SME

Desať autorov a desať osobností k 30. výročiu SME: Čaputová, Bezák, Kohútiková, Šimečka a ďalší

Desať rozhovorov s osobnosťami v réžii desiatich zástupcov novej generácie novinárov SME.

Desať rozhovorov s osobnosťami pri príležitosti 30. výročia denníka SME. (Zdroj: SME - Marko Erd)

15. januára 1993 vyšlo prvé číslo denníka SME. Uplynulo odvtedy tridsať rokov a vďaka vám - čitateľom môžu noviny stále vychádzať v tlači aj na webe.

Nedalo by sa to bez ľudí, ktorí ich pripravujú. Šéfredaktorka Beata Balogová hovorí, že na Slovensku sa ťažko nájde osobnosť, ktorá by nemala so SME niekedy niečo spoločné. Za tých tridsať rokov noviny zaznamenali množstvo významných, užitočných, smutných ale aj krásnych udalostí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Lenže na pozadí toho všetkého sa stalo ešte niečo dôležité. Vyrástla nová generácia novinárov. Redaktoriek a redaktorov SME, z ktorých viacerí pred tridsiatimi rokmi ani neboli na svete. Alebo boli ešte deťmi a nikto netušil, či z nich raz bude nejaký úžitok.

O živote v socializme vedia iba z počutia. Niektorí nezažili ani temnú éru Vladimíra Mečiara. Nesledovali s napätím udalosti okolo únosu prezidentovho syna, či vraždy Róberta Remiáša.

Berú ako samozrejmosť, že môžu voľne cestovať po svete. Viacerí v zahraničí študovali. A dnes sú tými, ktorí majú v rukách budúcnosť značky SME. Stali sa z nich skutoční novinári. Niektorí už získali novinárske ocenenia, sú autormi dôležitých kníh, ale aj nápadov, ktoré posúvajú redakciu vpred.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Desiatich z nich sme na 30. výročie vybrali do projektu SME budúcnosť. Desať zástupcov novej generácie redaktorov SME v rámci neho spovedá desať osobností, ktoré k uplynulým tridsiatim rokom majú čo povedať.

Znie to trochu ako matematická hádanka. Výsledkom je ale extra dávka dobrého čítania. Ako darček a prejav vďaky našim čitateľom. Od začiatku to robíme pre vás.

Zuzana Čaputová, prezidentka

Jej pokojný a rozvážny štýl sa nedá na Slovensku ani v širšom európskom priestore ignorovať. Stala sa však aj tvrdým kritikom a v čase politickej krízy, kedy vláde bola vyslovená nedôvera, otvorene hovorí o nevyhnutnosti predčasných volieb. Ak na nich politická reprezentácia nedohodne, je pripravená v záujme stability využiť svoje ústavné právomoci a menovať úradnícku vládu.

ZUZANA ČAPUTOVÁ v rozhovore pre SME hovorí o emóciách, hneve a o tom ako ich zvládať. Kedy ako prezidentka radšej mlčí a kedy reaguje. Ako vníma súčasnú spoločenskú situáciu na Slovensku a čo sa s ňou dá robiť. Či ešte máme šancu zvrátiť hlbokú polarizáciu, ktorá rozdeľuje spoločnosť, a ako sa to dá urobiť. Či bude koho a či má zmysel v najbližších voľbách voliť. A hovorí tiež o nádeji.

Zuzana Čaputová pre SME: Som optimistka. Vo voľbách bude koho voliť

Rozhovor viedol Jakub Filo.

Róbert Bezák, biskup

Trnavským arcibiskupom bol iba tri roky, kým ho vtedajší pápež, zosnulý Benedikt XVI., neodvolal z funkcie. Verejnosť vtedy dostala len veľmi hmlisté vysvetlenie, prečo k takému tvrdému kroku došlo. RÓBERT BEZÁK hovorí, že sám bol na tom podobne. Presné dôvody svojho odvolania dosiaľ nepozná, je však presvedčený, že sa musel niektorým svojim spolupracovníkom znepáčiť. Postavil sa proti nemu aj jeho vtedajší zástupca, dnes trnavský arcibiskup Ján Orosch.

