Chaos okolo transakčnej dane pokračuje. Nielenže finančná správa prispela do zmätku, kto a ako má daň platiť, ale nahnuté to má daň aj politicky. SNS na májovú schôdzu parlamentu podá návrh na čiastočné zrušenie transakčnej dane, ku kritike dane sa pridal aj prezident Peter Pellegrini.
Opozičnému Progresívnemu Slovensku začali mnohí vyčítať, že nedokáže chytľavo predať ani tému transakčnej dane. PS sa snaží stať catch-all stranou – takou, ktorá chce osloviť čo najširšie spektrum voličov s rôznymi názormi. Agresívnejšie PS by si mohlo aj uškodiť, upozorňujú analytici.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Daniari vysvetľujú transakčnú daň v rozpore so zákonom, slovenské firmy diskriminujú
- Agresívnejšie Progresívne Slovensko? Fica by tým neporazilo
- Vraj to bola chyba, hovorí o ruskom útoku na Sumy Trump. Kremeľ tvrdí, že útočí iba na vojenské ciele
- Košický magnát? Chválil sa miliónmi, nakoniec prišiel aj o dom
- Hejková dosiahla ďalší výnimočný úspech. USK Praha doviedla k víťazstvu v Eurolige
- Lekári ju volajú aj neviditeľné ochorenie. Jej diagnostika môže trvať roky
Daniari vysvetľujú transakčnú daň v rozpore so zákonom, slovenské firmy diskriminujú

Neubehne pomaly týždeň, aby sa v spoločnosti neobjavila informácia k transakčnej dani, ktorá otvorí novú diskusiu. Finančná správa najnovšie vydala usmernenie, ktorým sa snažila objasniť, ako by daň mali platiť firmy, ktoré majú sídlo alebo matku v zahraničí.
Nakoniec podľa odborníkov vytvorila len ďalší chaos. „Podľa metodického usmernenia budú diskriminované slovenské firmy a slovenskí podnikatelia v porovnaní so svojou zahraničnou konkurenciou,“ poukazuje bývalý minister práce Jozef Mihál.
Vo všeobecnosti podľa odborníkov zákon bez novelizácie a opravy chýb vytvára neistotu podnikajúcich spoločností. Príkladom je aj posledné usmernenie, ktoré hovorí to, čo zákon nie.
„Ak sa budú podnikatelia riadiť usmernením, môže ich v budúcnosti čakať prekvapenie vo veci dodanenia na základe zákona,“ vysvetľuje daňový poradca Martin Palkovič. Zákon by bolo podľa neho dobré kompletne novelizovať.
- Kritika transakčnej dane: Transakčnú daň, ktorá funguje od 1. apríla, by bolo treba zrušiť. Uviedol to prezident Peter Pellegrini na konferencii Vizio Energo. Táto daň podľa hlavy štátu nedáva nejakú ekonomickú logiku. Pellegrini kritizoval túto daň aj v Sobotných dialógoch, kde povedal, že transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu.
- Zrušenie transakčnej dane: Koaličná SNS podáva na májovú schôdzu parlamentu návrh na zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov a malých podnikateľov s obratom do stotisíc eur. Informoval o tom predseda SNS Andrej Danko s tým, že následne chcú s koaličnými partnermi rokovať aj o zrušení celej transakčnej dane k 31. decembru 2025.
Agresívnejšie Progresívne Slovensko? Fica by tým neporazilo

