Minister zdravotníctva Kamil Šaško pritvrdzuje. Hromadné výpovede lekárov chce odvrátiť nútenou prácou. Lekárom bude hroziť rok väzenia za odmietnutie pracovať počas takzvanej mimoriadnej situácie. Tá sa má týkať dvanástich okresov.
Režim brutálneho sýrskeho diktátora Bašára Asada sa zrútil. Opozícia obsadila prezidentov palác v Damasku len jedenásť dní od začiatku prekvapivej ofenzívy na severe krajiny. Asada v kritickej chvíli opustili jeho najväčší spojenci Rusko a Irán.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Šaško chce prinútiť lekárov pracovať. Kto odmietne, tomu hrozí jednoročné väzenie
- Blanár sa musel ohradiť voči Lavrovovi. O stretnutí na Malte nehovoril celú pravdu
- Asadov režim padol za jedenásť dní. Rúca sa os odporu aj ruský vplyv
- Čo príde, keď odstavíte populistov? Gréci sa zmenili z čiernych oviec na premiantov
- Hamiltona brzdili, aby nebol taký dominantný. Keď si v Mercedese uletel, prišiel budíček
- Dúfam, že diváci pochopia, že viem hrať aj niekoho iného ako Wolfiho, hovorí Šimon Jakuš
Šaško chce prinútiť lekárov pracovať. Kto odmietne, tomu hrozí jednoročné väzenie

Minister zdravotníctva Kamil Šaško pritvrdzuje. Hromadné výpovede lekárov chce odvrátiť nútenou prácou. Ak lekár odmietne pracovať, hrozí mu odňatie slobody na jeden rok. Na konci roka by mohlo odísť z nemocníc až 3 400 lekárov, ktorí sú momentálne vo výpovednej lehote. Aj keď rokovania stále prebiehajú, nedarí sa nájsť kompromis.
Vláda na Šaškov návrh odsúhlasila zavedenie nového typu mimoriadnej udalosti, ktorou je kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. Vláda by tak po novom mohla zabrániť odchodu lekárov z nemocníc vyhlásením mimoriadnej situácie.
Už dnes pritom mohla siahnuť po núdzovom stave. Podľa Šaška je však inštitút mimoriadnej situácie adresnejší a účinnejší. Plánujú ho vyhlásiť len v dvanástich okresoch. Nekonkretizoval, v ktorých.
Mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť na 60 dní s možnosťou jednorazového predĺženia. Kým pri núdzovom stave hrozí za porušenie povinnosti odňatie slobody dva roky, pri mimoriadnej situácii ide o miernejší trest - jeden rok. Šaško dúfa, že k takému scenáru nedôjde a že lekári nakoniec výpovede stiahnu.
Rukojemnícky zákon prehĺbi krízu: Opozičné strany v reakcii na kroky vlády voči lekárom hovoria o represii, rukojemníckom zákone, zastrašovaní či zneužití moci s tým, že vláda vyženie ďalšie stovky lekárov a zdravotných sestier do cudziny.
Blanár sa musel ohradiť voči Lavrovovi. O stretnutí na Malte nehovoril celú pravdu

Už v poradí tretie stretnutie Juraja Blanára so Sergejom Lavrovom ukázalo slovenskému ministrovi zahraničných vecí, v čom sú tieto stretnutia nebezpečné. Lavrov informoval o výsledkoch ich spoločného rokovania inak ako slovenská strana. Voči jeho tvrdeniam sa muselo Blanárovo ministerstvo ohradiť. Napísalo, že Slovensko je jasne ukotvené v NATO.
Ruská štátna tlačová agentúra TASS vydala správu, podľa ktorej malo Slovensko prejaviť záujem o model novej euroázijskej bezpečnostnej architektúry. O takomto euroázijskom bezpečnostnom rámci sa diskutovalo na medzinárodnej konferencii v Minsku.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov podľa TASS povedal, že proces budovania nového bezpečnostného rámca už začal a naplno napreduje. Základom má byť euroázijský kontinent. Pripomenul, že pokusy o nastolenie podobného rámca boli už v podobe OBSE, no zničil ich západ a „bezohľadná expanzia NATO na východ“.
„Na konferencii v Minsku sa zúčastnil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó a Slovensko tiež prejavilo záujem,“ povedal Lavrov podľa agentúry TASS.
V krátkosti z domova:
- Stíhanie operatívcov spochybnili: Nové obvinenie bývalých operatívcov NAKA Branislava Dunčka a Róberta Magulu, s ktorým prišla policajná inšpekcia, pohorelo hneď u prvého sudcu. Pri rozhodovaní o návrhu väzby, ktorú pre dvojicu žiadala prokuratúra, označil celé stíhanie za predčasné a dvojicu prepustil zo zadržania.
- Vláda zisťuje nálady: Štát sa po rokoch vracia k vlastným prieskumom preferencií politických strán. Prvý prieskum už rozbehla agentúra Infostat, ktorá patrí pod Štatistický úrad. Ľudí sa pýta aj na spor Andreja Danka s Rudolfom Huliakom, alebo aktivity premiéra Roberta Fica. SME získalo celý dotazník s konkrétnymi otázkami.
- Nový šéf Špecializovaného súdu: Novým predsedom Špecializovaného trestného súdu bude Michal Truban. S účinnosťou od 15. decembra ho vymenoval minister spravodlivosti Boris Susko. Truban skončil vo výberovom konaní na prvom mieste, druhým úspešným kandidátom bol súčasný podpredseda súdu Igor Králik. Konečné rozhodnutie však bolo na Suskovi, ktorý s ním doteraz otáľal.
Asadov režim padol za jedenásť dní. Rúca sa os odporu aj ruský vplyv

Jeho rodina vládla Sýrii 54 rokov, z toho posledných 24 rokov bol pri moci Bašár Asad. Zaviedol prenasledovanie svojich kritikov, väznil oponentov a potlačenie revolúcie proti nemu v roku 2011 viedlo ku krvavej občianskej vojne s vyše pol miliónom obetí a šiestimi miliónmi utečencov.
Napriek tvrdej vláde nad krajinou a podpore Ruska a Iránu Asadov režim skolaboval v priebehu jedenástich dní – bez akéhokoľvek varovania. Sýrske povstalecké frakcie obsadili v nedeľu ráno hlavné mesto Damask. Asad z Damasku utiekol a spolu so svojou rodinou dorazil do Moskvy. Od úradov podľa ruských tlačových agentúr získali azyl.
Krajinu má teraz dočasne spravovať končiaca vláda súčasného premiéra Muhammada Džalálího. Otázne je, nakoľko rebeli na čele s radikálnym islamistickým hnutím prinesú krajine mier a či dodržia sľúbenú náboženskú pluralitu ostatným skupinám. Mnohí experti sú vzhľadom na násilnú minulosť hnutia Hajat Tahrír al-Šám a niekdajšie väzby na teroristické skupiny al-Káida a Islamský štát skeptickí.
Pád Asadovho režimu však môže byť najdôležitejším momentom posledných desaťročí pre celý Blízky východ. Oslabený z neho vychádza nielen Irán a jeho spojenci, ale aj Rusko.
- Koniec mäsiara: Státisíce obetí „asadistického“ teroru, ktorého cieľom bolo „len“ udržanie moci, sú vizitkou azda najkrvavejšieho mäsiara 21. storočia. Jednoznačnejší dôkaz, že Ukrajina Rusov tak vyčerpáva, že jediné, na čo sa v Sýrii zmôžu, je zachraňovanie vlastnej kože, už Putin poskytnúť ani nemohol, píše Peter Schutz.
V krátkosti zo Sýrie:
- Kto bol Bašár Asad: Moc prevzal v prezidentských voľbách v roku 2000, ktoré sa konali po smrti jeho otca Háfiza Asada. Západní lídri sprvu verili, že svieži vodca naštartuje éru demokratických reforiem. Teraz je skôr pravdepodobné, že historici zahrnú Asada medzi najobludnejších diktátorov 21. storočia.
- Kto je kto v Sýrii: V krajine aj po páde režimu operujú minimálne štyri samostatné sily, ktorých vzťahy sú v lepšom prípade komplikované, v horšom otvorene nepriateľské. Denník SME prináša základné vysvetlenie situácie v Sýrii.
- Kto je líder povstalcov: Muhammad Džaulání sa hlásil k Islamskému štátu a al-Káide. Teraz sa snaží vystupovať ako umiernený a tolerantný. Ani veľkí odborníci na Sýriu, ktorí tamojšie udalosti sledujú už roky, sa nezhodujú v tom, či je to len naoko, alebo sa Džaulání skutočne priklonil k pragmatizmu.
- Reakcie na pád režimu: USA oznámili, že budú naďalej udržiavať svoju prítomnosť vo východnej Sýrii a prijmú opatrenia potrebné na to, aby zabránili oživeniu džihádistickej organizácie Islamský štát. Český premiér Petr Fiala vyhlásil, že je zrejmé, že stávka na Rusko sýrskemu prezidentovi Asadovi nakoniec nevyšla.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Sýrsky režim sa rútil postupne - a potom náhle
- Foreign Policy: Asad padol. Čo bude nasledovať v Sýrii a na Blízkom východe?
- Financial Times: Ako rodina Asadovcov vybudovala v Sýrii ríšu strachu
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Martin Hodás prináša týždenný prehľad diania na slovenskej dezinformačnej scéne. Odoberať >
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
Čo príde, keď odstavíte populistov? Gréci sa zmenili z čiernych oviec na premiantov

V roku 2015 bol Janis Varoufakis celebritou. Stal sa ministrom financií vo vláde krajne ľavicovej strany Syriza, ktorá v Grécku zvíťazila vo voľbách. Označoval sa za marxistu, tvrdil, že kapitalizmus je odsúdený na zánik. Bol tvárou frustrácie Grékov, ktorú priniesla kríza do ich životov.
Aby Grécko nezbankrotovalo, takzvaná Trojka (EÚ, ECB a MMF) mu v rokoch 2010 až 2012 požičala celkovo 289 miliárd eur. Podmienkou boli konkrétne kroky na skresanie dlhu a reformy. Znížili sa mzdy a dôchodky, HDP klesol o tretinu. Naopak, dane sa zvýšili, nezamestnanosť vyskočila na 28 percent. Mladí Gréci si doma nedokázali nájsť prácu a z krajiny emigrovalo pol milióna ľudí.
Varoufakis vystupoval proti škrtom, ktoré označoval ako „fiškálny waterboarding“. Hlásal, že medzinárodní veritelia umučia Grécko na smrť. V roku 2015 Grécko nezaplatilo splátku záchranného programu a ocitlo sa v platobnej neschopnosti. Išlo o jednu z čiernych kapitol eurozóny.
Od tejto chvíle ubehlo deväť rokov. Život v Grécku nie je ani zďaleka ideálny, ale reformy prinášajú ovocie. Z niekdajšieho odpadlíka sa stal premiant eurozóny. Na začiatku obratu bolo pochopenie voličov, že základom riešenia je návrat racionálnych politikov. Ultraľavicových populistov typu Varoufakis, ktorí odmietali „rozpočtový diktát z Bruselu“, vystriedali nudní, ale poctiví experti.
V krátkosti z ekonomiky:
- Nový grafikon ZSSK: Osobný vlakový dopravca zverejnil nový knižný grafikon na rok 2025. Čo sa v jazdnom poriadku vlakov po Slovensku zmení od budúceho roka okrem už avizovaného zrušenia IC vlakov? Niektoré expresy majú byť podobne rýchle s väčšou kapacitou.
- Nemecký podvod storočia: Po tom, čo sa prevalilo, že spoločnosť Wirecard falšuje účtovníctvo a má v ňom fiktívne transakcie, opisovali média situáciu ako nemecký podvod storočia. Ten má aj slovenskú kapitolu. Jej obeťami sa stali slovenskí zamestnanci a napokon tiež daňoví poplatníci.
- Sieť geotermálnych elektrární: Spoločnosť Renaissance Developments Group v spolupráci s Fakultou baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach, chce za jednu miliardu eur vybudovať sieť geotermálnych elektrární s celkovým výkonom 200 megawattov. Cieľom je geotermálnym teplom vykurovať Košice.
Hamiltona brzdili, aby nebol taký dominantný. Keď si v Mercedese uletel, prišiel budíček

Zlé, zlé rozhodnutie. Je hlúpe od Mercedesu, že ho zobral. Teraz bude jazdiť v aute, s ktorým nikdy nemôže vyhrať. Aj takéto reakcie ľudí sa šírili na sociálnych sieťach v septembri 2012, keď Mercedes oznámil, že od nasledujúcej sezóny bude za "strieborné šípy" jazdiť vtedy 27-ročný Lewis Hamilton.
Bol to risk. Majster sveta z roku 2008 vymenil McLaren za tím zo stredu štartového poľa, v ktorom sa po návrate trápil aj Michael Schumacher.
Keď ho však po Veľkej cene Abú Zabí a celkovo dvanástich sezónach opustí, pre negatívne komentáre nebude žiadne miesto. Hamilton vytvoril s nemeckým tímom najúspešnejšie spojenie v histórii F1. Získal šesť titulov, pomohol mu k rekordným ôsmim konštruktérskym triumfom po sebe či pokoril hranicu 100 víťazných veľkých cien.
„To, čo sme spolu za tie roky vybudovali, je historické. Ľudia v roku 2013 o mojom kroku pochybovali a teraz sme tu. Naše rekordy a tiež šampionáty, ktoré sme vyhrali, hovoria samé za seba. Je to koniec jednej éry v mojom živote, kariére, pre tím a tiež v histórii F1. Som hrdý na každého jedného človeka, ktorý bol so mnou toho súčasťou,“ napísal na Instagrame.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Dúfam, že diváci pochopia, že viem hrať aj niekoho iného ako Wolfiho, hovorí Šimon Jakuš

Na ulici ho ľudia oslovujú a volajú naňho: „Wolfi, Wolfi!“ To je však len meno postavy, ktorú 19-ročný Šimon Jakuš stvárňuje. Hrá v dobovom, televíznom seriáli Dunaj, k vašim službám brata esesáka Waltera Klausa, ktorý sa narodil s Downovým syndrómom.
„Hľadali do seriálu niekoho, ako som ja,“ rozpráva pre SME Šimon. „Prišiel som na kasting, rozprávali sme sa o mojom živote a zobrali ma.“
Rovnako ako Wolfi, aj on má Downov syndróm. No inú podobnosť v nich nenájdete. „Žije v inom období, je úplne iný ako ja. Nie je taký schopnejší, má menej príležitostí. Môže sa cítiť menejcenný,“ vysvetľuje Šimon.
Hovorí, že ľudia mu po jeho premiére na televíznej obrazovke písali aj k narodeninám, získal si mnoho fanúšikov a fanúšičiek. A hereckí kolegovia a zo seriálu mu veľa pomáhajú s učením sa textov.
V krátkosti z kultúry:
- Minulosť dobehne každého: Herečka Hana Gregorová sa po novom roku objaví v novom seriáli Ranč ako dedinská bylinkárka, trošku čarodejnica, alebo, ako sama hovorí – zase budem stará vražda. Hoci ju bulvár vykresľuje ako fúriu, ona je spoločenská a usmievavá, len rada hovorí veci na rovinu.
- Ako zachrániť vzťah: Až päť ocenení získala na festivale v Karlových Varoch nórska snímka Až na veky. Napriek tomu, že ide o celovečerný debut režisérky Lilje Ingolfsdottir, nie je to banálna vzťahová „báchorka“, ktorá by sa lacno podkladala masovému publiku. Je to príklad dobrého diváckeho filmu.
- Swinton v rozhovore: Na konverzáciu sa anglická herečka Tilda Swinton prihlásila z Tokia. Okamžite sa však naladila na film, ktorý nakrútila so španielskym režisérom Pedrom Almodóvarom. Hrá v ňom vojnovú reportérku Marthu, ktorá je smrteľne chorá a poprosí svoju blízku priateľku, aby jej pomohla s eutanáziou.
Aréna

Čo si myslí o politike na štyri svetové strany? Ako vidí Ficovu cestu do Moskvy? A ako aktuálne vyzerá jeho súdny spor s Fedorom Gálom? Pozrite si rozhovor Jany Krescanko Dibákovej s Milanom Kňažkom.
Podcasty SME
- Dobré ráno sobota: Vy, vy, vy! Premiér nadával novinárom, parlament zasa nefungoval
- Moderná vietnamská láska v Dobrom ráne: Sila hviezd, predkov a dilema identity
- Dejiny: Prečo a ako vzniká vojna? Z pohľadu gréckych klasikov je takmer nezadržateľná
- Klik: Technologické firmy objavili čaro výhod čerpania moci
- Vertigo: Vaiana pokračuje bez nápadu, napriek tomu zarobí miliardu
- TECH_FM: Ukázali, ako chutil chlieb spred 9-tisíc rokov
Karikatúra

Recept dňa

Pripravte si karí s tekvicou a cícerom. Toto mierne pikantné ľahké jedlo je ideálne do práce.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu, poslancov čaká aj opätovný pokus o odvolávanie Matúša Šutaja Eštoka
- Prezidenta Petra Pellegriniho prijme na osobnej audiencii pápež František
- Premiér Robert Fico je na oficiálnej návšteve Brazílie
- Vyhlásenie nominácií 82. ročníka udeľovania filmových cien Zlatý glóbus
Dnes v histórii

9. decembra 1917 dobyli britské vojská pod velením poľného maršála Edmunda Allenbyho Jeruzalem. Turecké vojská mesto vyprázdnili, čím sa po 673 rokoch skončila osmanská nadvláda nad týmto posvätným mestom. Briti následne držali Jeruzalem až do konca ich mandátu v Palestíne v roku 1948.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
