SME
Piatok, 16. apríl, 2021 | Meniny má Dana, DanicaKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Podmienky pre pendlerov sa zmiernia, test na Covid-19 nebudú potrebovať (minúta po minúte)

Na Slovensku evidujeme 1381 osôb nakazených koronavírusom SARS-CoV-2.

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sledovali ste s nami naživo priebeh pandémie koronavírusu (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Časť opatrovateliek z Rakúska dostane na hraniciach výnimku Čítajte 

22:44 Denne dochádzam za prácou z okolitých krajín na Slovensko alebo naopak. Aké doklady potrebujem? Existujú výnimky, aby som mohol dochádzať za prácou aj ďalej než len 30 kilometrov od hraníc? Naša rodina žije v Maďarsku (Rakúsku, Česku), ale na Slovensku pracujem len ja. Môžeme prejsť hranicou všetci?

Denník SME pripravil sériu praktických otázok a odpovedí, ktoré informujú o nových pravidlách.

22:12 Letecké spoločnosti nemajú dostatočnú kapacitu na pokrytie dopytu v oblasti nákladnej prepravy, keďže veľký počet lietadiel bol pre pandémiu nového koronavírusu uzemnený.

Uviedlo to v utorok Medzinárodné združenie leteckých prepravcov (IATA). Celkový dopyt po nákladnej leteckej doprave síce v marci medziročne klesol o vyše 15 %, prepravné kapacity sa však v rovnakom období znížili až o 23 %.

Skryť Vypnúť reklamu

21:59 Vladimir Putin v utorok oznámil, že nariadil jednotlivým orgánom pripraviť do 5. mája plány, na základe ktorých by sa od 12. mája postupne rušili obmedzenia zavedené proti šíreniu koronavírusu v Rusku.

21:48 To, ako sa Slovensku darí držať pod kontrolou nový koronavírus, je unikátne aj vo svetovom meradle.

V relácii RTVS Fakty a impulzy to v utorok večer vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová.

Čísla o počte nakazených ochorením COVID-19 z posledných dní sú podľa hlavy štátu na Slovensku povzbudivé. "Sme na svetovej špičke, pokiaľ ide o spôsob, akým sa Slovenku zatiaľ podarilo vyrovnať s novým koronavírusom," uviedla. Slovo zatiaľ je však podľa prezidentky namieste, pretože Slovensko ešte zďaleka nie je "za vodou" z hľadiska celkovej porážky vírusu. "Stále totiž nie je vyvinutá vakcína a účinné lieky," podotkla.

Skryť Vypnúť reklamu

21:28 Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 v Spojených štátoch presiahol v utorok jeden milión. USA s 1 002 498 nakazenými tak majú celosvetovo najvyšší počet prípadov.

21:01 Francúzsko v utorok hlásilo 367 nových úmrtí na nový koronavírus, celkový počet mŕtvych je tak v krajine od 1. marca 23 660. Naďalej klesá počet ľudí na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Denný počet úmrtí je nižší než 437 mŕtvych hlásených v pondelok.

20:52 Maďarská vláda by mala nariadiť povinné nosenie rúšok na verejných priestranstvách a mala by k tomu zabezpečiť potrebné ochranné prostriedky, vyhlásil poslanec opozičnej strany Jobbik László György Lukács po schôdzke výboru parlamentu pre prosperitu.

Lukács pripomenul, že podľa vlády je v skladoch k dispozícii už 86 miliónov rúšok, pričom zahraniční experti tvrdia, že nosenie rúšok a zachovanie obmedzení je nutné.

Skryť Vypnúť reklamu

20:43 Počet úmrtí v Británii za 24 hodín o 586 na celkovo 21 678.

Obete zomreli v nemocnici po tom, čo mali pozitívne testy na ochorenie COVID-19 spôsobované koronavírusom. Počet obetí je výrazne vyšší ako v pondelok, keď zaznamenali 360 úmrtí, čo bol najnižší počet obetí od marca.

20:41 Poslanecká snemovňa Parlamentu ČR schválila predĺženie núdzového stavu v krajine do 17. mája.

19:45 Rusko uskutoční vojenskú prehliadku, pri príležitosti 75. výročia víťazstva Sovietskeho zväzu nad nacistickým Nemeckom, keď pominie hrozba šírenia koronavírusu.

Oznámil to v utorok ruský prezident Vladimir Putin. Vojenská prehliadka sa mala pôvodne konať 9. mája na Červenom námestí v Moskve. V polovici apríla Putin nariadil jej odklad.

19:41 Storočný poľský veterán z druhej svetovej vojny vyhral svoj boj s koronavírusom.

Skryť Vypnúť reklamu

Oznámila to hovorkyňa varšavskej nemocnice Iwona Soltysová. Vyliečenému Stanislawovi Bigosovi zároveň popriala veľa zdravia, pozitívneho myslenia a energie do budúcnosti.

19:26 OSN vyzvala Bielorusov, aby pre rastúce šírenie nového koronavírusu v Bielorusku zostali doma.

"Je čas na okamžité a rozsiahle opatrenia na posilnenie fyzických odstupov. Zostaňte doma, aby ste zastavili šírenie ochorenia COVID-19. Pomôže to zdravotníckym pracovníkom a nám všetkým vyrovnať sa s krízou," vyjadrila sa rezidentná koordinátorka OSN v Bielorusku Joanna Kazana-Wisniowiecki.

19:00 Novým koronavírusom by sa na celom svete mohla nakaziť až miliarda ľudí, pokiaľ zraniteľným štátom nebude poskytnutá urgentná pomoc.

Vyplýva to zo správy humanitárnej organizácie Medzinárodný záchranný výbor. Tá upozorňuje, že na zastavenie globálneho šírenia vírusu je potrebná finančná aj humanitárna pomoc. Najmä "nestabilné krajiny" ako Afganistan a Sýria potrebujú "nevyhnutné dotácie", aby sa vyhli epidémii.

Skryť Vypnúť reklamu

18:54 Čo sa týka pendlerov, povolí sa aj vstup detí a neplnoletých osôb, ktorí sú ich rodinní príslušníci.

Povinnosť izolácie sa nebude vzťahovať na osoby, ktoré majú trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku a pracujú ako zdravotníci alebo opatrovatelia v Juhomoravskom, Zlínskom, Moravsko-sliezskom, Olomouckom kraji Českej republiky alebo v spolkových krajinách Viedeň, Dolné Rakúsko alebo Burgenlandsko a sú držiteľmi potvrdenia od zamestnávateľa o takomto výkone práce. "Táto osoba je povinná pri vstupe na Slovensko odovzdať výsledok negatívneho testu na ochorenie Covid-19 nie starším ako 96 hodín. Týchto 96 hodín sme menili aj v ostatných bodoch, pôvodne tam bolo 48 hodín, aby mali ľudia čas si tento test zaobstarať," konštatoval Mikas.

Skryť Vypnúť reklamu

Upraviť sa majú podľa neho aj opatrenia týkajúce sa prijímacích a záverečných skúšok študentov.

18:11 Povinnosť preukazovať sa negatívnym testom pre pendlerov sa zruší, nariadenie začne platiť od 1. mája, potvrdil po zasadnutí ústredného krízového štábu hlavný hygienik Ján Mikas.

18:03 Materské a základné školy vo Francúzsku sa začnú postupne otvárať od 11. mája. Otváranie však bude dobrovoľné.

Vysoké školy by sa mali otvoriť o týždeň neskôr. Stredoškoláci sa do lavíc vrátia najskôr v júni.

17:41 Obmedzenie pohybu v mnohých krajinách pre pandémiu môže podľa OSN viesť k 20-percentnému rastu prípadov domáceho násilia, obete sú uväznené doma s násilníkmi.

17:38 Rusko predĺžilo obdobie pracovného pokoja do 11. mája. Epidémiu sa podľa ruského prezidenta Vladimira Putina podarilo zabrzdiť, vrchol krajinu ešte len čaká. Slová prezidenta však doteraz zverejnené dáta nepotvrdzujú. V posledných dňoch v krajine pribudol počet nakazených aj obetí.

Skryť Vypnúť reklamu

17:17 Pre pendlerov sa od 1. mája uvoľnia podmienky. Ľudia dochádzajúci za prácou do 30 km od hraníc sa nebudú musieť preukazovať testom na Covid-19.

Výnimky dostanú okrem zdravotníkov aj opatrovateľky. Prijaté body z rokovania krízového štábu zverejnil na Facebooku štátny tajomník Martin Klus.

16:51 Pokiaľ americké štáty zrušia obmedzenia proti koronavírusu príliš skoro, zomrie v USA do augusta ďalších 74-tisíc ľudí, tvrdia vedci z Washingtonskej univerzity.

16:49 Nízkonákladová letecká spoločnosť Wizz Air obnoví v máji 16 leteckých spojení z Budapešti. Spoje z Debrecína začnú lietať až v júni.

16:40 Pri obnove ekonomík postihnutých koronavírusom je podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej nutné investovať do ekologických technológií budúcnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

16:10 Obnovenie veľkých športových podujatí vo Francúzsku nebude možné skôr ako v septembri, týka sa to aj futbalových zápasov, tvrdí premiér Édouard Philippe. Francúzsku futbalovú ligu zrejme predčasne ukončia.

15:57 Francúzsko začne s pomalým uvoľňovaním. Od 11. mája sa začnú otvárať obchody, okrem kaviarní a reštaurácií. Budú však musieť dodržiavať opatrenia.

Vo verejnej doprave budú povinné rúška. Ak to nie je nevyhnutné, ľudia by mali pracovať z domu, pláže ostanú zatvorené minimálne do júna.

Obmedzenia týkajúce sa kontaktov a cestovania ľudí starších ako 65 rokov by mali ostať v platnosti.

Načítavam video...

15:29 Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) navrhne na krízovom štábe, aby sa rýchlejšie uvoľňovali opatrenia pre naštartovanie ekonomiky.

Obavy zo zvýšenia počtu nakazených sa podľa Sulíka v období veľkonočného cestovania nepotvrdili.

Skryť Vypnúť reklamu

"Žiadna katastrofa nárastu epidémie sa nekoná, koná sa však katastrofa v prípade predajní, ktoré musia byť zatvorené," povedal Sulík.

Načítavam video...

15:04 Prvé testovanie v zariadeniach sociálnych služieb v Martine prinieslo negatívne výsledky, povedal minister práce Milan Krajniak.

Na testovanie využívajú rýchlotesty, ktorých úspešnosť je podľa Krajniaka 50 percent. V prípade potvrdenia nákazy, by boli všetci testovaní kvalitnými PCR testami.

Súvisiaci článok Všetky tri nové prípady koronavírusu sú z východu Čítajte 

14:50 Sociálny výbor vyzval vládu, aby zabezpečila dostatok ochranných pomôcť, testov a personálu v zariadeniach sociálnych služieb.

Výbor tiež vláde navrhol, aby do krízového štábu prizvali aj zástupcu pre tieto zariadenia.

14:32 Rodičovský príspevok bude štát v čase koronakrízy poskytovať aj tým rodičom, ktorým by inak na túto dávku zanikol nárok.

Skryť Vypnúť reklamu

Ide o prípady, kedy dieťa počas súčasnej krízovej situácie dovŕšilo tri roky alebo šesť rokov, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom.

14:27 Škótska vláda odporúča ľuďom, aby v autobusoch, vlakoch a obchodoch používali rúška, alebo si inak zakrývali ústa a nos.

14:10 Američania vo veľkých počtoch volajú na pohotovostné linky a pýtajú sa na možné účinky dezinfekcie ako lieku na ochorenie Covid-19.

Prezident USA Donald Trump minulý týždeň navrhol vyskúšať dezinfekciu ako možný liek na ochorenie. Trump si počet telefonátov nevie vysvetliť a necíti sa za nich zodpovedný.

Súvisiaci článok Vláda schválila návrh opatrení na boj s COVID-19 financovaných z eurofondov Čítajte 

14:06 Americký kongres na budúci týždeň zasadne po viac ako mesačnej prestávke, ktorú spôsobila pandémia koronavírusu. Nie všetci sú spokojní. Návrat považujú za predčasný.

Skryť Vypnúť reklamu

13:38 Vláda pošle škôlkam 90 miliónov eur z eurofondov. Určené sú na platy pre viac ako 20-tisíc učiteľov.

Peniaze sa presunú z ministerstva školstva na ministerstvo práce. Viac informácií pre žiadateľov zverejnia v najbližších dňoch.

13:30 Ombudsmanka Mária Patakyová navrhuje zmeniť systém povinnej štátnej karantény.

Patakyová odporúča, aby do štátnej karantény išli len osoby, ktoré sú podozrivé z nákazy a nedokážu si zabezpečiť domácu karanténu.

13:19 Vláda schválila presun 1,2 miliardy eur na boj s koronavírusom , ktorý navrhla podpredsedníčka pre informaticáziu Veronika Remišová.

Peniaze sú určené na záchranu pracovných miest a do zdravotníctva.

13:13 V Británii si minútou ticha pripomenuli pracovníkov, ktorí zomreli v boji proti pandémii koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

12:49 Epidemiológovia zatiaľ nevedia, či má Slovensko to najhoršie za sebou. Slovensko podľa nich zvolilo v boji s koronavírusom inú cestu ako mnohé krajiny a opatrenia prijalo veľmi skoro. Iné krajiny zavádzali tieto opatrenia až v situácii, keď mali veľký počet nakazených. Krivka vrcholu pandémie preto nemusí mať nevyhnutne tvar "Mount Everestu".

Nízke prírastky z posledných dní sú podľa expertov výsledkom opatrení, ktoré zaviedol štát a ich dodržiavaním medzi ľuďmi.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí upozorňuje, že klesajúci tvar krivky v počte denných prírastkov neznamená, že sme nad koronavírusom vyhrali.

12:45 Minister zdravotníctva Marek Krajčí považuje nosenie rúšok za veľmi dôležité. Rúška sú podľa neho jedno z najdôležitejších opatrení.

Skryť Vypnúť reklamu

12:30 Premiér Igor Matovič sa stretol s epidemiológmi. Ľudí vyzval, aby stále dodržiavali odporúčania aj napriek dobrým štatistikám.

"Nepokazme si to," povedal. Zároveň priznal, že k nízkym číslam nakazených koronavírusom sme sa dopracovali aj veľkými ekonomickými stratami.

Epidemiológ Vladimír Krčméry hovorí, že riziko je stále uvoľnenie opatrení na hraniciach a príliš rýchle uvoľňovanie preventívnych opatrení. Konzílium sa však dohodlo na nových pravidlách pre pendlerov. Bude o nich rokovať krízový štáb.

11:57 Americký prezident Donald Trump nahneval Čínu tvrdením, že USA by mohli žiadať od Pekingu náhradu za škody, ktoré spôsobila pandémia. Čína sa bráni, že americkí politici o pandémii "bezočivo klamú".

Skryť Vypnúť reklamu

11:47 Podpredsedníčka pre informaticáziu Veronika Remišová presunie na boj s koronavírusom 1,2 miliardy eur z eurofondov.

Peniaze pôjdu na záchranu pracovných miest a do zdravotníctva.

11:42 Kuriéri patria v čase pandémie medzi pracovníkov v prvej línii. Ak je to možné, požiadajte kuriéra, aby vám nechal zásielku predo dvermi.

11:21 V USA spáchala samovraždu lekárka, ktorá na pohotovosti v New Yorku prijímala pacientov nakazených koronavírusom.

Otec Laury Breenovej povedal denníku The New York Times, že jeho dcéra "sa snažila robiť svoju prácu a to ju zabilo".

Lekárka podľa jej otca hovorila o tom, že bolo pre ňu veľmi ťažké sledovať, ako v jej starostlivosti neustále zomierajú ďalší a ďalší pacienti. Niektorí dokonca zomierali skôr, ako ich lekári stihli prebrať od záchranárov.

11:12 V Maďarsku zrejme zavedú od budúceho týždňa nové epidemiologické pravidlá, ktoré budú podmienkou k naštartovaniu ekonomiky.

11:01 Pápež vyzval ľudí, aby dodržiavali pravidlá proti šíreniu koronavírusu napriek uvoľňovaniu opatrení, aby sa predišlo druhej vlne nákazy.

10:54 Cena ropy na svetových trhoch opäť prudko klesla. Americká ropa WTI sa drží len tesne nad desiatimi dolármi za barel.

Vplyv na ceny má aj naďalej nedostatok skladovacích kapacít, pridali sa aj obavy, že dopyt po rope sa bude po skončení pandémie zvyšovať len pomaly.

Severoamerická ropa Brent, ktorá je kľúčová pre stanovovanie cien ropy vo svete, klesla na 18,97 dolárov za barel.

10:44 Svetoznámu pláž Bondi v Sydney opäť otvorili. Zaplávať a zasurfovať si po niekoľkých týždňoch prišli stovky ľudí.

10:31 Nemecká ekonomika klesne pre pandémiu o 6,6 percenta, odhaduje inštitút Ifo. Na predkrízovú úroveň by sa mala dostať až na konci roka 2021.

10:27 Slovenská ekonomika by sa mala podľa Národnej banky Slovenska ku koncu tohto roka prepadnúť o 7,7 percenta.

Analytici medzimesačne zhoršili odhad rastu HDP na tento rok. Ešte v marci očakávali 6,1-percentný pokles.

10:21 Rusko v počte nakazených koronavírusom predbehlo po Číne už aj Irán. V krajine je už viac ako 90-tisíc nakazených.

10:08 Štátny pedagogický ústav prestavil odporúčania pre učiteľov, ako zredukovať učivo počas domácej výučby v čase pandémie.

Hlavnými vzdelávacími oblasťami sú jazyk, matematika, človek a spoločnosť a človek a príroda.

10:01 Riaditelia stredných škôl môžu zverejniť kritériá na prijímačky do 7. mája. Konkrétne opatrenia predstaví ministerstvo v stredu.

09:50 Počet pacientov, ktorí sa liečia na ochorenie Covid-19 na Slovensku, je najnižší od 21. apríla.

Z ochorenia sa lieči 941 pacientov, 423 ľudí sa vyliečilo, nákaze podľahlo 20 ľudí.

09:30 Na Slovensku pribudli traja nakazení koronavírusom. Ochoreniu Covid-19 podľahli dvaja pacienti. Celkovo sa nakazilo 1384 ľudí.

V pondelok však klesol počet testov, laboratória otestovali 1767 ľudí.

09:22 Juhokórejský minister pre vzťahy s KĽDR tvrdí, že Kim Čong-un sa na verejnosti neobjavuje zrejme zo strachu pred koronavírusom a nie preto, že je chorý.

09:15 Odloženej olympiáde v Tokiu 2020 hrozí, že ju zrušia, ak sa nepodarí dostať pandémiu pod kontrolu budúci rok, povedal šéf organizačného výboru.

09:09 Rakúsko ďalej uvoľňuje opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Od piatka v krajine zrušia zákaz voľného pohybu.

Na verejnosti majú ľudia od seba dodržiavať metrový odstup, stretávať sa môžu v maximálne desaťčlenných skupinách. Reštaurácie sa alpskej krajine otvoria 15. mája, o dva týždne neskôr môžu otvoriť hotely.

9:00 Takzvané reprodukčné číslo (R0) udávajúce, koľko zdravých ľudí sa v priemere nakazí od jedného infikovaného človeka, sa v Nemecku opäť zvýšilo na hodnotu 1. Stalo sa tak po tom, ako sa od minulého týždňa začali postupne uvoľňovať niektoré obmedzenia, upozornil podľa rakúskej verejnoprávnej televízie ORF v pondelok Inštitút Roberta Kocha.

Zvýšenie R0 znamená, že počet nových prípadov nákazy prestal mierne klesať, ako sa to dialo v uplynulých dňoch.

Súvisiaci článok Festival Východná zrušiť zatiaľ nechcú Čítajte 

8:56 Festival Východná, ktorý je najväčším a najstarším folklórnym festivalom na Slovensku a priemerne ho navštevuje 30-tisíc ľudí z celej krajiny, zatiaľ organizátori nezrušili. Presunuli ho na koniec augusta a nemá byť štvordňový, ale trojdňový. Prípravy pokračujú aj napriek pandémii, rovnako aj predaj vstupeniek.

Rozhodnutie presunúť festival na koniec augusta nemilo prekvapilo starostu Východnej. Hovorí o veľkom hazarde.

8:44 Zamestnanci Zariadenia pre seniorov Harmónia v prešovskej mestskej časti Cemjata majú negatívne výsledky testov na COVID-19. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Tomek.

8:40 Po vyprázdnených uliciach japonského Tokia začali vo zvýšenej miere pobehovať potkany, ktoré tam hľadajú potravu. Stalo sa tak po tom, ako boli pre obavy zo šírenia koronavírusu zatvorené reštaurácie a obyvatelia sa začali zdržiavať doma, uviedla v utorok agentúra Reuters.

"Reštaurácie sú zatvorené a potkany nemajú odpadky, ktorými sa bežne živia. Hľadajú si preto inú potravu. Toto nie je len problém Japonska. Deje sa to po celom svete," uviedol predstaviteľ japonskej asociácie pre deratizáciu Cutomu Tanikawa.

8:36 Slovenský parlament bude pokračovať v rozprave k programovému vyhláseniu vlády.

Do diskusie je ústne prihlásených 50 poslancov, čo je tretina parlamentu. Zatiaľ nie je zrejmé, kedy by mohli o programe vlády hlasovať.

8:10 Ceny ropy pokračovali po výraznom pondelňajšom páde v poklese.

Negatívny vplyv na ceny majú aktuálne rýchlo sa plniace kapacity zásobníkov a predaj zo strany veľkých ropných fondov. K tomu je potrebné pripočítať tlak trvajúci od polovice marca na strane dopytu aj ponuky.

7:44 Primátor Košíc Jaroslav Polaček má obavy, že pre predpokladaný prepad podielových daní a časový posun príjmov z miestnych daní sa môže samospráva dostať už v júli do deficitu finančných zdrojov. Ten súvisí s mimoriadnou situáciou pre šírenie ochorenia Covid-19.

Aby sa tejto nepriaznivej situácii predišlo a mesto mohlo naďalej financovať nevyhnutné prevádzkové náklady, chce si na dočasné preklenutie časového nesúladu medzi príjmami a výdavkami zobrať kontokorentný úver vo výške 15 miliónov eur.

Súvisiaci článok O koridore pre dovolenkárov do Chorvátska rokuje aj Slovensko Čítajte 

7:03 Spolu s pozitívnymi správami o počtoch nakazených na Slovensku začala vláda uvažovať o tom, ako by mohli ľudia stráviť dovolenku pri mori.

V čase zavretých hraníc nie je možné cestovať v aute šesť až sedem hodín, prejsť trikrát cez hranice a cestou si spraviť niekoľko zastávok na odpočívadlách, ako to v predošlých rokoch robili státisíce Slovákov na ceste do Chorvátska.

Česká, ale najnovšie aj slovenská vláda však začali s Chorvátskom hovoriť o letnej sezóne.

6:45 Popoludní o 14:00 bude na Úrade vlády zasadať Ústredný krízový štáb.

6:27 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ohlásil trojdňový zákaz vychádzania , ktorý sa týka 31 veľkých miest a provincií vrátane metropoly Ankara a najväčšieho mesta Istanbul. Rovnaké opatrenie platilo v krajine aj počas posledných troch víkendov.

Podľa Erdogana bude zákaz vychádzania platiť od polnoci (23:00 h SELČ) z 30. apríla na 1. mája, ktorý je v krajine štátnym sviatkom, a potrvá do polnoci z 3. na 4. mája.

Prezident dodal, že víkendové zákazy potrvajú až do konca mája s tým, že plán návratu k normálnemu režimu bude ohlásený čoskoro.

6:15 V Spojených štátoch zaznamenali za uplynulých 24 hodín ďalších 1303 úmrtí. Vyplýva to z údajov, ktoré k utorňajšej 02:30 h SELČ zverejnila Univerzita Johnsa Hopkinsa so sídlom v Baltimore.

Koronavírusu SARS-CoV-2 v USA doteraz podľahlo 56 144 ľudí. Pozitívne testy malo 987 022 osôb, pričom najmenej 111 109 ľudí sa uzdravilo.

Denný prírastok obetí dosiahol v piatok večer 1258 osôb, čo je najmenej za takmer tri týždne. V sobotu však už opäť stúpol na 2494 osôb a v nedeľu opäť klesol na 1330.

6:05 Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus vyhlásil, že organizácia vydala najvyššiu úroveň výstrahy pred koronavírusom skoro, nie všetky krajiny sa však riadili jej odporúčaniami.

Tedros poukázal na to, že organizácia 30. januára - keď ešte mimo Číny neboli hlásené žiadne úmrtia a len 82 infikovaných - varovala, že šírenie ochorenia COVID-19 predstavuje "zdravotnícky stav núdze medzinárodného dosahu".

"Svet mal vtedy starostlivo počúvať Svetovú zdravotnícku organizáciu," vyhlásil jej šéf na virtuálnom tlačovom brífingu.

6:00 Počet zaregistrovaných prípadov nákazy od vypuknutia pandémie koronavírusu prekročil celosvetovo tri milióny.

Po celom svete bolo zaznamenaných najmenej 3 003 344 nakazených vrátane 209 388 mŕtvych.

V Európe zaznamenali 1 393 779 prípadov nákazy a 126 233 úmrtí.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič
 2. Kia prechádza transformáciou, vo vrecku má aj Guinnessov rekord
 3. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 4. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 5. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 6. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 7. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME
 8. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 9. Festival pre dušu prináša návod, ako si zachovať duševnú pohodu
 10. Slováci sú rekordéri, majú aj 20 vernostných programov súčasne
 1. Happy Hour vymysleli námorníci, dnes poteší aj vaše auto
 2. Podcasty zdravotnej poisťovne Union sú najpočúvanejšie
 3. AURES Holdings sa vydáva na západ
 4. Výčínanie počasia spôsobuje najviac škôd v júni
 5. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 6. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 7. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 8. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 9. Reverzné inžinierstvo na FVT
 10. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 49 144
 2. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 19 579
 3. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 14 769
 4. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 10 680
 5. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 9 848
 6. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 8 318
 7. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 813
 8. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 7 667
 9. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 6 753
 10. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 5 920
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus na Slovensku: Všetko dôležité na jednom mieste

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Igor Matovič.

Inštitúcie musíme brániť.

4 h
Predsedníčke Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzane Baťovej v piatok po útokoch Igora Matoviča priniesli ľudia desiatky kytíc.

Ústav Rusov žiadal o dôkazy. Márne.

2 h

Opatrenia sa začnú uvoľňovať od pondelka 19. apríla.

3 h

Neprehliadnite tiež

Veľvyslankyňa USA na Slovensku Bridget A. Brinková.

Predseda vlády potvrdil záväzok bojovať proti korupcii a podporovať princípy právneho štátu.

24m

S Deákovcami podnikal aj Boris Kollár.

49m
Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková.

Ministerka spravodlivosti nenašla žiadne dôvody na utajenie.

2 h
Podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič počas tlačovej besedy na tému: Sputnik V. Dosť bolo klamstiev.

Komunikácia ministra vychádza z poznatkov, ktorými z titulu svojej funkcie disponuje.

2 h