SME
Utorok, 6. december, 2022 | Meniny má Mikuláš

Odchod Fica a Kaliňáka ľudom nestačí. Desaťtisíce žiadali predčasné voľby (minúta po minúte)

Ľudia opäť protestovali v desiatkach slovenských miest.

Pochod za slušné Slovensko - marec 2018.Pochod za slušné Slovensko - marec 2018. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Situáciu z protestných zhromaždení sme sledovali minútu po minúte

22:03 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

21:50 Niekoľko desiatok ľudí sa stretlo na proteste za slušné Slovensko aj v britskej metropole, v Londýne.

21:45 Dôležité sú aj menšie mestá. Odkázala na zhromaždení v Žiari nad Hronom spisovateľka Katarína Gillerová. „V masovom odpore voči zlovôli a manipulácii s mocou sú (pozn. red. menšie mestá) dôležité,“ uviedla.

21:35 Protestné zhromaždenie v Martine, na ktorom sa zúčastnilo takmer 3-tisíc ľudí, podporil aj umelecký kolektív Slovenského komorné divadla. V jeho mene na námestí vystúpila Jana Oľhová.

„Ján Kuciak zomrel preto, lebo hľadal pravdu. A nenechal sa v tomto hľadaní zastaviť a ani zastrašiť,“ povedala Oľhová.

21:25 Okolo 150 ľudí vo Zvolene prišlo na protest napriek tomu, že ešte počas dňa nebolo isté, či sa podujatie pod Pustým hradom uskutoční. Na zhromaždenie pozývala falošná facebooková stránka. Ľudia sa napokon na krátko stretli. Po niekoľkých minútach sa rozišli.

SkryťVypnúť reklamu

21:15 Viac ako dvetisíc ľudí sa zhromaždilo aj na Hlavnej ulici pred trnavskou radnicou. Ľudia skandovali "Dosť bolo Fica", "Do basy" aj "Chceme voľby", štrngali kľúčmi a vyzbrojili sa mnohými transparentmi. Približne rovnaký počet ľudí ako v Trnave prišiel aj do Trenčína.

21:00 Napriek zime a silnému vetru sa ľudia zhromaždili aj v poľskej Varšave. Protestovať prišlo približne tridsať ľudí.

20:47 V Skalici sa aj napriek nevľúdnemu počasiu na zhromaždení Postavme sa za slušné Slovensko na Námestí Slobody zišlo približne osemsto ľudí. Organizátori sú pripravení pokračovať i v ďalších aktivitách.

"Videli ste už druhýkrát, aká tu bola účasť. Myslím si, že ľudia budú bojovať za svoju pravdu aj naďalej," povedala po skončení akcie jedna z organizátoriek.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Za slušné Slovensko sa ľudia postavili v Prahe aj Bruseli Čítajte 

20:37 Nespokojnosť s politickým smerovaním Slovenska vyjadrili aj Slováci žijúci v Bruseli. Okolo 120 ľudí sa znova stretlo na Schumanovom námestí v blízkostí inštitúcií Európskej únie.

"Ľudia vyšli do ulíc, aby vyjadrili svoju nespokojnosť, hnev a túžbu po zmene," uviedla Veronika Jankovičová, jedna z organizátoriek protestnej akcie.

20:35 Demonštrácie sa po týždni konali opäť aj v Brne a Prahe. Väčšinu demonštrujúcich v Brne tvorili slovenskí študenti tamojších vysokých škôl. Od rečníckeho fóra zaznel okrem iného názor, že odstúpenie slovenského premiéra Fica by nebolo bez občianskeho tlaku v uliciach možné.

20:31 Za slušné Slovensko v piatok pochodovali opäť aj Slováci v Kodani, kde sa na námestí Nytorv zišlo do dvesto ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

"Nie sme spokojní s tým, čo nám politici priniesli, nie sme spokojní s demisiou Roberta Fica," uviedol organizátor zhromaždenia Vladan Glončák.

20:28 Zhruba dvojhodinové občianske zhromaždenie v Bratislave prebehlo pokojne a do jeho oficiálneho konca ho nenarušili incidenty. Demonštrácie sa podľa odhadov zúčastnilo približne 40-tisíc ľudí.

20:25 Svätoplukove námestie v Nitre zaplnilo asi 3-tisíc ľudí. Na proteste vystúpil aj novinár Eugen Korda, ktorý sa ľuďom poďakoval za to, že prišli protestovať aj po týždni.

