SME
Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Koronavírus: Matovič sa nedá očkovať Sputnikom, skomplikoval by mu cestovanie (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 389-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 333 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

21:38 SVET - Svetová zdravotnícka organizácia upozornila, že snahy odhaliť pôvod pandémie koronavírusu brzdí politika, a vyhlásila, že vedci potrebujú priestor na prácu pri riešení tejto záhady. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

"Žiadame, aby sa veda oddelila od politiky a aby ste nás nechali hľadať odpovede v korektnej, pozitívnej atmosfére," povedal pred novinármi šéf programu WHO pre núdzové situácie Michael Ryan.

"Celý tento proces je otrávený politikou," upozornil.

WHO, zdravotnícka agentúra OSN, je pod čoraz väčším tlakom, aby podnikla nové, hĺbkovejšie vyšetrovanie, odkiaľ ochorenie COVID-19 pochádza, ale zatiaľ nie je stanovený časový rámec pre ďalšiu fázu vyšetrovania.

21:25 SVET - Holandsko v rámci veľkého uvoľňovania opatrení otvorí interiéry reštaurácii, kiná a múzea.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes to potvrdil holandský premiér Mark Rutte, ktorý zároveň oznámil "koniec lockdownu", informovala agentúra AFP.

"Uvoľnenia začnú platiť 5. júna, tento dátum prakticky značí aj koniec lockdownu. Vypočítavame riziko, v prípade, ak by čísla budúci týždeň opäť stúpli, máme tu celkom inú situáciu, ale podľa pandemickej komisie je to nepravdepodobné," uviedol Rutte.

Uvoľnenie opatrení príde pre priaznivú epidemiologickú situáciu o päť dní skôr, ako sa pôvodne plánovalo. Vláda tak chce pomôcť reštauráciam a kultúrnemu sektoru a umožniť im začať zarábať čo najskôr.

20:42 SLOVENSKO - Spolu 572 kahancov, zoskupených do tejto číslovky, zapálili v piatok podvečer v Trnave na Námestí sv. Mikuláša ako pripomienku 572 doterajších obetí pandémie v trnavskej nemocnici.

SkryťVypnúť reklamu

Na spomienkovej udalosti sa zúčastnilo okolo šiestich desiatok Trnavčanov, ktorí predtým boli na zádušnej omši za zosnulých v Bazilike sv. Mikuláša.

19:52 SVET - Počet nových prípadov nákazy koronavírusom dnes vo Veľkej Británii dosiahol najvyššie číslo za takmer dva mesiace.

Podľa vládnych údajov naprieč krajinou potvrdili ďalších 4 182 nových prípadov, čo je najvyššie číslo od 1. apríla.

Celkový počet potvrdených prípadov za sedem dní sa tak vyšplhal na 20 765, čo predstavuje 24-percentný nárast oproti predchádzajúcemu týždňu. Vedci na základe nárastu konštatovali, že Británia je už v tretej vlne pandémie.

19:51 SVET - Požiar, ktorý dnes vypukol na covidovom oddelení v nemocnici na severovýchode Brazílie, si vyžiadal štyri obete. Informovala o tom radnica mesta Aracaju.

SkryťVypnúť reklamu

Plamene síce dostali rýchlo pod kontrolu, no niekoľko desiatok pacientov sa už predtým stihlo nadýchať dymu. Štyria z nich zomreli a ďalších 35 presunuli do iných nemocníc.

Niektoré z nich však nie sú prispôsobené pre pacientov s ochorením COVID-19. Miestna správa preto hľadá iné zariadenia, aby zabezpečila pacientom potrebnú starostlivosť.

Príčina požiaru je predmetom vyšetrovania.

19:19 SVET - Rakúsko uvoľní v najbližších týždňoch ďalšie obmedzenia zavedené v boji proti šíreniu koronavírusu.

Od 10. júna nebude potrebné nosenie rúšok v exteriéri, budú sa môcť znova stretávať viacerí ľudia a pre cestujúcich z menej rizikových krajín odpadne povinnosť registrovať sa pred vstupom na rakúske územie.

Na pláne "otvárania" s trojtýždňovým odstupom sa v piatok dohodla rakúska vláda so spolkovými krajinami, informovala agentúra APA.

SkryťVypnúť reklamu

18:16 SVET - Spojené štáty oznámili, že vážne uvažujú nad vytvorením očkovacích pasov pre Američanov cestujúcich do zahraničia. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

"Veľmi podrobne sa tým zaoberáme," povedal minister pre vnútornú bezpečnosť Alejandro Mayorkas o nápade vytvoriť špeciálny doklad pre zaočkovaných Američanov, ktorí chcú cestovať do zahraničia, keďže dobré tempo očkovania umožňuje Európe a ďalším oblastiam sveta začať sa zbavovať pandemických obmedzení.

Administratíva prezidenta Joea Bidena chce podľa vyjadrení Mayorkasa pre televíziu ABC zaistiť, aby "bol pas po zaočkovaní dostupný všetkým a aby z toho nikoho nevynechali".

17:25 SVET - Malajzia oznámila v piatok zavedenie celoštátneho lockdownu s cieľom zamedziť prudkému nárastu nových prípadov nákazy koronavírusom, ktorý dohnal tamojší zdravotnícky systém na pokraj jeho kapacít, informovala agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

17:20 SVET - Pandémia koronavírusovej choroby COVID-19 sa v Európe neskočí, pokiaľ nebude zaočkovaných najmenej 70 percent ľudí, vyhlásil regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge. V dôsledku pandémie koronavírusu zomrelo vo svete až trikrát viac ľudí, než naznačujú oficiálne zaznamenané úmrtia na COVID-19, uviedla minulý týždeň WHO.

"Pandémia sa skončí, keď dosiahneme minimálne 70-percentný rozsah vakcinácie," uviedol Kluge pre tlačovú agentúru AFP, pričom vyjadril poľutovanie nad tým, že miera očkovania v Európe je stále "príliš nízka".

Kluge sa podľa vlastných slov obáva vyššej úrovne nákazlivosti indického a britského variantu nového koronavírusu. "Vieme napríklad, že B.1617 (indický variant) je prenosnejší ako B.117 (britský variant), ktorý už bol prenosnejší ako predchádzajúci," povedal Kluge.

SkryťVypnúť reklamu

16:42 SVET - Oxfordská univerzita založí výskumné centrum pre pandémie. Pracovisko spojí oxfordských výskumníkov z oblastí imunológie, verejného zdravia, výpočtovej techniky, sociálnych vied a ďalších za účelom zrýchliť identifikáciu a reakciu na vznikajúce hrozby, píše sa vo vyhlásení univerzity.

"Realita je taká, že išlo o zlú pandémiu, avšak ani zďaleka nie tak zlú, akou mohla byť," povedal pre agentúru AP profesor medicíny na Oxfordskej univerzite John Bell. "A myslím si, že teraz je všetkým zrejmá nevyhnutnosť toho, aby sme sa lepšie zorganizovali pre prípad celej škály potenciálnych pandémií," dodal.

16:39 SVET - Európska lieková agentúra povolila používanie vakcíny proti koronavírusu Comirnaty od konzorcia Pfizer-Biontech u mládeže vo veku od 12 do 15 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok EMA schválila vakcínu od Pfizeru aj pre deti od 12 do 15 rokov Čítajte 

Na tlačovom brífingu to oznámili predstavitelia agentúry. Vakcínou sa zatiaľ očkujú ľudia od 16 rokov.

Rozhodnutie tohto regulačného úradu EÚ je založené na štúdii viac ako 2 000 detí v Spojených štátoch, ktorá preukázala, že vakcína je bezpečná a efektívna, priblížila agentúra AP. Výskumníci budú zdravie účastníkov tejto štúdie sledovať ešte ďalšie dva roky.

16:30 SVET - Tridsaťdva členov parlamentu Konžskej demokratickej republiky, čiže približne päť percent z celkového počtu, zomrelo od začiatku pandémie, oznámil podpredseda Národného zhromaždenia Jean-Marc Kabund. Vo vnútri parlamentu sa vyžadujú rúška, ale zákonodarcovia sú často bez nich, keď sa vo veľkých skupinách zhlukujú a vykrikujú na rečníkov v rokovacej sále.

Vlani v decembri poslanci a ďalšie osoby v parlamentnej budove hádzali do seba navzájom stoličky počas šarvátky, ktorú vyvolal spor medzi prezidentom Félixom Tshisekedim a jeho predchodcom Josephom Kabilom. Väčšina z nich mala rúško stiahnuté pod bradu, dodala agentúra Reuters.

SkryťVypnúť reklamu

V krajine doteraz potvrdili 31 248 potvrdených prípadov nákazy a 780 úmrtí.

16:21 SVET - Dánska vláda v piatok predstavila svoj digitálny korona pas. Ten umožní ľuďom cestovať do zahraničia a v rámci Dánska navštevovať kaderníctva, tetovacie salóny, stravovať sa v interiéroch reštaurácií a navštevovať iné miesta, kde je ho za potreby.

Súvisiaci článok Rakúsko uznalo slovenský očkovací certifikát, pridali sa aj Česko a Maďarsko Čítajte 

Aplikácia obsahuje QR kód a zelenú lištu, ak je osoba zaočkovaná dvoma dávkami vakcíny alebo nedávno mala negatívny test na koronavírus. Ľudia sa ňou pri vstupe na letiská, prístavy, vlakové stanice, či do kaderníctiev a reštaurácií budú musieť preukázať, prípadne si nechať naskenovať kód. V niektorých prípadoch môžu ľudia dostať poštou tlačený certifikát, ktorý bude slúžiť na rovnaké účely ako aplikácia.

Minister zdravotníctva Magnus Heunicke poznamenal, že ak sa lišta v aplikácii zobrazí na červeno, neukáže dôvod prečo je to tak.

SkryťVypnúť reklamu

15:34 SLOVENSKO - Minister financií Igor Matovič tvrdí, že by sa rád zaočkoval Sputnikom V, ale bude sa musieť dať zaočkovať inou vakcínou, keďže ruskú neuznávajú všetky krajiny, čo mu ako ministrovi sťažuje cestovanie. Kedy sa dá zaočkovať proti koronavírusu, zatiaľ nevie.

„Pre mňa vzhľadom na to, že každý druhý týždeň cestujem v rámci Európy niekam, a nie všetky krajiny uznávajú neregistrovanú vakcínu Európskou liekovou agentúrou, bohužiaľ sa budem musieť rozhodovať pre inú, hoci by som sa rád zaočkoval Sputnikom,“ povedal Matovič na tlačovej konferencii po schválení navýšenia výdavkov v rozpočte.

15:30 SVET - Maďarsko identifikovalo dva prípady variantu koronavírusu prvýkrát zisteného v Indii. V piatok to oznámil predstaviteľ vlády poverený očkovaním obyvateľstva v krajine István György. Citovala ho tlačová agentúra Reuters.

SkryťVypnúť reklamu

Šéfka maďarského Úradu štátnej zdravotnej služby Cecília Müllerová dodala, že jeden z dvoch pacientov sa už z nákazy vyliečil. Trasovaním kontaktov sa nepodarilo stanoviť, ako sa obaja ľudia infikovali. Ani jeden z nich nebol v poslednom čase v zahraničí, napísala agentúra Reuters.

Maďarsko zasiahla pandémia veľmi vážne a podľa údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa má najviac úmrtí na ochorenie COVID-19 na 100-tisíc obyvateľov. "V Maďarsku je prítomný indický variant, podľa odborníkov nemôžeme vylúčiť vznik novej vlny pandémie," povedal na tlačovej konferencii György, štátny tajomník úradu vlády a šéf vládnej pracovnej skupiny pre očkovanie.

15:25 SLOVENSKO - Popradská nemocnica nemá už tretí deň po sebe na umelej pľúcnej ventilácii žiadneho pacienta, informovala hovorkyňa Sylvia Galajda. K dnešnému dňu majú v Poprade len jedného pacienta hospitalizovaného na oddelení so špeciálnym režimom. Nemocnica zároveň eviduje štyroch pozitívnych zamestnancov.

SkryťVypnúť reklamu

„V týchto dňoch pracujeme na postupnom sťahovaní pôvodne vysťahovaných oddelení, a tiež na presúvaní novovzniknutých oddelení. Dávame do pôvodného stavu priestory, a to pri súčasnom zachovaní poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ dodala.

14:45 SVET - Delegáti schválili zvýšenie rozpočtu WHO o 16 percent. Revízia WHO objednaná v dôsledku jej zvládania pandémie COVID-19 naznačuje, že organizácia by mohla konať rýchlejšie a agresívnejšie, aby zastavila šírenie koronavírusu, zároveň však uviedla, že jej chýba moc a peniaze.

Šéf WHO pre mimoriadne situácie Michael Ryan vysvetlil, že v súčasnosti existuje 70-percentná finančná medzera, ktorá „ponechala organizáciu v skutočnom a bezprostrednom riziku, že nebude schopná udržať základné funkcie pre urgentné priority“.

SkryťVypnúť reklamu

13:50 SLOVENSKO - Vo Trnavskej fakultnej nemocnici pribudlo v priebehu mája spolu 16 hospitalizácií pacientov s koronavírusom. Aktuálne ich je s týmto ochorením hospitalizovaných osem,uviedol hovorca FN Matej Martovič.

V porovnaní so záverom apríla je počet hospitalizovaných nižší o 20, so záverom marca o 65. Počas mesiaca zomrelo vo FN 11 ľudí, u ktorých bolo potvrdené ochorenie spôsobené novým koronavírusom. Za apríl má nemocnica v evidencii 46 takýchto úmrtí, za marec 85, za február 158, v januári zomrelo na ochorenie COVID-19 134, v decembri 82, v novembri 37 a v októbri 16 pacientov.

13:29 SLOVENSKO - Parlament v piatok schválil novelu zákona o štátnom rozpočte na rok 2021, ktorou sa zvyšujú výdavky rozpočtu o viac ako 3,7 mld. eur. Pôvodný vládou schválený návrh pritom počítal so sumou necelých 3,4 mld. eur.

SkryťVypnúť reklamu

Už táto čiastka bola pre koaličnú stranu SaS privysoká. Pozmeňovacím návrhom po prerokovaní vo výbore poslanci schválili, že ešte zvýšia výdavky priamo súvisiace s pandémiu, ale aj rozpočtovo nekryté tituly, o ďalších 350,6 mil. eur.

Po pôvodnom zvýšení výdavkov sa počítalo na tento rok s celkovým deficitom verejnej správy na úrovni 9,9 percenta HDP, avšak aktuálne je to už viac ako 10 percent. Za novelu zákona hlasovalo 79 poslancov, 37 poslancov bolo proti a 11 zákonodarcov sa hlasovania zdržalo.

13:23 SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici je k dnešnému dňu hospitalizovaných 10 pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19. Podľa webovej stránky nemocnice ich počet od začiatku mája klesol na štvrtinu, pričom dobrou správou je, že aktuálne žiaden z pacientov s týmto ochorením nie je napojený na umelú pľúcnu ventiláciu. V čase vrcholiacej epidémie si vyžadovalo podporu dýchania viac ako 20 pacientov s koronavírusom.

SkryťVypnúť reklamu

Situácia v najväčšej nemocnici v Banskobystrickom kraji sa od začiatku mája vracia do normálu. „Zrušili sme už triedenie pacientov pred urgentom. Pacienti vstupujú automaticky na urgent a triáž sa robí na recepcii oddelenia urgentného príjmu,“ uviedla hovorkyňa FNsP FDR Ružena Maťašeje s tým, že na hospitalizáciu a na operáciu je stále potrebný PCR test.

12:37 SVET - Japonsko necelé dva mesiace pred začiatkom letných olympijských hier pre nepriaznivú epidemickú situáciu o tri týždne predĺži núdzový stav v Tokiu a ďalších ôsmich prefektúrach. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters.

Núdzový stav sa mal v spomínaných oblastiach pôvodne skončiť 31. mája. Keďže zdravotníctvo je v dôsledku pandémie stále preťažené, núdzový stav sa úrady rozhodli predĺžiť do 20. júna.

Napriek tomu, že počet novoinfikovaných klesá, v Japonsku v posledných dňoch stále evidujú rekordný počet covidových pacientov v kritickom stave. "V Osake a Tokiu sa začína zvyšovať mobilita ľudí, čo vyvoláva obavy, že počet infikovaných bude stúpať," uviedol v úvode stretnutia s expertmi minister hospodárstva Jasutoši Nišimura, ktorý je tiež zodpovedný za zvládanie pandémmie.

V Japonsku podľa televízie NHK doteraz zaznamenali 739-tisíc prípadov ochorenia COVID-19 a 12 840 súvisiacich úmrtí. Zaočkovaných je približne šesť percent populácie. Za relatívne pomalou očkovacou kampaňou v Japonsku sú prísne predpisy a byrokracia.

12:27 SLOVENSKO - Epidemiologická situácia na Slovensku sa zlepšuje. Od pondelka 31. mája bude 41 okresov oranžových (II. stupeň ostražitosti) a 24 sa dostane do žltej fázy (I. stupeň ostražitosti). V ružovej fáze (I. stupeň varovania) bude 11 okresov, tri okresy budú červené (II. stupeň varovania), žiadny okres nezostáva v bordovej farbe.

V prvom a v druhom stupni ostražitosti (žlté a oranžové okresy) je v interiéroch povolené nosiť namiesto respirátora rúško. Ľudia okrem rúška môžu použiť aj šál alebo šatku. V ostatných okresoch je v interiéri povinný respirátor.

12:14 SLOVENSKO - Od piatka do pondelka (31. 5.) je Prešovský samosprávny kraj vo svojich veľkokapacitných očkovacích centrách v Prešove, Poprade, Humennom a v Starej Ľubovni pripravený použiť 13 900 vakcín proti ochoreniu COVID-19. Výjazdová očkovacia služba PSK počas týchto dní zaočkuje rekordný počet ľudí, a to takmer 1 200 v 17 obciach kraja.

"Vo VOC Poprad sa bude očkovať nielen počas dvoch víkendových dní, ale po prvý raz tiež v pracovný deň, a to 31. mája. Počas víkendu pôjde o očkovanie nových záujemcov i preočkovanie druhou dávkou vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech (3200), v pondelok sa tu zrealizuje preočkovanie vakcínou od AstraZeneca (920)," uviedla hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

12:10 SVET - Ugandská vláda zvažuje ďalší lockdown s cieľom zvládnuť prudký nárast nových prípadov v krajine, informuje BBC.

Úradníci v zdravotníctve vo východoafrickej krajine tvrdia, že za nárast nových prípadov môžu nákazlivejšie varianty vírusu, najmä z Indie, Nigérie, Veľkej Británie a Južnej Afriky. Počet potvrdených prípadov v Ugande sa od začiatku pandémie vyšplhal na 44 594. Koronavírus si v krajine vyžiadal 361 obetí.

12:06 SLOVENSKO - Iniciatíva Veda pomáha - COVID-19 predstavila Letné pandemické desatoro, ktoré je určené ako odporúčania pre verejnosť počas nadchádzajúceho leta. Slovenskú vládu žiadajú, aby zabezpečila počas leta dostatočný monitoring epidemickej situácie na Slovensku s cieľom zabrániť nepozorovanému nástupu pandemickej vlny, a teda efektívne potlačili ohniská, ktoré budú vznikať.

Vedci odporúčajú pri ľuďoch, ktorí sa infikujú v zahraničí, promptné sekvenovanie ich vzoriek, aby sa včas vedelo o prichádzajúcich nových variantoch infekcie.

