Premiér Robert Fico je už v Moskve, kde sa zúčastní osláv Dňa víťazstva. Samotný ruský prezident Vladimir Putin pritom všetky svoje doterajšie prejavy počas Dňa víťazstva od februára 2022 využil na propagáciu ruského vojenského ťaženia na Ukrajine a podporu agresie, ktorá si vyžiadala aj desiatky tisíc civilných obetí.
Habemus papam ozvalo sa z Baziliky sv. Petra vo Vatikáne. Novým pápežom sa stal americký kardinál Robert Francis Prevost. Prijal meno Lev XIV. Ide o prvého pápeža zo Severnej Ameriky a zároveň prekvapivú voľbu, keďže nepatril medzi najväčších favoritov.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Fico v Piešťanoch manipuloval. Spájal minulosť so súčasnosťou a použil aj často kritizovaný koncept
- V Rusku obchodujú s tajnou službou, domov ale našli na Slovensku
- Novým pápežom sa stal kardinál Robert Prevost z USA, prijal meno Lev XIV.
- Európska únia sa má úplne zbaviť ruských energií. Ako sa to dotkne Slovenska?
- Slovensko bude na MS ako Kazachstan. Hokejisti z ruskej KHL stále polarizujú spoločnosť
- V Betliari sa na ňu sťažovali, z rádia kvôli nej odišli. Slovenské národné múzeum povedie Predajňová
Fico v Piešťanoch manipuloval. Spájal minulosť so súčasnosťou a použil aj často kritizovaný koncept

Premiér Robert Fico napriek intenzívnemu tlaku opozície, občianskej spoločnosti, Európskej únie, Poľska či pobaltských štátov vyrazil na cestu na Deň víťazstva do Ruska, ktoré organizuje agresorský režim ruského prezidenta Vladimira Putina. Jeho lietadlo napokon letelo južnou trasou cez oblasť Čierneho mora. Pobaltské štáty mu totiž prelet neumožnili.
Kým odletel, vystúpil v Piešťanoch na oficiálnych oslavách 80. výročia víťazstva nad fašizmom. Vo svojom vystúpení sa prepracoval aj k obhajobe svojej návštevy Moskvy. „Učinil som tak v roku 2015, a ak mi v tom nezabránia, aby som sa tam dostal zajtra, učiním tak aj v roku 2025,“ povedal.
Fico potom silne vystúpil na obhajobu obetí z radov vojakov ZSSR. „Neurážajme tých, ktorí padli a vďaka ktorým môžeme žiť slobodne a v mieri na Slovensku,“ povedal. Štyridsať rokov vplyvu a následnej okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy od roku 1968 nespomenul.
Spoločnou črtou prejavov všetkých troch najvyšších ústavných činiteľov bolo, že v prejavoch prepájali minulosť s prítomnosťou. V prípade Ficovej účasti na Dni víťazstva v Moskve, kde majú kráčať aj veteráni z aktuálnej vojny proti Ukrajine, už premiér takéto spájanie odmieta.
- Fico oslavuje Putinovu lož: Jediný zmysel Ficovej cesty do Moskvy by bola výzva pre Putina: ak chcete byť verní odkazu porazenia fašizmu, prestaňte útočiť na Ukrajinu. Samozrejme, že Fico nikdy nič podobné nepovie, keďže s postojom Ruska k nášmu susedovi je stotožnený a svojimi vyjadreniami pľuje na pomocné ruky Únie, ktorá zachraňuje nášho suseda, píše Beata Balogová.
- Estráda pokrytectva: Robert Fico a Peter Pellegrini povedali na oficiálnych slovenských oslavách konca druhej svetovej vojny veľa slov o odkaze víťazstva nad fašizmom. A ukázali tým, že ho vôbec nepochopili. Hlavným posolstvom tohto sviatku je totiž úprimný a neochvejný záväzok za žiadnu cenu nedopustiť, aby sa podobné udalosti opakovali, píše Jakub Filo.
- Takto chutí suverenita: V samotnom jadre je rozhodnutie pobaltských krajín pre Slovenskú republiku horšou ako zlou správou. Odmietnuť prelet lietadlu s premiérom krajiny EÚ na palube je také nevídané gesto, že za normálnych okolností by to bola síce legálna, ale nepriateľská provokácia. Takto je to odkaz, že s nami nechcú mať spoločné viac ako zákonné minimum, píše Peter Tkačenko.
V Rusku obchodujú s tajnou službou, domov ale našli na Slovensku

To, že pomerne malá ruská firma Mireliks ruských manželov Igora a Marie Trojanovských z Petrohradu má obchodné kontrakty s ruskou federálnou tajnou službou FSB by zo slovenského pohľadu nebolo zaujímavé, hoci agenti FSB sa angažujú vo vojne na Ukrajine.
Časť biznisu s FSB - jednou z najdôležitejších súčastí ruského režimu, ktorý Slovensko označuje za nepriateľský štát - však manželia cez ich podnik Mireliks realizovali zo slovenskej obce vzdialenej desať kilometrov od Bratislavy.
Keď sa koncom augusta 2022 začala ukrajinská protiofenzíva v Chersonskej oblasti a ruská armáda sa ocitla pod intenzívnou paľbou, dianie intenzívne sledovala aj ruská Federálna bezpečnostná služba, nástupkyňa obávanej KGB.
Len pár dní predtým dodal Mireliks „Vojenskej jednotke 45187“ patriacej pod FSB kryštalické oscilátory, hojne využívané napríklad aj v satelitnej a rádiovej komunikácii. O pár mesiacov neskôr dodali pre FSB aj priamo rádiokomponenty.
V rovnakom čase sa Igor Trojanovskij stal majiteľom jedného z bytov v bytovom dome na okraji Chorvátskeho Grobu. S majiteľmi firmy sa redaktori SME stretli, no odmietli sa k svojim aktivitám vyjadriť.
V krátkosti z domova:
- Opozičný protest v Bratislave: Na Námestí slobody v Bratislave sa zišlo okolo 9-tisíc priaznivcov opozície. Progresívne Slovensko, KDH a SaS po novom aj s Demokratmi prvýkrát vo štvorici organizovali spoločné verejné zhromaždenie, ktorým si chceli pripomenúť 80. výročie víťazstva nad fašizmom a zároveň vyjadriť pohoršenie nad Ficovou cestou do Ruska.
- Smer mierne znížil odstup od PS: Progresívne Slovensko, Smer a potom veľká priepasť. Takto sa už dlhší čas vyvíjajú prieskumy preferencií politických strán. Najnovší volebný model NMS Market Research nie je výnimkou. Oproti aprílovému prieskumu sa však rozdiel medzi dvoma preferenčne najsilnejšími stranami znížil. Kým prvé PS sa mierne oslabilo, Smer narástol.
- Pellegrini podpísal zákon o mimovládkach: Prezident Peter Pellegrini podpísal novelu zákona o neziskových organizáciách. Pellegrini si podľa vlastných slov uvedomuje, že jeho rozhodnutie vyvolá v časti spoločnosti zrejme výrazné emócie. Nenašiel ale dôvody, pre ktoré by tento zákon v schválenom znení mohol byť v rozpore so slovenskou ústavou alebo s európskym právom.
Novým pápežom sa stal kardinál Robert Prevost z USA, prijal meno Lev XIV.

Šesťdesiatdeväť ročný kardinál Robert Francis Prevost sa stal novým pápežom. Používať bude meno Lev XIV. Je prvým, ktorý pochádza zo Spojených štátov amerických. Hovorí po anglicky, španielsky aj taliansky. Za kardinála ho vymenoval pápež František v roku 2023.
Nový pápež Lev XIV. je považovaný za centristu, pokračovateľa pápeža Františka, ktorý však môže prepojiť aj konzervatívnu, aj liberálnu časť cirkvi. Narodil sa v roku 1955 v Chicagu, stal sa členom Rádu sv. Augustína, významnú časť kariéry strávil v Peru, ktorého sa stal aj občanom.
Ako kardinál bol Robert Francis Prevost považovaný za blízkeho človeka pápeža Františka. Zhodoval sa s ním v témach ochrany životného prostredia, pomoci chudobným a migrantom, ako aj v snahe stretnúť ľudí tam, kde sa nachádzajú.
„Pokoj s vami všetkými,“ boli prvé slová, ktorými nový pápež Lev XIV. pozdravil ľudí na Námestí sv. Petra a na celom svete. Nový pápež v príhovore spomínal aj na svojho predchodcu Františka, ktorý požehnal celý svet ešte na Veľkú noc. „Také isté požehnanie vám chcem poslať aj ja. Boh vás má rád všetkých, a zlo nevyhrá,“ povedal.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Orbán sa pripravuje na vojnu: Maďarská armáda sa pripravuje na vojnu. Informácie vyplývajú z uniknutej nahrávky, na ktorej maďarský minister obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky nalieha na odklon od mierovej mentality a následný presun k „fáze nula“ na ceste vedúcej k vojne.
- Útoky napriek prímeriu: Ukrajinské vzdušné sily tvrdia, že Rusko napriek Putinovmu prímeriu zhodilo kĺzavé bomby na Sumskú oblasť. Hlásené boli aj poplachy a útoky dronov v Lipeckej oblasti na západe Ruska. Ukrajina viní Rusko z úplného porušovania prímeria, to sa obhajuje, že iba reaguje na ukrajinské útoky.
- Ratifikovanie nerastnej dohody: Ukrajinský parlament ratifikoval dohodu o nerastných surovinách s USA, za ratifikáciu dohody hlasovalo všetkých 338 zákonodarcov. Dohoda udeľuje USA výhodný prístup k ukrajinským nerastným surovinám a otvára cestu k možnej novej vojenskej pomoci pre Kyjev.
- Podpora zbrojného priemyslu: Európska únia podporí ukrajinský zbrojný priemysel miliardou eur, oznámila podpredsedníčka Európskej komisie a vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová. Zároveň podporí zriadenie tribunálu pre vojnové zločiny a zločiny agresie spáchané v súvislosti s vojnou na Ukrajine.
Zo zahraničných webov:
- The Economist: Čo chce Putin - a ako by mu to mala Európa prekaziť
- Foreign Affairs: Prečo mierové rokovania na Ukrajine zlyhávajú
- Foreign Policy: Trumpova dohoda s Ruskom a Ukrajinou bude neplatná
Európska únia sa má úplne zbaviť ruských energií. Ako sa to dotkne Slovenska?

Do konca roka 2027 by Európska únia podľa plánu Európskej komisie mala byť nezávislá od plynu, ropy, uhlia a jadrového paliva z Ruskej federácie. „Nastal čas, aby Európa úplne prerušila svoje energetické väzby s nespoľahlivým dodávateľom. Energia, ktorá prichádza na náš kontinent, nesmie financovať útočnú vojnu proti Ukrajine,“ vysvetlila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Nadmerná závislosť EÚ od dovozu energonosičov z Ruska podľa nej predstavuje bezpečnostnú hrozbu. Potvrdilo sa to pred troma rokmi, keď Rusko začalo vojnu na Ukrajine a priškrtilo kohútiky s plynom. Jeho ceny vyleteli v lete 2022 na viac ako 300 eur za megawatthodinu.
Premiér Robert Fico argumentuje, že na základe zmlúv s ruským Gazpromom, ktoré platia do roku 2034, musí SPP platiť aj za neodobratý plyn. Hovorí tiež, že odstrihnutie sa od ruského plynu povedie k závislosti Európy od dovozu skvapalneného plynu z USA. Pokiaľ ide o jadrové palivo, slovenské atómky podľa premiéra nevedia prejsť na neruské zdroje bez dodatočných investícií.
Expert na plyn a exminister hospodárstva Karel Hirman si myslí, že plán EÚ posilní rokovaciu a právnu pozíciu SPP. Čo sa týka jadrového paliva, Slovenské elektrárne v auguste 2023 podpísali zmluvu o jeho dodávke s americkou spoločnosťou Westinghouse. Po testovaní a licencovaní by malo byť využiteľné aj v Mochovciach.
V krátkosti z ekonomiky:
- Kauza falošné penzióny: Predstavte si, že ste úradník a rozdeľujete milióny eur na projekty. Medzi nimi je aj projekt vašej rodiny a niekto sa pýta, či ste ho podpísali a či to bolo v poriadku. Ako zareagujete? PPA takýto potenciálny konflikt záujmov nielen nechce riešiť, ale rovno klame v infoodpovedi.
- Šutaj Eštok si F1 neplatil: Polícia odmietla trestné oznámenie pre cestu ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka na preteky formuly 1 v Abú Zabí. Podala ho Nadácia Zastavme korupciu pre podozrenie z nenáležitej výhody. Šutaj Eštok pritom vo výsluchu priznal, že si lístky na F1 neplatil. Vyšetrovateľovi na odmietnutie stačilo len to, že vypočul ministra vnútra, ďalej veci nezisťoval.
- Top dlžníci Ružinova: Ako hlavné mesto je Bratislava prirodzeným centrom slovenského biznisu. Okrem úspešných a poctivých firiem v ňom však sídlia aj také, ktoré biznis nezaložili len na korektných princípoch a hodnotách. Ukazuje to aj rebríček najväčších daňových dlžníkov bratislavskej mestskej časti Ružinov.
Slovensko bude na MS ako Kazachstan. Hokejisti z ruskej KHL stále polarizujú spoločnosť

Tridsať rokov pôsobí slovenská hokejová reprezentácia v elitnej kategórii majstrovstiev sveta. Za ten čas dosiahla výnimočné úspechy, vrátane titulu majstrov sveta v roku 2002, čelila kríze a bojkotu hráčov, vyvolanom rozkolom v hokejovom hnutí, ale nikdy nebola pod takým spoločenským a politickým tlakom ako v posledných mesiacoch a pred majstrovstvami sveta 2025.
Vojna na Ukrajine výrazne zasiahla aj svetový šport a postoj k nej ovplyvňuje aj atmosféru v slovenskom hokeji pred svetovým šampionátom, ktorý sa dnes začne vo Švédsku a Dánsku.
Majstrovstvá sveta v hokeji sú dlhodobo najsledovanejšie športové podujatie medzi slovenskými fanúšikmi. Časť z nich však na sociálnych sieťach či rôznych internetových fórach avizuje, že turnaj tento rok odignoruje a slovenský tím nepodporí. Dôvodom sú tri písmená, ktoré už dlhší čas polarizujú slovenskú spoločnosť - KHL.
V tíme, ktorý sa v Štokholme chystá na úvodný zápas na MS proti Švédsku, figurujú dvaja hráči, ktorí hrajú aktuálne v kluboch ruskej KHL - brankár Patrik Rybár a obranca Mário Grman. Ďalší traja hokejisti - Adam Húska, Michal Krištof a Mislav Rosandič - podpísali zmluvy v Rusku po začiatku invázie na Ukrajinu, ale už v KHL nepôsobia. Časť fanúšikov sa pre týchto hráčov nedokáže s tímom stotožniť.
V Betliari sa na ňu sťažovali, z rádia kvôli nej odišli. Slovenské národné múzeum povedie Predajňová

Riaditeľkou Slovenského národného múzea sa stala Andrea Predajňová. Do funkcie ju vymenovala ministerka kultúry Martina Šimkovičová na základe výsledkov výberového konania. Vystriedala tak dočasného štatutára Tomáša Bodóa, ktorý bol vo funkcii od 1. apríla.
Výberové konanie sa uskutočnilo 17. apríla za zatvoreným dverami na ministerstve kultúry. Podľa Denníka N sa doňho prihlásili štyria uchádzači: Predajňová, Anton Bittner, Jozef Bednár a Martin Homza.
Bývalá novinárka a exhovorkyňa generálnej prokuratúry Predajňová sa vlani 25. novembra stala zastupujúcou riaditeľkou Slovenského národného múzea – Múzea Betliar. Dočasne nahradila riaditeľku Tímeu Mátéovú, ktorú poslal vtedajší dočasne poverený šéf SNM Bittner predčasne na materskú dovolenku.
Okrem toho bola poverená aj funkciou projektovej manažérky, pričom jej hlavnou úlohou bolo zabezpečiť riadny chod múzea a pokračovať v obnove hradu Krásna Hôrka. Od jej vymenovania sa sťažovali zamestnanci Múzea Betliar na bossing, šikanovanie či nevhodné správanie. Ministerka kultúry Šimkovičová sa jej však zastala.
Aréna

V Aréne s Janou Krescanko Dibákovou sa o tom, či môžeme oslavy v Moskve oddeliť od vraždenia na Ukrajine, rozprával predseda Zahraničného výboru NR SR za Smer Marián Kéry s podpredsedom výboru za PS a bývalým veľvyslancom pri NATO Tomášom Valáškom.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Robert Fico plávajúci, odmietajúci politické nedele a letiaci do Moskvy
- Zoom: Nemáme hélium, možno objavili nové zdroje
- Ľudskosť: Ľubka Dóšová: Smrť brata bola ťažká, no otvorila mi dvere k môjmu skutočnému ja
- Rutina: Barbora Bakošová: Aj naša tvár má svaly, ktoré potrebujú precvičiť, na tréning stačí desať minút
Karikatúra

Recept dňa

Buchty, bábovka či strúhaný koláč. Vyberte si z našich receptov na tradičné koláče ako od starej mamy.
Dnes očakávame
- Premiér Robert Fico sa v Moskve zúčastní na oslavách Dňa víťazstva, mal by absolvovať aj bilaterálne rokovania s Vladimirom Putinom
- Prezident Peter Pellegrini vymenuje Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS
- Protestné zhromaždenie Slovensko je Európa na Námestí slobody v Bratislave
- Slovenskí hokejisti nastúpia na MS proti Švédom
Dnes v histórii

9. mája 1948 prijalo Ústavodarné národné zhromaždenie Ústavu Československej republiky, známu aj ako Ústavu 9. mája. Deklarovala „víťazstvo robotníckej triedy“ vo februári 1948, definovala Československú republiku ako „ľudovodemokratický štát“ a zabezpečovala položenie základov socializmu vo všetkých oblastiach spoločenského života. Prezident Edvard Beneš túto ústavu odmietol a nepodpísal.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
