Po pätnástich rokoch súd opäť rozhoduje, či sa začne proces v kauze pádu stanu na festivale Pohoda. Vecne nesprávne a aj nezákonne totiž postupoval súd v Trenčíne, ktorý v nej pred piatimi rokmi prerušil konanie.
Advokát Marek Para sa verejne angažuje ako azda žiadny iný advokát pred ním. V rozhovore pre SME vysvetľuje, čo je motiváciou jeho konania. Necíti sa byť natoľko politicky zrelý, aby aktuálne vstupoval do politiky, hoci ju aktívne ovplyvňuje.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Aktér tragédie na Pohode 2009 má nový posudok, proces by vraj nezvládol
- Advokát Para: Nie som Ficov osobný poradca. Naše tlačovky sú odvetnou reakciou
- Katastrofa pre Ukrajinu. Európa má obavy z Trumpovho kandidáta na viceprezidenta
- Milióny dlhov okolo Banskej Bystrice: na zozname sú SAD aj Mečiarov synovec
- Návrat Šporara je ekonomicky náročný, priznal Kmotrík. Slovan si musí pripraviť milióny
- Narcisti sa s vekom menia. Sú empatickejší, štedrejší a príjemnejší. Ale len o trošku
Aktér tragédie na Pohode 2009 má nový posudok, proces by vraj nezvládol

Pätnásť rokov po tragédii na festivale Pohoda 2009 súd odznova rozhoduje, či otvorí proces s nemeckým podnikateľom Jacobom Bossertom. Bývalý šéf firmy, ktorá stavala koncertný stan, ktorý padol vo veternej smršti, bol obžalovaný z trestného činu všeobecného ohrozenia. Denník SME minulý týždeň upozornil, že kauza Pohoda 2009 pre prieťahy zo strany súdu doteraz nie je uzavretá. Pri nešťastí zomreli dvaja ľudia a desiatky sa zranili.
Nové zistenia ukazujú, že súd v roku 2019 trestné stíhanie Bosserta prerušil bezdôvodne. Sudkyňa Beata Schmidtová stíhanie Bosserta prerušila z dôvodu „závažných psychických stavov“, ktorými vraj obvinený trpí od roku, keď došlo k tragédii.
Existencia ťažkej choroby u Bosserta podľa krajského súdu nebola nespochybniteľne preukázaná odbornými posudkami. „Nie je možné urobiť nespochybniteľný záver o nemožnosti postaviť obžalovaného v aktuálnom čase pred súd pre ťažkú chorobu,“ tvrdí súd.
Okresnému súdu preto nariadil, aby prípad znovu otvoril. Zároveň mu prikázal, aby čo najrýchlejšie zabezpečil od nemeckých orgánov riadny znalecký posudok a na základe neho rozhodol opäť.
- O búrke na Pohode: Predpovedal počasie takmer na každom ročníku Pohody od roku 2014. Na trenčianskom letisku bol aj v piatok, keď sa areálom prehnala silná búrka, ktorá zničila najväčší stan festivalu a zranila najmenej 29 účastníkov. Miroslav Šinger je meteorológom Slovenského hydrometeorologického ústavu a špecializuje sa práve na búrky.
- Udalosti okolo Pohody sú ako lupa: Festival Pohoda bol priekopnícky a roky pomáha meniť myslenie svojich návštevníkov o spotrebe. Z tohto pohľadu sa môže javiť nespravodlivé, že práve tento festival sa už po druhý raz stal obeťou extrémneho počasia spôsobeného klimatickými zmenami, píše Soňa Jánošová.
- Spoločne katastrofy prečkáme: Vrtochy počasia ani politických tlakov neovplyvníme, ale spoločne katastrofy prečkáme, ich spúšť opravíme a spolu s láskou, pravdou, spolupatričnosťou a ľudskosťou zvíťazíme. Či už je to orkán, premiér, alebo ministerka, píše Matia Lenická.
Advokát Para: Nie som Ficov osobný poradca. Naše tlačovky sú odvetnou reakciou

Ešte pred dvoma rokmi na neho podala špeciálna prokuratúra obžalobu pre podozrenia, že bol činný pre údajnú zločineckú skupinu okolo oligarchu Norberta Bödöra. Dnes vystupuje na tlačových konferenciách Smeru po boku premiéra Roberta Fica a ďalších členov vlády a ohlasuje disciplinárku na sudcu, ktorý ho pred časom zobral do väzby.
Advokát Marek Para sa verejne angažuje ako azda žiadny iný advokát pred ním. Je poradcom premiéra, ale naďalej aj obhajcom Bödöra, poslanca Smeru Tibora Gašpara či Mariana Kočnera.
Po odmietnutí obžaloby podanej na Paru sa jeho prípad ďalej vyšetruje a ostáva aj stíhaný. Spolu so špičkami Smeru tvrdí, že v ich prípadoch ide o účelové zneužitie trestného práva na ich prenasledovanie.
Para neskrýva svoje priateľstvo s politikmi, vedúci predstavitelia Smeru mu boli podľa bulvárnych médií minulý rok aj na svadbe. V rozhovore vysvetľuje, čo je dnes motiváciou jeho konania a prečo verejne prezentuje čiastkové informácie z trestných konaní.
V krátkosti z domova:
- Noví členovia Súdnej rady: Prezident Peter Pellegrini vymenoval do funkcie nových členov Súdnej rady. Sú nimi Zuzana Čížová, Martin Puchalla a Adrián Kucek. Dvaja z nich nahradia bývalých členov, ktorých odvolal Pellegrini a ktorých do funkcie vymenovala bývalá prezidentka Zuzana Čaputová.
- Oprava novely Trestného zákona: Poslanci schválili ďalšiu novelu Trestného zákona, ktorá reaguje na pripomienky Európskej komisie. Za legislatívnu zmenu hlasovalo 77 poslancov. Hlasovania sa zdržalo 44 zákonodarcov, nikto z prítomných 121 poslancov nehlasoval proti. Poslanci odobrili aj pozmeňujúci návrh, ktorý precizuje definíciu finančných záujmov EÚ.
- Obžaloba na čurillovcov: Prokurátor Krajskej prokuratúry Trnava podal obžalobu na Jána Čurillu a ďalších šiestich bývalých vyšetrovateľov NAKA pre zločin zneužívania právomocí verejného činiteľa, pričom Pavla Ďurku obžalovali aj z marenia úlohy verejným činiteľom.
- Hojsík podpredsedom europarlamentu: Slovenského europoslanca Martina Hojsíka z frakcie Obnovme Európu zvolili v Štrasburgu poslanci Európskeho parlamentu za jedného zo 14 podpredsedov európskeho zákonodarného zboru. Hojsík získal od europoslancov 393 hlasov, pričom na zvolenie mu ich stačilo 333.
Katastrofa pre Ukrajinu. Európa má obavy z Trumpovho kandidáta na viceprezidenta

Druhého prezidentského obdobia Donalda Trumpa a jeho dôsledkov pre americkú zahraničnú politiku sa obáva veľká časť Európy, píše server Politico. Po Trumpovom oznámení, že si ako svojho viceprezidentského kandidáta vybral senátora J. D. Vancea, sú spojenci ešte nervóznejší z toho, že by USA mohli prerušiť pomoc Ukrajine a ustúpiť od ďalších transatlantických priorít.
Tridsaťdeväťročný senátor z Ohia, celým menom James David Vance, je jedným z najviac izolovaných členov Republikánskej strany. Ostro sa podľa webu stavia proti použitiu ďalších finančných prostriedkov na pomoc Ukrajine a kritizuje to, čo považuje za prílišnú závislosť Európy od USA, pokiaľ ide o výdavky na obranu.
Vysokopostavený predstaviteľ Európskej únie, ktorému bola poskytnutá anonymita, aby mohol o tejto otázke otvorene hovoriť, v rozhovore uviedol, že menovanie Vancea je „katastrofou“ pre Ukrajinu - a tým aj pre EÚ, ktorá Ukrajinu podporuje pri jej obrane proti ruskej agresii.
Vance hral ústrednú úlohu v snahe zmariť návrh zákona o pomoci Ukrajine v Senáte na začiatku tohto roka, a hoci táto snaha neuspela, novinárom povedal, že republikáni dali „zvyšku sveta jasne najavo, že Amerika nemôže donekonečna vypisovať bianko šeky“.
Musk podporuje Trumpa: Miliardár a podnikateľ Elon Musk uviedol, že plánuje prispievať mesačne sumou približne 45 miliónov dolárov do nového fondu, ktorý bude podporovať prezidentskú kandidatúru Donalda Trumpa. Zakladateľ spoločnosti Space X je jedným z viacerých podporovateľov tohto nového fondu.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Hoaxy Kremľa ako cez kopirák: Kremeľ stále využíva dezinformačné techniky, ktoré sa naučil robiť po zostrelení civilného letu MH17 v roku 2014. Niektorí experti však dúfajú, že súdny proces o zostrelení lietadla môže uľahčiť to, aby sa pred súdom ocitli aj iné ruské vojnové zločiny spáchané na Ukrajine.
- Česko-ukrajinské memorandá: Spolupráca s Ukrajinou nie je len o pomoci napadnutej krajine, je prospešná pre obe strany, povedal český premiér Petr Fiala. Vlády oboch krajín zasadali v Prahe. Po stretnutí ministri podpísali päť memoránd o spolupráci v jednotlivých sektoroch.
- Rusi na mierovej konferencii: USA podporujú návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby sa na ďalšej mierovej konferencii pre Ukrajinu zúčastnili aj zástupcovia Ruska. Zelenského cieľom je do novembra pripraviť všetky prvky mierového plánu, aby mohol Kyjev zvolať v poradí druhý takýto summit, kde by mohol pozvať aj predstaviteľov Ruska.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Strelec a budúci diktátor
- CEPA: Ruskí okupanti kradnú domovy, srdcia a mysle
- The Insider: Ostrov pokladov? Akýkoľvek čínsky pokus o obsadenie Taiwanu by bol obrovským hazardom
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Milióny dlhov okolo Banskej Bystrice: na zozname sú SAD aj Mečiarov synovec

V Banskobystrickom kraji sú viaceré lokality, ktoré z rôznych dôvodov a od rôznych ľudí dostali označenie hladové doliny. Napriek tomu sa aj v nich robí biznis. Dokonca taký, v ktorom podnikatelia točia milióny eur.
Vec druhá je, že v niektorých prípadoch to robia mimo hraníc zákona a na margo svojich záväzkov voči štátu. Na daniach dlhujú desiatky miliónov a daniari sú na nich často krátki.
Napríklad do firmy nabehnú až v čase, keď je už prepísaná napríklad na neznámeho zahraničného majiteľa a za konateľa majú zjavne dosadeného bieleho koňa.
V 3. časti letného seriálu Čierne ovce sa pozrieme na najväčších dlžníkov z okresných miest v Banskobystrickom kraji.
V krátkosti z ekonomiky:
- Tipsport porušil pravidlá: Televízny reklamný spot spoločnosti Tipsport „Stačí len začať“ je v rozpore s Etickým kódexom reklamnej praxe aj Kódexom zodpovednej reklamy v oblasti hazardných hier. Rozhodla o tom Arbitrážna komisia Rady pre reklamu. Tipsport výsledok akceptuje a zabráni šíreniu reklamy. To je zároveň jediná sankcia, ktorú mohla Rada pre reklamu udeliť.
- Štrajková pohotovosť odborov: Konfederácia odborových zväzov vyhlásila štrajkovú pohotovosť z dôvodu, že sa so zástupcami vlády nedohodli na valorizácii platov v štátnej a verejnej správe. V rokovaniach budú pokračovať aj naďalej. Dlhodobou požiadavkou odborárov je, aby nedochádzalo k nivelizácii platov a odmeňovania zamestnancov vo verejnom sektore.
- Výsadba zmiešaných lesov: Ministerstvo životného prostredia spustí masívnu výsadbu zmiešaných lesov, ktoré budú odolné voči klimatickej zmene, avizuje šéf rezortu Tomáš Taraba. Poukázal na monokultúrne smrečiny, okolo ktorých sú listnaté zdravé stromy. Lesy chce nielen ochrániť, ale aj revitalizovať.
Návrat Šporara je ekonomicky náročný, priznal Kmotrík. Slovan si musí pripraviť milióny

„Neviem si predstaviť, že by som Andraža predal za sumu nižšiu než 7-8 miliónov eur,“ avizoval šéf klubu Ivan Kmotrík mladší v decembri 2019, keď bol v Európe o slovinského útočníka Andraža Šporara enormný záujem. Bolo vidieť a cítiť, že šéf Slovana na ňom nechcel stratiť ani cent.
Tak sa aj stalo. Šporarove kroky smerovali do Portugalska, konkrétne do Lisabonu. Slovan zinkasoval fixnú sumu šesť miliónov eur, pričom dnes tvorí aj s bonusmi zhruba sedem miliónov. Napriek tomu, že mal Slovinec garantované miesto na hrote útoku v Sportingu Lisabon, nepresadil sa. Momentálne pôsobí v gréckom Panathinaikose Atény.
Na prvej tlačovej konferencii Slovana Bratislava pred sezónou 2024/25 sa prvá otázka novinárov týkala práve Šporara. Vráti sa do Slovana? Má klub na jeho prestup potrebné peniaze? Je pre slovenského majstra nevyhnutným podpisom?
„Príchod takéhoto hráča nie je jednoduchý. Je ekonomicky náročný,” začal vysvetľovať Kmotrík junior. Slovinec by sa vraj prestupu do Slovana nebránil: „Záujem je obojstranný, no musíme sa dohodnúť s klubom.“ Je však isté, že slovenský majster musí predostrieť hneď dve lákavé ponuky. Jednu klubu, druhú hráčovi.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Narcisti sa s vekom menia. Sú empatickejší, štedrejší a príjemnejší. Ale len o trošku

To je teda narcis!, povzdychol si už nejeden z nás pri pomyslení na konkrétneho človeka, ktorého správanie sa nám nepáčilo. Pritom to, ktorá vlastnosť nám nesedela, mohla byť pre každého odlišná.
Definície pri narcistickej poruche sa totiž môžu líšiť, no ľudí, ktorí ňou trpia, spája neochvejné presvedčenie, že sú lepší alebo si zaslúžia viac ako iní. To je zvyčajne opísané ako arogancia či sebectvo. Nový výskum však tvrdí, že narcisti sa s pribúdajúcim vekom menia. Sú empatickejší, štedrejší a príjemnejší.
Práca uverejnená v časopise Psychological Bulletin vychádza z údajov 51 predchádzajúcich štúdií, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 37-tisíc účastníkov vo veku od osem do 77 rokov. Išlo prevažne o ľudí zo Severnej Ameriky, z Európy a Nového Zélandu.
Hoci výskumníci zistili, že narcizmus v priemere postupne s vekom klesá, hlavný autor štúdie Ulrich Orth poukazuje na to, že výsledky ukazujú, že pokles nie až taký veľký.
V krátkosti o zdraví:
- Dôvera ako súčasť DNA: V dnešnom svete sa zdá, že dôvera je nepolapiteľná a rozdiely medzi ľuďmi sú v tomto smere naozaj veľké. Mnohí len ťažko dôverujú človeku, ktorého nepoznajú, alebo je len iný ako oni. Otázku, prečo to tak je, si položili aj vedci z Lund University vo Švédsku. Rozhodli sa, že preskúmajú, či dôvera má pôvod v našich génoch.
- Letné mýty o jedle: Nikto si nechce pokaziť leto salmonelózou alebo inou nepríjemnou chorobou. Aj preto si posúvame rôzne rady a tipy, ako sa im vyhnúť. Mnohé z nich však môžu byť zavádzajúce. Odborníci odpovedajú na to, či treba mať obavy z majonézy, aj na domnienky o tom, ktoré potraviny a nápoje nás zaručene ochladia.
- Kampane proti fajčeniu: Napriek tomu, že škodlivé účinky tabaku na naše zdravie sú už dávno známe, približne 26 percent Európanov stále fajčí. Experti z Harvardovej univerzity tvrdia, že kampane zamerané proti cigaretám nepracujú so správnymi emóciami. Zistili, že nápomocná pri odvykaní by mohla byť emócia, o ktorej by to asi nikto nepovedal – vďačnosť.
Rozhovory ZKH

Prečo ju koalícia obviňuje z toho, že zabila dvoch ľudí? Ako to ovplyvňuje jej život? Zvažovala ochranku? Čo presne parlament zmenil v Trestnom zákone o európskych peniazoch? Čo hovorí na členov Súdnej rady prezidenta Petra Pellegriniho? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Máriou Kolíkovou, poslankyňou za SaS a exministerkou spravodlivosti.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Z Chorvátska a v bermudách. Poslanci zase riešia trestnú novelu
- Vizita: Dlhé prsty na klavír netreba, dá sa to oklamať
- Vedátor: Európska agentúra plánuje nové vesmírne misie
Karikatúra

Recept dňa

Zelená fazuľka ako kulinársky zážitok? Vyberte si z našich tipov na jej prípravu.
Dnes očakávame
- Hlavné pojednávanie s expolicajtom Pavlom Vorobjovom
- Ustanovujúce zasadnutie Európskeho parlamentu po júnových voľbách
- Desiate výročie zostrelenia letu MH17 nad Ukrajinou
Dnes v histórii

17. júla 1918 zastrelili príslušníci boľševickej tajnej polície Čeka v Jekaterinburgu posledného ruského cára Mikuláša II. aj s celou rodinou a najbližším služobníctvom. Telá poliali kyselinou a zakopali v lese neďaleko Jekaterinburgu. Popravu zrejme nariadil miestny boľševický Výkonný výbor Uralu, ale s plným vedomím Lenina, vodcu Ruskej federatívnej socialistickej republiky Jakova Sverdlova a veliteľa Čeky Felixa Dzeržinského.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
