SME
Sobota, 16. október, 2021 | Meniny má VladimíraKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Z Belgicka a Dánska prišli pomáhať zdravotníci v boji s pandémiou (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili vyše 333-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 8 346 obetí. Platia sprísnené opatrenia.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte

21:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

20:08 SVET - Cyprus pribrzdil postupné uvoľňovanie pandemických obmedzení. Študenti stredných škôl zostanú doma ešte ďalšie dva týždne, keďže miera infikovanosti koronavírusom zostáva vysoká, predovšetkým pre šírenie britskej mutácie.

Minister zdravotníctva Constantinos Ioannou vyhlásil, že približne štvrtinu zachytených prípadov koronavírusu na Cypre tvoria osoby s britským variantom. Aby sa zabránilo šíreniu vírusu na pracoviskách, po zvyšok mesiaca budú musieť povinne otestovať minimálne 25 percent zamestnancov.

19:35 SLOVENSKO - Mesto Tisovec v Rimavskosobotskom okrese už nemusí kontrolovať dodržiavanie karantény u obyvateľov osady Hrb pri miestnej časti Rimavská Píla. Vyplýva to z vyhlášky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Rimavskej Sobote, ktorá nadobudla platnosť 12. marca.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako pre TASR v tejto súvislosti uviedol prednosta Mestského úradu Tisovec Tibor Tokár, pred niekoľkými dňami obyvateľov osady pretestovali a pozitívna bola iba jedna osoba. "Prekvapilo nás to. Dúfame, že aj ďalšie výsledky v tejto komunite budú priaznivé," povedal prednosta.

19:24 SVET - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) povolila núdzové použitie vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson.

Súvisiaci článok Vakcína od Johnson & Johnson je iná. Čo by ste o nej mali vedieť? (otázky) Čítajte 

Túto jednodávkovú očkovaciu látku tak teoreticky môžu začať používať v rámci medzinárodnej iniciatívy COVAX, ktorej cieľom je zabezpečiť, aby mali spravodlivý prístup k očkovacím látkam aj krajiny s nízkym a stredným príjmom.

Podľa WHO existuje dostatok údajov z veľkých klinických štúdií, ktoré potvrdzujú, že vakcína Johnson & Johnson je účinná v prípade dospelej populácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozhodnutie WHO prichádza deň po tom, ako Európska lieková agentúra (EMA) odporučila schválenie vakcíny v celej 27-člennej Európskej únii.

19:10 SVET - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan načrtol sériu opatrení na posilnenie národnej ekonomiky.

Zároveň sa zaviazal, že mieru inflácie zníži na jednociferné číslo, zredukuje verejné výdavky a deficit bežného účtu platobnej bilancie krajiny. Približne 850-tisícom malých podnikov, ktoré zasiahla pandémia koronavírusu, sľúbil oslobodenie od daní.

18:35 SVET - Britská farmaceutická spoločnosť AstraZeneca uviedla, že nenašla žiadnu spojitosť medzi svojou vakcínou proti ochoreniu Covid-19 a zvýšeným rizikom výskytu krvných zrazenín.

"Analýza našich údajov o bezpečnosti z viac ako desiatich miliónov záznamov nezistila nijaké dôkazy o zvýšenom riziku pľúcnej embólie alebo hlbokej žilovej trombózy u žiadnej definovanej vekovej skupiny, pohlavia, šarže alebo konkrétnej krajiny" po podaní vakcíny," uviedol hovorca spoločnosti AstraZeneca.

Skryť Vypnúť reklamu

"V skutočnosti je zaznamenaný počet takýchto udalostí u očkovaných osôb podstatne nižší, ako v bežnej populácii," dodal.

18:23 SVET - Českí zdravotníci doteraz proti koronavírusu zaočkovali už viac ako milión obyvateľov krajiny.

Minister zdravotníctva Jan Blatný uviedol, že program vakcinácie v krajine sa zrýchľuje. Takmer 288-tisíc ľudí v Českej republike už zaočkovali aj druhou dávkou vakcíny. Počas uplynulých dvoch dní sa pritom v krajine podarilo každý deň zaočkovať viac ako 44-tisíc ľudí, čo je doteraz rekordný počet.

18:18 SLOVENSKO - Polícia na území Bratislavského kraja zistila za necelé dva týždne 1249 priestupkov porušenia opatrení v súvislosti s núdzovým stavom a zákazom vychádzania. Kontrola sa týkala obdobia od 27. februára do 11. marca. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

Skryť Vypnúť reklamu

Z celkového počtu išlo o 840 prípadov porušenia zákazu vychádzania, 379 prípadov porušenia povinnosti nosenia rúšok, 19 prípadov porušenia zákazu otvorenia prevádzok a 11 prípadov porušenia lekárom stanovenej karantény.

18:03 SLOVENSKO - Slovenské ministerstvo zahraničných vecí upozorňuje na rastúci počet prípadov ochorenia Covid-19 v Azerbajdžanskej republike. Rezort diplomacie to uviedol na svojej webovej stránke s tým, že v krajine denne pribúda od 500 do 600 infikovaných osôb.

Slovenské veľvyslanectvo v Baku preto vyzýva slovenských občanov, aby sa vyhýbali miestam so zvýšenou koncentráciou ľudí, riadili sa nariadením opovinnosti nosiť ochranné rúška mimo svojich príbytkov a dodržiavali maximálne hygienické opatrenia.

17:40 SVET -Maďarská vláda zverejnila zmluvy týkajúce sa nákupu vakcín proti novému druhu koronavírusu z Ruska a z Číny. Informovalo o tom internetové vydanie týždenníka Heti Világgazdaság.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Maďarsko zverejnilo zmluvy o vakcínach z Ruska a z Číny Čítajte 

Zo zmlúv vyplýva, že Maďarsko nakupuje očkovacie látky z Číny prostredníctvom spoločnosti Danubia Pharma.

Dohodnuté je množstvo päť miliónov dávok dodaných v štyroch etapách.

Cena je 31,5 eura za jednu liekovku vrátane päťpercentnej dane z pridanej hodnoty.

17:00 SVET - Počas Veľkej noci bude takmer celé Taliansko v červenej zóne, v ktorej platia najprísnejšie protipandemické opatrenia.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Tretia vlná naberá v Maďarsku na sile Čítajte 

Vláda premiéra Maria Draghiho sa chystá zaviesť nový režim opatrení už od 15. marca do 6. apríla, uvádza ANSA.

V červených zónach sú napríklad otvorené iba obchody s nevyhnutným tovarom, zatiaľ čo reštaurácie a bary sú zatvorené a žiaci sa musia vzdelávať dištančne.

V celom Taliansku okrem toho stále platí zákaz nočného vychádzania a obmedzené je aj cestovanie medzi regiónmi.

Skryť Vypnúť reklamu

16:39 SLOVENSKO - Polícia upozorňuje, že zákaz vychádzania sa týka aj osôb vstupujúcich na Slovensko.

Osoby vstupujúce na územie Slovenska sa musia pri vstupe preukázať potvrdením o negatívnom výsledku PCR alebo antigénového testu nie starším ako sedem dní, alebo dokladom o prekonaní ochorenia COVID-19, ktoré nesmie byť staršie ako 30 dní. Vstup je umožnený aj osobám, ktoré majú doklad o absolvovaní dvoch dávok očkovania proti ochoreniu COVID-19, ak od druhého očkovania už uplynulo 14 dní.

Pendleri, ktorí nemôžu vykonávať svoju prácu doma, sa musia aj pri kontrolách na hraniciach preukázať potvrdením zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce. Potrebné je aj potvrdenie na výkon podnikateľskej činnosti alebo inej obdobnej činnosti, ktorá nemôže byť vykonávaná ako práca z domácnosti.

16:05 SLOVENSKO - Vedľajším účinkom vakcíny AstraZeneca podľa informácií Európskej agentúry pre lieky môže byť vážna alergická reakcia.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Vedľajším účinkom vakcíny AstraZeneca môže byť aj alergická reakcia Čítajte 

EMA podľa svojho vyjadrenia "odporučila pridať do príbalového letáka medzi vedľajšie účinky anafylaxiu a precitlivenosť (alergické reakcie)".

Regulačný úrad EÚ ďalej priblížil, že tak rozhodol po preskúmaní 41 prípadov možného výskytu anafylaxie, ktoré boli hlásené medzi celkovými piatimi miliónmi prípadov očkovania touto látkou v Británii.

Ďalej však EMA pripomína, že anafylaxia alebo "veľmi vážna alergická reakcia" je "známy, veľmi zriedkavý, vedľajší účinok vakcín". Príbalový leták vakcíny od AstraZenecy už teraz odporúča zaočkovaných ľudí "dôkladne pozorovať najmenej 15 minút" od podania vakcíny, pre prípad, že sa u nich vyskytne alergická reakcia.

Očkovanie vakcínou od Astra Zeneca vo viacerých krajinách zastavili kvôli výskytu krvných zrazenín. WHO, ako aj samotná EMA, však uviedli, že podľa dostupných údajov táto vakcína nezvyšuje riziko krvných zrazenín a odporučili ju ďalej používať.

Skryť Vypnúť reklamu

15:55 SLOVENSKO - Očkovacie centrum v Košiciach zaočkuje ďalších 10-tisíc ľudí.

Na očkovanie do centra sa môžu registrovať ľudia vo veku od 60 do 69 rokov, ktorým je podľa aktuálnej očkovacej stratégie určená vakcína značky AstraZeneca. Na každý deň, keď bude očkovacie centrum v prevádzke, sa môže registrovať približne 1670 ľudí.

15:52 SLOVENSKO - Slovensku prišli pomáhať zdravotníci z Dánska a Belgicka.

Súvisiaci článok Jedenásť zdravotníkov z Belgicka a Dánska dorazilo na Slovensko Čítajte 

Na piatkovej tlačovej besede o tom informoval štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva Peter Stachura. V nemocnici v Banskej Bystrici budú od soboty pôsobiť traja lekári z Dánska a dvaja z Belgicka. Vypomáhať prišlo aj päť zdravotných sestier z Dánska a jedna sestra z Belgicka.

Vďaka tejto pomoci sa podľa Stachuru podarí v banskobystrickej nemocnici rozšíriť lôžkový fond intenzívnych postelí o štyri až osem miest, nabiehať budú postupne.

15:50 SLOVENSKO - Nemocnice žilinského kraja už nemajú voľné pľúcne ventilácie.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Nemocnice žilinského kraja už nemajú voľné pľúcne ventilácie Čítajte 

Reprofilizovaných lôžok je voľných ešte 84, miesta s pľúcnou ventiláciou sú plne obsadené.

,,Nemocnice sa ocitli v horšom stave než tomu bolo na jeseň. Pribúdajú hospitalizovaní a zároveň mladší pacienti v ťažkom stave, ktorých je nutné napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu. Aktuálne máme obsadených 177 reprofilizovaných lôžok. Včera bolo ďalších 29 osôb napojených na umelú pľúcnu ventiláciu, čím bola kapacita ventilátorov v maximálnej miere naplnená,“ povedala predsedníčka kraja Erika Jurinová.


