Až 400-tisíc kubíkov dreva za viac ako 11 miliónov eur majú vyťažiť v okolí Čierneho Baloga tri firmy, ktoré si štátny podnik Lesy SR vybral bez súťaže. Nie je jasné, či mohol podnik takto postupovať, keďže zákon to neumožňuje, ak kalamitu spôsobil sám.
Ruský diktátor Vladimir Putin navštívil svojho severokórejského partnera Kim Čong-una. Obe krajiny dnes jedna druhú potrebujú viac ako kedykoľvek predtým. Pchjongjang dlhodobo zásobuje Kremeľ muníciou, otázkou je, čo je protihodnotou.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Na ťažbu pri Čiernom Balogu sa trasie každý. Zarobia na nej firmy vybrané bez súťaže
- Susko si vybral. Štát radšej zaplatí pokutu, než aby preveril, či Kliment nemal pravdu
- Jeden potrebuje zbrane, druhý technológie a peniaze. O čom bola Putinova návšteva u Kima?
- Vyhráža sa investorom, pomáha si ketamínom. Dokedy vydrží čaro Elona Muska?
- Taký starý za Slovensko nik nehral. Pekarík je po každej stránke unikát
- Letné tábory sú často vypredané už v máji. Máme zoznam so stovkami voľných miest
Na ťažbu pri Čiernom Balogu sa trasie každý. Zarobia na nej firmy vybrané bez súťaže

Zrejme nikde na Slovensku sa v nasledujúcich mesiacoch nevyťaží viac dreva, ako v okolí Čierneho Balogu na Horehroní. Štát plánuje pre lykožrútovú kalamitu vyťažiť až milión kubíkov. Bola by to asi desatina z toho, čo sa legálne vyťaží za rok na celom Slovensku.
Štátne Lesy SR ťažia drevo aj samy, ale platia si tiež služby viac ako stovky miestnych firiem a živnostníkov, ktoré majú s podnikom dlhodobé rámcové zmluvy.
Vraj to nestačí, a preto Lesy SR bez súťaže vybrali ďalšie tri veľké firmy, ktoré majú najbližšie štyri mesiace vyťažiť takmer 400-tisíc kubíkov dreva, za čo dostanú od štátu vyše 11 miliónov eur.
Tamojší lesní robotníci sú sklamaní, že prídu o veľkú časť biznisu. Upozorňujú, že oni ťažia drevo za polovičné ceny. Viacerí sa napokon dostanú k spracúvaniu kalamity tak, že si ich vyberie niektorá z troch veľkých firiem ako subdodávateľa.
Sporné je tiež to, ako štátny podnik firmy vybral. Podľa zákona tak postupovať nemohol, ak kalamitu spôsobil sám.
Susko si vybral. Štát radšej zaplatí pokutu, než aby preveril, či Kliment nemal pravdu

Minister spravodlivosti Boris Susko neplánuje priniesť na vládu požiadavku, aby sa štát odvolal proti rozhodnutiu Štrasburgu v prípade sudkyne Denisy Cvikovej. Namiesto pokusu zvrátiť rozsudok, ktorého súčasťou je 20-tisícové odškodné pre obvinenú sudkyňu, naďalej hovorí o zlyhaní senátu Juraja Klimenta. Jeho postup pritom v plnom rozsahu požehnal aj Ústavný súd.
„Takéto podanie je už vopred odsúdené na zánik,“ odpovedal Susko na otázku, či v prípade Cviková vs. Slovensko bude žiadať posúdenie veľkou komorou Európskeho súdu pre ľudské práva. Denník SME sa ministra na tento postup pýtal na základe listu, ktorý Suskovi adresoval sudca Kliment z Najvyššieho súdu. Kliment sa obrátil aj na šéfov Ústavného a Najvyššieho súdu.
Upozornil ich, že akceptovanie názoru ESĽP v prípade Cvikovej negatívne ovplyvní trestnú politiku na Slovensku. Najmä to, aké okolnosti môžu brať súdy do úvahy pri rozhodovaní o väzbe obvinených ľudí. Pre dosahy na mnohé ďalšie kauzy nabádal Kliment na to, aby sa vláda proti rozsudku ohradila.
Susko mu odkázal, že na to nevidí dôvody. Myslí si totiž, že na to nie sú splnené podmienky, ktoré stanovuje Európsky dohovor o ľudských právach.
Ficovi sa to hodí: Susko namiesto toho, aby v prvom rade využil všetky súdne inštancie na zaistenie spravodlivosti a v druhom rade chránil verejné zdroje, sa rozhodol neurobiť nič. Jednoducho preto, že príbeh sudkyne Cvikovej zapadá do príbehu Smeru a Roberta Fica o tom, že stíhaniami a väzbou politikov a sudcov boli porušované ľudské práva. Nie je to náhodou na odstúpenie? Pýta sa Jakub Filo.
V krátkosti z domova:
- Prvý výjazd vlády po atentáte: Prvé výjazdové rokovanie vlády v Rimavskej Sobote po májovom atentáte na premiéra Roberta Fica sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia. Rokovanie vlády viedol vicepremiér a minister obrany Robert Kaliňák. S premiérom si vraj rokovanie vlády pred jej zasadnutím prešiel. Na programe bola najmä pomoc štátu tomuto regiónu.
- Poisťovňa liek na vzrast neprepláca: Šimon Tkáč vo svojich piatich rokoch zaostáva vo výške za svojimi vrstovníkmi najmenej o dvadsať centimetrov. Trpí achondropláziou, nízkym vzrastom. Vyrásť by mu mohol pomôcť liek Voxzogo, na Slovensku však nie je hradený zo zdravotného poistenia. VšZP mu už štyrikrát odmietla zaplatiť liek na výnimku. Nie je to podľa nej ekonomicky výhodné.
- Kotlár poprel pandémiu: Peter Kotlár na zasadnutí parlamentného zdravotníckeho výboru avizoval, že v septembri predstaví závery vyšetrovania k manažovaniu pandémie Covid-19. Tie podľa neho ukázali, že pandémia na Slovensku z hľadiska incidencie a ostatných merateľných parametrov nebola. KDH vyzvalo vládu, aby Kotlára z funkcie odvolala.
Jeden potrebuje zbrane, druhý technológie a peniaze. O čom bola Putinova návšteva u Kima?

Severokórejská diktatúra už mesiace zásobuje Rusko muníciou na jeho vojnu proti Ukrajine. Vladimir Putin, ktorý aktuálne Severnú Kóreu navštívil, tam podpísal dohodu o strategickom partnerstve a zrejme dohadoval aj ďalšie zásobovanie zbraňami.
Hoci severokórejské zbrane nemusia byť kvalitné, Rusko vďaka nim dokáže držať krok so západnými dodávkami munície na Ukrajinu. Režim v Pchjongjangu tak navyše dostal príležitosť vyskúšať svoje produkty na skutočnom bojisku.
Aktuálne sa obe krajiny potrebujú. Rusko sa snaží dať najavo, že nie je osamotené v tom, čo Putin nazýva vojnou kolektívneho Západu proti Rusku. „V súčasnosti spoločne bojujeme proti hegemonistickým a neokolonialistickým praktikám Spojených štátov a ich satelitov,“ povedal Putin.
Experti odhadujú, že Rusko sa momentálne neodváži pomáhať Pchjongjangu s jadrovým programom, no Kim Čong-un si môže vypýtať technológie pre ponorky, satelity, balistické strely či protivzdušnú obranu.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Boj proti dezinformáciám: Dezinformačné kanály využívajú techniky sovietskej KGB, ktorá prirovnávala účinok dezinformácií k sile vody kvapkajúcej na kameň: funguje nie preto, že je silná, ale preto, že je vytrvalá. Expert na ruské hybridné hrozby a dezinformácie Jakub Kalenský pre SME hovorí, že to musíme robiť aj my.
- Výsledky útokov v Rusku: Nasadenie západných zbraní proti cieľom na ruskom území prináša výsledky, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinci dokázali spomaliť postup ruských vojsk na severe Charkovskej oblasti. Situáciu v regióne ovplyvnilo zničenie ruských pozícií a odpaľovacích rámp pri hraniciach s Ukrajinou.
- Stíhania za odmietanie boja: V Rusku stíhajú 10 025 ľudí za to, že odmietli bojovať na Ukrajine. Vyplýva to z údajov, ktoré získalo nezávislé ruské médium Mediazona. Z toho bolo 9 059 prípadov neoprávneného opustenia jednotky, 627 prípadov nesplnenia príkazov a 339 prípadov dezercie. Podľa Mediazony 8 594 ľudí už odsúdili.
- Druhý mierový summit: Ukrajinskí predstavitelia už začali s prípravnými prácami na zorganizovanie druhého mierového summitu, informoval šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Zdôraznil, že usporiadanie summitu bude možné až po tom, čo účastnícke štáty vypracujú spoločný plán.
Zo zahraničných webov:
- Project Syndicate: V Európe straší prízrak neofašizmu
- Foreign Affairs: Návrat mieru prostredníctvom sily
- Reuters: Pentagón viedol počas pandémie tajnú kampaň proti očkovaniu s cieľom podkopať Čínu
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Vyhráža sa investorom, pomáha si ketamínom. Dokedy vydrží čaro Elona Muska?

Šéf Tesly Elon Musk vybudoval automobilku budúcnosti. Po období rýchlej expanzie sa však jeho Tesla dostáva do ďalšej fázy života. Už nečelí výzve, či dokáže vyrobiť dostatok áut, ale či bude záujem o ne pokračovať.
Akcie Tesly od začiatku roka klesli o tretinu a majú jednu z najhorších výkonností v americkom indexe S&P 500. S obrovským náskokom ostáva najhodnotnejšou automobilkou na svete, ale jej trhová kapitalizácia sa od vrcholu v roku 2021 prepadla o polovicu.
V Tesle sú naštrbené vzťahy, odišlo z nej niekoľko kľúčových manažérov, čo neveští nič dobré. Elon Musk sa dostáva pod tlak. Svojim investorom stále prízvukuje, že Tesla nie je obyčajná automobilka. Lenže kým pred pár rokmi ho slepo (až fanaticky) nasledovali, čaro výnimočnosti teraz vyprcháva.
Nepredvídateľnosť a ego, ktoré Muska priviedli k úspechu, sa stávajú jeho brzdou. Naďalej pritom triešti pozornosť a energiu na množstvo projektov a angažuje sa aj v oblastiach, ktoré s biznisom nemajú nič spoločné.
- Zo superhrdinu lotrom: História je posiata titanmi biznisu, ktorí boli sociopatmi a tyranmi. Rozdiel je v tom, že neotvárali mozog svetu cez sociálne siete. Elon to robí až otravne často a postoje jedného z najvplyvnejších ľudí sú niekedy desivo nebezpečné, píše Jozef Tvardzík.
V krátkosti z ekonomiky:
- Posúdia nemorálnosť reklamy: Rada pre reklamu sa zaoberá sťažnosťou na reklamu stávkovej spoločnosti Tipsport a jej formulku „Stačí len začať“. Bude posudzovať, či reklama neprekročila etický rámec. Podľa sťažovateľa by tisíce rodín gamblerov vedeli potvrdiť, že „stačí len začať“ a človek privedie sám seba a celú rodinu na mizinu.
- Konanie pre vysoký deficit: Európska komisia začína konanie so siedmimi členskými krajinami Európskej únie, ktoré prekračujú stanovené deficity verejných financií. Týka sa to Belgicka, Francúzska, Talianska, Maďarska, Malty, Poľska a Slovenska. Tieto krajiny vlani pri deficitoch prekročili trojpercentný strop vo vzťahu k HDP.
- Winkelmann prinesie pracovné miesta: Nemecká spoločnosť Winkelmann by spolu so subdodávateľmi mohla v priemyselnom parku v Rimavskej Sobote vytvoriť okolo 1 500 pracovných miest. Samotný Winkelmann by u nás chcel do troch rokov priniesť viac ako 470 pracovných miest. Výrobu nádrží na čerpadlá a ohrievače vody plánuje spustiť v júli budúceho roka.
Taký starý za Slovensko nik nehral. Pekarík je po každej stránke unikát

V októbri oslávi Peter Pekarík tridsaťosem rokov. Nikto tak dlho za národný tím nehral. Nikto starší nikdy v slovenskom drese nenastúpil. Tobôž nie na veľkom turnaji. V pondelok opäť nechýbal v základnej zostave národného tímu, ktorý v prvom zápase EURO 2024 senzačne zdolal Belgicko 1:0.
Veterán Pekarík zvádzal súboje s rýchlymi protihráčmi z najlepších líg sveta. Nabehal viac ako jedenásť kilometrov a nesklamal. Jérémy Doku z Manchestru City má prezývku „Belgický blesk“. Patrí k najrýchlejším útočníkom sveta, ale nepresadil sa. Pekarík súboje s ním ustál.
Je to unikát po každej stránke. Na klubovej úrovni mu pritom dlhodobo chýba prax. V posledných dvoch sezónach odohral spolu v drese Herthy Berlín iba 331 minút. Za ten čas hral v základnej zostave iba dvakrát.
Napriek tomu Slovensko nemá lepší variant na pravom kraji obrany. Pekarík je na tom poste u nás jednotkou už pätnásť rokov. Vždy príde perfektne pripravený.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Letné tábory sú často vypredané už v máji. Máme zoznam so stovkami voľných miest

Niektoré rodiny už na jar naplánujú, kde a ako deti strávia leto. Viaceré pobytové aj denné tábory totiž prijímajú prihlášky iba do konca marca, apríla či polovice mája. Najužšiu ponuku tak majú rodičia, ktorí si to nechajú na posledný mesiac pred letnými prázdninami.
Ani tí však nemusia zúfať. Pri výbere si môžu pomôcť online zoznamom Kam počas letných prázdnin, ktorý obsahuje prehľad viac ako 400 letných, denných, prímestských či zahraničných táborov organizovaných centrami voľného času či občianskymi združeniami.
Ak rodičia nechcú, aby dieťa nocovalo mimo domova, môžu preň zvoliť denný tábor. V prípade, že chcú aj ušetriť, môžu si vybrať z ponuky miestneho centra voľného času. Trvajú spravidla päť dní a rodič za deň zaplatí od 14 do 26 eur.
Druhou možnosťou sú denné tábory organizované cestovnými kanceláriami či občianskymi združeniami. Ich ceny sa pohybujú od 23 do 43 eur za deň.
V krátkosti o rodine a vzťahoch:
- Ekonomické násilie vo vzťahu: Ekonomické a psychické násilie patria ku skrytým formám násilia. Riaditeľka centra Alej Daša Malíková hovorí, že zneužívanie, pri ktorom jeden z partnerov využíva toho druhého na obohatenie sa, môže nastať vo všetkých fázach vzťahu.
- Chudnutie do plaviek: Máte aj vy po chladných mesiacoch horšiu kondičku a pár kilogramov navyše? Ak máte aj chuť to zmeniť, na „chudnutie do plaviek“ sa vyzbrojte trpezlivosťou, disciplínou, sebaláskou a tým správnym „ako na to“.
- Záhrada svojpomocne: Záhrada má schopnosti, ktoré nás pozývajú vyjsť von a vydať sa do priestoru pod holým nebom. Primeranosť a návrat k tradíciám sú jednými z najväčších záhradných trendov. Záhradný architekt Ferdinand Leffler prezradí, čo to presne znamená.
Rozhovory ZKH

Čo sa presne stalo v KDH, že skončila ako predsedníčka poslaneckého klubu? Je v KDH záujem o umiernených konzervatívcov? A aká je jej budúcnosť v strane? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Martinou Holečkovou, poslankyňou za KDH.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Začali upratovať medzi sudcami, Kaliňák našiel zámienku
- Rutina: Ako sa vyrába parfum a prečo sú niche parfumy také drahé?
- Zoom: Mikroplasty sú všade, našli ich aj v spermiách
- SND - Sme Národné: Po mužoch sexturistoch často zostávajú suveníry, za ktoré zodpovednosť nesie len žena
Karikatúra

Recept dňa

Krémové, číre aj studené. Vyberte si z našich receptov na najlepšie letné polievky.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu, poslancov čaká skrátené rokovanie o lex atentát či zákone o STVR
- Česká polícia predstaví závery vyšetrovania streleckého útoku na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej
- Ruský prezident Vladimir Putin je na návšteve Vietnamu
Dnes v histórii

20. júna 1976 zvíťazila československá futbalová reprezentácia nad favorizovaným mužstvom Nemeckej spolkovej republiky vo finále majstrovstiev Európy v Belehrade. Po nerozhodnom výsledku 2:2 po predĺžení prvýkrát v histórii ME rozhodol o víťazovi penaltový rozstrel. Obidva góly v hre strelili slovenskí reprezentanti Ján Švehlík a Karol Dobiáš. V penaltovom rozstrele boli úspešní aj ďalší Slováci: Marián Masný, Anton Ondruš a Ladislav Jurkemik.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
