Od Anny Záborskej náhle uhlo sedem poslancov. V treťom čítaní o kontroverznom zákone jej chýbal jeden hlas. Izolovaným sa chystá vláda znížiť PN. Štát sa už nebojí, že nebudú dodržiavať karanténu. Odmietačom OTP zostanú na výber len slabá PN alebo neplatené voľno.
Hanblivý chlapec, skromný a milý, vtipný a s kúskom typického britského džentlmenstva. Nebol ani tak hudobník, ako skôr spoločenskou inštitúciou. O Mirovi Žbirkovi, o jeho muzike aj o jeho živote je dnešné vydanie podcastu Dobré ráno.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Záborskej zákon neprešiel, na poslednú chvíľu zmenilo názor sedem poslancov
- Návrhy konzília sú úmyselne agresívne. Začne sa to zrušením pandemickej PN
- Slovensku chýbajú tisícky kamionistov. Hrozí nám britský scenár?
- Plné JIS-ky a 50-tisíc prípadov za deň. Nemecko pritvrdzuje opatrenia
- Slováci suverénne zdolali Švajčiarov. Gríger sa blysol hetrikom
- Nie je isté, či Slovensko naplno Mira Žbirku ocenilo. Jeho vlastnosti tu boli nevídané
Záborskej zákon neprešiel, na poslednú chvíľu zmenilo názor sedem poslancov

Zákon skupiny poslancov okolo Anny Záborskej, ktorý komplikoval ženám prístup k interrupciám, neprešiel. Na jeho schválenie chýbal jeden hlas.
Na finálnom hlasovaní bolo prítomných 134 poslancov, návrh podporilo 67 poslancov. Medzi dvoma kľúčovými hlasovaniami, ktoré delilo 30 sekúnd, zmenilo názor sedem poslancov. Proti návrhu sa vyslovilo 38 poslancov, zdržalo sa ich 28 a jeden nehlasoval.
"Hlasovalo viac poslancov ako pred rokom," povedala v prvej reakcii Záborská. "Výsledok sa počíta," dodala s tým, že téma pomoci ženám je témou dňa.
Sedem poslancov zmenilo v priebehu niekoľkých sekúnd svoje hlasovanie a Záborskej návrh napokon neprešiel. Ide o poslancov, ktorí v druhom čítaní hlasovali za jej návrh, no vzápätí v treťom čítaní už boli proti, zdržali sa alebo nehlasovali vôbec.
Z klubu OĽaNO sú to Richard Nemec, Tomáš Šudík a Vladimír Zajačik. Z klubu Sme rodina najskôr hlasoval za návrh líder hnutia Boris Kollár, no vzápätí v treťom čítaní návrh nepodporil.
Spomedzi poslancov Smeru názor zmenil Maroš Kondrót, z nezaradených poslancov sú to poslanci Richard Raši, ktorý je dnes v strane Hlas Petra Pellegriniho, a odídenec z klubu ĽSNS Jozef Šimko.
Záborská nebola vždy tvárou interrupčnej politiky: Hovorí, že do politiky vstúpila, keď mala päť rokov. Neskôr sa ako odborníčka na zahraničnú politiku dostala do europarlamentu, kde pôsobila ešte pred dvoma rokmi. Annu Záborskú však na Slovensku verejnosť pozná ako tvár boja proti interrupciám.
Návrhy konzília sú úmyselne agresívne. Začne sa to zrušením pandemickej PN

PCR testy odhalili ďalších 6 546 nakazených, vyše 68 percent z nich bolo nezaočkovaných, celkovo laboratóriá vyhodnotili 22 967 odberov. Počet hospitalizovaných stúpol o 54, v nemocniciach tak aktuálne leží 2 532 pacientov. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec alebo len čiastočne zaočkovaných takmer 80 percent. Pribudlo aj 38 obetí ochorenia Covid-19. Prvú dávku vakcíny dostalo 2 774 ľudí.
Nová vládna stratégia boja proti pandémii Covidu-19 na prvý pohľad môže pôsobiť absurdne. Kabinet Eduarda Hegera schválil zrušenie pandemickej práceneschopnosti, a to pri rekordných denných prírastkoch nových infikovaných.
Pandemická PN, pri ktorej ľudia dostávali viac peňazí ako pri obyčajnej, totiž chorých ľudí mala motivovať k tomu, aby zostali doma a nešírili nákazu.
Jej zrušenie by mohlo najmä ľudí s nižšími platmi motivovať, aby radšej riskovali chodenie do práce. Zamestnávatelia však od 1. decembra dostanú právo nevpustiť na pracovisko človeka, ktorý nie je očkovaný a nepreukáže sa dokladom o prekonaní covidu.
"Nemocenská u ľudí s nízkym príjmom spôsobuje zásadné zníženie prímov. Nástup do karantény je preto pre mnohé rodiny extrémne zaťažujúci a od karantény odrádza," tvrdí český sociológ Daniel Prokop vo svojej štúdii.
Konzílium to samo považuje za úmyselne agresívne a jeho hlavným cieľom je urobiť z očkovania najvýhodnejšiu možnosť, ako v pandémii fungovať.
- Občianska spoločnosť musí opäť zabrať: Keď tisíce slovenských lekárov prosia svojich budúcich pacientov, aby sa začali správať zodpovedne, už nediskutujeme iba o vakcínach. Zápasíme aj o to, aby sme zostali civilizovanou európskou krajinou, v ktorej hromadne nezomierajú ľudia, lebo veľká časť spoločnosti uverila falošným prorokom a šarlatánom, píše Matúš Ritomský.
V skratke ďalšie správy zo Slovenska:
- Čaputová skritizovala Fica aj koalíciu: Prezidentka a Kancelária prezidenta nie sú právnou poradňou. Ak by predsedovi strany Smer Robertovi Ficovi skutočne išlo o referendum, poradil by sa s právnikmi a otázky v ňom nastavil inak, vyhlásila prezidentka Zuzana Čaputová. Rovnako nerozumie tomu, že na Slovensku je vláda, ktorá má legitimitu z volieb, má vládnuť, má kvalitných ľudí s dobrými zámermi, ale je nesmierne zaťažená vzájomnými konfliktami do takej miery, že nedokázali presadiť ani jednu reformu.
- Násilníka z Lidla prepustili z väzby: Senát Krajského súdu v Trnave zrušil napadnuté uznesenie Okresného súdu Piešťany o väzbe v prípade obvineného Mateja T. Súd ihneď prepustil obvineného z väzby na slobodu. Zároveň väzbu nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka. Okrem iných povinností mu uložil aj zákaz stretávania sa so spoluobvinenými.
- Nemocnice posunuli aj bez Kollára: Poslanci posunuli do druhého čítania návrh zákona o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorý súvisí s pripravovanou reformou siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Návrh podporilo 76 poslancov, proti bolo 68, vrátane poslancov za Sme rodina.
Ak vás baví čítať tento newsletter, skúste aj ďalšie od SME
✍️ Výber šéfredaktorky: Šéfredaktorka Beata Balogová každý týždeň odporúča články, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Odoberať >
? Víkendový výber: Zaujímavé rozhovory, príbehy či výlety do histórie. To najlepšie z víkendového čítania priamo na váš e-mail. Odoberať >
? Výber rozhovorov: Raz týždenne vyberieme najzaujímavejšie rozhovory, ktoré spravili naši kolegovia. Odoberať >
? Denný newsletter Korzára: To najzaujímavejšie a najčítanejšie z aktuálneho diania na východnom Slovensku. Odoberať >
Slovensku chýbajú tisícky kamionistov. Hrozí nám britský scenár?

Stovky hodín za volantom a na diaľničných odpočívadlách, obmedzené možnosti osobnej hygieny, stres, zdravotné problémy, dni preč od rodiny. Práca vodiča kamióna je nevďačný džob, ktorý neláka pracovnými podmienkami ani platom.
Slovenské dopravné firmy tvrdia, že zohnať kamionistu či vodiča nákladného auta na rozvoz tovaru je extrémne náročné. Len v októbri bolo cez štátny portál ISTP.sk zverejnených 1900 takýchto pracovných ponúk.
Až 80 percent z nich sú firmy ochotné obsadiť cudzincami z krajín mimo Európskej únie, ak nenájdu vhodného človeka na Slovensku. No ani to ich nemusí spasiť.
Približne 20-tisíc profesionálnych vodičov si minulý rok neobnovilo kvalifikačné karty. Časť z nich sa za volant vrátila, časť z nich dokázali firmy nahradiť. Aj tak by však dopravcovia potrebovali 12- až 14-tisíc vodičov.
V skratke ďalšie správy z ekonomiky:
- Koniec uhlia v Poľsku: Koniec uhlia v bohatých krajinách do roku 2030. K takémuto cieľu sa na klimatickej konferencii v Glasgowe COP26 zaviazalo niekoľko desiatok krajín OECD vrátane Poľska. Medzi odborníkmi panuje zhoda, že krajina sa energetickej transformácii nevyhne, a to nielen z klimatických dôvodov.
- Lukašenko hrozí zastavením plynu: Západom neuznaný bieloruský prezident Alexandr Lukašenko avizoval razantnú odpoveď svojej krajiny na akékoľvek sankcie uvalené v reakcii na migračnú krízu na hranici Bieloruska s Poľskom, ktorá je zároveň časťou východnej hranice EÚ. Naznačil, že Bielorusko by mohlo zastaviť tranzit plynu z Ruska do Európskej únie cez plynovod Jamal-Európa.
- Musk sa podvolil Twitteru: Elon Musk predal asi 4,5 milióna akcií spoločnosti Tesla, čo zodpovedá asi trom percentám jeho podielu po tom, čo dal na sociálnu sieť Twitter anketu s otázkou, či by tak mal urobiť. Za predaj akcií hlasovalo 57,9 percenta užívateľov. Z predaja získal viac ako päť miliárd dolárov.
Plné JIS-ky a 50-tisíc prípadov za deň. Nemecko pritvrdzuje opatrenia

