SME
Sobota, 16. október, 2021 | Meniny má VladimíraKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Pretestovali pozitívne vzorky zo stredy, britská mutácia tvorila 60 percent (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 256-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 976 obetí. Koronatest už treba len v polovici okresov.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o Covid-19 sme sledovali minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

21:43 SLOVENSKO - Prezidentka Zuzana Čaputová využije všetky svoje medzinárodné kontakty, aby sa výroba vakcíny proti Covidu-19 na Slovensku stala realitou. O tejto možnosti dnes diskutovala s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím.

Vyrábať vakcíny aj na Slovensku a zvýšiť ich dostupnosť musí byť podľa nej strategický cieľ. Informovala o tom na sociálnej sieti.

21:21 SLOVENSKO - Premiér Igor Matovič na facebooku oznámil, že dnes všetky pozitívne vzorky zo stredy zo všetkých laboratórií (približne dvetisíc z celého Slovenska) pretestovali testami na britskú mutáciu.

"Predbežné výsledky hovoria o mimoriadne vysokom podiele cca 60 percent. Presné výsledky oznámime zajtra," napísal Matovič a ľudí vyzval, aby boli opatrní.

20:14 SVET Poľsko začne koncom budúceho týždňa očkovať učiteľov proti ochoreniu COVID-19, oznámili vládni predstavitelia.

Skryť Vypnúť reklamu

Učitelia sa na očkovanie budú môcť zaregistrovať od pondelka, očkovať sa začne od budúceho piatka, povedal na tlačovej konferencii vo Varšave šéf kancelárie predsedu vlády Michal Dworczyk, ktorý má na starosti vakcinačný program.

Prednosť budú mať učitelia, ktorí sa od polovice januára vrátili do škôl, dodal minister školstva Przemyslaw Czarnek.

19:58 SVET - Luxembursko od budúceho týždňa zatvára školy po tom, čo v krajine narástol počet prípadov infekcie koronavírusom.

Podľa agentúry DPA by boli školy na budúci týždeň aj tak zatvorené, a to v dôsledku fašiangových slávností. Niektoré zo škôl budú mať od pondelka dvojtýždňové prázdniny.

19:49 SLOVENSKO Vedenie mesta Malacky sa s riaditeľmi škôl dohodlo, že dištančné vzdelávanie bude pokračovať a školy sa otvárať nebudú.

Skryť Vypnúť reklamu

Ich otváranie v najhoršej epidemickej situácii bez toho, aby štát zabezpečil dostatočné množstvo odberných miest, považuje primátor Malaciek Juraj Říha za absurdné. TASR o tom informovala hovorkyňa Malaciek Ľubica Pilzová.

19:21 SVET Na východe Maďarska nariadil príslušný úrad zatvoriť dočasne na pol roka piváreň, ktorá bola napriek zákazu v rámci protiepidemiologických opatrení otvorená.

Podľa spravodajského servera szmo.hu ide o prvý prípad sankcie voči reštauračnému zariadeniu v čase karanténnych opatrení. Prevádzkovateľ musel v rámci správneho konania zaplatiť aj bližšie nešpecifikovanú pokutu.

19:00 SLOVENSKO Parlament posunul do druhého čítania návrh na zavedenie nulovej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na osobné ochranné prostriedky, ktoré slúžia na zabezpečenie vyššej ochrany dýchacích orgánov, a ktoré sú filtračnou tvárovou polmaskou kategórie FFP2 alebo filtračnou tvárovou polmaskou kategórie FFP3.

Skryť Vypnúť reklamu

Nulová sadzba DPH sa má na tieto respirátory uplatňovať do 30. apríla tohto roka. Poslanci o návrhu rokujú v skrátenom legislatívnom konaní.

Súvisiaci článok Odhad vakcinácie: kedy najskôr prídete na rad po príchode AstraZenecy Čítajte 

18:45 SLOVENSKO Už na budúci týždeň by na Slovensko mali prísť prvé vakcíny AstraZeneca a keďže sú určené iba pre ľudí do 55 rokov, malo by sa začať s očkovaním mladších skupín obyvateľstva. Najskôr sa na rad dostane kritická infraštruktúra a chronicky chorí do 55 rokov.

Denník SME sa na základe dostupných informácií o dodávkach vakcín podľa jednotlivých kvartálov, prípadne mesiacov a veľkosti prioritných skupín, do ktorých ministerstvo zdravotníctva rozdelilo populáciu, pokúsil odhadnúť, kedy sa môže začať očkovanie v jednotlivých fázach. Vypracoval tri scenáre podľa toho, aký veľký by mohol byť záujem o očkovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

18:35 SLOVENSKO Mesto Medzilaborce začalo distribuovať respirátory FFP2 medzi obyvateľov nad 65 rokov. Samospráva o tom informovala na svojej internetovej stránke.

"Mestský úrad má k dispozícii zoznamy obyvateľov, takže nie je potrebné sa hlásiť," uviedlo mesto s tým, že respirátory bude do domácností distribuovať priebežne. Zabalené v obálke si ich vo svojej poštovej schránke nájdu postupne všetci obyvatelia mesta, ktorí počas roka 2021 dovŕšia vek minimálne 65 rokov.

18:12 SLOVENSKO Únia miest Slovenska vyzýva vládu a Úrad verejného zdravotníctva, aby zjednotili pokyny pre regionálne úrady verejného zdravotníctva. Ako informovala hovorkyňa únie Daniela Piršelová, žiadajú ich, aby postupovali a komunikovali jednotne.

Podotkla, že po komunikácii s členmi únie miest je zrejmé, že nie všetky mestá školy otvoria. Doplnila, že v regiónoch, kde je nepriaznivá epidemická situácia, školy nebudú otvorené. Preto tiež požadujú, aby sa pre rodičov detí zo zatvorených škôl zaistilo legislatívne prostredie tak, aby nestratili nárok na pandemickú OČR.

Skryť Vypnúť reklamu

17:55 SVET Koronavírusom sa na Ukrajine nakazilo ďalších 5082 ľudí. Celkový počet nakazených dosiahol 1 232 246.

Vyplýva to zo štvrtkových údajov Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany

17:55 SVET V krajinách ako Francúzsko, Nemecko či USA sa až štvrtina obyvateľov odmieta nechať zaočkovať proti koronavírusu. Štúdia ukazuje, že nižšia dôvera vo vládu vedie k nižšej ochote očkovať sa, informuje Guardian.

V Taliansku je to však len 12 percent opýtaných a v Holandsku 17 percent.

17:50 SVET V Česku sa vakcína do jedntolivých krajov roznáša podľa toho, koľko ľudí nad 65 rokov v kraji žije. Do budúcna sa bude pomerný systém upravovať aj podľa pripravenosti na očkovanie či epidemickej situácie.

17:40 SLOVENSKO Dočasnú nulovú sadzbu DPH na respirátory prerokuje parlament v zrýchlenom režime. Nulová sadzba DPH sa má na respirátory FFP2 a FFP3 uplatňovať do 30. apríla tohto roka.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Nulová DPH na respirátory: Mohli by sa ceny znížiť? Čítajte 

Účelom novely je zabezpečenie lepšej cenovej dostupnosti účinnej ochrany obyvateľstva pred ochorením COVID-19, keďže uplatňovanie nulovej sadzby DPH na vyššie uvedené tovary predpokladá zníženie ceny pre konečného spotrebiteľa. Návrh bude mať negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy, a to v odhadovanej výške 15,75 mil. eur.

Do druhého čítania poslanci posunuli aj novelu zákona o kritickej infraštruktúre.

17:25 SLOVENSKO V štyroch nemocniciach siete Svet zdravia na Zemplíne leží k štvrtku s koronavírusom 178 pacientov., hovorí Jana Fedáková.Najviac pacientov je v michalovskej nemocnici, a to 66.

"Z toho ôsmi potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie a 52 kyslíkovú liečbu. Kapacita je celkovo 81 COVID lôžok," uviedla Fedáková. Obsadenosť lôžok tak predstavuje 81 percent. Počas januára mali v nemocnici priemerne denne hospitalizovaných 59 pacientov. V domácej karanténe sa nachádza 11 zamestnancov.

Skryť Vypnúť reklamu

V nemocnici v Humennom sa zdravotníci starajú o 46 pacientov s novým koronavírusom. Dvaja z nich sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu a 29 má kyslíkovú liečbu. Tamojšia kapacita je 54 lôžok. V domácej karanténe je 11 zamestnancov.

V trebišovskej nemocnici majú 38 pacientov, z toho dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii a 23 na kyslíkovej liečbe. Kapacita je tam 72 COVID lôžok. Osem zamestnancov je v karanténe.

Vo Vranove nad Topľou je v nemocnici hospitalizovaných 28 pacientov s ochorením COVID-19. Traja sú na umelej pľúcnej ventilácii, ďalších 22 potrebuje podpornú kyslíkovú liečbu. Kapacita je 56 lôžok. V domácej karanténe sú dvaja zamestnanci.

17:05 SLOVENSKO Výnimku v rámci COVID automatu by mohli dostať aj knižnice. "Pripravujú sa nové opatrenia, pri ktorých má Ministerstvo kultúry záujem o zotrvanie stavu, aby boli knižnice naďalej otvorené aspoň v obmedzenom režime," potvrdila hovorkyňa ministerstva kultúry Zuzana Viciaňová.

Skryť Vypnúť reklamu

17:00 SLOVENSKO V pondelok do škôl nastúpia aj deti z Dolného Kubína. "Mesto už začalo s prípravou testovacích priestorov v našich odberných miestach. Testovanie sa uskutoční v sobotu 6. februára," konštatoval primátor. O ich počte a umiestnení bude samospráva informovať v piatok 5. februára.

16:40 SLOVENSKO Mesto Svidník sa pripravuje na otvorenie škôl naplánované od pondelka 8. februára. Pred nástupom detí chce pomôcť s povinným testovaním, preto od piatka 5. do nedele 7. februára zriadi na svojom území dve odberové miesta. Prvé otvoria už v piatok pri Dome kultúry.

K dispozícii bude počas tohto dňa od 14:00 do 19:00. Počas víkendu sa bude okrem tohto odberového miesta dať otestovať antigénovými testami aj na Základnej škole 8. mája. V sobotu budú obe odberové miesta k dispozícii od 8:00 do 19:00 s dvoma prestávkami medzi 12:00 až 13:00 a 17:00 až 17:30. V nedeľu otvoria odberové miesta od 8:00 do 17:00 s hodinovou obedňajšou prestávkou.

Skryť Vypnúť reklamu

16:25 SVET Na severe Talianska sa objavilo ohnisko britskej mutácie koronavírusu. Ešte minulý mesiac v meste Corzano v regióne Lombardsko pozitívne testovali 24 osôb na ochorenie COVID-19. Neskôr, keď bolo zo 189 testovaných 139 pozitívnych, sa úrady v provincii Brescia rozhodli sekvenovať vzorky. Tie identifikovali britský variant vírusu. "Zo 14 sekvenovaných vzoriek sa preukázala prítomnosť britského variantu v 14," uviedli úrady zdravotníctva vo vyhlásení pre AFP.

Napriek tomu, že iba jedna zo 139 osôb s pozitívnym testom v Corzane potrebovala hospitalizáciu a väčšina nakazených bola bez príznakov, odborníci varovali, že nové varianty vírusu netreba podceňovať.

Podľa nezávislého think-tanku GIMBE celkový počet prípadov v Taliansku v poslednom čase klesol vďaka obmedzeniam pohybu počas vianočných a novoročných sviatkov a neskôr v januári. Náznaky rastu v niektorých regiónoch však môžu poukazovať na prítomnosť nových variantov.

Skryť Vypnúť reklamu

Prezident GIMBE Nino Cartabellotta uviedol, že krajina prechádza "jednou z najkritickejších fáz pandémie". "Prvé známky zvýšenej cirkulácie vírusu sú nepochybne podceňované, najmä ak sa črtá hrozba nových variantov, ktoré už sú v Taliansku a ktoré zhoršujú krivku nákazy," dodal Cartabellotta. Nárast počtu nových infekcií zaregistrovalo až deväť oblastí, a preto odporúča sekvenovať genóm v prípade abnormálneho nárastu v počte nových prípadov.

16:20 SVET Nemecko poslalo do Portugalska skupinu 26 lekárov a sestier, informuje DW a český Deník N. V Portugalsku strácia tri týždne, potom ich nahradia ďalší lekári.

16:00 SLOVENSKO Mesto Trnava otvorí počas víkendu tridsať odberných miest na testovanie na COVID-19. Všetky miesta budú tie isté ako pred týždňom, okrem jedného: namiesto odberového miesta v budove Obchodnej akadémie pribudne odberové miesto na Základnej škole V Jame.

Skryť Vypnúť reklamu

Odberové miesta budú otvorené v sobotu aj v nedeľu od 8:00 do 18:00.

V Detve budú otvorené štyri odborné miesta, záujemcovia sa môžu v nedeľu otestovať v Dome kultúry A. Sládkoviča a aj v mestskom kultúrnom stredisku (Chodobienec). K dispozícii budú aj III. základná škola (ZŠ) (Obrancov mieru) a IV. ZŠ (A. Bernoláka).

V Myjave cez víkend otestujú všetkých zamestnancov škôl a školských zariadení. Odberné miesta budú na štadióne, v priemyslovke a v kultúrnom dome otvorené v piatok od 13.00 h do 19.00 h a v sobotu od 8.00 h do 13.00 h.

15:45 SVET Do Iránu dorazila prvá zásielka ruskej vakcíny Sputnik V."Prvá zásielka vakcín z Moskvy... pristála na letisku imáma Chomejního v Teheráne," informovala iránska štátna tlačová agentúra IRNA bez bližšieho určenia množstva dávok.

Skryť Vypnúť reklamu

Druhá a tretia zásielka ruskej vakcíny by mali byť zaslané do Teheránu 18. a 28. februára, informovala IRNA s odvolaním sa na iránskeho veľvyslanca v Moskve.

Podľa štúdie zverejnenej tento týždeň v prestížnom časopise The Lancet má Sputnik V účinnosť vyše 91 percent.

15:45 SLOVENSKO V Banskej Bystrici otvoria počas nasledujúceho víkendu 12 mobilných odberových miest, na ktorých bude testovanie zabezpečovať 20 odberných tímov. Ako informovala hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková, testovaním zamestnancov a rodičov na ochorenie COVID-19 je podmienené otvorenie škôl od pondelka 8. februára.

Samospráva využije overený rezervačný systém na stránke testovanie.banskabystrica.sk, kde je k dispozícii 12 600 termínov v dvojminútových intervaloch.

15:40 SLOVENSKO Školy sa od pondelka budú otvárať tak, ako to bolo dohodnuté s epidemiológmi i ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (OĽANO). Vyhlásil to minister školstva Branislav Gröhling (SaS) počas Hodiny otázok v Národnej rade SR. Dodal, že sa na tom dohodli zástupcovia všetkých koaličných strán.

Skryť Vypnúť reklamu

Povedal, že postupné otváranie škôl sa dohodlo na mimoriadnom zasadnutí vlády v utorok večer, kde boli zástupcovia všetkých strán.

"Bolo dohodnuté, že školstvo, zamestnanie a ekonomika budú priority tejto vlády. Takže od pondelka budeme otvárať celý proces vzdelávania, tak ako to bolo dohodnuté, odsúhlasené s epidemiológmi s tým, že súčasne budeme púšťať aj školský semafor, takže naozaj sa môže stať, že v pondelok, utorok alebo nasledujúce dni budú niektoré okresy, niektoré školy zatvorené. To je presne to, čo sme chceli, aby sme išli konečne aspoň v školstve na regionálne otváranie jednotlivých škôl a jednotlivých sektorov," pripomenul Gröhling.

15:10 SVET V Českej republike pomáhajú s prevozom pacientov s koronavírusom do nemocníc policajné vrtuľníky.

Skryť Vypnúť reklamu

15:06 SVET "Vplyv pandémie covidu na liečbu rakoviny je takmer katastrofický," hovorí regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie pre Európu Hans Kluge.

Vyťaženie zdravotných systémov spôsobené vysokým počtom prípadov nákazy koronavírusom má za následok narušenie liečby rakoviny v tretine týchto krajín, priblížil Kluge.

Európska pobočka zdravotníckej organizácie tiež očakáva, že oneskorené diagnózy či omeškané začiatky liečby v Británii budú mať do piatich rokov na svedomí 15-percentný nárast úmrtí na kolorektálny karcinóm a deväťpercentný nárast úmrtí na rakovinu prsníka. WHO sa už vyjadrila, že plánuje zmobilizovať úrady v jednotlivých krajinách s iniciatívou zameranou najmä na prevenciu, včasné odhalenie a dostupnosť diagnostiky a liečby pre všetkých občanov.

15:05 SLOVENSKO V Malackej nemocnici otvorili vakcinačné miesto. „Verím, že aj Nemocnica Malacky svojím očkovacím miestom napomôže plynulejšej vakcinácii obyvateľstva na Slovensku. Z našej strany urobíme maximum, aby šlo očkovanie hladko a plynulo,“ poznamenal riaditeľ Nemocnice Malacky Peter Kalenčík.

Záujemcovia o očkovanie sa musia zaregistrovať na webovej stránke Ministerstva zdravotníctva SR www.korona.gov.sk. Na stránke sú uvedené aj skupiny osôb, pre ktoré je otvorená registrácia.

15:00 SVET Študenti v Severnom Írsku dostanú po 500 libier ako kompenzáciu za prerušenie štúdia spôsobené pandémiou.Všetci študenti z Veľkej Británie alebo EÚ, ktorí sú v súčasnosti zapísaní na denné štúdium na vysokej škole, dostanú jednorazovú dobrovoľnú platbu, uvádza agentúra PA.

Vládu bude stáť tento príspevok 22 miliónov libier. Rozdelí sa medzi približne 39 900 študentov.

14:48 SVET Britský premiér Boris Johnson urobil "úprimnú chybu“ keď vyhlásil, že vo štvrtok budú karanténne hotely pripravené pre cestujúcich, ktorí do Británie prišli z inej krajiny, informuje Guardian.

Hotely svoje kapacity nesprístupnia skôr než budúci týždeň.

14:40 SLOVENSKO Veronika Remišová reaguje "neviem, prečo takto pán premiér postupuje. Riešenie súčasnej krízy je v celej Európe najväčšou výzvou za dlhé desaťročia a najdôležitejšou úlohou vlády. Keby som bola na jeho mieste, sústredila by som sa na celkovú koordináciu procesov, čo samotný minister zdravotníctva nemá kompetenciu robiť. Stále napríklad nie je dostatočne zabezpečená spolupráca so zamestnávateľmi a samosprávou ani predvídateľné prijímanie rozhodnutí."

Rovnako je podľa nej "dôležité očkovanie, vďaka ktorému by sme mali do konca marca zabezpečiť ochranu najzraniteľnejších obyvateľov."

14:35 SLOVENSKO "Pri lockdowne a zatvorení škôl ide o ochranu starších alebo ohrozených ročníkov učiteľov a profesorov a ide o zamedzenie šírenia vírusu. Chránili by sme učiteľov. A myslíme si, že by pomohla jedna vec: očkovanie," píšu Dáta bez pátosu.

"Ak zaočkujete včas 1 učiteľa, postará sa o 6-12 detí a dokonca odbremení 6-12 rodičov."

14:25 SLOVENSKO Uznesenie, ktorým by sa školy od pondelka otvorili, vláda ešte neschválila. Rokovať o ňom mala v stredu večer, napokom sa tak nestalo. Nový termín rokovania vlády stále nie je známy.

14:22 SLOVENSKO Postupné otváranie škol odsúhlasili všetky koaličné strany, vrátane strany OĽaNO, hovorí minister školstva Branislav Gröhling. O jeho reakcii infomuje Denník N.

Premiér dnes povedal, že chce aby rozhodnutie o otvorení škôl bolo rozhodnutím "SaS a Za ľudí, ktorí chcú viac uvoľňovať. Chcem, aby populistické strany, ktoré chcú viac otvárať v čase, keď pribúda britská mutácia, sa pod to podpísali."

14:20 SVET Každý piaty dospelý v Indii sa už nakazil koronavírusom. Vyplýva to z výsledkov celonárodnej štúdie, ktorú publikovalo indické ministerstvo zdravotníctva.

Takmer u tretiny ľudí žijúcich v indických mestských slumoch zistili protilátky proti koronavírusu. Štúdia odhaduje, že v iných mestských oblastiach bolo infikovaných až 26,2 % obyvateľov.

Prieskum taktiež odhaduje, že v Indii sa koronavírusom nakazila viac ako štvrtina všetkých detí vo veku od 10 do 17 rokov a viac ako 25 % všetkých zdravotníckych pracovníkov. Ako uviedol rezort zdravotníctva, veľká časť 1,4-miliardovej populácie Indie zostáva naďalej zraniteľná.

India zaznamenala druhý najvyšší počet potvrdených prípadov koronavírusu na svete po Spojených štátoch a eviduje viac ako 150-tisíc súvisiacich úmrtí.

14:17 SLOVENSKO V meste Poltár začalo fungovať dočasné odberové miesto na bezplatné testovanie na ochorenie COVID-19. Samospráva o tom informuje na svojej oficiálnej webstránke.

Antigénové testovanie verejnosti bude v areáli TJ Sklotatran Poltár.

14:15 SVET Účinky vakcíny Sputnik v kombinácii s vakcínou od firmy AstraZeneca začnú testovať budúci týždeň v Azerbajdžane. AstraZeneca už v decembri avizovala, že chce začať skúmať účinok kombinácie dvoch rôznych vakcín proti koronavírusu.

14:10 SLOVENSKO Mesto Trenčín školy v pondelok neotvorí. Znovuotvorenie škôl prichádza do úvahy po jarných prázdninách.

14:07 SLOVENSKO Premiér Igor Matovič v relácii Braňa Závodského na Rádiu Express povedal, že Sulíka za zapríčinenie 4 300 úmrtí nevyhodí z koalície, lebo by tým z neho spravil martýra.

14:05 SVET V Maďarsku začínajú očkovať proti novému druhu koronavírusu ľudí, ktorí sa vopred zaregistrovali. Oznámila to v Budapešti šéfka epidemiologického oddelenia Národného centra zdravia Ágnes Galgócziová.

Podľa spravodajského servera szmo.hu spresnila, že ako prví budú zaočkovaní najstarší občania, ktorých už telefonicky oslovili obvodní lekári.

14:00 SLOVENSKO Očkovanie už začalo aj v zariadeniach sociálnych služieb v pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja. Ako prví boli v stredu zaočkovaní klienti a zamestnanci DSS Javorínska a DSS Rozsutec.

13:49 SLOVENSKO Za ľudí chce očkovať učiteľov prednostne, žiada zvolanie školského výboru.

"Ak nám naozaj záleží na vzdelávaní detí prezenčne v školách, máme povinnosť chrániť zdravie učiteľov, ktorí sú vo výchovno-vzdelávacom procese nezastupiteľní. Ak otvoríme školy a pre chorobu nám vypadnú učitelia, sme naspäť tam, kde sme boli, ba ešte horšie, môže nastať situácia, že deti nebudú pre výpadok učiteľov vzdelávané ani dištančne," povedala Viera Leščáková.

13:41 SVET Švédsko chce do leta zaviesť digitálny očkovací preukaz. Oznámila to vo štvrtok tamojšia vláda, informovala agentúra DPA.

"Vo svete sa spustili procesy týkajúce sa technických riešení a štandardov na preukázanie očkovania. Je potrebné, aby sa do nich zapojilo aj Švédsko," povedala na tlačovej konferencii ministerka zdravotníctva Lena Hallengrenová. Cieľom je, aby príslušná digitálna infraštruktúra vznikla do 1. júna.

Digitálny certifikát umožní Švédom rýchlo a jednoducho preukázať, že boli očkovaní proti ochoreniu COVID-19, uviedol minister pre rozvoj digitálnej infraštruktúry Anders Ygeman. Upozornil, že takéto preukazy môžu v budúcnosti vyžadovať niektoré krajiny pri prekračovaní hraníc či ako podmienku účasti na kultúrnych alebo športových podujatiach.

Na vývoji digitálnych pasov sa budú spoločne podielať so Svetovou zdravotníckou organizáciou.

13:30 SVET Takmer štvrtina Američanov nemá v pláne nechať sa zaočkovať. Vyplýva to z výskumu Univerzity Monmouth, o ktorom píše český Deník N.

Z tých, ktorí sa k vakcíne dostanú, ju nepomerne častejšie dostanú belošskí Američania, pritom viac postihnutí sú Afroameričaniaa Hispánci.

13:25 SVET Červeného kríža chce pomôcť s očkovaním proti koronavírusu. Organizácia podporí zaočkovanie 500 miliónov ľudí po celom svete proti novému koronavírusu.

Zároveň poukázala na alarmujúcu skutočnosť, že pri získavaní očkovacích látok sú veľmi znevýhodnené najchudobnejšie krajiny, informovala agentúra AFP. "Súčasná absencia rovnosti pri distribúcii vakcín je alarmujúca a jej dosah môže byť fatálny a zničujúci," povedal vo štvrtok novinárom generálny tajomník IFCR Jagan Chapagain.

13:20 SLOVENSKO Premiér Igor Matovič by školy a škôlky v tejto pandemickej situácii neotváral. Povedal to v diskusii Rádia Expres. Škôlky, prvý stupeň základných škôl a končiace ročníky stredných škôl sa majú otvoriť od pondelka 8. februára.

"Spolieham sa na rozumnú dohodu v rámci koalície. Keby to malo byť o mne, ja by som to v tejto situácii nerobil. Ja by som sa obával v čase, keď nám výrazne naberá britská mutácia, čokoľvek uvoľňovať," uviedol predseda vlády.

Matovič hovorí, že na rokovaní o tejto téme sa nezúčastňoval ani to neplánuje. "Naschvál nebudem toho súčasťou ani dnes. Chcem, aby to bolo rozhodnutie SaS a Za ľudí, ktorí chcú viac uvoľňovať. Chcem, aby populistické strany, ktoré chcú viac otvárať v čase, keď pribúda britská mutácia, sa pod to podpísali," doplnil šéf vládneho kabinetu.

13:15 SVET S masívnym testovaním ľudí na koronavírus začala aj Británia, informuje Guardian. Rozhodli sa tak potom, čo v meste našli dva prípady juhoafrickej mutácie.

V Birminghame sa musia pretestovať, všetci, ktorí v meste žijú alebo pracujú, aj ak nemajú žiadne príznaky ochorenia.

12:50 SLOVENSKO V karanténe po Kovaříkovi skončila aj Denisa Saková (Hlas).
"Najbližších päť dní ostávam v karanténe - ako aj všetci ostatní členovia brannobezpečnostného výboru, ktorí ešte neprekonali covid," napísala na svoj profil na sociálnej sieti.

12:40 SLOVENSKO Starostovia bratislavských mestských častí chcú otvoriť školy čo najskôr.

Súvisiaci článok Dolný Kubín pokračuje v dištančnom vzdelávaní, odporučila to hygienička Čítajte 

Návrat detí do škôl bude závisieť od epidemiologickej situácie v jednotlivých častiach.

„V našej mestskej časti máme momentálne veľmi zlú situáciu, niektorí učitelia sú pozitívni alebo sú v karanténe,“ hovorí Zoltán Pék, starosta Podunajských Biskupíc. „Nebudeme preto schopní otvoriť školy od pondelka budúceho týždňa“.

Školy neotvoria ani v Prievidzi, Dolnom Kubíne či v Hlovovci.

12:30 SVET V polovici februára zorganizuje maďarská vláda "celonárodné konzultácie", v rámci ktorých sa občania budú môcť vyjadriť k tempu zmierňovania opatrení zavedených na ochranu proti šíreniu nového druhu koronavírusu, oznámil vo štvrtok v Budapešti predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Vo vlaňajšom letnom prieskume vlády sa vyše 1,6 milióna Maďarov vyjadrilo, že nechce, aby epidemiologické opatrenia druhej vlny koronavírusovej pandémie opäť ochromili fungovanie krajiny.

Tzv. národné konzultácie vo forme politických dotazníkov zasielaných občanom zaviedla druhá Orbánova vláda v roku 2010. Odvtedy sa Maďari mali touto formou možnosť vyjadriť k otázkam dôchodkov, ústavy, sociálnej sféry i minimálnej mzdy a v dotazníku "Zastavme Brusel!" aj k záležitostiam terorizmu, migrácie, prisťahovaleckej politiky či Európskej únie.

12:23 SLOVENSKO Mesto Tisovec v okrese Rimavská Sobota vytvára od piatka mobilné odberové miesto na testovanie na ochorenie COVID-19. Samospráva o tom informuje na sociálnej sieti.

„Testovanie je zriadené aj z dôvodu nástupu detí do škôl od 8. februára. MOM bude vytvorené v športovom areáli základnej školy,“ konkretizuje samospráva s tým, že v prevádzke bude do nedele.

12:15 SVET Šírenie vírusu v Británii sa spomaľuje, informuje agentúra PA.

Za posledný týždeň sa potvrdila nákaza u 196 257 ľudí, to je 29% menej nových prípadov než v predchádzajúcom týždni a tiež najnižší počet pozitívnych od 16 decembra

12:00 SLOVENSKO Prievidza budúci týždeň školy ešte neotvorí, zatvorené ostanú všetky školy v okrese.

Súvisiaci článok Školy v okrese Prievidza od pondelka neotvoria

12:00 SLOVENSKO Školy u nás boli zatvorené 28 týždňov. Len dve krajiny v EÚ mali školy úplne či čiastočne zatvorené dlhšie ako Slovensko, informuje Denník N.

O jeden týždeň dlhšie boli zatvorené školy v Česku, o dva v Rumunsku.

11:55 SLOVENSKO Obecný úrad v Beluši (okres Púchov) rozdá svojim obyvateľom nad 64 rokov bezplatne respirátory FFP2, informovala Jana Huliačková zo sekretariátu starostu obce. S distribúciou začnú v piatok.

„Vzhľadom na odporúčania začať používať namiesto rúšok účinnejšie ochranné prostriedky sa obec Beluša rozhodla zvýšiť ochranu najzraniteľnejšej skupiny obyvateľov pri nevyhnutnom nákupe či návšteve lekára, a to zabezpečením respirátorov FFP2. Nárok na respirátory majú obyvatelia obce nad 64 rokov. Nákup 1200 respirátorov obec hradila zo svojho rozpočtu,“ uviedla Huliačková.

11:45 SVET Vakcínou od AstraZenecy nebudú očkovať mladších ako 65 ročných ani v Nórsku či Dánsku, informuje agentúra DPA.

"Nie je to preto, že vakcína nie je účinná u starších ľudí, ale preto, že (účinnosť) je nedostatočne zdokumentovaná," povedala Camila Stoltenbergová z nórskeho ústavu verejného zdravia.

11:35 SVET Hranica zaočkovaných v Británii prekročila 10 miliónov, v Číne zaočkovali už 31 miliónov ľudí.

V 67 krajinách sveta už podali 108 miliónov dávok vakcín. Za deň sa tak približne zaočkuje 4,25 milióna ľudí.

V Spojených štátoch je momentálne viac ľudí, ktorí boli zaočkovaní aspoň jednou dávkou vakcíny než tých, ktorí sa nakazili koronavírusom.

11:30 SVET V Česku sa britská mutácia šíri o 35 až 70 percent rýchlejšie. Momentálne opatrenia sú podľa tamojšieho ministra zdravotníctva Jana Blatného nedostatočné.

Minister vo štvrtok navštívil Chlebskú nemocnicu, kde zomiera najviac ľudí na koronavírus v krajine.

11:26 SVET V Tirolsku sa šíri takzvaná juhoafrická mutácia koronavírusu. Krajina by sa mala na mesiac úplne izolovať od zvyšku sveta.

Súvisiaci článok Hrozí druhý Ischgl. Zavrime sa pred svetom, radí virologička Čítajte 

Na tento rázny krok v rámci boja proti pandémii koronavírusu vyzvala v stredu virologička a poradkyňa rakúskej vlády Dorothee von Laerová, ktorá pôsobí na univerzite v Innsbrucku.

11:22 SVET Waleský minister zdravotníctva Vaughan Gething hovorí, že v krajine aj napriek zlepšeniu nárastu nových prípadov nákazy, nedôjde k masovému otváraniu podnikov.

Prioritou vlády je pustiť deti opäť do škôl, mohlo by sa tak stať 22. februára.

11:15 SLOVENSKO Bratislava ponúkla pozitívne testovaným obyvateľom sa nechať pretestovať PCR testami, aby zistili konkrétnu mutáciu vírusu. Možnosť využilo 27 ľudí, u 23 ľudí z nich bola zistená britská mutácia, čo predstavuje 85 %.

11:05 SLOVENSKO V Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave je proti COVID-19 zaočkovaná viac ako polovica z celkového počtu 1000 zamestnancov, potvrdila hovorkyňa ústavu Soňa Valášiková.

NÚSCH má v súčasnosti 17 zdravotníckych pracovníkov v karanténe s potvrdeným ochorením COVID-19. Poskytovanie zdravotnej starostlivosti ohrozené nie je.

11:00 SLOVENSKO V Pezinku zasadal v stredu večer krízový štáb, otvárať školy odporúčaju najskôr v stredu 10. februára,informoval na sociálnej sieti primátor Pezinka Igor Hianik.

„Uvedomujeme si vážnosť situácie, našimi prioritami sú otvorené školy a bezpečnosť ľudí. Chceme nastaviť také pravidlá, aby si ľudia nemuseli na poslednú chvíľu meniť plány a vedeli sa pripraviť," uviedol.

Primátor ďalej uviedol, že keďže samosprávy nemajú oficiálne dokumenty, ktoré budú reálne smerovať k spusteniu prezenčného vyučovania spolu s jasnou metodikou opatrení, nie je technicky možné zabezpečiť všetky procesy tak, aby v pondelok boli spustené jedálne a ďalšie náležitosti potrebné k zabezpečeniu bezpečného vyučovacieho procesu.

„Ak má byť plošné testovanie, kde odberné miesta sú práve na školách, potrebujeme viac času. Vedenie škôl je v maximálnej možnej miere pripravené na otvorenie škôl k 10. februáru," vysvetlil.

10:55 SLOVENSKO Mesto Žiar nad Hronom otvorí počas víkendu deväť odberových miest, ktoré budú môcť obyvatelia využiť na bezplatné antigénové testovanie. Samospráva o tom informovala na svojej webovej stránke.

Záujemcovia o testovanie sa budú môcť opäť prihlásiť cez rezervačný systém. Odberové miesta v dome kultúry a v mestskom kultúrnom centre budú rovnako ako po minulé víkendy k dispozícii bez nutnosti registrácie.

Testovať bude aj Kremnica, v priestoroch mestského kultúrneho strediska a v mestskej telocvični. Tímy zdravotníkov budú k dispozícii od 7.00 h do 19.00 h.

10:55 SVET Po celom svete sa objavilo už približne 4000 variantov nového koronavírusu, ktorý vyvoláva ochorenie COVID-19. Pre televíziu Sky News to vo štvrtok uviedol Nadhim Zahawi, predstaviteľ britskej vlády poverený distribúciou vakcín.

Zahawi, ktorý pôsobí ako štátny tajomník na britskom ministerstve zdravotníctva, však o zároveň považuje za veľmi nepravdepodobné, že by voči súčasným variantom koronavírusu nezaberali existujúce vakcíny, najmä čo sa týka zníženia pravdepodobnosti vážneho priebehu ochorenia alebo hospitalizácie.

Všetci výrobcovia vakcín proti covidu - vrátane konzorcia Pfizer/BioNTech alebo spoločností Moderna a AstraZeneca - podľa Zahawiho napriek tomu pracujú na spôsoboch, ako svoje očkovacie látky vylepšiť tak, aby boli účinné voči akémukoľvek variantu vírusu.

Najväčšie obavy v súčasnosti vyvoláva tzv. britský, juhoafrický a brazílsky variant vírusu, ktoré sa zrejme šíria rýchlejšie než iné mutácie.

10:50 SVET Predstaviteľ tímu expertov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorý v Číne hľadá stopy po pôvode koronavírusu, uviedol, že čínska strana poskytuje vysokú úroveň spolupráce.

Britský zoológ a odborník na ekológiu chorôb Peter Daszak ocenil stredajšie stretnutie so zamestnancami virologického ústavu v meste Wu-chan, odkiaľ koncom predvlaňajška začali hlásiť prvé prípady koronavírusu.

„Ďakujeme médiám za ich trpezlivosť a záujem o tieto správy. Práce napredujú a čoskoro s radosťou budeme hovoriť o ich výsledkoch,“ uviedol Daszak na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Pátranie po pôvode nového koronavírusu vyvolalo viaceré obvinenia z krytia a politické napätie, predovšetkým medzi administratívou bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa a Pekingom.

Väčšina expertov sa domnieva, že koronavírus, známy pod označením SARS-CoV-2, pochádza zo zvierat v Číne, pravdepodobne z netopierov. WHO preto dala dohromady 10-členný tím, ktorý preskúma aj túto teóriu.

10:45 SVET U dvoch pacientov v Brazílii zistili pri pozitívnom testovaní na ochorenie COVID-19 súčasne viac ako jeden variant koronavírusu. Predpokladá sa, že sú to prvé dvojité infekcie koronavírusom vo svete. Výskumníci z brazílskej Universidade Feevale dvojitú nákazu odhalili, keď odobrali výter 90 infikovaným ľuďom v brazílskom štáte Rio Grande do Sul. Informuje o tom portál dailymail.co.uk.

U jedného z pacientov zistili dva brazílske varianty vírusu, ktoré sa vyvinuli separátne v rôznych štátoch. Známe sú ako varianty P.1 a P.2. U ďalšieho pacienta zistili koronavírus P.2 a variant B.1.91, ktorý sa prvý raz objavil vo Švédsku. Štúdia, v ktorej to konštatujú, ešte nebola publikovaná vo vedeckom časopise ani ju neskúmali iní vedci. Fernando Spilki, hlavný výskumník pracujúci na štúdii, uviedol, že sa obáva, že koinfekcie vytvoria kombinácie a budú generovať nové varianty ešte rýchlejšie.

John McCauley, riaditeľ Celosvetového centra pre chrípku na Francis Crick Institute v Londýne pre portál MailOnline povedal, že je možné, aby sa niekto súčasne infikoval dvomi variantmi. Upozornil, že hoci je to nepravdepodobné, biologicky je možné, aby sa dva varianty mohli navzájom krížiť a vymeniť si genetický kód. Iný vedec, ktorý požiadal o zachovanie anonymity, však pripustil, že brazílski vedci mohli kontaminovať vzorky počas sekvenovania, čo viedlo k nesprávnym výsledkom.

10:40 SVET Britská vláda spúšťa štúdiu zameranú na skúmanie účinkov miešania vakcín. Cieľom je zistiť či je možné bezpečne použiť rôzne vakcíny proti koronavírusu pre prvú a druhú dávku očkovania, informuje PA Media.

10:30 SLOVENSKO V DSS v Senci zháňajú zdravotníkov na výpomoc. Na profile na sociálnej sieti mesto žiada dobrovoľníkov z radu zdravotníkov, osoby s opatrovateľským kurzom alebo študentov vyšších ročníkov medicíny o pomoc v zariadení.

Primátor mesta Dušan Badinský dal v stredu pretestovať PCR testami klientov a zamestnancov Zariadenia opatrovateľskej služby v Senci, Strediska sociálnych služieb Senec a terénne opatrovateľky.

Spolu otestovali 50 ľudí. „Toto opatrenie primátor nariadil z dôvodu bezpečnosti klientov a zamestnancov, nakoľko je ZOS v karanténe rozhodnutím Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava do 11. februára," doplnilo mesto.

10:00 SLOVENSKO Pribudlo 2 077 pozitívnych výsledkov PCR testov. Dokopy otestovali 11 223 ľudí. Pribudlo aj 2 879 nakazených z 89 413 otestovaných antigénnymi testami. Pozitivita dosiahla 18,51 % pri RT-PCR testoch a 3,22 % pri antigénnych.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Trnavskom kraji (472), nasledujú Banskobystrický (350), Košický (296), Prešovský (251), Žilinský (194), Nitriansky (191), Trenčiansky (162) a Bratislavský (161). Je medzi nimi 1 004 mužov a 1 073 žien.

Z koronavírusu sa vyliečilo 3 985 ľudí. V nemocnici je aktuálne hospitalizovaných 3 596 pacientov, to je o 30 menej než v stredu. Z takmer 4-tisíc hospitalizovaných má potvrdené ochorenie 3 412 ľudí. Na JIS je 262 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 281 osôb.

Za stredu pribudlo aj 87 úmrtí.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 1 799 783, pričom takto bolo pozitívne testovaných 256 903 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 6 153 316, z čoho bolo pozitívne testovaných 198 342 osôb.

Zaočkovať sa dalo ďalších 8 699 Slovákov. Prvou dávkou vakcíny je zaočkovaných 142 691 ľudí, oboma dávkami 18 169 ľudí, spolu tak už zaočkovali 160 860 ľudí.

9:55 SLOVENSKO V Humennom bude cez víkend ďalšie kolo testovania. Otvorených bude päť odberných miest. Rezervačný systém je už spustený. Radnica zároveň pripravuje distribúciu viac ako 7 000 respirátorov pre svojich seniorov a pracovníkov prvého kontaktu.

Odberové miesta budú v areáloch Základnej školy SNP 1, ZŠ Hrnčiarska, ZŠ Pugačevova, Centra voľného času Dúha a Komunitného centra Podskalka. Testovať budú od 7:00 do 19:00 s prestávkami od 12:00 do 12:45 a od 17:00 do 17:30.

9:45 SVET V Maďarsku pribudlo za posledných 24 hodín 1652 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a 93 úmrtí na koronavírus. Informoval o tom vo štvrtok operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Momentálne je nakazených takmer 85-tisíc ľudí. V nemocnici je 3 648 pacientov s koronavírusom, z nich 289 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

9:40 SLOVENSKO Posledné týždne Slovensko netrápi len nedostatok vakcín, ale aj injekčných striekačiek vhodných na vakcináciu.

Súvisiaci článok Martin a Trnava vyhodili pre nevhodné striekačky stovky dávok vakcín Čítajte 

Ide o striekačky s ihlami s malým tzv. mŕtvym priestorom. Oproti klasickým ihlám sa v ich hrotoch zachytáva menšie množstvo vstrekovanej tekutiny a tak dokážu vytiahnuť aj šiestu dávku z ampulky vakcíny Comirnaty od Pfizeru.

Nemusí sa tak znehodnotiť, ako tomu bolo v minulosti. Niektoré nemocnice však hlásia, že zásoby týchto striekačiek majú už len na pár týždňov.

Ak by na Slovensku prepukol problém s nedostatkom injekčných striekačiek mohlo by sa ešte viac skomplikovať očkovanie, ktoré už teraz spomaľuje pokles dodávok vakcín od Pfizeru alebo od AstraZenecy.

Nemocnice si ich preto zháňali samé. V dôsledku toho Univerzitná nemocnica v Martine a fakultná v Trnave začali s injekciami s malým mŕtvym priestorom očkovať len v uplynulých dňoch.

Znamená to, že takmer mesiac nevyužívali šiestu dávku z ampulky vakcíny od Pfizeru. Zbytočne sa tak vyhodili stovky jej dávok.

9:25 SLOVENSKO Od 26. januára sa na očkovanie proti Covid-19 môžu prihlasovať aj seniori nad 75 rokov. Od tohto dátumu zaznamenala stránka korona.gov.sk, kde je prihlasovací formulár, mimoriadny nápor.

Termíny v očkovacom centre košickej Univerzitnej nemocnice L. Pasteura sa hneď v prvý deň minuli za pár hodín. „Prihlasovanie sa nespúšťa každý deň v pravidelný čas, je to individuálne, preto ľuďom odporúčame kontrolovať voľné kapacity priebežne,“ informovala hovorkyňa NCZI Veronika Beňadiková.

Zaregistrovať sa na očkovanie proti ochoreniu Covid–19 prostredníctvom online formulára je problém aj pre mnohých seniorov vo vekovej kategórii 75+ z horného Zemplína.

Nie sú dostatočne počítačovo zdatní, niektorí nemajú počítač, ani prístup na internet >>>>

8:54 SVET Jedna dávka vakcíny od spoločností Pfizer a BioNTech poskytuje do troch týždňov od svojho podania približne 90-percentnú ochranu.

Naznačujú to výsledky nerecenzovanej štúdie akademikov z Východoanglickej univerzity v Norwichi, v rámci ktorej analyzovali údaje dostupné z masového očkovania v Izraeli.

8:35 SLOVENSKO Od 10. februára sa budú musieť pendleri pri vstupe do Rakúska registrovať a preukázať negatívnym testom (PCR alebo antigénovým) nie starším ako sedem dní.

Vo všeobecnosti platí 10-dňová karanténa pre cestujúcich, ktorí vstupujú do Rakúska zo Slovenska. Aj v tomto prípade platí povinnosť predložiť pri vstupe negatívny test.

Výnimku budú mať naďalej ľudia, ktorí Rakúskom iba prechádzajú ako aj tí, ktorí smerujú na letisko. A tiež osoby, ktoré do Rakúska musia vycestovať z nevyhnutného dôvodu.

Informoval o tom Martin Klus. Všetky informácie nájdete aj na stránke ministerstva zahraničných vecí.

8:28 SLOVENSKO Od Vianoc majú za sebou Košice zhruba tridsať dní, počas ktorých bolo možné nechať sa bezplatne otestovať antigénovými testami.

Súvisiaci článok Testovací maratón stál vyše milióna, nakazených neubúda Čítajte 

Podľa údajov z radnice bolo počas nich vykonaných zhruba 350-tisíc testov, ktoré zachytili takmer 3 000 infekčných ľudí.

Za tieto testovacie manévre pošle košický magistrát štátu účtenku na zhruba 1,2 milióna.

Podľa primátora malo testovanie význam. Priznal však, že medzi ľuďmi už cítiť únavu. A to na strane organizátorov, odberných tímov, ale i medzi ľuďmi, ktorí sa chodia testovať.

8:00 SVET V Česku pribudlo za posledný deň 9 567 prípadov nákazy koronavírusom.

V nemocniciach je hospitalizovaných 5 811 pacientov, pribudlo aj 68 úmrtí. Najhoršie čísla aktuálne hlásia okresy Trutnov, Sokolov a Cheb.

V krajine celkovo proti covidu zaočkovali 310 340 ľudí.

7:27 SLOVENSKO Policajný prezident Kovařík išiel do povinnej karantény, zúčastnil sa branno-bezpečnostného výboru, na ktorom bola pozitívna osoba.

Kovařík mal mať vo štvrtok vyhlásenie k aktuálnym témam v Policajnom zbore.

7:00 SLOVENSKO Od pondelka sa na Slovensku otvárajú školy na prezenčné vyučovanie. Kto sa bude musieť otestovať a čo ak rodič odmietne dať dieťa pre pandémiu do školy?

6:30 SVET Nemecké laboratóriá potvrdili ďalších 14 211 nakazených a 786 úmrtí v súvislosti s Covid-19.

Celonemecký počet nových prípadov nákazy na 100-tisíc obyvateľov je za posledných sedem dní 80,7. Pokles tohto ukazovateľa zaznamenala väčšina jednotlivých spolkových krajín.

6:15 SVET Ruská vakcína Sputnik V bude dostupná v Indii od marca, prípadne apríla.

Súvisiaci článok Sputnik V je účinný na viac ako 91 percent, ukazujú predbežné výsledky Čítajte 

India momentálne spúšťa tretiu fázu klinického testovania vakcíny.

Podľa zástupcu spoločnosti výsledky testovania na vzorke 20-tisíc ľudí preukázali, že Sputnik V je efektívny u všetkých vekových kategórií. V skupine nad 60 rokov stanovili jej efektívnosť na 91,8 percent.

6:00 SVET Európska agentúra pre lieky začala priebežne posudzovať aj vakcínu od americkej spoločnosti Novavax.

Rozhodnutie výboru vychádza z predbežných výsledkov laboratórnych štúdií a počiatočných klinických skúšok na dospelých.

Priebežné posudzovanie bude pokračovať, kým nebude dostatok údajov na oficiálne podanie žiadosti o schválenie použitia vakcíny. Tento proces umožňuje urýchliť jej konečnú registráciu

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 4. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 5. K online predplatnému získate 30€ na nákup v sieti Intersport
 6. Ľudia v núdzi potrebujú pomoc, nakúpte potraviny aj pre nich
 7. ŠFRB:Výstavbu a kúpu nájomných bytov podporujeme reálnymi krokmi
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma
 9. Bratislavu bude sprevádzať luxus
 10. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 8. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
 9. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 10. Šetrenie energie v domácnosti: Diaľkové meranie pomáha sporiť
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 17 187
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 629
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 6 317
 4. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 207
 5. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 4 974
 6. Bratislavu bude sprevádzať luxus 4 435
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 4 178
 8. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 732
 9. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 172
 10. Odišli, ale nezabúdame. Spomínajte s Korzárom 2 870
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podľa informácii z miesta nehody mal byť mladík pod vplyvom alkoholu.

Narazil do zvodidiel, potom do auta.


a 1 ďalší 2 h
Skryť Zatvoriť reklamu