SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Koronavírus na Slovensku: Ak nezastavíme túto vlnu, prekročíme maximá z druhej, varuje Lengvarský (minúta po minúte)

Vláda schválila zmenu opatrení.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sledujeme online minútu po minúte:

19:08 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj vo štvrtok.

SkryťVypnúť reklamu

19:05 SVET - Počet úmrtí na covid v Európe za uplynulý týždeň stúpol o desať percent, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo svojej pravidelnej správe. Európa je jediný región na svete, kde sa počet nových prípadov, ako aj úmrtí zvyšuje, píše agentúra AP.

V najnovšej správe WHO sa uvádza, že celosvetovo pribudlo približne 3,1 milióna nových prípadov nákazy koronavírusom, čo predstavuje jednopercentný nárast oproti minulému týždňu. Takmer dve tretiny nových prípadov boli zaznamenané v Európe, kde je nárast oproti predošlému týždňu až sedem percent.

"Európa je opäť v epicentre pandémie," uviedol ešte minulý týždeň regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge. Varoval, že ak štáty neurobia proti šíreniu koronavírusu viac, možno v Európe očakávať do februára budúceho roka ďalších 500 000 úmrtí.

SkryťVypnúť reklamu

18:47 SVET - Eurokomisia schválila zmluvu s farmafirmou Valneva na nakúp jej potenciálnej vakcíny proti covidu. Zmluva poskytuje všetkým členským štátom Európskej únie možnosť v roku 2022 nakúpiť takmer 27 miliónov dávok očkovacej látky.

18:45 SLOVENSKO - Predbežné výsledky štúdie z Bratislavy hovoria, že hladina protilátok u nezaočkovaných osôb je na dostatočnej úrovni len u 25 percent ľudí, ktorí sa nechali otestovať. To znamená, že 75 percent nezaočkovaných ľudí nemá dostatočné hladiny protilátky , ktoré by im pomohli ochrániť sa pred covidom, povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Vzhľadom na vysokú zaočkovanosť v Bratislave minister predpokladá, že výsledky z iných regiónov s nižšou zaočkovanosťou budú ešte horšie.

18:42 SLOVENSKO - Parlament sa má v zrýchlenom režime zaoberať zákonom v súvislosti s treťou vlnou pandémie ochorenia Covid-19. Zákon v stredu schválila vláda a požiadala, aby o ňom poslanci rokovali v skrátenom legislatívnom konaní.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci sa majú vládnym návrhom zákona zaoberať vo štvrtok 11. novembra od 9:00, povedal po rokovaní poslaneckého grémia šéf parlamentu Boris Kollár.

18:38 SLOVENSKO - Vyhlásenie lokálneho núdzového stavu nie je vylúčené, povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

S návrhom legislatívnych zmien, ktoré majú smerovať k prísnejšiemu dohľadu nad dodržiavaním protipandemických opatrení, je však spokojný. Tie neboli schválené úplne v takej forme, ako ich konzílium odborníkov navrhlo. Minister pripustil, že znenie opatrení sa ešte môže meniť aj vzhľadom na nadchádzajúce rokovanie Národnej rady.

18:31 SLOVENSKO - Testovanie zamestnancov pre vstup na pracovisko štát nenechá len na zamestnávateľoch, ubezpečil premiér Heger. Avizoval, že bližšie informácie predstavia v priebehu pár dní. Heger tiež povedal, že vláda robí kroky, aby mohla ekonomika fungovať.

SkryťVypnúť reklamu

"Nechceme, aby bola poškodzovaná ekonomika z hľadiska COVID-u," reagoval. Preto bude podľa jeho slov vláda triezvo pristupovať aj k opatreniam, ktoré budú môcť ekonomiku ďalej ťahať a budú ju otvárať pre očkovaných.

18:24 SLOVENSKO - Premiér Eduard Heger vyzval nezaočkovaných ľudí, aby sa poradili so svojim lekárom a ak môžu, dali sa zaočkovať proti covidu. Vyzval tiež ľudí, aby sa správali zodpovedne.

Na zhoršovaní pandemických čísel sa podľa premiéra výrazne podpisuje nízka zaočkovanosť i nedostatočná zodpovednosť.

17:50 SLOVENSKO - Po prijatí navrhovanej legislatívy, bude prijatý aj nový covid automat, kde sa bude riešiť zvýhodnenie pre očkovaných v čiernych okresoch. Podľa ministra Lengvarského je to otázka budúceho týždňa.

SkryťVypnúť reklamu

17:40 SLOVENSKO - Hladina protilátok proti koronavírusu u nezaočkovaných ľudí je nízka. Dostatočné protilátky proti koronavírusu nemá 75 percent preskúmaných vzoriek v Bratislave, uviedol ďalej minister Lengvarský.

17:30 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pripomenul, že za posledný týždeň prijali nemocnice v súvislosti s covidom približne 2 000 pacientov, z nich zhruba 1 600 nezaočkovaných.

"Dnes máme v nemocniciach 2 400 pacientov, vyše dvesto na pľúcnej ventilácii. Očakávam, že do týždňa prekročíme hranicu 3 000 pacientov. Ak nezastavíme túto vlnu, prekročíme maximá z druhej vlny. Ak sa situácia v nemocniciach nezvládne, pôjde o stav porovnateľný s humanitárnou katastrofou," povedal Lengvarský.

17:25 SLOVENSKO - Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková tiež vyzvala občanov na prijatie vakcíny a dodržiavania opatrení. Inak nemajú zmysel. Čo sa týka priestupkov, nemáme dostatočne chránených zdravotníkov ,a to nielen v súvislosti s pandémiou.Preto by mala byť bloková pokuta až do 700 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Nová legislatíva sa teoreticky dá prijať aj v priebehu týždňa. Kolíková chce zároveň dosiahnuť, aby sa opatrenia dali vyhlásiť aj bez nutnosti vyhlasovania núdzového stavu.

Načítavam video...

17:15 SLOVENSKO - Premiér Eduard Heger po rokovaní vlády v súvislosti s pripravovanými zmenami legislatívy uviedol, že Covid automat sa nedodržiava a preto sa pandémia zhoršuje. Zvlášť zasiahla nezaočkovaných proti ochoreniu Covid-19, preto občanov vyzval, aby sa dali zaočkovať. Kritizoval tých, ktorí ohrozovali občanov a policajtov v supermarketoch. Prízvukoval, že vakcína je aj významným nástrojom na udržanie ekonomiky.

Vláda tak pristúpi k ráznejším opatreniam, ktoré majú zvýšiť bezpečnosť a udržanie hospodárstva v chode.

17:00 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva pripomenulo, že každý okres, ktorý dosiahne viac ako 75-percentnú zaočkovanosť ľudí nad 50 rokov, má podľa Covid automatu o dva stupne nižšiu farbu. Pri 65-percentnej zaočkovanosti ľudí nad 50 rokov si okres polepší o jeden stupeň.

SkryťVypnúť reklamu

Rezort zdravotníctva vyzval na očkovanie a zverejnil zoznam miest, kde prebieha očkovanie bez potreby registrácie.

16:40 SLOVENSKO - Regionálne úrady verejného zdravotníctva odobrali v spolupráci s prevádzkovateľmi čističiek odpadových vôd do 1. novembra 2021 v rámci monitoringu odpadových vôd na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 celkovo 272 vzoriek, ktoré boli vyšetrené kvalitatívnou a kvantitatívnou metódou.

Pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami bolo 251 (92,28 percenta) vzoriek.

16:35 SLOVENSKO Prezidentka Zuzana Čaputová očakáva od vlády, že príjme odvážne opatrenia, ktoré ľudí ochránia od pandémie. Poďakovala sa pracovníkom v zdravotníctve.

16:20 SLOVENSKO - Sprísnenie platných opatrení a prechod z bordovej do čiernej farby podľa covid automatu. Taká mala byť pôvodne situácia v okrese Prievidza od pondelka 15. novembra.

SkryťVypnúť reklamu

Uviedla to regionálna hygienička Zuzana Tornócziová v utorkovej relácii rádia Expres Braňo Závodský Naživo.

Súvisiaci článok Okres Prievidza mal byť od pondelka čierny, zostáva však v bordovej farbe Čítajte 

V regióne aktuálne pomerne veľkú časť medzi novými potvrdenými prípadmi koronavírusu tvoria deti a mladiství do 18 rokov. Po prepočítaní váženej incidencie tak vyšiel okres Prievidza na hrane medzi bordovou a čiernou farbou.

16:05 SLOVENSKO - Počet pacientov s ochorením COVID-19 je v tomto období v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici vyšší ako pred rokom.

Ak vlani v týchto dňoch mali hospitalizovaných 35 ľudí a štyria boli na umelej pľúcnej ventilácii, aktuálne sa ich počet pohybuje okolo 60 a šiesti potrebujú podporu dýchania.

Informovala o tom banskobystrická nemocnica na sociálnej sieti s tým, že 85 percent doteraz hospitalizovaných ľudí nebolo zaočkovaných a u týchto pacientov i mladších ročníkov je priebeh ochorenia ťažší a rozvoj ochorenia rýchlejší.

SkryťVypnúť reklamu

15:52 SLOVENSKO - Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) po rokovaní vlády vysvetlil, že režim OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní COVID-19) bude pre zamestnancov zavádzať Úrad verejného zdravotníctva.

Súvisiaci článok Vláda schválila zmenu opatrení. Čo by sa malo zmeniť? Čítajte 

Ak sa však v niektorom okrese zavedie, že sa budú musieť zamestnanci pri vstupe na pracovisko preukazovať potvrdením o očkovaní, teste či prekonaní, test musí mať zamestnanec zabezpečený bezplatne.

Krajniak dodal, že vláda sa vyhlásením lokálneho núdzového stavu nezaoberala.

15:42 SLOVENSKO - Prešovský samosprávny kraj vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu v regióne zefektívňuje vakcináciu proti ochoreniu COVID-19.

Najbližší víkend umožní verejné očkovanie v piatich rôznych termínoch na piatich miestach v kraji.

Kraj otvorí okrem Prešova opätovne i centrum v Poprade. Je v nich pripravený preočkovať druhou i treťou dávkou vakcíny od Pfizer/BioNTech všetkých záujemcov zo štátnej čakárne, ale aj na počkanie. Zároveň v nich umožní tiež očkovanie prvou dávkou vakcíny.

SkryťVypnúť reklamu

15:35 SLOVENSKO - Tento týždeň sa počty pacientov s ochorením COVID-19 v v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura Košice pohybujú nad 200.

Na viac ako desiatich medicínskych pracoviskách má momentálne vyčlenených 261 lôžok pre takýchto pacientov, obsadené sú na 77 percent.

Desiati pacienti sú v kritickom stave, napojení na umelú pľúcnu ventiláciu a viac ako 20 pacientov vo vážnom stave potrebuje vysokoprietokový kyslík. Takmer 80 percent súčasných pacientov s COVID-19 nie je očkovaných.

„Covidoví pacienti, ktorí sú očkovaní dvoma dávkami, zväčša zvládajú ochorenie ľahšie a aj liečba je menej náročná, spravidla za pár dní ich lekári môžu prepustiť do domácej liečby,“ povedala hovorkyňa nemocnice Monika Krišková.

15:30 SLOVENSKO - Vláda upravila systém vyplácania prvej pomoci v rámci udržania zamestnanosti s cieľom zabrániť jej zneužívaniu. O pomoc môžu žiadať podnikatelia, ak im pre protipandemické opatrenia vznikla ujma pred 1. októbrom. Po rokovaní vlády o tom informoval Milan Krajniak, minister práce a sociálnych vecí a rodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Krajniak ani ostatní ministri za hnutie Sme rodina nepodporili zmenu opatrení, lebo nesúhlasili so zrušením pandemickej PN. O opatreniach má ešte rokovať parlament. Krajniak nevedel povedať či ich hnutie podporí.

Načítavam video...

15:20 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva vyzval ľudí, aby nepodceňovali príznaky chrípky alebo nachladnutia. Môže ísť aj o mierny priebeh ochorenia Covid-19. Preto je dôležité, aby svojim zdržanlivým správaním bránili šíreniu infekcie.

V statuse na sociálnej sieti úrad uviedol príklady miernych príznakov, ktoré môžu Covid-19 sprevádzať.

15:15 SLOVENSKO - Polícia na sociálnej sieti zverejnila záznam z covidového oddelenia v nemocnici na Antolskej ulici v bratislavskej Petržalke. So svojimi skúsenosťami s pacientmi sa podelil primár Jakub Hložník.

SkryťVypnúť reklamu

15:00 SLOVENSKO - Zamestnanec by sa mal pri vstupe do práce preukázať očkovaním na ochorenie COVID-19, potvrdením o prekonaní choroby alebo negatívnym výsledkom testu. Vyžadovať sa to bude môcť aj v prevádzkach.

Osobu, ktorá odmietne preukázať svoju totožnosť, by nemali vpustiť do prevádzok či na hromadné podujatie.

Vyplýva to z návrhu zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s treťou vlnou pandémie ochorenia COVID-19. Návrh schválila vláda, ktorá zároveň navrhla jeho prijatie v skrátenom legislatívnom konaní.

14:40 SLOVENSKO - Nemocnica s poliklinikou sv. Jakuba v Bardejove zvýšila počet lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19 zo 44 na 57.

Aktuálne sú v nej hospitalizovaní 40 pacienti s ochorením COVID-19, štyria sú napojení na umelej pľúcnej ventilácii, štyria na vysokofrekvenčnej liečbe kyslíkom a všetci ostatní na liečbe kyslíkom.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Bardejovská nemocnica zvýšila počet lôžok pre nakazených covidom. Sú medzi nimi i deti Čítajte 

14:35 SLOVENSKO - Diabetológovia vyzývajú pacientov, aby s nimi naďalej pravidelne komunikovali a dodržiavali zásady predpísanej liečby, a to zvlášť v tomto náročnom pandemickom období.

„Protiepidemiologické opatrenia majú vplyv na pokles návštev pacienta u lekára. Môžu viesť k zhoršeniu kvality stravovania, napr. vplyvom finančných následkov krízy, k negatívnemu psychickému nastaveniu a v neposlednom rade k nedostatku pohybu na čerstvom vzduchu či k stresu,“ upozorňuje MUDr. Miroslav Paľko ústavný dietológ Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice.

V súvislosti s infekciou COVID-19 sa diskutuje aj o možnom vplyve koronavírusu na vznik cukrovky.

„Každopádne „cukrovkári“ patria k pacientom s najťažším priebehom covidového ochorenia, niektorí moji pacienti, žiaľ, aj zomreli. Už samotná zvýšená hladina krvného cukru výrazne znižuje imunitu,“ uviedol odborník.

SkryťVypnúť reklamu

14:30 SVET - V Rakúsku sa dnes napoludnie uskutočnil protest zdravotníckych pracovníkov, ktorí sa sťažujú na chýbajúci personál v nemocniciach v čase koronavírusovej krízy a na veľkú záťaž.

Iniciatíva "Ofenzívne zdravie", ktorá vyzvala viac ako 400 000 zamestnancov zdravotníckych, ošetrovateľských a sociálnych povolaní na protestnú akciu s názvom "Päť minút po dvanástej", kritizuje "nečinnosť" vlády a ťažké pracovné podmienky. Informovala o tom agentúra APA.

14:20 SVET - Viedenský nevestinec Fun Palast ponúka zákazníkom možnosť nechať sa u nich zaočkovať. Za odmenu dostanú poukážku na polhodinu v ich saunovom klube so slečnou podľa vlastného výberu.

14:10 SLOVENSKO - Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi sa počet pozitívnych prípadov zvýšil dvojnásobne v porovnaní z predchádzajúcim týždňom.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Na Spiši je za týždeň pozitívnych dvojnásobok, vírus sa šíri komunitne Čítajte 

"Šírenie je komunitné, na školách, následne v rodinách a odtiaľ sa to šíri na pracoviskách. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť je vo vekovej kategórii desať- až 14-ročných detí," uvádza úrad.

Spišskonovoveská radnica na svojej webovej stránke informovala, že na území okresu za posledných sedem dní zaznamenali približne 630 pozitívnych prípadov.

Podporu umelej pľúcnej ventilácie v súčasnosti v miestnej nemocnici potrebuje päť pacientov a ďalšie voľné miesta už momentálne nemajú. Na špecializovanom covidovom oddelení je viac ako 40 hospitalizovaných, k dispozícii je celkom 62 lôžok.

14:08 SLOVENSKO - Lučenecká samospráva hľadá dobrovoľníkov ochotných zapojiť sa do štúdie Ministerstva zdravotníctva, zameranej na výskum prítomnosti protilátok koronavírusu u nezaočkovaných osôb. Mesto o tom informovalo na svojom oficiálnom webe.

„Každý účastník poskytne pár kvapiek krvi z prsta a absolvuje krátky dotazník. Odber krvi z prsta realizuje zdravotnícky pracovník alebo študent štvrtého až šiesteho ročníka všeobecného alebo zubného lekárstva. Je to zákrok s minimálnou invazivitou a nepredstavuje pre účastníka žiadne významné riziko,“ uviedla samospráva.

13:55 SVET - Stála komisia pre očkovanie v Nemecku odporučila v rámci očkovania proti covidu podávať osobám mladším ako 30 rokov iba vakcínu od spoločností Pfizer a BioNTech.

Zároveň neodporúča podávanie vakcíny od firmy Moderna pre túto vekovú kategóriu pre vyššie riziko zápalov srdca.

Platí to aj v prípade posilňovacích dávok u mladých ľudí, ktorí už predtým dostali vakcínu od Moderny.

Zápaly srdcového svalu (myokarditída) či osrdcovníka (perikarditída) sa vyskytujú u ľudí do 30 rokov častejšie po podaní vakcíny od Moderny než po očkovaní látkou od Pfizeru. U osôb nad 30 rokov očkovacia látka od Moderny nepredstavuje zvýšené riziko v porovnaní s tou od Pfizeru, tvrdí komisia.

13:50 SLOVENSKO - Aktuálne sa v školách prezenčne vzdeláva 89 percent žiakov, dištančným spôsobom 11 percent školákov.

Počas rokovaní vlády to uviedla štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Svetlana Síthová. Dáta poskytlo 90 percent škôl.

13:22 SLOVENSKO - Počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19 rastie aj v Národnom ústave tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch.

Súvisiaci článok V ústave vo Vyšných Hágoch ležia s covidom. Lekárom nadávajú, že chcú len zarobiť Čítajte 

Kým v úvode októbra tam mali dvoch takýchto pacientov, v súčasnosti majú obsadených dvadsať lôžok z 32 reprofilizovaných.

Ako uviedol generálny riaditeľ ústavu Jozef Poráč, dnes je na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny šesť pacientov, ďalší dvaja sú na high flow ventilácii a 12 pacientov sa nachádza na lôžkach s kyslíkom. Voľných je podľa riaditeľa ešte dvanásť kyslíkových lôžok.

13:10 SVET - Európska lieková agentúra začala proces rozhodovania o tom, či povolí používanie vakcíny proti COVID-19 od firmy Moderna pre deti vo veku päť až 11 rokov.

Agentúra očakáva, že odporúčania v súvislosti s vakcínou od Moderny zverejní zhruba o dva mesiace, ak nebudú potrebné ďalšie dáta alebo analýzy.

Vakcíny proti COVID-19 od Moderny a Pfizer-BioNTech už v Európe povolili na používanie u detí vo veku 12 až 17 rokov a mnohé krajiny tak už očkujú aj tínedžerov.

Moderna minulý mesiac informovala, že znížená dávka jej vakcíny je bezpečná a zdá sa byť účinná u detí vo veku 6 až 11 rokov.

13:05 SLOVENSKO - Vláda potvrdila, že na covidovej mape budú od pondelka 15. novembra len tri farby, a to s výraznou prevahou čiernej.

Súvisiaci článok Pozrite si zoznam okresov, ktoré budú od pondelka v čiernej farbe (covid automat) Čítajte 

V aktuálnej epidemiologickej situácii bude v treťom stupni ohrozenia, teda čiernej farbe, 52 okresov, v bordovej fáze, ktorá zodpovedá druhému stupňu ohrozenia, bude 19 okresov a osem okresov bude v prvom stupni ohrozenia - červené okresy.

12:57 SVET - Európska komisia dnes schválila zmluvu na nákup vakcín proti ochoreniu Covid-19 s farmaceutickou spoločnosťou Valneva.

Celkovo ôsmy kontrakt umožní členským štátom Európskej únie v budúcom roku nakúpiť takmer 27 miliónov dávok, o rok neskôr ďalších až 33 miliónov.

Zmluva tiež zahŕňa možnosť prispôsobiť vakcínu novým variantom vírusu, uviedla komisia v tlačovej správe.

"Vakcína Valneva doplní naše široké portfólium. Akonáhle Európska agentúra pre lieky overí, že je bezpečná a účinná," vyhlásila dnes eurokomisárka pre zdravotníctvo Stella Kyriakidesová.

12:50 SVET - Vývojári ruskej vakcíny proti covidu Sputnik V v stredu vyzvali ruské úrady, aby zaviedli povinné očkovanie proti koronavírusu.

"Očkovanie by malo byť povinné," uviedol v rozhovore pre oficiálny denník ruskej vlády Rossijskaja gazeta mikrobiológ Alexandr Gincburg, riaditeľ moskovského Gamalejovho výskumného centra, v ktorom vyvinuli vakcínu Sputnik V.

Šírenie nákazy v Rusku sa podľa nich podarí dostať pod kontrolu len v prípade, keby sa podarilo zaočkovať 70-75 percent obyvateľstva, píše agentúra AFP.

Záujem o očkovanie je nízky, plne zaočkovaných je zatiaľ len približne 34 percent obyvateľstva, a to aj napriek snahám Kremľa o zrýchlenie tempa vakcinácie. Vakcíny sú pritom pre Rusov dostupné od vlaňajšieho decembra.

12:48 SLOVENSKO - Šéf Zväzu cestovného ruchu Marek Harbuľák v rozhovore pre SME uviedol, že sektor dokáže prežiť len vďaka vakcíne. Ak neotvoríme aspoň pre zaočkovaných, skrachujeme, uviedol Harbuľák.

Súvisiaci článok Šéf Zväzu cestovného ruchu: Prežiť môžeme len vďaka vakcíne Čítajte 

12:40 SLOVENSKO - Vicepremiérka Veronika Remišová pred rokovaním vlády uviedla, že väčšinu opatrení konzília odborníkov by vláda mala pretaviť do praxe.

Okrem iného by sa malo umožniť zamestnávateľom kontrolovať zamestnancov v najviac zasiahnutých okresoch. Návrh na zavedenie lokálneho lockdownu Remišová nevidela.

Načítavam video...

12:30 SLOVENSKO - Minister obrany Jaroslav Naď by podporil núdzový stav. Ako vysvetlil, volá po ňom minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

„Samozrejme, že by som tam dal výnimku pri jednotlivých prevádzkach pre zaočkovaných ľudí. Zaočkovaní by mali mať slobodní vstup do reštaurácii,“ uviedol Naď.

Šéf rezortu obrany dodal, že núdzový stav by aj jemu uľahčil nasadenie vojakov na pomoc v boji proti pandémii koronavírusu.

12:20 SLOVENSKO - Vláda bude dnes rokovať aj o vyhlásení lokálneho núdzového stavu, uviedol predseda vlády Eduard Heger (OĽANO), ktorý odmietol úvahy, že kabinet zjemňuje pandemické odporúčania odborníkov.

Tvrdí, že pracujú s výsledkami konzília, sú pre neho dôležité a chce sa nimi riadiť. Podrobnosti uvedie po rokovaní vlády.

12:16 SVET - Počet úmrtí na COVID-19 v Európe za uplynulý týždeň stúpol o 10 percent, čo z nej robí jediný región na svete, kde neustále rastú počty potvrdených prípadov nákazy aj úmrtí.

Informovala o tom Svetová zdravotnícka organizácia s tým, že je to už šiesty týždeň, čo sa zvyšuje šírenie vírusu na kontinente.

Vo svojej pravidelnej týždňovej správe organizácia uviedla, že za týždeň na svete pribudlo asi 3,1 milióna potvrdených prípadov, čo predstavuje oproti predchádzajúcemu týždňu nárast asi o jedno percento.

Týždenný počet úmrtí na COVID-19 celosvetovo klesol o zhruba 4 percentá a znížil sa vo všetkých regiónoch sveta okrem Európy.

12:08 SLOVENSKO - Minister financií Igor Matovič odhaduje, že reálny denný počet nakazených koronavírusom je približne 30-tisíc ľudí.

11:57 SVET - Poľsko za uplynulých 24 hodín zaznamenalo 18 550 nových prípadov nákazy koronavírusom, pričom s covidom zomrelo 269 pacientov.

Obe tieto čísla sú najvyššie v tejto vlne. Vykonaných bolo viac než 84 000 testov, informovala v stredu verejnoprávna televízia TVP.

V utorok úrady oznámili 13 644 nových prípadov nákazy a 220 úmrtí. Doteraz najviac prípadov za jeden deň zaznamenali 1. apríla – 35 251. Najviac úmrtí bolo zase 8. apríla – 954.

V nemocniciach je s covidom 11.588 ľudí, z toho 951 je na pľúcnej ventilácii.

11:55 SVET - Rakúsko sprísňuje opatrenia v krajine a tiež podmienky vstupu. Na výnimku z povinnej karantény po vstupe na rakúske územie už nestačí negatívny výsledok testu na ochorenie COVID-19.

Cestujúci sa musia po novom preukázať potvrdením o zaočkovaní alebo prekonaní ochorenia.

Zmeny platia od 8. novembra a Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Dočasne sa do 6. decembra bude uznávať aj potvrdenie o prvej dávke očkovania spolu s PCR testom.

"Využívanie vlekov a lanoviek bude prístupné len zaočkovaným a uzdraveným. V prípade, že si permanentku zakúpil nezaočkovaný občan, nie je možné si vyžiadať peniaze späť," priblížilo ministerstvo.

11:50 SLOVENSKO - Z dôvodu nedostatku lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou realizovala Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove v uplynulých dňoch prevoz dvoch pacientov s ochorením Covid-19 do iných zdravotníckych zariadení.

Súvisiaci článok Prešovská nemocnica má lôžka s pľúcnou ventiláciou plné. Pacientov musí voziť inam Čítajte 

„Na 160 lôžkach infekčného oddelenia je k dnešnému dňu (k strede) hospitalizovaných 134 pacientov, z toho 70 percent sú neočkovaní. Umelú pľúcnu ventiláciu si vyžaduje 13 pacientov, z nich sú všetci neočkovaní. Spolu je to 147 pacientov. V prípade naplnenia kapacity sa pacienti prevezú do inej nemocnice," povedal riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník.

11:46 SLOVENSKO - Od pondelka 15. novembra bude v čiernej farbe covid automatu už 52 okresov. Bordových okresov bude 19, červených osem. V oranžovej farbe už nebude ani jeden okres.

Súvisiaci článok Covid automat: V čiernej farbe budú už dve tretiny Slovenska, oranžová z mapy vypadne Čítajte 

11:43 SVET - V Rakúsku pribudlo za uplynulých 24 hodín 11 398 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najviac od začiatku pandémie.

Výrazne tak bo prekonaný predchádzajúci rekord z minulej soboty, keď v krajine zaznamenali 9 943 infikovaných. V Rakúsku hlásili i 23 ďalších úmrtí na ochorenie COVID-19, informovala v stredu agentúra APA.

V nemocniciach je s covidom hospitalizovaných 2 237 pacientov (nárast o 85), na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 413 osôb - za 24 hodín sa ich počet zvýšil o desať.

11:33 SLOVENSKO - Národné centrum zdravotníckych informácií eviduje 213 839 registrácií na očkovanie treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Tretia dávka vakcíny bola podaná doteraz viac ako 120 000 ľuďom, informovala hovorkyňa centra Alžbeta Sivá.

Najväčší podiel zaočkovaných treťou dávkou tvoria ľudia vo veku 70 až 79 rokov, ktorých je viac ako 49 600. Druhou najpočetnejšou skupinou sú ľudia vo veku 60 až 69 rokov.

"V súčasnosti Národné centrum zdravotníckych informácií stále posiela pozývacie SMS správy na očkovanie treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19," uviedla Sivá.

11:30 SLOVENSKO - Ministerstvo financií vychádza v ústrety tým, ktorí si z rôznych dôvodov nestíhajú uplatniť svoj sprostredkovateľský bonus.

Ako sprostredkovateľ sa budete môcť na stránke bytzdravyjevyhra.sk zaregistrovať až do 18. novembra. Registrácia pre uplatnenie sprostredkovateľského bonusu skončí 18.11.2021 o 08:00 hodine.

11:10 SLOVENSKO - Nemocnica v Zlatých Moravciach je v tretej fáze reprofilizácie. Pre pacientov pozitívnych alebo podozrivých na ochorenie COVID-19 má pripravených 30 lôžok.

Ako informoval krízový štáb mesta, na covidovom lôžku je momentálne hospitalizovaný jeden pacient, zo zamestnancov nemocnice nie je pozitívny na ochorenie COVID-19 nikto.

"Pravidelne sa monitoruje aj situácia v zariadeniach sociálnych služieb. Momentálne je jedna zamestnankyňa v karanténe. Pri posledných testovaniach zamestnancov boli všetci negatívni. Stále platí zákaz návštev v zariadení opatrovateľskej služby," uvádza sa v správe krízového štábu.

11:05 SVET - Zdravotníci pracujúci v nemocniciach v Českej republike, ktorí nie sú zaočkovaní proti koronavírusu, sa budú musieť od budúceho pondelka testovať najmenej raz týždenne, oznámil český minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

"Od 15. novembra bude povinne testovaný každý zamestnanec lôžkovej starostlivosti, ktorý nie je očkovaný," vyhlásil Vojtěch.

Od polovice novembra bude navyše zakrývanie dýchacích ciest respirátorom povinné i pri výučbe na vysokých školách. "Platiť to bude tam, kde bude aspoň 50 študentov na jednom mieste," oznámil minister.

11:00 SLOVENSKO -Epidemiologická situácia sa v okrese Poprad naďalej zhoršuje. Oproti minulému týždňu tam zaznamenali 1,3-násobný nárast pozitívnych, uviedla regionálna epidemiologička Mária Michalovičová s tým, že v regióne je denne v priemere 400 pozitívne testovaných ľudí.

"Okres Poprad je v regionálnom COVID automate v treťom stupni ohrozenia, epidemiologická situácia vo výskyte ochorenia COVID-19 sa zhoršuje postupným nárastom pozitívnych od 41. týždňa," priblížila Michalovičová.

Dodala, že nákaza sa šíri v školských kolektívoch a následne sú zaznamenávané prípady u kontaktov týchto detí v rodinách.

10:40 SVET - V uplynulých 24 hodinách pribudlo v Maďarsku 8 434 nakazených novým druhom koronavírusu, kým v utorok ich bolo 4 588. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo v tomto čase 98 pacientov, informuje vládny web koronavirus.gov.hu.

Aktuálne je koronavírusom infikovaných 78 025 osôb. V nemocničnom ošetrení je 4 830 chorých, z nich 463 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

V koronavírusovej pandémii evidujú v Maďarsku doteraz 923 020 potvrdených prípadov nákazy a 31 619 úmrtí s covidom.

10:30 SVET - Rusko za uplynulých 24 hodín zaznamenalo 1 239 úmrtí pacientov s covidom-19, čo je najvyšší počet od začiatku pandémie. Pribudlo tiež 38 058 novo potvrdených prípadov nákazy koronavírusom.

Oznámili to tlačové agentúry s odvolaním sa na vládny krízový štáb.

V najhoršie postihnutom z ruských regiónov, hlavnom meste Moskve, pribudlo 3 927 nakazených a 98 úmrtí.

Ruské národné informačné centrum pre koronavírus potvrdilo 8 911 713 prípadov koronavírusu a 250 454 úmrtí spojených s covidom.

Ruský štatistický úrad Rosstat registruje už viac ako 460-tisíc obetí. Vláda rozdielne čísla krízového štábu a Rosstatu vysvetľuje tým, že štatistici do svojich čísel zahŕňajú aj zosnulých, u ktorých sa na nákazu vírusom SARS-CoV-2 prišlo až po smrti.

Viac ako 62 miliónov z približne 146 miliónov obyvateľov Ruska dostalo aspoň jednu dávku vakcíny.

10:05 SLOVENSKO - V priebehu včerajšieho dňa sa nechalo prvou dávkou vakcíny proti covidu zaočkovať 2 332 osôb., ich počet tak stúpol na 2 527 041. Druhú dávku vakcíny už dostalo 2 318 236 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 134 ľudí, oznámilo Ministerstvo zdravotníctva.

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 7 055 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov.

Laboratóriá vyhodnotili 24 791 vzoriek (pozitivita 28,45 percenta). Z nových pozitívnych osôb nebolo zaočkovaných takmer 68 percent.

Z 27 179 vzoriek odobratých prostredníctvom antigénového testovania vykázalo pozitivitu 1 667 (6,13 percenta). Nezaočkovaných pozitívnych bolo 71 percent.

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

Počet obetí v súvislosti s ohorením Covid-19 sa zvýšil o 53 na celkových 13 367, oznámilo Národné centrum zdravotníckych informácií.

V nemocniciach sa nachádza 2 478 pacientov, o 73 viac ako v predchádzajúcom dni. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných 80,26 percenta.

Na JIS je 210 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 228 osôb, uviedlo Ministerstvo zdravotníctva.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (1 438), nasledujú Prešovský kraj (1 037), Košický (973), Bratislavský (938), Banskobystrický (922), Trenčiansky (750), Trnavský (585) a Nitriansky (412).

Je medzi nimi 3 346 mužov a 3 709 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 253 947 a žien 279 716.

Od začiatku pandémie vyhodnotili 4 130 767 PCR testov, z toho 533 663 s pozitívnym výsledkom. Celkový počet vykonaných antigénových testov je 39 413 847, z toho 434 647 vykázalo pozitivitu.

9:40 SVET - Spoločnosť Pfizer požiadala japonské ministerstvo zdravotníctva o schválenie používania vakcíny proti ochoreniu COVID-19 u detí vo veku 5 až 11 rokov, uvádza agentúra Reuters. V súčasnosti sa ňou očkujú osoby od 12 rokov.

Vakcína Comirnaty od spoločnosti Pfizer, vyvinutá v spolupráci so spoločnosťou BioNTech, bola prvou vakcínou proti covidu schválenou pre širokú verejnosť v Japonsku vo februári. Neskôr povolili očkovanie aj vakcínami od firiem Moderna a AstraZeneca.

Zaočkovanosť populácie je na úrovni 74 percent populácie a ešte pred koncom roka sa očakáva spustenie očkovania posilňovacími dávkami.

9:20 SLOVENSKO - Slovenskí pekári, cukrári a cestovinári odmietajú návrh vlády, ktorá im chce prikázať testovanie zamestnancov na vlastné náklady. V prípade pekární, ktoré patria ku kritickej infraštruktúre, by išlo o náklady aj v stovkách tisíc eur mesačne.

"Pekári, ktorí boli vylúčení počas prvej aj druhej vlny pandémie z akýchkoľvek
covid pomocí, tieto náklady nedokážu znášať a museli by výrobu pozastaviť alebo opäť drasticky zvýšiť svoje predajné ceny," konštatoval výkonný riaditeľ Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský s tým, že ak návrh prejde, Slovákov môžu čakať aj prázdne pulty s pečivom.

9:15 SLOVENSKO - Na zvýšený záujem o očkovanie proti covidu reaguje bánovská nemocnica zmenou vakcinačného harmonogramu. Ako informoval námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť Mário Drozdík, pre vakcináciu vyhradili dva dni v týždni.

"Očkujeme v utorok a v piatok od 7:30 do 11:00, pričom v tomto čase sa budú očkovať len zaregistrovaní záujemcovia. Pre neregistrovaných záujemcov o očkovanie je vyhradený čas od 12:00 do 14:30, ale treba počítať s tým, že čakacie lehoty u neregistrovaných sú podstatne dlhšie," spresnil Drozdík.

8:45 SVET - Testy odhalili v Česku v utorok 14 539 nových prípadov, čo je najviac od polovice marca, informuje Česká televízia.

Rastie i počet pacientov v nemocniciach. Hospitalizovaných je 3 295 pacientov, za uplynulý deň pribudlo 336 pacientov v nemocniciach. Na JIS je 462 ľudí.

8:10 SVET - Epidemický výbor dánskeho parlamentu v utorok večer schválil plány vlády na opätovné zavedenie niektorých obmedzení.

Ako podľa agentúry DPA informoval minister zdravotníctva Magnus Heunicke, veľká väčšina členov výboru sa vyslovila za to, aby bola infekčná choroba Covid-19 v Dánsku opäť označená za "ochorenie ohrozujúce spoločnosť". Toto rozhodnutie vláde poskytne mandát na prijímanie opatrení na obmedzenie šírenia koronavírusu bez toho, aby musela žiadať súhlas parlamentu - bude stačiť, ak ich odobrí epidemický výbor.

Toto rozhodnutie bude zatiaľ platiť mesiac.

7:20 SVET - Rektor univerzity České vysoké učení technické (ČVUT) v Prahe Vojtěch Petráček napísal otvorený list českému ministrovi zdravotníctva Adamovi Vojtěchovi, v ktorom ho vyzýva na okamžité zastavenie kampane na podporu očkovania proti ochoreniu Covid-19. Podľa Petráčka je táto kampaň "agresívna", "nechutná" a "neetická".

"Každý z nás, kto je vybavený empatiou a citom pre bolesť druhých, bude pri pohľade na kruté snímky z ARO (anestéziologicko-resuscitačného oddelenia) trpieť. U mnohých vyvolá táto stresová expozícia posttraumatické stresové poruchy alebo depresie. Táto kampaň uškodí plošne našej spoločnosti a ako motivácia nezapôsobí," píše Petráček v otvorenom liste, ktorý publikoval spravodajský servis ČVUT.

Rektor kladie otázku, či si nechalo ministerstvo ku kampani vypracovať lekársko-etické a psychologické zhodnotenie. Autentické snímky pacientov, ktorí s covidom skončili v nemocniciach, podľa neho vyvolávajú "mediálny strach a napätie v spoločnosti".

Súvisiaci článok V Česku sa v očkovacej kampani objavia fotografie z covidových oddelení Čítajte 

6:55 SLOVENSKO - V dvoch veľkokapacitných očkovacích centrách Trnavského samosprávneho kraja v Dunajskej Strede a Trnave podali počas víkendu 5 671 dávok vakcín od konzorcia Pfizer/BioNTech a Moderna registrovaným aj neregistrovaným záujemcov vo veku od 12 rokov.

6:40 SVET - Prudké zhoršovanie situácie pokračuje v Nemecku. Za posledný deň evidujú 39 676 nových prípadov nákazy, čo je ďalší rekord. Doterajšie maximum z piatka bolo 37 120. Cez víkend sa testuje menej, takže aj čísla bývajú nižšie.

Už dlhší čas rastie v Nemecku takzvaná sedemdňová incidencia, čiže prepočet novoinfikovaných na 100-tisíc obyvateľov. Aktuálne je na čísle 232,1 a už tretí deň za sebou dosahuje rekordné hodnoty. Ešte pred týždňom pritom bola 146,6.

6:00 SLOVENSKO - "Sme dosť sklamaní z toho, čo sa dohodlo na koaličnej rade, lebo to asi nebude stačiť," reaguje na Hegerom predstavené návrhy opatrení infektológ Peter Sabaka.

Čo na to hovoria odborníci, ktoré návrhy koaličnej rady považujú za najlepšie a ktoré za najslabšie, zisťoval Ján Krempaský >>>>

Súvisiaci článok Pustíme očkovaných dnu a zvýšime zaočkovanosť. Vyjde vláde táto finta? Čítajte 

00:00 SLOVENSKO - Dnes zasadne vláda a rozhodovať by mala o viacerých krokoch v súvislosti so zhoršujúcou sa pandémiou koronavírusu. Naznačil to premiér Eduard Heger po pondelňajšej koaličnej rade, na ktorej sa partneri dohodli na tom, že očkovaní a tí s prekonaným ochorením Covid-19 budú môcť navštevovať reštaurácie či ubytovacie zariadenia aj v čiernych okresoch.

Rokovať by dnes vláda mala o povinnosti pre prevádzkovateľa či organizátora odmietnuť vstup do prevádzky alebo na hromadné podujatie osobe, ktorá sa odmietne preukázať covid pasom a svojou totožnosťou. Prevádzkovateľ či organizátor by tiež mal dostať právo vykázať z priestoru alebo podujatia osobu, ktorá poruší opatrenia vydané Úradom verejného zdravotníctva.

Kabinet by mal rozhodnúť aj o tom, že zamestnávatelia budú môcť vyžadovať od zamestnancov covid pas.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 4. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 7. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 8. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 1. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 2. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 3. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 4. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 7. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 8. Výlety na mieru pre celú rodinu
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 435
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 806
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 404
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 8 689
 5. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 443
 6. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 4 054
 7. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 815
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 180
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Do gulagov odvliekli vyše 7-tisíc obyvateľov Slovenska.

Išlo o tisíce nevinných ľudí, ktorým na príkaz z Moskvy prišili vymyslené obvinenia.


1. júl
Peter Sagan v cieli druhej etapy Tour de France 2022.

Sagan finišoval v druhej etape Tour de France šiesty.


12 h
Zuzana Juráneková.

Linka zaznamenala nárast prosieb o pomoc.


a 1 ďalší 1. júl
Volodymyr Zelenskyj v najnovšom videopríhovore.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 2 h
SkryťZatvoriť reklamu