SME
Utorok, 30. máj, 2023 | Meniny má Ferdinand

Koronavírus na Slovensku: Situácia v Bratislave je zlá, vláda sprísnila covid automat (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 254-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 4 889 obetí. Vláda predstavila nové opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku platia nové opatrenia: Správy o Covid-19 sme sledovali minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. O ďalšom vývoji pandemickej situácie vás budeme i takouto formou informovať aj zajtra.

SkryťVypnúť reklamu

21:25 SLOVENSKO - Od pondelka sa na Slovensku otvárajú školy na prezenčné vyučovanie. Vracajú sa však do nich iba žiaci prvého až štvrtého ročníka a študenti posledných ročníkov všetkých druhov stredných škôl.

K otváraniu škôl ponúka denník SME sériu otázok a odpovedí.

20:33 SLOVENSKO - Zamestnanci a rodičia sa od pondelka 8. februára budú musieť raz do týždňa testovať, aby mohli chodiť do práce a ich deti mohli navštevovať školy.

Tieto aj ďalšie vládou schválené opatrenia sú súčasťou covidového automatu –nového systému, ktorým sa pri uvoľňovaní a sprísňovaní opatrení proti šíreniu koronavírusu začína Slovensko od pondelka riadiť.

Prečítajte si, čo všetko sa pre obyvateľov Slovenska od pondelka mení.

19:25 SLOVENSKO - „Urobíme to, ale naposledy!“ okomentovala primátorka Zvolena Lenka Balkovičová dnešné vyhlásenie vlády o testovaní a ďalších covid opatreniach.

SkryťVypnúť reklamu

„Tak sme sa dnes od predstaviteľov vlády dozvedeli, že máme testovať. Opäť. Nemáme žiadne nariadenie, nemáme uznesenie, nemáme manuál, nemáme sa o čo oprieť. No máme testovať,“ napísala vo svojom stanovisku.

19:18 SLOVENSKO - Mestá upozorňujú, že nevedia zaručiť, či od budúceho víkendu budú vedieť alebo chcieť zabezpečiť testovanie.

Samosprávy argumentujú tým, že zdravotníkom, ako aj primátorom dochádzajú sily.

18:41 SLOVENSKO - Krajčí potvrdil, že zavedenie covid automatu by nemalo znamenať stopku pre profesionálne športové ligy. Automat, ktorý schválila vláda, hovorí pri súčasnej pandemickej situácii o zákaze profesionálneho športu. Krajčí predpokladá, že nezrovnalosť vyrieši uznesenie vlády.

18:28 SLOVENSKO - Krajčí pripomenul, že počet pacientov nemocniciach už nerastie podľa ministra zdravotníctva tak rýchlo ako doteraz. Pacientov však neubúda, v nemocniciach je aktuálne 3626 ľudí. Za relatívne vážnu označil situáciu najmä v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

18:22 SLOVENSKO - Krajčí na tlačovej konferencii ukázal aj mapu, v ktorej sa premieta súčasný covid automat. Podľa nej je najlepšia situácia v okrese Veľký Krtíš.

18:10 SLOVENSKO Deti sa mali vrátiť do škôl už od 11. januára, tvrdí opozičná strana Smer-SD.

Do prezenčnej výučby mali byť podľa nej zaradení aj žiaci 9. ročníkov. Strana poukázala tiež na to, že deviataci sa prezenčne vyučovať nemajú, hoci ich čaká testovanie - monitor, respektíve talentové a prijímacie skúšky na stredné školy.

18:05 SLOVENSKO Minister zdravotníctva Marek Krajčí na tlačovej konferencii uviedol, že keďže sa v krajine nachádza agresívnejší typ koronavírusu, menia sa parametre v Covid automate.

K zmierneniu opatrení napríklad bude podmienený počet pacientov s Covidom-19 pod 3 000.

SkryťVypnúť reklamu

Sprísnilo sa aj efektívne reprodukčné číslo.

17:59 SVET Všetci cudzinci prichádzajúci do Švédska sa budú musieť od soboty pri vstupe preukázať negatívnym výsledkom testu na nový koronavírus, ktorý nebude starší ako 48 hodín, oznámil švédsky premiér Stefan Löfven.

Opatrenie, ktoré sa týka ľudí starších ako 18 rokov, bude platiť do 31. marca.

Výnimky budú mať ľudia cestujúci z bezodkladných rodinných dôvodov, zamestnanci v sektore dopravy alebo cezhraniční pracovníci. Ľuďom v poslednej kategórii odporučili, aby sa testovali každý týždeň.

Švédsko od začiatku pandémie zaznamenalo viac ako 580 000 prípadov nákazy a 11 939 úmrtí.

17:53 SLOVENSKO Dve nemocnice na Spiši majú nízky počet pacientov s ochorením Covid-19.

V Nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku sú hospitalizovaní štyria pozitívni pacienti, dvaja sú na umelej pľúcnej ventilácii. V levočskej nemocnici na internom covid oddelení leží 12 pozitívnych pacientov, na oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny si napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu vyžadujú dvaja.

SkryťVypnúť reklamu

17:38 SLOVENSKO Obyvatelia z Prievidzského okresu sa budú môcť dať otestovať antigénovými testami na ochorenie COVID-19 aj počas nadchádzajúceho víkendu.

Ďalšie kolo plošného testovania, ktoré sa uskutoční 6. a 7. februára, pripravuje väčšina obcí v okrese . Odporučila im to Rada Združenia miest a obcí hornej Nitry.

17:35 SLOVENSKO Bratislavská časť Staré Mesto reaguje na avizované otvorenie materských škôl, 1. stupňa základných škôl a končiacich ročníkov stredných škôl od pondelka 8. februára, zriadením ďalších odberných miest na testovanie koronavírusu.

17:28 SLOVENSKO V stredisku sociálnych služieb v bratislavskej Petržalke začali tento týždeň s očkovaním proti ochoreniu Covid-19.

Prvé skupinové očkovanie sa týkalo klientov zariadenia opatrovateľskej služby na Vavilovovej ulici. Zariadenie na Mlynarovičovej ulici by malo prísť na rad neskôr, keďže jeho klienti ochorenie prekonali.

SkryťVypnúť reklamu

17:25 SLOVENSKO Primátor hlavného mesta Matúš Vallo a bratislavskí starostovia budú v stredu večer rokovať o otváraní škôl a školských zariadení v Bratislave.

Niektorí starostovia totiž nie sú úplne stotožnení s otvorením škôl od pondelka 8. februára.

Starosta Vrakune Martin Kuruc uviedol, že počas víkendu sa má pretestovať na ochorenie COVID-19 veľká časť obyvateľstva a väčšina odberových miestností bude práve na základných školách.

"Minimálne v pondelok by sme museli všetky školy vydenzifikovať. Takže aj s tým máme technický problém," uviedol.

17:22 SVET Iniciatíva COVAX pre globálny prístup k očkovacím látkam proti ochoreniu COVID-19, ktorú koordinuje Svetová zdravotnícka organizácia s ďalšími partnermi, oznámila plány na počiatočnú distribúciu viac ako 100 miliónov dávok vakcín do konca prvého kvartálu.

SkryťVypnúť reklamu

Do konca júna by pritom chcela distribuovať takmer 200 miliónov dávok. Väčšina vakcín v prvej fáze bude od firiem AstraZeneca a Serum Institute of India.

17:16 SVET Francúzsko bude vakcínu proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a Oxfordskej univerzity podávať iba osobám mladším ako 65 rokov.

Prezident Emmanuel Macron to potvrdil po tom, čo vládny poradný orgán pre zdravie deklaroval nedostatok potrebných údajov o jej účinnosti u starších ľudí.

17:00 SVET Švajčiarsky regulačný úrad dnes oznámil, že údaje predložené britsko-švédskou spoločnosťou AstraZeneca nie sú dostatočné na to, aby mohol povoliť použitie vakcíny proti ochoreniu Covid-19.

"Údaje, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii, nevedú ku kladnému rozhodnutiu v pomere prínosu a rizika," uvádza sa vo vyhlásení úradu.

SkryťVypnúť reklamu

"Na získanie presvedčivého hodnotenia bude musieť žiadateľ okrem iného predložiť dodatočné údaje o účinnosti z prebiehajúcej tretej fázy testovania v Severnej a Južnej Amerike a budú sa musieť analyzovať," dodal úrad.

16:57 SLOVENSKO Rozhodnutie o prípadnom uzatvorení škôl a školských zariadení je plne v kompetencii regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Tie budú rozhodovať na základe epidemiologickej situácie vo svojej územnej pôsobnosti, informoval Marek Eliáš z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva.

16:50 SLOVENSKO Členské krajiny EÚ vrátane Slovenska by mali mať v priebehu tohto roka dostatok vakcín proti covidu. Uviedli vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko a poslankyňa Európskeho parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová.

SkryťVypnúť reklamu

Miko pripomenul, že Európska komisia robí všetko pre nápravu situácie, ktorá vznikla okolo meškania vakcín po neplnení si zmluvných záväzkov zo strany výrobcov, vyvíja potrebný tlak a zároveň zaisťuje dodatočné dodávky od iných firiem.

Dodal, že hoci AstraZeneca dodá menej vakcín, ako sa očakávalo, svoje dodávky už upravila mierne nahor.

16:37 SLOVENSKO V mestskej nemocnici v Snine zaočkovali proti ochoreniu COVID-19 od 1. februára takmer 200 osôb nad 75 rokov a ďalšie skupiny obyvateľstva podľa očkovacej stratégie.

Riaditeľ zdravotníckeho zariadenia Andrej Kulan informoval, že vedľajšie nežiaduce účinky zatiaľ nezaznamenali u žiadneho zo zaočkovaných.

"Zatiaľ to ide dobre, aj keď je to ešte len tretí deň, čo očkujeme. Vakcinujeme denne od 7.00 do 13.00 h s polhodinovou prestávkou," priblížil Kulan s tým, že za uvedený čas vedia zaočkovať 66 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

16:32 SLOVENSKO V Košiciach sa od piatka 5. februára uskutoční ďalšie kolo dobrovoľného testovania na ochorenie Covid-19, trvať má do nedele 7. februára. Potvrdil to hovorca mesta Vladimír Fabian.

Tak ako počas predchádzajúcich plošných testovaní budú v Košiciach desiatky odberných miest otvorené v piatok od 16.00 do 20.00 h, v sobotu a v nedeľu od 9.00 do 17.00 h.

Štyri veľkokapacitné odberné miesta, ktoré sú v prevádzke aj v súčasnosti, budú v piatok otvorené od 9.00 do 20.00 h.

16:28 SLOVENSKO Primátor Hlohovca Miroslav Kollár na rokovaní krízového štábu mesta navrhne, aby školy v meste zostali ešte zatvorené.

Vzhľadom na rozšírenie ochorenia COVID-19 v okrese považuje návrat žiakov do školských lavíc za príliš veľké riziko.

Kollár pripomenul, že okres Hlohovec je v 7-dennej incidencii najhorší na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Pripravujú ďalšie kolo antigénového testovania na 6. a 7. februára, otvorí sa šesť odberných miest.

16:14 SLOVENSKO V Národnom onkologickom ústave v Bratislave je už proti ochoreniu Covid-19 zaočkovaných 647 zamestnancov, čo predstavuje 64 percent z celkového počtu zamestnancov, uviedla špecialistka ústavu pre styk s verejnosťou Patrícia Kubicová.

K 1. februáru boli v domácej karanténe piati lekári a 18 zamestnancov stredného zdravotníckeho personálu z celkového počtu takmer 800 zdravotníkov.

Z celkového počtu 250 lôžok boli reprofilizované dve lôžkové oddelenia, ktoré aktuálne fungujú ako covidové oddelenia s kapacitou 30 lôžok. V Národnom onkologickom ústave je hospitalizovaných 17 pozitívne testovaných pacientov.

16:10 SLOVENSKO Polícia od dnešného dňa spúšťa ešte prísnejšie kontroly na dodržiavanie pandemických opatrení, predovšetkým zákazu vychádzania.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorkyňa prezídia Policajného zboru SR Denisa Bárdyová oznámila, že, kontroly potrvajú zatiaľ do pondelka 8. februára, následne budú policajti postupovať podľa vývoja situácie.

Policajti sa zamerajú na miesta so zvýšenou koncentráciou osôb, ako sú lyžiarske strediská, nákupné strediská, železničné stanice, potraviny, drogérie, zásielkovne alebo odberné miesta.

Pribudne náhodných kontrol dodržiavania zákazu vychádzania na hlavných cestných ťahoch, teda diaľniciach a cestách I. a II. triedy.

16:07 SLOVENSKO Liečivo ivermektín, ktoré sa už môže používať aj na Slovensku, je viazané na lekársky predpis.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv preto upozorňuje, že liek si nemôžu fyzické osoby objednávať zo zahraničia na samoliečbu. Na colnici im ho zadržia.

SkryťVypnúť reklamu

Ivermektín na Slovensku nie je registrovaný, povolenie na jeho používanie od ministerstva zdravotníctva platí pre nemocnice a ambulancie.

15:58 SVET V uplynulých 24 hodinách sa novým druhom koronavírusu v Maďarsku nakazilo 1 048 ľudí. V súvislosti s ochorením Covid-19 zomrelo v tomto čase 83 pacientov.

V nemocniciach ošetrujú 3 697 covidových pacientov, z ktorých 269 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Celkový počet infikovaných počas pandémie koronavírusu stúpol na 370 336 osôb a počet obetí súvisiacich s covidovým ochorením dosiahol 12 739.

Vakcínou proti koronavírusu SARS-CoV-2 zaočkovali 247 270 ľudí, druhú dávku očkovacej látky dostalo už 75 036 z nich.

15:50 SLOVENSKO Slovenská komora učiteľov vyzýva vládu, aby prehodnotila očkovaciu stratégiu proti ochoreniu Covid-19 a aby do kritickej infraštruktúry a na prednostné očkovanie zaradila aj všetkých zamestnancov škôl a školských zariadení.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň požaduje distribúciu respirátorov a ďalších ochranných pomôcok pre týchto zamestnancov v dostatočnom predstihu ešte pred otvorením škôl.

"Naša práca je strategicky dôležitá pre fungovanie štátu. Znefunkčnenie škôl a školských zariadení ochorením zamestnancov na nový koronavírus a jeho mutácie vedie k nezvratným negatívnym ekonomickým a sociálnym dosahom na spoločnosť a obyvateľov," informoval prezident komory učiteľov Vladimír Crmoman.

15:27 SVET Oxfordská univerzita zverejnila štúdiu, podľa ktorej je vakcína od spoločnosti AstraZeneca vysoko účinná dvanásť týždňov od podania prvej dávky.

To hovorí v prospech stratégie britskej vlády, ktorá odložila podávanie druhej dávky na neskôr, aby v počiatočnej fáze zaočkovala viac obyvateľov. Tento postup kritizovali viaceré európske štáty ako rizikový.

SkryťVypnúť reklamu

Štúdia „podporuje našu stratégiu a ukazuje svetu, že oxfordská vakcína je efektívna“, konštatoval Hancock.

Načítavam video...

15:15 SLOVENSKO Covid automat je určite systémovejším riešením ako neustála improvizácia zo strany premiéra, tvrdí strana Hlas-SD. Za prospešný považuje aj čiastočný návrat žiakov do škôl. Negatívne vníma, že zodpovednosť za dostupnosť testovania zostáva na pleciach samospráv a zamestnávateľov.

Strana kritizuje, že štát opäť len nariaďuje povinnosť preukazovať sa testami, ale celú zodpovednosť za ich dostupnosť ponecháva na pleciach samospráv a zamestnávateľov.

15:07 SVET Španielsko je za použitie ruskej vakcíny Sputnik V proti pandémii koronavírusu, pokiaľ ho schvália európske regulačné orgány. "Vláda z celého srdca víta akúkoľvek vakcínu povolenú Európskou agentúrou pre lieky," uviedla ministerka zdravotníctva Carolina Dariasová.

14:55 SLOVENSKO Pri prvom kole skríningového testovania odhalili vo Važci 22 pozitívnych, v druhom kole ich bolo už 49, čo predstavuje pozitivitu viac ako päť percent.

Pre porovnanie okresné mesto Liptovský Mikuláš v rovnakom období malo 19 pozitívnych.

V prípade Važca ide z veľkej časti o obyvateľov tamojšej rómskej osady, ale nie len tých.

14:50 SLOVENSKO Súčasná zimná sezóna vo Vysokých Tatrách je úplne iná. Zjazdovky sú zatvorené, niektoré už zarastajú náletovými drevinami.

13:55 SLOVENSKO Pandemickú situáciu v Poľsku sa darí dostávať pod kontrolu. Denný prírastok infikovaných sa priemerne pohybuje okolo 5 000, povedal minister zdravotníctva Adam Niedzielski.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: V Česku hlásia už viac ako milión nakazených Čítajte 

Minister tiež odmietol pochybnosti o vakcíne od firmy AstraZeneca, ktorú označil za "absolútne bezpečnú" a "špičkový produkt".

Doteraz zaočkovali 1 342 435 ľudí. Poľsko za utorok hlásilo 6 802 prípadov nákazy, čím sa ich celkový počet zvýšil na 1 527 016, ako aj 421 súvisiacich úmrtí, ktorých je celkom 37 897.

Hospitalizovaných je 13 225 pacientov s potvrdenou nákazou koronavírusom SARS-CoV-2. V domácej karanténne sa nachádza 147 257 ľudí. Od začiatku pandémie sa vyliečilo 1 283 698 ľudí.

13:48 SVET Portugalsko, kde sa pandémia koronavírusu vymyká spod kontroly, využije pomoc nemeckej armády.

Z vojenského letiska Wunstorf spolu s 26 vojakmi smerovalo do Lisabonu na palube lietadla Airbus A400M aj 40 mobilných a desať stacionárnych ventilátorov, desiatky infúznych púmp a ďalší zdravotnícky materiál.

13:41 SLOVENSKO V dôsledku zákazu vychádzania a zatvorených škôl sa o 33 percent zvýšil počet detí do 18 rokov, u ktorých sa prejavujú depresívne syndrómy.

Svetlana Sithová, riaditeľka Odboru inkluzívneho vzdelávania v rámci rezortu školstva informovala, že vážnym argumentom na navrátenie detí do materských a nižších ročníkov základných škôl, je zložitý proces vzdelávania spojený s výrazným nárastom psychickej záťaže a porúch učenia.

13:33 SLOVENSKO Povinnosť testovania aspoň jedného rodiča v zdieľanej domácnosti sa bude dokladovať prostredníctvom čestných prehlásení , ak sa zistí podvod zo strany rodičov, ponesú trestnoprávnu zodpovednosť, pripomenul minister školstva Branislav Gröhling.

13:32 SLOVENSKO Zákaz vychádzania naďalej platí. Ako na tlačovej konferencii uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí, Slovensko je v čiernej zóne COVID automatu a pravdepodobne bude ešte niekoľko ďalších týždňov.

Zároveň upozornil, že vzhľadom na to, že sa sprísnili kritériá na čiernu zónu, bude náročnejšie prejsť do miernejšej, bordovej zóny.

13:22 SLOVENSKO Pre jedného rodičov z detí, ktoré sa od 8. februára vrátia do škôl na prezenčnú výučbu, platí podmienka byť držiteľom negatívneho testu nie starším ako jeden týždeň.

Inak nemá žiak nárok navštevovať školu a rodičovi tak zanikne aj nárok na pandemickú OČR-ku, informoval dnes na tlačovej konferencii minister školstva Branislav Gröhling.

Za testovanie zamestnancov škôl bude rezort cez okresné úrady preplácať päť eur na test.

Od pondelka 8. februára sa otvoria materské školy, špeciálne školy a prvý stupeň základných škôl. Do škôl sa od tohto dátumu budú môcť vrátiť aj žiaci končiacich ročníkov stredných škôl. Otvorené budú tiež základné umelecké školy na individuálnu výučbu, stredné zdravotnícke školy a ich internáty.

13:12 SVET Rusko má v pláne začať výrobu svojej vakcíny Sputnik V proti koronavírusu v zahraničí, oznámil dnes hovorca ruskej vlády Dmitrij Peskov.

Kremeľ "vo veľmi blízkej budúcnosti plánuje začať výrobu v zahraničných krajinách". Dôvodom je narastajúci dopyt po ruskej vakcíne po svete.

Tento oznam prišiel len deň po tom, čo predbežné výsledky štúdie zverejnenej v uznávanom lekárskom časopise The Lancet potvrdili 91,6-percentnú účinnosť vakcíny Sputnik V.

13:05 SLOVENSKO Právna úprava zákazu vychádzania a výnimiek bude od budúceho týždňa totožná tej, ktorá platí v súčasnosti.

Na tlačovej konferencii to oznámila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková s tým, že ak niekto teraz potrebuje na cestu do práce test na ochorenie Covid-19 s negatívnym výsledkom, bude ho potrebovať aj od pondelka.

Zachované majú byť aj súčasné výnimky pre deti, zdravotne postihnuté osoby či starších ľudí.

12:50 SLOVENSKO Zaočkovaný je aj umelec Milan Lasica, vakcínu dostal v deň narodenín.

12:45 SLOVENSKO Správe štátnych hmotných rezerv sa podarilo zaobstarať ďalších 8,4 milióna antigénových testov.

Minister zdravotníctva Krajčí avizoval aj nákup do dvoch miliónov kusov menších, "dvojcentimetrových" antigénových testov. Mali sa prednostne používať v školách, na trhu však ešte nie sú v dostatočnom počte.

12:35 SLOVENSKO Očkovacia látka od spoločnosti AstraZeneca príde na Slovensko 9. februára 150-tisíc dávok. Minister Krajčí predpokladá, že sa do očkovania zapoja aj osoby od vekovej hranice 55 rokov, ktorých zdravotný stav je vzhľadom na pandémiu rizikový.

Krajčí odhadol, že od budúceho týždňa sa tempo očkovania zvýši na 75-tisíc osôb týždenne. V súčasnosti funguje 58 očkovacích centier.

12:30 SLOVENSKO Minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval, že vzhľadom na britskú mutáciu nového koronavírusu bude potrebná 14-dňová karanténa pre ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia.

Na ôsmy deň môžu absolvovať RTC-PCR test na ochorenie Covid-19. Test bude uhrádzaný zdravotnými poisťovňami.

12:15 SVET Vakcína, ktorú vyvinuli farmaceutická spoločnosť AstraZeneca a Oxfordská univerzita, by mohla viesť k značnému poklesu v šírení nového koronavírusu.

Poukazuje na to zatiaľ formálne nezverejnená štúdia Oxfordskej univerzity, na ktorú sa odvoláva spravodajský portál BBC.

12:00 SLOVENSKO Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak oznámil, že vláda nariaďuje zamestnávateľom poslať na home office všetkých zamestnancov, ktorým to náplň práce umožňuje. Inšpektoráty práce budú od budúceho týždňa kontrolovať dodržiavanie nariadenia na základe podnetov od občanov.

Načítavam video...

Krajniak doplnil, že v čiernej a bordovej fáze Covid automatu treba počítať s pravidelným testovaním na ochorenie COVID-19. Certifikát o testovaní môže byť najviac sedem dní starý.

Krajniak pripomenul platnosť len dobrovoľného organizovania testovania pre zamestnávateľov.

11:51 SLOVENSKO Od pondelka 8. februára sa otvoria materské školy, prvý stupeň základných škôl a tiež končiace ročníky stredných škôl a odborných učilíšť.

Oznámil to minister zdravotníctva Marek Krajčí na brífingu.

Krajčí dodal, že vláda tak schválila sprísnený covid automat tak, ako ho včera navrhla pandemická komisia.

Súvisiaci článok Zákaz vychádzania naďalej platí, v čiernej a bordovej fáze treba rátať s testovaním Čítajte 

Znamená to, že Slovensko nebude môcť prejsť z čiernej do miernejšej bordovej fázy, ak počet hospitalizovaných neklesne v nemocniciach pod tritisíc.

Zároveň sa priemerný počet pozitívne testovaných osôb na území Slovenska a reprodukčné číslo sprísnili o 20 percent.

Krajčí ďalej uviedol, že charakteristiky novej mutácie koronavírusu sú predzvesťou ďalšej vlny pandémie.

Minister školstva Branislav Gröhling informoval, že podrobnosti o otvorení škôl predstaví na tlačovej konferencii o 13 hodine.

11:42 SLOVENSKO Košická prokuratúra prišla v krátkom slede po sebe o svojho druhého zamestnanca.

Po tom, ako vlani v decembri podľahol pandémii Alexander Chomča z Okresnej prokuratúry Košice-okolie, sa jej ďalšou obeťou stal Peter Koščo z Krajskej prokuratúry Košice.

11:40 SLOVENSKO Seniori nad 65 rokov dostanú od mesta Prievidza respirátory FFP2. Na ich kúpe sa dnes dohodol krízový štáb mesta.

"Na zasadnutí krízového štábu sme odsúhlasili návrh distribuovať dva kusy respirátorov pre obyvateľov mesta vo veku nad 65 rokov. Aj týmto spôsobom chceme pomôcť ochrane verejného zdravia v Prievidzi," uviedla primátorka Katarína Macháčková na sociálnej sieti.

Distribúciu respirátorov po ich obstaraní podľa nej zabezpečí mestský úrad.

11:22 SLOVENSKO Do utorka bolo podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií zaočkovaných 150 959 ľudí. Za uplynulý deň ich vakcínu dostalo 8 243. Druhú dávku vakcíny dostalo celkovo 15 555 ľudí.

11:17 SVET Britská farmaceutická spoločnosť GlaxoSmithKline a nemecký výrobca liekov CureVac plánujú spolupracovať na vývoji novej generácie vakcín proti objavujúcim sa novým variantom ochorenia COVID-19.

Oznámili to v čase, keď odborníkov na verejné zdravie znepokojujú mutácie koronavírusu, ktoré by mohli spôsobiť, že existujúce očkovacie látky budú menej účinné.

11:13 SLOVENSKO Krajská prokuratúra v Bratislave koná v prípade nákupu antigénových testov RapiGen a s tým súvisiacich výrokov premiéra Igora Matoviča na adresu ministra hospodárstva Richarda Sulíka.

Vo veci sa začalo trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, potvrdila prokuratúra.

"V danej veci koná Krajská prokuratúra Bratislava od 22. januára, a to pôvodne na základe vlastných poznatkov Generálnej prokuratúry a dodatočne bolo prijaté aj trestné oznámenie oznamovateľa ĽSNS," povedal prokurátor a hovorca krajskej prokuratúry Matej Izakovič.

10:57 SLOVENSKO Obec Dvory nad Žitavou v okrese Nové Zámky sa po víkendovom testovaní rozhodla skončiť so skríningovým testovaním v obci.

Ako oznámil starosta Branislav Becík, samospráva sa začne venovať tomu, od čoho tu samospráva je.

V obci zostane počas pracovných dní naďalej otvorené mobilné odberové miesto, kde sa zvýši testovacia kapacita.

Obyvatelia od určitého veku dostanú od samosprávy FFP2 respirátory a vitamíny, najmä vitamín D.

10:40 SLOVENSKO Aj napriek koronakríze v minulom roku stúpli finančné aktíva slovenských domácností. Pre obmedzenú mobilitu a zatvorené prevádzky mali vlani domácnosti obmedzené možnosti spotreby.

Miera úspor a objem likvidných finančných aktív, najmä hotovosti a bankových vkladov, vzrástli aj z donútenia, nielen z opatrnosti z neznámej budúcnosti, uviedli analytici VÚB banky.

10:35 SLOVENSKO Časť rómskej komunity v Zlatých Moravciach musí po víkendovom testovaní na ochorenie COVID-19 zostať izolovaná. Ide o obyvateľov piatich domov na Chyzeroveckej ulici, ktorí musia zostať v karanténe na základe vyhlášky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre.

Na jej základe je mesto Zlaté Moravce povinné zabezpečiť kontrolu dodržiavania karanténnych opatrení. V izolácii musia zostať všetky osoby, ktoré boli pozitívne testované na ochorenie COVID-19, i tí, ktorí s nimi boli v úzkom kontakte.

10:30 SLOVENSKO Počas uplynulých štyroch dní testovania na ochorenie COVID-19 bolo v Trnave antigénovými testami zistených 277 pozitívnych vzoriek.

Otestovať sa na odberné miesta zriadené samosprávou prišlo 23 252 ľudí, miera pozitivity 1,19 percenta je v porovnaní s predchádzajúcim týždňom nižšia iba o 0,08 percenta. Informuje o tom mesto na sociálnej sieti.

10:00 SLOVENSKO PCR testy, vyhodnotené v utorok 2. februára, odhalili ďalších 2 732 nakazených koronavírusom SARS-CoV-2. Laboratóriá otestovali 12 313 vzoriek (pozitivita 22,19 percenta).

Celkový počet pozitívne testovaných osôb PCR testami stúpol na 254 826. Doteraz vyhodnotili 1 788 560 testov, informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne mapy a grafy nájdete tu >>>

Pribudlo aj ďalších 105 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19, od začiatku pandémie je zaznamenaných 4 889 obetí v súvislosti s nákazou.

Vyliečilo sa ďalších 3 829 pacientov, dohromady už 226 471. S podozrením alebo potvrdenou diagnózou Covid-19 zostáva v nemocniciach 3 626 osôb, z nich potvrdené ochorenie má 3 355. Na JIS je 267 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 287 osôb.

Očkovaciu látku proti covidu aplikovali ďalším 8 243 osobám, celkovo očkovanie absolvovalo už 150 959 ľudí.

V utorok vykonali aj 196 776 antigénových testov. Pozitívnych bolo 2 592 z nich (pozitivita 1,32 percenta), informovalo Ministerstvo zdravotníctva.

Celkový počet vykonaných antigénových testov doteraz je 6 054 037, z čoho bolo pozitívne testovaných 196 776 osôb.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (473), nasleduje Trnavský kraj (446), Bratislavský (397), Trenčiansky (347), Nitriansky (327), Banskobystrický (277), Prešovský (249) a Žilinský (216). Je medzi nimi 1 301 mužov a 1 431 žien.

9:58 SLOVENSKO Kapacity nemocnice v Žiari nad Hronom sú naplnené, zariadenie aktuálne nie je schopné prijímať ďalších pacientov s COVID-19.

"K dnešnému dňu je na COVID lôžkach hospitalizovaných 43 pacientov, z toho zdravotný stav troch si vyžaduje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu," potvrdila hovorkyňa siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková.

V domácej karanténe je aktuálne 20 zamestnancov nemocnice.

Nemocnica naďalej pokračuje aj v očkovaní proti ochoreniu COVID-19, doposiaľ bolo vo vakcinačnom centre žiarskej nemocnice zaočkovaných viac ako 1 500 ľudí. "Medzi náhradníkmi evidujeme vyše 500 záujemcov," uviedla Fedáková.

9:49 SLOVENSKO Do školy by sa mali vrátiť v pondelok žiaci prvého stupňa a posledné ročníky stredných škôl. Deviataci by sa zatiaľ do školy vrátiť nemali. Včera aj o otváraní škôl rokovala vláda. Minister školstva Branislav Gröhling z SaS má detaily oznámiť na tlačovej konferencii dnes o 13.00 hodine.

9:20 SLOVENSKO - Bardejov počas tohto a budúceho týždňa bezplatne rozdistribuuje viac ako sedemtisíc respirátorov FFP2 seniorom nad 60 rokov veku žijúcim v meste.

Ako informoval hovorca mesta Štefan Hij, distribúcii predchádza proces označovania. Následne budú respirátory adresne do schránok roznesené najviac ohrozenej skupine obyvateľstva.

9:14 SLOVENSKO - V Trnave prišlo počas štyroch dní, od soboty do utorka, na antigénové testovanie 23 252 ľudí, 272 z nich malo pozitívny výsledok testu. Miera pozitívnych testov dosiahla 1,19 percenta. Čísla pochádzajú len z dočasných miest na testovanie zriadených samosprávou.

V porovnaní s prvým celoplošným testovaním, ktoré bolo na prelome októbra a novembra minulého roku, prišlo na odberné miesta o tretinu menej ľudí. Vtedy otestovali takmer 36-tisíc ľudí, miera pozitivity dosiahla 0,68 percenta.

Súvisiaci článok Sputnik V je účinný na viac ako 91 percent, ukazujú predbežné výsledky Čítajte 

9:05 SVET - Mexiko schválilo núdzové použitie ruskej vakcíny Sputnik V.

Stalo sa tak v rovnaký deň, čo predbežné výsledky štúdie zverejnenej v uznávanom lekárskom časopise The Lancet potvrdili jej 91,6-percentnú účinnosť.

S použitím vakcíny Sputnik V vyslovila súhlas Federálna komisia na ochranu pred zdravotnými rizikami (COFEPRIS), uviedol na tlačovej konferencii námestník ministra zdravotníctva Hugo López-Gatell.

8:31 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica s poliklinikou v Nových Zámkoch je od dnešného dňa oficiálnym vakcinačným centrom zaradeným do zoznamu ministerstva zdravotníctva. Ľudia sa tak môžu prihlásiť na očkovanie na voľné kapacity cez národný portál www.korona.gov.sk.

V novozámockej nemocnici sa očkuje už od 7. januára, do konca minulého týždňa tu zaočkovali 1 250 zamestnancov a zdravotníkov z okolia Nových Zámkov, Šurian a Štúrova.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: V Česku sa nakazilo už viac ako milión ľudí (prehľad) Čítajte 

8:25 SVET - Nemecko za posledných 24 hodín hlási 9 705 prípadov nákazy, čím sa ich celkový počet od začiatku pandémie zvýšil na 2 237 790.

Úmrtí pribudlo 975, celkovo ich krajina eviduje 58 956.

8:05 SVET - V Česku za predchádzajúci deň pribudlo 9 057 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najviac za sedem dní. Viac nakazených testy odhalili naposledy 26. januára: 9 144.

Laboratóriá v utorok vykonali 28 938 PCR testov.

Celkovo sa v Česku od začiatku pandémie nakazilo už viac ako milión ľudí.

7:45 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica Trenčín chce v spolupráci s radnicou v sobotu zaočkovať približne 1500 osôb nad 75 rokov.

Ako informovala hovorkyňa trenčianskej nemocnice Martina Holecová, v Mestskej športovej hale na Mládežníckej ulici bude od 7:30 do 19:30 hod. k dispozícii jedenásť očkovacích tímov a tím anestéziológov.

