SME
Streda, 27. október, 2021 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Pozitivita v Revúcej nie je prekvapením, oponujú vedci vláde (minúta po minúte)

PCR testy odhalili 551 nakazených.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Sledujeme správy o Covid-19 minútu po minúte:

20:15 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v utorok.

Skryť Vypnúť reklamu

20:00 SLOVENSKO - Vakcinačné tímy už čoskoro posilnia ambulantní lekári, ktorí prejavili záujem zapojiť sa do očkovania.

"Na Ministerstve zdravotníctva pod vedením štátnej tajomníčky Jany Ježíkovej pokračuje diskusia so zástupcami ambulantného sektora, ktorej témou je pomoc pri očkovaní seniorov a ľudí v zariadeniach sociálnych služieb a neskôr očkovanie vo veľkokapacitných vakcinačných centrách," potvrdila hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Zástupcovia ministerstva v rámci doterajších debát ocenili konštruktívne návrhy ambulantných lekárov týkajúce sa očkovania seniorov a klientov v domovoch sociálnych služieb prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby. Ministerstvo deklaruje, že v pokračujúcej diskusii sa obe strany budú snažiť nastaviť procesy a podmienky tak, aby sa ambulantní lekári mohli do mobilného očkovania zapojiť čo najskôr.

Skryť Vypnúť reklamu

19:30 SLOVENSKO - Holanďania sa búria proti opatreniam, protesty sa skončili násilím. Demonštranti podpálili odberné miesto. Holandskí policajti zatýkali a rozdali tisícky pokút.

18:46 SLOVENSKO - V Trebišove sa dalo cez víkend otestovať 5138 ľudí, pozitívny výsledok testu 73 z nich, čo predstavuje mieru pozitivity 1,42 percenta.

18:11 SLOVENSKO - Bratislavský kraj zverejnil predbežné čísla z testovania. Podiel pozitívnych je zatiaľ 0,79 percenta.

"Najvyššiu mieru pozitivity v Bratislave zaznamenalo Čunovo (1,28%), čo ale v absolútnych číslach predstavuje 13 infikovaných z 1015 testovaných. Na druhom mieste skončili Podunajské Biskupice (1,15%) a na treťom Vrakuňa (0,99%). Naopak, najmenšiu mieru pozitivity dosiahli Jarovce (0,38%)," informoval kraj na webovej stránke.

Skryť Vypnúť reklamu

Z miest v kraji bol na tom najhoršie Senec (1,42%) a najlepšie Svätý Jur (0,38%).

17:24 SVET - Vo Fakultnej nemocnici Trenčín je momentálne hospitalizovaných 95 pacientov s ochorením COVID-19, 12 z nich je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

TASR o tom informovala hovorkyňa nemocnice Martina Holecová. V nemocnici doteraz proti novému koronavírusu zaočkovali vyše 5 100 ľudí.

17:11 SVET - Eurokomisia navrhla, aby členské štáty Únie zaviedli viac cestovných obmedzení v boji proti šíreniu nových variantov koronavírusu, no zabezpečili hladký pohyb tovaru a pracovníkov naprieč hranicami.

Eurokomisia vyzvala krajiny, aby posilnili testovanie a karanténne opatrenia pre cestujúcich v čase, keď v eurobloku panujú obavy súvisiace s výrobou a dodávkou vakcín proti ochoreniu COVID-19 i s možným preplnením nemocníc pacientmi, ktorých infikovali prenosnejšie varianty vírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

16:52 SLOVENSKO - Univerzitná nemocnica svätého Michala v Bratislave spustila v pondelok registráciu na vakcináciu proti novému koronavírusu.

Prihlásiť sa môže už aj široká verejnosť. Košická rezortná nemocnica spustí registráciu v pondelok 1. februára. TASR o tom informoval tlačový odbor ministerstva vnútra.

16:50 SLOVENSKO - Možnosť bezplatne sa otestovať na ochorenie COVID-19 využili v rámci víkendového (23. a 24.1.) celoplošného skríningu spomedzi okresných miest na Zemplíne najviac obyvatelia Michaloviec.

Najvyššiu mieru pozitivity preukázalo testovanie v meste Snina.

16:47 SLOVENSKO - Očkovanie proti vírusu COVID-19 je od pondelka 25. januára verejnosti dostupné aj v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku, kde plánujú zaočkovať 300 záujemcov denne.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo svojom profile na facebooku to oznámil minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Očkovanie je dostupné v čase od 8:30 do 14:30, okrem času obedňajšej prestávky od 12:00 do 12:45.

16:34 SVET - Francúzsko zakázalo nosiť na verejnosti niektoré typy podomácky vyrobených rúšok, ktoré podľa tamojších úradov neposkytujú dostatočnú ochranu pred nákazlivejšími variantmi nového koronavírusu.

Načítavam video...

Informoval o tom britský denník The Guardian.

K tomuto nariadeniu zverejnenému v piatok vláda podľa ministra zdravotníctva Oliviera Vérana pristúpila po odporúčaní odborníkov.

"Rada pre verejné zdravie rovnako ako ja odporúča, aby Francúzi nenosili rúška, ktoré si vyrobili doma," uviedol Véran. Odporúčanie sa podľa neho týkalo aj priemyselne vyrábaných látkových rúšok s nižšími filtračnými vlastnosťami, ktoré patria do takzvanej druhej kategórie.

Skryť Vypnúť reklamu

16:15 SVET - Americká biotechnologická firma Moderna v pondelok oznámila, že jej vakcína proti chorobe COVID-19 pravdepodobne poskytuje ochranu aj proti novým variantom koronavírusu SARS-CoV-2, ktoré boli prvýkrát objavené v Británii a Juhoafrickej republike.

Informovala o tom agentúra AFP. Moderna v doposiaľ nerecenzovaných laboratórnych štúdiách skúmala hladinu protilátok, ktoré vyvolá reakcia medzi očkovacou látkou a spomínanými variantmi koronavírusu.

Pri variante B.1.1.7, prvýkrát objavenom v Británii, testy "nepreukázali významnú odchýlku" v množstve protilátok. Z toho vyplýva, že vakcína je proti tomuto variantu efektívna.

Pri variante B.1.351, ktorý sa šíri z Juhoafrickej republiky, vedci zaznamenali, že v porovnaní s normálnym koronavírusom sa vytvorilo až šesťkrát menej protilátok. Ich hladina je však podľa Moderny napriek tomu dostatočne vysoká, aby poskytla ochranu proti COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

16:14 SLOVENSKO - Počet zamestnancov s potvrdeným ochorením COVID-19 v Nemocnici Agel Košice-Šaca vzrástol.

Zariadenie tiež eviduje zvýšený počet hospitalizovaných pacientov na covidovom oddelení.

Situácia v nemocnici je aj napriek tomu stabilizovaná, TASR o tom informovala hovorkyňa súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti Martina Pavliková.

16:07 SLOVENSKO - Prešovská nemocnica má na 69 % obsadené lôžka pre pacientov s COVID-19.

Celkovo je v nemocnici pre nich vyčlenených 152 lôžok. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková, k pondelku je na COVID oddelení hospitalizovaných 87 pacientov, z nich sú 72 pozitívni a 15 suspektní. Na COVID jednotke intenzívnej starostlivosti sú deviati pacienti. Rovnako deviati pacienti sú na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny, z nich všetci s podporou umelej pľúcnej ventilácie.

Skryť Vypnúť reklamu

16:00 SLOVENSKO - V rámci antigénového testovania na ochorenie COVID-19, ktoré sa v Stropkove konalo od pondelka (18. 1.) do nedele (24. 1.), zaznamenali v meste 0,75-percentnú mieru pozitivity.

Ako informuje mesto na sociálnej sieti, bolo vykonaných 4916 antigénových testov, z nich 37 bolo pozitívnych. V celom okrese bolo otestovaných 8270 osôb, 50 testov bolo pozitívnych, čo predstavuje 0,6-percentnú mieru pozitivity.

15:35 SLOVENSKO - Európska únia vyzvala spoločnosť AstraZeneca, aby spoločenstvu 27 krajín dodala pôvodne sľúbený počet vakcín proti koronavírusu.

O problematike v pondelok s riaditeľom spoločnosti hovorila šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Separátne rozhovory s britsko-švédskou firmou vedú viaceré členské štáty.

Skryť Vypnúť reklamu

15:33 SLOVENSKO - V nemocnici v Žiari nad Hronom je aktuálne s ochorením COVID-19 hospitalizovaných 33 pacientov.

Žiarska nemocnica od pondelka začína s očkovaním určených skupín ľudí, medzi nimi aj seniorov nad 85 rokov. TASR o tom informovala hovorkyňa siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková.

15:32 SLOVENSKO - Únia miest Slovenska žiada urýchlené zvolanie konzília odborníkov.

V tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa Únie miest Daniela Piršelová, to uviedol prezident únie Richard Rybníček. Konzílium odborníkov by podľa neho malo zasadnúť, zhodnotiť výsledky celoslovenského skríningu a rozhodnúť o ďalšom postupe.

15:31 SVET - Americká farmaceutická spoločnosť Merck zastavila vývoj dvoch potenciálnych vakcín proti ochoreniu COVID-19 vzhľadom na slabé výsledky úvodných štúdií.

Skryť Vypnúť reklamu

Firma v pondelok uviedla, že jej potenciálne vakcíny pacienti dobre tolerovali, ale v porovnaní s inými očkovacími látkami vytvárali slabú odozvu imunitného systému. Spoločnosť Merck sa do pretekov v boji proti ochoreniu COVID-19 zapojila neskôr ako iné farmaceutické firmy.

15:30 SVET - Pandémia spôsobila na trhu práce štyrikrát horšie škody ako finančná kríza v roku 2009.

Vyplýva to zo správy OSN. Podľa odhadov Medzinárodnej organizácie práce vlaňajšie pandemické opatrenia celosvetovo spôsobili pokles práce o 8,8 percenta, čo predstavuje asi 255 miliónov pracovných miest na plný úväzok. Tento ukazovateľ je štvornásobne vyšší ako počas finančnej krízy spred vyše dekády.

15:28 SVET - Majetok desiatich najbohatších ľudí sveta sa počas pandémie koronavírusu zvýšilo o 540 miliárd dolárov.

Skryť Vypnúť reklamu

To je dosť na zabránenie všetkým ľuďom na svete upadnúť do chudoby v dôsledku vírusu aj na zaplatenie vakcíny pre všetkých. Vo svojej správe o majetkovej nerovnosti, o ktorej informuje spravodajský portál BBC, to uvádza nezisková organizácia Oxfam.

15:27 SLOVENSKO - Spoločnosť Tatry mountain resorts avizuje hromadné prepúšťanie.

V slovenských prevádzkach spoločnosti by sa prepúšťanie malo dotknúť 260 zamestnancov. TASR o tom informoval komunikačný manažér spoločnosti Marián Galajda.

15:25 SLOVENSKO - V lokalite Rómska osada v Smižanoch, okres Spišská Nová Ves, sa miera pozitivity po víkendovom testovaní vyšplhala takmer na päť percent.

Obec upozorňuje na komunitné šírenie koronavírusu. Od pondelka rána osadu monitorovali, púšťali iba ľudí s negatívnym testom. Neotestovaných posielali na odberné miesto v blízkej materskej škole.

Skryť Vypnúť reklamu

15:12 SLOVENSKO - Detva informuje na svojej webovej stránke, že počas štyroch dní (21. - 24. januára) na odberných miestach zriadených samosprávou otestovali 4 839 ľudí, z ktorých bolo 28 pozitívnych, čo je viac ako pol percenta.

15:10 SLOVENSKO - Obyvatelia jedného z bytových domov na ulici K nemocnici v Bánovciach nad Bebravou zostali v karanténe.

Opatrenie tam nariadil Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne na základe výsledkov víkendového skríningu obyvateľstva na ochorenie COVID-19. Pre TASR to uviedol prednosta Mestského úradu v Bánovciach nad Bebravou Vladimír Vranka.

"V karanténe je jeden z troch bytových domov, ktoré obývajú príslušníci marginalizovanej rómskej komunity. Ako pozitívnych sme v nedeľu (24.1.) vyhodnotili 16 ľudí, z toho 14 býva práve v tom bytovom dome," priblížil Vranka.

Skryť Vypnúť reklamu

14:58 SLOVENSKO - Iniciatíva Dajme deťom hlas a občianske združenie Via Iuris pripravujú podnet na Generálnu prokuratúru.

Dôvodom je úprava Covid automatu.

Ako priblížila Andrea Hajdúchová z Iniciatívy Dajme deťom hlas a Eva Kováčechová z Via Iuris, pri jeho vypracovaní sa nebrali na vedomie upozornenia verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej.

Organizácie poukázali na konštatovanie ombudsmanky, že dochádza k diskriminácii, porušovaniu princípu primeranosti a nevyhnutnosti v prípade opatrení týkajúcich sa prerušenia prezenčnej výučby v školách. Návrat k výučbe by sa nemal podmieňovať testovaním žiakov a ich rodičov, keďže podľa iniciatív by sa tým mohla prehĺbiť diskriminácia detí a pre mnohé by sa mohol zhoršiť prístup k vzdelávaniu.

Iniciatíva so združením tvrdia, že verejné zdroje určené na opakované a celoplošné testovanie na školách sa mohli efektívnejšie využiť na zvýšenie bezpečnosti v školách a kompenzáciu dôsledkov izolácie.

Skryť Vypnúť reklamu

14:57 SLOVENSKO - Vo Svidníku v rámci celoplošného antigénového testovania na ochorenie COVID-19 počas uplynulých štyroch dní (21. - 24. 1.) zaznamenali v odberových miestach zriadených mestom 0,27-percentnú mieru pozitivity.

Ako TASR informovala hovorkyňa mesta Kristína Tchirová, na piatich miestach bolo otestovaných celkovo 1859 ľudí, z nich piati pozitívne.

14:42 SLOVENSKO - Košiciam nepomohli ani dva víkendy dobrovoľného testovania, ktoré predchádzali minulotýždňovému celoplošnému skríningu, aby sa po ňom neocitli medzi 37 najhoršími slovenskými okresmi (štyri košické okresy sa berú ako jeden celok).

Testovanie si tak budú musieť pravdpodobne zopakovať.

14:32 SLOVENSKO - Od stredy (27. 1.) by sa mali otvárať knižnice.

Informuje o tom Ministerstvo kultúry s odvolaním sa na najnovšie opatrenia Úradu verejného zdravotníctva. Počet návštevníkov v jednom okamihu však nesmie prekročiť v knižnici koncentráciu jeden zákazník na 15 štvorcových metrov, pričom toto opatrenie neplatí pre deti do desiatich rokov v sprievode dospelej osoby, spresňuje rezort kultúry.

Skryť Vypnúť reklamu

Pokiaľ plocha knižnice určená pre návštevníkov nedosahuje 15 štvorcových metrov, v knižnici sa v jednom okamihu môže nachádzať najviac jeden návštevník, dodáva ministerstvo.

13:53 SLOVENSKO - Seniori nad 85 rokov sa môžu na očkovanie proti novému koronavírusu prihlásiť aj telefonicky.

Oznámila to hovorkyňa Ministerstva zdravotníctvaZuzana Eliášová.

Na očkovanie možno registrovať seba alebo svojich príbuzných aj na čísle 0800 174 174, prípadne zo zahraničia možno na telefónne číslo +421 270 074 174.

"Okrem registrácie na očkovanie môžu ľudia získať informácie k aktuálnym opatreniam, ale aj zmeniť termín testovania a očkovania," vysvetlila.

13:47 SLOVENSKO - Situácia v nitrianskej nemocnici zostáva pre pandémiu ochorenia COVID-19 naďalej vážna.

Počet pacientov s novým koronavírusom sa tu pohybuje od 150 do 200. Podľa slov riaditeľa nemocnice Milana Dubaja sa však celkový stav v nemocnici podarilo postupne stabilizovať. Kritická situácia bola koncom minulého roka, keď okrem vysokého počtu pacientov musela nemocnica zápasiť aj s nedostatkom zdravotníkov, z ktorých boli mnohí práceneschopní alebo v karanténe.

V priebehu decembra prešlo nemocnicou viac ako 600 pacientov s ochorením COVID-19. Mortalita bola 25 až 30 percentná. "To znamená, že každý štvrtý človek ochorenie neprežil. Január vyzerá ešte horšie. Prekročíme hranicu 700 pacientov. Mortalita je podobná ako v decembri," skonštatoval Dubaj.

13:45 SLOVENSKO - Živnostníci a malí podnikatelia nemusia podľa Slovenského živnostenského zväzu dostať žiadnu finančnú podporu počas koronakrízy od štátu.

Zväz zároveň poukázal na nevyváženosť podmienok získania podpory pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) v návrhu zákona o podpore pri kurzarbeite z dielne rezortu práce a sociálnych vecí.

Keďže živnostníci, ale aj mikro a malí podnikatelia sú najviac ohrození následkami koronakrízy, podal zväz v rámci medzirezortného pripomienkového konania k návrhu zákona viacero pripomienok.

13:22 SVET - Zo soboty na nedeľu sa v jednom z hotelov v českom meste Teplice napriek vládnym nariadeniam konala akcia, na ktorej sa zúčastnilo niekoľko politikov a im blízkych podnikateľov. Porušili hneď niekoľko protipandemických opatrení.

Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz. Okrem podnikateľa Petra Bendu sa na nej zúčastnil aj bývalý premiér Jiří Paroubek, poslanec a predseda Národnej športovej agentúry Milan Hnilička, podpredseda Rady ČT Jiří Šlégr a ďalších niekoľko desiatok osôb. Niektorí v hoteli prenocovali, iní odchádzali neskoro v noci.

13:18 SVET - Kolóny stoviek osobných áut a rady chodcov sa vytvorili na nemecko-českých hraničných priechodoch po tom, ako Nemecko označilo Českú republiku z pandemického hľadiska za vysoko rizikovú oblasť.

Znamená to, že obyvatelia Česka sa pred vstupom na nemecké územie musia preukázať negatívnym výsledkom testu na koronavírus. Informovala o tom v pondelok nemecká polícia.

13:12 SLOVENSKO - V Bratislave je aj po víkendovom skríningovom testovaní ľudí na ochorenie COVID-19 otvorených v pondelok a utorok (26. 1.) viacero odberových miest. Mnohé bratislavské mestské časti tu momentálne hlásia minimálne alebo žiadne čakacie doby.

V Ružinove budú do utorka ďalej testovať formou drive-through na bratislavskom letisku. "Dva tímy vám urobia test priamo z auta, a čakanie je aktuálne nulové. Od rána už otestovali viac ako sto ľudí a pozitivita je zatiaľ nula," skonštatoval na sociálnej sieti starosta Ružinova Martin Chren.

V Novom Meste v týchto dňoch testujú s rezerváciou termínu v Stredisku kultúry Vajnorská, na Šancovej 110 či Limbovej 14 a bez rezervácie termínu na ministerstve obrany, Za kasárňou 3 či na zimnom štadióne. V Starom Meste bude verejnosti k dispozícii odberné miesto na Gaštanovej ulici.

12:49 SLOVENSKO - Oddelenie dokladov v Dunajskej Strede bude v najbližších dňoch fungovať v obmedzenom režime. Ako informovala trnavská krajská polícia, k opatreniam pristúpili zo zdravotných dôvodov pracovníčok.

12:47 SLOVENSKO - Od 20. januára sa stala rozhodnutím Ministerstva zdravotníctva oficiálnym vakcinačným centrom aj nemocnica v Bánovciach nad Bebravou.

Podľa riaditeľky nemocnice Miny Bobockej má vakcináciu za sebou takmer 150 zamestnancov, ktorí o ňu prejavili záujem.

12:46 SLOVENSKO - V nitrianskej fakultnej nemocnici do pondelka zaočkovali voči ochoreniu COVID-19 viac ako 6 700 ľudí.

Druhú dávku vakcíny zatiaľ dostalo 732 osôb. Informoval o tom riaditeľ nemocnice Milan Dubaj. Podľa jeho slov je nitrianska nemocnica pripravená v očkovaní pokračovať, všetko však závisí od dodávok vakcín. Podpisujú sa a kontrahujú ďalšie dodávky, pravidlá sa postupne upravujú. "Kapacity nášho vakcinačného strediska sú väčšie ako súčasné dodávky očkovacích látok," vyhlásil Dubaj.

12:45 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana má naplnený zoznam náhradníkov na očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

TASR o tom v pondelok informovala hovorkyňa nemocnice Renáta Cenková.

12:26 SLOVENSKO - Najvyššia pozitivita za sobotu v okrese Revúca nie je prekvapením, oponujú vláde vedci.

Matematici združení za projektom Dáta bez pátosu to vyhlásili na facebooku s tým, že vláde to vopred hlásili.

Na nedeľňajšej tlačovej konferencii predstaviteľov vlády pritom odznelo, že za sobotu bol rekordmanom okres Revúca, "o ktorom nikto nechyroval z Bratislavy".

Analytici však podľa ich slov poslali v sobotu 16. januára pred rokovaním vlády situačný report k riadeniu pandémie.

11:56 SVET - Na Ukrajine prestali platiť prísnejšie karanténne opatrenia súvisiace s bojom proti pandémii nového koronavírusu.

V celej krajine sa tak po dvoch týždňoch znovu otvárajú školy, reštaurácie a posilňovne, píše agentúra Reuters.

11:55 SLOVENSKO - Skríningového testovania na nový koronavírus sa v Žiari nad Hronom počas víkendu zúčastnilo 6 757 ľudí, miera pozitívnych prípadov dosiahla 1,139 percenta.

V Kremnici sa prišlo otestovať 1 871 ľudí, pozitívny výsledok malo 23 z nich. Samosprávy o tom informovali na svojich webových stránkach. Celkovo sa za tri dni prišlo otestovať 6 757 ľudí, z nich 77 je pozitívnych.

To je 1,139-percentná pozitivita, uviedol na sociálnej sieti primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal.

Samospráva od piatku (22. 1.) do nedele (24. 1.) zriadila 14 odberových miest, vrátane troch v priemyselnom parku. Obyvatelia sa mohli na antigénové testovanie objednávať cez rezervačný systém.

11:54 SLOVENSKO - Poslanec Národnej rady Erik Ňarjaš (OĽaNO) v nedeľu večer oznámil, že je pozitívny na ochorenie Covid-19.

„Jedenásť dní v horúčkach, dnes ma zobrali do nemocnice, kde mi diagnostikovali zápal pľúc, tak trochu fetujem kyslík. Som mladý, verím, že sa z toho dostanem, no je to najhoršia sviňa choroba, akú som kedy mal... A to som mal zdravý životný štýl,“ zverejnil v statuse na sociálnej sieti.

11:26 SLOVENSKO - V Lučenci pokračuje testovanie na ochorenie COVID-19 na štyroch stálych odberných miestach.

Na sociálnej sieti o tom informovala primátorka Alexandra Pivková. Verím, že sa situácia v našom meste aj okrese zlepší a pribudnú ďalšie vakcinačné centrá, ktoré by celý proces očkovania v regióne výrazne zrýchlili. Mesto je pripravené byť v týchto činnostiach nápomocné, uviedla Pivková.

11:11 SLOVENSKO - Okres Nitra sa po troch kolách plošného testovania na COVID-19 predbežne pripravuje aj na štvrté kolo.

V Nitre by sa podľa primátora Mareka Hattasa malo opäť konať doterajším systémom, teda v desiatkach odberných miest od piatka do nedele. Ďalej by už malo testovanie pokračovať v stabilných mobilných odberných miestach, ktorých počet by mal byť vyšší.

11:10 SLOVENSKO - V Bratislave by v najbližších dňoch mali k už 19 existujúcim dlhodobým mobilným odberovým miestam pribudnúť zhruba 30 ďalších momiek.

Týždenná kapacita testovania v hlavnom meste sa tak zvýši na viac ako 100.000 testov.

Tento počet by mal podľa magistrátu stačiť, aby sa pravidelne a pohodlne mohli testovať všetci, ktorí to potrebujú.

Mestskí bratislavskí poslanci na svojom pondelkovom mimoriadnom rokovaní prostredníctvom videokonferencie schválili vypožičanie priestorov pre zriadenie nových momiek.

Stovky používateľov Facebooku zdieľali v januári 2021 príspevky s obrázkom, podľa ktorého boli otroci v starom Egypte trestaní poškodením hematoencefalickej bariéry a čuchového nervu prostredníctvom paličky cez nos podobnej tej, aká sa používa pri teste na ochorenie COVID-19. Tieto tvrdenia sú nepravdivé. Obrázok síce pochádza z Egypta, ale zobrazuje vyšetrenie oka. Podľa odborníkov sú testy z nosohltana bezpečné a mozog pri nich nie je poškodený. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

10:53 HOAX - Stovky používateľov Facebooku zdieľali v januári 2021 príspevky s obrázkom, podľa ktorého boli otroci v starom Egypte trestaní poškodením hematoencefalickej bariéry a čuchového nervu prostredníctvom paličky cez nos podobnej tej, aká sa používa pri teste na ochorenie COVID-19. Tieto tvrdenia sú nepravdivé.

Obrázok síce pochádza z Egypta, ale zobrazuje vyšetrenie oka. Podľa odborníkov sú testy z nosohltana bezpečné a mozog pri nich nie je poškodený.

TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

"V Egypte sa táto procedúra považovala za trest a pokutu pre otrokov," uvádzal príspevok s obrázkom zdieľaný 6. januára 2021 na Facebooku. "Dnes sa táto metóda nazýva: test na covid, a tvrdia vám, že takýmto spôsobom chránia vás i všetkých naokolo," oznamoval text na obrázku.

10:37 SLOVENSKO - Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) je pripravený na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 nasadiť 25 vakcinačných tímov.

V rámci nedávno prezentovanej krajskej očkovacej stratégie BBSK vyriešil aj distribúciu vakcín, ktoré si vyžadujú skladovanie pri extrémne nízkych teplotách. Informovala o tom vedúca oddelenia komunikácie BBSK Lenka Štepáneková. Okrem zabezpečenia 25 vakcinačných tímov sa BBSK predbežne dohodol aj na skladovaní očkovacej látky spoločnosti Pfizer/BioNTech v nemocniciach v Banskej Bystrici a v Lučenci.

10:37 SLOVENSKO - V 16 odberných miestach na území Lučenca otestovali cez víkend na koronavírus SARS-CoV-2 celkovo 7 947 ľudí.

Ako mesto informuje na sociálnej sieti, pozitívny výsledok sa objavil v 30 prípadoch, čo predstavuje mieru pozitivity 0,38 percenta.

Na víkendové skríningové testovanie sa registrovalo 6 299 ľudí, pričom sa registračný systém naplnil na 67,95 percenta pripravenej kapacity.

10:34 SVET - Variant koronavírusu rozšírený v Británii bude v budúcnosti prevládať i v Nemecku, oznámil dnes šéf úradu nemeckej kancelárky Merkelovej Helge Braun.

Variant koronavírusu SARS-CoV-2 šíriaci sa z Británie už zaznamenali vo viacerých nemeckých nemocniciach, a preto sa čoskoro stane prevládajúcim variantom a bude spôsobovať problémy, povedal Braun vo vysielaní televízie ARD. Preto je podľa jeho slov dôležité výrazne znížiť počty nakazených.

10:12 SLOVENSKO - V nedeľu zaočkovali proti koronavírusu len 519 ľudí.

Celkovo je na Slovensku zaočkovaných už 96 285.

10:05 SVET - Južná Kórea, ktorá plánuje vo februári spustiť vakcinačnú kampaň proti koronavírusu SARS-CoV-2, chce zaočkovať do septembra najmenej 70 percent populácie.

Informovala o tom agentúra Jonhap s odvolaním sa na tamojšie zdravotnícke úrady.

10:03 SVET - Počet nových potvrdených prípadov infekcie koronavírusom v Rusku dosiahol za posledných 24 hodín 19 290, je to najmenej od začiatku novembra, informovala agentúra TASS.

Znižuje sa aj počet úmrtí. Za posledných 24 hodín dosiahol 456, teda o 35 menej ako predchádzajúci deň. Celkovo zomrelo na následky ochorenia v Rusku 69 918 osôb.

09:59 SLOVENSKO - PCR testy odhalil ďalších 551 prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. V nedeľu pritom otestovali len 3 806 vzoriek, ich pozitivita je na úrovni 14,48 percenta.

Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva na svojom webe. Nepotvrdili žiadne nové úmrtia.

Najviac pozitívne testovaných bolo v Bratislavskom kraji (175), nasleduje Košický kraj (150), Trnavský (91), Trenčiansky (51), Banskobystrický (38), Žilinský (22), Nitriansky (12) a Prešovský (12). Je medzi nimi 272 mužov a 279 žien.

Koronavírus prekonalo ďalších 3 421 evidovaných nakazených. Celkovo sa vyliečilo už 193 380 ľudí.

V nedeľu urobili aj 284 768 antigénových testov. Pozitívnych bolo 2 322, čo predstavuje 0,82 percenta.

V nemocniciach je s covidom hospitalizovaných 3 228 ľudí. Na intenzívkach je 263 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 315 chorých.

09:58 SVET - Izrael uzavrie svoje medzinárodné letisko pre takmer všetky lety, keďže vláda sa snaží dostať pandémiu koronavírusu pod kontrolu.

Výnimky sa poskytnú iba v prípade malého počtu letov z humanitárnych dôvodov. Oznámil to v nedeľu večer izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

09:57 SVET - Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 844 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu.

V tomto čase v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo ďalších 56 pacientov, celkový počet úmrtí od vypuknutia pandémie tak dosiahol už 12 024, informoval v pondelok operačný štáb na webovej stránke.

09:55 SLOVENSKO - Podľa predbežných výsledkov plošného testovania na COVID-19 je v Bratislavskom kraji 0,79 percenta pozitívnych.

"Najvyššiu mieru pozitivity v Bratislave zaznamenalo Čunovo (1,28 percenta), čo v absolútnych číslach predstavuje 13 infikovaných z 1 015 testovaných. Na druhom mieste skončili Podunajské Biskupice (1,15 percenta), na treťom Vrakuňa (0,99 percenta). Naopak, najmenšiu mieru pozitivity zatiaľ evidujú Jarovce (0,38 percenta)," uviedol na svojej webovej stránke Bratislavský samosprávny kraj.

Z miest v BSK bol na tom najhoršie Senec, kde evidujú pozitivitu 1,42 percentu, najlepšie Svätý Jur s 0,38 percenta pozitívnymi.

09:54 SLOVENSKO - Počas nedele (24. 1.) sa prišlo otestovať v meste Senica 2645 ľudí, z toho 32 malo pozitívny výsledok antigénového testu.

TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Senica Tatiana Moravcová.

V priebehu všetkých štyroch dní plošného testovania v Senici odberné miesta vybavili 7871 občanov, z nich 99 odišlo s pozitívnym výsledkom testu. To predstavuje predbežnú pozitivitu 1,26 percenta.

09:53 SLOVENSKO - Vzhľadom na chýbajúce certifikáty nebol štát na celoplošné skríningové testovanie podľa samospráv až tak dobre pripravený.

Pre agentúru SITA to uviedol ústredný riaditeľ kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák. Celoplošné testovanie obyvateľov na prítomnosť ochorenia COVID-19, na ktoré prišla väčšina ľudí počas uplynulého víkendu, podľa neho ukázalo, že samosprávy zvládajú svoje povinnosti dobre a vedia navzájom spolupracovať.

09:52 SLOVENSKO - Zväz autobusovej dopravy sa obáva, že sa neujde pomoc väčším dopravcom, ktorí majú viac ako 250 zamestnancov.

Prvá pomoc autobusovým dopravcom v nepravidelnej doprave, organizovaná ministerstvom hospodárstva, sa totiž týkala len menších dopravcov do 250 zamestnancov. Ako však pripomenul prezident zväzu Peter Sádovský, nedotovanú dopravu, a to medzinárodnú aj tuzemskú, linkovú aj občasnú zájazdovú, vykonávajú aj spomínaní veľkí dopravcovia.

09:18 SLOVENSKO - Do večera 26. januára by malo prísť na skríningové testovanie 2,7 milióna ľudí , pričom zdravotníci identifikujú približne 30-tisíc infekčných na ochorenie Covid-19. Vo videu zverejnenom v profile Úradu vlády SR na sociálnej sieti to uviedol premiér Igor Matovič.

09:07 SLOVENSKO - Najhoršie výsledky plošného testovania v Trnavskom kraji evidujú v Dunajskej Strede, kde miera pozitívne testovaných dosiahla 2,3 percenta. Testovanie v tomto meste pokračuje aj dnes. V Galante dosiahla miera pozitívne testovaných 1,98 percenta, v Hlohovci 1,97 percenta. V Senici za štyri dni testovania zistili 99 pozitívnych ľudí, čo je 1,26 z celkového počtu testovaných, v Piešťanoch 54 pozitívnych, čo je 0,60 percenta.

V porovnaní s prvým celoplošným testovaním, ktoré bolo na prelome októbra a novembra minulého roku, sa v samotnej Trnave prišla zatiaľ otestovať len polovica ľudí.

08:11 SLOVENSKO - V Zariadení opatrovateľskej služby (ZOS) na Komenského ulici v Pezinku zistili 11 pozitívnych prípadov na ochorenie Covid-19. Ako informuje mestská stránka, klientov pretestovali po tom, čo mal jeden z nich zvýšenú teplotu.
"Všetci pozitívni sú momentálne bez príznakov a ich zdravotný stav sa nezhoršuje. Príbuzných všetkých klientov zariadenie už informovalo," dodáva mesto.

07:16 SLOVENSKO - Celoplošné testovanie na ochorenie Covid-19 v Trnave absolvovalo počas víkendu 17 380 ľudí. "Pozitívnych bolo 200 z nich, čo predstavuje mieru pozitivity 1,15 percenta," informoval primátor Trnavy Peter Bročka.

Plošné testovanie v Trnave potrvá štyri dni do utorka 26. januára.

Čítajte viac: https://mytrnava.sme.sk/c/22580848/pocas-vikendu-v-trnave-otestovali-viac-ako-17-tisic-ludi.html

06:52 SVET - Sprísnené epidemiologické opatrenia a nový zákaz vychádzania vyvolali násilné protesty vo viacerých holandských mestách. Krátko pred začiatkom zákazu nočného vychádzania od 21.00 h došlo v nedeľu k výtržnostiam v najmenej desiatich mestách v krajine, oznámila polícia. Jej príslušníci zadržali po celej krajiny viac ako 200 osôb, informovala v noci na pondelok agentúra DPA. Protestujúci hádzali na policajtov petardy a kamene, v Haagu podpálili viacero áut. V provincii Limbursko na juhovýchode krajiny povolali na pomoc vojenskú políciu. V meste Enschede pri nemeckej hranici sa terčom výtržníkov hádžucich kamene stala nemocnica. Vo väčšine týchto miest nastal podľa hlásení pohotovostných zložiek pokoj až okolo polnoci.

06:28 SVET - Taliansko podnikne právne kroky proti spoločnostiam Pfizer Inc a AstraZeneca v súvislosti s oneskorením dodávok vakcín. Cieľom je získať dohodnuté dávky, nie žiadať odškodné, oznámil v nedeľu minister zahraničných vecí Luigi Di Maio. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Snažíme sa o to, aby sa náš očkovací plán nezmenil," povedal Di Maio vo verejnoprávnej televízii RAI. Taliansky premiér Giuseppe Conte v sobotu vyhlásil, že odkladanie dodávok vakcín je "neprijateľné" a možno ho pokladať za vážne porušenie zmluvných záväzkov. Dodal, že Taliansko využije všetky dostupné právne nástroje. Di Maio po otázke, prečo podľa neho farmaceutické firmy boli nútené oznámiť obmedzenia dodávok, vyjadril názor, že jednoducho prisľúbili viac, než dokážu splniť.

06:14 SVET - Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador v nedeľu oznámil, že mal pozitívny test na koronavírusovú chorobu COVID-19. Podľa vlastných slov má len mierne príznaky, informovala agentúra AP. López Obrador, ktorému kritici vyčítajú jeho postup v boji proti pandémii v krajine, na svojom oficiálnom konte na Twitteri tiež uviedol, že podstupuje liečbu. "Ako vždy, som optimista," dodal prezident.

6:09 Prezident USA Joe Biden znova zavedie zákaz vstupu do krajiny pre takmer všetkých neamerických občanov, ktorí boli v posledných 14 dňoch v Brazílii, Írsku, Spojenom kráľovstve alebo niektorej z 26 krajín schengenského priestoru.

Dôvodom je zabrániť šíreniu koronavírusu. S odvolaním sa na predstaviteľov Bieleho domu o tom v nedeľu informovali americké médiá i svetové agentúry. Dvaja predstavitelia Bieleho domu tiež potvrdili, že na tento zoznam pribudne aj Juhoafrická republika (JAR) vzhľadom na obavy z variantu koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý bol po prvý raz odhalený v tejto krajine. V USA tento variant, na rozdiel od napríklad tzv. britského variantu, zatiaľ nepotvrdili, píše agentúra AP.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
 2. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 3. Takto ochránite peniaze pred infláciou
 4. Adecco: Personálna agentúra má byť pre klienta partnerom
 5. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 6. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 7. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 8. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 9. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 10. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 1. Miška ochrnula z minúty na minútu, teraz pre ňu svitá nová nádej
 2. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 3. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 4. Digitálne zručnosti žiakov a študentov podporí Nadácia Orange
 5. Chcete dočasné tetovanie, používajte Hennu
 6. Vyťahovanie zapadnutého jazyka je mýtus
 7. Heľenine oči zahrajú hit o obchvate Prešovčanom z kamióna
 8. Spoľahlivá energia a úspora technológiami
 9. P3 stavia pri Lozorne novú halu
 10. Ako by ste chceli bývať? Zapojte sa do prieskumu o bývaní
 1. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 9 947
 2. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 425
 3. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 9 203
 4. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 238
 5. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 4 763
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 700
 7. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť! 3 491
 8. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 131
 9. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite 2 463
 10. Nechajte kryptomeny na Fumbi 2 302
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Aktuality.sk získali zábery z chaty, kde sa stretával Robert Fico (vpravo hore), Miroslav Bödör (vpravo hore), advokát Marek Para (vľavo dole) a syn Tibora Gašpara (vpravo dole).

Z deviatich stretnutí v poľovníckej chate pozná verejnosť zatiaľ len pár minút.


a 1 ďalší 11 h
Covid mapa platná od 1. novembra.

Počet čiernych okresov sa zdvojnásobí.


a 1 ďalší 1 h

Neprehliadnite tiež

Marian Kočner je už odsúdený na 19 rokov za zmenky.

Na procese by mal vypovedať advokát Andrej Šabík.


TASR 26m

Od pondelka 1. novembra bude podľa covid automatu v čiernej fáze 24 okresov.


32m
Lesy v okolí Ždiaru.

O reforme viedol envirorezort sériu diskusií po celom Slovensku.


TASR 44m
Covid mapa platná od 1. novembra.

Počet čiernych okresov sa zdvojnásobí.


a 1 ďalší 1 h
Skryť Zatvoriť reklamu