Viac než 50-tisíc nových prípadov za 24 hodín. Nemecko za stredu zaznamenalo 50 196 novo infikovaných. Ide tak o najvyšší denný nárast prípadov covidu od začiatku pandémie.
„Tomu, že na jednotkách intenzívnej starostlivosti s covidom skončia štyri tisícky pacientov, sa už prakticky nemôžeme vyhnúť,“ vyhlásil Gerald Gass, šéf Nemeckej asociácie nemocníc.
Tlak na tamojšie zdravotnícke zariadenia sa totiž stupňuje. V stredu bolo na jednotkách intenzívnej starostlivosti hospitalizovaných 2 687 covidových pacientov, informoval o tom Inštitút Roberta Kocha. Pred dvoma týždňami to bolo takmer o tisícku menej, intenzívnu starostlivosť potrebovalo 1 768 pacientov.
Viaceré nemocnice už varovali, že opäť fungujú na hranici svojich možností a JIS-ky sú natoľko preplnené covidovými pacientmi, že nových už nemajú kam umiestniť.
„Práve teraz tu máme skutočne núdzovú situáciu,“ zhodnotil nemecký virológ Christian Drosten. „Musíme s tým niečo urobiť hneď teraz,“ dodal.
S Drostenom súhlasia aj politici. V Berlíne budú od pondelka platiť sprísnené pravidlá, ktoré výrazne obmedzia život nezaočkovaným.
V skratke ďalšie správy zo sveta:
- Biden dobieha Trumpa v nepopularite: Rok od prezidentských volieb je Joe Biden v neľahkej situácii – ešte žiadnemu prezidentovi za posledné desaťročia neklesala podpora tak rýchlo ako Bidenovi. Ak sa mu chrbtom otočia ďalší voliči, môže v neobľúbenosti predbehnúť aj Donalda Trumpa.
- Moskva cvičí nad Bieloruskom: Rusko vyslalo dva strategické bombardéry na cvičnú misiu nad Bieloruskom. Bieloruské ministerstvo obrany uviedlo, že ruské bombardéry Tu-160 trénovali bombardovanie na bieloruskej strelnici Ružanskij. V čase sporov pre migračnú krízu na bielorusko-poľskej hranici je to pre Minsk zo strany Moskvy ukážka podpory.
- Vydražili náramky Márie Antoinetty: Za viac než osem miliónov dolárov vydražili vo Švajčiarsku dva diamantové náramky, ktoré kedysi vlastnila francúzska kráľovná Mária Antoinetta. Panovníčka poslala šperky do úschovy predtým, ako ju počas Veľkej francúzskej revolúcie popravili na gilotíne.
Zo zahraničných webov:
- The Guardian: Zoznámte sa s „inaktivistami“, ktorí zamotávajú klimatickú krízu do kultúrnych vojen
- Foreign Policy: Austrália ukazuje svetu, ako vyzerá pretrhnutie väzieb s Čínou
- The State: Popravovali ľudí pre štát Južná Karolína. Niektorých to takmer zničilo
Slováci suverénne zdolali Švajčiarov. Gríger sa blysol hetrikom

Slovenskí hokejisti zdolali v úvodnom zápase Nemeckého pohára 2021 Švajčiarsko vysoko 7:1. hetrikom sa blysol Dávid Gríger, Samuel Takáč zaznamenal pri premiére v A-tíme gól a asistenciu. Slováci definitívne rozhodli o svojom triumfe v záverečnej tretine, v ktorej strelili až päť gólov.
Zverenci trénera Craiga Ramsayho pritom nastúpili v oklieštenej zostave len s tromi útokmi, keďže tesne pred duelom sa v tíme objavil koronavírus. Pozitívne testy mali Filip Krivošík aj Jozef Baláž, okrem nich nenastúpili ani ich spolubývajúci Michal Ivan a Samuel Buček, ktorí zostali v karanténe. Slováci napriek tomu predviedli kvalitný výkon a nakoniec súpera deklasovali.
Na turnaji v Krefelde sa stretnú ešte v sobotu o 18.00 s Olympijským výberom Ruska a v nedeľu o 14.30 s domácim Nemeckom. Podujatie je prvým z dvoch prípravných pred februárovými zimnými olympijskými hrami v Pekingu.
Ďalšie športové správy:
⚽️ Športový prehľad: Kolegovia zo Sportnet.sk denne pripravujú newsletter Športový prehľad, v ktorom nájdete tie najdôležitejšie športové správy. Aktivujte si jeho odber jedným klikom.
Nie je isté, či Slovensko naplno Mira Žbirku ocenilo. Jeho vlastnosti tu boli nevídané

Mal vo zvyku žartovať, že je studnicou neužitočných informácií. Nebola to pravda. Bol studnicou nečakaných a vzácnych informácií. A myslím si, že Slovensko urobilo veľkú chybu, že to nedokázalo viac využiť.
A že to možno ani nedokázalo oceniť. Bohužiaľ, Meky Žbirka bol príliš slušný a decentný človek na to, aby na seba a svoje vzdelanie upozorňoval.
Bol stelesnením britskej slušnosti a slova gentleman. Politeness is important, spomínal rád slogan, ktorý visí na chodbách britských škôl. Od neho ste nepočuli žiadnu sťažnosť, žiadnu nespokojnosť, dokonca ani jedno negatívne slovo - na nikoho.
Ani na toho, kto si v médiách dovolil tvrdiť, že je dôležitejší, lepší alebo zaujímavejší ako on.
Pritom ťažko nájdete niekoho, kto vie toľko, ako vedel on. Nielen o hudbe, klasickej alebo modernej, slovenskej alebo svetovej, ale aj o filme, literatúre, politike, histórii... Akúkoľvek tému ste mohli vytiahnuť z klobúka, Meky bol studnicou informácií.
- Opakovaný zápal pľúc: Speváka Miroslava Žbirku trápil zápal pľúc opakovane. V nemocnici s ním bol už v roku 2017. Nález na pľúcach speváka nie je nič žartovné, odkazoval vtedy fanúšikom. Aj v októbri tohto roka sa prihovoril fanúšikom cez facebook s fotkou z nemocnice. Posledné týždne trávil spevák striedavo doma a v starostlivosti lekárov.
- Fotograf Procházka o Žbirkovi: V začiatkoch Žbirkovej kariéry sa Peter Procházka stal akýmsi jeho dvorným fotografom. Mapoval jeho život ako začínajúceho umelca, zachytával atmosféru koncertov a mohol nahliadnuť aj do hudobníkovho osobného života.
- Lučenič spomína na Mekyho: Miroslav Žbirka bol plachý, ale jeho prínos pre slovenskú hudbu je absolútne nepopierateľný, spomína na svojho spoluhráča z kapely Modus Laco Lučenič.
V skratke ďalšie správy z kultúry:
- Humoru treba rozumieť: Humor by mal prinášať úľavu, no rozprávať sa o ňom má od zábavy ďaleko. Najlepšie funguje v šere barových svetiel, s publikom, ktoré mu rozumie. Akonáhle ho vytrhneme z pohodlia kontextu, problém je na svete. Stand-up komik Michael Szatmary patrí k tým, ktorí sa neboja vtipkovať o menšinách. Sám je členom židovskej komunity, no to mu nebráni uťahovať si "z vlastných".
- Logotypy Miroslava Cipára: Pri tvorbe značiek bola pre neho najdôležitejšia jednoduchosť, zapamätateľnosť a medzinárodná zrozumiteľnosť. Vtip a výtvarný esprit tvorili nezameniteľný rukopis jedného z najvšestrannejších slovenských výtvarníkov Miroslava Cipára. Do jeho autorského portfólia patrí aj bohatá séria značiek.
- Karikovo psyché-fiction: Jozef Karika je nielen jedným z najpopulárnejších slovenských spisovateľov, ktorý dosahuje úspechy v stredoeurópskom priestore, ale je aj držiteľom titulu PhDr. z filozofie obhájením rigoróznej práce na tému Úzkosť a ničota v diele existencialistov. Nie je preto prekvapujúce, že jeho tajomné príbehy majú v pozadí aj druhý plán – filozofický.
Podcasty SME
- Svet medzi riadkami: Strom je bojovník proti klimatickej zmene
- Ľudskosť: Keď neveríme inštitúciám, v krajine rastie úzkosť a myslíme viac na seba
Karikatúra

Recept dňa

Syrové, špenátové aj žihľavové. Pripravte si chutné slané rolády.
Voľný čas
Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