7:36 SLOVENSKO - Napriek ťažkej pandemickej situácii v zlatomoravskom regióne dokáže zatiaľ Nemocnica Agel Zlaté Moravce zabezpečiť starostlivosť o pacientov s ochorením Covid-19, ale aj o pacientov negatívnych, potvrdila poverená riaditeľka nemocnice Nina Horniaková.

Aktuálne evidujeme šesť pozitívne testovaných zamestnancov, žiadny nie je v karanténe. Zdravotnú starostlivosť poskytujeme pre 32 pacientov s novým koronavírusom, zhodnotila Horniaková.

7:30 SVET - Dúfali sme, že o tomto čase sa bude situácia zlepšovať, no namiesto toho sa pandémia znovu zhoršuje. Česko zavrelo hranice, opatrenia na hraniciach sprísnilo aj Rakúsko, zavreté hranice má stále Maďarsko, Poľsko zase opatrenia mierne uvoľnilo – a to sú len naši susedia.

Ako teda Európa zvláda alebo skôr nezvláda boj s koronavírusom, prečo to tak je a ako sa jednotlivé krajiny bránia? Tomáš Prokopčák sa v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno rozprával s Lukášom Onderčaninom.

7:12 SLOVENSKO - Mesto Nové Zámky zabezpečilo respirátory FFP2 pre takmer 8000 novozámockých seniorov. Postupne začne do poštových schránok seniorov distribuovať zdarma dva kusy respirátorov, čím chce prispieť k zvýšeniu ochrany najzraniteľnejšej skupiny obyvateľov pri nevyhnutnom nákupe alebo návšteve lekára, informovala samospráva.

Nárok na respirátory majú obyvatelia mesta, ktorí do 31. decembra tohto roka dovŕšia vek 65 rokov.

7:07 SVET - Experti Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí v čínskom Wu-chane pátrajú po pôvode ochorenia Covid-19, navštívili Wuchanský inštitút virológie.

Práve tento inštitút sa stal predmetom mnohých konšpiračných teórií, podľa ktorých vypuknutie nákazy vo Wu-chane koncom roka 2019 spôsobil únik koronavírusu z laboratória. Väčšina vedcov však túto hypotézu odmieta a tvrdí, že vírus SARS-CoV-2 je prírodného pôvodu a na ľudí sa preniesol z netopierov alebo iných živočíchov, možno na wu-chanskom trhovisku, kde sa predávali divoko žijúce a exotické zvieratá.

6:40 SVET - Česko nakúpi protilátku proti covidu od americkej spoločnosti Eli Lilly. Na sociálnej sieti Twitter to oznámil premiér Andrej Babiš. Liek s názvom Bamlanivimab má obmedziť množstvo vírusu v tele, a zamedziť tak ťažšiemu priebehu choroby.

Premiér povedal, že Česko už objednalo prvú zásielku. Nespresnil však, kedy by mal liek do Česka doraziť, ani v akom množstve. "Pomôže pacientom v prvom štádiu nákazy, aby sa nedostali na jednotku intenzívnej starostlivosti. Znižuje to riziko až o 80 percent," uviedol premiér.

Bamlanivimab funguje na báze monoklonálnych protilátok, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu a majú vírus zneškodniť tým, že ho napadnú na pevne definovanom cieli.

6:15 SLOVENSKO - V polovici okresov od dnes už netreba mať na výnimky zo zákazu vychádzania doklad o negatívnom koronateste.

Súvisiaci článok Slovensko sa rozdelilo na dve časti. Len v jednej treba na výnimky aj test Čítajte 

Uvoľnenie začalo platiť pre 36 okresov s menším počtom infikovaných z posledného celoštátneho testovania. Výnimky zo zákazu vychádzania už platia automaticky pre všetkých.

Ľudia z ostatných okresov sa aj naďalej potrebujú preukazovať dokladom o teste, ak chcú širšie výnimky využívať.

Pre ostatné okresy platí, že v nich ľudia musia mať negatívny výsledok testu na koronavírus nie starší ako z 27. januára, aby si mohli uplatňovať širšie výnimky zo zákazu vychádzania.

Bez testu môžu nakúpiť len v najbližších potravinách či drogérii. Za cestu do práce či do prírody v okrese tam bez dokladu o teste hrozí pokuta do 1650 eur. Test pritom nesmie byť starší ako z 27. januára.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
 4. V Bratislave sa koná Globsec
 5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 6. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 7. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 1. Content agency mení svoje meno na Contedy
 2. Ako správne napúšťať bazén
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 4. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 5. Život je moc krátky, aby ste ho prekosili
 6. Kto stretne legendárneho Ronalda?
 7. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
 8. V Bratislave sa koná Globsec
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 225
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 917
 3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 361
 4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 102
 5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 4 047
 6. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 498
 7. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 404
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 1 972
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Štyrom firmám hrozia pokuty.


SITA 10m
Pátracia akcia trvala niekoľko dní.

Polícia vedie trestné stíhanie.


1 h
Tomáš Valášek.

Šéf strany Šimečka sa stretol s premiérom.


TASR 42m
Ilustračné foto.

Od začiatku sezóny obnovili 15 značkovaných trás.


TASR 58m
SkryťZatvoriť reklamu