na každodenný život ľudí cez pocit odcudzenia, keďže mnohí podľa neho chybne vnímajú EÚ ako vzdialenú a menej relevantnú pre ich problémy. Rovnako sa pod to môže podpisovať určitá únava z politického systému a nedôvera voči politikom, ale tiež mylný pocit ľudí, že ich hlas nemá veľkú váhu v kontexte celej Európy.
Dôležitosť zloženia europarlamentu vníma aj Tomáš Mihály. "Podľa toho sa potom vyvíja smerovanie a fungovanie celej EÚ," skonštatoval. Na otázku, prečo majú Slováci nízky záujem o voľby, poznamenal, že si možno myslia, že "Brusel je ďaleko, čo môžu mať s nami spoločné"?
Voliť sa rozhodla aj Petržalčanka Janka, ako hovorí, aj kvôli svojmu dieťaťu. "Chcem, aby malo planétu, na ktorej sa dá žiť. V environmentálnej oblasti potrebujeme urobiť veľké zmeny a EÚ je v tomto silná inšpirácia, silný partner," myslí si.
Na margo účasti v eurovoľbách na Slovensku poznamenala, že ľudia sa vždy prirodzene zaujímali o veci, ktoré sa ich bezprostredne týkajú alebo dejú v ich blízkosti. Rovnako tak im je bližšia samosprávna politika ako politika európska. Podľa nej možno aj preto, že jej v konečnom dôsledku ani nerozumejú a nevedia, aký vplyv budú mať európske rozhodnutia na ich životy. (TASR)
Klienti zo zariadenia pre seniorov na Zobore v Nitre majú o voľby veľký záujem. Potvrdili to aj členovia okrskovej volebnej komisie, ktorí za nimi prišli s volebnou urnou.
Viac ako desiatka voličov ich už čakala pred improvizovanou volebnou miestnosťou. Takmer zo 160 klientov zariadenia pre seniorov a zariadenia opatrovateľskej služby bolo v zozname voličov zapísaných 55 ľudí.
"Tento počet sa ešte zvýši o tých, ktorí v zariadení nemajú trvalý pobyt, ale majú voličský preukaz. Takže ľudí, ktorí prídu voliť, bude oveľa viac. O voľby tu býva veľký záujem, naposledy sa to ukázalo aj pri prezidentských voľbách," uviedol člen okrskovej volebnej komisie Miloš Slatina.
Volebnú účasť v rodisku legendárneho Juraja Jánošíka zvyknú vylepšovať turisti prichádzajúci do malebných zákutí Malej Fatry.
S hlasovacími preukazmi môžu využiť dovedna päť volebných miestností, pričom jedna z nich sa nachádza v hoteli priamo pri vstupe do známych Jánošíkových dier. O eurovoľby je však medzi turistami zatiaľ minimálny záujem.
Predsedníčka tamojšej volebnej komisie Iveta Kubalová potvrdila, že v priebehu prvých troch hodín sobotňajších eurovolieb využil hlasovacie preukazy len jeden manželský pár zo Slovenského Grobu.
Vo voličských zoznamoch obce Terchová je zapísaných viac ako 3200 miestnych obyvateľov s volebným právom. V turisticky atraktívnej obci je zriadených päť volebných miestností, z ktorých po dve sú lokalizované na obecnom úrade a v miestnej základnej škole.
"Volebný okrsok Biely potok je zriaďovaný v areáli hoteli pravidelne už niekoľko rokov. Niekedy sa volilo v besiedke, voľby už boli aj v hotelovej jedálni a dnes nám na voľby vyčlenili salónik," uviedla Kubalová.
Pred piatimi rokmi sa volebná účasť v Terchovej pohybovala tesne nad 18 percentami, v piatich okrskoch spočítali hlasy od 649 voličov. Volebná účasť v Bielom Potoku sa za tri hodiny ledva prehupla cez štyri percentá.
"Z 587 oprávnených voličov zapísaných vo voličských zoznamoch prišlo využiť svoje volebné právo zatiaľ 27. S hlasovacím preukazom odvolili dvaja ľudia," konkretizovala Kubalová.
Väčšina oslovených turistov nevedela o existencii volebnej miestnosti v tesnej blízkosti vstupu na známy turistický chodník. Duo dospelých zo štvorčlennej rodiny z Dubnice nad Váhom sa údajne voliť chystá.
"Výlet sme mali naplánovaný už mesiac a ak by sme vedeli, že volebná miestnosť je tak blízko, asi by sme si vybavili hlasovacie preukazy. Takto sa budeme musieť poponáhľať domov," priznala pani Alena.
Päťdesiatnik Ivan bol v Jánošíkových dierach už niekoľkokrát a podľa vlastných slov sa tam vždy rád vracia. "Hlasovací preukaz mám so sebou a aj keď sa hovorí, že ráno je múdrejšie večera, pôjdem si najprv vyvetrať hlavu a až potom zájdem do volebnej miestnosti," dodal turista z obce pri Prievidzi. (TASR)
Dve z troch volebných miestností v Palárikove, ktoré uzatvorili pre nálezo bieleho prášku, opäť otvorili.
"Tretia volebná miestnosť zostáva uzatvorená do zistenia predbežného výsledku závažnosti neznámej látky laboratóriom civilnej ochrany," uviedla Zuzana Hrabovská z komunikačného odboru Prezídia Policajného zboru.
Očakáva sa, že incident v Palárikove výrazne predĺži volebné moratórium.
Ďalší incident, ktorý polícia zaznamenala, sa stal v Poprade. Kontaktoval ju občan s tvrdením, že mu neumožnili voliť. "Pri následnom preverení políciou bolo zistené, že oznamovateľ vo volebnej miestnosti predkladal rôzne kópie písomností vyhotovené pod jeho menom, zároveň však odmietol preukázať svoju totožnosť občianskym preukazom," uviedla policajná hovorkyňa. (TASR)
Zvolený prezident Peter Pellegrini odvolil v obci Králiky pri Banskej Bystrici. Verí, že účasť bude vyššia ako v roku 2019.
V Bratislavskom kraji je priebeh volieb plynulý a zatiaľ bezproblémový, informovali z okresných volebných komisií.
"Z nášho pohľadu je to zatiaľ bezproblémové, všetko ide podľa plánov, doposiaľ sme riešili naozaj iba pár drobností," zhodnotili prvé tri hodiny volieb v hlavnom meste zástupcovia bratislavskej okresnej volebnej komisie.
"Všetko je absolútne v poriadku, nikto nám nehlásil ani oneskorenie otvorenia volebných miestností, nedostali sme žiadny podnet a rovnako sme nezistili problém vlastnou kontrolnou činnosťou," oznámili z okresnej volebnej komisie v Pezinku.
Plynulý priebeh bez mimoriadnych situácií charakterizovali prvé hodiny eurovolieb aj v mestách a obciach v okresoch Malacky a Senec, potvrdili z okresných volebných komisií. (TASR)
Prezidentka Zuzana Čaputová odovzdala svoj hlas vo voľbách do Európskeho parlamentu v Pezinku.
Voľby do europarlamentu prebiehajú aj v Bardejovských Kúpeľoch. Volebnú miestnosť otvorili v hoteli Ozón.
Ako informovala predsedníčka miestnej okrskovej volebnej komisie Mária Hankovská, ide o 21. okrsok mesta Bardejov.
„Je tu zapísaných 228 trvalých voličov a chodia k nám aj kúpeľní hostia. Za prvú hodinu odvolili najmä kúpeľní hostia, iba traja boli domáci. Hlasujúcich na volebné preukazy už máme cez 25. Priebeh je zatiaľ pokojný,“ bilancovala Hankovská.
Oproti druhému kolu prezidentských volieb, keď pred volebnou miestnosťou stáli ľudia už pred jej otvorením, je podľa nej zatiaľ záujem o eurovoľby nižší. „Voličov je pomenej, ale uvidíme, ako sa to vyvinie počas dňa. Očakávame 30- až 40-percentnú účasť,“ prognózuje predsedníčka komisie, podľa ktorej hostia možnosť voliť priamo v kúpeľoch oceňujú. „Inak by asi voliť nemohli. Aj my sme radi, že sa ľudia môžu vyjadriť k týmto ´európskym´ voľbám,“ dodala Hankovská.
Súvisiaci článok
Na volebný okrsok sa v hoteli zmenila spoločenská miestnosť. Viacerí voliči z radov kúpeľných hostí využili na hlasovanie čas podávania raňajok. Vo volebnej miestnosti sa tak tvorili menšie rady čakajúcich.
„Veľmi sa tešíme, že volebná miestnosť je priamo v kúpeľoch a netreba chodiť do mesta a voliť môžeme priamo tu. Ja chodím na voľby bežne medzi prvými a potom sledujem, ako to celé dopadne,“ uviedla Anna Ondušková z Michaloviec, ktorá si vybavila hlasovací preukaz, aby mohla voliť aj mimo miesta trvalého pobytu.
„Veľmi mi záleží na tom, kam sa bude uberať naša republika a spravovanie našej krajiny. Verím, že sa do Európskeho parlamentu dostanú správni ľudia, aby sme sa tu na Slovensku cítili bezpečne a dobre,“ zdôvodnila svoju účasť na eurovoľbách.
Pravidelnou účastníčkou volieb je aj 72-ročná Anna Ručková, ktorá do kúpeľov prišla z okresu Nové Zámky. „Na voľby chodím stále, ani jedny som nevynechala. Tieto voľby považujem za dôležité, lebo Slovensko je taký malý štát, že v Európskom parlamente potrebuje silných zástupcov, aby nás tam ´neudupali´ silné štáty,“ uviedla Ručková, ktorá ocenila možnosť voľby priamo v kúpeľnom zariadení, kde je ubytovaná.
„Bála som sa, lebo minule sme boli v Tatrách a hľadali sme volebné miestnosti a ledva sme ich našli. Toto je ale vynikajúce, rovno idem z procedúry na procedúru a medzi tým som navštívila volebnú miestnosť,“ vysvetlila.
Kapacita ubytovania v Bardejovských kúpeľoch je 1 112 lôžok. (SITA)
Hlasovanie v troch volebných okrskoch v Palárikove prerušili. Na lístkoch sa našiel biely prášok.
Potvrdili členovia okresnej volebnej komisie v Nových Zámkoch. Na mieste zasahujú policajti aj hasiči.
"Ako prvá sa o deviatej hodine zavrela miestnosť číslo 3, o dvadsať minút neskôr sa hlasovanie prerušilo aj v miestnostiach 1 a 2. Momentálne je celá budova uzavretá. Upovedomili sme štátnu volebnú komisiu a čakáme na výsledky z laboratória. Ak všetko bude v poriadku, hlasovanie sa obnoví," uviedla pre MY Noviny okresná volebná komisia.
Očakáva sa predĺženie volebného moratória. Predstavitelia Policajného zboru a Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán sa k téme oficiálne vyjadria na tlačovej konferencii. (TASR, My Regióny)
Premiér Robert Fico odvolil v nemocnici, na sociálnej sieti zdieľal fotografiu s prenosnou volebnou urnou. (SME)
Voľby do Európskeho parlamentu sú príležitosťou vyslať silný odkaz a ukázať svoju túžbu byť súčasťou Európy.
Pre TASR to skonštatoval 42-ročný Francúz Guillaume, ktorý už roky žije v Banskej Bystrici. Za nízkou účasťou Slovákov v európskych voľbách vidí najmä nedostatok dôvery v inštitúcie. Voľby do Európskeho parlamentu však podľa jeho slov patria k najmenej populárnym aj vo Francúzsku.
"Vo Francúzsku sa hovorí, že voliť je právo, ale aj povinnosť. S týmto heslom vyrastáme. Vždy si berieme za príklad krajiny, kde je diktatúra, krajiny, kde ľudia nemôžu voliť, takže vo všeobecnosti, keď si za demokraciu, voliť ideš," vysvetlil Guillau

me z Bretónska.
Na Slovensku žil v rokoch 2005 až 2009, opäť sa sem vrátil v roku 2017. Od tej doby pôsobí v Banskej Bystrici, kde v súčasnosti prevádzkuje jazzový klub.
Voľby do Európskeho parlamentu sú podľa neho dôležité preto, že sa týkajú nadnárodných či globálnych problémov. Ide napríklad o geopolitiku či environmentálne problémy, čo sú podľa jeho slov témy, ktoré by mali byť stredobodom záujmu najmä pre mladých ľudí. Účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu je u nás spravidla nízka, v roku 2019 nedosiahla ani 23 percent, čo bolo najmenej v celej Európskej únii.
Za nízkym záujmom o eurovoľby na Slovensku vidí najmä nedostatok dôvery voči inštitúciám. "Ak máte problém dôverovať svojim národným inštitúciám, je ešte ťažšie dôverovať vzdialeným inštitúciám, akým je europarlament," myslí si Guillaume. Aj mnohí Francúzi podľa neho vnímajú Európsku úniu ako vzdialenú inštitúciu. Účasť vo voľbách do europarlamentu je tak aj tu v porovnaní s prezidentskými či parlamentnými voľbami nižšia.
Súvisiaci článok
"Európske voľby u nás už tradične voličov nezaujímajú. Možno by ich viac zaujímali, keby sa viac angažovali volení predstavitelia. Existuje však akýsi začarovaný kruh, v ktorom politici vnímajú, že dopyt je nízky. Majú iné miestne alebo národné priority a na oplátku sa voliči odvracajú," skonštatoval Guillaume.
V roku 2014 však napriek tomu k volebným urnám vo Francúzsku prišlo približne 42 percent voličov, v ostatných európskych voľbách v roku 2019 to bolo vyše 50 percent. (TASR)
V okrese Nové Zámky začali eurovoľby bez problémov. Pred piatimi rokmi tam prišiel urne len každý piaty volič. (My Regióny)
V okresoch Banská Bystrica a Brezno taktiež otvorili všetky volebné miestnosti včas a bez problémov.
V okrese Banská Bystrica bolo pre voľby do Európskeho parlamentu vytvorených 130 volebných okrskov, v okrese Brezno je ich 65.
V krajskom meste Banská Bystrica môže voliť približne 61 170 oprávnených voličov. V meste je 78 volebných miestností približne so 700 členmi okrskových volebných komisií.
"Matričný úrad a ohlasovňa pobytu vydali k voľbám do Európskeho parlamentu 2816 hlasovacích preukazov. V roku 2019 ich bolo vydaných 1350," uviedla hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.
Bez komplikácií sa o 7.00 h ráno začali eurovoľby aj v okrese Brezno. Na Horehroní občania volia v 65 volebných miestnostiach, v okresnom meste Brezno ich bolo vytvorených rovných 20.
"Všetkých 65 okrskov, ktoré máme v okrese, je otvorených, začiatok volieb je v poriadku," potvrdil zapisovateľ okresnej volebnej komisie v Brezne. (TASR)
Eurovoľby na hornej Nitre sú zatiaľ bez problémov, volebné miestnosti v okresoch Prievidza a Partizánske otvorili načas. (My Regióny)
V bratislavskom Starom Meste na prvých voličov nečakali. "Niektorí tu boli už o pol siedmej," spresnila predsedníčka komisie.
Začiatok i prvé minúty volieb boli plynulé. "Začali sme na sekundu presne, všetko prebieha tak, ako má, voliči prichádzajú," zhodnotila Adriana Petrová prvé minúty. Očakáva, že podľa záujmu hneď na začiatku volieb bude aj tentoraz slušná volebná účasť.
Jedna z prvých hlasujúcich, pani Zuzana, odôvodnila svoju účasť záujmom, aby Slovensko nevybočilo z cesty, na ktorú svojím vstupom do Európskej únie nastúpilo.
"Hoci som vo veku, v ktorom by sa mohlo povedať, že mi to môže byť jedno, nie je mi jedno, akú budúcnosť budú mať moje deti a vnúčatá," zdôraznila.
Pán Jaroslav upozornil, že ako obyvatelia členskej krajiny Únie majú Slováci nielen práva, ale aj zodpovednosť zaujímať sa o to, ako vyzerá a ako sa vyvíja európske spoločenstvo. "Preto je podľa môjho názoru aj našou povinnosťou prísť voliť a spolurozhodovať o tejto budúcnosti," dodal. (TASR)
Definitívne výsledky eurovolieb na území Slovenska budú zverejnené v nedeľu 9. júna po 23.00 h. (TASR)
Všetky volebné miestnosti by už mali byť otvorené. Polícia zatiaľ nezaznamenala žiadne incidenty.
Informovali o tom riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán ministerstva vnútra Eva Chmelová a riaditeľ odboru poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru Stanislav Hromádka.
"V tomto okamihu by malo byť všetkých 5930 volebných miestností otvorených. Ani v jednej z volebných miestností nebolo rozhodnutie, že by sa v nej začalo hlasovať skôr," poznamenala Chmelová na tlačovej konferencii.
Polícia dosiaľ neeviduje žiadne incidenty. "Policajný zbor takisto aj pri týchto voľbách ako pri predchádzajúcich zabezpečuje verejný poriadok. Nasadili sme dostatočný počet policajtov všetkých služieb," dodal Hromádka.
Volebné miestnosti sa otvárajú, na Slovensku si vyberáme nových zástupcov a zástupkyne v europarlamente.
Volebné miestnosti v 5930 okrskoch sú otvorené od 7.00 h do 22.00 h. Občania môžu krúžkovať najviac dvoch kandidátov z jednej kandidátnej listiny. Zo Slovenska bude zvolených 15 europoslancov na funkčné obdobie piatich rokov.
Voliči si vyberajú z 23 politických subjektov. Na vybratom hlasovacom lístku môže volič zakrúžkovať poradové číslo kandidáta, a tým odovzdať prednostný hlas. Krúžkovať môže jedného alebo dvoch kandidátov. Hlasovací lístok je potrebné vhodiť do volebnej urny v obálke. Vhodením hlasovacieho lístka bez obálky nie je hlas platný.
Súvisiaci článok
Hlasovacie právo majú slovenskí občania, ale aj občania iného členského štátu EÚ s trvalým pobytom na Slovensku. Vo volebnej miestnosti sa preukazujú občianskym preukazom alebo pobytovým preukazom občana Európskej únie.
Volič bez trvalého pobytu na Slovensku či na území iného členského štátu Únie musí po príchode do volebnej miestnosti predložiť komisii slovenský cestovný doklad a čestné vyhlásenie o trvalom pobyte v cudzine. Vzor vyhlásenia má byť na webe ministerstva vnútra. Ak má volič hlasovací preukaz, predloží aj ten.
Volič, ktorému zdravie bráni prísť do volebnej miestnosti, môže požiadať komisiu o prenosnú hlasovaciu schránku. Za voliča, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, lebo nemôže čítať alebo písať, môže hlasovací lístok vyplniť iná osoba, ktorá musí postupovať podľa pokynov voliča. Nesmie to byť však člen okrskovej volebnej komisie.
Súvisiaci článok
Počas volebného dňa plynie moratórium. Až do skončenia hlasovania je zakázané viesť kampaň aj informovať o kandidátoch v ich prospech či neprospech.
Pre občanov funguje aj infolinka k eurovoľbám. Volať môžu ľudia na telefónne čísla 02/4859 2317 a 02/4859 2312 počas celého dňa až do uzavretia volebných miestností.
Voliť môže približne 4,37 milióna voličov. Prvýkrát môže v európskych voľbách hlasovať takmer 260-tisíc mladých ľudí. Definitívne výsledky v poradí piatych eurovolieb na Slovensku budú zverejnené v nedeľu po 23.00 h po ukončení hlasovania vo všetkých krajinách EÚ. (SME)
Voliči na Slovensku si po prvý raz budú vyberať pätnástich zástupcov v europarlamente.
Mandát navyše sme získali, lebo pri prepočte kresiel v europarlamente sa uplatňuje aj princíp, ktorý zvýhodňuje menšie štáty.
(SME)
Výsledky Eurovolieb 2024

- Oficiálne výsledky eurovolieb 2024
- Kompletný zoznam zvolených europoslancov
- Pozrite si volebné mapy
- Ktorí kandidáti dostali najviac preferenčných hlasov?
- Eurovoľby 2024 minúta po minúte
- Osem záverov z eurovolieb: Proeurópski voliči vzdorujú
- Komentár: PS vyhralo voľby napriek Ficovmu prejav
- Eurovoľby zmenia aj slovenský parlament

Beata
Balogová

Najčítanejšie na SME Domov
- 1. Vláda ignoruje odborníkov. Zmenila ich stanovisko k pandemickej zmluve a materiál utajila 13 233
- 2. Súd ho oslobodil, hoci sám tvrdí, že zobral zálohu na vraždu. Černák má ešte jeden unikátny problém 7 965
- 3. Nové kancelárie vyzerajú inak. Mení ich hybridná práca aj nastupujúca generácia Z 7 439
- 4. V lesoch na Záhorí je ruch. O jame na utratený dobytok s nami nehovorili, tvrdia dotknuté obce 2 431
- 5. V kauze vraždy Daniela Tupého sa vynorili krivé svedectvá, ktoré nikto neriešil 1 398
- 6. Po vypočutí znalcov prehovoril aj Černák. O jeho prepustení bude súd opäť rozhodovať v máji Video 1 184
- 7. Nadácia Zastavme korupciu kritizuje zastavenie konaní voči Ficovi a Šutajovi Eštokovi 848
- 8. V prvom čítaní ho koalícia podporila, Huliakov rezort nesúhlasí s návrhom KDH o turistických trasách 825
- 9. V hlavnej úlohe Huliakov brat, minister Taraba a 36 miliónov eur. Čo sa pokazilo? 783
- 10. V procese s Kovaříkom vypovedal muž, ktorý Santusovej podpísal nasadenie zásahovej jednotky 749
- 1. Vláda ignoruje odborníkov. Zmenila ich stanovisko k pandemickej zmluve a materiál utajila 39 164
- 2. V kauze vraždy Daniela Tupého sa vynorili krivé svedectvá, ktoré nikto neriešil 25 912
- 3. V lesoch na Záhorí je ruch. O jame na utratený dobytok s nami nehovorili, tvrdia dotknuté obce 24 701
- 4. Po vypočutí znalcov prehovoril aj Černák. O jeho prepustení bude súd opäť rozhodovať v máji Video 16 101
- 5. Súd ho oslobodil, hoci sám tvrdí, že zobral zálohu na vraždu. Černák má ešte jeden unikátny problém 13 355
- 6. V hlavnej úlohe Huliakov brat, minister Taraba a 36 miliónov eur. Čo sa pokazilo? 10 606
