SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Koronavírus: Máme nový rekord, nemocnice kritizujú Krajčího ministerstvo (minúta po minúte)

Testy odhalili nákazu celkovo u 14 689 ľudí, 5 200 z nich sa už vyliečilo a 55 osôb nákaze podľahlo. Aktívnych prípadov ochorenia je 9 434.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

20:30 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

20:07 SVET Americký prezident Donald Trump už 24 hodín nemá žiadne príznaky ochorenia COVID-19 a štyri dni už nemal horúčku. Oznámil to jeho lekár Sean Conley.

"Prezident dnes ráno povedal 'Cítim sa skvelo'," uviedol na brífingu Trumpov lekár, ktorý informoval o jeho zdravotnom stave.

Hladina kyslíka v krvi, ako aj ďalšie životné funkcie sú v norme, potvrdil Conley. Prezident podľa jeho slov, odkedy sa vrátil späť do Bieleho domu, nepotreboval dodatočný kyslík. Aké lieky momentálne užíva, nespresnil.

19:46 SLOVENSKO Ministerstvo zdravotníctva s odborníkmi robili a robia maximum pre prípravu na prípadný výrazný nárast hospitalizácií pacientov s ochorením COVID-19.

Rezort to uvádza v reakcii na vyhlásenie zástupcov poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a pacientov, podľa ktorých ministerstvo nezvláda riešiť situáciu súvisiacu s pandémiou koronavírusu. Ministerstvo im odkazuje, že obvinenia a útoky k upokojeniu a zlepšeniu situácie nepomôžu.

SkryťVypnúť reklamu

"Zdravotníctvo je v zlom stave a ak nespojíme sily, ale namiesto pomoci budeme na seba útočiť, doplatí na to pacient, občan," uviedla hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

19:00 SVET Počet potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom v Európe presiahol šesť miliónov. Vyplýva to z výpočtov tlačovej agentúry AFP, ktorá vychádzala z oficiálnych údajov dostupných k 17:00 h SELČ.

Celkovo Európa zaznamenala už 6 000 940 prípadov nákazy a 237 716 úmrtí. Pandémiou najviac zasiahnutými krajinami na kontinente sú Rusko (1 248 619 infikovaných a 21 865 úmrtí), Španielsko (825 410 / 32 486), Francúzsko (669 235 / 32 365) a Británia (530 113 / 42 445).

18:50 SVET Spomedzi 833 prípadov úmrtí spájaných s Covidom-19 v Maďarsku, ktoré registrovali k 4. októbru, mala väčšina zosnulých pacientov aj iné chronické ochorenia. V 52 prípadoch však bol Covid-19 jedinou príčinou smrti.

SkryťVypnúť reklamu

Šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby Cecília Müllerová podľa agentúry MTI povedala, že najviac úmrtí evidujú v období medzi 13. a 19. aprílom, keď zomrelo 90 ľudí. Poznamenala tiež, že počet obetí stúpa, pričom ale priemerný vek zosnulých mierne klesá. Od začiatku pandémie bol priemerný vek obetí 76,4 roka, v 40. kalendárnom týždni už táto hodnota klesla na 72,6.

18:26 SLOVENSKO Nasadenie vojakov na pomoc pri zvládaní situácie súvisiacej s pandémiou na Slovensku ukázalo, aké dôležité sú ozbrojené sily aj pri domácom krízovom manažmente. Povedal to na konferencii Globsec fórum 2020 v Bratislave minister obrany Jaroslav Naď.

Slovensko podľa ministra nasadilo počas niektorých dní takmer 1500 vojakov, ktorí boli poverení rôznymi úlohami: pomáhali ako vojenskí lekári, takisto polícii na hraniciach, usilovali sa byť nápomocní v rómskych komunitách a asistovať hygienikom.

SkryťVypnúť reklamu

18:05 SVET Americká farmaceutická spoločnosť Eli Lilly and Co. požiadala Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) o povolenie núdzového použitia experimentálneho lieku proti ochoreniu COVID-19 na báze protilátok.

Firma tak urobila vzhľadom na predbežné výsledky štúdie, ktorá naznačila, že liek zredukoval symptómy, množstvo vírusu a nutnosť hospitalizácie u pacientov so slabým alebo stredne silným ochorením.

17:48 SVET Americký prezident Donald Trump sa len deň po prepustení z nemocnice vrátil v utorok do Oválnej pracovne Bieleho domu. Pre spravodajskú stanicu CNBC to uviedol prezidentov ekonomický poradca Larry Kudlow.

Napriek tomu, že Trump podľa lekárov nevykazuje žiadne príznaky koronavírusu, ešte stále je infekčný.

Kudlow zdôraznil, že prezidentov pobyt v pracovni sa konal za sprísnených hygienických opatrení. Odmietol však odpovedať na otázku, či mal prezident vo svojej pracovni nasadené rúško.

SkryťVypnúť reklamu

Vedenie Bieleho Domu toto tvrdenie vzápätí dementovalo.

Súvisiaci článok Chrípka či Covid-19? Aké sú rozdiely a podobnosti nákaz Čítajte 

17:30 SLOVENSKO Rozoznať príznaky chrípky a ochorenia COVID-19 obvykle nie je pre bežného človeka možné, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva.

"Hoci chrípku a COVID-19 spôsobujú rôzne vírusy, príznaky oboch ochorení sú z veľkej časti podobné: horúčka nad 38 stupňov, suchý, dráždivý kašeľ (pri COVID-19 aj sťažené dýchanie), celková únava, slabosť. Z ďalších niekedy nádcha, bolesť v krku," uvádzajú hygienici.