20:05 V Košiciach sa na proteste podľa odhadov zišlo okolo 10-tisíc ľudí. Medzi rečníkmi bola aj Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny.

Povedala, že je veľmi sklamaná zo súčasnej situácie a je krajne nespokojná, že nie je vôbec informovaná o priebehu vyšetrovania, pričom vie len to, čo sa dozvie z médií. Doterajšie kroky polície i vlády považuje za výsmech spravodlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

19:55 Na protestnom zhromaždení sa zišli aj Slováci žijúci v americkom New Yorku.

19:52 Zhruba 1500 Oravcov sa postavilo za slušné Slovensko na námestia v Dolnom Kubíne a Námestove. Rečníci vyzvali ľudí, aby neboli priemerní, aby sa generácie spojili pre dobrú vec.

"Slovensko potrebuje slušnú vládu, slušných politikov, slušnú políciu, slušnú justíciu, slušnú prokuratúru - slušné inštitúcie štátu, ktoré nekrivia pravdu."

19:50 Na fasáde budovy Úradu vlády skončili štyri vajcia. Dav, ktorý sa tam zhromaždil, sa rozchádza a kričí: "Ešte sa vrátime." Bezpečnostné zložky si zhotovujú videozáznam.

19:48 Ľudia protestovali aj v Považskej Bystrici. Po zhromaždení mnohí podpísali petíciu za organizovanie referenda na konanie predčasných volieb.

SkryťVypnúť reklamu

19:37 Pred Úradom vlády dali ľudia plagáty Roberta Fica, Tibora Gašpara a Roberta Kaliňáka symbolicky za mreže na bráne.

19:25 Za slušné Slovensko protestovali ľudia aj v nemeckom Mníchove. Na zhromaždení sa ich zišlo niekoľko desiatok.

19:23 Za slušné Slovensko sa do Liptovského Mikuláša prišli postaviť aj Ružomberčania. Ľudia stáli v radoch, aby podpísali petíciu určenú prezidentovi republiky. V nej žiadajú vyhlásenie predčasných volieb.

19:19 Preplnené námestia odpovedali na úškrn Roberta Fica, ktorým počas simulovanej demisie frkol krajine do tváre, že on sa nikde nechystá: nechcú ho, píše šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

19:14 Ľudia v Bratislave sa rozchádzajú. Pred Úradom vlády je zatiaľ pokojne. Na mieste postáva viac policajtov ako ľudí. Väčšina len prechádza okolo.

SkryťVypnúť reklamu

19:10 Tejto vláde neveríme, odkázali Banskobystričania Petrovi Pellegrinimu, ktorý je miestnym rodákom. Na námestie prišlo asi tritisíc ľudí.

18:58 V Poprade sa zhromaždenia zúčastnili pred obchodným centrom na Námestí sv. Egídia stovky ľudí. Prišlo ich približne rovnako ako minulý piatok. Neodradilo ich ani daždivé počasie.

Načítavam video...

18:52 Hľadáme štyroch spravodlivých poslancov z koalície, ktorí nebudú hlasovať za Pellegriniho, hovorí Karolína Farská, jedna z organizátorov zhromaždenia v Bratislave. Podľa Farskej stačí, aby štyria poslanci vládnej koalície nehlasovali za novú vládu Petra Pellegriniho.

18:45 František Mikloško povzbudzuje ľudí slovami, že ľudia na námestí zložili vládu len dvakrát. V roku 1989 a teraz. "Slovensko je neporaziteľná krajina vďaka takým ľuďom, ako ste vy," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

18:40 Slušnosť znamená kto do teba kameňom, ty do neho chlebom, nie, kto do teba kameňom, ty do neho dvoma. Uviedol na pódiu v Bratislave teológ Ondrej Prostredník. Narážal na zmenu komunikačnej stratégie Smeru z konca minulého roka, ktorú oznámil po svojom sneme.

18:38 Strana Smer by naďalej nemala riadiť ministerstvo vnútra, povedal jeden z organizátorov zhromaždenia v Bratislave Peter Nagy, podľa ktorého vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky, ako aj vyšetrovanie káuz, o ktorých písal, nemôžu viesť orgány riadené stranou Smer.

18:34 "Arogancia pár mocných nás neporazí, spoločnými silami to zvládneme," hovorí organizátorka bratislavského zhromaždenia Karolína Farská.

"Na námestí je nás ešte viac ako nás bolo minulý týždeň," uviedla. Ľudia ju ocenili potleskom a stále skandujú "Dosť bolo Fica".

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ani v daždi žilinské protesty nestratili na sile Čítajte 

18:30 Napriek silnému dažďu prišli na protest do Žiliny viac ako šesťtisíc ľudí.

18:27 Košický podnikateľ Juraj Mazák prišiel aj s manželkou a deťmi na návštevu do Bratislavy a pri tejto príležitosti šli aj protestovať na námestie SNP. Hovorí, že má dve deti, rád by ostal žiť v Košiciach, no musí aj pre to niečo urobiť a preto prišiel protestovať.

Zároveň všetkým svojim zamestnancom v menšej IT firme povedal, že účasť na proteste sa im bude počítať ako platený pracovný čas.

„Z nášho pohľadu nový premiér neznamená žiadnu zmenu. Mrzí nás, že pán prezident nemá viac možností, ako to riešiť,“ povedal Mazák.

18:25 Fico urobil z diplomacie cestovnú kanceláriu, hovorí bývalý diplomat Ondrej Gažovič, ktorý opísal, ako sa bývalá štátna radkyňa Roberta Fica Mária Trošková dostala na stretnutie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Vyzýva ľudí, aby boli aktívni a ozvali sa, keď vidia neprávosť.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Diplomat Gažovič: Trošková na návšteve Merkelovej len ťukala do mobilu Čítajte 

18:19 „Prišiel som sa aj ja postaviť za slušné Slovensko a ľuďom chcem odkázať, že občiansky aktivizmus má zmysel, hoci to je náročné" hovorí pred davom ľudí michalovský aktivista Matej Repel.

18:16 "Kde je medzinárodný tím vyšetrovateľov? pýta sa Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny na zhromaždení v Košiciach. "Neverili im Janko ani Martinka, neverím im ani ja," dodáva.

18:14 S požiadavkou na predčasné voľby vystúpil na pódiu herec Richard Stanke, ktorý podľa vlastných slov hovoril za všetkých hercov Slovenského národného divadla a Divadla Astorka.

„Jedinou možnosťou na spravodlivé vyšetrenie všetkých káuz sú v tejto chvíli už len predčasné voľby,“ zdôraznil. Odchod Roberta Fica a Roberta Kaliňáka nikomu nestačí, uviedol Stanke.

SkryťVypnúť reklamu

18:10 V Košiciach čítajú list emeritného biskupa Róberta Bezáka: "Je to vzácna chvíľa, ktorú žijeme. Nedajme si vziať tento čas, kedy znovu vnímame a cítime svoju slobodu."

18:04 Ľudia už nebudú tolerovať, že politici rozkrádajú ich dane, hovorí na pódiu v Bratislave režisér Viliam Csino. "Vidíme vás a nie je to pohľad plný dôvery. A tu si budete musieť zaslúžiť," hovorí o politikoch, ktorí sa uchádzajú o moc.Csino svoje prejav ukončil slovami:" Kto zaspí v demokracii, zobudí sa v totalite."

18:00 V Prešove sa podľa odhadov zišlo asi 6-tisíc ľudí, hovorí moderátorka na pódiu. Dav kričí: "Slovensko si nedáme."

17:58 Ľudia sa zhromaždili, aby zaplnili Hlavnú ulicu pred trnavskou radnicou.

SkryťVypnúť reklamu

17:55 Organizátori zhromaždenia v Poprade vyzvali ľudí, aby si urobili fotky. Chcú ich poslať na Úrad vlády, aby ukázali, že na východe skutočne niečo je. Reagujú na slová Roberta Fica, ktorý sa vyjadril, že na východe Slovenska nič nie je.

17:53 Na pódiu je herec Juraj Kemka. Hovorí, že výmena Fica za Pellegriniho je len kozmetická úprava, ako keď vymenili v roku 1989 komunistu za komunistu.

17:48 Hlavnou ulicou v Košiciach sa nesú pokriky o odstúpení vlády a predčasných voľbách.

17:45 Dav ľudí zaplnil celé námestie SNP v Bratislave. Ľudia stoja aj na ceste a na chodníku na Kamennom námestí. Na protest zrejme prišlo ešte viac ľudí ako minulý týždeň. Na pódiu je raper Tono S, ktorý uviedol pieseň, ktorá vznikla keď sa rušili Mečiarove amnestie.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Slováci vyšli druhýkrát do ulíc, aby sa postavili za slušné Slovensko Čítajte 

17:41 Na zhromaždení v Bratislave vystúpila Zuzana Wienk z Aliancie Fair-Play. Vyzýva na odchod policajného prezidenta Tibora Gašpara aj špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

17:36 Manželia Jozef a Juliana Rakovskí sú na proteste prvý raz. Prišli, lebo sa im nepáčia väzby v pozadí politiky. Prišli aj s dieťaťom v kočíku.

„Bola to číra vypočítavosť, na ich tvárach sa dalo vyčítať víťazstvo. Nestačí, keď sa vymenia dve mená,“ povedal Jozef Rakovský. Komentoval tým uzavretie vládnej krízy koaličnými stranami.

17:33 Na zhromaždení v Bratislave sa objavil transparent s nápisom "Pán premiér, buďte pokojný, my tiež nikam neodchádzame", ktorý reaguje na včerajšie slová premiéra Fica počas demisie.

17:25 Organizátori na úvod zhromaždenia uviedli, že vládna kríza ukázala, že vládne strany nie sú ochotné vzdať sa moci.

SkryťVypnúť reklamu

Súhlasí s nimi aj básnik Ivan Štrpka. "Aj keď nemám rád davy, som tu, lebo podporujem organizátorov. Vládne strany nie sú ochotné vzdať sa moci," dodal.

17:23 "Toto čo ste spravili nám nestačí," ozýva sa z tribúny na námestí SNP v Bratislave. "Chceme vidieť zmeny v justícii, v každej jednej inštitúcii, ktorá nám má slúžiť."

17:21 Námestie SNP v Bratislave je zaplnené od tribúny až po Manderlák. Ľudia kričia „Dosť bolo Smeru. Hanba, Hanba.“

17:19 Ľudia zaplnili aj námestie v Michalovciach a Poprade, neodradilo ich ani daždivé počasie. V úvode si všetci zúčastnení uctili zavraždeného novinára a jeho snúbenicu minútou ticha.

17:13 Námestie SNP sa zapĺňa a účasť pripomína minulotýždňové zhromaždenie, na ktorom boli desiatky tisíc ľudí. Ľudia stále prichádzajú zo všetkých strán.

SkryťVypnúť reklamu

Na mieste sú policajti a záchranári, policajné autá blokujú výjazd na Obchodnú ulicu. Dav skanduje heslá ako Dosť bolo Fica!, Kriminálnici, zabili ste demokraciu, Béla Luhár či Nie Ficolandii, nie korupcii!

Kliknite pre zväčšenie. Kliknite pre zväčšenie.

17:10 Ľudia prišli do ulíc, lebo od minulého týždňa sa veľa nezmenilo. Povedali to na úvod zhromaždenia organizátori Katarína Nagy Pázmány a Peter Nagy.

Robert Fico, Béla Bugár a Andrej Danko sa podľa nich snažia udržať pri moci za každú cenu a chcú zamiesť pod koberec všetky korupčné kauzy, o ktorých písal aj zavraždený novinár Ján Kuciak.

Neustále zastrašovanie a pohŕdanie slušnými ľudmi len prehlbuje nedôveru ľudí v predstaviteľov vládnej koalície. Ľudia majú právo vybrať si nových zástupcov vo voľbách. „Premiéra vystriedala jeho bábka,“ vyhlásil Nagy.

17:07 V Košiciach intenzívne prší. Ľudia vymenili transparenty za dáždniky. Organizátori pripravili pre ľudí teplý čaj.

17:00 Námestie SNP v Bratislave je zaplnené. Protesty začínajú.

16:57 Organizátori košického zhromaždenia sa rozhodli posunúť začiatok o pár minút. Chcú počkať na ľudí, ktorí meškajú kvôli daždivému počasiu.

16:53 Krátko pred začiatkom protestného zhromaždenia v Bratislave priviezlo malé nákladné auto vlečku hnoja pred hlavnú bránu Úradu vlády. Auto má za sklom kabíny transparent s nápisom Ak vláda padne, papaláši zostanú?

16:47 Na miestach protestných zhromaždení na východe Slovenska sa už pomaly začínajú schádzať ľudia. Počasie im nepraje, vo väčšine miest intenzívne prší.

16:45 Redakcia Korzára pokrýva aj zhromaždenia na východe Slovenska. Minútu po minúte môžete sledovať tu.

16:41 Komisár pre ľudské práva Rady Európy Nils Muižnieks počas piatkovej návštevy Slovenska uviedol, že v celej Európe je nutná širšia diskusia o bezpečnosti novinárov. „Treba začať s tým, ako politici hovoria o novinároch. Urážanie novinárov musí prestať,“ vyhlásil.

16:28 V centre Bratislavy bude v piatok popoludní kvôli zhromaždeniu Za slušné Slovensko obmedzená doprava. Zhruba od 16.30 h do ukončenia zhromaždenia bude obmedzená osobná doprava ako aj mestská hromadná doprava na Námestí SNP.

Prečítajte si tiež: Bratislavčania sa na MHD počas protestov nesťažujú, s obmedzeniami rátajú (rozhovor) Čítajte 

Obmedzenia sa dotknú aj priľahlých ulíc Starého mesta, najmä Klobučníckej, Uršulínskej, Špitálskej, Štúrovej, Jesenského a Medenej ulici a Hurbanovho námestia.

16:20 Iniciatíva #UKniejenamtojedno, ktorú založili študenti z viacerých fakúlt Univerzity Komenského v Bratislave, sa opäť pripája k zhromaždeniu Za slušné Slovensko.

"Týmto chceme vyjadriť náš spoločný postoj k aktuálnej spoločenskej situácií na Slovensku. Po vzore študentov našej univerzity z roku 1989 nechceme ostať iba pasívnymi pozorovateľmi," uviedol Timotej Lauko.

16:10 Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič vo štvrtok vyjadril presvedčenie, že politická situácia ľudí nezlomí a prídu do ulíc v ešte hojnejšom počte.

Poslanec OĽaNO Gábor Grendel uviedol, že nebyť ľudí na námestiach, Robert Fico by zo svojej funkcie neodišiel. "Oplatí sa bojovať. To, že podal (pozn. redakcie Robert Fico) demisiu, je zásluhou ľudí z ulice."

16:02 Budúci premiér Peter Pellegrini, ktorý je poverený zostavením novej vlády, začal v piatok oficiálne rokovania o tom, ako bude vyzerať zloženie nového kabinetu. Diskusie budú prebiehať počas celého víkendu.

BRATISLAVA. Politická kríza na Slovensku sa zrejme skončila. Premiér Robert Fico vo štvrtok podal demisiu, prezident Andrej Kiska ju prijal a zostavením novej vlády poveril Petra Pellegriniho zo Smeru. Ten priniesol podpisy 79 poslancov, ktorí sa zaviazali vyjadriť novému predsedovi vlády podporu.

Prečítajte si tiež: Ľudia opäť vyšli do ulíc, desaťtisíce vyzvali Fica na odchod (minúta po minúte) Čítajte 

Ľuďom však odchod Fica a predtým aj ministra vnútra Roberta Kaliňáka nestačí a v piatok opäť vyjdú do ulíc protestovať Za slušné Slovensko.

"Pán Fico, pán Danko a špeciálne pán Bugár oklamali a ponížili celú občiansku verejnosť. Ich snaha za každú cenu sa udržať pri moci je jasným dôkazom toho, že sa snažia zamiesť pod koberec všetky korupčné kauzy. Kauzy, o ktorých písal zavraždený Ján Kuciak," uviedli organizátori vo videu na facebooku.

"Chceme novú šancu pre slušné a spravodlivé Slovensko. Preto žiadame predčasné voľby. Toto je jediná možnosť, ako sa pokúsiť o obnovu dôvery ľudí v štát. Zároveň jediná možnosť, ako vrátiť politike slušnosť. Veríme, že nám osud tejto krajiny nie je ľahostajný, preto v piatok spolu vyjdeme do ulíc."

Pred týždňom sa protestov po celom Slovensku zúčastnili desaťtisíce ľudí, išlo o najväčšie zhromaždenie od roku 1989. Aj teraz sa ľudia stretnú v desiatkach slovenských miest a takisto aj na viacerých miestach v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 2. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 3. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s.
 4. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý
 5. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce?
 6. Deti cestujú do exotiky zadarmo
 7. Darujte predplatné a získate poukaz v hodnote 10 € do Panta Rhei
 8. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého
 1. Aktivácia zasielania elektronickej faktúry
 2. Píše analytik Martiška: Čo prinesie rok 2023 v ekonomike?
 3. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 4. Developer projektu Metropolis sa stal Lídrom roka 2022
 5. Nepotrebné telefóny pomáhajú na Vianoce deťom a rodinám v núdzi
 6. Tisíc líp aj pre včely od slovenskej prezidentky
 7. Changes to the System of Remedies
 8. How to succeed when acquiring a business in Slovakia
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 428
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 577
 3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 4 807
 4. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 4 696
 5. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 4 487
 6. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 162
 7. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 3 050
 8. V Danteho pekle sa našlo miesto pre každého 2 455
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu