Premiér Robert Fico a Tibor Gašpar sa uchýlili k výrazne agresívnemu útoku na nepohodlných odvolaných vyšetrovateľov káuz Smeru. Zneužili pri tom súkromné správy aj neverejný lekársky spis. A ako inak, zavádzali a nehovorili úplnú pravdu.
Svetová zdravotnícka organizácia zasadá v Ženeve bez priamej účasti slovenských odborníkov. Ministerstvo zdravotníctva ich účasť v poslednej chvíli bez uvedenia dôvodu zrušilo. Šéf rezortu Kamil Šaško odmieta povedať prečo.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Čo sa nezmestilo na tlačovku Smeru o čurillovskej krvi
- Šaško nevysvetlil, prečo nepustil veľvyslanca pri WHO na rokovanie o pandemickej zmluve
- Trumpove clá ovplyvňujú čínske fabriky. Obavy však majú aj Američania
- Manipulácia trhmi by nevyzerala inak. Straty Trump zmazal za štyri hodiny, akcie rapídne vyleteli
- Najlepší útok sveta si robí, čo chce. Od čias Messiho sme nič podobné nevideli
- Utíšila činohru, pozvala Netrebko. Ťapáková zostáva poverenou riaditeľkou SND
Čo sa nezmestilo na tlačovku Smeru o čurillovskej krvi

Najmocnejší muž v krajine, premiér Robert Fico, jeho pravá ruka v pozícii podpredsedu parlamentu a zároveň otca šéfa tajnej služby Tibor Gašpar sa v utorok uchýlili k výrazne agresívnemu útoku na nepohodlných vyšetrovateľov káuz Smeru.
Vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu spájali s možným budúcim atentátom na politikov Smeru, pričom skreslene informovali aj o zdravotnom stave z dokumentácie, ku ktorej nemôžu mať legálny prístup. Zároveň sa sťažovali, že polícia proti nim dostatočne nekoná.
V rovnaký deň zároveň Fico zverejnil video, v ktorom úmyselne priznal, že sa niekoľko hodín pred útokom na čurillovcov opäť stretol na Úrade vlády s obžalovaným podnikateľom Norbertom Bödörom. Vraj spolu hovorili o bezpečnosti na májových straníckych podujatiach Smeru.
Denník SME odpovedá na najpodstatnejšie otázky, ktoré z aktivít čelných predstaviteľov Smeru vyplývajú a prečo sa k nim uchýlili.
Takto vyzerá politická objednávka: Fico s Gašparom dali veľmi zreteľne najavo, že vyvíjajú nátlak na ministra vnútra, ako aj nezávislého (!) generálneho prokurátora a že majú veľmi konkrétne predstavy, čo má štát so svojím monopolom v oblasti trestného práva podniknúť s určitými osobami. To znamená, že už teraz pokrivili akékoľvek procesy, píše Nataša Holinová.
Šaško nevysvetlil, prečo nepustil veľvyslanca pri WHO na rokovanie o pandemickej zmluve

Bez priamej účasti slovenských expertov zasadá v Ženeve Svetová zdravotnícka organizácia. Medzivládny vyjednávací orgán rokuje o pripomienkach krajín k novej pandemickej zmluve.
Na zasadnutie mal ísť pôvodne aj čestný veľvyslanec Slovenska pri WHO pre globálne zdravie profesor Jozef Šuvada a ďalší traja experti. Ministerstvo zdravotníctva ich účasť však v poslednej chvíli bez uvedenia dôvodu podľa informácií SME zrušilo. Šuvada a ďalší odborníci boli členmi pracovnej skupiny, ktorá mala pripraviť pripomienky Slovenska k pandemickej zmluve.
Dokument, ktorý odovzdali, však ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s ministerstvami zahraničných vecí a spravodlivosti zmenilo. Bez vedomia spomínaných odborníkov, medzi ktorými boli infektológovia, imunológovia či epidemiológovia.
Okrem Šuvadu mali ísť na zasadnutie podľa informácií SME aj ďalší dvaja experti. „Mali ísť dvaja odborníci a jedna kolegyňa z ministerstva zdravotníctva,“ povedal zdroj blízky organizácii zasadnutia v Ženeve.
Vlani sa Slovensko ako jediný členský štát WHO dištancovalo od aktualizácie zdravotníckych predpisov. Stanovisko za našu krajinu musel predniesť práve Šuvada.
V krátkosti z domova:
- Bombic sa vysmieva sudcom: Smeje sa im do očí a píše statusy, ktorými zjavne porušuje súdny zákaz uverejňovať nenávistné príspevky na sociálnych sieťach. Polícia s prokuratúrou ani dva mesiace od nariadenia súdneho zákazu nezakročili proti extrémistovi a internetovému agresorovi Danielovi Bombicovi.
- Vojna policajtov v praxi: Už len spravodajská hra rozbehnutá cez facebookovú stránku polície chýbala v kauze vojny policajtov, ktorú postupne odkrýva súdny proces s bývalým šéfom polície Petrom Kovaříkom. Doterajší priebeh procesu však miesto údajnej trestnej činnosti Kovaříka ukazuje celkom iné súvislosti.
- Kotlárova výzva Ficovi: Splnomocnenec vlády pre pandémiu Peter Kotlár vyzval koalíciu a premiéra Roberta Fica ukončiť očkovanie mRNA vakcínami. Tvrdí, že ak by bol ministrom zdravotníctva, Slovensko by okamžite vystúpilo zo Svetovej zdravotníckej organizácie. Odmieta tiež podpísanie pandemickej zmluvy, pokým bude vo funkcii.
Trumpove clá ovplyvňujú čínske fabriky. Obavy však majú aj Američania

Po tom, čo americký prezident Donald Trump ohlásil začiatkom apríla vysoké clá na mnohé krajiny, Machotso Moeti v Lesothe na juhu Afriky sa začala obávať o svoju prácu.
Moetiová sa presťahovala do hlavného mesta Maseru z vidieka za prácou v továrni, kde prišíva etikety na oblečenie americkej značky Gap.
„Práca v továrni je jediné zamestnanie, ktoré za roky poznám. Ak sa továrne zatvoria, nezostane mi veľa možností. Budem nútená vrátiť sa domov do chudoby, z ktorej som si myslela, že som utiekla,“ povedala pre denník The Guardian.
Po tom, čo Trump najnovšie pozastavil clá uvalené na väčšinu krajín na 90 dní, sa zrejme o prácu báť nemusí. Rovnaký pocit však nemajú pracovníci v Číne. Tej Trump dokonca zvýšil clo na 125 percent. Čína krok opätovala 84-percentným clom na americký tovar.
Čínske továrne sú pritom od amerického trhu do značnej miery závislé - funguje to však aj opačne. Clá totiž postihnú aj amerických podnikateľov, ktorí z Číny dovážajú tovar. Mnohí sa teraz obávajú, že prídu o živobytie.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Kto je ruský vyjednávač s USA: Kremeľ Kirillovi Dmitrijevovi zveruje citlivé úlohy, pretože sa teší dôvere prezidenta Vladimira Putina. Má západné vzdelanie a pozná mnohých svetových lídrov. Médiá ho opisujú ako „ťažkú váhu“ ruskej elity, niekedy dokonca ako „tieňového ministra zahraničných vecí“. Ľudia, ktorí ho poznajú, ho opisujú ako do seba zahľadeného a prchkého.
- Ofenzíva v Sumskej oblasti: Rusko hlási dobytie dediny Žuravka, ktorá je hneď za ukrajinskými hranicami v Sumskej oblasti. Správa o prevzatí kontroly nad ukrajinskou dedinou prišla od ruského ministerstva obrany iba deň po tom, čo hlavný veliteľ ukrajinskej armády Olexandr Syrskyj potvrdil, že Rusko začalo novú ofenzívu v Sumskej a Charkovskej oblasti.
- Návrat obžalovaného generála: Ruský generál Ivan Popov, ktorý bol odvolaný z funkcie a potom obžalovaný z podvodu, sa vráti do bojov na Ukrajine. Popov je bývalým veliteľom ruskej 58. vševojskovej armády, z funkcie bol odvolaný v roku 2023. Popov sa vracia ako veliteľ jednej z trestných jednotiek ruskej armády.
- Karelinová je na slobode: Rusko vydalo Spojeným štátom americko-ruskú občianku Xeniu Karelinovú, ktorú odsúdili na 12 rokov väzenia za „vlastizradu“. Tej sa mala dopustiť tým, že darovala necelých 52 dolárov na pomoc Ukrajine. Výmenou za to USA vydali Rusku nemecko-ruského občana Arthura Petrova, obvineného z nezákonného vývozu americkej elektroniky do Ruska.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Toto je dôvod, prečo diktatúry zlyhávajú
- Foreign Affairs: Podceňovanie Číny
- The Economist: Trumpova nedôsledná obchodná politika spôsobí trvalé škody
Manipulácia trhmi by nevyzerala inak. Straty Trump zmazal za štyri hodiny, akcie rapídne vyleteli

