SME
Sobota, 27. november, 2021 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Niektoré školy by sa mohli otvoriť od februára, tvrdí Krajčí (minúta po minúte)

PCR testy odhalili 1785 nových prípadov.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Sledujeme správy o Covid-19 minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Online spravodajstvo z plošného testovania a o vývoji pandémie na Slovensku a vo svete budeme prinášať opäť zajtra.

Skryť Vypnúť reklamu

22:03 SVET - Španielsko dnes zaznamenalo 42 885 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je druhý najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie.

Oznámilo to španielske ministerstvo zdravotníctva, ktorého údaje prevzal denník El País.

22:00 SVET - Kanadský premiér Justin Trudeau upozornil, že jeho vláda môže kedykoľvek pristúpiť k zavedeniu prísnejších obmedzení pre cestujúcich v reakcii na nové, pravdepodobne nákazlivejšie varianty koronavírusu.

Uvažuje sa o zavedení povinnej karantény v hoteli na vlastné náklady pre tých, ktorí pricestujú do krajiny, informovala agentúra AP.

21:36 SLOVENSKO - Nitra už má výsledky dnešného plošného testovania.

Prišlo 12 179 ľudí, pozitívnych bolo 88 (0,72%). „Pozitivita naďalej klesá,“ oznámila radnica na sociálnej sieti. Odberných miest je 42, čakacia doba dnes bola krátka aj vďaka aplikácii TrustOne. Zaregistrovalo sa do nej už vyše 41-tisíc ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

21:19 SLOVENSKO - Mestská časť Bratislava-Dúbravka opätovne spustila webovú stránku, na ktorej môžu obyvatelia počas testovacieho víkendu sledovať odberné miesta a ich vyťaženosť.

TASR o tom informovala Lucia Marcinátová z tlačového referátu mestskej časti.

21:13 SLOVENSKO - Prezidentka Zuzana Čaputová považuje mobilné odberné miesta v boji proti pandémii nového koronavírusu za kľúčové, pokiaľ nebude zaočkované dostatočné množstvo ľudí.

Podľa nej na ne preto treba v blízkej dobe upriamiť pozornosť.

Vyhlásila to na svojom facebooku po tom, čo v piatok navštívila odberné miesto Bratislava-Lamač, aby vyjadrila podporu ľuďom, podieľajúcim sa na zabezpečovaní celoplošného testovania.

21:07 SLOVENSKO - Ministerstvo vnútra prostredníctvom okresného úradu hľadá spôsob, ako riešiť v Bratislave situáciu s ľuďmi bez domova, medzi ktorými sa začal nebezpečne šíriť nový koronavírus.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre TASR to uviedla riaditeľka tlačového odboru rezortu vnútra Barbara Túrosová.

20:51 SVET - Francúzsko bude od nedele vyžadovať od cestujúcich prichádzajúcich z iných krajín Európskej únie negatívny test na koronavírus, informovala v piatok agentúra AP.

Povinný PCR test sa musí vykonať najneskôr 72 hodín pred odletom. Vláda tvrdí, že na letiskách a v prístavoch bude vykonávať kontroly. Vodiči nákladných vozidiel a pendleri budú z tohto opatrenia vyňatí.

20:02 SVET - Európski poskytovatelia sociálnych služieb združených v organizácii European Ageing Network preferujú výhody pre zaočkovaných občanov "starého kontinentu".

Zároveň nechcú, aby tých, ktorí vakcináciu odmietli, pre ich rozhodnutie trestali. Vyplýva to z piatkového virtuálneho mítingu EAN, ktorého závery sprostredkovala Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb SR.

Skryť Vypnúť reklamu

20:01 SVET - Belgická federálna vláda dnes popoludní oznámila, že do 1. marca sú zakázané všetky nepodstatné cezhraničné cesty.

Krízový výbor to zdôvodnil snahou zastaviť šírenie nových, infekčnejších mutácií koronavírusu, napríklad britskej mutácie, uviedla televízna stanica RTBF.

20:00 SVET - WHO a farmaceutický gigant Pfizer v piatok oznámili dohodu na dodaní 40 miliónov prvých dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od partnerských spoločností Pfizer-BioNTech pre chudobnejšie krajiny.

Vakcínu poskytnú v rámci programu COVAX - mechanizmu WHO, informovala tlačová agentúra AFP.

19:57 SLOVENSKO - Bratislavská Petržalka spustí v súvislosti s víkendovým skríningovým testovaním registráciu občanov prostredníctvom čítačky dokladov a automatickej tlače certifikátov na všetkých odberných miestach.

Skryť Vypnúť reklamu

Mestská časť o tom informuje na sociálnej sieti. Nový spôsob, ktorý zrýchľuje proces testovania a znižuje dobu čakania, testovala samospráva dva dni na odberných miestach na Ekonomickej univerzite v Bratislave.

19:56 SLOVENSKO - V Jelšave počas prvého dňa otestovali 252 ľudí.

"Bohužiaľ, dvanástich výsledok testu určite nepotešil, boli pozitívni. Za dnešný deň nám vyšla pozitivita 4,76 percenta. Dodám, že pozitívny výsledok testu malo 11 Jelšavčanov, jeden pozitívne testovaný býva mimo nášho mestečka," konkretizoval primátor Milan Kolesár na facebooku.

