Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila v parlamente a požiadala poslancov, aby zásadné zmeny Trestného zákona neprijímali bez odbornej diskusie a expresne rýchlo. V čase dezinformácií pripomenula verejnosti fakty.
Poľsko má novú vládu mesiac a odovzdanie moci v krajine neprebieha hladko. Opozícia hovorí o pláne vlády na likvidáciu Poľska a noví ministri v niektorých krokoch balansujú na hrane zákona.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Prezidentka znervóznila premiéra. Nerobte to takto, žiada Čaputová koalíciu
- Podozrivo nízke tresty za korupciu Najvyšší súd zrušil. Bývalý člen SIS Gašparovič vopred ušiel do Bosny
- Autobusový puč, zatýkanie v paláci a boj o televíziu. Poľskom otriasa politická kríza
- Prvý rok si kúpili porsche a luxusné mobily. Ďalší rok už utekali na súdy
- Keď Slafkovský skóroval, Nemec sa prizeral. Aký bol ich prvý vzájomný zápas
- K mayskému mestu sme išli osemnásť hodín. Občas sa prerezávame motorovou pílou, hovorí mayológ
Prezidentka znervóznila premiéra. Nerobte to takto, žiada Čaputová koalíciu

Keď prezidentka Zuzana Čaputová minulý týždeň oznámila, že žiada o mimoriadne vystúpenie v Národnej rade, premiéra Roberta Fica zo Smeru to znervóznilo. Vyhlásil, že keď v parlamente prehovorí prezidentka, urobí tak aj on.
Premiér si prišiel prezidentku do parlamentu vypočuť. Prítomní boli aj viacerí členovia vlády. Vystúpenie hlavy štátu ignorovala SNS. Po prejave urobil Fico zvláštny manéver.
Spolu s ministrami zišiel z parlamentu na Úrad vlády, kde na prezidentku reagoval pred novinármi vyhlásením bez možnosti kladenia otázok. Vzápätí sa vrátil do parlamentu, kde mal naplánovanú pravidelnú hodinu otázok od poslancov. Tie sa však už prezidentky netýkali.
Prezidentka požiadala koaličných poslancov, aby zásadné zmeny Trestného zákona, ktoré prepíšu fungovanie právneho štátu na Slovensku, neprijímali bez riadnej odbornej diskusie a expresne rýchlo. "Nerobte to takto a s takými dosahmi," prihovárala sa poslancom Smeru, Hlasu a SNS.
Prezidentka vraví, že nespochybňuje právo vládnej väčšiny aj zásadne meniť politiky štátu. "Vyhrať voľby však neznamená môcť robiť všetko," povedala Čaputová. Denník SME v piatich bodoch vysvetľuje najdôležitejšie momenty vystúpenia prezidentky.
Ficov svet: Je málo pravdepodobné, že koalícia uzná prezidentkine slová. Okamžite sa otvoria brány pre otrepané slogany o tom, čia je agentka a ako pomáha opozícii. Prezidentka však urobila službu verejnosti. V čase, keď vláda je najväčší šíriteľ dezinformácií, to bola jej povinnosť, aby nám pripomenula fakty. A nemalo by to byť poslednýkrát, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
Podozrivo nízke tresty za korupciu Najvyšší súd zrušil. Bývalý člen SIS Gašparovič vopred ušiel do Bosny

Nevídaný prípad, v ktorom dvom členom bezpečnostných zložiek zmenil Najvyšší súd dlhoročné tresty na pármesačné, bude mať predsa len dohru.
Takmer dva roky po právoplatnom rozsudku v kauze Judáš nad bývalým riaditeľom kontrarozviedky SIS Petrom Gašparovičom a bývalým policajtom Ladislavom Vičanom uspela špeciálna prokuratúra s dovolaním.
Päťčlenný dovolací senát Najvyššieho súdu zrušil pôvodný verdikt, podľa ktorého dostal Gašparovič 22- a Vičan 20-mesačný trest. Rozsudok bol prekvapivý, lebo pôvodne odsúdil špecializovaný súd dvojicu na jedenásť a desať rokov väzenia.
Najvyššiemu súdu sa o dovolaní podarilo rozhodnúť až na piaty pokus, keďže verejné zasadnutie musel z rôznych dôvodov odročovať. Dovolací proces sa tak naťahoval od septembra. Keď napokon sudcom v polovici decembra došla trpezlivosť, na Gašparoviča vydali zatykač. Teraz vysvitlo, že v tom čase bol bývalý siskár už viac než dva týždne v Bosne a Hercegovine.
V krátkosti z domova:
- Nelegálny reexport liekov: Do nelegálneho biznisu s vývozom liekov do zahraničia boli na Slovensku zapojené takmer tri desiatky lekární. Škoda bola vyše sedem miliónov eur. Ministerstvo zdravotníctva sa práve rozhoduje, akú pokutu udelí každej z identifikovaných lekární. Ich zoznam zatiaľ nezverejnili.
- Protivládne protesty: Rekord v účasti na protestoch proti zmenám v trestnom práve nebol len v Bratislave, ale na celom Slovensku. Proti štvrtej vláde Roberta Fica prišli protestovať ľudia v 24 slovenských mestách. Pred týždňom vyšli v devätnástich.
- Manažment pandémie: Peter Kotlár sa stal splnomocnencom vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie. Bývalý konateľ internetovej TV Slovan sa chváli tým, že sa nikdy nedal ako zdravotník v rámci povinných očkovaní zaočkovať, a tým, že zaočkované nie sú ani jeho deti.
Autobusový puč, zatýkanie v paláci a boj o televíziu. Poľskom otriasa politická kríza

Minulý štvrtok sa pred budovou poľského parlamentu stretli tisíce ľudí na „proteste slobodných Poliakov“ proti „diktatúre sily a lámania práva vládou Donalda Tuska“.
Pred Sejmom vystúpil aj líder opozičnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczyński a hovoril o tom, že nová Tuskova vláda má spolu s Európskou úniou „plán na likvidáciu Poľska“.
Mesiac po tom, čo koalícia vedená Donaldom Tuskom prevzala z rúk PiS vládu nad Poľskom, sa odovzdanie moci javí ako problematické a chaotické. Ľudia nominovaní predchádzajúcou vládou stále zastávajú viaceré kľúčové posty, zmeny zákonov môže blokovať prezident a Tuskovi ministri v niektorých krokoch balansujú na hrane zákona.
Navyše pozornosť vyvoláva aj zatýkanie bývalých ministrov a štátnych tajomníkov, spojené s hladovkou aj bizarnými obvineniami o „autobusovom puči“. Snaha o odpolitizovanie štátnej televízie sa zase zmenila na boj o vysielacie vlny aj okupáciu štúdií.
V krátkosti zo sveta:
- Rozsiahle manévre: Severoatlantická aliancia budúci týždeň spustí najrozsiahlejšie manévre za uplynulé desaťročia. Do vojenského cvičenia sa zapojí 90-tisíc vojakov. Potrvá niekoľko mesiacov a NATO ním chce preveriť schopnosť spojencov zapojiť sa do konfliktu s takým schopným protivníkom, akým je Rusko.
- USA v Jemene: Americká armáda pri svojom najnovšom útoku na pozície húsíjských povstalcov v Jemene zlikvidovala 14 rakiet, ktoré boli pripravené na odpálenie a predstavovali hrozbu pre civilné a vojenské plavidlá.
- Odvetné útoky: Pakistanské letectvo v noci na štvrtok podniklo sériu náletov na pozície povstalcov v Iráne. Nemenovaný miestny predstaviteľ povedal, že pakistanské nálety na Irán si vyžiadali životy štyroch detí a troch žien.
- Kritický rok: Čína je slabšia, ako sa zdalo v roku 2017. Vo svojom novoročnom príhovore prezident Si Ťin-pching priznal „protivetry“, ktorým čelí čínska ekonomika uprostred štrukturálneho spomalenia, za ktoré môžu slabší vývoz, slabnúci dopyt, rastúca nezamestnanosť a zneistení investori.
Zo zahraničných webov:
- The Guardian: Utečenecký tábor, kde generácie Palestínčanov stratili svoju budúcnosť
- The Economist: Pyrrhovo víťazstvo Rishiho Sunaka nad Rwandou
- Hakai Magazine: Klimatická migrácia je pre mladých
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Prvý rok si kúpili porsche a luxusné mobily. Ďalší rok už utekali na súdy

Len málo firiem dokáže v prvom roku svojej existencie dosiahnuť také tržby, že ich už neskôr nedokáže prekonať. Jednou z nich je Petronius Strops, ktorá stála za prevádzkou e-shopu so stovkami tisíc facebookových fanúšikov.
Z jej prvej účtovnej závierky vyplýva, že do svojho vozového parku okrem klasickej dodávky nakúpila aj automobily Porsche Cayenne a Audi A8L. Kým hodnota porsche presiahla 66-tisíc eur, audi bolo ešte o vyše štyritisíc eur drahšie. Okrem nich firma vlastnila aj motocykel KTM Adventure.
Firma si ako predmet podnikania udávala zásielkový predaj a predaj cez internet. Jej e-shop Strops.sk ponúkal oblečenie a obuv značiek Nike, Puma, Adidas či Converse.
Za prvých dvanásť mesiacov vykázal Petronius Strops tržby vyše deväť miliónov eur. No potom prišiel strmý pád. Firma napokon skončila v konkurze a zanechala za sebou dlhy aj u viacerých štátnych inštitúcií. Pri pohľade na jej pád sa vynára viacero otáznikov. Umocňuje ich známe meno v pozadí.
V krátkosti z ekonomiky:
- Národné parky: Na jednej strane Vysoké Tatry prepchaté turistami a developermi a na strane druhej Slovenský kras či Poloniny zívajúce prázdnotou. Aj keď sa môže zdať, že je to chybou miestnych a ich averziou voči podnikaniu, pravda je iná. Problémom sú pozemky a manažment národných parkov. V mnohých sa za tridsať rokov nič nespravilo.
- Chybový rozpočet: Vláda si pri schvaľovaní rozpočtu na rok 2024 bola vedomá jeho chýb a nezrovnalostí. Z tohto dôvodu urobila všetko pre to, aby prijala rozpočet ešte pred stanoviskom Európskej komisie, vyhlásil opozičný poslanec Marián Viskupič zo strany SaS.
- Výplaty a dôchodky: Ministerstvo práce sa plánuje zaoberať zmenou životného minima a jeho priblížením k reálnym potrebám. Keďže je jeho nová výška známa vždy k 1. júlu, nebolo možné valorizovať minimálne dôchodky k januáru, uviedol minister Tomáš.
Keď Slafkovský skóroval, Nemec sa prizeral. Aký bol ich prvý vzájomný zápas

Keď sa Juraja Slafkovského opýtate, ako si pamätá na svoj desiaty gól v NHL, zrejme vám to povie úplne presne. Strelil ho spred bránky na ľade New Jersey Devils. Otvoril ním skóre inak bežného zápasu, ktorý bol preňho výnimočný.
Z ani nie metrovej vzdialenosti sa totiž na jeho strelu díval jeho dlhoročný kamarát. Majú spolu mnoho spomienok aj niekoľko medailových úspechov v národnom drese.
Šimonovi Nemcovi nezostalo než prijať fakt, že ich spoločnú históriu v najlepšej lige sveta začal lepšie Slafkovský. Košičan dal týmto zásahom základ úspešnému ťaženiu Habs za výhrou 3:2.
Slafkovský s Nemcom sú stále tínedžeri, ale už teraz držia niekoľko slovenských prvenstiev v NHL. Vo vzájomnom dueli vytvorili ďalšie. Stalo sa vôbec po prvýkrát v dejinách, že sa v jednom zápase proti sebe postavili dvaja násťroční Slováci.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
K mayskému mestu sme išli osemnásť hodín. Občas sa prerezávame motorovou pílou, hovorí mayológ

Expedície do džungle môžu vyzerať romanticky, no je to tvrdá drina, brodenie bahnom a aj strach. Nie však zo zvierat. Slovenský mayológ Milan Kováč chodí do guatemalskej džungle šestnásť rokov. Spolu so slovenským tímom našli už niekoľko významných miest mayskej civilizácie.
„K predošlému nálezu mesta Zibathna nám to zo základne trvalo osemnásť hodín veľkokolesovým autom. Museli sme sa brodiť, lebo tam nie sú cesty,“ hovorí mayológ Kováč v rozhovore pre denník SME.
Financie pre projekty vždy pochádzali z rôznych zdrojov, ale predchádzajúcich osem rokov sa im darilo dostať podporu aj od Slovenskej agentúry pre vedu a výskum. "Bol som na to vždy hrdý a všade som rád hovoril, že robíme vedu za slovenské peniaze a robíme dobré meno slovenskej vede," povedal Kováč.
V krátkosti z vedy a techniky:
- Lietadlo NASA: Americká vesmírna agentúra NASA po prvý raz verejnosti predstavila nové nadzvukové lietadlo X-59, ktoré zvládne prechod na nadzvukovú rýchlosť bez sonického tresku.
- Starship to skúsi znova: SpaceX sa pokúsi o tretí orbitálny test raketového systému Starship zrejme už vo februári. Posledné dva lety sa skončili výbuchom stroja, ktorý má byť najvýkonnejšou raketou súčasnosti.
- Ako lepšie spať: Možno by ste si mali rozmyslieť, či si doprajete ešte jeden pohárik pred spaním. Výskum ukazuje, že aj jeden alebo dva alkoholické nápoje večer sú spojené so zníženou kvalitou spánku. Alkohol môže niektorým ľuďom síce pomôcť rýchlejšie zaspať, ale počas noci môže tiež narušiť spánkový režim.
Rozhovory ZKH

Ako sa dostala k tomu, že rečnila na pódiu protestu? Nemala obavy, že by jej to mohlo uškodiť v kariére? A ako si vyberá hry a postavy, ktoré stvárňuje? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s herečkou Annamáriou Janekovou.
Karikatúra

Podcasty SME
- Ľudskosť: Zakladateľky programu emocionálneho vzdelávania detí: Rozumieť vlastným pocitom je dnes kľúčové
- Index Brand: Chcete investovať? Veľa sa pýtajte a zvážte si riziko
- Dobré ráno: Rozdiel na úrovni štatistickej chyby. Prezidentské voľby budú tesné
Recept dňa

Premýšľate nad ľahkou večerou? Skúste túto rýchlu delikatesu portobello šampiňóny s kuskusom.
Dnes očakávame
- Na Mesiaci by mal pristáť japonský vesmírny modul SLIM
- Petra Vlhová bude cez víkend súťažiť v Jasnej
- Peter Pellegrini by mal oznámiť kandidatúru na post prezidenta
Dnes v histórii

V roku 1993 bola Slovenská republika prijatá do OSN ako 180. členský štát a pred budovou OSN v americkom New Yorku vztýčili slovenskú vlajku.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