Americký prezident Donald Trump pozastavil platnosť pôvodných recipročných ciel na 75 krajín sveta na 90 dní. Na toto prechodné obdobie by mali platiť „len“ desaťpercentné recipročné clá. V statuse na sociálnej sieti True Social Trump ocenil, že ide o krajiny, ktoré sa mu ozvali a mali aspoň ochotu vyjednávať.
Medzi nimi by mala byť aj Európska únia, ktorú pri vyjednávaniach zastupoval slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič. Pôvodne Trump navrhol pre EÚ recipročné clá vo výške dvadsať percent.
O niečo iný príbeh je Čína, ktorá ako jediná krajina reagovala odvetnými clami, preto Trump zvýšil na jej tovary clá už tretíkrát v rade - najnovšie zo 104 na 125 percent. Či je to konečné číslo, nevie momentálne zrejme ani samotný Trump.
Americký minister financií Scott Bessent povedal, že pozastavenie ciel a naopak ich zvýšenie Číne bolo od začiatku „majstrovským plánom, ktorý sa vyplatil“. „Bola to jeho stratégia zatlačiť Čínu do kúta,“ povedal Bessent.
- Únia odkladá protiopatrenia: Európska únia o 90 dní odloží platnosť protiopatrení proti americkým clám, ktoré mali začať platiť 15. apríla, oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. „Vzali sme na vedomie oznámenie prezidenta Trumpa. Chceme dať vyjednávaniu šancu,“ uviedla šéfka eurokomisie.
- Návrat k poklesu: Americké akciové trhy sa po prudkom raste vrátili k poklesu, pričom najvýraznejší pokles zaznamenal technologický index Nasdaq, ktorý klesol o vyše tri percentá. Je možné, že trhy takto reagujú aj preto, že si uvedomili, že napriek určitým pozitívnym informáciám v predchádzajúcom dni sa situácia nezlepšila do takej miery, ako pôvodne predpokladali.
- Cukor a bič: Trump chce o výške ciel vyjednávať vraj v dobrej viere, možno aj s cukríkmi za odmenu. Verí, že zbití partneri si pofúkajú boľačky a ustúpia agresorovi. Nuž, môže sa mýliť. Čína mu už odkázala, že ustupovať nemieni. Tak na ňu vytiahol väčšiu colnú palicu. Namiesto vyjednávania, píše Jozef Ryník.
V krátkosti z ekonomiky:
- Prepúšťanie v bratislavskom Volkswagene: Fabrika prepúšťa agentúrnych zamestnancov, ktorých si najíma cez agentúry dočasného zamestnávania. Je to flexibilný nástroj, ktorým vykrýva obdobia, keď je viac práce. Turbulencie tak nesúvisia s Trumpom a clami, ako to tvrdí bývalý premiér Eduard Heger. Ide o súčasť dlhodobých problémov jednej konkrétnej značky v rámci skupiny.
- Určité vlaky budú drahšie: Vlaky zadarmo budú na Slovensku aj naďalej. Cestovanie vlakom síce v skutočnosti naozaj zdražie, ale len pasažierom, ktorí zaň platili aj doteraz. Vyhláška, ktorá je momentálne v pripomienkovom konaní, zavádza minimálne cestovné vo výške jedného eura. Zdražejú tak kratšie jazdy, ktoré sú v súčasnosti lacnejšie.
- Košický U.S. Steel spadol do straty: Oceliareň U.S. Steel Košice zakončila minulý rok so stratou 99,6 milióna eur. V červených číslach pritom bola už v roku 2023, keď prerobila vyše 31 miliónov eur. Okrem toho, ako vyplýva z výročnej správy spoločnosti, košickému U.S. Steelu vlani klesli medziročne tržby o 15 percent na úroveň 2,7 miliardy eur.
Najlepší útok sveta si robí, čo chce. Od čias Messiho sme nič podobné nevideli

Bol to ako cyklón, ktorý naháňa Európe strach. „Od čias najväčšej slávy Lea Messiho sme nič také ako prvý zápas štvrťfinále Ligy majstrov nevideli,“ rozplýval sa Joan Poquín z denníka El Mundo Deportivo. Jeho kolega z katalánskeho denníka Sport Sergi Capdevila spomínal slovo dokonalosť.
„Extáza. Eufória. Viera. Hlad. Kolektívny orgazmus. Barça vyčerpala všetky prídavné mená počas absolútne epickej noci na Montjuicu v prvom zápase štvrťfinále Ligy majstrov. Zverenci trénera Hansiho Flicka zdolali Dortmund vďaka vznešenému druhému polčasu.“
Barcelona zdolala Dortmund 4:0. Katalánsky gigant doprial svojim fanúšikom noc snov. S momentmi futbalovej vysokej školy, s pozičnou prevahou po väčšinu času a s ukážkou sily a čerstvých nôh, keď bolo treba ísť do protiútoku. Tím nemeckého trénera Flicka ukázal dominanciu vo všetkých oblastiach.
Lamine Yamal dal gól a zásadný podiel mal aj na ďalších dvoch. Pripísal si dve finálne prihrávky. Gól a dve asistencie zaznamenal Brazílčan Raphinha. Dvakrát skóroval poľský útočník Róbert Lewandowski. Spolu vytvorili senzačné útočné trio.
Utíšila činohru, pozvala Netrebko. Ťapáková zostáva poverenou riaditeľkou SND

Hoci na konci februára uplynul Zuzane Ťapákovej polročný mandát na dočasné riadenie Slovenského národného divadla, stále stojí na jeho čele. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová jej poverenie predĺžila o ďalšieho pol roka. Zákon ale hovorí, že takýto stav môže trvať najviac šesť mesiacov.
Ministerka navyše bez udania dôvodu zrušila výberové konanie, ktoré ohlásila ešte 5. februára. Ako bude ďalej postupovať rezort kultúry, však na otázky denníka SME neodpovedal.
Ťapáková vedie divadlo od 27. augusta minulého roku, tri týždne od odvolania Mateja Drličku. Ministerstvo vtedy prostredníctvom svojho tlačového odboru uviedlo, že „predstavy Zuzany Ťapákovej sa vo veľkej miere zhodujú s predstavami vedenia rezortu kultúry.“
Počas vyše polroka riešila Ťapáková viaceré personálne zmeny, nezastala sa hercov a herečiek, ktorých Šimkovičová obvinila zo zapojenia sa do puču, nepodporila LGBT+ festival a naopak pozvala vystupovať ruskú opernú divu zo sankčných zoznamov Annu Netrebko. Po medializovanom výstupe Romany Tabakovej v činohre sa jej podarilo utíšiť protestnú aktivitu.
Aréna

Skrotili sme vírus slintačky a krívačky? Robíme dosť a robíme to dobre? Farmy už obiehajú extrémisti a ponúkajú lacné a ľúbivé riešenia. Čo bude nasledovať? V Aréne s Janou Krescanko Dibákovou Alojz Hlina prezrádza, že obavy o zvieratá ho doviedli k zatvoreniu brán na salaši, keď sa v Plaveckom Štvrtku objavila nákaza.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Trhy sa točia okolo neriadenej strely menom Trump
- Index: Finančník Ovčarik: Prepady na trhoch sú bežné. Nepanikárte a využite to
- Ľudskosť: Slamerka Gyenge Veroni: to, čo dnes zažívajú kvír ľudia, zažívali pred pár rokmi Maďari
Karikatúra

Recept dňa

Bábovky, hrnčekové koláče aj zákusky. Vyberte si z našich receptov na krásne mramorové koláče.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu
- Technické rozhovory medzi Ukrajinou a USA o dohode o nerastoch
- Rokovanie kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny
Dnes v histórii

11. apríla 1961 sa Jeruzaleme začal dlho očakávaný proces s nemeckým nacistom Adolfom Eichmannom, zodpovedným za realizáciu tzv. konečného riešenia židovskej otázky v nacistickom Nemecku. 12. decembra bol usvedčený vo všetkých pätnástich bodoch obžaloby a odsúdený na trest smrti. 15. decembra ho popravili obesením.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