19:29 SLOVENSKO - Banskobystrický samosprávny kraj pripravil letáky, vyzývajúce ľudí k dodržiavaniu všetkých platných opatrení aj po obdržaní negatívneho výsledku testu na nový koronavírus.

Skryť Vypnúť reklamu

Na masívne, vládou nariadené skríningové testovanie sa v kraji chystajú počas tohto víkendu viaceré okresy.

Župa letáky distribuovala v spolupráci s okresnými úradmi. TASR o tom informovala Lenka Štepáneková, vedúca župného oddelenia komunikácie.

19:27 SLOVENSKO - V zariadení sociálnych služieb Arcus v Košiciach vzniklo nové ohnisko nákazy novým koronavírusom.

Pozitívny test na nový koronavírus malo k piatku celkom 71 klientov a 30 zamestnancov. Na COVID-19 za uplynulých päť dní zomrelo šesť klientov, informoval Úrad Košického samosprávneho kraja

18:43 SVET - Nemecko zaradilo Českú republiku na zoznam epidemicky vysoko rizikových krajín v spojitosti s koronavírusom SARS-CoV-2.

Sprísnené opatrenia pre cesty z Česka do Nemecka vstúpia do platnosti o polnoci zo soboty na nedeľu, informovala v piatok spravodajská televízia ČT24.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre pendlerov, ktorí pracujú v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko, to podľa ČT24 znamená, že zrejme budú musieť mať každých 48 hodín čerstvý test na ochorenie COVID-19.

V spolkovej krajine Sasko budú pendleri potrebovať dva povinné testy za týždeň.

18:28 SVET - Od 1. februára zaradí Švajčiarsko Slovenskú republiku na zoznam rizikových krajín.

Po pricestovaní zo Slovenska tak bude platiť povinnosť desaťdňovej karantény. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na svojej webovej stránke.

"Švajčiarsko a Lichtenštajnsko aplikuje takzvaný regionálny prístup pri susedných krajinách, čo v praxi znamená, že žiadna zo susedných krajín nebude zaradená do zoznamu vysokorizikových krajín ako celok, ale len jej najviac postihnuté regióny," dodáva rezort diplomacie s tým, že výnimkou sú prihraničné regióny susediace so Švajčiarskom, ktoré na zoznam zaraďované nebudú z ekonomických, sociálnych a kultúrnych dôvodov.

Skryť Vypnúť reklamu

18:18 SVET - Britský variant koronavírusu SARS-CoV-2 môže zvyšovať riziko úmrtia na COVID-19.

Informovala o tom BBC s odvolaním sa na vyhlásenie premiéra Borisa Johnsona.

Johnson sa pritom odvolával na dáta, ktoré vláde prezentovala skupina vedcov. Údaje o smrteľnosti sú stále len predbežné, no britský variant už vyhodnotili ako infekčnejší.

17:31 SLOVENSKO - Strana Hlas nebude počas celoplošného testovania zbierať podpisy za referendum o predčasných voľbách.

Ako informoval Denník N, Hlas zatiaľ okrem Slovenskej národnej strany nenašiel organizáciu, ktorá by ho podporila.

Predseda Hlasu Peter Pellegrini v straníckom podcaste hovoril o tom, že zber podpisov počas testovania robiť nebudú, aby ľudia, ktorí sa na tom mali podieľať, neboli „predmetom šikany alebo pokutovania,“ a tiež nechcú riskovať, že pri zbere podpisov dôjde k provokáciám.

Skryť Vypnúť reklamu

17:18 SVET - Zahraniční turisti budú môcť do Španielska podľa premiéra krajiny Pedra Sáncheza cestovať až v závere leta.

Podľa miestnych médií vrátane internetovej stránky Euro Weekly News predseda španielskej vlády na stretnutí Svetovej organizácie turizmu vraj povedal, že nepredpokladá návštevy dovolenkárov v Španielsku, kým proti koronavírusu nebude zaočkovaná takmer celá populácia krajiny.

16:52 SVET - Polícia v Londýne ukončila svadbu, na ktorej bolo prítomných 400 ľudí napriek celoštátnemu lockdownu, ktorý zakazuje stretávanie a miešanie domácností.

Miestom svadby bola škola, ktorej riaditeľ vlani zomrel na koronavírus.

Policajti našli vo štvrtok večer stovky ľudí natlačených v škole na severe metropoly, na ktorej boli zatemnené okná. Polícia dodala, že "po vyšetrovaní dospela k záveru, že skupina ľudí sa na mieste zhromaždila kvôli svadbe".

Skryť Vypnúť reklamu

Svadby sú povolené len "za výnimočných okolností" - napríklad keď je partner mimoriadne ohrozený chorobou - a s maximálne šiestimi účastníkmi.

16:37 SLOVENSKO - Minister vyzval seniorov nad 85 rokov, aby sa registrovali na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Ak by mali niektorí ľudia problém s online registráciou, minister ich odkázal na telefónnu linku 0800 174 174, na ktorej im s vyplnením formulára pomôžu.

16:29 SLOVENSKO - Krajčí vyjadril nádej, že Slovensko by sa mohlo v rámci COVID automatu od februára posunúť o stupeň k lepšiemu.

