Peter Pellegrini bude šiestym slovenským prezidentom. Do paláca sa dostal klamstvami, šírením strachu, úmyselnou polarizáciou, neférovou kampaňou či paktovaním s extrémistami. Vybral si svoje metódy a tie si so sebou zoberie aj do prezidentského paláca.
Z jeho verejných vystúpení nijako nevyplýva, že by vládnej koalícii už ako prezident akokoľvek sťažoval presadzovanie zákonov ich vetovaním. Je teda zjavné, že s prezidentom Pellegrinim prichádza úplná dominancia smeráckeho valca.
Zahraničné médiá píšu, že voliči na Slovensku posilnili vplyv proruských síl v strednej Európe a ako podporovateľa proruského smerovania a oponenta pomoci Ukrajine vykresľujú Pellegriniho aj v Rusku.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby a to si berie aj do paláca
- Od Fica odišiel po dvadsiatich rokoch, teraz sa podieľal na koaličnom valci. Aký bude Pellegrini prezident
- Rusi už hovoria o mierových rokovaniach v Bratislave. Zahraničná tlač píše o upevnení proruských síl
Lži, strach a neférové postupy. To vyhralo Pellegrinimu voľby a to si berie aj do paláca

Peter Pellegrini bude šiestym slovenským prezidentom. Zmobilizoval mimoriadny počet voličov a dokázal si zabezpečiť druhý najvyšší volebný zisk spomedzi priamo volených hláv štátu – 1 406 898 hlasov. Viac získal už iba Rudolf Schuster v historicky prvých voľbách prezidenta.
Pellegriniho volilo 53,1 percenta voličov, Ivana Korčoka 46,9 percenta. A hoci ide o najtesnejšie prezidentské voľby v histórii, rozdiel je napokon väčší, ako predpovedali prieskumy pred druhým kolom.
Tím Petra Pellegriniho v uplynulých dvoch týždňoch dupol na plyn a rozbehol naozaj obrovskú kampaňovú mašinériu. Oproti prvému kolu dokázal zmobilizovať o 600-tisíc hlasov viac. Je legitímne zvoleným prezidentom.
Problémom je spôsob, ako sa ním stal. Do paláca sa dostal klamstvami, šírením strachu, úmyselnou polarizáciou, neférovou kampaňou či paktovaním s extrémistami. Pellegrini si vybral svoje metódy a tieto metódy si so sebou zoberie aj do prezidentského paláca.
- Pellegrinimu neverili ani vlastní: Aj keď koaliční partneri Robert Fico a Andrej Danko krátko pred druhým kolom prezidentských volieb napokon vyjadrili podporu Pellegrinimu, v sobotu radšej sledovali vývoj z bezpečnej vzdialenosti. Kým Fico za Pellegrinim prišiel, až keď už bol jasným víťazom, Danko sa neukázal vôbec.
- Mobilizácia voličov Hlasu a Smeru: Pellegrini získaval nadpriemerne „nových voličov“ v tých okresoch, kde mal aj Harabin nadpriemerné výsledky. Zároveň však ide o okresy, v ktorých boli strany Hlas a Smer v parlamentných voľbách silné. Harabinov volič Pellegrinimu pomohol, no iba ten by mu na víťazstvo nestačil.
- Volebné mapy: Pellegrini vyhral vo všetkých krajoch okrem Bratislavského, Korčok zase vo všetkých krajských mestách. Pozrite si volebné mapy s výsledkami druhého kola prezidentských volieb 2024. Ako volili jednotlivé obce, okresy a kraje?
- Analýza výsledkov podľa obcí: Pellegrini vyhral prezidentské voľby, pretože sa mu podarilo zmobilizovať jeho voličský potenciál. No ani Korčok neobstál zle. Prozápadnejších voličov dokázal zmobilizovať v porovnaní s dnešnou opozíciou pred parlamentnými voľbami dokonca lepšie než jeho súper nacionalistickejších voličov.
- Aké možnosti sa otvárajú Korčokovi: Môže si Korčok po prezidentských voľbách nájsť miesto v niektorej z existujúcich politických strán? Má zmysel, aby zvažoval založenie vlastnej politickej strany alebo napokon v parlamentných voľbách súťažiť nebude? Denník SME analyzuje jeho možnosti.
- Čo sa bude diať teraz: Ochranka, auto, kancelária a servis k nej. Novozvolený prezident to všetko môže mať krátko po vyhlásení výsledkov volieb - ak je jeho predchodca k nemu ústretový. Dôležitá je podmienka ak. Na odovzdávanie funkcie neexistujú pevne zaužívané pravidlá.
- Víťaz bude pokračovať v tradícii: Prvá pracovná cesta novozvoleného prezidenta Pellegriniho po nástupe do funkcie bude smerovať do Českej republiky. Potvrdil to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Deklaroval, že kurz zahraničnej politiky Slovenska sa meniť nebude.
- Nový predseda parlamentu a Hlasu: Novým predsedom parlamentu bude Richard Raši alebo Denisa Saková, vyhlásil Pellegrini v televízii JOJ24. Podľa jeho slov si to teraz prejdú na vedení strany, zároveň navrhne straníckemu snemu svojho nástupcu vo funkcii predsedu Hlasu. Vyberá si z piatich ľudí.
- Čo bude s Hlasom: Čo bude ďalej s Hlasom a kto ho ovládne? Od obsadenia kresiel predsedu strany a predsedu parlamentu, ktoré Pellegrini uvoľní, bude závisieť aj to, či Hlas splynie so Smerom, alebo zostane o čosi liberálnejšou stranou vo vládnej koalícii.
Od Fica odišiel po dvadsiatich rokoch, teraz sa podieľal na koaličnom valci. Aký bude Pellegrini prezident

V prezidentských voľbách kandidoval, aby vraj ochránil „sociálno-demokratickú vládu, národne orientovanú“. Najbližších päť rokov bude novozvolený prezident Peter Pellegrini môcť ukázať, čo presne svojimi kampaňovými heslami myslel.
Pellegrini nikdy nijako nenaznačoval, že by v ňom jeho niekdajší dlhoročný stranícky šéf a dnes koaličný partner Robert Fico nemal nájsť spojenca, ak sa stane prezidentom.
„Nemusíte sa obávať, že tak ako to bolo posledných desať rokov, vznikne z prezidentského paláca opozičné oportunistické mocenské centrum, ktoré bude vláde škodiť, ktoré bude štátu škodiť v zahraničí a bude sa tešiť z neúspechov vlády,“ vyhlásil predseda Hlasu aj počas volebnej noci.
Počas pol roka existencie trojkoalície Smer-Hlas-SNS nekritizoval žiadnu zo zmien, ktoré spoločne presadili. Stihli pritom už odstaviť nepohodlných vyšetrovateľov, zrušiť špeciálnu prokuratúru či schváliť rozsiahle zmeny v Trestnom zákone pomáhajúce korupčníkom, ktoré však Ústavný súd pozastavil.
Plánujú tiež zasiahnuť do verejnoprávnej RTVS a najnovšie sa vyhrážajú sudcom, ktorí riešili kauzy nominantov Smeru. Denník SME pripravil odpovede na základné otázky, čo od Pellegriniho očakávať v najbližších mesiacoch v najvyššej ústavnej funkcii.
- Aký bude vzťah premiéra a prezidenta: Fico vo funkcii premiéra zažil troch rôznych prezidentov počas ich štyroch mandátov, ale prístup ku každému z nich si zadefinoval ešte skôr, než sa vôbec ujali funkcií. Už prvé mesiace novozvoleného prezidenta Pellegriniho v úrade ukážu, či aj k nemu bude mať Fico podobný prístup.
- Fico uniesol aj prezidentský palác: Robert Fico bude mať svojho prezidenta. Po desiatich rokoch sa demokratická protiváha autokratov vysťahuje z Grasalkovičovho paláca, aby sa symbolicky vrátil do čias, keď ešte slúžil socialistickým pionierom, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
- Pellegrini vyhral klamstvom: Koalícia všetok ten čas, priestor a tú ohromnú moc nevyužije na to, aby Slovensko posunula do roku 2024. Použije ho na ovládnutie krajiny a na pomstu. To je, mimochodom, vo svojej podstate trúfalé: na to, že majú parlamentnú väčšinu štyroch mandátov, sú naozaj dosť besní, píše Samuel Marec.
- Pellegrini to dal na Zemana: Prvé implikácie sú rukolapné, koalícia dostala pečiatku, že jej doterajšie kroky voličskú populáciu nijako osobitne neznepokojili. Nevieme, či sa bude Pellegrini správať doslova ako sluha, ale na hľadanie vzdoru v jeho povahe by sme potrebovali hmotnostný spektrometer, píše Peter Tkačenko.
- Maďarská menšina totálne zlyhala: Do knižiek vojde 6. apríl 2024 ako historicky (aj) totálnym zlyhaním maďarskej menšiny. Po 30 rokoch zásadného podielu na slovenskej slobode a demokracii naši Maďari prišli o rozum, keďže na zamilovanosť do jedného šialenca v Budapešti niet inej diagnózy, píše Peter Schutz.
- Šťastie, že nie je katolícky kňaz: Voľba starého mládenca žijúceho so psom vo veľkorysej vile muža, s ktorým sa prechádzal v meste večných milencov, nás nemôže prekvapiť. Napriek všetkému, čo si o sebe zvykneme myslieť, sa napokon vieme prejaviť mimoriadne nekonvenčne a v princípe tolerantne voči súkromnému životu slovenských politikov, píše Mariana Čengel Solčanská.
- Keď majú všetko: Výsledok prezidentského súboja netreba preceniť. Voči fungujúcej vládnej koalícii má hlava štátu slabé postavenie – to sme videli počas posledného polroka, keď prezidentka kričala, ako mohla, a Fica to spomalilo nanajvýš symbolicky. Príchod Pellegriniho preto bude znamenať zmenu tónu, no nie praktického výsledku, píše Miroslav Beblavý.
- Ešte vždy sa im môžeme smiať: Normalizačná skepsa neznamená hovoriť si niečo na spôsob „ešte to nie je také zlé“. Znamená konečne a veľmi pokojne pripustiť, že je naozaj zlé, čo si vybrali občania Slovenskej republiky, ktorých väčšine je sloboda ľahostajná, a súčasne si zachovať vlastnú slobodu. Smiať sa pajácom aj naďalej bude môcť každý, kto bude skutočne chcieť, píše Nataša Holinová.
- Ako ubrániť demokraciu: Môže sa stať, že najbližšie roky bude nevyhnutné, aby sme boli vnímavejší k svojmu okoliu a pripravení vystúpiť, keď bude treba. Nasledujúce rady Jakuba Fila nie sú všeobecne platným návodom, ale pokusom pomôcť tejto krajine, aby sme dokázali ubrániť demokraciu.
V krátkosti z domova:
- S kým debatujú predstavitelia moci: Denník SME získal viaceré doteraz nezverejnené fotografie a videá, na ktorých extrémista a youtuber Daniel Bombic hajluje, stretáva sa s významnými predstaviteľmi neonacistickej scény a obnažuje sa na verejnosti. Vo svojich online reláciách hostil najvyšších predstaviteľov Smeru a Hlasu.
- Gašparovič okolo apartmánu zahmlieva: Poslanec Hlasu Štefan Gašparovič tvrdí, že nevlastní luxusný apartmán v Chorvátsku, o ktorom informoval denník SME. Odmieta však objasniť, prečo chorvátsky kataster registruje ako majiteľa nehnuteľnosti Slováka s rovnakým menom a adresou bydliska.
- Voľby by vyhral Smer: Ak by sa voľby do Národnej rady konali na prelome marca a apríla, vyhrala by ich strana Smer so ziskom 21,6 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre reláciu televízie Markíza Na telo. Druhé v poradí by skončilo Progresívne Slovensko s 20,1 percenta hlasov. Do parlamentu by sa dostalo osem strán a hnutí.
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Rusi už hovoria o mierových rokovaniach v Bratislave. Zahraničná tlač píše o upevnení proruských síl

Robertovi Ficovi zmizla z cesty ďalšia prekážka v rýchlej premene Slovenska podľa vzoru orbánovského Maďarska a Ukrajina prišla o hlas podpory v NATO aj v EÚ. Aj takto zahraničné médiá prezentujú výsledky prezidentských volieb na Slovensku. Viaceré zdôrazňujú, že víťazom sa stal blízky spojenec Roberta Fica známeho proruskými názormi.
Voliči na Slovensku posilnili vplyv proruských síl v strednej Európe, keď dali víťazstvo v prezidentských voľbách do rúk kandidátovi, ktorý je proti vojenskej a finančnej pomoci Ukrajine, napísal denník New York Times. Pellegrini podľa denníka odkopíroval taktiku maďarského premiéra Viktora Orbána z volieb v roku 2022, keď vláda tvrdila, že opozícia chce zatiahnuť Maďarsko do vojny.
Ruská štátna agentúra Ria Novosti už píše aj o Pellegriniho prejave, v ktorom povedal, že Slovensko zostane na strane mieru. Agentúra zdôrazňuje aj jeho slová, že posielanie zbraní Ukrajine sa môže skončiť katastrofou a že najlepším riešením by boli mierové rokovania. Pellegrini podľa agentúry prisľúbil konanie mierových rokovaní na expertnej úrovni v Bratislave.
Ako podporovateľa proruského smerovania a oponenta pomoci Ukrajine opisuje Pellegriniho ruský biznisový denník RBK aj web Gazeta.ru.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Drony s umelou inteligenciou: Ukrajinské drony na cieľ navádza umelá inteligencia, tvrdí CNN. S odvolaním sa na ukrajinské zdroje píše, že AI dronom pomáha nielen navigovať, ale aj vyhnúť sa nepriateľskému rušeniu. Ukrajinské drony sú podľa experta úplne autonómne a nie sú odkázané na komunikáciu so satelitom alebo s iným vonkajším zdrojom.
- Zničenie ruských lietadiel: Útok dronov na leteckú základňu Morozovsk zabil alebo zranil najmenej 20 ľudí. Zničených bolo najmenej šesť lietadiel. Ďalších osem lietadiel útok vážne poškodil. Na letisku Morozovsk sú dislokované stíhačky Su-27 a frontové bombardéry Su-34.
- Neustále útoky na elektrárne: Útoky, ktoré zasiahli objekty energetickej infraštruktúry po celej Ukrajine, zničili 80 percent kapacity tepelných elektrární spoločnosti DTEK, najväčšieho súkromného výrobcu energie v krajine. Útoky je takmer nemožné odraziť, pretože Ukrajina nemá dostatočnú protivzdušnú obranu.
- Ofenzíva zameraná na Charkov: Ukrajinci očakávajú, že Rusko by pred letom mohlo spustiť novú ofenzívu zameranú pravdepodobne na Charkov. Podľa vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta Andrija Jermaka by sa tak malo udiať koncom mája alebo začiatkom júna.
- Zúrivý tlak na Časiv Jar: Mesto Časiv Jar je pod neustálou paľbou, oznámili ukrajinské úrady. Predstaviteľ ruskej okupačnej správy v Doneckej oblasti predtým tvrdil, že na okraj mesta Časiv Jar vstúpili ruské sily. Ukrajinská armáda to poprela, potvrdila však zúrivé boje.
- Teroristov môžu vydať do Bieloruska: Teroristický útok v moskovskej hudobnej sále Crocus City Hall obnovil v Rusku diskusiu o moratóriu na trest smrti, ktoré v krajine v súčasnosti platí. Niektorí zákonodarcovia medzitým navrhli rýchlejšie riešenie: vydať podozrivých do Bieloruska, ktoré trest smrti nikdy nepozastavilo.
Zo zahraničných webov:
- UnHerd: Je načase poslať na Ukrajinu jednotky NATO
- The Atlantic: Ukrajine dochádza čas
- The Washington Post: Tajný plán Donalda Trumpa na ukončenie vojny medzi Ukrajinou a Ruskom
Prezidentské voľby 2024

Ako dopadli voľby? Čo Pellegriniho výhra znamená pre Slovensko a aký bude mať víťaz vzťah s vládou Roberta Fica? Moderuje Michal Katuška a hosťami sú šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová, komentátor SME Peter Tkačenko, politológ Pavol Baboš a zástupca šéfredaktorky denníka SME Ondrej Podstupka.
Podcasty SME
- Povolebné Dobré ráno: Slovensko je rozdelené, Pellegrini žiadny pokoj neprinesie
- Dejiny: Čo je nové vo výskume holokaustu?
- Klik: Ako sa svet tesne vyhol obrovskému hacku
- Vertigo: Big Brother v nacistickom dome. Do kín prichádza mimoriadny film Zóna záujmu
- TECH_FM: Bolo skôr vajce alebo sliepka? Vedci stopovali škrupiny
- Vedecký podcast SAV: Oproti živočíchom vymierajú rastliny až 500-krát rýchlejšie
Karikatúra

Recept dňa

Sladkokyslé kura, kuracia polievka s ryžovými rezancami, čínska kačica či jarné závitky. Tieto recepty na ázijskú kuchyňu zvládnete aj doma
Dnes očakávame
- Najvyšší predstavitelia a poslanci SNS vyzvú na podporu ústavného zákona o medveďoch
- Viaceré podujatia pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov
- Medzinárodný súdny dvor rokuje o žalobe Nikaraguy proti Nemecku pre obvinenia z porušenia Dohovoru o zabránení a trestaní zločinu genocídy
- Úplné zatmenie Slnka, ktoré bude viditeľné nad stredným Pacifikom, Strednou Amerikou, Severnou Amerikou a severným Atlantikom
Dnes v histórii

Entente cordiale (Srdečná dohoda): Veľká Británia a Francúzsko vyriešili 8. apríla 1904 zmluvou svoje rozpory v kolóniách a dohodli sa na rozdelení vplyvu v nich, čím položili základ zmeny pomeru síl na európskom kontinente. Dohoda ukončila „tradičné“ nepriateľstvo medzi oboma mocnosťami, vytvorila predpoklady pre ďalšiu spoluprácu a spojenectvo, no bola jednou z udalostí vedúcich k prvej svetovej vojne.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
