SME

Ranný brífing: Vojna policajtov sa vyostruje, ruskí novinári nie sú v bezpečí ani v Európe

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Policajná akcia s názvom Rozuzlenie, v rámci ktorej obvinili aj bývalého a súčasného riaditeľa Slovenskej informačnej služby či šéfa Národného bezpečnostného úradu, priniesla do vojny v polícii ďalšie mená.

Ruská nezávislá novinárka Elena Kosťučenko sa usadila v Nemecku po tom, ako sa k nej dostala informácia, že vojaci čečenského lídra Ramzana Kadyrova dostali príkaz zabiť ju. Na obede v Mníchove ju však zrejme otrávili a pravdepodobne nejde o ojedinelý prípad.

Streamovanie zmenilo absolútne zásadne filmovú distribúciu prakticky na celom svete. Viete, koľko skvelých filmov sa ukrýva na Netflixe, HBO Max či SkyShowtime, ktoré sa nikdy neobjavia medzi najpozeranejšími a zároveň sú často tie najlepšie? Zvyčajne sa nachádzajú niekde v útrobách zoznamov, no stojí za to si ich vyhľadať. Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Dvanásť skrytých filmových pokladov na Netflixe, HBO Max a SkyShowtime (Vertigo v Dobrom ráne)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Začala sa pred dva a pol rokom, odpočúvali v nej aj manipulovali nahrávky. Kto je kto vo vojne v polícii

"Chápem, že veľa ľudí je v súčasnosti zmätených a už nevedia, čomu veriť," hovorí prezidentka Zuzana Čaputová o dva a pol roka trvajúcich a neprehľadných sporoch medzi vyšetrovateľmi závažných káuz a ďalšími silovými zložkami štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Hlava štátu pritom uisťovala, že žiadny policajný prevrat na Slovensku neprebieha, ako vo štvrtok po rozsiahlej policajnej akcii vyhlasoval predseda Smeru Robert Fico, inak pravidelne spochybňujúci vyšetrovania bývalých nominantov jeho vlád. "Prebieha vyšetrovanie trestných činov," hovorí prezidentka.

Štvrtková policajná akcia s názvom Rozuzlenie, v rámci ktorej obvinili aj bývalého a súčasného riaditeľa Slovenskej informačnej služby či šéfa Národného bezpečnostného úradu, priniesla do spletitej tzv. vojny v polícii ďalšie mená. Denník SME prináša prehľad jej hlavných aktérov.

  • Výpoveď Pčolinského: Bývalý šéf Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský prišiel na žilinskú pobočku NAKA vypovedať deň po svojom nástupcovi vo funkcii Michalovi Aláčovi. Pčolinského nakoniec po výsluchu pustili domov, ostáva však obvinený.
  • Aláča prepustili: Riaditeľa SIS Aláča prepustili zo zadržania, potvrdil to odbor komunikácie policajného prezídia. Po vykonaní úkonov dospel vyšetrovateľ k názoru, že dôvody väzby pominuli, stotožnil sa s tým aj službukonajúci prokurátor špeciálnej prokuratúry.
  • Svet podľa Aláča a Pčolinského: Poverený premiér Ľudovít Ódor v piatok predpoludním po rokovaní bezpečnostnej rady štátu povedal, že plánuje voči šéfovi SIS vyvodiť zodpovednosť, teda ho odvolať z funkcie. Zachrániť ho môže už len výrok dozorujúceho prokurátora. Slovensko sa tak stane v Európe raritou, keď za tri roky riadili tajnú službu dvaja obvinení riaditelia.
  • Kto má starosť: Nezávisle od toho, kto by kde rád videl Aláča a priateľov, ich stíhanie na slobode a zotrvanie vo funkciách najpresvedčivejšie ukazuje, čo za hĺbku a zmyslu pre realitu majú reči o „štátnom prevrate“. Žartovné medzi slzami sú výstrahy, že zásah polície je hazard s dôverou a reputáciou slovenských služieb, píše Peter Schutz.
  • Ódor sa chytil do vlastnej pasce: Ódor naráža na precedens, keďže s prezidentkou prišli s inovatívnou doktrínou, podľa ktorej si politici nevyberajú policajné vedenie, ale policajti politikov – takže v prípade pochybností majú odísť politici. Tá fraška je pre premiéra a prezidentku svojím spôsobom karmicky spravodlivá, píše Peter Tkačenko.
  • Tak riekol lakmus: Vziať bezpečnostnú radu, ktorá prebehla v piatok, za najpodstatnejší koniec znamená chytiť lakmusový papierik. Vyfarbil nielen tradičných známych podporovateľov tej či onej strany, ale aj takpovediac nezávislú expertízu, píše Peter Schutz.

Prieskum: Smer a progresívci rastú, Sme rodina je na hranici zvoliteľnosti

Augustový prieskum agentúry Focus pre reláciu Na telo televízie Markíza ukázal, že takmer polovica Slovákov je odhodlaná ísť voliť. Agentúra robila meranie v období 9. až 16. augusta. Pri svojich výpočtoch sa opierala o hlas 1009 voličov.

SkryťVypnúť reklamu

Z respondentov, ktorí chcú v septembri prísť k volebným urnám viac ako 10 percent deklarovalo, že ešte nevie koho bude voliť. Z ostatných 65 percent opýtaných agentúra zostavila volebný model. Takmer tretina z nich však potvrdila, že si svojím rozhodnutím ešte nie sú úplne istí a môžu ho zmeniť.

Šesť týždňov do volieb stále všetko nasvedčuje tomu, že vyhrá Smer, ktorý má aktuálne 20 percent a jeho preferencie dlhodobo stúpajú. Voličov Smeru tak zrejme neodradia ani trestné stíhania jeho členov. Práve v dňoch kedy agentúra Focus hlasy zbierala skončil v putách bývalý policajný prezident Tibor Gašpar, ktorý má deviatku na Ficovej kandidátke.

Dlhodobo rastú preferencie aj Progresívnemu Slovensku. Hnutie na druhom mieste vystriedalo Hlas, volilo by ho 15 percent opýtaných. Oproti júlu si polepšilo o 0,7 percenta. Naopak, prieskum potvrdil trend dlhodobého poklesu strany Petra Pellegriniho. Zatiaľ, čo v júli by stranu volilo 16 percent voličov, v auguste je rozhodnutých dať jej svoj hlas len 14,2 percent opýtaných.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z domova:

  • Povesť justície: Právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života patrí medzi kľúčové piliere demokratickej spoločnosti. Toto základné právo predstavuje záruku rozvoja osobnosti každého jednotlivca a nepochybne patrí aj každému sudcovi a sudkyni, uviedlo to Združenie sudcov Slovenska k diskusii o vzťahu exponovanej sudkyne a mienkotvornej novinárky.
  • Názvy ulíc: Geofyzik Martin Bednárik si donesie rebrík a magnetky, ktoré si predtým vyrobil. S rebríkom na pleci obíde celé rozľahlé námestie v Petržalke a na smaltované tabule pripína magnetky. Z Námestia hraničiarov sa razom stáva Námestie obetí hraničiarov. Aj keď mu ľudia magnetky skladajú, on ich vždy znova inštaluje a nemieni prestať.
  • Prezidentské voľby: Diplomat a exminister zahraničných vecí Ján Kubiš chce byť občianskym kandidátom na prezidenta. V dohľadnej dobe preto začne so zberom podpisov pre svoju kandidatúru.

Utiekla kadyrovcom, zrejme ju dostali na obede. Ruskú novinárku otrávili

Ruská nezávislá novinárka Elena Kosťučenko sa vlani v októbri vracala z Mníchova do Berlína, keď ju vo vlaku silno rozbolela hlava. Nedokázala sa sústrediť a všimla si, že sa nadmerne potí. „Pot ostro zapáchal zhnitým ovocím," spomína si novinárka v článku pre ruský nezávislý portál Meduza.

SkryťVypnúť reklamu

Pomyslela si, či sa jej nemohla vrátiť nákaza koronavírusom, ktorú len krátko predtým prekonala. Po neprestávajúcich bolestiach a viacerých testoch jej však lekári v Berlíne oznámili, že ju niekto pravdepodobne otrávil.

Aj keď sa prípad stal ešte minulý rok, novinárka teraz o ňom verejne prehovorila po prvý raz. Vo svojom článku reaguje na text ruského nezávislého portálu The Insider, ktorý napísal, že pravdepodobne nejde o ojedinelý prípad.

Z rozhovorov s nemeckými policajtmi podľa novinárky neskôr vysvitlo, že sú nahnevaní, že si nedávala väčší pozor. Kosťučenková im však odpovedala, že sa cítila bezpečne, keďže bola v Európe.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Stíhačky pre Ukrajinu: Holandsko a Dánsko poskytnú Ukrajine stíhačky F-16, povedal holandský premiér Mark Rutte počas návštevy prezidenta Volodymyra Zelenského. Koľko a ani kedy stíhačky dodajú nepovedal. Rutte povedal, že stíhačky budú na Ukrajinu dodané, keď budú splnené bližšie nešpecifikované podmienky.
  • Kľúčový cieľ ofenzívy: Americká spravodajská komunita odhaduje, že ukrajinská protiofenzíva nedosiahne kľúčové juhovýchodné mesto Melitopoľ, uviedli pre denník Washington Post ľudia oboznámení s utajovanou prognózou. V prípade, že by sa toto zistenie ukázalo ako správne, znamenalo by to, že Kyjev nesplní svoj hlavný cieľ, ktorým je prerušenie pozemného mosta na Krym.
  • Útok na Černihiv: Počet zranených po sobotňajšom ruskom útoku na severoukrajinský Černihiv stúpol už na 144, sedem ľudí zomrelo. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sľúbil odvetu.

V krátkosti zo sveta:

  • Izrael má novú ponorku: O izraelských ponorkách sa toho veľa nevie. Malo by ich byť päť a môžu - podľa všetkého - niesť rakety s jadrovými hlavicami. Pozornosť teraz vzbudila šiesta ponorka s názvom INS Drakon a jej veľká veža. Tá môže ukrývať dve silá s balistickými raketami dlhého doletu alebo niekoľko menších.
  • Požiar na Tenerife: Lesný požiar, ktorý nekontrolovane horí na španielskom ostrove Tenerife, si už zrejme vyžiadal evakuáciu vyše 26-tisíc ľudí. Požiar sa značne rozšíril v dôsledku silného vetra a teplôt, ktoré boli vyššie, než sa očakávalo. Táto skutočnosť si vynútila evakuáciu ďalších prinajmenšom piatich obcí v severnej časti ostrova.
  • Posledná šanca pre Niger: Mali a Burkina Faso pripravujú obrannú stratégiu spoločne s Nigerom, v ktorom sa nedávno moci chopila armáda. Reagujú tým na vyhlásenie Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov, podľa ktorého blok stanovil dátum vojenskej intervencie v Nigeri v prípade, že zlyhá diplomatické úsilie o obnovenie poriadku.

Zo zahraničných webov:



Riziko bokom. Európa nevie, čo s toľkým plynom, uskladňuje ho na Ukrajine

Kým minulý rok mali členské štáty Európskej únie čo robiť, aby sa im pred vykurovacou sezónou podarilo naplniť plynové zásobníky aspoň na 80 percent, v súčasnosti ich trápi pravý opak - nevedia, kam s plynom.

SkryťVypnúť reklamu

Hranicu 90 percent, ktorú mali dosiahnuť do novembra totiž prekročili už pred pár dňami, do zimy však ostávajú ešte celé tri mesiace. Obchodníci tak v posledných týždňoch otočili svoju pozornosť na Ruskom okupovanú Ukrajinu.

Práve tam sa totiž nachádzajú tretie najväčšie plynové zásobníky na svete s kapacitou 310 terawatthodín, ktoré sú zatiaľ naplnené len na 28 percent. Ich správca, spoločnosť Naftogaz, už pre Európu rezervoval tretinu tejto voľnej kapacity.

Možnosť posunúť časť plynu na Ukrajinu zvažuje aj Slovenský plynárenský priemysel, ktorý má už zásobníky na území Slovenska takisto naplnené na 90 percent.

Odborníci takéto využitie kapacít schvaľujú, varujú však pred rizikami. Tým najväčším je prebiehajúca vojna. Ukrajinské plynové zásobníky sa síce nachádzajú ďaleko od vojnového frontu a zároveň hlboko pod zemou, zvyšok infraštruktúry je však oveľa zraniteľnejší na prípadný zásah raketou.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Strážcovia mostov: Firmu Sylex z Bratislavy začal budovať Dušan Synak v roku 1995 ako spoločný podnik s americkým gigantom Molex. Zaoberá sa vývojom a výrobou senzorických systémov a optovláknových káblových prepojok. Ide o perspektívne odvetvie, jeho výrobky majú uplatnenie v priemysle, datacentrách či v telekomunikáciách.
  • Čo nakupovali známi investori: Na dokument s názvom 13F Report čaká po skončení štvrťroka každý laický investor. Americké investičné spoločnosti, ktoré sa starajú o miliardové aktíva, v ňom píšu o tom, do akých akcií investovali. Fakt je, že tieto informácie poskytujú so 45-dňovým oneskorením, čo je vo svete finančných trhov večnosť. Pred pár dňami tak boli zverejnené reporty za apríl až jún tohto roka.
  • Nesplácanie dlhov: Slovenská komora exekútorov upozorňuje občanov, že nesplácaním dlhov si ťažkú životnú situáciu ešte zhoršia. Ako komora exekútorov vysvetlila, pri nesplácaní dlhu sa náklady naň zvyšujú o úroky a tiež o náklady možnej exekúcie.

Ak nudím ľudí, tak nech, tvrdí Verstappen. Ak by nevyhrával, radšej by zostal doma

Už nasledujúci týždeň sa formula 1 vracia späť po letnej prestávke. Najbližší víkend sa rozbehne cirkus okolo Maxa Verstappena, ktorý sa predstaví na domácej Veľkej cene Holandska.

SkryťVypnúť reklamu

Od roku 2021 sa trať v Zandvoorte vrátila do kalendára formuly 1. V rovnakej sezóne, ako aj v minulej, na nej triumfoval práve domáci holandský pretekár.

Na konci oboch ročníkov sa radoval z titulov majstra sveta. Rovnako, ako v predošlých dvoch sezónach, aj v tomto bude na domácej veľkej cene štartovať ako líder poradia v jazdeckom šampionáte.

Na konte má doposiaľ 314 bodov, o 125 viac, ako jeho tímový kolega a v poradí druhý jazdec v šampionáte Sergio Pérez. Tím Red Bull dominuje aj v Pohári konštruktérov, kde má na konte 503 bodov. Druhý Mercedes nemá ani len polovicu bodov z tohto čísla.

Formula 1 bola vždy biznisom, z ktorého samozrejme profitujú aj jazdci. Práve Verstappen je podľa mnohých portálov najlepšie zarábajúcim jazdcom na rošte. V predošlom ročníku si podľa Forbes zarobil jazdením 60 miliónov dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Zrútený teleskop odhalil Venušu aj vesmírnu záhadu. Observatórium Arecibo zavreli

Prežil hurikány aj zemetrasenia, teleskop Arecibo v Portoriku nakoniec nepriamo zničili škrty v rozpočte. Po prasknutí roky zanedbaných lán sa totiž na tristometrový tanier zrútila 900-tonová plošina s anténou.

Takmer dva roky a osem mesiacov po nehode Arecibo observatórium zavreli, vedu už robiť nebude. O prácu prišlo 90 ľudí vrátane 25 výskumníkov a výskumníčok.

Hlavným nástrojom v observatóriu bol práve zničený teleskop, ktorý už nebolo možné opraviť. Takmer šesťdesiat rokov skúmal vesmír a najmä blízkozemské asteroidy, exoplanéty či gravitačné vlny. Zaoberal sa aj pátraním po mimozemskom inteligentnom živote.

Teleskop Arecibo napríklad pomohol vyriešiť záhadu o teplote na prvej planéte slnečnej sústavy, v roku 1992 objavil vôbec prvú exoplanétu, v roku 1974 zas vedci z projektu Arecibo uvideli prvý binárny pulzar a neskôr aj tajomný opakujúci sa rádiový záblesk.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z vedy a techniky:

  • Rusko nejde na Mesiac: . Ruský lunárny modul Luna-25 "po náraze do povrchu Mesiaca prestal existovať" po tom, ako sa vymkol kontrole a dostal na neprepočítanú obežnú dráhu, oznámila ruská vesmírna agentúra Roskosmos.
  • Najstaršia dedina: Takmer stotisíc drevených bodcov nanosili pravekí ľudia do okolia svojich obydlí pri dnešnom Ochridskom jazere. Ich domy, ktoré kedysi stáli na koloch na pobreží, sú dnes zatopené pod hladinou vody. Archeológovia objavili v jazere medzi Severným Macedónskom a Albánskom najstaršie jazerné obydlie v Európe.
  • Najväčší krokodíl: Austrálsky morský krokodíl Cassius sa po meraní v roku 2011 s dĺžkou 5,48 metra dostal do Guinessovej knihy rekordov ako najväčší krokodíl žijúci v zajatí. Odvtedy ho nikto nemeral a pravdepodobne narástol, takže teraz by mal byť ešte väčší.

Podcasty SME

Karikatúra


Recept dňa

Cuketová sezóna je v plnom prúde. Vyskúšajte si pripraviť letnú cuketovú polievku s doma robenými chrumkavými kúskami pečiva.

SkryťVypnúť reklamu

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 429
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 106
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 025
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 715
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 083
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 928
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 594
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov a dávajú nálepku "lobista".


a 1 ďalší
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 8
Polícia na česko-slovenských hraniciach.

Nákladiaky môžu využiť iba päť hraničných prechodov.


TASR

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu