Poslanec Hlasu Roman Malatinec oznámil vstup do Národnej koalície. Hlas aj vďaka „majstrovskému ťahu“ svojho predsedu Matúša Šutaja Eštoka v parlamente stratil už troch poslancov. A Rudolf Huliak teraz určuje, či má vládna koalícia väčšinu.
Poslanci okolo Huliaka trvajú na získaní „vládneho postu“, nemusí však ísť o pozíciu ministra. Mohli by získať pozície v podniku Lesy SR alebo v Štátnej ochrane prírody. V Česku za podobné praktiky padali odsudzujúce rozsudky.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- „Majstrovský ťah“ Šutajovi Eštokovi úplne stroskotal, víťazom je Huliak
- O vládnej koalícii rozhodnú trafiky pre rebelov. V Česku by zrejme išlo o trestný čin
- Českí novinári píšu Ficovi. Odmietajú označovanie za nepriateľov
- Šéf Medusy Peter Štecko oznámil, že končí. Medzitým rozbehol nový biznis
- Nechcela o tom ani počuť, spomína tréner. Talent roka čaká zlatá éra ženskej cyklistiky
- Zazobaná krysa, povedala o kolegyni. Pre svoje výroky môže prísť transrodová herečka o Oscara
„Majstrovský ťah“ Šutajovi Eštokovi úplne stroskotal, víťazom je Huliak

Už pred týždňom sa premiér Robert Fico čudoval kroku lídra Hlasu Matúša Šutaja Eštoka, keď vylúčil dvoch rebelujúcich poslancov zo strany. Viacerí predstavitelia Hlasu tento krok nazvali majstrovským ťahom svojho predsedu.
V utorok, len desať minút pred začiatkom dôležitej mimoriadnej schôdze parlamentu však poslanec Roman Malatinec, ktorého si spolu s ďalším rebelom Jánom Ferenčákom ponechali v strane, oznámil, že z Hlasu odchádza a stane sa podpredsedom strany Národná koalícia Rudolfa Huliaka.
Hlas tak popri vylúčených poslancoch Samuelovi Migaľovi a Radomírovi Šalitrošovi prišiel o ďalšieho poslanca. Namiesto 27 ich má 24. Štvrtý z rebelov, Ferenčák dva razy nepodporil otvorenie dôležitej schôdze k zdravotníckym zákonom a stavebnej legislatíve.
Skupina odídencov z klubu SNS tak vďaka Malatincovi disponuje štyrmi rozhodujúcimi hlasmi o tom, či má koalícia väčšinu. Rozhodnutie Šutaja Eštoka sťažilo situáciu aj premiérovi Ficovi, ktorý má s Huliakom rokovať o podpore vlády.
- Stretnú sa všetci u Huliaka: Nemali by nás prekvapiť ani ďalšie presuny alebo zmeny v rámci koalície. Táto koaličná hra nemá iné pravidlá, než zabezpečiť väčšinu a každý si povie svoju cenu. Robert Fico sa bude tváriť, že nech si to strany zariadia. Nakoniec to však práve on zacvaká, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
- Koalícia má novú väčšinu: Dnes sme v stave, keď je po prestupe Romana Malatinca z „nezávislej“ trojice okolo Rudolfa Huliaka štvorica, bez ktorej už vládnutie nie je ani teoreticky možné. A naopak, spolu s ňou vznikla nová väčšina, píše Peter Tkačenko.
O vládnej koalícii rozhodnú trafiky pre rebelov. V Česku by zrejme išlo o trestný čin

Získanie postu ministra či predsedu parlamentného výboru ako súčasť politického obchodu nie je korupciou, obsadenie vedúcich miest v štátnych podnikoch či inštitúciách áno. Najvyšší súd v Českej republike tak rozhodol v 12 rokov starej kauze podplácania vládnych poslancov vtedajším premiérom Petrom Nečasom.
Traja nespokojní poslanci sa vtedy vzdali mandátu výmenou za lukratívne pozície v orgánoch štátnych podnikov. Ich náhradníci už podporili návrh na zvyšovanie daní. Nečas neskôr dostal podmienečný trest.
Vládna koalícia sa svojím postupom k rebelujúcim huliakovcom tomuto približuje. Výmenou za podporu vlády v parlamente majú obsadiť „iné, než vládne orgány“, tvrdil poslanec klubu SNS Roman Michelko. Viaceré zdroje SME tvrdia, že vtedajšej trojici ponúkli obsadiť pozície v štátnom podniku Lesy SR alebo v Štátnej ochrane prírody.
Krajská prokuratúra v Bratislave navyše preveruje podozrenia z korupcie rebelujúcich poslancov z Hlasu, ktorí tvrdili, že im núkali viaceré posty, čím by uvoľnili svoje mandáty v parlamente.
V krátkosti z domova:
- Príkaz na zničenie Gorily: Je to už viac ako šesť rokov, čo polícia našla pri domovej prehliadke u Mariana Kočnera nahrávky Gorily. Ústavný súd teraz povedal, že nahrávky SIS viažuce sa ku Gorile už mali byť dávno zničené. Keďže sa tak nestalo, boli podľa súdu porušené základné práva Jaroslava Haščáka. SIS ako pôvodcovi nahrávok Ústavný súd prikázal, aby výsledky odpočúvania „bezodkladne zničila“.
- Nehoda ministra Kamenického: Vládna limuzína s ministrom financií Ladislavom Kamenickým vošla v pondelok vysokou rýchlosťou do križovatky neďaleko autobusovej stanice v Bratislave a narazila do iného osobného auta. Denník SME zisťoval, prečo k nehode došlo, a konzultoval udalosť s bývalým vysokopostaveným funkcionárom úradu na ochranu ústavných činiteľov.
- Piťovi zrušili súhrnný trest: Šéf mafiánskej skupiny piťovcov Juraj Ondrejčák, prezývaný Piťo, si vo väzení odpykával za viaceré zločiny súhrnný trest 23 rokov. Najvyšší súd mu ho teraz zrušil. Pôvodný 16-ročný trest mu vyprší o necelé tri roky. Teoreticky by už teraz mohol požiadať o podmienečné prepustenie na slobodu.
- Okrúhly stôl u prezidenta: Prezident Peter Pellegrini ubezpečil, že nikto z koaličných lídrov ani predseda opozičného KDH si neželá ani nepripravuje vystúpenie Slovenska z EÚ a NATO. Jeden z dôvodov pravidelných demonštrácií považuje preto za irelevantný. Uviedol to po stretnutí s predsedami koaličných strán Smer, Hlas, SNS a opozičného KDH. SaS a PS sa na stretnutí nezúčastnili.
Českí novinári píšu Ficovi. Odmietajú označovanie za nepriateľov

Český národný výbor Medzinárodného tlačového inštitútu poslal slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi otvorený list. Ohradzuje sa v ňom voči kritike českých médií, ktoré podľa Fica neprimerane komentujú dianie na Slovensku.
Fico po stretnutí s diplomatmi povedal, že nerozumie zasahovaniu českej politickej a mediálnej scény do slovenskej domácej politiky. „Nie je správne, keď z druhej strany Moravy prichádzajú na adresu slovenskej vnútropolitickej situácie akékoľvek postoje, pohľady, alebo odporúčania,“ uviedol Fico.
Ficove vyhlásenia považuje český výbor IPI „za prinajmenšom nešťastné“ a apeluje na kolegov v českých redakciách, aby sa nimi nenechali nijako ovplyvniť. Fico vyhlásil, že české médiá vytvárajú o slovenskej vláde obraz, ktorý je „ďaleko za únosnosťou a akoukoľvek predstavou o slušnosti.“
V liste sa píše, že podobné obvinenia voči slobodným médiám najčastejšie vznášajú predstavitelia autokratických režimov. „Sme presvedčení, že to určite nie je tento prípad a nebude ani v prípade Slovenskej republiky,“ komentuje otvorený list.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Nová organizačná štruktúra armády: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj schválil plán prechodu na novú organizačnú štruktúru ozbrojených síl, ktorá zahŕňa vytvorenie armádnych zborov. Podľa vojenských expertov Ukrajine vo vojne s Ruskom chýbajú štruktúry na rozsiahle akcie. Súčasná organizačná štruktúra ozbrojených síl spôsobuje zmätky a prieťahy a tým aj straty a porážky.
- Straty podľa Zelenského: V bojoch s Ruskom padlo doteraz 45 100 ukrajinských vojakov a ďalších 390-tisíc bolo zranených, uviedol Zelenskyj v rozhovore, ktorý poskytol britskému novinárovi Piersovi Morganovi. Ruské straty podľa Zelenského slov dosahujú 350-tisíc mŕtvych a 600-tisíc až 700-tisíc zranených.
- Doplnenie bojových brigád: Ukrajinská armáda prevelí k jednotkám pozemných síl 50-tisíc vojakov z iných zložiek, aby doplnila bojové brigády. Účelom rozsiahleho presunu je spustenie dlho očakávaných rotácií. 50-tisíc vojakov predstavuje asi 20 percent ukrajinských vojakov, ktorí sú v súčasnosti na fronte.
- Raketový útok na Izjum: Ruský vzdušný útok na mesto Izjum neprežilo päť ľudí, 34 ľudí vrátane troch detí utrpelo zranenia. Rusi podľa šéfa správy Charkovskej oblasti Oleha Synehubova použili na útok na centrum mesta balistickú strelu.
- Severokórejčania nebojujú: Severokórejské jednotky už nebojujú v Kurskej oblasti. Zverejnené informácie juhokórejskej tajnej služby NIS potvrdili správu denníka The New York Times, že severokórejskí vojaci sa v polovici januára stiahli z frontovej línie. Došlo k tomu zrejme pre ich veľké straty.
Zo zahraničných webov:
- Financial Times: Nasadí Európa na Ukrajine pozemné jednotky?
- War on the Rocks: Elektrický front ruskej vojny na Ukrajine
- The Atlantic: Elon Musk je prezident
Šéf Medusy Peter Štecko oznámil, že končí. Medzitým rozbehol nový biznis

Jeden z najvýraznejších šéfov slovenských firiem odchádza zo svojho postu. Zakladateľ a šéf siete Medusa Peter Štecko oznámil, že odchádza z postu generálneho riaditeľa skupiny. Zároveň oznámil meno jeho nástupcu.
„Medusa veľmi dynamicky rastie, bolo nevyhnutné posilniť sa aj na manažérskom poli. Som presvedčený, že v Michalovi Chudíkovi sme našli skúseného manažéra a skvelého lídra, ktorý nás posunie na našej ceste opäť o kus ďalej,“ uviedol Štecko.
Ďalej povedal, že chodom spoločnosti sa už nebude zaoberať tak, ako doteraz. „Z pozície majiteľa a CEO sa moje pôsobenie presúva od dennej operatívy k stratégii, kvalitatívnemu rozvoju a konzultingu všade tam, kde to bude potrebné a žiadané. Už sa na toto obdobie veľmi teším,“ uviedol Štecko.
Medzičasom rozbehol nový biznis. Ako informoval INDEX, Štecko sa so svojou spoločnosťou Medusa Resorts pustil do developerského biznisu. Na juhu Petržalky pripravuje projekt s pracovným názvom Obytný súbor Zonea. Medusa zároveň pripravuje otvorenie novej prevádzky, ktorá bude kapacitne najväčšou v Bratislave.
V krátkosti z ekonomiky:
- Daniari vysvetľujú prácu v zahraničí: Zmeny v daňovom bonuse na deti vyvolali medzi ľuďmi aj firmami chaos. Dôvodom je otázka, či človek, ktorý pracuje v zahraničí, príde o daňový bonus, alebo nie. Poriadok sa v tom snažila urobiť finančná správa svojím najnovším usmernením. Bývalý minister práce Jozef Mihál však tvrdí, že odpoveď na všetky otázky nedala.
- Projekt na Kramároch neuspel: Ak má niekto predstavu, že na svojom pozemku si postaví, čo si vysníval, môže poľahky naraziť. To je aj prípad projektu v bratislavskej mestskej časti Kramáre, ktorý nesie pracovný názov Komunitné bývanie Vlárska. Jeho investor neuspel hneď na začiatku.
- Ficove rokovania o plyne: Premiér Robert Fico sa v Bruseli stretol s eurokomisármi pre energetiku Danom Jörgensenom a pre demokraciu a právny štát Michaelom McGrathom. Podľa Fica slovenská vláda spoločne s Európskou komisiou pracuje na alternatíve dovozu plynu z Azerbajdžanu na Slovensko.
Nechcela o tom ani počuť, spomína tréner. Talent roka čaká zlatá éra ženskej cyklistiky

Nepáči sa jej, keď ju označujú za Sagana v sukni. Hoci dlho súťažila s podpísanou prilbou od jej idola, skromne vraví, že jej neprináležia porovnania s jednou z najvýraznejších postáv svetovej cyklistiky.
Viktória Chladoňová má však potenciál, aby takisto dosiahla veľké úspechy a ľudí opäť pritiahla k obrazovkám počas Tour de France. Ženskej. Juniorskú kariéru ukončila ziskom piatich medailí z vrcholných podujatí a aj preto získala ocenenie Talent roka v rámci ankety Športovec roka 2024.
Galavečera sa zúčastnila iba deň po tom, čo sa predstavila na MS v cyklokrose. V pre ňu novej kategórii do 23 rokov sa v konkurencii starších a skúsenejších pretekárok nestratila a finišovala šiesta.
„Som veľmi spokojná. Myslím si, že trať bola dosť náročná, ale zvládla som ju výborne,“ uviedla v priestoroch Slovenského národného divadla. V ďalšej časti sezóny presadne na cestný bicykel, pričom hneď v jej prvej sezóne medzi profesionálkami ju čakajú preteky najvyššej úrovne.
Zazobaná krysa, povedala o kolegyni. Pre svoje výroky môže prísť transrodová herečka o Oscara

„Prepáčte, to len ja mám ten pocit, alebo je v Španielsku čoraz viac a viac Moslimov? Zakaždým, keď idem po dcéru do školy, vidím ďalšie a ďalšie ženy so zahalenou hlavou a sukňou až po zem,“ napísala Karla Sofia Gascón v roku 2020 na twitteri.
Na konci januára sa stala prvou transrodovou herečkou, ktorá získala nomináciu na Oscara - a už začiatkom februára sa v televízii s plačom snažila obhájiť, že nie je rasistka.
Netflix na film Emilia Pérez, kde má Gascón hlavnú úlohu, vynaložil nemálo peňazí na kampaň. Jeho snaha uspieť tak na Zlatých glóbusoch, ako aj na Oscaroch sa nedala prehliadnuť, no na to, že sa niekto bude prehrabávať v jej starých príspevkoch na sociálnych sieťach, nemal dosah.
A tak je dnes celý tvorivý tím filmu vystavený hrozbe, že sa všetky ich šance získať najprestížnejšiu cenu v biznise rozplynú. A to napriek tomu, že Emilia Pérez bola s trinástimi nomináciami doteraz favoritom.
Aréna

Redaktor Boris Kršňák sa už z Prahy neprihlási. STVR s ním totiž rozviazala zmluvu. Neočakávane a po desiatkach odpracovaných rokov. Čo sa deje, či politici ovplyvňujú vysielanie a či ide o pomstu za kritiku moderátora Sobotných dialógov po relácii s Robertom Ficom, hovorí Boris Kršňák v Aréne s Janou Krescanko Dibákovou.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Skúška pozbieraných parlamentných hlasov
- Vizita: Dnes už neplatí, že každá žena s endometriózou nikdy nebude mať deti
Karikatúra

Recept dňa

Niet nad sýte raňajky alebo teplú večeru. Vyskúšajte grécku špenátovú omeletu s fetou a olivami.
Dnes očakávame
- Rokovanie vlády
- Parlamentná schôdza k zdravotníckemu a stavebnému zákonu
- Súd s Adamom Puškárom v kauze vraždy Daniela Tupého
- Súd so Zoroslavom Kollárom a spol. v kauze podplácania a zasahovania do nezávislosti súdu
Dnes v histórii

5. februára 1885 zriadil belgický kráľ Leopold II. Slobodný štát Kongo ako svoje osobné vlastníctvo. Jeho vláda sa vyznačovala brutálnym zaobchádzaním s miestnym obyvateľstvom, keď počas 23 rokov zahynulo v honbe za ziskom z predaja kaučuku a slonoviny v Kongu odhadom 10 miliónov ľudí.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