Michal Šimečka sa neštverá na brány, politici Progresívneho Slovenska nepoužívajú expresívne výrazy a nemajú ani video z hotelovej izby vo Vietname so zlatou vaňou. Napriek tomu PS už rok spolu so Smerom vedie rebríčky meraní popularity politických strán a za rok a pol od volieb získalo na svoju stranu aj desatinu pôvodných voličov Hlasu.
V posledných týždňoch sa však na stranu zniesla kritika, že nedokáže dostatočne reagovať a predať ani také témy, ako je koaličná transakčná daň, ktorá má vplyv na státisíce živnostníkov a podnikateľov.
Pre stranu je to o to nepríjemnejšie, že s kritickými príspevkami, ktoré menovali PS, prišla aj satirická stránka Zomri: „Celá opozícia na čele s PS a ich babráckymi marketérmi už mala behať po podnikoch a robiť súťaž Slovensko hľadá živnostníka, ktorému najčastejšie pípa v bankovej aplikácii transakčná daň.“
Z dát o podpore Progresívneho Slovenska aj z hodnotení analytikov vyplýva, že strana si aj so svojím obvyklým spôsobom komunikácie udržiava preferencie vysoko. Je podľa nich otázne, či by jeho výrazná zmena nemala práve opačný efekt.
V krátkosti z domova:
- Zamietnutie žaloby proti SIS: Najvyšší súd v januári definitívne zamietol žalobu Jaroslava Haščáka, ktorou sa od SIS domáhal odškodnenia. Požadoval náhradu nemajetkovej ujmy. Haščákov právny zástupca Martin Škubla v reakcii odmietol, že by jeho klient žaloval SIS o náhradu škody. Z písomného zdôvodnenia rozhodnutia súdu pritom vyplýva, že išlo o Haščákovu žalobu, ktorú proti SIS podal ešte v apríli 2014.
- Politici by radi riadili políciu: Vládni politici otvorene hovoria o tom, čo by mala polícia robiť. Opakovane spomínajú trestné stíhanie expremiéra Igora Matoviča, ale aj exministra obrany Jaroslava Naďa či ďalších predstaviteľov bývalej vlády. Na slová premiéra Roberta Fica, ale aj šéfa SNS Andrea Danka či ďalších politikov však poverená policajná prezidentka Jana Maškarová nereaguje ani sa neohradzuje.
- Drogová kauza z nemocnice: Drogy, intrigy, podozrenia z manipulácie toxikologického vyšetrenia a boj o priazeň verejnej mienky. Nemocnica v bratislavskom Ružinove už takmer dva mesiace priťahuje záujem kauzou dvoch lekárov, pozitívne testovaných na omamné látky. V drogovej kauze zostáva veľa nejasností, zhrnuli sme fakty.
- KDH ide Ficovi na ruku: Kresťanskodemokratické hnutie je pripravené zahlasovať za vládny návrh novely ústavy, ak budú prijate niektoré z jeho návrhov, vyhlásil predseda KDH Milan Majerský. Dodal, že z návrhu zmeny ústavy ich strany, ktorý parlament neposunul do druhého čítania, niečo prevzala aj vládna koalícia vo vlastnom návrhu.
Vraj to bola chyba, hovorí o ruskom útoku na Sumy Trump. Kremeľ tvrdí, že útočí iba na vojenské ciele

Ruský útok na Sumy na severovýchode Ukrajiny si vyžiadal 34 obetí a 119 zranených. V čase útoku sa na mieste nachádzalo mnoho ľudí, ktorí sa počas Kvetnej nedele zúčastňovali na bohoslužbách.
Dve explózie, ktoré zasiahli Sumy okolo 10.20, poškodili dvadsať budov vrátane bytov, domov, podnikov a obchodov. Ide o najhorší samostatný ruský útok na ukrajinských civilistov od roku 2023, keď pri útokoch pri Kupjansku zahynulo 51 ľudí, uvádza televízia CNN.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakcii pozval amerického prezidenta Donalda Trumpa na návštevu Ukrajiny ešte pred tým, ako s Ruskom uzavrie akúkoľvek dohodu o ukončení vojny. Na návšteve Ukrajiny podľa neho Trump „pochopí, čo Putin urobil“.
Trump uviedol, že sa Rusko zrejme dopustilo chyby, pričom útok každopádne označil za strašný. K úderu došlo v čase, keď sa USA usilujú o ukončenie vojny prostredníctvom rokovaní s Rusmi, čo je významná zmena v prístupe Spojených štátov amerických, ktorá prišla s nástupom Trumpovej administratívy.
Keď však médiá Trumpa požiadali, aby objasnil, čo mal na mysli, keď povedal, že Rusko urobilo chybu, tak dodal: „Verím, že to bola chyba. Spýtajte sa ich (Rusov).“
- Fico útok neodsúdil: Keď sa premiéra Roberta Fica na tlačovej besede v Košiciach k nájomným bytom opýtali na ruský útok na Sumy, povedal: „Ďalšiu otázku poprosím.“ Neskôr dodal: „Odsudzujem všetko zabíjanie, ale nemám dostatok informácií, aby som teraz len tak niečo povedal.“
- Bežíme Ficovi na pomoc: Premiér sa informačne obohatí niekde zo zdrojov ruskej ambasády a pôjde si staré pesničky: zlý Západ, naši ruskí osloboditelia, ukrajinskí fašisti, blablabla. Nuž, už v tejto chvíli mu ľudia odpovedajú: ani my nemáme dosť informácií o tom, čo sa stalo 15. mája 2024 v Handlovej. Nemôžeme teda útok odsúdiť, píše Nataša Holinová.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ďalší útok na civilistov: Delostrelecký útok, ktorý ruská armáda podnikla proti mestu Kupiansk, zasiahol obytnú oblasť a zabil jedného muža a jednu ženu. Neskôr Rusi raketometom Smerč zaútočili na obytnú oblasť obce Ševčenkove v Kupianskom okrese. Úder poškodil rodinné domy a hospodárske budovy. O život prišiel jeden muž a jedna žena a jedna obyvateľka obce bola zranená.
- Munícia pre Ukrajinu: Takmer rok po vyhlásení občianskej zbierky Munícia pre Ukrajinu posiela jej tím k našim východným susedom tretiu vlnu vojenskej pomoci. Konkrétne ide o 254 kusov delostreleckých granátov kalibru 122 mm v celkovej hodnote 397 169 eur. Za rok sa podarilo vyzbierať už viac ako 5,1 milióna eur od 76-tisíc darcov.
- Taurusy pre Ukrajinu: Budúci nemecký kancelár Friedrich Merz vyhlásil, že je pripravený podporiť dodávky rakiet Taurus Ukrajine, ak to bude koordinované s európskymi partnermi. Poukázal pritom na to, že niektoré krajiny už strely s plochou dráhou letu Ukrajine dodávajú. Podľa Merza ukrajinská armáda musí prejsť od výlučne obranných k aktívnejším akciám.
- Pozvanie do Kyjeva: Ukrajinská vláda pod vedením Zelenského pozvala popredných európskych predstaviteľov na návštevu Kyjeva 9. mája. Podľa portálu Politico má ísť o symbolickú protiváhu každoročnej vojenskej prehliadke, ktorú v ten istý deň usporadúva Putin v Moskve.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Affairs: Vek večných vojen: Prečo vojenská stratégia už neprináša víťazstvo
- The Insider: Predkrízová atmosféra: Štyri ruské hospodárske sektory, ktoré sa pod vplyvom vysokých úrokových sadzieb a klesajúceho dopytu prepadnú ako prvé
- The Atlantic: Trumpova obchodná vojna poskytla Číne strategickú výhodu
Košický magnát? Chválil sa miliónmi, nakoniec prišiel aj o dom

Je marec 2014 a hlavný predstaviteľ finančnej skupiny Skyside Maroš Škorec víta novinára vo svojich priestoroch v bratislavskom vežiaku Aupark Tower. Sedia potme. Škorec tajomne vysvetľuje, že radšej nebudú svietiť, aby nikto nezistil, že sú tam.
Táto príhoda, ktorá vyzerá ako sekvencia zo špionážneho filmu, s odstupom času príznačne ilustruje vzostupy a pády finančníka, ktorý chcel mútiť vody slovenského biznisu. A chvíľu to vyzeralo tak, že sa mu to aj podarí, bol to však len klam.
Tak ako Skyside a Maroš Škorec vysoko vyleteli, tak rýchlo padli. A nejde len o dlhy, ktoré za sebou zanechala samotná spoločnosť. Škorcov krach môžeme zaradiť medzi najväčšie osobné bankroty na Slovensku.
Jeho príbeh môžeme vnímať vo viacerých rovinách. Jednak môže byť varovaním, že ak niekto vyzerá úspešne a chváli sa preinvestovanými miliónmi, ešte to neznamená, že aj úspešný je. Škorcov príbeh však môže byť aj výsmechom poctivým podnikateľom. Napriek tomu, že za sebou zanechal skrachované firmy a desiatky veriteľov, podniká ďalej, akoby sa nič nestalo.
V krátkosti z ekonomiky:
- Najväčší dlžníci okresu Lučenec: V lučenskom regióne nájdete len málo firiem, ktoré by ho výrazne ťahali. Na druhej strane, podobne ako v iných kútoch Slovenska tam nájdeme firmy, ktoré sa síce snažia podnikať, no nevidieť za nimi zisk, ale dlhy. V rámci seriálu Čierne ovce sme zostavili rebríček najväčších dlžníkov Finančnej správy z okresu Lučenec.
- Koniec obuvníckej fabriky: Vzhľadom na celosvetový obchodný a ekonomický vývoj sa globálny výrobca obuvi Ecco rozhodol zmeniť rozloženie svojich výrobných kapacít tak, aby zodpovedali potrebám trhu. V dôsledku toho ukončí v lete po takmer 30 rokoch výrobu vo svojom závode v Martine. O prácu príde všetkých 650 zamestnancov.
- Odmietnutie zberu údajov: Ministerstvo hospodárstva môže od 11. apríla zhromažďovať údaje o každom občanovi Slovenska pre potreby nastavenia adresnej energopomoci. Vďaka pozmeňujúcemu návrhu, ktorý presadilo Progresívne Slovensko, sa ľudia môžu do konca mesiaca z tohto zberu údajov odhlásiť. Pripravilo aj vzor oznámenia, ktorým sa odhlásia z tohto zberu údajov.
Hejková dosiahla ďalší výnimočný úspech. USK Praha doviedla k víťazstvu v Eurolige