"Do istej miery odlišné príznaky sú bolesť hlavy, kĺbov a svalov (pri chrípke výrazné, pri COVID-19 prítomné niekedy)," dodávajú.

Pokiaľ ide o príznaky ako hnačky, bolesť brucha alebo zvracanie, podľa hygienikov sa pri chrípke nevyskytujú, pri COVID-19 niekedy, podobne ako strata čuchu.

SkryťVypnúť reklamu

"Definitívnu odpoveď, či má človek chrípku alebo COVID-19, môže dať len laboratórne vyšetrenie odobratej klinickej vzorky od pacienta," zdôrazňuje úrad. Upozorňuje pritom, že naraz je možné ochorieť na obe ochorenia.

Hygienici tiež pripomínajú, že zatiaľ čo účinná vakcína proti COVID 19 sa očakáva v roku 2021, očkovanie proti chrípke dostupné je.

17:03 SLOVENSKO Odmeny za prácu v prvej línii zatiaľ v rezortoch vnútra a obrany nevyplatili. TASR to potvrdili ministerstvá.

Ministerstvu obrany zatiaľ nepridelili príslušné finančné prostriedky. "Hneď ako budú rezortu obrany pridelené, zabezpečíme vyplatenie týchto odmien v najbližšom riadnom výplatnom termíne. Zároveň evidujeme dnešné vyjadrenie ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO) o tom, že už podpísal príslušné dokumenty," uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

SkryťVypnúť reklamu

Rezort vnútra očakáva, že pracovníci by si mohli nájsť odmeny v najbližšej výplate.

Celkovo sa má medzi pracovníkov, ktorí v čase prvej vlny pandémie COVID-19 pracovali v rizikovom prostredí, rozdeliť 77 miliónov eur.

16:53 SVET Poľské ministerstvo zdravotníctva v stredu potvrdilo 3003 nových prípadov nákazy koronavírusom. Za uplynulých 24 hodín bolo v Poľsku vykonaných viac ako 44-tisíc testov. Uviedla to televízia TVN24.pl, podľa ktorej ministerstvo informovalo aj o úmrtí ďalších 75 infikovaných osôb, čím sa počet obetí epidémie v Poľsku zvýšil na 2792.

Televízia pripomenula, že poľské úrady od začiatku októbra rozdeľujú údaje o úmrtiach infikovaných pacientov do dvoch kategórií. Na základe tohto delenia rezort spresnil, že chorobe COVID-19 podľahlo osem ľudí vo veku od 40 do 92 rokov. Nákaza koronavírusom nového typu v kombinácii s inými ochoreniami mala za následok smrť 67 ľudí vo veku 46 až 93 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Od začiatku epidémie v Poľsku sa infekcia koronavírusom potvrdila u viac ako 107-tisíc ľudí. V nemocniciach je hospitalizovaných 4000 pacientov, čo je najviac od začiatku epidémie v Poľsku.

Hovorca ministerstva zdravotníctva Wojciech Andrusiewicz v súvislosti s počtom hospitalizovaných ubezpečil, že "pre dnešok stále existuje" rezerva. Dodal, že v celej krajine "máme 9500 (nemocničných) lôžok".

16:37 SLOVENSKO Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave prechádza od 12. októbra z preventívnych dôvodov na dištančnú formu vzdelávania. Informoval o tom rektor univerzity Roman Boča.

Opatrenie platí do odvolania. Dekani fakúlt doplnia výnimky podľa konkrétnych podmienok danej fakulty. Ubytovanie študentov a podmienky odubytovania budú riešené samostatným opatrením rektora.

SkryťVypnúť reklamu

16:27 SVET Talianska vláda schválila dekrét o predĺžení núdzového stavu pre epidémiu Covid-19. Po novom potrvá do 31. januára nasledujúceho roka, informujú talianske médiá.

Súvisiaci článok Legendárny futbalista Panenka má Covid-19, je vo vážnom stave Čítajte 

Talianom tiež kabinet podľa očakávaní nariadil nosenie rúšok vo všetkých vonkajších aj vnútorných priestoroch okrem domova. Podľa zdrojov agentúry Reuters by malo opatrenie vstúpiť v platnosť od štvrtka.

16:14 SVET Legendárny futbalista Antonín Panenka je hospitalizovaný vo vážnom stave na jednotke intenzívnej starostlivosti. Bez bližších informácií to oznámili Bohemians, informuje český denník Blesk.

Podľa informácií Blesku boli Panenka aj s manželkou pozitívne testovaní na koronavírus.

15:45 SLOVENSKO Prioritou pre všetky krajiny, rovnako aj pre Slovensko, je zvýšiť kapacity testovania. Na bezpečnostnej konferencii Globsec 2020 to uviedol štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura.

SkryťVypnúť reklamu

Ako dodal, rezort navýšil počet mobilných odberových miest, najmä vo veľkých mestách, a v najbližších dňoch budú na Slovensku dostupné nové antigénové testy. Práve nové formy testovania umožnia zrýchlene odhaliť pozitívneho pacienta, a tým znížiť šírenie nákazy v krajine.

15:22 SVET Izraelská polícia musela počas noci na stredu zasiahnuť proti stovkám ultraortodoxných Židov, keď sa snažili vynútiť poľavenie reštrikcií počas aktuálne trvajúceho celonárodného prísneho obmedzenia pohybu v súvislosti s koronavírusom.

Na záberoch, ktoré publikovali policajné zložky, bolo vidieť, ako obrovské zástupy protestujúcich v Jeruzaleme skandujú a hádžu kamene a kovové tyče do "strážcov zákona". Podľa polície zatkli dovedna 17 ľudí.

K potýčkam došlo aj v Modi'in Ilit, ultraortodoxnej osade na Západnom brehu Jordánu. Polícia nariadila ľuďom opustiť synagógu, čo prítomných rozčúlilo a zaútočili kameňmi a zábavnou pyrotechnikou. Štyria policajti utrpeli zranenia a sedem osôb bolo zatknutých.

SkryťVypnúť reklamu

15:15 SVET Český minister zdravotníctva Roman Prymula navrhne opatrenia priamo v rodinách, ohlási ich v piatok. Minister to oznámil vo vysielaní Českej televízie, ale podrobnosti neuviedol.

"Na obdobie 14 dní predpokladajme, že sa prakticky všetko sprísni," upozornil Prymula, ktorého citoval aj spravodajský server Novinky.cz.

15:06 SVET Brusel sa o krok priblížil k lockdownu - nariadil zatvorenie kaviarní a barov na jeden mesiac. Informáciu priniesla tlačová agentúra AFP. Reštaurácie podávajúce jedlá na stôl môžu zostať otvorené, ale bary a konzumácia alkoholu na verejných miestach budú zakázané.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Brusel na mesiac zavrie bary a kaviarne Čítajte 

Brusel od vypuknutia nákazy novým koronavírusom zaviedol takéto opatrenie už druhýkrát, prvý lockdown predtým pomohol znížiť počet infikovaných. V súčasnosti však znova pribúdajú nakazení, ako aj vážne prípady vrátane hospitalizácií, a regionálne úrady preto sprísňujú nariadenia.

SkryťVypnúť reklamu

14:57 SLOVENSKO Ľudom prichádzajú do schránok listy, ktoré šíria hoaxy o koronavíruse. V liste šíriacom nepravdy sa píše napríklad o tom, že po podaní vakcíny na COVID-19 malo 80 percent dobrovoľníkov nežiadúce účinky.

Podľa polície by sa mali ľudia k tomuto spôsobu šíreniu hoaxov postaviť rovnako, ako k tým na internete. "Varuje svojich známych, neverte výmyslom. V prípade, ak vám príde takýto list do schránky, odneste ho na najbližšie policajné oddelenie s vysvetlením, že ide o zásielku, ktorá je zasielaná veľkému množstvu domácností," vysvetlila polícia na sociálnej sieti.

14:54 SVET Viedenskí študenti využívajú pre vírus ako študovňu aj kostol. Originálnym spôsobom vyriešila Viedenská univerzita problém s nedostatkom priestorov, ktoré by vyhovovali požiadavkám na dostatočné rozostupy.

SkryťVypnúť reklamu

Študenti sa môžu od pondelka na prednášky a semináre pripravovať v známom Votívnom kostole, ktorý stojí na okružnej triede Ringstrasse v tesnej blízkosti hlavného sídla Viedenskej univerzity. Vysoká škola sa s rímskokatolíckou cirkvou dohodla, že chrám bude k dispozícii ako študovňa minimálne do konca októbra.

Študenti môžu do kostola prísť s notebookom a pripojiť sa na miestnu bezdrôtovú sieť. "Pripojenie je dobré, chýbajú len zásuvky," posťažoval sa agentúre DPA jeden zo študentov. Pred chrámom nechala univerzita postaviť mobilné toalety.

14:25 SVET Kto zaplatí ľudom pracujúcim počas pandémie z domu za čaj, kávu a toaletný papier? Podľa Holanďanov je odpoveď jasná - šéfovia. V reportáži to napísala tlačová agentúra Reuters.

SkryťVypnúť reklamu

Ale koľko majú zaplatiť? Približne dve eurá za pracovný deň, ukázal holandský výskum. Táto suma má pokryť náklady zamestnanca nielen na kávu, čaj a toaletný papier v pracovných hodinách, ale tiež na elektrinu, plyn a vodu spotrebovanú navyše a aj opotrebovanie písacieho stola a stoličky.

"Doslova sme vypočítali, koľko lyžičiek čaju je v priemernej domácnosti, takže nie je ťažké z toho potom stanoviť cenu," uviedla Gabrielle Bettonvilleová z holandského inštitútu pre rodinné financie NIBUD, ktorý financuje vláda a ktorý skúmal dodatočné náklady na prácu z domu.

Holandské úrady už začali výskum inštitútu uplatňovať v praxi a ponúkli úradníkom pracujúcim z domu "covidový bonus" 363 eur za tento rok. Práca z domu sa začala zavádzať v marci, keď sa krajina zatvorila.

SkryťVypnúť reklamu

14:15 SVET Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi sa vyliečil z ochorenia COVID-19, povedal pre tlačovú agentúru Reuters zdroj oboznámený so situáciou.

Mediálny magnát, ktorý strávil prvú polovicu septembra v nemocnici v Miláne a potom bol prepustený domov do karantény, mal teraz negatívny test na koronavírus. Ešte čaká na výsledok druhého výteru, aby sa potvrdilo jeho vyliečenie, dodal zdroj.

U Berlusconiho sa vyvinul obojstranný zápal pľúc a v milánskej Nemocnici sv. Rafaela bol hospitalizovaný vyše desať dní.

Expremiér sa však nezúčastní na stredajšej svadbe svojho najmladšieho syna Luigiho, ktorý sa takisto minulý mesiac infikoval koronavírusom, ale uvažuje nad tým, že príde neskôr na rodinnú večeru.

Berlusconi sa podľa predpokladov nakazil koronavírusom, keď bol na dovolenke na talianskom ostrove Sardínia, ktorý zažíval počas tohto leta prudké šírenie nákazy, dodal Reuters.

13:50 SLOVENSKO Pandémia koronavírusu nám výrazne ukazuje, že podpora a ochrana zdravia je kľúčová na podporu a ochranu ekonomickej, spoločenskej a politickej stability. Povedal to generálny tajomník Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus na konferencii Globsec fórum 2020 v Bratislave.

Súvisiaci článok Ako zmení koronavírus svet? (anketa odborníkov) Čítajte 

Pripomenul, že WHO zaznamenala po celom svete viac ako 35 miliónov prípadov nákazy a viac než milión úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19. Pandémia podľa jeho slov odhalila a využila medzery v systémoch spoločností na celom svete.

Šéf WHO pripomenul aj úsilie v súvislosti s vývojom a následnou distribúciou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. "Približne 200 vakcín je v súčasnosti v rôznych štádiách vývoja," povedal.

Zaočkovanie starších ľudí, ľudí zo zdravotnými problémami a sociálnych pracovníkov je podľa jeho slov "najlepším spôsobom, ako zastaviť nákazu" a je to dôležité i na zrýchlenie hospodárskej obnovy.

13:43 SLOVENSKO Na Slovensku bolo k utorku 6. októbra z dôvodu ochorenia COVID-19 úplne zatvorených 75 škôl. Ide tesne o viac ako jedno percento zo všetkých škôl na Slovensku. Oproti minulému týždňu ide o nárast, uplynulú stredu ich bolo 54. TASR to potvrdilo ministerstvo školstva.

Najviac úplne zatvorených škôl je v okrese Bardejov, v stredu ich bolo 13. Nasleduje Nitra so šiestimi úplne zatvorenými školami, Bratislava a Námestovo majú zhodne po päť úplne zatvorených škôl.

13:29 SLOVENSKO Úrad verejného zdravotníctva vyzval na sociálnej sieti ľudí, ktorí majú akékoľvek príznaky ochorenia COVID-19, aby nechodili do práce a nenavštevovali verejné miesta.

Podľa úradu môže ísť o príznaky, ako celková únava, slabosť, suchý dráždivý kašeľ, zvýšená telesná teplota, ale aj bolesti hlavy a kĺbov či náhla strata čuchu a chuti.

Hygienici tvrdia, že posledné dni sa hromadia prípady, keď sa COVID-19 potvrdil u osôb, ktoré napriek klinickým príznakom navštevovali pracoviská, školy či verejné priestranstvá a nákazu tak rozšírili ďalej.

13:15 SLOVENSKO Poslanci Národnej rady nebudú v stredu rokovať o pomoci rezortov v súvislosti s koronakrízou. Plénum totiž neschválilo program 14. schôdze parlamentu, a tak predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) zasadnutie ukončil.

Schôdzu inicioval opozičný Smer, chcel počuť od ministrov plány na riešenie koronakrízy v konkrétnych rezortoch. Koalícia na rokovanie nevidela dôvod.

13:05 SVET Vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi mal pozitívny test na COVID-19. Takýto výsledok mal po prvých dvoch dňoch hlavného výročného stretnutia úradu, ktoré viedol osobne. Uviedla to tlačová agentúra AFP.

"Musím sa izolovať," napísal na Twitteri. "Mám iba mierne príznaky a dúfam, že sa čoskoro uzdravím," dodal.

12:59 SLOVENSKO Ministerstvo zdravotníctva nezvláda pandémiu, tvrdia zástupcovia nemocníc či lekárov.

Na spoločnej tlačovej konferencii to uviedli zástupcovia Asociácie nemocníc Slovenska, Asociácie súkromných lekárov, Asociácie dopravnej zdravotnej služby, Asociácie polikliník a zdravotníckych zariadení, Asociácie stredných zdravotníckych škôl a Asociácie na ochranu práv pacientov s tým, že rezort zdravotníctva ani jeho šéf Marek Krajčí (OĽaNO) s nimi nekomunikujú.

Za problematické považujú napríklad nedostatočné zabezpečenie ochranných pomôcok, nedodržiavanie pandemického plánu, chaotické prijímanie opatrení či nevyplatené odmeny pre zdravotníkov.

"My sme žiadne odmeny nedostali, nemôžeme ich dať ani našim pracovníkom. Nikto s nami v tejto oblasti nekomunikuje, preto nevieme povedať viac," komentoval prezident Asociácie nemocníc Marián Petko.

Apeloval na vládu, aby čím skôr cez štátne hmotné rezervy zakúpila antigénové testy, čím sa "výrazne" uľaví zdravotníctvu. "Potrebujeme ich teraz a hneď," povedal Petko s tým, že nepovažuje za vhodné riešiť tento nákup cez verejné obstarávanie vzhľadom na vážnosť situácie.

12:34 SLOVENSKO Iniciatíva Zachráňme gastro! má konkrétny návrh na pomoc reštauráciám - dočasné zníženie DPH na úroveň okolitých krajín EÚ.

"Vážený pán premiér, žiadame Vás, aby ste sa po vzore Rakúska, Česka a Nemecka zasadili o dočasné zníženie našej DPH na päť percent. Poľsko ani Maďarsko tu nespomíname, tieto krajiny majú nízku DPH už veľmi dlho. Áno, reštaurácie na Slovensku ako jedny z mála v Európe platia najvyššiu sadzbu tejto dane. A my sme pripravení ju platiť zas, len nesmieme dovtedy skrachovať. Prosíme Vás v tejto veci o stretnutie," uviedla v liste premiérovi iniciatíva.

Predstavitelia gastrosektora ocenili doterajšie stimuly a pomoc pre podnikateľov od štátu, no už dnes vedia, že to bude málo.

12:29 SLOVENSKO Pandémia ochorenia COVID-19 odhalila nielen naše silné a slabé stránky, ale poskytla aj jedinečnú príležitosť zlepšiť veci, povedala prezidentka Zuzana Čaputová v úvode dvojdňovej konferencie Globsec Bratislava fórum 2020.

Vyzvala na potrebu ozdravného procesu, ktorý ide nad rámec nášho systému zdravotnej starostlivosti a zahŕňa celú našu spoločnosť.

12:27 SLOVENSKO V pôsobnosti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne, okresy Trenčín, Nové Mesto nad Váhom, Bánovce nad Bebravou a Myjava, je momentálne niekoľko ohnísk nákazy novým koronavírusom. Informovala o tom regionálna hygienička Ľudmila Bučková.

Súvisiaci článok V trenčianskom regióne pribudli štyri nové ohniská nákazy Čítajte 

Na Okresnom súde Trenčín je deväť pozitívnych zamestnancov, dnes a zajtra budú hygienici dohľadávať kontakty týchto pozitívnych prípadov. Odporučili testovanie a obmedzenie styku s verejnosťou. Časť činnosti bude súd riešiť elektronicky, styk s verejnosťou je obmedzený do 16. októbra, uviedla Bučková.

Ďalší pozitívne testovaní boli zamestnanci spoločnosti Vaillant v Trenčianskych Stankovciach, kde je podľa nej 16 ľudí pozitívne testovaných na nový koronavírus. Spoločnosť zamestnáva okolo 900 ľudí, firma si sama zabezpečuje testovanie všetkých pracovníkov.

Pozitívne testovaní boli podľa nej aj dvaja klienti domova sociálnych služieb v Myjave, vo štvrtok budú testovať všetkých klientov a zamestnancov domova.

12:21 SLOVENSKO Úrad verejného zdravotníctva na sociálnej sieti k novým prípadom ochorenia COVID-19 na Slovensku spresnil, že početnejší výskyt ochorení bol hlásený v územnej pôsobnosti regionálnych úradov verejného zdravotníctva v Bratislave, Dolnom Kubíne, Prešove a Liptovskom Mikuláši.

V poslednom menovanom meste podľa neho väčšinu prípadov tvorili dohľadané kontakty pozitívnych osôb, nákazy sa objavovali na pracoviskách. V niekoľkých prípadoch sa epidemiologické vyšetrovanie ešte neskončilo.

V okrese Prešov ide väčšinou o dohľadané kontakty zo známych ohnísk nákazy (svadby aj v iných okresoch). V časti prípadov sa začalo epidemiologické vyšetrovanie.

V okrese Dolný Kubín z veľkej časti ide o dohľadané kontakty potvrdených prípadov, ktoré sa zúčastnili na svadbách, rodinných oslavách či iných spoločenských udalostiach. COVID-19 sa potvrdil aj v zariadení sociálnych služieb,
konkrétne u 19 klientov a členov personálu, dodali hygienici.

12:16 SVET Česko je na tom aktuálne najhoršie v Európskej únii. Kumulatívny počet prípadov Covid-19 za posledných 14 dní v prepočte na 100-tisíc obyvateľov je v Česku najhorší z krajín EÚ a Česi tak predstihli aj Španielsko.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

12:10 SLOVENSKO Dnes stačíme trasovať 30-krát viac ako počas prvej vlny pandémie, odpovedá Matovič na tlačovej konferencii na novinársku otázku, ako hodnotí súčasnú epidemiologickú situáciu a to, že nemocnice sa plnia a nestíha sa trasovať. Zároveň týmto dosahujeme strop kapacít, priznáva. Dúfa, že sa to v najbližších dňoch zlepší aj pomocou armády.

Na novinársku otázku, ako vláda plánuje riešiť to, že podiel pozitívnych testov je dnes až desať percent, Matovič odpovedá, že kľúčový je zodpovedný prístup jednotlivcov a dodržiavanie zásady ROR (rúško-odstup-ruky). Premiér dúfa, že vrchol dosiahneme niekedy cez víkend a potom už čísla začnú klesať.

Zároveň uviedol, že kapacity na testovanie sa za posledný týždeň zvýšili o 20-30 percent a očakáva aj ďalšie priebežné zvyšovanie počtu testov.

11:18 SVET V Maďarsku pribudlo za posledný deň rekordných 24 prípadov úmrtí na komplikácie spôsobené ochorením COVID-19. Nákazu novým druhom koronavírusu potvrdili 816 ľuďom, čím celkový počet infikovaných dosiahol 33 114, informoval vládny informačný server koronavirus.gov.hu.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: India zaznamenala vyše 72-tisíc nových prípadov Čítajte 

Spomedzi obetí bolo 17 pacientov vo veku nad 70 rokov, ale bola medzi nimi aj 21 ročná žena, ktorá trpela ochorením trombocytopénia. V súvislosti s ochorením COVID-19 evidujú v krajine už 877 úmrtí. Z nákazy sa zotavilo 9149 osôb.

11:15 SVET Nemecko za posledných 24 hodín zaznamenalo 2828 nových prípadov nákazy koronavírusom. Ide o najvyšší denný prírastok od druhej polovice apríla, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na nemecký Inštitút Roberta Kocha. Celkový počet prípadov sa tak zvýšil na 306 086.

Za rovnaký časový úsek hlásilo Nemecko 16 nových úmrtí, čím sa celkový počet obetí zvýšil na 9562.

Počet pacientov s COVID-19 hospitalizovaných v nemocniciach, ktorí potrebujú intenzívnu starostlivosť, stúpol na 449. Pred týždňom ich bolo 352 a pred dvoma týždňami 278.

Počas vrcholenia pandemickej situácie v Nemecku koncom marca a začiatkom apríla prichádzali z krajiny správy o viac ako 6000 nových prípadoch denne.

11:06 SLOVENSKO Pri ceste na Cyprus budú testy a izolácia pre Slovákov povinné. Cyperská republika zaradila Slovensko s platnosťou od piatka 9. októbra na zoznam krajín kategórie C.

Vstup na územie Cypru z krajín kategórie C je povolený iba špecifickým kategóriám občanov, ktorí majú možnosť zvoliť si, či sa po príchode podrobia diagnostickému testu na COVID-19, alebo budú mať so sebou certifikát o teste RT PCR na COVID-19, ktorý bol vykonaný do 72 hodín pred odletom.

Všetky tieto osoby však musia po prílete zostať v 14-dňovej izolácii bez ohľadu na výsledok testu. Informuje o tom slovenské ministerstvo zahraničných vecí na svojej webovej stránke.

10:51 SLOVENSKO Výsledky koronavírusových testov všetkých členov slovenskej futbalovej reprezentácie, hráčov a členov realizačného tímu sú pred októbrovým trojzápasom negatívne. Pri jednom teste je však nutný opätovný retest, aby bol výsledok jednoznačný.

Potvrdil to v stredu Slovenský futbalový zväz, ktorý tiež informoval, že medzi jeho zamestnancami bolo šesť testov vyhodnotených ako pozitívnych. Vedenie zväzu z tohto dôvodu rozhodlo o okamžitom prechode pracovníkov centrály do režimu home office.

10:50 SLOVENSKO V realizačnom tíme hokejového klubu HK Dukla Ingema Michalovce sa objavil jeden pozitívny prípad na nový koronavírus. Všetci hráči A-mužstva spolu s členmi realizačného tímu prerušili tréningový proces a sú v domácej karanténe. Michalovčania tak neodohrajú v pôvodných termínoch zápasy Tipos extraligy s Novými Zámkami (9. októbra) a Popradom (11. októbra).

10:26 SVET Ukrajina zaznamenala najvyšší denný nárast počtu prípadov infekcie novým typom koronavírusu, informovala agentúra Ukrinform s odvolaním sa na ministra zdravotníctva Maxyma Stepanova.

"Za posledný deň sme zaregistrovali rekordný počet vyliečení: 2569 pacientov. Zároveň máme rekordný počet nových prípadov koronavírusu, pretože celkovo bolo za posledných 24 hodín pozitívne testovaných 4753 ľudí, z toho 219 detí a 251 zdravotníckych pracovníkov," uviedol Stepanov počas brífingu.

Celkovo sa tak počet potvrdených prípadov na Ukrajine zvýšil na 239 337. Z ochorenia sa od začiatku pandémie uzdravilo 105 970. Chorobe COVID-19 podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín 77 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie v krajine stúpol na 4597.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

10:24 SVET Americký prezident Donald Trump náhle ohlásil ukončenie vyjednávaní s demokratmi o dodatočnej podpore ekonomike poškodenej pandémiou ochorenia COVID-19 a uviedol, že o pomoci sa rozhodne po voľbách.

Trump na Twitteri v utorok uviedol, že šéfka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová "nevyjednáva v dobrej viere". "Dal som pokyny mojim zástupcom, aby zastavili vyjednávania na obdobie po voľbách, keď hneď po mojom víťazstve schválime významný zákon o stimuloch, ktorý sa sústredí na ťažko pracujúcich Američanov a malé firmy," napísal Trump na sociálnej a mikroblogovacej sieti.

O niekoľko hodín neskôr trochu ustúpil a na Twitteri Kongres vyzval, aby mu poslal samostatný návrh zákona o priamych stimulačných platbách väčšine Američanov. Zároveň Kongres požiadal o okamžité schválenie pomoci v sume 25 miliárd dolárov pre letecké firmy a pomoci v objeme 135 miliárd dolárov pre malé firmy.

Trump uviedol, že hlavným dôvodom ukončenia vyjednávaní sú Pelosiovej požiadavky pre vlády jednotlivých štátov a miestne samosprávy. Trump ponúka 250 miliárd dolárov, ale Pelosiová navrhuje viac ako 400 miliárd dolárov.

10:01 SLOVENSKO Za utorok na Slovensku nepribudlo žiadne úmrtie pacienta s Covid-19 a z nákazy sa vyliečilo ďalších 173 ľudí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Súvisiaci článok Na ventilácii je 24 ľudí, počet hospitalizácií rastie. Pozrite si mapy a grafy Čítajte 

Najnovšie prípady nákazy odhalili podľa ministerstva zdravotníctva v Bratislave (74) a okresoch Prešov (50), Trnava (44), Liptovský Mikuláš (43), Námestovo (42), Tvrdošín (40), Bardejov (28), Dolný Kubín (28), Trenčín (28), Martin (25), Sabinov (25), Košice (24), Banská Bystrica (22), Stará Ľubovňa (22), Čadca (21), Malacky (21), Žilina (20), Piešťany (19), Nitra (17), Trebišov (17), Hlohovec (15), Poprad (14), Gelnica (13), Brezno (11), Ružomberok (11), Humenné (10), Senica (10), Bánovce nad Bebravou (9), Prievidza (9), Spišská Nová Ves (9), Michalovce (8), Nové Zámky (8), Senec (8), Skalica (8), Zlaté Moravce (8), Žiar nad Hronom (8), Myjava (7), Ilava (6), Levoča (6) a Stropkov (6).

"Päť pozitívnych prípadov bolo v okresoch Dunajská Streda, Lučenec, Pezinok, Šaľa, Veľký Krtíš, štyri prípady mali okresy Kežmarok, Košice a okolie, Považská Bystrica, Púchov, Sobrance, Topoľčany, Žarnovica a po tri prípady mali okresy Detva, Partizánske, Rimavská Sobota, Svidník a Zvolen. Dva prípady boli v okresoch Banská Štiavnica, Bytča, Krupina, Medzilaborce, Nové Mesto nad Váhom, Rožňava, jeden prípad zaznamenali okresy Komárno, Kysucké Nové Mesto a Snina," dopĺňa ministerstvo.

Hospitalizovaných je 340 osôb, potvrdené ochorenie COVID-19 má 282 z nich. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je 16 osôb, umelú pľúcnu ventiláciu potrebuje 26 pacientov.

Doteraz odhalili testy nákazu novým koronavírusom celkovo u 14 689 ľudí, 5 200 z nich sa už vyliečilo a 55 osôb nákaze podľahlo. V tejto chvíli je na Slovensku 9 434 aktívnych prípadov ochorenia.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

9:37 SLOVENSKO Na Slovensku v utorok pribudlo 877 prípadov nákazy novým koronavírusom pri 8679 testoch. Informoval o tom premiér Igor Matovič na sociálnej sieti facebook.

"Je to o 55 percent viac ako za utorok minulého týždňa. Ideme naozaj do veľmi ťažkých dní a určite prídu ďalšie rekordy," doplnil premiér.

Nový denný prírastok je vôbec najvyšší od začiatku pandémie. Doterajším rekordom bolo 818 nakazených z 3. októbra.

9:34 SVET India hlásila za posledných 24 hodín 72 049 nových prípadov nákazy koronavírusom, ázijská krajina tak celkovo zaznamenala 6,75 milióna prípadov. V stredu to oznámilo indické ministerstvo zdravotníctva, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra AP. Ministerstvo oznámilo aj 986 nových úmrtí na ochorenie COVID-19 za posledných 24 hodín, takže ich celkový počet stúpol na 104 555.

Miera uzdravených v Indii je vyše 84 percent. Vláda uvádza toto číslo ako dôvod na ďalšie otváranie ekonomiky a od 15. októbra povolila čiastočné znovuotvorenie kín, ale iba na 50 percent ich kapacity.

Ministerstvo zdravotníctva v utorok vydalo smernice pre veľké zhromaždenia počas blížiacich sa náboženských sviatkov a zakázala ľuďom dotýkať sa na takýchto podujatiach modiel a svätých kníh, aby zabránila šíreniu koronavírusu. Hinduisti v Indii slávia každoročne na jeseň sviatok Navarátri (deväť nocí).

9:27 SVET Vplyvný poradca Bieleho domu Stephen Miller uviedol, že v utorok mal pozitívny výsledok testu na ochorenie COVID-19.

Súvisiaci článok Vedel, že môže mať covid, aj tak prišiel na hromadnú akciu. Trump je stále infekčný, sňal si rúško Čítajte 

Ide o najnovší prípad tejto nákazy v okruhu blízkych spolupracovníkov Donalda Trumpa odvtedy, čo republikánsky prezident minulý týždeň oznámil, že je infikovaný koronavírusom.

Napísala o tom agentúra Reuters.

08:22 SLOVENSKO - Vládou schválený návrh novely zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry SR dáva nové možnosti riešiť aktuálnu situáciu v kultúre a kreatívnom priemysle. Na tlačovom brífingu počas stredajšieho rokovania vlády to povedala ministerka kultúry SR Natália Milanová. Avizovala, že legislatívny návrh pôjde na najbližšiu schôdzu parlamentu, očakáva hladký priebeh pri schvaľovaní. "Novelizovaný zákon by mal byť účinný od 1. novembra, za ideálnych podmienok by sme už 16. novembra mohli spustiť výzvu," povedala Milanová. Upozornila, že v tomto prípade nebude výzva viazaná na projekt, ministerstvo kultúry chce využiť dotazník a register, ktorý majú využiť aktéri v kultúre a kreatívnom priemysle. Detaily samotnej výzvy rezort ešte spresní.

07:28 SLOVENSKO - Za prísnych hygienických opatrení sa v stredu v Bratislave začne dvojdňová konferencia Globsec Bratislava fórum 2020 s hlavným motívom "uzdravme svet spoločne". "Chceme hľadať spoločné európske riešenia na súčasnú vážnu krízu a v tomto duchu sa nesie aj program konferencie," uviedol pre TASR jej zakladateľ Róbert Vass. Najvýznamnejšou udalosťou konferencie je podľa neho účasť líderky bieloruskej opozície Sviatlany Cichanovskej, ktorá si preberie cenu slobody v mene bieloruského ľudu za jej prínos v presadzovaní demokratických hodnôt a ochranu ľudských práv.

07:13 SVET - Sociálna sieť Facebook v utorok odstránila príspevok z oficiálneho účtu amerického prezidenta Donalda Trumpa kvôli porušeniu pravidiel zameraných proti dezinformáciám o Covide-19.

Súvisiaci článok Facebook zmazal Trumpov príspevok o Covide-19 a chrípke Čítajte 

Trumpove vyjadrenie prezentovalo koronavírusovú chorobu ako menšiu hrozbu, než je bežná chrípka. Hovorca Facebooku Andy Stone povedal, že jeho spoločnosť netoleruje "nesprávne informácie o závažnosti Covidu-19".

"Naučili sme sa s ňou žiť (s chrípkou), rovnako ako sa učíme žiť s Covidom," odkázal v utorok americký prezident, ktorý sa sám koronavírusom nakazil. Dodal, že Covid-19 "je u väčšiny populácie oveľa menej smrtiaci" ako chrípka, hoci vedecké poznatky takéto tvrdenie nepodporujú.

Len v Spojených štátoch je s epidémiou spájaných už okolo 210-tisíc úmrtí, zatiaľ čo tamojšie Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb odhaduje, že chrípka od roku 2010 v krajine spôsobila 12- až 61-tisíc úmrtí ročne.

06:47 SVET - V Česku v utorok odhalili ďalších 4 457 ľudí nakazených koronavírusom SARS-CoV-2. Je to zatiaľ najvyšší počet od začiatku pandémie.

Dosiaľ sa tak koronavírusom nakazilo 90 022 ľudí, pričom Česko eviduje 40 440 aktívnych prípadov a 48 788 vyliečených ľudí. V nemocniciach je 1 387 pacientov. Laboratóriá spracovali 17 551 vzoriek.

V utorok zaznamenali aj trinásť nových úmrtí, dovedna ich na Covid zomrelo 794 ľudí.

06:31 SVET - Demokratický prezidentský kandidát Joe Biden uviedol, že americký prezident Donald Trump by sa nemal zúčastniť ich druhej spoločnej prezidentskej debaty, pokiaľ bude stále infikovaný novým koronavírusom.

"Myslím si, že ak má stále COVID-19, debatovať by sme nemali," povedal Biden novinárom v meste Hagerstown v štáte Maryland, keď nastupoval do svojho lietadla. Biden pritom v pondelok uviedol, že v druhej debate je pripravený sa s Trumpom stretnúť, "ak vedci povedia, že je to bezpečné". V utorok povedal, že sa "teší na možnosť debatovať s Trumpom", avšak podľa neho sa budú musieť riadiť veľmi prísnymi opatreniami. Dodal, že nepozná Trumpov stav, odkedy sa prezident vrátil po hospitalizácii späť do Bieleho domu.

6:15 SVET - Predstavitelia Berlína oznámili, že vzhľadom na stúpajúci počet prípadov nákazy koronavírusom zavedú prísnejšie epidemiologické pravidlá vrátane skrátenia otváracích hodín barov a reštaurácií či obmedzení kontaktov. Plánované zmeny budú platiť od soboty.

Bary, reštaurácie a väčšina obchodov v hlavnom meste Nemecka bude musieť byť v čase od 23.00 h do 06.00 h zatvorené. Výnimku dostanú lekárne a čerpacie stanice - tie však nebudú môcť v noci predávať alkohol. V čase 23.00 h - 06.00 h sa budú môcť stretávať vonku najviac piati ľudia alebo členovia dvoch domácností. Z 25 na desať sa zníži i počet účastníkov súkromných stretnutí vo vnútorných priestoroch. Nové opatrenia sú namierené najmä na privátne oslavy a ilegálne zhromaždenia, ktoré sa často považujú za hnaciu silu pri šírení vírusu.

Od minulej soboty Berlín zaviedol povinné nosenie rúšok v úradných budovách a stanovil limity pre počet osôb na súkromných zhromaždeniach - vonku maximálne 50 a vo vnútri 25.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Našou prioritou je otvorená komunikácia so študentmi
 2. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 3. Náklady na bývanie môžu potrápiť váš rodinný rozpočet. Čo s tým?
 4. Život na hradoch nebol romantickou rozprávkou
 5. 5 dôvodov, vďaka ktorým je v roku 2022 cestovanie vlakom smart
 6. Na Orave pribudne nová predajňa Kauflandu – v Tvrdošíne
 7. Sky Park je inteligentný vďaka technológiám Siemens
 8. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť
 1. Život na hradoch nebol romantickou rozprávkou
 2. Našou prioritou je otvorená komunikácia so študentmi
 3. Na Orave pribudne nová predajňa Kauflandu – v Tvrdošíne
 4. Sky Park je inteligentný vďaka technológiám Siemens
 5. Náklady na bývanie môžu potrápiť váš rodinný rozpočet. Čo s tým?
 6. 5 dôvodov, vďaka ktorým je v roku 2022 cestovanie vlakom smart
 7. Na Orave pribudne nová predajňa Kauflandu – v Tvrdošíne
 8. Kraj Sveta má novú atrakciu
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 16 640
 2. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 16 179
 3. Kam na samozbery marhúľ, broskýň, levandule alebo malín 9 937
 4. Foodblogerka Nikoleta Kováčová: Prečo nechcem deti 8 250
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 5 695
 6. Akú trasu si vybrať do Chorvátska a koľko vás bude stáť 5 365
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 926
 8. Vypnite si reklamu na SME.sk a odomknite všetky články 3 314
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


6 h
Nataša Holinová

Hovoriť o jeho riadnom živote predtým bolo trochu nazvyš.


6 h
Jachtu Lady M v hodnote 65 miliónov eur patriacu Alexejovi Mordašovovi zadržali talianske úrady v marci.

Niektoré štáty sa boja precedensu.


8 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


2 h
SkryťZatvoriť reklamu