- 7. Až 44 percent Slovákov verí, že Ukrajina páchala genocídu na Donbase. Voliči Hlasu sa menia 9 944
- 8. Smer a ostatní potvrdzujú tlak na mimovládky. Fico tvrdí, že na Úrade vlády nie sú dementi 8 583
- 9. Aréna s Migaľom a Šalitrošom: Pat a Mat? Trochu áno, ale na konci uvidíte výsledok Video 8 018
- 10. Nové kancelárie vyzerajú inak. Mení ich hybridná práca aj nastupujúca generácia Z 7 467
- 1. V hlavnej úlohe Huliakov brat, minister Taraba a 36 miliónov eur. Čo sa pokazilo? 68 266
- 2. Až 44 percent Slovákov verí, že Ukrajina páchala genocídu na Donbase. Voliči Hlasu sa menia 39 414
- 3. Vláda ignoruje odborníkov. Zmenila ich stanovisko k pandemickej zmluve a materiál utajila 39 166
- 4. Po vypočutí znalcov prehovoril aj Černák. O jeho prepustení bude súd opäť rozhodovať v máji Video 34 583
- 5. Remišová môže prísť o 48-tisíc eur. Právnici spochybňujú Kaliňákove závery, že porušila zákon 31 387
- 6. Šéfka Súdnej rady vyhovela Lindtnerovi. Podala disciplinárny návrh na sudkyňu Záleskú 30 467
- 7. Šutaj Eštok chcel, aby platil zákon pre všetkých. Stíhanie policajtov mu prekáža, stíhanie guvernéra nie 27 717
- 8. V kauze vraždy Daniela Tupého sa vynorili krivé svedectvá, ktoré nikto neriešil 25 913
- 9. V lesoch na Záhorí je ruch. O jame na utratený dobytok s nami nehovorili, tvrdia dotknuté obce 24 702
- 10. Prokuratúra preverí nové podozrenia voči Ficovmu poradcovi Lindtnerovi 18 586
- 1. Po roku už vieme, kto financoval Pellegriniho kampaň. Najviac mu prispel rebelant Šalitroš 107 209
- 2. V hlavnej úlohe Huliakov brat, minister Taraba a 36 miliónov eur. Čo sa pokazilo? 68 266
- 3. Krajského prokurátora Hassana našli v aute mŕtveho 42 106
- 4. Až 44 percent Slovákov verí, že Ukrajina páchala genocídu na Donbase. Voliči Hlasu sa menia 39 416
- 5. Vláda ignoruje odborníkov. Zmenila ich stanovisko k pandemickej zmluve a materiál utajila 39 168
- 6. Slintačka sa rozšírila do ďalšieho okresu, na farme je viac ako 3500 kráv Video 37 843
- 7. Kaliňák junior v ňom vidí možného nástupcu Žilinku. O Lindtnerovi prehovoril svedok mafie Video 36 924
- 8. Po vypočutí znalcov prehovoril aj Černák. O jeho prepustení bude súd opäť rozhodovať v máji Video 34 583
- 9. Remišová môže prísť o 48-tisíc eur. Právnici spochybňujú Kaliňákove závery, že porušila zákon 31 387
- 10. Šéfka Súdnej rady vyhovela Lindtnerovi. Podala disciplinárny návrh na sudkyňu Záleskú 30 467
Komerčné články
- Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
- Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
- Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
- Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
- Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
- Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
- Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
- Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
- Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
- AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
- Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
- Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
- Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
- S nami máte prístup do všetkých záhrad
- Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
- Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
- Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
- Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
- Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
- Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
- Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 486
- Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 826
- Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 935
- Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 840
- AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 5 246
- Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
- Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 734
- Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 739
- Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 541
- Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 367