Keď tvorcovia dokumentu o Natálii Hejkovej vyrazili v uplynulých dňoch do Zaragozy, netušili, čo im do scenára prihrá život - priam gýčový happy end. Slovenská trénerská ikona dosiahla ďalší výnimočný úspech. Basketbalistky českého majstra ZVVS USK Praha doviedla k víťazstvu v Eurolige.
Hejková po sezóne ukončí kariéru. V Zaragoze absolvovala svoj sedemnásty a posledný finálový turnaj najlepších klubov starého kontinentu. Po 38 rokoch na európskej scéne sa dočkala šiesteho triumfu. Vo finále vyhral pražský tím nad tureckým Mersinom 66:53.
„Nemám emóciu, že to bol môj posledný zápas, ale že sme vyhrali a to je úžasné. Veľmi to dievčatám prajem, lebo taká šanca sa objaví možno iba raz v živote. Nebyť toho, že mi pri ceremoniáli spadla do oka konfeta, ani by som neplakala,“ vravela už v rozmarnej nálade niekoľko minút po finálovom zápase.
Na rozlúčku dostala od Medzinárodnej basketbalovej federácie FIBA loptu a plaketu s jej podobizňou a logami šiestich tímov, ktoré v kariére viedla - SCP Ružomberok, MBK Šoproň, Spartak Moskovská Oblasť, Dynamo Moskva, Ros Caseres Valencia a USK Praha.
Lekári ju volajú aj neviditeľné ochorenie. Jej diagnostika môže trvať roky

Hlavným príznakom fibromyalgie je rozsiahla bolesť tela. Tá môže migrovať, rozšíriť sa vo viacerých oblastiach a kolísať vo svojej intenzite.
Keďže o tomto ochorení stále nemáme dostatok informácií, kým sa pacienti dopracujú k diagnóze, často musia navštíviť viacerých špecialistov.
„Na prvý pohľad pôsobia pacienti s fibromyalgiou ako úplne zdraví ľudia. Ani pri bežnom klinickom vyšetrení sa neodhalí nič patologické,“ hovorí pre SME reumatológ Roman Stančík z Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch.
„Ak im dá lekár urobiť základné laboratórne testy, väčšinou sú negatívne alebo sú tam len nejaké bezvýznamné odchýlky. Preto sa často stáva, že pacienti chodia od doktora k doktorovi, navštívia rôzne ambulancie, ale nestretávajú sa s pochopením,“ dodáva.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Keby Bombica niekto kryl, nevyzeralo by to inak
- Brainstorming: Deti sú ako špongie. Neučia sa len od dospelých, nasávajú všetko
- Biznislab: Prestaňte predávať produkty a začnite predávať príležitosti
Karikatúra

Recept dňa

Tradičná slovenská bryndza, korbáčiky, parenica a ovčí syr sa dajú použiť v modernej kuchyni originálne a chutne.
Dnes očakávame
- Parlament má na programe hlasovanie o novele zákona o neziskových organizáciách
- Súdna rada má voliť kandidáta na funkciu predsedu Najvyššieho súdu
- Hlasovanie v SPD o koaličnej dohode s CDU/CSU
- Zverejnenie správy o stave klímy v Európe v roku 2024
- Súd s hollywoodskym producentom Harveym Weinsteinom za sexuálne delikty
Dnes v histórii

15. apríla 1912 sa o 2.20 hod. asi 150 kilometrov od pobrežia Newfoundlandu potopil anglický luxusný parník Titanic. Parník sa začal potápať po kolízii s ľadovou kryhou, pri ktorej vznikla asi 100 metrov dlhá trhlina. Nasledovala panika znásobená tým, že pre 2 206 osôb bolo v záchranných člnoch iba 1 178 miest. Skaza Titanicu si vyžiadala 1 503 obetí spomedzi cestujúcich a posádky.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