15:47 SLOVENSKO - Žiar nad Hronom počas víkendu opäť otvorí dve odberové miesta na bezplatné antigénové testovanie, čím posilní už existujúce testovacie kapacity.

Samospráva tvrdí, že miera pozitivity testov v regióne už niekoľko týždňov neustále klesá, v aktuálne platnom COVID automate však okres ostáva naďalej čiernym, navyše s negatívnym trendom vývoja.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nerozumieme tomu a nikto nám to nevysvetlil. Údaje máme z okresného úradu, posledné týždne majú klesajúcu tendenciu. Tento týždeň klesla pozitivita v okrese pod jedno percento," uviedol pre TASR vedúci kancelárie primátora Martin Baláž.

15:46 SLOVENSKO - Prezidentka sa vo svojom príhovore poďakovala Krajčímu za úsilie a námahu, ktorú vynaložil pri výkone vládnej funkcie. Podotkla tiež , že v niektorých situáciach to nestačí.

Čaputová sa nevie stotožniť s interpretáciou. v ktorej je demisia Krajčího podávaná ako obeta. „Je to prirodzený následok situácie, ktorej v pandémii a v celej spoločnosti čelíme,“ konštatovala.

15:42 SLOVENSKO - Minister financií Eduard Heger bude dočasne spravovať ministerstvo zdravotníctva.

Meno nového ministra ešte neoznámili.

Skryť Vypnúť reklamu

15:41 SLOVENSKO - Prezidentka Zuzana Čaputová dnes prijala demisiu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.

15:11 SVET - Japonsko sprísni kontroly na hraniciach a obmedzí počet prichádzajúcich ľudí na maximálne 2 000 denne.

Oznámil to minister dopravy Kazujoši Akaba. V krajine potvrdili 345 prípadov variantu koronavírusu, ktorý po prvý raz identifikovali vo Veľkej Británii, informovalo ministerstvo zdravotníctva.

15:08 SVET - Bulharsko dočasne pozastavilo vakcináciu proti koronavírusu vakcínou AstraZeneca.

Krajina zároveň požiadala o garanciu zo strany Európskej únie, že vakcína je bezpečná. Bulharský premiér Bojko Borisov na rokovaní vlády povedal, že imunizáciu touto vakcínou prerušia, kým Európska lieková agentúra (EMA) nevydá písomné vyhlásenie, že je bezpečná.

Skryť Vypnúť reklamu

„Kým sa všetky pochybnosti nerozptýlia a experti nebudú garantovať, že neznamená pre ľudí riziko, zastavujeme očkovanie s využitím tejto vakcíny," vyhlásil Borisov.

Bulharsko sa stalo ďalšou európskou krajinou, ktorá prerušuje používanie očkovacej látky vyvinutej spoločnosťou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou po správach, že u niektorých ľudí spôsobila problémy so zrážanlivosťou krvi.

15:00 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva informovalo o bezpečnosti vakcíny Astra Zeneca na sociálnej sieti Facebook.

Ministerstvo zdravotníctva informovalo, že vakcína je schválená Európskou liekovou agentúrou a bola odskúšaná v praxi masívnym očkovaním všetkých vekových skupín vo Veľkej Británii, ale aj očkovaním v ďalších krajinách EÚ.

14:49 SLOVENSKO - Nový minister zdravotníctva by mal podľa Pellegriniho vedieť presadiť rázne opatrenia v rámci vlády a mať dôveru premiéra.

Skryť Vypnúť reklamu

Čudoval by sa, ak by sa exministerka zdravotníctva Andrea Kalavská stala súčasťou kabinetu Matoviča.

14:34 SLOVENSKO - Jelšava počas najbližšieho víkendu opäť otvorí svoje mobilné odberové miesto pre testovanie na ochorenie COVID-19.

Otvorí ho v priestoroch Mestského domu kultúry. Na sociálnej sieti o tom informoval primátor Milan Kolesár.

14:31 SLOVENSKO - Počet pacientov hospitalizovaných s ochorením COVID-19 v štyroch nemocniciach siete Svet zdravia na Zemplíne sa oproti minulému týždňu takmer nezmenil.

Ústavnú liečbu v nich aktuálne podstupuje 218 chorých. Je to o štyroch menej, ako tomu bolo pred siedmimi dňami. Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytla komunikačná špecialistka súkromného poskytovateľa zdravotníckej starostlivosti Jana Fedáková.

Skryť Vypnúť reklamu

Najvyťaženejšou, čo sa obsadenosti covidových lôžok týka (92,5 percenta), je naďalej nemocnica v Humennom.

14:25 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica v Trnave eviduje pokles počtu pacientov s COVID-19.

V nemocnici je s covidom hospitalizovaných 105 pacientov. Na umelú pľúcnu ventiláciu je napojených 15 pacientov. Nemocnica o tom informuje na svojom webe.

14:16 SLOVENSKO - Darované pľúcne ventilátory od maďarskej firmy využijú v dolnokubínskej nemocnici.

Dva nové pľúcne ventilátory dnes prevzala predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová od maďarskej spoločnosti Limitless Medical Ltd. Situácia v štyroch krajských nemocniciach je podľa Jurinovej vážna a lôžka s pľúcnou ventiláciou sú plne obsadené.

Súvisiaci článok OĽaNO hľadá náhradu za Krajčího, rokuje o viacerých menách Čítajte 

14:10 SLOVENSKO - Prezidentka prijme dnes o 15:30 v Prezidentskom paláci demisiu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího.

Dočasným vedením rezortu zároveň poverí iného člena vlády.

TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

13:55 SLOVENSKO - Záhorská Bystrica ponúka svoju športovú halu na očkovacie centrum.

Mohlo by slúžiť pre obyvateľov v západných mestských častiach Bratislavy i regiónu Záhorie. Bratislavská mestská časť ponúka tento priestor s upozornením, že okrem rozlohy vyše 1000 m2 disponuje aj kvalitnou vzduchotechnikou a kompletným zázemím pre očkovaných a obslužný personál.

13:51 SVET - Srbsko zavádza lockdown. Zatvorí bary, reštaurácie a všetky obchody, ktoré nezabezpečujú základné životné potreby.

Opatrenie nadobudne účinnosť v piatok večer a bude platiť prinajmenšom do pondelka.

13:45 SLOVENSKO - WHO nevidí dôvod na zastavenie očkovania vakcínou od firmy AstraZeneca.

Niekoľko európskych krajín totiž pozastavilo očkovanie touto vakcínou pre obavy, že by mohla spôsobovať krvné zrazeniny, informovala agentúra AFP.

"Áno, mali by sme naďalej používať očkovaciu látku od AstraZeneca," povedala pred novinármi v Ženeve hovorkyňa WHO Margaret Harrisová. Podľa jej slov v súčasnosti nič nenasvedčuje tomu, že by sa táto vakcína nemala používať.

13:39 SLOVENSKO - Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia počas tohto týždňa stúpla o 1,3 percenta.

Lekári nahlásili 8689 prípadov. Najviac ich bolo v Bratislavskom, najmenej v Trnavskom kraji. TASR o tom v piatok informoval odbor epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva.

Chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia klesla o 0,8 percenta. Úrad eviduje 396 prípadov. "Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Nitrianskom kraji, najnižšia v Trenčianskom kraji," priblížil Úrad verejného zdravotníctva. Chrípku mali najmä deti do piatich rokov.

13:13 SVET - V Maďarsku zatvorili kvôli pandémii súdy až do 5. apríla.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Tretia vlná naberá v Maďarsku na sile Čítajte 

Oznámil v piatok v komerčnej televízii ATV predseda Maďarskej advokátskej komory János Bánáti. Podľa jeho slov budú súdy fungovať s inými procesnými pravidlami a ich činnosť bude obmedzená na písomnú komunikáciu a na využitie telekomunikačných prostriedkov.

Výnimka platí iba v mimoriadne dôležitých trestnoprávnych prípadoch. Bánáti zdôraznil, že toto opatrenie neznamená súdne prázdniny a nemá vplyv na žiadne termíny.

13:05 SLOVENSKO - Lekári bojujú okrem pandémie ešte aj s byrokratickou záťažou.

Problémy im, ale aj pacientom spôsobujú potvrdenia o prekonaní nového koronavírusu. TASR o tom informovala Asociácia súkromných lekárov.

V súčasnosti môžu pacientom každé tri mesiace odoberať protilátky a tí zároveň budú mať zasa na ďalšie tri mesiace potvrdenie o prekonaní nového koronavírusu, čo Šóth nepovažuje za úplne najšťastnejšie.

12:59 SLOVENSKO - Detaily návrhu štátnej karantény majú dopracovať, má zasadnúť pracovný tím.

Súvisiaci článok Rokovanie o karanténe prerušili, musia dopracovať detaily Čítajte 

Za prerušením rokovania vlády o obnovení štátnej karantény pri návrate zo zahraničia nie je politický, ale praktický dôvod. Po piatkovom rokovaní kabinetu to uviedol minister zahraničných vecí Korčok.

Potvrdil to aj minister vnútra SR Roman Mikulec . "To sú veci, ktoré sa nedajú spustiť len tak, je potrebné vyriešiť veľa legislatívnych i technických problémov," povedal Mikulec novinárom s odkazom, aby nič iné za tým nehľadali.

12:55 SVET - Prvá vlna pandémie pripravila Európsku úniu približne o 6 miliónov pracovných miest.

Ukázala to štúdia agentúry Eurofound, podľa ktorej kríza vyvolaná pandémiou zasiahla trh práce oveľa tvrdšie ako finančná a hospodárska kríza v rokoch 2008 - 2009. Najviac sa to dotklo dočasných zamestnancov, mladých ľudí a žien.

Podľa štúdia Eurofoundu práca na diaľku, skrátený pracovný čas a iné systémy štátnej podpory (kurzarbeit) pomohli ochrániť mnohé pracovné miesta. Ale to znamená tiež, že veľa ľudí, ktorí dlhšie nepracujú, je zaradených do týchto schém a nie do štatistík o nezamestnanosti.

12:50 SVET - Japonsko nebude podávať čínsku vakcínu proti koronavírusu účastníkom olympiády v Tokiu. Vakcína nie je v krajine schválená.

Informáciu oznámila japonská ministerka olympizmu Tamajo Marukawová v reakcii na štvrtkovú dohodu Medzinárodného olympijského výboru, ktorý prijal ponuku na dodanie vakcín od spoločností Sinovac a Sinopharm. Tento krok však nekonzultoval s Japoncami.

12:47 SLOVENSKO - Detva otvorí odberové miesta na testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19 aj tento víkend. Samospráva o tom informuje na svojej webstránke.

Na sobotu samospráva pripravila jedno odberové miesto v Dome kultúry Andreja Sládkoviča. V nedeľu budú k dispozícii tri odberové miesta. Občania sa môžu otestovať opäť v dome kultúry aj v mestskom kultúrnom stredisku (Chudobienec). K dispozícii bude aj III. Základná škola, Obrancov mieru.

12:44 SLOVENSKO - Univerzitná nemocnica Bratislava rieši chaos, ktorý vznikol doobeda v piatok pred Nemocnicou v Ružinove.

Nahromadili sa tu desiatky osôb, ktoré čakali na očkovanie proti novému koronavírusu. Ako pre TASR potvrdila hovorkyňa najväčšej slovenskej nemocnice, problémom sa zaoberajú.

Tento problém však podľa jej slov nevznikol na strane UNB. Snahou nemocnice je podľa slov Kliskej urobiť očkovanie efektívnym. Preto v Nemocnici Ružinov otvorili už ôsmu očkovaciu ambulanciu.

Povedala tiež, že jedným z dôvodov piatkovej situácie je to, že ľudia chodia niekedy na očkovací termín aj s hodinovým predstihom. Pripomenula, že presný čas im vygeneruje systém.

"Ďalší problém nastal v tom, že systém online registrácie vygeneroval rovnaký čas piatim rôznym ľuďom," dodala Kliská.

12:35 SVET - Jeden rok po vyhlásení pandémie, UNICEF upozorňuje na základe najnovších dát na tzv. nový normál, ktorý má zničujúci, devastačný a neprirodzený vplyv na všetky deti na svete.

UNICEF pred sídlom OSN v New Yorku inštaloval tzv. pandemickú učebňu. Každá zo 168 lavíc predstavuje milión detí, ktoré žijú v krajinách, kde sú školy zatvorené väčšinu uplynulého roka.

Inštalácia je symbolickým apelom na vlády, aby pri svojom rozhodovaní uprednostňovali znovuotvorenie škôl. Deti musia byť na v centre nášho záujmu, aby z nich táto pandémia nespravila stratenú generáciu.

12:30 SLOVENSKO - V levočskej nemocnici leží aktuálne 21 pacientov s ochorením COVID-19 na internom oddelení a traja ďalší sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu.

Podľa slov riaditeľa k piatku nemocnica eviduje šesť pozitívnych zamestnancov a dvoch ďalších v karanténe. Ich počet sa v období posledných týždňov pohybuje približne v rovnakých číslach. Informoval o tom riaditeľ nemocnice Viktor Halíř.

12:26 SLOVENSKO - Hnutie OĽANO rokuje o viacerých menách na post ministra zdravotníctva. TASR to potvrdil šéf poslaneckého klubu hnutia Michal Šipoš.

Súvisiaci článok OĽaNO hľadá náhradu za Krajčího, hnutie rokuje o viacerých menách Čítajte 

"V hre je viacero mien, rokujeme," uviedol Šipoš pre TASR. Žiadne meno zatiaľ nechce potvrdzovať ani vyvracať.

"Keď budeme mať meno na 100 percent potvrdené, dáme vedieť," odpovedal Šipoš na otázku, či je v hre aj meno poslankyne Národnej rady za OĽANO a lekárky Evy Horváthovej. Tá pre TASR uviedla, že ponuku na post šéfky rezortu zdravotníctva nedostala.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí dnes podá demisiu.

12:22 SVET - Nemecko by sa podľa ministra zdravotníctva Jensa Spahna malo pripraviť na „niekoľko veľmi náročných týždňov" vzhľadom na rast počtu prípadov koronavírusu.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Thajsko odložilo očkovanie vakcínou AstraZeneca Čítajte 

Lothar Wieler, riaditeľ Inštitútu Roberta Kocha, povedal, že Nemecko je „na začiatku tretej vlny" infekcií po vlnách z jari a jesene minulého roka.

Podľa ministra zdravotníctva však v krajine nastal pokles počtu vážnych ochorení a úmrtí medzi staršími ľuďmi, keďže väčšina ľudí vo veku nad 80 rokov už bola zaočkovaná. Konštatoval, že Nemecko tento týždeň dokázalo denne podávať viac ako 200-tisíc prvých dávok vakcíny.

12:14 SVET - Francúzska farmaceutická spoločnosť Sanofi dnes oznámila, že začína testovať na ľuďoch účinky svojej druhej vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Vakcínu vyvíja s americkou spoločnosťou Translate Bio, informovala agentúra AFP.

Cieľom prvej a druhej fázy skúšok vakcíny spoločností Sanofi a Translate Bio je overiť, či nie je nebezpečná a poskytnúť počiatočné informácie o jej účinnosti.

Tretia fáza bude zahŕňať oveľa väčší počet pacientov s cieľom stanoviť účinnosť látky. Na prvom testovaní sa zúčastní 415 ľudí a počiatočné výsledky by mali byť k dispozícii v treťom štvrťroku.

12:10 SLOVENSKO - V priestoroch breznianskeho zimného štadióna vzniklo v poradí štvrté očkovacie centrum Banskobystrického samosprávneho kraja.

Týždenne by sa tam malo proti ochoreniu COVID-19 zaočkovať približne 1000 ľudí.

11:52 SVET - Wales oznámil prvé uvoľňovanie obmedzení, prípady koronavírusu tam klesajú.

Už od soboty sa budú môcť znovu stretávať dve domácnosti, a to vonku v súkromných záhradách. Pre rozhlasovú stanicu BBC Radio 4 to povedal prvý minister Walesu Mark Drakeford.

Pre mnoho rodín to znamená, že sa starí rodičia budú môcť znova stretnúť s vnúčatami. Je to náznak toho, že teraz opatrne, obozretne, krokom za krokom ideme po ceste k znovuotváraniu waleských škôl," povedal líder waleskej vlády.

Uvoľňovanie obmedzení nastáva v čase, keď očkovanie vo Walese s vyše troma miliónmi obyvateľov rýchlo postupuje.

11:43 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva dnes oficiálne privíta lekárov z Dánska a Belgicka, ktorí prídu pomáhať na Slovensko v boji s pandémiou COVID-19.

Informovala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

11:32 SLOVENSKO - Situácia pred nemocnicou v Ružinove sa upokojila po príchode polície. Polícia pomohla seniorom vytvoriť rad.

11:29 SLOVENSKO - Prievidza aj tento víkend posilní odberové miesta na diagnostiku ochorenia COVID-19.

V sobotu 13. marca plánuje otvoriť desať dočasných miest, na štyroch z nich si mohli obyvatelia vopred rezervovať termín testovania. Informoval o tom hovorca mesta Michal Ďureje.

11:27 SLOVENSKO - Slovenskí gastropodnikatelia chcú po očkovaní 50-ročných ľudí koncom jari otvárať aspoň terasy svojich prevádzok.

Už v apríli plánuje vláda očkovať zdravých 50-nikov, čo podľa prevádzkovateľov gastropodnikov znamená státisíce aktívnych ľudí, ktorým ani v interiéroch nebude nič vážne hroziť. Pomôcť im otvoriť terasy za presne stanovených podmienok má aj príchod teplého počasia spojeného so slnkom a jeho schopnosťou likvidovať vírusy.

Konštatovala to v piatok iniciatíva Zachráňme gastro!, ktorá dodala, že tento krok by nebol nevyhnutný, keby gastrosegment nebol na kolenách pre pomalosť a neflexibilnosť štátu. Peniaze z podpory pre tento sektor vraj navyše meškajú niekoľko mesiacov.

11:19 SLOVENSKO - Trebišov budúci týždeň pokračuje v doterajšom režime fungovania materských a základných škôl.

Bezplatné antigénové testovanie na ochorenie COVID-19 bude v Trebišove pokračovať počas víkendu (13. - 14. 3.) na súkromných a dvoch mestských mobilných odberových miestach.

11:09 SVET - Švédska korunná princezná Viktória a jej manžel, princ Daniel majú ochorenie COVID-19.

Vo štvrtok to oznámil kráľovský palác. Princezná a jej manžel majú mierne príznaky a „vzhľadom na okolnosti sa cítia dobre“, uvádza sa v stanovisku.

Medzičasom kráľovská rodina vo štvrtok zorganizovala zádušnú omšu v kaplnke Paláca Drottningholm za obete koronavírusu. Zúčastnili sa na nej švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv a kráľovná Silvia. Omša sa uskutočnila na výročie prvého úmrtia epidémie vo Švédsku.

11:03 SLOVENSKO - Od pondelka je podľa COVID automatu 35 čiernych okresov.

Svetločervenú farbu v rámci regionálneho rozdelenia budú mať len tri okresy, Kežmarok, Nové Zámky a Tvrdošín.

Aktualizovaný covid automat bude platiť od 15. marca. Od budúceho týždňa bude v štvrtom stupni varovania 35 okresov, do tretieho stupňa sa zaradí 41 okresov a v druhom stupni budú tri okresy.

10:59 SLOVENSKO- V Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici hospitalizovali za sedem mesiacov 869 pacientov s COVID-19.

Súvisiaci článok Najviac pacientov s ochorením COVID -19 mali v Rooseveltovej nemocnici počas februára Čítajte 

Ako informuje nemocnica v tlačovej správe, najviac, 282 pacientov mali vo februári tohto roka. Podľa analýzy nemocnice priemerná dĺžka hospitalizácie pacientov s COVID-19 bola 9,37 dňa. Na II. Klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU trvala dĺžka liečby podstatne dlhšie, až 17,89 dňa.

Najčastejšie boli hospitalizovaní sedemdesiatnici, ktorých bolo 245, čo predstavuje 28,19 percenta. Nasledovala veková hranica 60 až 69 rokov veku (27,62 %), 50 až 59 rokov (14,27 %) a nad 10 % boli pacienti vo veku 80 až 89 rokov. Najmenej bolo detí do deväť rokov veku, v tejto vekovej kategórii evidujú dva prípady ochorenia COVID-19.

Z celkového počtu prijatých pacientov do domácej liečby prepustili 381 pacientov, 136 prepustili ako vyliečených, 142 preložili na iné oddelenie, 64 do iného zariadenia a zomrelo 146 pacientov.

10:51 SVET - Na sociálnych sieťach od februára 2021 koluje hoax o ruských lekároch. Tí údajne zistili, že COVID-19 neexistuje a že ľudia v skutočnosti zomierajú na baktérie aktivované 5G žiarením.

Podľa nepravdivých informácií by na toto ochorenie mala byť dostupná liečba prostredníctvom aspirínu či paracetamolu. Nie je to pravda. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

10:44 SLOVENSKO - V mestskej športovej hale na Sihoti v Trenčíne sa cez víkend uskutoční ďalšie kolo veľkoplošného očkovania proti ochoreniu COVID-19.

Ako informovala trenčianska nemocnica na sociálnej sieti, v sobotu 13. marca budú zdravotníci očkovať vakcínou Moderna a o deň neskôr vakcínou Pfizer.

10:39 SLOVENSKO - Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia v Žilinskom kraji stúpla o 15,1 percenta. To predstavuje chorobnosť 460,9 chorého na 100-tisíc obyvateľov.

Chorobnosť stúpla najmä vo vekovej skupine nad 60 rokov o 37,3 percenta a v okrese Námestovo o 48,2 percenta. TASR o tom informovala Gabriela Košecká z odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiline.

10:34 SVET - Generálny tajomník OSN António Guterres vo štvrtok kritizoval "očkovací nacionalizmus a hromadenie vakcín" bohatšími krajinami.

Stanovisko vydal rok po vyhlásení koronavírusovej pandémie, informovala v piatok tlačová agentúra DPA.

Guterres uviedol, že svet čelil v priebehu vlaňajška "cunami utrpenia", a aj keď očkovanie prináša určité svetlo v tuneli, "je hlboko znepokojený nerovnomernými príležitosťami dostať sa k vakcínam".

"Celosvetový program očkovania predstavuje najväčšiu morálnu skúšku našich čias," dodal. Upozornil, že mnoho nízkopríjmových krajín ešte nedostalo ani jedinú dávku vakcíny, pričom niektoré bohatšie štáty už smerujú tomu, že vakcínu bude mať celé ich obyvateľstvo.

10:29 SLOVENSKO - Pred nemocnicou v Ružinove vznikla tlačenica kvôli očkovaniu proti ochoreniu COVID-19.

Fotografiu SME poslal čitateľ, ktorý prišiel na očkovanie so svojou mamou. Muž tvrdí, že situácia pred nemocnicou je chaotická, poradie neplatí, prítomní vojaci nič neorganizujú, len strážia dvere.

10:26 SLOVENSKO - Bratislavské výstavisko Incheba ponúka vláde priestory na zriadenie vakcinačného centra, dočasnej nemocnice či priestory na okamžité využitie pre krízové situácie.

Tvrdí, že má strategickú polohu uprostred hlavného mesta s dobrým dopravným napojením, dostatkom parkovacích miest i možnosť zabezpečiť efektívnu logistiku a hygienické štandardy. TASR o tom informovala hovorkyňa spoločnosti Martina Macková.

Súvisiaci článok Štátny tajomník Stachura zatiaľ ponuku nahradiť Krajčího nedostal Čítajte 

10:22 SLOVENSKO - Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura zatiaľ neeviduje žiadnu ponuku na post ministra zdravotníctva.

"Zatiaľ mi oficiálne neponúkli funkciu, mám dosť svojej agendy, ktorej sa venujem naplno, a snažím sa koncentrovať na to, čo som začal," povedal. Ako ďalej poznamenal, snaží sa zamerať na nemocnice, ktoré v tejto situácii potrebujú pomoc.

Stachura potvrdil, že minister zdravotníctva Marek Krajčí v piatok podá demisiu. Pôvodne mal odchádzať postupne s tým, že bude ešte niekoľko týždňov pomáhať novému šéfovi rezortu.

10:18 SLOVENSKO - Prvý rok vo funkcii nového ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga bol operatívnou nočnou morou.

Počas celého roka sa riešilo prerušenie vzdelávania, jeho nahradenie online vzdelávaním, testovanie detí a rodičov, otváranie škôl, či a ako sa budú robiť maturity, skúšky a prijímacie pohovory na školy.

V súvislosti s hodnotením blížiaceho sa prvého roka vlády premiéra Igora Matoviča to pre TASR uviedol analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Róbert Chovanculiak.

Súvisiaci článok V januári zomrel rekordný počet ľudí, až pätina mala menej ako 65 rokov Čítajte 

10:14 SLOVENSKO - V januári tohto roka zomrelo o 68 percent viac ľudí ako počas predošlých rokov.

V piatok o tom informoval Štatistický úrad s tým, že ide o rekordný počet. Každý piaty zomretý v januári mal menej ako 65 rokov. Celkovo počet zomretých do 64 rokov prevýšil priemer o viac ako tretinu, konkrétne o 36 percent. Najhoršia situácia bola v Nitrianskom kraji.

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 2 301 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov.

Počet potvrdených úmrtí na ochorenie COVID-19 vzrástol o 102 prípadov. Celkovo podľahlo ochoreniu 8 346 ľudí.

Pribudlo tiež 1457 pozitívne testovaných antigénnymi testami, ktorých vykonali 134 792. "Je to 20,59 percenta z 11.176 ukončených RT-PCR vyšetrení a 1,03 percenta zo 140 806 antigénnych testov," spresnilo Ministerstvo zdravotníctva.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (463), nasledujú Žilinský kraj (399), Košický (396), Trenčiansky (302), Banskobystrický (228), Trnavský (204), Bratislavský (178) a Nitriansky (131).

Pokračuje mierny pokles v počte hospitalizovaných, v súčasnosti je to 3800 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 3594 ľudí. Na JIS je 314 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 364 osôb.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 388 584, za štvrtok pribudlo 10 809 zaočkovaných.​

9:42 SVET - Tretia vlna pandémie v Maďarsku naberá na sile - za posledný deň pribudlo 9011 nakazených.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Thajsko odložilo očkovanie vakcínou AstraZeneca Čítajte 

V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 130 chorých a 949 pacientov je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu, vyplýva z údajov operačného štábu, zverejnených v piatok na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Očkovanie proti koronavírusu pokračuje priebežne, zaočkovali už 1 229 827 ľudí; 351 694 z nich dostalo už aj druhú dávku vakcíny.

09:34 SLOVENSKO - Poslanec Národnej rady SR Richard Raši (ex-Smer, teraz Hlas) začal po rokoch v politike opäť pracovať v košickej nemocnici a už je i zaočkovaný.

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) vypomáhal prvýkrát v piatok 26. februára. O necelý týždeň, vo štvrtok 4. marca, sa dal spolu s niektorými ďalšími poslancami parlamentu očkovať proti Covidu-19. Deň nato, v piatok 5. marca, mal druhýkrát službu v košickej nemocnici. Ďalšiu by mal mať tento piatok.

09:07 SVET - Thajsko odložilo očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca po tom, čo k takémuto kroku pre obavy z krvných zrazenín pristúpilo niekoľko európskych krajín, oznámili v piatok tamojšie úrady zdravotníctva. Informovala o tom agentúra AFP. Kráľovstvo malo začať s očkovaním v piatok, prvým zaočkovaným mal byť premiér Prajut Čanóčchá.

09:02 SVET - India zaznamenala od konca decembra najprudší nárast v prípadoch nákazy koronavírusom za jediný deň, a to 23 285. V piatok o tom informovali úrady, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra AP.

Skok v prípadoch sa týka predovšetkým západoindického štátu Maháraštra. India zatiaľ hlásila celkovo vyše 11,3 milióna infikovaných, čo je druhý najvyšší počet po Spojených štátoch.

Súvisiaci článok Krajčí podá demisiu už v piatok, nechce byť zámienkou na pád vlády Čítajte 

08:39 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Marek Krajčí podá demisiu ešte v piatok. "Nechcem, aby termín môjho odchodu bol zámienkou pre povalenie vlády. Dnes podám demisiu," napísal na Krajčí na facebooku. Krajčí mal pôvodne post opustiť v priebehu niekoľkých týždňov.

08:14 SVET - Česká republika zaznamenala za štvrtok 11 083 nových prípadov ochorenia COVID-19, informoval v piatok spravodajský server Novinky.cz s odvolaním sa na údaje českého ministerstva zdravotníctva.

Počet hospitalizovaných v porovnaní s údajmi zo stredy mierne klesol na 8 675. Vo vážnom stave je 1 940 pacientov. Index rizika českého protiepidemického systému (PES) zostáva na úrovni 73 bodov. Reprodukčné číslo (R0), ktoré určuje, koľko osôb v priemere nakazí jeden infikovaný, je na úrovni 0,90.

07:50 SLOVENSKO - Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) zatiaľ nepozná meno nového ministra zdravotníctva. Povedala to vo štvrtok 11. marca v diskusnej relácii televízie Joj Na hrane. Doplnila, že rezort zdravotníctva má v gescii hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Verí, že na tento post vyberú zodpovedného človeka.

07:12 SLOVENSKO - Kým sa tisíce ľudí v týchto dňoch bezradne snažia prihlásiť do kolabujúceho očkovacieho systému, záujemcovia, ktorí chcú darovať krv, sa môžu objednať oveľa ľahšie.

Stačí zavolať a dohodnúť si vyhovujúci čas. Tiež tým niekomu môžu zachrániť život. Ani samotný odber v čase sprísnených opatrení nie je výrazne zložitejší. Redakcia si to overila v stredu v pobočke Národnej transfúznej služby na bratislavských Kramároch.

06:22 SVET - Americký prezident Joe Biden nariadi všetkým štátom, aby umožnili každému obyvateľovi staršiemu ako 18 rokov prihlásiť sa na očkovanie najneskôr do 1. mája. Vyjadril sa tak v televíznom prejave, ktorý predniesol pri príležitosti prvého výročia od vyhlásenia globálnej pandémie koronavírusu. Znamená to, že štáty budú musieť upustiť od prioritného očkovania na základe veku či zdravotného stavu, približuje agentúra AFP. Biden však pripomenul, že toto nariadenie neznamená, že do začiatku mája aj naozaj budú zaočkovaní všetci občania, ktorí o to požiadajú.

06:09 SVET - Srbsko sa stane prvou európskou krajinou, ktorá začne na svojom území vyrábať vakcínu proti koronavírusu od čínskej spoločnosti Sinopharm. Vo štvrtok o tom informoval srbský prezident Aleksandar Vučič, ktorého citovala agentúra AFP. Výroba čínskej vakcíny by mala byť v Srbsku spustená 15. októbra, vyjadril sa Vučič pre srbskú štátnu televíziu RTS po stretnutí s korunným princom Spojených arabských emirátov (SAE) Muhammadom bin Zájidom v Abú Zabí.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 4. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 5. Ľudia v núdzi potrebujú pomoc, nakúpte potraviny aj pre nich
 6. K online predplatnému získate 30€ na nákup v sieti Intersport
 7. ŠFRB:Výstavbu a kúpu nájomných bytov podporujeme reálnymi krokmi
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma
 9. Bratislavu bude sprevádzať luxus
 10. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Nie je to prvýkrát, čo sa Vám bolesť chrbta vrátila?
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Wüstenrot rástol v predaji životného i neživotného poistenia
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 7. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov
 8. S deťmi za zdravím do Vysokých Tatier
 9. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 10. Šetrenie energie v domácnosti: Diaľkové meranie pomáha sporiť
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 15 187
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 566
 3. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 123
 4. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 5 828
 5. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 5 151
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 4 216
 7. Bratislavu bude sprevádzať luxus 4 174
 8. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 723
 9. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 122
 10. Odišli, ale nezabúdame. Spomínajte s Korzárom 2 870
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Herec a architekt David Vávra, zakladateľ divadla Sklep.

S politikom treba sedieť v krčme, aby ste ho spoznali, hovorí.


14. okt

Akokoľvek je lákavé deliť svet na "my a oni", je to cesta do pekla.


15. okt
Marianna Mojžišová

Príbeh Marianny Mojžišovej.


15. okt
Ilustračné foto.

Ceny za rozbehnuté projekty chcú zvýšiť o desať až pätnásť percent.


11. okt

Neprehliadnite tiež

Na snímke medveď hnedý v doline Zadné Meďodoly.

Dvoch medveďov zabili pytliaci.


TASR 1 h
Premiér Eduard Heger.

Premiér vyzval ľudí, aby sa na zdravotníctvo pozerali optikou kvality, bezpečia a odbornosti.


TASR 7 h
Očkovanie proti covidu na Slovensku

Za uplynulý deň pribudlo 2 683 prvoočkovaných.


a 2 ďalší 7 h
Skryť Zatvoriť reklamu