Otvoriť by sa tak mohli materské školy, prvý stupeň základných škôl, či koncové ročníky základných a stredných škôl.

Tiež by od 8. februára nemusel byť na pobyt v prírode nutný negatívny test na ochorenie COVID-19. Otvoriť by sa mohli niektoré obchody, v nich by však preukázanie sa testom bolo potrebné.

Skryť Vypnúť reklamu

16:20 SLOVENSKO - Od februára bude poistenie pokrývať maximálne dva PCR testy za mesiac. Krajčí informoval, že sa vyskytli prípady, kedy ľudia testy hradené poisťovňou zneužívali.

Ak bude chcieť byť človek otestovaný viac ráz, bude si ho musieť zaplatiť.

Od 1. februára budú musieť ľudia pri návrate z cudziny absolvovať karanténu. Pokiaľ ju budú chcieť po piatom dni opustiť, budú si musieť test tiež uhradiť sami.

Krajčí tiež dodal, že zvážia testy kloktaním ako alternatívu k antigénovým či PCR testom.

16:14 SLOVENSKO - Zlepšila sa aj situácia v najkritickejších okresoch.

V tejto súvislosti dal Krajčí za príklad okres Zlaté Moravce, kde sa situácia zlepšila o 75 percent. Naopak, v okrese Revúca sa situácia zatiaľ nezlepšila. Najhoršia situácia je momentálne v okresoch Dunajská Streda, Trnava a Hlohovec

Skryť Vypnúť reklamu

16:10 SLOVENSKO - Denný priemer počtu úmrtí mierne stúpol na úroveň 94. Reprodukčné číslo je pod hodnotou 1. Zaočkovaných je takmer 90 000 ľudí.

Na základe výzvy Ministerstva zdravotníctva je otvorených 248 mobilných odberových miest, rezort má desiatky žiadostí na otvorenie ďalších takýchto miest.

16:07 SLOVENSKO - Krajčí potvrdil, že situácia ohľadom šírenia nákazy sa zlepšuje.

Napriek prítomnosti nového variantu koronavírusu, krivka štrnásťdňovej incidencie klesla z hodnoty 663 na 587.

Minister avizoval, že čoskoro by sa mohli postupne uvoľňovať niektoré opatrenia. Nemocnice majú podľa Krajčího vrchol druhej vlny za sebou. V tejto súvislosti sa poďakoval všetkým zdravotníkom za vykonanú prácu.

16:05 SLOVENSKO - Začala sa tlačová konferencia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího k aktuálnej epidemiologickej situácii na Slovensku.

Skryť Vypnúť reklamu

16:02 SLOVENSKO - V 66 obciach a dvoch mestách okresu Vranov nad Topľou by malo na celoplošný skríning počas víkendu slúžiť spolu 62 odberových miest.

V okresnom meste ich bude dostupných 12, regionálny úrad verejného zdravotníctva stále spracúva žiadosti o zriadenie obecných mobilných odberových miest.

15:49 SLOVENSKO - V U. S. Steel vo štvrtok otestovali rekordných 1 130 ľudí.

Od piatka 8. januára, kedy začalo testovanie pre verejnosť, prešlo týmto miestom viac ako desaťtisíc ľudí z fabriky a okolia.

Pozitívny výsledok malo doposiaľ 326 testovaných. Polovicu tvorili obyvatelia košického regiónu, ktorí vo firme nepracujú.

15:44 SVET - V Izraeli zaočkovali vo štvrtok proti koronavírusu rekordných 223 560 ľudí.

Doteraz tak v tejto krajine prvou dávkou vakcíny zaočkovali viac ako 2,4 milióna ľudí. Obidve dávky potrebné na zabezpečenie optimálnej ochrany pred nákazou dostalo 850 811 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Izrael má v súčasnosti najvyšší počet zaočkovaných na počet obyvateľov na svete.

15:32 SLOVENSKO - Mesto Prešov spustilo registračný systém na víkendové testovanie.

Všetci záujemcovia sa môžu zaregistrovať na test vopred pomocou aplikácie TrustOne. Ako informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, po vyplnení registračného formulára na stránke je potrebné stiahnuť aplikáciu do smartfónu a prihlásiť sa pomocou prístupových údajov, ktoré budú zaslané na e-mailovú adresu uvedenú pri registrácii.

Zároveň odporučil, aby si ľudia pred príchodom na odberné miesto skontrolovali približný počet čakajúcich na jednotlivých odberných miestach na stránke www.somvrade.sk.

15:09 SLOVENSKO - V okrese Nitra sa začalo tretie kolo plošného testovania na COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Rovnako ako v druhom kole majú záujemcovia o testovanie podľa hovorcu nitrianskej radnice Tomáša Holúbka k dispozícii 42 odberných miest.

V piatok sa robí posledný odber o 19:30, v sobotu a v nedeľu sa v meste Nitra testuje od 8:00 do 16:30. Počas víkendu sa testuje aj v obciach okresu Nitra.

15:07 SLOVENSKO - Ministerka Remišová navrhne vláde, aby minimálne starší a chorí ľudia dostávali respirátor zdarma. Uviedla to vo svojom profile na sociálnej sieti.

