SME

Ranný brífing: Po Ficovi otáľa Pellegrini, prezidentka varuje súd pred podvodom na ústave

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Novelu Trestného zákona najnovšie brzdí predseda parlamentu Peter Pellegrini, zatiaľ ju neposlal na zverejnenie v Zbierke zákonov. Prezidentka Zuzana Čaputová ústavných sudcov varuje, že vláda Roberta Fica sa im „in fraudem constitutionis“, teda podvodom na ústave, „s nemalou dávkou pravdepodobnosti“ snaží zmariť možnosť posúdiť novelu Trestného zákona včas.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam... Po Ficovi otáľa Pellegrini, prezidentka varuje súd pred podvodom na ústave
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Zápas o právny štát vrcholí. Ako chce prezidentka zastaviť Ficovu trestnú novelu

Na Ústavnom súde sa začína jeden z najdôležitejších právnych sporov v histórii Slovenska s významnými dôsledkami. Ústavní sudcovia v ňom majú menej než dvadsaťpäť dní na vyhodnotenie toho, či sa vládna koalícia na čele s Robertom Ficom pokúša obísť najvýznamnejší zákon v štáte – ústavu.

SkryťVypnúť reklamu

V podaní na Ústavný súd totiž prezidentka Zuzana Čaputová sudcov varuje, že vláda sa im „s nemalou dávkou pravdepodobnosti“ snaží zmariť možnosť posúdiť novelu Trestného zákona včas. Vládna koalícia sa o tento postup podľa prezidentky pokúša tak, že úmyselne nechce zverejniť novelu zákona v Zbierke zákonov, hoci zvyčajne ide o „otázku nanajvýš hodín“.

Zverejnenie zákona v Zbierke je zvyčajne podmienkou, aby ho následne bolo možné napadnúť na Ústavnom súde. Výroky premiéra Fica a predsedu parlamentu Petra Pellegriniho o tom, že urobia všetko preto, aby novela napriek podaniu na súd vstúpila do účinnosti, podľa prezidentky svedčia o tom, že chcú zákon uverejniť v Zbierke súbežne s tým, ako má nadobudnúť účinnosť.

Ústavný súd by tak vôbec nedostal možnosť pozastaviť jeho účinnosť pred tým, než sa má v praxi začať používať. „In fraudem constitutionis“ vo voľnom preklade z latinčiny znamená podvod na ústave alebo obídenie ústavy. Koalícia sa ho má dopúšťať tým, že síce formálne neporušuje lehoty na zverejnenie zákona v Zbierke zákonov, ale robí tak s úmyslom, aby zámerne dosiahla zakázaný stav.

SkryťVypnúť reklamu
  • Nezverejnenie v Zbierke zákonov: Novelu Trestného zákona po premiérovi Robertovi Ficovi brzdí predseda parlamentu Peter Pellegrini, zatiaľ ju neposlal na zverejnenie v Zbierke zákonov. Hlas tvrdí, že Pellegrini bude pri zverejňovaní novely Trestného zákona v Zbierke zákonov postupovať v zmysle zákona.
  • Vláda robí pri novele obštrukciu: Ak zákon podpíše prezidentka, jeho vyhlásenie v zbierke je len formalitou. Národná rada predloží žiadosť ministerstvu spravodlivosti, na čo má však lehotu 21 dní od schválenia zákona. Rezort spravodlivosti musí do 15 dní od predloženia žiadosti vyhlásiť zákon v zbierke. Zákony schválené v skrátenom konaní sa však väčšinou uverejňujú expresne.
  • Opozičné podanie na Ústavný súd: Skupina opozičných poslancov z SaS, KDH a hnutia Slovensko doručila na Ústavný súd podanie v súvislosti so schválenou novelou Trestného zákona. V právnej úprave vidia procesné pochybenia aj obsahové nezrovnalosti. Ich návrh obsahuje hlbšiu analýzu procesu prerokovania v parlamente.
  • Ficova kremeľská rétorika: Prečo za úmyselne nesprávny výklad zákona – to je skutková podstata - môžu byť trestaní len sudcovia? Viete si v právnom štáte predstaviť ohnutejšie, jednoznačnejšie „ohýbanie práva“, než „robiť všetko“ pre to, aby do platnosti (účinnosti) vstúpil – azda, možno - protiústavný zákon? Pýta sa Peter Schutz.

Korčok v číslach: Čo hovoria hĺbkové dáta a kde môže získať ďalších voličov?

Z podrobných dát prieskumu agentúry NMS Market Research pre SME vyplýva, že Ivanovi Korčokovi sa za posledný mesiac podarilo zvýšiť si poznateľnosť, ale podrobnejšie informácie o ňom stále nemá tretina voličov.

SkryťVypnúť reklamu

Nateraz sa mu podarilo zmobilizovať výraznú väčšinu jeho najprirodzenejších voličov, ktorí sú zároveň sympatizantmi strán Progresívne Slovensko, SaS a tiež mimoparlamentných Demokratov.

Už teraz oslovuje 88 percent voličov PS, rovnaké množstvo voličov SaS a 75 percent voličov hlásiacich sa k Demokratom. Či sa priblíži k volebnému víťazstvu, bude závisieť od jeho schopnosti presvedčiť voličov ďalších dvoch opozičných strán - KDH a hnutia Slovensko.

Podľa odhadu NMS pre druhé kolo v prípade súboja Korčok - Pellegrini, by líder Hlasu a predseda parlamentu vyhral so ziskom 52,3 percenta hlasov o 4,6 percenta pred Korčokom so 47,7 percenta hlasov. Vyššia podpora voličov KDH a hnutia Slovensko pre Korčoka môže tento rozdiel vyrovnať.

  • Pellegriniho môže poraziť Ficov syndróm: Korčok je v oveľa priaznivejšej pozícii, keď dáva opozičným voličom priestor politicky kultivovaným spôsobom ventilovať svoju nespokojnosť a symbolicky uštedriť rituálnu facku občanovi, ktorý sa zaviazal nebyť podržtaškom, píše Peter Tkačenko.

V krátkosti z domova:

  • Stop dotáciám na ľudské práva: Ministerstvo spravodlivosti náhle a bez uvedenia dôvodu zrušilo dotačný program na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd. Stalo sa tak len deň predtým, ako sa na ústne vypočutie mali dostaviť uchádzači, ktorých projekty komisia vyhodnotila ako úspešné.
  • Výpovede proti Slobodníkovi: „Toto som od nich nikdy v živote nečakal,“ povedal o svojich bývalých kolegoch niekdajší šéf finančnej jednotky NAKA Bernard Slobodník. Je kľúčovým svedkom v prípade Štefana Žigu, ktorého usvedčuje z podplácania. Marek Švarc a Peter Košč sa na súde svojho bývalého šéfa snažia spochybniť.
  • Opätovné obvinenia v kauze Gorila: Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Opätovné obvinenie by sa malo týkať aj Jaroslava Haščáka, ale aj bývalej šéfky Fondu národného majetku Anny Bubeníkovej či exministra hospodárstva Jirka Malchárka.

Od ruskej invázie nevyrobili v Európe ani jeden nový tank. Bez Američanov by nebola schopná brániť sa

Donald Trump vystrašil Európu vyhlásením, že ako prípadný prezident USA odmietne brániť tie krajiny, ktoré neinvestujú dostatočne do svojej obrany. Väčšina európskych členov NATO znervóznela, pretože mnohí z nich nedávajú na obranu dohodnutý podiel svojho bohatstva.

SkryťVypnúť reklamu

Európania by v prípade útoku zo strany Ruska - ktoré teraz oznámilo, že zdvojnásobí počet vojakov rozmiestnených pozdĺž svojich hraníc s NATO - zostali sami.

Dokážeme sa ubrániť bez Američanov a čo na to musia urobiť európske štáty? Masívne sa vyzbrojiť. „Od ruskej invázie na Ukrajinu sa v Európe nevyrobil ani jeden nový tank,“ hovorí Jan Jireš, vrchný riaditeľ českého ministerstva obrany, ktorý vedie sekciu obrannej politiky a stratégie.

V minulosti európske zbrojovky nemali dostatok objednávok, a tak znižovali kapacity alebo presúvali výrobu inam. Teraz sa snažia rýchlo naštartovať veľkovýrobu. Hoci sa krajiny NATO zaviazali vynakladať na obranu aspoň dve percentá svojho hrubého domáceho produktu, väčšina z nich to už dávno nerobí.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Čo bude s ruskou opozíciou: Smrť Alexeja Navaľného a fakt, že najvýraznejšie osobnosti ruskej opozície sú po smrti, v exile alebo vo väzniciach otvárajú otázku, či v Rusku ešte vôbec existuje opozícia. O spájaní hovorí podnikateľ a politik v exile Michail Chodorkovskij a v boji po svojom manželovi plánuje pokračovať aj Julija Navaľná. Akú majú šancu uspieť?
  • Poprava zajatcov v Avdijivke: Rusi obsadili mesto Avdijivka po stiahnutí ukrajinských síl len pred pár dňami. Už teraz sa však objavila správa, že sa tam mohli dopustiť vojnových zločinov. Na základni na juhovýchode Avdijivky sa zdržiavala skupina ukrajinských vojakov, ktorí pre zranenia nemohli mesto opustiť. Po príchode Rusov sa okupantom vzdali, tí ich však popravili.
  • Poprava zajatcov pri Robotyne: Ruskí vojaci postrieľali ukrajinských zajatcov aj pri dedine Robotyne na juhovýchode krajiny. Dokazuje to video, ktoré sa rozšírilo po sociálnych sieťach. Incident sa stal v nedeľu, keď ruské jednotky útočili na obec, ktorú sa podarilo oslobodiť vlani v lete počas ukrajinskej protiofenzívy.
  • Vražda ruského dezertéra: Ruského pilota vrtuľníka Maxima Kuzminova, ktorý pred šiestimi mesiacmi dezertoval na Ukrajinu aj s vrtuľníkom Mi-8, našli mŕtveho v Španielsku, informoval hovorca ukrajinskej vojenskej tajnej služby Andrij Jusov. Kuzminova zastrelili šiestimi ranami a prešli autom.
  • Rusi verbujú už aj väzenkyne: Ruské ministerstvo obrany začalo verbovať väzenkyne zo ženskej väznice v Leningradskej oblasti, aby bojovali vo vojne proti Ukrajine. Ponuku sa rozhodlo prijať približne dvadsať až päťdesiat žien. Slúžiť majú ako ostreľovačky.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Šéf cukrovaru: Je nelogické, že dovážame cukor z Brazílie a z Afriky

Nemeckí investori sa na Slovensku neusadili len v automobilovom priemysle, ale dominantnú pozíciu majú aj vo výrobe slovenského cukru. Vlastnia posledné dva funkčné cukrovary.

Südzucker cez rakúsku dcérsku spoločnosť Agrana ovláda Slovenské cukrovary v Seredi a do portfólia skupiny Nordzucker zasa patrí Považský cukor v Trenčianskej Teplej.

Cukor je jednou z potravín, v ktorej je Slovensko sebestačné. Výroba dvojice slovenských cukrovarov je pritom len zlomkom v celkovej produkcii v EÚ.

„Tvorí len 1,2 percenta produkcie cukru v Európe a Spojenom kráľovstve,“ hovorí pre INDEX predseda predstavenstva spoločnosti Považský cukor Michal Abelovič s tým, že jeho cena pôjde ešte viac dole.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Pán krachov z Bardejova: Hlavná postava tohto príbehu skúša podnikať a vždy to dopadne rovnako: krachom firmy a obrovskými dlhmi voči štátnym inštitúciám. Vždy však rozbehne ďalší biznis v tom istom sektore. Bardejovský podnikateľ doteraz tento scenár zopakoval šesťkrát a jeho podnikateľská telenovela pokračuje ďalej.
  • Výhodný nákup dlhopisov: Máte voľný balík peňazí a rozmýšľate, že ho investujete do dlhopisov? Pridlho už váhať nemôžete. Už v druhom kvartáli tohto roka by mali centrálne banky postupne znižovať sadzby. Atraktivita dlhopisov a ich potenciálny výnos sa začnú znižovať.
  • Ohrozenie bezpečnosti na cestách: Návrh novely cestného zákona zasahuje do kompetencií samospráv a môže znamenať vážne ohrozenie bezpečnosti na cestách miest a obcí. Uviedla to Únia miest Slovenska v súvislosti s návrhom zmeny zákona, ktorý rezort dopravy predložil do skráteného pripomienkového konania.

Zaostáva, naposledy spadol. Sagan má jedinú možnosť, ako sa dostať na olympiádu

Keď na olympiáde v Rio de Janeiro v roku 2016 vymenil Peter Sagan cestný bicykel za horský, mnohí sa v úvode jeho jazdy uškŕňali. Hoci štartoval z posledného radu, trvalo mu minútu a pol, aby sa prepracoval na štvrté miesto a jazdil v kontakte so špecialistami na túto disciplínu.

SkryťVypnúť reklamu

Ktovie, ako by sa vtedy preteky skončili, nebyť viacerých defektov. „Myslím si, že by som asi nevydržal až do konca s tými úplne najlepšími, lebo nemám na to ani skúsenosti, ale určite to mohol byť pekný výsledok,“ hovoril vtedy Sagan, ktorý napokon obsadil 37. priečku.

O sedem rokov neskôr vymenil žilinský rodák cestný bicykel za horský natrvalo s cieľom vybojovať si olympijskú miestenku v Paríži. Jeho doterajšie výsledky však nie sú žiadna sláva.

Parížska olympiáda sa začne o 157 dní. Je ťažké odhadnúť, ako veľmi sa môže Sagan dovtedy zlepšiť, no aj keby senzačne začal zrazu vyhrávať, účasť pod piatimi kruhmi nemá vo svojich rukách.


Metán unikal pol roka. V Kazachstane mohol nastať najhorší únik v histórii

Po prieskumnom vrte na ložisku zemného plynu v Kazachstane došlo ešte minulý rok v júni k výbuchu. Trvalo šesť mesiacov, kým sa požiar podarilo zahasiť. Pri nehode v odľahlej časti Kazachstanu sa do ovzdušia uvoľnilo viac ako 120-tisíc ton metánu, silného skleníkového plynu, ukazuje najnovšia analýza.

SkryťVypnúť reklamu

Únik môže byť najväčší v histórii, ku ktorému došlo pri normálnej ľudskej činnosti. Ak by sa počítali aj sabotáže, mal by druhé miesto, pretože únik metánu z plynovodov Nord Stream v roku 2022 by neprekonal.

Metán je omnoho silnejší skleníkový plyn ako oxid uhličitý. Hoci je množstvo emisií z metánu nižšie, v priebehu dvadsiatich rokov je až 80-krát účinnejší pri zachytávaní tepla v atmosfére.

Najviac metánu stále vzniká v poľnohospodárstve. V ropnom a plynárenskom priemysle sú však za veľkú časť emisií zodpovedné rozsiahle úniky. Tým by sa dalo zabrániť, ako aj v prípade minuloročného úniku v Kazachstane.

V krátkosti z vedy a techniky:

  • Pád dvojtonového satelitu: Dnes do atmosféry Zeme vletí dvojtonový vyradený satelit. Z veľkej časti by mal zhorieť. Satelit ERS-2 slúžil na obežnej dráhe šestnásť rokov. V roku 2011 inžinieri vykonali manévre, ktorými družicu nasmerovali k Zemi. Teraz už ju nikto neovláda a nie je zrejmé, kde presne do atmosféry vstúpi.
  • Rímska základňa v Izraeli: Pod rozľahlými pšeničnými poľami v Izraeli objavili archeológovia pozostatky významnej rímskej stavby. Pred viac ako 1800 rokmi tu stála jedna z najväčších rímskych základní v okolí. Žilo tu viac ako päťtisíc vojakov, ktorí patrili k VI. rímskej légii prezývanej obrnená či železná.
  • Objavy slovenských vedcov: Slovenský mayológ Milan Kováč chodí na expedície do guatemalskej džungle už šestnásť rokov, počas ktorých sa mu s jeho tímom podarilo mnoho významných nálezov vrátane mayských miest. Teraz v spolupráci s českými odborníkmi odkryli ďalšie starobylé mestské centrum.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Hľadáte trocha orientálnych chutí na oživenie jedálnička? Vyskúšajte thajskú kuraciu polievku.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Pokračuje schôdza parlamentu a rokuje vláda
  • Spomienkové zhromaždenia iniciatívy Za slušné Slovensko pri príležitosti šiesteho výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej
  • Ruský parlament bude hlasovať o pozastavení členstva v Parlamentnom zhromaždení OBSE
  • Britský súd sa zaoberá posledným odvolaním Juliana Assangea proti vydaniu do USA

Dnes v histórii

21. februára 1916 spustili nemecké vojská útok na 40 kilometrov širokom fronte proti francúzskej pevnosti Verdun. Jedna z najväčších a najkrvavejších bitiek prvej svetovej vojny trvala až do 18. decembra 1916. Na oboch stranách si vyžiadala životy asi 300-tisíc vojakov a pol milióna ranených.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 7 396
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 292
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 075
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 802
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 677
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 826
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 180
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 561
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Šimon Nemec počas zápasu Montreal Canadiens - New Jersey Devils.

Nebol pripravený, myslí si tréner.


Martin Turčin
Tomáš Tatar, Šimon Nemec a Libor Hudáček počas MS v hokeji 2024.

Ja tým chlapcom rozumiem, nie vždy sa dá prísť na šampionát, hovorí Országh.


Martin Turčin
Gólová radosť hráčov Washingtonu Capitals

Víťazný zásah zaznamenal Carlson.


TASR
Slovenskí hokejisti v príprave na MS v hokeji 2025.

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie piatok, 9. máj?


SkryťZatvoriť reklamu