Odporúčajú aj pravidelný podrobný monitoring epidemickej situácie krajín, s ktorými máme silné väzby v pohybe osôb. Sú to naši susedia, Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko a najmä Ukrajina, ale aj Srbsko, Veľká Británia, Írsko a Nemecko, či obľúbené dovolenkové destinácie – Chorvátsko, Grécko, Taliansko, Turecko, Španielsko, Maledivy a Egypt.

12:00 SVET - V Česku môžu od pondelka otvoriť aj vnútorné priestory reštaurácií. Prevádzky však budú musieť dodržiavať príslušné opatrenia, vrátane zákazu tanca.

Súvisiaci článok V Česku môžu od pondelka otvoriť aj vnútorné priestory reštaurácií Čítajte 

Informuje o tom spravodajský portál TN.cz , podľa ktorého staronový minister zdravotníctva Adam Vojtěch oznámil, že od pondelka budú môcť otvoriťreštaurácie, bazény i diskotéky.

11:57 SLOVENSKO - Prevádzkovatelia reštaurácií či pohostinských zariadení v Bojniciach zaplatia za terasy polovičnú sumu. Opatrenie má zmierniť výpadok ich príjmov v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Mestskí poslanci ho schválili na svojom rokovaní vo štvrtok.

"Sadzba dane za umiestnenie terasy na poskytovanie reštauračných a pohostinských služieb bola doposiaľ na úrovni 0,20 eura za štvorcový meter a deň, po novom je znížená o 50 percent na 0,10 eura za štvorcový meter a deň," priblížila Klaudia Bartková, poverená vedením finančného oddelenia Mestského úradu v Bojniciach.

11:48 SVET - Spoločnosť Facebook už nebude na svojich platformách odstraňovať príspevky s tvrdeniami, že vírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 je ľudskej výroby. Vo svojom vyhlásení firma uviedla, že sa tak rozhodla na základe súčasných vyšetrovaní pôvodu COVID-19 a po konzultácii s odborníkmi v oblasti verejného zdravia.

Súvisiaci článok Unikol koronavírus z laboratória? Teóriu spochybňuje čoraz menej vedcov Čítajte 

Od začiatku pandémie Facebook menil, čo bude v spojitosti s ňou povoľovať a zakazovať. Vo februári oznámil, že zakáže viacero tvrdení, okrem iného aj to, že COVID-19 pochádza z čínskeho laboratória. Ďalšie sporné tvrdenia sa týkali napríklad falošných domnienok, že vakcíny nie sú účinné a že sú toxické.

„Pokračujeme v spolupráci so zdravotníckymi odborníkmi, aby sme udržali tempo s vyvíjajúcou sa povahou pandémie, a ako sa objavujú nové fakty a trendy, pravidelne aktualizujeme naše pravidlá,“ uviedol vo vyhlásení viceprezident Facebooku pre integritu Guy Rosen.

Vo svete rastie tlak na vyšetrovanie pôvodu pandémie, vrátane možnosti, že koronavírus je laboratórneho pôvodu. Americký prezident Joe Biden v stredu požiadal tamojšiu spravodajskú komunitu, aby „zdvojnásobila“ svoje úsilie pri vyšetrovaní pôvodu pandémie.

11:29 SLOVENSKO - Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) v piatok predstavila prototypy aplikácií, ktoré majú v čase pandémie umožniť jednoduchšie cestovanie v rámci Európskej únie.

Aplikácia GreenPass umožní občanom naskenovať si QR kódy potvrdzujúce vakcináciu, test či prekonanie ochorenia COVID-19. Štátne inštitúcie, najmä polícia, majú kontrolovať kódy prostredníctvom aplikácie OverPass. Spustenie aplikácií sa predpokladá koncom júna.

"Naša rola je sprístupniť ľuďom GreenPass cez mobilnú aplikáciu a koordinovať technické zázemie," priblížil poradca ministerky pre digitalizáciu Ján Hargaš. K dispozícii by mala byť pre operačné systémy Android aj iOS. Vývoj oboch aplikácií stál 150-tisíc eur.

Načítavam video...

11:24 SLOVENSKO - Z takmer 44-tisíc vykonaných antigénových testov malo pozitívny výsledok 118 osôb, čo je 0,27 percent. V Trnavskom kraji odhalili PCR testy najviac prípadov nákazy, pribudlo tam 22 infikovaných.

Košický kraj eviduje za štvrtok 19 pozitívne testovaných, Žilinský 17 a Prešovský 16. V Banskobystrickom kraji PCR testy potvrdili 7 nakazených, v Trenčianskom 6, v Bratislavskom 5 a Nitrianskom 4, informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva SR.

11:09 SLOVENSKO - Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa v tehotnosti odporúča po ukončenom 12. gestačnom týždni, uviedla členka výboru Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti Alexandra Krištúfková. Tá sa problematike pandémie a tehotnosti venuje od začiatku jej vzniku.

Odborníčka vysvetlila, že očkovanie, keďže ide o neživú vakcínu, sa považuje za bezpečné v tehotnosti a šestonedelí. Na otázku, aké riziká hrozia tehotným ženám, Krištúfková povedala, že očkovanie u tehotných je podobne účinné a rovnako bezpečné ako u populácie netehotných žien. "V prípade inaktivovaných, teda neživých vakcín, neexistujú dôkazy negatívneho vplyvu na plod," dodala.

10:40 SLOVENSKO - Prelom v testovaní na COVID-19 môže priniesť senzor vyvíjaný na UPJŠ Košice. Senzor v zariadení s približnou veľkosťou zápalkovej škatuľky v spojení s vyvíjanou aplikáciou by umožnil aj domáce samotestovanie. Takýto spôsob by pritom bol vhodný aj na zisťovanie iných druhov vírusových ochorení.

„Výhodami nami vyvíjaného senzora je najmä vysoká presnosť, pri elektrochemických testoch sa blížime takmer k 100-percentnej správnosti výsledku testovania. Ďalšou výhodou je rýchlosť, jedno testovanie spolu s vyhodnotením pomocou aplikácie trvá len niekoľko sekúnd,“ priblížila spoluriešiteľka projektu Ivana Šišoláková.

10:38 SLOVENSKO - Gastro sektor podporuje pri riadení pandemických opatrení návrat k Ústrednému krízovému štábu. Pandemická komisia prijíma podľa gastro prevádzkovateľov rozhodnutia nezaložené na faktoch, ale na pocitoch.

Súvisiaci článok Na pľúcnej ventilácii je najmenej ľudí od polovice októbra (grafy) Čítajte 

„Na gastrosektor dopadli protipandemické opatrenia najsilnejšie a ako prvé. Tie boli neprehľadné a chaotické. Výsledky takéhoto riadenia pandémie negatívne zasiahli celú krajinu. Za jeden z dôvodov považujeme aj inštitút pandemickej komisie, ktorá je zložená v podstate z verejnosti neznámych členov, nevolených zástupcov, nereprezentujúcich kľúčové sektory života a podnikania,“ uviedol Vladimír Machalík zo #StáleMámeChuť.

Ústredný krízový štáb by mal podľa platformy pozostávať zo širokého spektra odborníkov. Nielen medicínskych, ale aj zo sektorov najviac zasiahnutých počas prvej a druhej vlny pandémie a odborníkov na krízové riadenie.

10:34 SVET -Na Ukrajine pribudlo 3 306 prípadov koronavírusu na celkovo 2 196 673 odobraných vzoriek. Vyplýva to z piatkových údajov Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO).

Chorobe COVID-19, ktorú uvedený koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje, podľahlo za tento čas ďalších 156 ľudí, čím celkový počet obetí pandémie stúpol na 50 232.
Z ochorenia sa uzdravilo ďalších 13 298 ľudí; od začiatku pandémie ich je 2 020 216.

Agentúra UNIAN informovala, že prvú dávku vakcíny od začiatku celonárodnej očkovacej proti COVID-19 dostalo na Ukrajine 999 074 ľudí, úplne zaočkovaných je 116 934 osôb.

9:59 SLOVENSKO - Za posledných 24 hodín pribudlo na Slovensku 96 pozitívne testovaných osôb, laboratória vyhodnotili 4 182 vzoriek RT-PCR testov. "Je to 2,3 percenta zo 4182 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,27 percenta zo 43 954 antigénnych testov," uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR na svojom webe. Pribudlo aj 13 obetí, informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Trnavskom kraji (22), nasledujú Košický (19), Žilinský (17), Prešovský (16), Banskobystrický (7), Trenčiansky (6), Bratislavský (5) a Nitriansky (4). Je medzi nimi 56 mužov a 40 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 185.929 a žien 203.511.

Počet hospitalizovaných klesol o 36, v nemocniciach je momentálne 514 pacientov.
Vo štvrtok pokračovalo aj očkovanie, pribudlo 20 929 novozaočkovaných ľudí. Počet aplikovaných vakcín stúpol na 2 435 656.

Prvou dávkou je zaočkovaných 1 653 862 Slovákov, druhú dávku vakcíny má za sebou 781 814 z nich.

9:52 SLOVENSKO - Takmer polovica ľudí očakáva návrat k životu ako sme ho poznali pred koronakrízou do dvoch rokov, ukazuje prieskum „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý iniciuje Slovenská akadémia vied, MNFORCE a Seesame.

Súvisiaci článok Štvrtina Slovákov je presvedčená o trvalom poznačení koronakrízou Čítajte 

Až štvrtina si myslí, že život už nikdy nebude taký ako pred pandémiou.

Slováci sú po roku pandémie menej opatrní. Kým v máji 2020 by od letu na dovolenku lietadlom kamaráta úplne alebo skôr odrádzali takmer dve tretiny respondentov, v máji 2021 by to bolo už len 37,4 percent respondentov.

9:51 SVET - Afrika urgentne potrebuje 20 miliónov dávok vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, aby sa zaistilo, že sa u obyvateľov zaočkovaných prvou dávkou tejto očkovacej látky dodrží osem-, respektíve 12-týždňový interval na podanie druhej dávky.

Súvisiaci článok WHO žiada pre Afriku 20 miliónov dávok vakcíny od AstraZenecy Čítajte 

Uviedla to Svetová zdravotnícka organizácia , z ktorej vyhlásenia citovala v piatok agentúra AFP.

Do Afriky doposiaľ dorazilo len približne 28 miliónov dávok vakcín proti covidu od rôznych výrobcov, čo v prepočte na množstvo obyvateľov predstavuje menej ako dve dávky na 100 ľudí.

9:37 SLOVENSKO - Pandemický zákon podľa právnikov musí zahŕňať účinný súdny prieskum zákonnosti prijatých opatrení. Spornosť prijatých pandemických opatrení podľa signatárov výzvy Právnici spolu za právny štát svojím podaním na Ústavnom súde SR potvrdili aj Verejná ochrankyňa práv SR Mária Patakyová a Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

Opatrenia podľa nich musia byť nielen nevyhnutné a proporčné, ale aj ich trvanie musí byť limitované. Dokument takisto uvádza, že v súvislosti s pandémiou existuje riziko, že členské štáty môžu prehliadnuť význam postavenia súdov, napríklad vo vzťahu k účinným opravným prostriedkom proti mimoriadnym opatreniam a sťažnostiam.

9:08 SLOVENSKO - Počas najbližších štyroch dní je Prešovský samosprávny kraj vo svojich veľkokapacitných očkovacích centrách pripravený zaočkovať proti ochoreniu Covid-19 celkovo 13 900 ľudí.

Výjazdová očkovacia služba navyše zaočkuje v najbližších dňoch ďalších takmer 1 200 ľudí v 17 obciach kraja.

8:55 SLOVENSKO - Overovanie vedomostí deviatakov základných škôl z matematiky a vyučovacieho jazyka, známe aj pod starším názvom "monitor", tento rok neprebehne celoplošne, ale na reprezentatívnej vzorke. Jeho cieľom je overiť vedomosti žiakov po druhej vlne pandémie.

Súvisiaci článok Testovanie deviatakov nebude celoplošné Čítajte 

Prieskum bude realizovaný na reprezentatívnej vzorke žiakov 9. ročníka základných škôl a 4. ročníka gymnázií s osemročným vzdelávacím programom. Vzorku bude tvoriť približne 500 škôl, pričom sa zapojí približne 13-tisíc žiakov, informuje odbor komunikácie ministerstva školstva.

8:36 SLOVENSKO - Smrť moderátora Jula Viršíka nesúvisela s očkovaním, oznámilo vo štvrtok večer ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti. Reagovalo tak na dezinformácie, ktoré sa v súvislosti s Viršíkovým úmrtím objavili. Pitva podľa ministerstva potvrdila úmrtie na zlyhanie srdca.

8:30 SVET - Podujatia za účasti verejnosti je možné organizovať aj v čase pandémie. Vyplýva to zo série testov vykonaných v Holandsku. Výsledky testov preukázali, že sa koncerty, konferencie, športové zápasy a divadelné predstavenia môžu konať za dodržania stanovených podmienok, oznámila vo štvrtok v Haagu organizácia Fieldlab Evenementen.

Počas uplynulých niekoľkých mesiacov v Holandsku testovali riziko šírenia vírusu na rôznych hromadných podujatiach. Išlo o konferenciu, koncerty, futbalový zápas, divadelné predstavenia, hudobný festival i minulotýždňovú pesničkovú súťaž Eurovízia, ktorá sa konala v Rotterdame. Vedci na základe testov dospeli k záveru, že hromadné podujatia v dobre vetraných priestoroch je možné organizovať s relatívne nízkym rizikom nákazy.

8:09 SVET - Aj najnovší prírastok nakazených v Česku potvrdzuje klesajúci trend. Testy odhalili 505 novoinfikovaných, čo je vôbec najmenej počas pracovného dňa za posledné týždne.

8:00 SLOVENSKO - K Rakúsku, ktoré slovenské očkovacie certifikáty uznali už včera, sa pridali aj Maďarsko a Česko. Potvrdil to slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

"Som rád, že máme prvé výsledky: po mojom rokovaní s maďarským kolegom P. Szijjártóm budú naši južní susedia uznávať slovenské očkovacie certifikáty, to isté platí aj v prípade Česka a Rakúska," vyhlásil minister, nešpecifikoval však, odkedy ich tieto krajiny začnú uznávať. Viac si prečítate tu >>>>

7:54 SVET - V Indii testy včera potvrdili 186 364 nakazených, čo je najnižší denný nárast od 14. apríla, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na štatistiky indického ministerstva zdravotníctva.

Pribudlo aj ďalších 3 660 obetí.

7:43 SVET - V Nemecku včera pribudlo 7 380 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je menej ako pred týždňom, kedy ich bolo 8 769.

Za posledných sedem dní sa objavilo v priemere menej ako 40 nakazených na 100-tisíc obyvateľov - a táto hodnota naďalej klesá. Ešte koncom apríla sa pritom pohybovala okolo čísla 150.

Súvisiaci článok Slovensko začne očkovať Sputnikom. Bude možné si vybrať vakcínu? Čítajte 

7:16 SLOVENSKO - Možno už na budúci týždeň si bude môcť záujemca o očkovanie proti covidu-19 vybrať, ktorou vakcínou sa chce dať zaočkovať. Aspoň do istej miery.

Na Slovensku sa očkuje vakcínami Pfizer, Moderna a AstraZeneca, špecifické skupiny, napríklad odlúčené rómske komunity, očkujú jednodávkovou vakcínou Johnson and Johnson. Od budúceho mesiaca sa bude dať zaočkovať aj neregistrovanou ruskou vakcínou Sputnik V.

Na lepšiu orientáciu v tom, ako by mali výber vakcíny a očkovanie fungovať, pripravil denník SME súbor otázok a odpovedí.

7:00 SVET - Francúzsko od pondelka 31. mája opätovne zavádza prísne opatrenia pre cestujúcich zo Spojeného kráľovstva, ktorí nemajú vo Francúzsku trvalý pobyt, s cieľom obmedziť šírenie koronavírusu SARS-CoV-2 - najmä tzv. indického variantu.

Briti a ďalší cestujúci prichádzajúci z krajín mimo Únie budú musieť potvrdiť, že majú na vstup do Francúzska "vážny dôvod". Títo cestujúci budú musieť okrem toho po príchode absolvovať sedemdňovú domácu izoláciu.

6:32 SVET - Nemecko od 7. júna umožní očkovanie proti ochoreniu Covid-19 aj pre deti a mladých ľudí vo veku od 12 do 16 rokov. Oznámila to kancelárka Angela Merkelová po štvrtkovom rokovaní s premiérmi spolkových krajín. Upozornila však, že toto očkovanie nebude povinné a nebude mať vplyv na to, či deti budú môcť navštevovať školu alebo cestovať na dovolenku.

Európska agentúra pre lieky (EMA) by mala dnes schváliť použitie vakcíny od nemecko-amerického konzorcia BioNTech/Pfizer pre ľudí vo veku od 12 do 15 rokov. Kanada a USA už s očkovaním detí nad 12 rokov začali.

6:00 SVET - V Argentíne sa aj napriek prísnemu uzavretiu krajiny, ktoré v krajine platí už takmer týždeň, naďalej zvyšujú prírastky nakazených. Za posledný deň pribudlo viac ako 41-tisíc nových prípadov infekcie, čo je vôbec najvyššia bilancia od začiatku pandémie, informuje ministerstvo zdravotnícta.

Agentúra ČTK pripomína, že juhoamerickú krajinu silno zasiahla už jesenná vlna pandémie. Teraz je však situácia ešte horšia. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je obsadených už viac ako 75 percent všetkých lôžok a podľa odborníkov hrozí zdravotníckym zariadeniam kolaps. Aj preto vláda od 22. mája nariadila prísne uzatvorenie krajiny, keď ľudia môžu opúšťať domovy iba v nevyhnutných prípadoch a od 18:00 platí úplný zákaz vychádzania. Zatvorené sú väčšina obchodov, reštaurácie aj školy.

23:30 SLOVENSKO - Očkovaní proti koronavírusu si už nemusia pred cestou do Rakúska potvrdzovať u lekára rakúske tlačivo o vakcinácii.

Súvisiaci článok Rakúsko uznalo slovenský očkovací certifikát. Urobiť by tak malo aj Česko a Maďarsko Čítajte 

Rakúsko vo štvrtok ako prvá krajina uznala slovenský očkovací certifikát, ktorý Slovensko začalo vydávať v sobotu.

Očkovaní tak môžu do Rakúska vycestovať bez nutnosti otestovania koronatestom či absolvovania karantény.

A certifikát je pripravené v piatok uznať podľa informácií SME z prostredia ministerstva zahraničných vecí aj Maďarsko a v horizonte hodín až dní tak urobí aj Česko.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 5. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 6. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Po rokoch cichosci richtuju v Raslavicoch slavnosci
 2. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom.
 3. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 4. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 5. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 6. Trenčín potrebuje nový impulz!
 7. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 8. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 20 359
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 15 574
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 13 480
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 740
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 3 848
 6. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 2 626
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 2 317
 8. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 2 141
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jesenná vlna by už nemala zaplniť nemocnice.

Hlavný hygienik nepredpokladá zavedenie celoplošných opatrení.


11. aug
K1 Attack lákala na svoje autá aj na autosalónoch.

K-1 Attack bol fenoménom. Ale len krátko.


2 h
Nataša Holinová

Ficovci opomenuli jednu zásadnú vec, lebo sa im nehodí do krámu.


9 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


1 h
SkryťZatvoriť reklamu