„Na vláde som navrhovala respirátor pre každého staršieho a chorého zdarma ako aj zadarmo respirátor pri testovaní. Vidíme, čo sa dialo v obchodnom reťazci, no správanie ľudí je pochopiteľné, pretože každý sa obával o svoje zdravie a o zdravie svojich blízkych,” dodala Remišová.

15:05 SLOVENSKO - Mesto Košice oznamuje všetkým, ktorí sa dnes medzi 12.00 – 13.00 hod. boli otestovať a kvôli výpadku na strane mobilného operátora nedostali SMS s výsledkom testu, že tá im príde dodatočne v nasledujúcich hodinách.

Zároveň všetci tí, ktorí dostali SMS-ku s nesprávnymi znakmi, už onedlho obdržia jej správnu verziu. Takisto všetci účastníci aktuálneho testovania, ktorí sa ho zúčastnili v priebehu tohto týždňa od pondelka do štvrtka, že dostanú ďalšiu SMS.

Tá bude vo formáte, ktorú schválili štátne orgány a budú sa ňou môcť preukázať aj pri prípadnej kontrole dodržiavania zákazu vychádzania bezpečnostnými zložkami.

15:01 SVET - Turecko očakáva ďalších 10 miliónov dávok čínskej vakcíny CoronaVac.

Čína schválila doručenie druhej dodávky vakcín, informoval turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Turecko od čínskej firmy doteraz obdržalo tri milióny dávok vakcíny a potom, ako pred týždňom odštartovalo program vakcinácie, zaočkovalo takmer dva milióny obyvateľov.

14:55 SLOVENSKO - Covid prekonalo už 665 zdravotníkov nitrianskej nemocnice.

„Aktuálne máme PN 200 zdravotníkov,“ informovala hovorkyňa nemocnice Tatiana Kubinec.

Vo fakultnej nemocnice je aktuálne hospitalizovaných 169 covid pacientov. „Z toho šestnásť si vyžaduje pripojenie na ventiláciu,“ dodala Kubinec.

14:52 SLOVENSKO - V rezervačnom systéme hlavného mesta na skríningové testovanie ľudí na ochorenie COVID-19 v Bratislave je aktuálne voľných 50 percent miest. Na sociálnej sieti o tom informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo.

"Sobotňajši miesta sa nám postupne zapĺňajú, no na nedeľu je zatiaľ stále široký výber voľných termínov," priblížil primátor. Verejnosti preto odporúča využiť na testovanie aj nedeľu a zarezervovať si presný termín ešte teraz.

Mieru zaplnenia zistí záujemca v tabuľke, kde sú počty registrovaných miest uvedené pri každom odberovom mieste, ktoré má možnosť rezervácie.

Aktuálne sú podľa Valla najmenej obsadené miesta na Základnej škole Bieloruská, pri cintoríne Vrakuňa, na Čiližskej (obratisko trolejbusov), či pri automobilke Volkswagen.

14:37 SLOVENSKO - Proti ochoreniu COVID-19 sa chystá zaočkovať 62 percent Slovákov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre Európsku komisiu uskutočnila agentúra Kantar v polovici decembra 2020.

Do prieskumu sa zapojilo 24 424 respondentov zo všetkých 27 členských štátov Európskej únie. V priemere sa proti COVID-19 chystá zaočkovať 70 percent obyvateľov členských krajín.

14:23 SLOVENSKO - Premiér Igor Matovič privítal na letisku v Bratislave poľských zdravotníkov, ktorí budú pomáhať pri celoplošnom testovaní.

Celkovo bude pomáhať 211 zdravotníkov. Matovič vyzdvihol solidárnosť medzi krajinami a poďakoval poľskému premiérovi Mateuszovi Morawieckemu za ponúknutú pomoc.

Zdravotníci budú pomáhať aj na Kysuciach, Orave a v okolí Starej Ľubovne. Ich pomoc vyzdvihol aj minister vnútra Roman Mikulec.

13:58 SVET - V otázke zavedenia európskeho očkovacieho preukazu sú ešte viaceré otvorené otázky, takže je potrebné viesť ďalšie debaty a hľadať konsenzus medzi jednotlivými členskými krajinami EÚ.

V správe pre médiá to uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

V súvislosti s preukazom, ktorý by mali vydávať ľuďom zaočkovaným proti novému koronavírusu, treba podľa šéfky eurokomisie ešte vyriešiť viacero technických, zdravotníckych a politicko-právnych otázok.

13:51 SVET - Dánsko najmenej na päť dní pozastavilo lety zo Spojených arabských emirátov pre obavy z nespoľahlivosti testov na koronavírus, ktoré sa vykonávajú pred odletom z tejto krajiny.

Zákaz letov potrvá od piatku do stredy. Počas týchto dní Dánsko nebude akceptovať žiadny negatívny test vykonaný v SAE.

Podľa dánskeho ministra dopravy Bennyho Engelbrechta si úrady v jeho krajine chcú byť isté, že v Dubaji "nezbabrali testovanie a kontroly".

13:31 SLOVENSKO - Nitra poskytuje starostlivosť aj pozitívne testovaným ľuďom bez domova.

V Nitre žije v súčasnosti približne 300 bezdomovcov. Mesto sa im snažilo pomáhať predovšetkým počas uplynulých mrazivých dní.

"Dočasne sa môžu ubytovať v útulku pre bezdomovcov či prenocovať v nocľahárni. K dispozícii je aj denné azylové centrum. Zabezpečená je teplá strava, nápoje, oblečenie aj obuv a možnosť vykonania osobnej hygieny. V neposlednom rade ľuďom bez domova pomôže aj odborné sociálne poradenstvo," informovala radnica.

13:17 SLOVENSKO - Potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 už pacienti nebudú potrebovať.

Ministerstvo zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva sa rozhodli vyjsť v ústrety pacientom aj lekárom.

Po novom bude človeku stačiť, aby sa preukázal dokladom o diagnostikovaní ochorenia COVID-19 za obdobie od 2. novembra 2020 do 17. januára 2021. Upravuje to vyhláška hlavného hygienika.

13:14 SVET - Tréner španielskeho futbalového klubu Real Madrid Zinedine Zidane mal pozitívny test na koronavírus.

Informuje o tom britský portál The Independent.

13:05 SVET - Maďarsko nakúpi z Ruska dva milióny dávok očkovacích látok proti koronavírusu, ktoré budú postačovať na zaočkovanie jedného milióna ľudí.

Uviedol to maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v Moskve na spoločnej tlačovej konferencii so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom.

Szijjártó spresnil, že v prvej etape dovezú 600 000 dávok, v druhej jeden milión a v tretej zvyšných 400 000.

12:48 SLOVENSKO - Nemocnica v Malackách hľadá dobrovoľníkov na administratívu v očkovacom centre.

"Privítame dobrovoľníkov, ktorí majú záujem pomôcť s administratívnymi činnosťami v očkovacom centre," uvádza nemocnica v tlačovej správe.

Na svojom webe zároveň spresňuje mailový kontakt pre záujemcov.

12:45 SLOVENSKO - Bratislava odporúča ľuďom, ktorí sa plánujú v najbližších dňoch zúčastniť na skríningovom testovaní na ochorenie COVID-19, aby sa maximálne chránili.

Radí im, aby ak je to možné, nahradili rúško respirátorom, dodržiavali odstupy a netvorili pred odbernými miestami dlhé rady.

"Dobre si premyslite, či potvrdenie o teste pre nasledujúce dni naozaj potrebujete. Pokiaľ ste doma, vo vlastnej 'bubline' a neplánujete ju zmeniť, nevystavujte sa zbytočne riziku," vyzvalo hlavné mesto.

Ľudom radí, aby aj účasťou či neúčasťou na skríningovom testovaní sledovali v prvom rade vlastnú ochranu a ochranu svojich blízkych.

"Pred rizikom kontaktov s ľuďmi v radoch radšej uprednostnite odloženie testovania na iný deň alebo na inú hodinu či na iné miesto," uviedla samospráva.

Bratislava a jej mestské časti deklarujú, že sa snažili zabezpečiť čo najviac odberových miest. Primátor i bratislavskí starostovia preto ubezpečujú, že lokalít i času, keď sa môžu ísť ľudia otestovať, bude až do utorka v hlavnom meste dostatok.

Kompletný prehľad všetkých odberových miest v Bratislave je k dispozícii na webovej stránke covid.bratislava.sk.

12:25 SLOVENSKO - V Cíferi otestovali väčšinu obyvateľov, chcú pomôcť aj ľuďom z iných obcí.

V obci začali s testovaním v utorok 19. januára, tri odberné tímy pokračovali vo štvrtok 21. aj v piatok 22. januára. Aj keď väčšina obcí v okrese zorganizovala testovanie na víkend, v Cíferi sa, naopak, v sobotu 23. a v nedeľu 24. testovať nebude.

12:23 SVET - Česká vláda potvrdila predĺženie núdzového stavu do 14. februára, ako to vo štvrtok schválili poslanci.

Zároveň tiež umožnia otvorenie jaslí. Ďalšie deti by sa mohli do škôl vrátiť najskôr vo februári, no o tom vláda zatiaľ nerozhodla. Na prelome januára a februára by sa tiež mohli otvoriť lyžiarske areály.

12:19 SVET - Americký prezident Joe Biden podpísal desať nariadení, ktoré majú posilniť boj USA s pandémiou.

Opatrenia majú okrem iného zrýchliť vakcináciu a zvýšiť testovanie. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Nariadenia rozširujú využitie zákona o obrannej výrobe na rozšírenie výroby vakcín a nariaďujú nosenie rúšok pri cestovaní, vrátane letísk a lietadiel, lodí, vlakov, autobusov a verejnej dopravy.

Jedno z nich tiež nariaďuje Federálnej agentúre pre zvládanie krízových situácií odškodniť štáty za niektoré náklady súvisiace s ich reakciou na pandémiu a poskytnúť zdroje na pomoc pri znovuotvorení škôl.

Načítavam video...

12:10 SLOVENSKO - Mesto Košice vyzýva občanov, aby sa na testovanie zaregistrovali na stránke.

SMS, ktorú zaregistrovaný po otestovaní dostane, bude slúžiť ako doklad o vykonanom teste.

Elektronická registrácia pred samotným otestovaním podľa magistrátu výrazne zníži nápor na administratívnych pracovníkov a urýchli sa tým priebeh testovania. Výhodou je, že po skončení testu nebude potrebné čakať na výsledok.

12:03 SVET - Portugalsko pre obavy z britského variantu vírusu zastavuje letecké spojenie s Britániou.

Portugalský premiér António Costa po videosamite lídrov Európskej únie vo štvrtok večer uviedol, že medzi jeho krajinou a Veľkou Britániou povolia len lety uskutočňujúce repatriácie občanov, ktorí sa chcú vrátiť domov.

V Portugalsku bývajú desaťtisíce britských občanov, väčšinou dôchodcov, a do Veľkej Británie v uplynulých rokoch odišli za prácou státisíce Portugalcov.

11:38 SLOVENSKO - Diagnostiku na COVID-19 na Slovensku začali budovať presne pred rokom.

Prvá podozrivá vzorka, ktorá mohla obsahovať vírus SARS-CoV-2, dorazila do Národného referenčného centra pre chrípku 22. januára 2020.

V tomto čase sa diagnostika len pripravovala a laboratórium ešte nedokázalo vzorky spoľahlivo analyzovať.

Úplne prvé vzorky tak zasielali do Charité v Berlíne, ktoré je referenčným laboratóriom pre diagnostiku koronavírusov Svetovej zdravotníckej organizácie.

V priebehu dvanástich dní od prvej podozrivej vzorky sa podarilo spustiť diagnostiku už aj priamo v NRC. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková.

11:31 SLOVENSKO - Na drive-thru miestach v Karlovej Vsi sa aktuálne čaká do 30 minút.

Bratislavská mestská časť otvorila v piatok dve miesta na testovanie priamo z auta, a to pod mostom Lafranconi a v Líščom údolí, na oboch miestach sú dva odberové tímy.

Čakacie lehoty aktualizuje samospráva v hodinovom intervale na sociálnej sieti.

11:27 SLOVENSKO - Prešovská univerzita testuje svojich zamestnancov vlastnými zdravotníkmi.

Odberové miesto zriadila v spolupráci s Fakultnou nemocnicou s poliklinikou J.A. Reimana Prešov v priestoroch univerzity na Ul. 17. novembra 15.

S testovaním zamestnancov začala univerzita vo štvrtok 21. januára, keď možnosť otestovať sa využilo 218 z bezmála 1050 zamestnancov univerzity. „Ani jeden z nich nemal pozitívny výsledok na COVID-19,“ uviedla hovorkyňa univerzity Anna Polačková.

11:16 SVET - Orbán avizoval ďalšie predĺženie núdzového stavu po 8. februári.

"Vláda vyhlási v rámci svojej kompetencie núdzový stav po 8. februári na dva týždne, potom požiadame parlament o jeho predĺženie," spresnil maďarský premiér.

10:55 SLOVENSKO - V Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach sú lôžka pre pacientov s covidom naplnené na 87 percent.

Za dva dni nemocnica prijala 97 pacientov s covidom. Počet úmrtí je oproti októbru dvojnásobný.

„Posledné dni zaznamenávame najvyššie denné príjmy COVID pacientov, predvčerom 41, od včera 56 nových príjmov. Ide o najväčší príjem pacientov za január a počas celej COVID pandémie vôbec,“ hovorí generálny riaditeľ nemocnice Vladimír Grešš.

Počet hospitalizovaných pacientov k dnešnému dňu je 278, je to najvyšší počet pacientov počas celej pandémie. V kritickom stave leží 21 pacientov napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

10:36 SVET - Počet potvrdených prípadov infekcie koronavírusom na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 5348 na celkovo 1 182 969.

Ochoreniu COVID-19 podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín 163 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie stúpol na 21 662.

10:34 SVET - Za uplynulý deň potvrdili v Maďarsku nákazu koronavírusom 1311 ľuďom.

V súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobovaným týmto vírusom pribudlo za tento čas 98 úmrtí.

Aktuálne je nakazených 107 800 osôb; ich počet začal klesať 18. decembra, keď bolo evidovaných rekordných 198 785 infikovaných. Postupne klesá aj tlak na zdravotníctvo.

Počet hospitalizovaných s covidovým ochorením klesol z rekordných 7389 evidovaných 8. decembra na terajších 3959, počet pacientov napojených na umelú pľúcnu ventiláciu sa znížil z rekordných 674 zo 7. decembra na terajších 274.

10:29 SLOVENSKO - Počas uplynulého dňa sa zaočkovalo 6 940 ľudí. Celkový počet zaočkovaných občanov je 89 635.

10:25 SLOVENSKO - Dubnická radnica pripravila na víkendové testovanie 15 odberných miest.

"Odberné miesta budú obyvateľom mesta k dispozícii v sobotu a v nedeľu od 8.00 do 20.00 h. Obyvateľov upozorňujeme aj na plánované prestávky v čase od 12.00 do 13.00 h a od 17.00 do 17.30 h. Pred plánovanou prestávkou je posledný odber vykonávaný spravidla 15 minút pred jej začiatkom," uviedla hovorkyňa mesta Veronika Rezáková.

Ako dodala, radnica spustila aj online objednávací systém na testovanie. Uzatvára sa v piatok o 17.00 h, aktuálne mesto eviduje asi 7000 rezervácií.

10:20 SLOVENSKO - Piešťanské hotely a reštaurácie zareagovali na prosbu mesta o pomoc pri druhom celoplošnom testovaní na ochorenie COVID-19 počas nadchádzajúceho víkendu.

V súvislosti s organizáciou sa mesto obrátilo aj na miestnych podnikateľov v gastrosektore, ktorí ponúkli zabezpečenie stravy a pitného režimu pre personál odberových miest počas celého testovania.

Pomocnú ruku v podobe dodávky obedov a večerí podali podľa výkonnej riaditeľky Oblastnej organizácie cestovného ruchu Rezort Piešťany Tatiany Nevolnej reštaurácie Zuckmann a La Musica, hotely Hotel Park Avenue a Park a vinotéka In Vino.

10:17 SLOVENSKO - Skalica spustila pre nadchádzajúce testovanie elektronický rezervačný systém. Platí pre tri mobilné odberné miesta, na ďalších dvoch zostala pre verejnosť možnosť čakania v rade.

Obyvateľom Skalice bude na základe online registrácie poskytnutý QR kód, ktorým sa preukážu v odbernej miestnosti.

Mesto zároveň prosí tých občanov, ktorí majú prístup k internetu a vedia ho používať, o pomoc ostatným ľuďom vo svojom okolí.

V Skalici bude testovanie od piatka do pondelka v čase od 9. do 18. hodiny.

10:12 SLOVENSKO - V Hnúšti bude cez víkend otvorených päť odberných miest.

Štyri odberné miesta, na ktoré je možné vopred sa objednať, budú umiestnené v Základnej škole na Klokočovej ulici, v ZŠ na Nábreží Rimavy, v kultúrnom dome a Špeciálnej ZŠ v mestskej časti Kolónia.

"Piate miesto je miestnosť na mestskom úrade. Tá bude vyhradená pre občanov bez rezervácie, a to v sobotu od 13.00 h do 20.00 h a v nedeľu od 8.00 h do 20.00 h. Sobotné dopoludnie je vyhradené pre zamestnancov škôlok, škôl a organizácií mesta," dodal primátor Roman Lebeda.

9:59 SLOVENSKO - Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 785 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 2 145 pozitívne testovaných antigénnymi testami.

Je to 16,20 % z 11 018 ukončených RT-PCR vyšetrení a 1,46 % z 147 276 antigénnych test.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Trnavskom kraji (311), nasleduje Nitriansky kraj (305), Košický (274), Bratislavský (255), Banskobystrický (194), Prešovský (187), Trenčiansky (143) a Žilinský (116).

V nemocniciach je hospitalizovaných 3 285 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3 078 ľudí. Na JIS je 256 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 322 osôb.

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 93 prípadov. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 3 894 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 828. Pribudlo 2 813 vyliečených pacientov, celkovo sa z ochorenia zotavilo 183 942 ľudí.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 1 658 408, pričom takto bolo pozitívne testovaných 233 027 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 2 973 227, z čoho bolo pozitívne testovaných 158 710 osôb.

9:54 SLOVENSKO - V Púchove chystajú plošné testovanie už po piatykrát.

Po troch novembrových testovaniach zorganizovala púchovská samospráva dobrovoľné pretestovanie svojich obyvateľov pred dvomi týždňami.

Aj najbližší víkend bude opäť k dispozícii desať odberných miest, na ktoré sú už miestni obyvatelia zvyknutí.

9:49 SVET - V Česku pribudlo vo štvrtok 7435 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je o 647 menej než pred týždňom, a najmenej 68 úmrtí.

Súhrnný index rizika podľa protiepidemického systému (PES) zostal na úrovni 73 bodov. Takzvané reprodukčné číslo vírusu sa piaty deň po sebe mierne zvýšilo, tentoraz z 0,83 na 0,86.

Hodnota PES tak už viac ako týždeň zodpovedá štvrtému stupňu pohotovosti, opatrenia v ČR sú však na úrovni piateho stupňa.

Česko eviduje momentálne 119 828 aktívnych prípadov nákazy. V nemocniciach je hospitalizovaných 6131 osôb, stav 1044 z nich je vážny.

9:42 SVET - Vo veku 101 rokov zomrel vojnový veterán, jeden z posledných československých účastníkov bitky pri Dunkirku a obliehania Tobruku Bernard Papánek.

Papánek podľa týchto informácií zomrel na komplikácie spojené s ochorením COVID-19 v nemocnici na Slovensku. Podľa českej Paměti národa sa tak stalo vo štvrtok 21. januára.

09:21 SLOVENSKO - Viac ako štyri tisícky osôb plánujú počas nadchádzajúceho plošného testovania na ochorenie Covid-19 otestovať dovedna v Hlohovci traja veľkí zamestnávatelia.

Spoločnosti ohlásili svoj záujem na Okresný úrad (OÚ) v Hlohovci, prednostka Lucia Raková pre TASR uviedla, že im už na základe požiadavky začínajú distribuovať testy.

"Bekaert Hlohovec vo vlastnej réžii otestuje 1600 zamestnancov, farmaceutický výrobca Saneca Pharmaceuticals 1800 a Plastic Omnium Auto Exteriors 650," informovala Raková.

08:58 SLOVENSKO - V Centre sociálnych služieb Sloven v obci Slavnica v Ilavskom okrese zaočkujú v piatok proti ochoreniu Covid-19 viac ako 180 klientov zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Ako informovala riaditeľka zariadenia Martina Mutalová, očkovanie bude robiť formou skupinového očkovania výjazdová služba Fakultnej nemocnice v Trenčíne.

08:18 SLOVENSKO - Mesto Fiľakovo v Lučeneckom okrese bude občanom po skríningovom testovaní vydávať vlastné potvrdenia, ktoré si už nechalo vytlačiť.

Na sociálnej sieti o tom informoval primátor Attila Agócs, podľa ktorého vláda na testovanie nezabezpečila dostatočný počet certifikátov. Primátor zároveň zdôraznil, že obyvatelia nemusia mať o platnosť týchto potvrdení obavy.

Metodický pokyn jasne hovorí o tom (keďže zrejme vedeli, že štát už nemá dostatok modrých certifikátov), že výsledok testu sa písomne potvrdí buď certifikátom, alebo potvrdením. Toto je v podstate esteticky vylepšené potvrdenie, uviedol Agócs.

07:56 SLOVENSKO - Nemocnica v Topoľčanoch spúšťa vakcináciu proti ochoreniu Covid-19 pre určené skupiny ľudí. Na termín očkovania sa môžu prihlásiť online prostredníctvom národného portálu www.korona.gov.sk. Prvé voľné termíny sú konkrétne definovaným skupinám v zmysle národnej očkovacej stratégie aktuálne k dispozícii od 26. januára. Informovala o tom Jana Fedáková zo spoločnosti ProCare a siete Svet zdravia, ktorá nemocnicu v Topoľčanoch spravuje.

07:21 SVET - Portugalský premiér António Costa vo štvrtkovom televíznom prejave oznámil, že lety do Británie i v opačnom smere budú od soboty pozastavené s cieľom zastaviť šírenie novej mutácie koronavírusu, ktorý po prvý raz detekovali vlani v decembri v Británii. Informovala o tom agentúra DPA. Tieto dopravné opatrenia majú podľa slov predsedu portugalskej vlády "znížiť riziko prenosu tohto variantu (vírusu)".

06:45 SVET - Brazília zaznamenala v druhej polovici roka 2020 rekordný počet rozvodov. Dôvodom je, že manželia sú v čase pandémie koronavírusu dlho spolu zavretí v domácnosti. Informácie priniesla tlačová agentúra Reuters.

Najväčšia latinskoamerická krajina, ktorá zaznamenala po Spojených štátoch druhý najvyšší počet úmrtí na koronavírus na svete, zaregistrovala za posledných šesť mesiacov minulého roka 43 859 rozvodov. To je nárast o 15 percent v porovnaní s tým istým obdobím v roku 2019 - a aj najvyšší počet od začiatku zaznamenávania rozvodov v roku 2007, uviedlo združenie notárov.

06:26 SVET - Albánsko vyhostilo z krajiny ruského diplomata, a to za údajné nedodržiavanie opatrení zavedených v boji proti pandémii koronavírusu SARS-CoV-2. Píše o tom agentúra AP.

Rezort albánskej diplomacie označil za nežiaducu osobu ruského diplomata Alekseja Krivošejeva, ktorý musí krajinu opustiť do 72 hodín. Ministerstvo uviedlo, že k neustálemu porušovaniu pandemických opatrení zo strany diplomata dochádzalo od apríla minulého roka.

06:16 SVET - Lídri krajín EÚ vo štvrtok večer počas mimoriadneho summitu formou videokonferencie hovorili o potrebe prijať viac opatrení na boj proti šíreniu nových a infekčnejších variantov koronavírusu a o stratégii očkovania.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel počas spoločnej tlačovej konferencie po skončení summitu uviedli, že lídri 27-člennej Únie sa dohodli na tom, že zvážia obmedzenie neopodstatnených ciest cez vnútorné hranice. Obaja však zdôraznili, že je potrebné chrániť fungovanie jednotného trhu EÚ a zaistiť voľný pohyb dôležitých cezhraničných pracovníkov.

Von der Leyenová tiež oznámila zavedenie "tmavočervených zón". Cestujúci z týchto regiónov budú musieť pred odchodom absolvovať test a podstúpiť karanténu.

"Tmavočervená zóna bude ukazovať, že v tejto zóne sa vírus šíri veľmi vysokou rýchlosťou," citoval šéfku EK denník The Guardian. "Od ľudí cestujúcich z tmavočervených zón sa môžu požadovať testy pred odchodom, rovnako ako karanténa po príchode (do inej krajiny)," uviedla s tým, že tento systém bude platiť pre cestovanie v rámci EÚ.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 2. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 3. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 4. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 5. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 6. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 7. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 8. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 9. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 10. Pomáhajú firmám zarábať viac. Polepšili si aj živnostníci
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 27 113
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 9 047
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 521
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 166
 5. Neapolu odpustíte chaos, decentné Sorrento je únikom do pohody 3 262
 6. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 2 975
 7. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 661
 8. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 345
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 861
 10. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 1 796
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Boris Kollár a Igor Matovič.

Na úroveň vakcinácie má rovnako veľký vplyv aj podpora od populárnych politikov.


8 h
Peter Schutz

Povinnému očkovaniu proti covidu sa nevyhneme.


12 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


6 h
Michaela Danišová

Najnáročnejšou prácou je učenie, vraví.


25. nov
Skryť Zatvoriť reklamu