Bezákovo odvolanie patrí ku kauzám, ktoré na Slovensku dlho rezonovali.

V rozhovore Róbert Bezák hodnotí, prečo sa Slováci na konzervatívcov často iba hrajú a ako nepriateľské nastavenie veľkej časti spoločnosti voči ukrajinskými utečencom korešponduje s tým, že sa považujeme za kresťanský národ.

Bezák: My Slováci sme chceli byť aj pokrstení, aj v komunistickej strane. Náš konzervativizmus je často póza

Rozhovor viedla Nina Sobotovičová.

Elena Kohútiková, ekonómka

Slovensko má za sebou prvých tridsať rokov existencie vo forme moderného samostatného štátu. Stalo sa súčasťou OECD, NATO aj Európskej únie, nabehlo na spoločnú európsku menu, ekonomicky sa priblížilo krajinám na západe kontinentu.

Elena Kohútiková, bývalá viceguvernérka Národnej banky Slovenska a v súčasnosti šéfka poradného tímu povereného premiéra Eduarda Hegera, rozdeľuje uplynulú trojdekádu na tri obdobia.

"Prvé bolo obdobie hľadania sa, teda 90. roky. Potom bolo obdobie, keď sme sa našli a nasmerovali tam, kam chceme ísť. Posledné roky považujem za obdobie veľkého množstva nevyužitých šancí," vysvetľuje v rozhovore.

Elena Kohútiková: Posledné roky považujem za obdobie veľkého množstva nevyužitých šancí

Rozhovor viedla Eva Frantová.

Rastislav Káčer, diplomat

To, čo presadzuje Robert Fico, by bolo strategickou samovraždou Slovenska a politici rezignovali na politiku a radšej robia marketing.

RASTISLAV KÁČER takmer 30 rokov pôsobil na ministerstve zahraničných vecí, či už ako riaditeľ odboru analýz, styčný diplomat pri NATO, štátny tajomník, veľvyslanec v USA, Maďarsku a v Česku, alebo napokon ako minister.

Dnes hovorí, že aj keď príbeh samostatného Slovenska je čiastočne úspešný, z úpadku v posledných rokoch je sklamaný. Počas mečiarizmu ho frustrovalo to, ako robili zahraničnú politiku poza Mečiarov chrbát, a pociťoval smútok, keď NATO Slovensku neponúklo členstvo. „Vtedy sa mi od zúfalstva tlačili slzy do očí. Neviem si predstaviť, aký by bol osud Slovenska, keby sa to po roku 1998 nezlomilo,“ vraví.

Minister Káčer: Vnímali nás ako rozbíjačov Československa, dnes má Slovensko na viac

Rozhovor viedol Lukáš Onderčanin.

Yuri Dojč, fotograf

"Pri asi treťom projekte, ktorý som fotil s vojakmi, som si podvedome uvedomil, že im v podstate vďačím. Pretože bez nich, bez ruských, amerických, britských, austrálskych vojakov, by som nežil. Keby Hitler vyhral vojnu, tak by som tu nebol. Ale väčšina ľudí si to ani neuvedomí," hovorí fotograf YURI DOJČ z Humenného.

Ako mladík v roku 1968 emigroval do Kanady. V roku 2023 mu prezidentka Zuzana Čaputová udelila Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj SR v oblasti kultúry, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí.

Fotograf Yuri Dojč: Slovensko sa mení dobrým smerom

Rozhovor viedla Anna Krištofčová.

Jana Cviková, feministka

Prvá feministická organizácia Aspekt vznikla na Slovensku v roku 1993. Jej vznik sprevádzali odmietavé reakcie, na ktoré téma naráža dodnes.

"Nechceli sme byť niečie asistentky. Chceli sme mať veci v rukách, mať za ne zodpovednosť a robiť si ich samy," opisuje motiváciu vzniku Aspektu spoluzakladateľka organizácie JANA CVIKOVÁ.

S kolegyňami už vtedy otvárala témy ako násilie na ženách či obmedzovanie interrupcií.

Cviková z Aspektu: Ženám sa ešte stále menej odpúšťa, že ich počuť

Rozhovor viedla Barbora Paľovčíková.

Alexandra Bražinová,epidemiologička

K odpočúvaciemu zariadeniu, iba tomu jednému, o ktorom vedeli, sa postavili dve dievčatá a začali recitovať básničku. Ich rodičia sa tak poistili proti tomu, že by niektoré rozhovory odpočúvala tajná polícia.

To je jeden z príbehov epidemiologičky ALEXANDRY BRAŽINOVEJ. Pre denník SME hovorila o svojom detstve dcéry disidenta a psychologičky, o trápení z rozdelenia Československa ale aj o duševnom zdraví, ktorému sa venuje, keď zrovna nerieši pandémiu covidu-19.

Epidemiologička Bražinová: Keď otca zavreli tajní policajti, neplakali sme doma do vankúša

Rozhovor viedla Renáta Zelná.

Hana Fábry, lesbická aktivistka

Či je tu viac neprajných a nenávistných postojov k iným ľuďom, ako je mužská, biela, heterosexuálna, katolícka väčšina? Neviem to s istotou, ale zdá sa mi, že áno – zvlášť, keď sa lepšie prizrieme na výsledky volieb," porovnáva HANA FÁBRY stav spoločnosti dnes a pred tridsiatimi rokmi.

Približne toľko sa, ako jedna zo služobne najstarších, venuje aktivizmu za práva LGBT+ ľudí na Slovensku. Ako hovorí, na začiatku bolo pár riadkov o chorej a nenormálnej príťažlivosti ženy k žene.

Dodnes ju vraj k boju za práva teplej komunity, ako ju sama nazýva, poháňa hnev a pocit poníženia. Nebojí sa preto ostro vyjadrovať svoje názory na utláčajúce skupiny vrátane katolíckej cirkvi.

Aktivistka Hana Fábry: Dnes už viem, že byť lesbou je to najlepšie vo mne. Je to láska

Rozhovor viedla Michaela Žureková.

Jozef Hašto, psychiater

Psychiater JOZEF HAŠTO ešte ako študent medicíny videl miznúť pedagógov, po revolúcii sa neúspešne pokúsil o reformu psychiatrie a počas vlády Smeru zažil šikanovanie po tom, ako sa zastal maďarskej študentky Hedvigy Malinovej.

V rozhovore spomína aj to, ako vnímal nástup Igora Matoviča a či sa zmenil narcizmus v politike.

Psychiater Hašto o narcizme v politike: Politici sú rovnakí, zmenil sa dosah propagandy

Rozhovor viedol Roman Cuprik.

Martin M. Šimečka, novinár

Slovensko si prechádza búrlivým obdobím, ktoré môže vyústiť do "veľmi zlého obdobia", hodnotí bývalý disident a novinár Martin M. Šimečka.

"Silno pripúšťam, že bude vláda fašistov so Smerom a Hlasom. To dokonca považujem za najpravdepodobnejší variant," predpovedá komentátor Denníka N a bývalý šéfredaktor SME.

Či je príbeh Slovenska úspešný, sa bude dať podľa neho povedať niekedy v roku 2050. Závisieť to bude aj od toho, či medzi ľuďmi tak, ako aj v minulosti prevládne opäť ľahostajnosť.

"Zatiaľ nevieme, čo v tejto chvíli prevažuje. Či tendencia spoločnosti k autoritatívnemu štátu alebo či si demokraciou dokážeme ubrániť," vraví Šimečka.

Martin M. Šimečka: Nemáme historickú pamäť. Aj v Česku sú antivaxeri, ale pri Putinovi neváhali

Rozhovor viedla Daniela Hajčáková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL. Hrá aj Juraj Slafkovský.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers.


Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu