SME

Ranný brífing: Fico blúzni o prevrate a vyhráža sa, Gašpar junior už pripomína Lexu

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

V čase, keď krajina čelí viacerým vážnym problémom a vládna koalícia nefunguje, sústreďuje premiér Robert Fico všetku pozornosť na aktuálnu správu SIS o údajnom pokuse o štátny prevrat. „Rozvracať si krajinu nedáme,“ vyhlásil Fico s tým, že na základe správy tajnej služby obviňuje opozíciu a organizátorov protivládnych protestov.

Opozícia podala trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužitia právomoci tajnou službou, ktorú vedie nominant Smeru Pavol Gašpar. Nejde pritom o prvý prípad, keď SIS čelí podozreniu z konania proti opozícii. Najviac bola zneužitá v politickom boji za éry Ivana Lexu počas vlády Vladimíra Mečiara.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Fico blúzni o prevrate a vyhráža sa, Gašpar junior už pripomína Lexu
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Fico sa po siedmich rokoch vracia k sprisahaniam proti vláde. Jej pád však hrozí zvnútra

Konšpiráciami o prevrate pripravovanom občianskymi aktivistami, združeniami, kultúrnou obcou, opozíciou, zahraničím, ako aj silnými vyhláseniami o možnom rozpade Európskej únie a NATO koalícia mobilizuje svojich voličov.

SkryťVypnúť reklamu

O tom, že môže ísť o zadefinovanie tém a nastavenie spoločenskej atmosféry pred možnými predčasnými voľbami, uvažujú okrem slovenských analytikov a komentátorov aj zahraničné médiá.

Konflikty vo vládnej koalícii totiž v skutočnosti ukazujú na iný možný scenár - že vláda ukončí svoje pôsobenie predčasne nie pre protesty, ale pre vnútorné koaličné problémy. V pozadí koalície sa odohráva zápas o zotrvanie štvrtej vlády premiéra Roberta Fica pri moci.

Fico sa fámami o chystanom prevrate priblížil k vlastným tvrdeniam z roku 2018, keď po vražde Jána Kuciaka svoj nútený odchod z postu premiéra spájal s Georgeom Sorosom. Odvoláva sa na zdroje zo SIS a opisuje, ako na Slovensku majú byť „experti z Gruzínska a Ukrajiny“, ktorí mali byť aj pri protivládnych zhromaždeniach v Gruzínsku a na Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu

Na dnešné ráno zvolal bezpečnostnú radu štátu, aby pripravila „preventívne opatrenia“, ktoré majú zabrániť „rozvratu štátu“.

  • Rozhovor s organizátorkou protestov: Martina Strmeňová, na ktorej e-mail sa odvoláva premiér Fico, zažila sledovanie SIS aj v roku 2018 pri protestoch Za slušné Slovensko. Nečakala však, že e-mail o organizovaní nenásilných občianskych protestov, ktorý nebol tajný, môže SIS označiť za riziko. „Nech (ma SIS) sleduje, nemá čo nájsť. Ja nerobím žiadnu nekalú činnosť,“ hovorí pre SME.
  • Prečo nemôže Fico potlačiť protesty: Štát pod Ficovou kontrolou môže strpčovať život organizátorom protestov, ale aj to je súčasť Ficovho plánu. Šírenie strachu. Fico nemôže protesty zastaviť. Môže dúfať, že postupne sa ľudia unavia a ich počty sa budú scvrkávať. Nateraz sa však jeho túžby určite nenaplnia, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
  • Vláda ako bezpečnostné riziko: Vláda necháva krajinu bezbrannú voči nepriateľským aktivitám nedemokratických režimov, a zároveň pracuje na potláčaní občianskych aktivít, ktorých cieľom je demokraciu brániť. Bezpečnostnou hrozbou pre demokraticky zmýšľajúcich občanov sa tak na Slovensku stáva samotná vláda, píše Matúš Ritomský.
  • Fico zatúžil po majdane: Fico môže buď zaradiť spiatočku, snažiť sa všetko zahovoriť, minimalizovať škody a vrátiť sa k lepeniu koalície. Alebo situáciu vyhrotiť a havarovať. Lebo títo hračkárski autokrati s tridsaťpercentnou podporou nám naozaj autokraciu nenastolia, na to pojedli primálo bystrej kaše, píše Peter Tkačenko.

Prezident v sídle SIS a podozrenia zo zneužívania služby. Gašpar junior napodobňuje Lexu

Neuplynul ani rok odvtedy, ako sa Pavol Gašpar dostal do vedenia SIS, a už dosiahol, čo sa od neho čakalo. Zaradil sa medzi svojich predchodcov, ktorí boli podozriví zo zneužívania tajnej služby na politické účely.

SkryťVypnúť reklamu

Údajné zistenia SIS o protivládnej činnosti aktivistov a opozície, ktoré prezentoval v parlamente premiér Robert Fico, sú už druhým príkladom. Podozrenia zo zneužitia SIS v prospech Fica sa ukázali prvý raz v októbri. Premiér vtedy vyhlásil, že k májovému atentátu na neho SIS pripravila správu, v ktorej sú „strašné veci“. Tvrdil, že strelec bol aktivista s „plnými kontaktmi“ na opozičné strany.

Najviac sa SIS zneužívala na politické účely za éry Vladimíra Mečiara. Nebol to len známy únos prezidentovho syna. Tajnú službu vtedy viedol Ivan Lexa. Po páde Mečiara nastúpila prvá Dzurindova vláda, ktorá za riaditeľa vybrala Vladimíra Mitra.

Vo februári 1999 Mitro v parlamente predložil správu o činnosti SIS za Lexovej éry. „SIS spravodajsky rozpracovávala politické strany opozície i vtedajšej vládnej koalície,“ čítal Mitro. Tajná služba podľa neho zhromažďovala diskreditačné materiály. „Bolo zistené spravodajské rozpracovanie 27 poslancov a iných známych osobností.“

SkryťVypnúť reklamu
  • Gašpar sa vyhráža občanom aj opozícii: Hoci je zneužitie SIS na politické ciele škandál a Gašpar to umocňuje tým, že sa k tomu vôbec vyjadruje, v skutočnosti vidíme, ako SIS zlyháva v tom, čo je jej reálnym poslaním. Chrániť bezpečnosť tohto štátu a všetkých jeho občanov, píše Jakub Filo.

V krátkosti z domova:

  • Návrh na odvolanie vlády: Opozičné strany Progresívne Slovensko, SaS a KDH podali opätovný návrh na vyslovenie nedôvery vláde. Vyzbierali vyše 50 podpisov od opozičných poslancov. Návrh tentoraz podali bez poslancov z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ. Odvolávať premiéra Roberta Fica chcú opäť po tom, čo sa v utorok o návrhu nehlasovalo nakoľko schôdza bola neverejná.
  • Šúrek sa vráti do práce: Prokurátor Michal Šúrek sa po pol roku môže vrátiť do práce. Generálny prokurátor Maroš Žilinka mu zrušil pozastavenie výkonu funkcie. Šúrek bol mimo služby od augusta 2024 po tom, ako ho koncom júla polícia obvinila zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, no vyšetrovanie jeho prípadu zatiaľ stojí.
  • Agel v Bojniciach neuspel: Nemocnicu Bojnice zatiaľ nezíska Agel. Jej vlastník, trenčianska župa, s firmou ukončila rokovania o prevzatí zdravotníckeho zariadenia. Agel sa môže prihlásiť do tendra na prevádzkovanie bojnickej nemocnice, ktorý chce trenčianska župa vyhlásiť v najbližšom období.

Jediná osoba, ktorú prezident počúva? Melania Trump môže byť v Bielom dome výraznejšia

Keď sa Donald Trump v roku 2017 stal prvýkrát americkým prezidentom, jeho manželka Melania ho do Bieleho domu nasledovala až po piatich mesiacoch. Tentoraz je však pripravená stáť po jeho boku vo Washingtone od prvého dňa.

SkryťVypnúť reklamu

Prvá dáma USA sa minulé funkčné obdobie držala v úzadí. Americké médiá však posledné týždne kampane komentovali, že Melania sa s Trumpom začína viac objavovať na verejnosti. Prekvapil aj nedávny rozhovor pre stanicu Fox News, ktorá je s Trumpovcami spriaznená.

„Budem v Bielom dome. Keď budem musieť byť v New Yorku, budem v New Yorku. Keď budem potrebovať byť v Palm Beach (na Floride), budem v Palm Beach. Mojou prioritou je však byť matkou, prvou dámou a manželkou. A keď 20. januára nastúpime, budeme slúžiť krajine,“ povedala.

„Bola to najmenej viditeľná prvá dáma za dlhý čas,“ možno až od konca 40. rokov minulého storočia, povedala pre stanicu Sky News Katherine Jellison, profesorka histórie na Ohio University, ktorá sa zaoberá úlohou prezidentských partneriek. Americkí komentátori sa však zamýšľajú, či tento prístup Melania Trump nemôže v druhom funkčnom období zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Ruský postup v Charkovskej oblasti: Ruské ministerstvo obrany vo vyhlásení uviedlo, že jednotky obsadili dedinu Zapadne na západnom brehu rieky Oskil v Charkovskej oblasti, ktorá dlhý čas tvorila frontovú líniu medzi bojujúcimi armádami. Rusku sa podarilo vytvoriť predmostie na západnom brehu tejto rieky a Zapadne sa nachádza približne štyri kilometre od nej.
  • Trump má alternatívny plán: Americký prezident Donald Trump naznačil, že ak Putin odmietne rokovať o ukončení vojny na Ukrajine, na Rusko môže uvaliť ďalšie sankcie. Rusku už pohrozil vysokými clami, ak nebude čoskoro uzavretá dohoda o ukončení vojny. Trump chce koniec vojny na Ukrajine do sto dní. Má to zabezpečiť generálporučík Keith Kellogg ako osobitný vyslanec na Ukrajine.
  • Redukcia ukrajinskej armády: Ruský vodca chce päťnásobné zredukovanie ukrajinskej armády, varoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Putin bude pri prípadných rokovaniach o ukončení vojny na Ukrajine požadovať výrazné zredukovanie ukrajinskej armády a garanciu toho, že Ukrajina nevstúpi do NATO.
  • Kontingent mierových síl: Na akúkoľvek mierovú dohodu s Ruskom bude musieť dohliadať veľký zahraničný kontingent mierových síl, myslí si Zelenskyj. „Na Ukrajine by sme potrebovali najmenej 200-tisíc vojakov z Európy, povedal v prejave na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

Zo zahraničných webov:


Dá sa na zdravotníctve zarábať? Agel aj Penta ukazujú, že ide o miliónový biznis

Na zdravie sa môžete pozerať z rôznych uhlov. Jednak je to najdôležitejšia podmienka života, jednak oblasť, do ktorej ročne prúdia stovky miliónov eur. Aj preto môže byť zaujímavou biznisovou príležitosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je prekvapením, že sa jej chopili aj ľudia, ktorí sa v rebríčku najbohatších Slovákov pohybujú veľmi vysoko. Za všetkých treba spomenúť majiteľov skupín Penta a Agel. V uplynulých rokoch vybudovali silné nemocničné holdingy a prakticky si rozdelili slovenský trh.

V súčasnosti má Penta Hospitals 16 nemocníc a 10 polikliník. Najväčšou nemocnicou je michalovská, v roku 2023 jej tržby presiahli 44 miliónov eur. Na porovnanie, Agel prevádzkuje v súčasnosti na Slovensku 15 nemocníc. Najvýkonnejšou v jeho sieti je nemocnica Košice-Šaca. Jej ročné tržby dosahujú takmer 60 miliónov eur.

Ako vyzerá ich biznis? Sú viac súpermi, alebo pochopili, že spolupráca im prinesie viac benefitov a osohu? A ktoré nemocnice im prinášajú najväčší biznis? Aj na tieto otázky sa pozrel INDEX v analýze pôsobenia Penty a Agelu v zdravotníctve.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Neudržateľný dôchodkový systém: Zásahy, ktoré vláda urobila v druhom pilieri, pripravili každého sporiteľa o päť- až desaťtisíc eur na budúcich dôchodkoch. Sociálna poisťovňa je v rekordne vysokom deficite a len na jej dofinancovanie v minulom roku bolo potrebných 2,72 miliardy eur. Uviedli predstavitelia opozičnej strany SaS, podľa ktorých je súčasný dôchodkový systém neudržateľný.
  • Varovanie pred vyšším deficitom: Rada pre rozpočtovú zodpovednosť upozorňuje na predpokladaný nárast deficitu verejných financií. V roku 2025 očakáva deficit na úrovni 4,9 percent HDP. To je približne o 150 miliónov eur viac, než stanovený cieľ vlády na úrovni 4,7 percent HDP.
  • Rozpočtový schodok Ruska: Rusko zaznamenalo za minulý rok rozpočtový schodok nad 3 bilióny rubľov. Túto hranicu tak deficit prekonal už tretí rok po sebe. Rozpočtové príjmy sa síce zvýšili o viac než štvrtinu, približne o štvrtinu však vzrástli aj výdavky štátu, ktoré presiahli 40 biliónov rubľov.

Prestupová sága okolo Škriniara je na konci. V novom klube ho povedie Mourinho

Slovenský futbalista Milan Škriniar sa dohodol na pôsobení s Fenerbahce Istanbul. Turecký klub potvrdil jeho angažovanie na sociálnej sieti X. Fenerbahce sa dohodlo s predstaviteľmi Paríža St. Germain. Slovenský futbalista dokončí sezónu 2024/2025 v tureckej SuperLig.

SkryťVypnúť reklamu

Fenerbahce by v rámci hosťovania malo pokryť väčšinu jeho polročnej výplaty. Taktiež pošle do Francúzska extra čiastku za jeho zapožičanie. Ide o viac než päť miliónov eur. Pôjde o najdrahšie hosťovanie hráča v histórii tureckého futbalu.

O kapitána slovenskej reprezentácie sa zaujímali aj kluby z anglickej Premier League. Médiá spomínali najmä Aston Villu a Newcastle United, najväčší záujem hlásil Tottenham. Hovorilo sa aj o záujme SSC Neapol z talianskej Serie A, v ktorom pôsobí jeho krajan Stanislav Lobotka.

Skúsený slovenský obranca mal s PSG zmluvu platnú do júna 2028, v tejto sezóne nastúpil v drese úradujúceho francúzskeho majstra iba v piatich zápasoch.


Zaslúžil si Renault Scenic titul Auto roka? Vyskúšali sme ho v zime

Niektoré značky nechcú veľmi požičiavať elektromobily v zime na test. Okrem toho je bežná prax, že prvé jazdy pre novinárov výrobcovia organizujú na juhu Európy, kde je teplejšie aj stabilnejšie počasie. Ako sa však reálne žije s elektromobilom v zime, sme si vyskúšali na Renaulte Scenic, ktorý vyhral anketu Európske auto roka 2024. Zaujímalo nás, či oprávnene.

SkryťVypnúť reklamu

S autom sme sa rozhodli jazdiť tak, ako pri bežných potrebách počas týždňa. Do práce, na nákupy, vybaviť pracovné stretnutia a cez víkend sa vydať po diaľnici na menší výlet a potom po okreskách naspäť. A nikde priebežne nenabíjať.

Spotreba v meste bola 18 kWh, na diaľnici pri 130-ke vyskočila na 29,7 kWh, na okreskách sme jazdili za 19 kWh, takže priemerná spotreba nakoniec bola 22,2 kWh. Na zimné podmienky je to dobrý výsledok, prispel k nemu aj fakt, že Scenic na pomery elektromobilov nie je ťažkým autom. Lenže čo samotný dojazd?

Pri preberaní kľúčov, teda presnejšie karty od auta, svietilo na palubnom počítači pri plnom nabití 420 kilometrov. Reálne sme však prešli na jedno nabitie 315 kilometrov, z toho približne štvrtinu tvorila diaľnica, kde sme udržiavali rýchlosť 130 km/h. Je to teda o polovicu menej ako uvádza výrobca.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Polievky, sladké jedlá aj slané chuťovky. Vyberte si z našich receptov z batatov.

Dnes očakávame

  • Bezpečnostná rada štátu za účasti prezidenta, ministrov a vedenia parlamentu
  • Prezident Peter Pellegrini vymenuje rektorov vysokých škôl a sudcov všeobecných súdov
  • Zasadnutie Svetového ekonomického fóra, prostredníctvom videokonferencie sa prihovorí aj Donald Trump
  • Zverejnenie nominácií na Oscary

Dnes v histórii

Jacques Piccard s americkým námorným poručíkom Donaldom Walshom dosadli 23. januára 1960 v plavidle Batyskaf Trieste na dno Mariánskej priekopy v Tichom oceáne, najhlbšieho miesta na zemi a dosiahli tak rekordnú hĺbku 10 917 metrov. Zostup batyskafu na dno priekopy trval 4 hodiny a 48 minút.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 243
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 764
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 885
  4. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 6 845
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 824
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 133
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 694
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 880
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Skokan na lyžiach Hektor Kapustík.

Čerstvo ukončená letecká sezóna bola v mnohých ohľadoch pre 17-ročného Slováka výnimočná.


TASR
Marián Zeman a Martin Petro v podcaste Taký je futbal.

Nájsť kvalitného stredného útočníka je čoraz ťažšie.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Jazdec Ferrari Charles Leclerc.

Monačan zdôraznil, že kľúčom k zlepšeniu je rýchlosť v kvalifikácii.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu